Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

novakova2000
11. jan 2013

@potulka ja som to takto nejako myslela - to máš ako ked porovnam chlapov a zeny - zena ked má nadchu ide normal do práce, stara sa o domacnost, nakupy deti a muz? príde domov a uz hned ajeje soplík 🙂 tak tak nejako som to myslela aj s tymi kočkami 🙂

novakova2000
11. jan 2013

@centaurea11 ja ju ešte stále čítam, ale som nadšená, pre nás ktorý práve sa učime žiť s niečom čo je na celý život - i ked ja uz mam také diagnozy 3 🙂 či vlastne teraz uz 4 🙂 je fajn 🙂
no vystrašilo čo by nie, mam teraz stres aj v prci velmi vela pracujem tak žial aj to mi neprospieva 🙂 a ty si na materskej či chodíš do práce teraz?

potulka
11. jan 2013

@centaurea11 @novakova2000 nie, nechcem tym povedat, ze je to porovnatelna bolest. len skratka, kym nas nepostihne nieco fakt vazne, ako napriklad reuma, tak si take bolesti nevieme predstavit a tie male boliestky prezivame intenzivne, lebo proste v danej chvili je to pre nas katastrofa. to az s terajsimi skusenostami vieme povedat, ze ta ryma & spol. su prkotiny. tak som to myslela, vobec som nechcela znevazovat tvoju statocnost. 😉

centaurea11
11. jan 2013

@novakova2000 Těším se na ni moc, jsem fakt zvědavá 🙂. S prací je to na prd, že Ti bere sílu ještě tohle... Stres se určitě do těch kloubů taky podepíše ☹ ... A jaká je Tvoje práce? Já jsem teď na mateřský, takže je to relativně pohoda, prostě dopoledne nikam ani nejdeme, jsme doma a já se věnuju jen synovi a volíme klidnější aktivity, ale když si představím, že bych šla do práce na 8 hodinu, tak nevím, ale asi bych šla na nemocenskou, protože jsem ráno na odprásknutí, i blbý fusekle mi trvají navlíct 5 minut, to nemluvím o oblíkání, krmení apod. malýho 😖 , kterej se samozřejmě brání ze všech sil. Až půjde do školky a já budu muset zvládnout práci, domácnost a revma, tak to bude asi velký dobrodružství 😒. Ale zase mám docela dobrou práci - učím na 1. stupni ZŠ, no ale i tak se mi bude asi ta práce hledat trochu hůř, protože se stěhujeme a třeba tělocviky a hudebky nepřichází moc v úvahu. No, radši na to zatím ani nemyslím.

@potulka Prima, jen jsem to špatně pochopila. Ale máš pravdu, dokud člověk nenarazí na něco vážnějšího, tak řeší blbosti 🙂 .

novakova2000
11. jan 2013

@potulka neviem či to je statočnosť 🙂 a viem ze nechcela, len som to chcela ojasnit ako som to myslela - lebo niekedy je iné ked niečo píšeš a ked hovoríš 🙂

potulka
11. jan 2013

@novakova2000 jasnacka. vlastne moj prispevok bol hlavne pre @centaurea11 , lebo som mala dojem, ze sme sa celkom nepochopili. to sa na fore stava, istotne by to bolo nazivo celkom ine. ked sa len pise, tak niekedy treba dovysvetlovat. tak som rada, ze si rozumieme. 🙂

centaurea11
11. jan 2013

@potulka Jj, hlavně, že jsme si to vysvětlili. Jsme na stejné lodi 😉.

novakova2000
11. jan 2013

@centaurea11 ja som myslela ze ta bolia klby az poobede sa mi marí či si písala? a ktoré ta bolia? mna hlavne členky tam to mam najsilnejšie - robím účtovníčku takze sedím tak aspon tie nohy tolko netrpia lebo tie lčnky potom az palia a potom kolená ach jaj to je speci kategoria to ked mam ist na wc-ko a čupnut si tak sa mi nechce lebo viem ako ma kolena len pri tom budu boliet, ostatne sa mi ako tak dá len mam pocit, ze mi chrbát tuhne čim dalej tym viac :(

novakova2000
11. jan 2013

@potulka 🙂

centaurea11
11. jan 2013

@novakova2000 Mně se ta bolest rozšiřuje teď už docela rychle, psala jsem, že tak od 17-24 hodin je to bez problému, ale dneska už to tak není a některý klouby bolí při pohybu i teď večer (to jsou ty menší klouby, jako palce rukou a nohou), ale do těch 17 mně nejvíc bolí zápěstí, klouby v chodidlech a teď už obě kolena, který mi praskaj až běda, malý klouby v rukou neřeším vůbec, ty bolí na přeskáčku, ale zase je tolik nevyužívám, jako ty zápěstí. No a hlavu občas po ránu taky neotočím 😀. Ráno se tomu s manželem smějem, protože je to fakt mazec, jak jsem zkroucená a dupu a hekám a snažím se fungovat naq 100%... Jo s kolenama jsme na tom stejně, wc taky 😉 a bezva je, že když si sednu k malýmu na zem, tak už skoro nevstanu. No je to věc, docela mám strach, že mi léčba nebude zabírat hned jako Tobě, já ji ještě nezačala, pomalu odstavuju malýho a v úterý se chystám k homeopatovi, protože bych chtěla nějak zjemnit nežádoucí účinky toho MTX. Ty bereš jaký lék?

