Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

jaya47
26. jún 2012

ahojte, tak moje klby neboli klby, ale vyzera skor na cievy... Zhorsuje sa, okrem opuchu aj modriny a hlavne tie bolesti. Vcera pohotovost, dnes vseobecna, zajtra reumatologicka.
A zacinam mat pocit z pohladov, ze teraz to bude fungovat tak, ze mozne systemove ochorenie? to ruky prec, vsetko moze iba reumatologicka riesit.

janka2286
29. jún 2012

@evickav dakejem ti za ochotu ale uz ho mam a pravidelne uzivam. 🙂 dakujem

lenka_enka
19. júl 2012

Ahojte mamicky reumaticky 🙂 nase malicke pomaly rastie a mamina s nim 🙂 tak pomaly zacinam studovat povinnu vybavu pre babätka, aby sme vedeli kupit vhodne veci....a pozeram, ze tych veci je tolko tipov, a ja s mojimi reumatickymi klbami asi budem potrebovat to "lepsie" vybavenie....Tak som vas chcela poprosit o rady a tipy- ako na babo s reumou. Napriklad taka vanicka....ako ste kupali mimco? zide sa prebalovaci pult? a tak dalej 🙂

potulka
20. júl 2012

@lenka_enka hod sem zoznam a my, skusene a strasne mudre matky ti ho preskrtame. 😉 zvycajne je tam vela zbytocnosti, ktore sa ani nevyuziju. my sme prebalovali na pracke, na ktoru sme dali deku a podlozku. aspon bolo po ruke umyvadlo. a v noci sme prebalovali priamo v postielke. ved taky drobcek sa zmesti na tu kratsiu stranu, ani sa spociatku velmi nemrvi. v jednom kute sme mali dieta a v druhom handricky na umyvanie. pouzivali sme nastrihanu plienku, vecer sme ich namocili do vody a dali do plastovej krabicky. podla mna osobitny prebalovaci pult netreba. a vanicku sme polozili na dosku, ktora bola krizom cez vanu. ked si teraz tak spominam, tusim som matejka ani raz nekupala ja... 😅 ale nie kvoli reume, to moj muz bol taky iniciativny, chcel to robit a uz mu to ostalo. 😎 aj nocne prebalovanie si vzal pod palec, ja som len kojila.

pisis
20. júl 2012

@lenka_enka pracka jako prebalovaci pult je dobra 🙂, my ji ale mame na zachode, takze jsme si prebalovaci pult poridili (ten nejlevnejsi v Ikeii a slouzi tak, jak ma🙂), ale pokud mate doma (jak pise @potulka nejlepe u tekouci vody) nejakou volnou plochu, tak je to super. Na nocni prebalovani jsme si poridili neco takoveho: http://www.klokanek-online.cz/shop-categories/P... - je to pevne a dali jsme to na postylku. Abych rekla pravdu, moc si jinak prebalovani v postylce predstavit neumim, kvuli te ohradce co tam je, musis se moc ohybat dolu (ale jak vidim, jde to 🙂). Svagrova ma k vanicce takove ty nozicky a ve vanicce spunt, takze muze snadno odpustit vodu a nemusi vylevat plnou vanicku (ma prave problemy se zadama, takza se nerada sklani (coz s miminem musis dost tak jako tak 🙂) Asi taky zalezi, jak casto bude muz doma a bude to pomahat a co budes muset delat sama. Dobre ze pekne rostete🙂

siszka
20. júl 2012

Ahojte, ja mám tiež dlhé roky reumu. Brala som cca 4-5rokov silné lieky. Raz ma poslali do Piešťan kvôli zlým pečeňovým testom, kde som videla pre mňa hrozné veci,a vtedy som sa rozhodla,že musím niečo s tým spraviť. Vyhľadala som jedného známeho lekára,ktorý robí akupunktúru. Bola som u neho, vysadila som úplne lieky a otehotnela som.Teraz mám krásnu 3ročnú dcérku.Každý rok keď začínam cítiť bolesť,objednám sa a mám pokoj na 1rok. Tabletku napr. ako Flugalin som do úst nedala od 1. liečenia.
Viem aké je,keď má niekto bolesti,a musí si zobrať dieťa na ruku,niekedy s plačom,až tak to bolí. Ale bábätku nemôžeš povedať,teraz nie. Nesmie sa čakať. Začína človek cítiť náznak reumy,už aj treba ísť!
Majte sa krásne!

deina
20. júl 2012

Nuz, prebalovat sa da hocikde, kludne aj na zemi na deke, ale ak mas miesto, @lenka_enka, tak kludne si prebalovaci pult zaobstaraj. My sme ho mali pri oboch, velky dreveny s komodou dole (vrch sa da potom dat dole a je z toho obycajna komoda), vzdy tam bolo vsetko poruke a nemusela som nic pripravovat. Nie je to potrebne, ale je to pohodlne. 😉 Vanicku sme mavali polozenu na dvoch stolickach a vodu mal na starosti mm, nemusela som sa s tym namahat.

janka2286
20. júl 2012

Ahojte. ako ste sa citili ked ste chceli otehotniet a vysadili ste vlieky nato potrebne. lebo dnes mi moja reumy povedlala ze ak sa mi zhorsil stav a je mi horsie ako pri uzivani liekov tak bude treba tehotenstvo odlozit. ako ste sa citili vy?

lenka_enka
20. júl 2012

@potulka @pisis @deina 🙂 vrela vdaka, dali ste nam plno napadov 😎 muzik uz zhana drevo a chce nam do kupelne spravit taku skrinku, na ktoru dame tu prebalovaciu podlozku (lebo pracku mame v kuchyni) a aj ta vana so stuplom sa mi velmi pacila 🙂 a aspon som draheho pripravila na to, ze take silacke povinnosti budu na nom 🙂 zatial vyzera, ze mu to nevadi, uvidime po 3 mesiacoch :-P Mna hlavne trapilo to kupkanie, a prebalovanie, lebo to by som asi len tak nezvladla s mojimi rukami 😒 a uz ma trapi len kociarik - kamoska si kupila z PL taky, ze ked chce vojst do vytahu, musi odmontovat koliesko 😠 to by som asi tiez nezvladla 🙂 takze musim najst nieco superodlahcene, aby som to potlacila aj ja, aby som to vedela poskladat....takze ak by ste mali nejaky tip este aj na to (alebo co si este vsimat), budem este vdacnejsia 🙂 pekny den 🙂
@janka2286 Ahoj, aj mne sa stav zhorsil- prve 2 mesiace to bolo velmi zle, opuchli mi ruky aj nohy tak, ze som nebola schopna sa o seba sama postarat- vsade ma vozili autom, lebo chodza bola utrpenie a taka vymozenost ze odrazat si chlieb, alebo naliat vodu z konvice :D to som mohla len snivat o tom 🙂 potom sa to trosku zlepsilo, ale najlepsie to bolo az po otehotneni 🙂 teraz som v tako stave ako na mojej lecbe 🙂 takze odporucam cim skor otehotniet 🙂 ja by som to neodkladala....co ked sa to este zhorsi ..? s tou nasou chorobou je to zlee...lekari su niekedy az prilis opatrni 🙂

milada2
20. júl 2012

@janka2286 Ahoj, já byla před otěhotněním v klidu. Ale v průběh u těhotenství se to velmi zhoršilo (přestože jsem i v těhotenství užívala kortikoidy), druhou půlku těhotenství jsem už téměř nemohla chodit a po porodu mě to odrovnalo úplně (i přesto, že mi měsíc po porodu nasadili kupu léků včetně mtx). Ještě pořád se s ti peru, teď čekám jestli mi schválí biologickou léčbu. Určitě bych se nesnažila otěhotnět s rozjetým zánětem, o to horší to bude potom (to mi vysvětlil revmatolog... prý jsem otěhotněla moc brzo po zklidnění). Držím pěsti! Vím, že je to těžký, sama jsem řešila to stejný mnoho stránek zpátky 😉

milada2
20. júl 2012

@deina Přebalovat se dá ledaskde, ale na zemí těžko, když ma člověk problémy s pohybem 😉

milada2
20. júl 2012

@pisis Že by česká kolegyně... 😉

jaya47
20. júl 2012

Ahojte baby, dlho som tu nebola 🙂 Prisla mi prave pozvanka do Piestan na 16.8. (prve vysetrenie), tak to bude moj den D. Som velmi zvedava, ako to dopadne. Neviete, ze ked je tam, ze mam doniest so sebou vsetku zdravotnu dokumentaciu a rtg. snimky, tak to mam ist k vseobecnej si vypytat celu kartu? Alebo sa tym mysli, ze mam doniest co najviac papierov, co mam doma odlozene tie dolezite.