centaurea11
11. jan 2013

@novakova2000 No účetní taky není špatný povolání, alespoň nohy jsou v klidu. Ale věřím, že až zabere léčba, budeš běhat kilometry jako potulka! 😉 Moc Ti držím palce, aby to tak bylo už brzy!

novakova2000
11. jan 2013

@centaurea11 dakujem 🙂 ja mam aflamil a suflazalacin ja som seronegatívna nemam RF preto nemam také silné lieky nechcu mi dat ze mi netreba ale no neviem uvidím čo mi povedia o 2 mesiace opat v Nurchu a inak na praskanie v klboch som si uz zvykla to uz neriešim puka aj muzovi aj kamošom to si zvykneš neboj to je nič horšie su tie bolesti a to ja mam cely den tu sval tu šlacha tu toto tu klb a tak všelijak stale niečo prekvapí 🙂

centaurea11
12. jan 2013

@novakova2000 🙂 Je to pravda, člověk zjišťuje, že ani nevěděl, které klouby v těle má. Jo tak svaly a šlachy zatím necítím, ale určitě už brzy dají o sobě taky znát... Tak to je dobrý, že radši zvolili na začátek míň drastické léky, určitě se Ti to brzy upraví, však už čekáš dlouho... A to je stejná nemoc, jen by měla být mírnější? Nebo je to stejný, akorát to nejde zjistit z krve?

novakova2000
12. jan 2013

@centaurea11 to je stejná, je to RA len tá sa ešte delí na seronegatívnu seropozitívnu, a potom v závislosti od toho kolko kblov ti postihuje je bud oligoartitídna alebo tušim polyartitídna 🙂 mna bolievajú aj svaly a šlach dnes napríklad dost a jeden klb v prste - no hovor mi ja som sa az zlakla ked ma klb čo je v sánke bolel jeden den ze kokos som ani nevedela ze tam je 🙂

pepa_pepa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pepa_pepa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
centaurea11
12. jan 2013

@novakova2000 Děkuju za vysvětlení 🙂. Trošku jsem hledala a napadlo mě, zda jsi četla o překyselení organismu v souvislosti s RA. Nemáš s tím zkušenost? Mrkni na to, možná, že by to mohlo pomoct, alespoň jako doplněk té chemické léčby 😉 .. Docela zvažuju jít i touhle cestou... http://www.zelene-zdravicko.cz/zasadite-potravi...

jaya47
13. jan 2013

@centaurea11 Ahoj, uz som citala vela o prekysleni organizmu (hlavne potom, ako som sla k novej lekarke a ako mi ona hned povedala, ze vsetko je kvoli prekysleniu organizmu). Akurat pred par dnami som nahodou narazila na tento clanok: http://sciencebasedpharmacy.wordpress.com/2009/... , ktory teda vyzera velmi rozumne a dost mi otvoril oci, ze tak ako sa rozprava o prekysleni a predavaju rozne mineraly, robia rozne drahe testy, tak tam maju mnozstvo chyb, aj ked zaklad mozno nie je uplny blud.

Musim vsak povedat, ze mne pred 2.5 rokmi zistili refluxnu chorobu pazeraka, odvtedy drzim zlozitu dietu, ktora je velmi podobna tej proti prekysleniu organizmu a tiez nie je daleko od diety pochadzajucej z tradicnej cinskej mediciny. Dieta mi pomohla okrem traviacich problemov (zvracanie, nafukovanie, grganie) hlavne s mojou astmou (a ochoreniami priedusiek), ktorej som sa zbavila takmer celkom - gastroenterlogicka vravela, ze reflux je s astmou uzko prepojeny a jedno zhorsuje druhe.
V kazdom pripade, pri mojej strave po 2.5 rokoch by som musela vidiet aj nejake ine vysledky, o ktorych vravia v clankoch o prekysleni organizmu. A to nevidim. O diete si aktualne myslim to, ze jej zaklad ma co do seba, nerobi vsak zazraky a urcite nekupovat mineraly, testovat ph mocu a platit za podivne vysetrenia.
Tak, mozno Ti moj nazor trosku pomoze 🙂

pisis
13. jan 2013

@cucoriedkacucoriedka super, ze manzelovy leky pomohly a drzime palce at se miminko podari 🙂

cucoriedkacucoriedka
13. jan 2013

@pisis ahoj....veľmi pekne ti ďakujem🙂 nech sa ti darí🙂

centaurea11
14. jan 2013

@jaya47 Ahoj, moc Ti děkuju za názor. Je prima, že Ti dieta alespoň částečně pomohla. Nečekám od ní zázraky, ale chci udělat pro své zdraví i něco víc, než jen baštit tabletky 🙂. Článek je teda hodně obsažný, jdu ho dočíst. Měj se pěkně 😉 a hodně zdraví přeju!