janka2286
20. júl 2012

@milada2
@lenka_enka
dakujem za reakcie. nerada by som to teraz vzdala ked uz som vydrzala skoro 10tyzdnov bez liekov nieje to ruzove ale zatial sa to da ako si hovorila bolo to aj horsie a teraz sa trosku zlepsilo ale dokedy neviem. skusam vsetky mozne aj nemozne prostriedky co som citala - colostrum , caj zo stavikrvu vtacieho. nieje este nieco co by som mohzla vyskusat uz vyskusam asi hocico len aby sa to podarilo .

milada2
20. júl 2012

@janka2286 A nebylo bylepší nějaké léky užívat? Vždyť některé se smějí i v těhotenství

lenka_enka
20. júl 2012

@janka2286 no jasne, s akutnym zapalom by to nebolo dobre, lebo fakt vydrzat tie bolesti nie je sranda...a ked uz si "v tom" 🙂 tak sa z toho nevyvlecies 🙂 ale zasa ak je tvoj stav dlhodobo stabilny a to zhorsenie je z vysadenia liekov, tak podla mna by bolo lepsie teraz to vydrzat a skusit...lebo ozaj, ta nasa choroba je jedna mrcha a ked sa to nelepsi, tak sa to urcite zhorsi 😠 :-P nam bude asi stale zle, tomu sa uz asi nevyhneme 🙂 drzim prsty, nech ta bolesti obchadzaju, a nech zachvilku s nami tehulkujes ;)
@jaya47 to je super, drzim prsty nech ta tam dobre preklepnu 🙂 a nech ti nasadia "to prave orechove" 🙂 pocula som na nichlen same chvaly, ja som tam ale osobne nebola, cize ti neporadim...ale aspon zarajem vela stastia 🙂

nancycka
21. júl 2012

@janka2286 s akutnym zapalom asi nie je dobre otehotniet. ja som ale napriklad nemala na vyber - cele roky mi hovorili, nech pockam, kym zapal klesne, ale on pomaly stupa a nereaguje ani na tazsie lieky. teraz som v 14 tyzdni a celkom som sa mala fajn, aj ked prvy mesiac stale horucky. teraz uz par dni sa mam zle a vsetko sa vratilo - napriek tomu, ze uzivam lieky a este mi ich aj navysili. uzivam kortizon a azatioprin. bohuzial som vysadit nemohla, skusala som pred otehu - do par dni mi dosli take horucky, ze v takych podmienkach by som tehu nezvladla ani len pomysliet.....bohuzial vysledky su zle - pecen trpi, takze budu znizovat azatioprin a zrejme ma budu dopovat vysokym kortizonom....a snad sa to este nezhorsi - pretoze v poslednych mesiacoch tehu sa vraj zvykne zapal este zhorsit....
ale vobec ta nechcem strasit....nasa choroba je nevyspytatelna, skus este vydrzat, ci sa ti nepolepsi, ale keby sa horsilo, vela necakaj - aby sa nezhorsilo natolko, ze ti tehu doporucia odlozit. u mna cakaju, ze po porode ma nadopuju metotrexatom.....
a reumatologicka sucitna - ze bohuzial si tie bolesti a horucky mi tehu reumaticky musime odtrpiet,lebo nie vsetky lieky sa mozu a hlavne tie ucinne...
ale urcite mysli pozitivne. aj ja dufam, ze keby sa nezlepsilo, hlavne nech je male v poriadku, ja to uz nejako dobojujem...a tebe zelam vela stastia, nech sa polepsi e nech si uz tehulka medzi nami 🙂

pisis
21. júl 2012

@janka2286 i ja si myslim, ze by bylo lepsi nejake leky brat - kortikoidy se muzou bez obav (teda v omezenych davkach) a pro miminko lepsi nez zanet. Taky se nemusi podarit hned, bylo by skoda, aby se zanet rozjel tak, aby jsi musela zacit brat silnejsi leky. Drzim palce