lv
15. jan 2013

zdravím všechny a moc prosím o radu, i když ne zcela v rámci nadpisu diskuze a věřím, že se dočkám pomoci nebo odkazů apod. - čekám na potvrzení diagnozy revmatiodní artitida, na 2.návštěvu revmatologa jdu příští týden, prý na 99% tam bude /mám lupenku, pustulosu/..co na bolest při kojení? bolí mě šíleně chodidla a záda..ale už fakt nesnesitelně..vzala jsem 1brufen, no dříve jsem na záda brala tramal+nimesil zaráz, tak počítám, že brufen mě moc nezachrání..

tivka
15. jan 2013

Ahojte, mám sjogrenov syndróm a pozitívne anti-Ro protilátky (SSA)...užívam plaquenil a výsledky sa mi o niečo zlepšili, stále mám však uvedené protilátky vysoké...čítala som, že pri týchto protilátkach nemusí tehotenstvo dobre dopadnúť, že môže nastať potrat alebo dieťaťko nemusí mať zdravé srdiečko. Chceli by sme sa začať snažiť o bábetko, len neviem či je to veľký risk, či máme radšej ešte počkať, až kým sa hodnoty ešte viac neznížia - aj keď neviem nakoľko sa dokážu až znížiť...Nemáte s tým niekto skúsenosti? Neviete aká je tam šanca, že by tehotenstvo aj bábetko boli v poriadku? Ďakujem.

pisis
15. jan 2013

@lv no, ono asi moc silnych leku na bolest, ktere se smi pri kojeni, neni. Zkousela jsi nejake masticky - potulka tu casto doporucuje neco s kostivalem - ja mam pharmaplant ci nejak podobne se to jmenuje, me to pomaha, ale nejsou to uplne ty nesnesitelne bolesti.

lv
15. jan 2013

@pisis dekuji..asi k tomu přispívá i to prasečí počasí..jinak časem si chci pročíst tuto diskusi, sice děti už mám, ale i tak počítám, že se tu dozvím o léčení té choroby...

potulka
15. jan 2013

@lv ja by som sa na tvojom mieste spojila s nejakou laktacnou poradkynou a popytala sa na vhodne lieky. ony vedia velmi vela o tychto veciach, viac ako lekari. ti sa zvycajne drzia len toho, co sa pise v pribalovych letakoch. a ten kostihoj je naozaj vyborny.

@tivka a ake vysoke mas tie protilatky? je tu par dievcat, ktore maju sjogrena a pritom aj deti. 🙂

tivka
16. jan 2013

@potulka ahoj 🙂 Mne Sjogrena zistili priblizne pred dvoma rokmi, v tedy som mala protilátky na hodnote 300, teraz v lete som mala protilátky uz len okolo 230. Minulý týždeň som bola v NÚRCH, tak čakám aké budú výsledky..Čítala som na internete aj o dobre končiacich tehotenstvách, ale aj o tých opačných prípadoch...a tak ani sama neviem, či máme ešte s bábetkom chvíľku počkať...ale zase, tieto choroby sa vraj radi na seba nabaľujú, tak sa bojím aby mi časom nepripudlo aj niečo iné...

pisis
16. jan 2013

@lv tak rada zatnou zuby a vydrzet do jara ale asi neni to nejlepsi. Ja jsem prestala kojit pred rokem zacatkem unora kvuli lekum ☹. Drzim palce at nemusis a maly/mala si muze uzivat kojeni co nejdele 🙂

@tivka jojo, je tu spousta bab co maji Sjorgena a k tomu deti, ale zase bych ty protilatky nebrala na lehkou vahu, ale netusim jake maji byt (mam RA) ( @deina muzes, prosim, poradit, ty se v tech hodnotach vyznas lepe). Ale tato diskuze je velmi plodna - driv nebo pozdeji otehotneni a porodi kazda, co tu prispela, tak snad nam to nezkazis 🙂

deina
16. jan 2013

@tivka, @pisis, v tych hodnotach sa bohuzial nevyznam. 😒 Co si pamatam, tak som mavala okolo 200 az 300, ale ze ci to bolo SSA alebo SSB, veru neviem. Nuz ano, tieto protilatky prechadzaju cez placentu a mozu poskodit aj ju, aj dieta - srdiecko. Citala som, ze riziko vzniku srdcovej poruchy u dietatka je okolo 10%, niekde som citala aj menej. Nebrani to tehotenstvu, ale je potrebne sledovat, ci sa vsetko vyvija vporiadku. Ja mam s tymito protilatkami dve deti, potraty ziadne, ale obaja su narodeni predcasne (32tt a 33tt) a je mozne, ze Sjogren v tom ma prsty. Viem, ze pri prvom porode bolo nieco s placentou, avsak neviem, do akej miery mohla byt poskodena. A myslim, ze vacsina zien so SJS donosi deti pekne do terminu. 😉

lv
16. jan 2013

@pisis
@potulka zkusím se obrátit na laktační ligu, poradkyni apod., zatím odolávám bolestem, prakticky 7měs, od porodu /problémy se zády mám tedy už 5let/, no snažím se vydržet. Uvidím, co z toho uplácáme dohromady, já-lékař-laktační poradci..děkuji za rady. 😎