@lenka_enka otocna predni kolecka jsou super (ale to uz asi maji skoro vsechny kocarky) a pokud bydlis nekde v kopcich tak rucni brzda (my ji teda nemame, ale tady to moc kopcovaty neni a kdyz jedeme na vylet, tak tlaci muz)

deina
22. júl 2012

@lenka_enka, povedz cenu, do akej chces ist s kocikom a co od neho chces (otocna sedacka? nafukovacie kolesa? predne kolesa otacave? spojena rucka, ci golface?), mozno poradime. 😉

lenka_enka
22. júl 2012

@deina nooo 🙂 tu bude prave problem, lebo este vlastne neviem co chcem- viem len co nechcem 🙂 Nesmie byt tazky a nesmie mat take systemy na skladanie, kde pouzivas napr. palec a ukazovak- ze jednym stlacis gombik a druhym potiahnes packu, lebo ja mam nefunkcne ukazovaciky- cize najlepsie by boli nejake packove systemy, lebo tlacidla mi robia problem...a tiez by som ho nemohla zdvihat na kazdy obrubnicek a otocku na zadnych kolieskach hore, takze by mal byt poriadne odpruzeny a s pohyblivymi prednymi kolieskami. A rucku asi spojenu, lebo tie zapästie mi sluzia tak na striedacku, cize keby boli samostatne rucky, tak by ma asi zanasalo :D A samozrejme by mal byt lahucky ako pierko a pozerala som na trojkombinacie, nech je to vsetko v jednej sade...a kolieska sa neviem rozhodnut, lebo ja by som defekt nijako neporiesila, ale zase plastove v zime neviem, neviem....v tom nemam ani sajnu 🙂 a asi je este milion veci co by som potrebovala a este o tom ani neviem 🙂 uz ma aj napadlo kupit si ten prvy nejaky lacny a pri jeho pouzivani vlastne zistit co potrebujem....ale to sa mi uz asi nebude chciet :-P No neviem...vyrabaju vobec take? :D

potulka
23. júl 2012

@pisis @lenka_enka aha, k tomu prebalovaniu v postielke som zabudla povedat jeden podstatny detail a sice, ze my mame taku tu asi 35rocnu postielku, nie tie dnesne nemozne s EU normami a tam sa dal matrac dat aj velmi vysoko, cize sme sa k matejkovi vobec nemuseli zohybat. nie viac ako povedzme k tej pracke. @deina je tu kocikovy guru, ta ti poradi urcite nieco dobre. 😉

@janka2286 ja som sa citila velmi dobre aj po vysadeni methotrexatu. uzivala som este celebrex a medrol a ked som otehotnela, hned som celebrex vysadila. vtedy som par dni citila klby o dost viac, ale telo si zvyklo a potom to uz bolo super. lepsie ako kedykolvek predtym. myslim, ze dolezitejsie je, ake mas vysledky, nie ako sa citis. lebo to niekedy vobec nebyva v zhode - vysledky mozu byt hrozne a clovek sa citi dobre a naopak. cize ak mas zapal v utlme, hoci sa aj necitis dobre, to tehotenstvo moze byt teraz dobre nacasovane.

@jaya47 neviem, ci treba nosit celu kartu... ale rozhodne tym nic nepokazis. obvodna by s tym nemala robit problem, bezne sa to tak robi pri odbornych vysetreniach.

lenka_enka
23. júl 2012

@potulka NO presne taku postielku by som chcela, ale uz som sa s tou moznostou rozlucila 🙄 ale este pobeham antikvariaty, lebo to pre mna bude super pomoc 🙂 a ked som z takej postielky nevypadla ja, tak nevypadne ani drobcek 🙂 A prinajhorsom asi zapriahnem do pomocnych praci tatina 🙂 uz mi vysvetli ako sa na maleho/malu tesi, a ze sa chce aktivne zapajat 😀 tak uvidime ako sa bude tesit ked bude robit vsetku tazku robotu :P Ale vcera som srzala take male 2 tyzdnove babo a zaspalo na mne- no chrbtica teda dostala do tela....na toto ste mali nejake baby staky, alebo vaky, nosidla? ja som rozmyslala nad satkou, ale niekde bude musiet byt podrobny navod pre blbcov ako sa to viaze :-P

potulka
23. júl 2012

@lenka_enka my sme tu postielku zohnali tu na konikovskom bazare. popozeraj, je velmi pravdepodobne, ze nieco najdes. ten matrac sa da dat do roznych poloh, cize ako babo rastie, da sa znizovat.
na tu zataz si podla mna postupne zvyknes. ved ked budes nosit brucho v 9. mesiaci, tak narodene babo bude nieco podobne, dokonca este lahsie. 😉 satka je vyborna vec, ked sa ju naucis viazat (pozri nosime.sk). alebo potom nosice ako manduca, boba - tie su super, ergonomicke, daju sa dat na brucho/chrbat/bok, babo mas na tele, ma nasiroko nozicky, moze tam aj spinkat, bude sa hojdat ako v brusku a ty mas volne ruky. a moze ho nosit aj muz/ktokolvek. my sme na prechadzky nosievali kocik aj satku a ked bol matejko v kociku nespokojny, isiel do satky, kde sa vzdy upokojil.

lenka_enka
23. júl 2012

@potulka Dakujem 🙂 strasne vela veci sa teraz dozvedam....je zaujimave, ze okolo materstva je tolko "skrytych" informacii, s ktorymi sa zena pocas zivota nikdy nestretne, az vo chvili, ked najde // BOOM 😀 a studuj a studuj a studuj 🙂)

deina
23. júl 2012

@lenka_enka, no porozmyslam. Vacsina modernych kocikov je dnes uz lahkych (neratam take tie polske ako Tako, tie su aj hrozne tazke, aj sa s nimi tazko chodi) a mas uz nieco vyhliadnute? Mna Peg Perego napada z tych lahkych, ale zase to su take tie kociky golfoveho typu (hoci maju uz aj typ so spojenou ruckou) a to neviem, ci by bolo dobre na zimu. Inac plastovych kolies sa bat nemusis, ak je dobre odpruzeny kocik, hrkat nebude. A do akej sumy by si chcela ist? Ja som chcela pre seba (teda pre maleho, samozrejme), toto - http://www.bambini.sk/sk/2887/26/gesslei-f4-hlb... - ale zase pre babo nie je dobre, ked sportova cast nie je otocna (moj uz bol velky, ked som menila kocik).

lenka_enka
23. júl 2012

@deina no to peg perego som pozerala na jednom teste co robili v PL telke, a vyzeral celkom fajn, az na tie golfove rucky, nenarazila som na neho s celou ruckou....cena? no ja neviem, okolo 300e, ale to zalezi od toho kociara, lebo kupim aj lacnejsi, ak bude mat tie zakladne veci co potrebujem, ale priplatim aj viac, ak to bude mat nieco co ma "chyti" 🙂 ale nad 400 by som asi nesla, radsej si potom kupim kociar pre vacsie dietatko (alebo 2 deti 🙂 ) vcera sme preleteli obchod, tak som sa utvrdila v tych trojkombinaciach, a skusala som si ich ochytat a niektore boli tazke....manzelovi sa celkom pacil tento http://www.best4baby.sk/kocik-pierre-cardin-nov... mne sa pacil "zeleny" :D nezapamätala som si znacku, samozrejme 🙂 ale ono vsetky trie 3komb. boli podobne, len niektore mali nejake tie bonusiky...tak neviem, take tie striesky, velkost vanicky (to sme pozerali len tie vacsie, aby vosiel fusak)...ja fakt neviem kam skor pozerat na tych kociaroch... 😖

deina
23. júl 2012

@lenka_enka, ten Pierre Cardin je dobry, kamoska mala golfac a bola spokojna. Neviem, nakolko je odpruzeny, skus si ho pohupat v obchode a ma aj otocnu sedacku, to je vzdy velka vyhoda. Ja by som uz kocik so sedackou, ktora sa neda otocit, nechcela. Akurat je ta strieska dost otvorena spredu, da sa stiahnut dole?

lenka_enka
23. júl 2012

@deina no zda sa mi, ze na tomto bola trosku vola na tej strieske, alebo tam bol este jeden rozkladaci silt...ale nie som si ista...asi si nabuduce vezmem diar, alebo fotak 🙂 zajtra obeham obchody v meste, tak dufam, ze mi nieco padne do oka 🙂 ale uz pojdem so zoznamom veci, na ktore sa chcem pozriet 🙂 aj to je zaciatok, dakujem 🙂

lenka_enka
24. júl 2012

Tak som to u nas omrkla, a zatial je vitazom tento krasavec 🙂 http://bexa-kociky.sk/lang-en/bexa-fashion/111-... a uz mam v rukave len jeden obchod, tak neviem, ci najdeme este nieco lepsie 🙂

lenka_enka
24. júl 2012

http://www.e-kociky.sk/?940,bexa-fashion-colors tu je to lepsie napisane, pomylila som sa 🙂 co myslite? nie je na nom nieco neprakticke, co som si nevsimla? inak manipulovatelny bol v pohode, lahucky, a aj celkom pekny...striesku mal najhlbsie zo vsetkych, tak mi na chrobacika nenafuka perinbaba 🙂