Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

viena43
9. apr 2014

A ešte niečo k otázke. Ja som sa pred otehotetnením už liečila na RA. brala som medrol a sulfasalazin, liečba mi pomahala, ked som chcela otehotniel, lieky som vysadila a nebol problem. Počas tehu som sa citila super,(okrem toho že som mala rizikove tehu-skrateny krcok a polku tehotenstva som bola v nemocnici ale to neratam) aj počas kojenia, kojila som 9 mesiacov, keby sa dalo (malo mlieka) kojila by som až do teraz. Myslela som si že už bolesti nepridu, že som sa uzdravila 🙂 Ale hned po skonceni kojenia ma chytili take bolesti, ake som nemala ani predtym. Stale je to horsie a horsie. Je mi hrozne, niekedy nevladzem ist s nim ani von, okupat ho, hrat sa s nim ale prekonam sa. Vsetko len pre mojho Matka. čo ine mi ostava.

potulka
10. apr 2014

@viena43 ahoj, ja sice bioliecbu neberiem, ale je tu viacero prispievateliek, ktore ju uzivaju/uzivali a su/boli spokojne. napriklad @pisis alebo @leninz . drzim palce, aby aj tebe zabrala. pocas tehotenstva a niekedy aj pocas dojcenia je imunita zeny potlacena, aby nebojovala proti babatku. vela reumaticiek sa vtedy citi perfektne. a niekedy sa ten stav aj udrzi, je to velmi individualne.

pisis
11. apr 2014

@viena43 biolecba je takovy maly zazrak 🙂, jen clovek nesmi moc cist vedlejsi ucinky, drzim palce at zabere a maleho si muzes pekne uzivat

leninz
11. apr 2014

@viena43 biologicka je super, mne zabrala hned druhy den, ale potom sa to zlepsovalo postupne, ale relativne rychlo mi bolo fajn. ale pozor, skusenost viacerych, s ktorymi som sa bavila a moja tiez, ak ju vysadis na dlhsie obdobie ( u mna napr. tehotenstvo) tak dalsi krat uz nemusi tak skvele alebo tak skoro zabrat. vlastna skusenost po tehu mi zabrala bioliecba az tak po roku a to som ju vysadila znova kvoli operacii a teraz mi tiez nejako nezabera, aj ked mam za sebou len par injekcii. takze nasadit a malo by ti byt lepsie, ale rozmysli si ak ju budes chciet vysadit znova. je viac druhov bioliecby, ja mam kazdy druhy tyzden jednu injekciu. drzim palce.

matulisa
13. apr 2014

@viena43 ahoj, môžem sa spýtať, koľko pred otehotnenim si vysadila lieky? Tiež beriem sulfasalazin...

viena43
13. apr 2014

@matulisa ahoj, lieky som vysadila mesiac pred otehotnenim, lekarka povedala že to stačí. kortikoidy skorej, to je svinstvo. Držim palce.

viena43
13. apr 2014

Dakujem baby @potulka, @leninz, @pisis za vaše rady, skúsenosti. Aj vám všetko dobre želám. 🙂

matulisa
13. apr 2014

@viena43 ja mám od januára vysadené všetko okrem sulfasalazinu, a ten mi kazala vysadiť 3-6 mesiacov pred planovanim... No bojím sa že toľko nevydržím ... ☹

viena43
13. apr 2014

@matulisa Dost dlho na vysadenie, musiš to vydržať kvoli babatku. ja som s tým taký problem nemala, každa doktorka je ina.

matulisa
13. apr 2014

@viena43 ďakujem za podporu 🙂

leninz
14. apr 2014

@viena43 kortikoidy su jediné, ktoré sme všetky brali aj počas tehu a počas kojenia, teda ak to kvoli reume bolo nutné.

viena43
14. apr 2014

@leninz a ja som ich vtedy praveze nebrala. tak co ja mam teda za lekarku?

zibi
14. apr 2014

mozem sa vas baby spytat ? ohladne reumatoidnej artritidy...
mam bolesti asi celej chrbtice, svalov, klbov, kolien ..mam rozhadzanu uplne imunitu, Nk bunky zvysene, neico znizene plus mam islne pozitne ANA
mali podozrenie na boreliozuu kedze ma strasne boli krcna chrbtica a velmi mi v nej puka a praska..ta sa nepotvrdila
doktorka povedala ze moze to byt reum. artritida najma aj kvoli tomu zvysenemu ANA protilatkam
ake mate vy priznaky?
ja kortikoidy ako prednison a medrol nemozem kvloli srdcu ale je aj nejaka ina liedba?
upravila sa vam zvysena imunita ? dik

leninz
14. apr 2014

@zibi je vela druhov liecby, ale to musi zvazit lekarka a hlavne najprv urcit diagnozu.

potulka
14. apr 2014

@zibi aj reumatickych ochoreni je vela, ANA protilatky trebars mozu byt zvysene pri sjogrenovom syndrome. ak je podozrenie, mal by ta vysetrit reumatolog, bud taky ambulantny, alebo potom v narodnom ustave reumatickych chorob v piestanoch, oni si robia podrobnejsie odbery, hlavne ked ide o hladanie zakladneho ochorenia. a nasledne na to sa nasadi aj liecba. nemusia to byt len kortikoidy, je toho cela hrba. tak drzim palce.

@viena43 samozrejme, ze idealne je nebrat pocas tehotenstva nic. ale zasa ak sa ma zapal drzat na uzde a trebars kortikoidy pomozu (nie konske davky), tak je podla mna lepsie ich brat, nielen tlmit bolesti paralenom. zvyseny zapal moze narobit viac skody ako mnohe lieky. kazdy doktor sa na to moze divat trocha inak a podla toho aj radi svojim pacientkam. a aj kazda pacientka je ina, aj kazde tehotenstvo.

pisis
15. apr 2014

@viena43 i ja jsem brala cele tehotenstvi kortikoidy - uprimne mi to prijde jako mensi svinstvo nez leky proti bolesti, vsak to jsou hormony telu vlastni a pouzivaji se i pri problemech s otehotnenim. Souhlasim, ze nejlepsi je byt zdrava a bez leku, no, ale ne vzdy to jde 🙂. Ale tak hlavne ze jsi to zvladla 🙂.

zibi
15. apr 2014

@potulka dakujem idem na reumatologiu tak uvidime co bude 🙂

dievcatko9155
23. apr 2014

ahojte kočky s RA,,dlhooooo som tu nebola,,,a mam na vas otazočku,,,pomaly mi moja reumatologička vysadzuje prednison,,ale koli vode v klboch(na rukách) mi nasadila MOVALIS,,chcela by som sa spítat či ste mali niaka vedlajšie učinky na tento liek,,kedže som zbadala na sebe,,vedlajšie učinky,,ako hnačka,,nevolnost,,bolesti hlavy,,dakujem

potulka
24. apr 2014

@dievcatko9155 nemam skusenosti s tymto liekom, ale ktosi ho tu uz spominal. ak mas vedlajsie ucinky, urcite ho treba vysadit a najst nieco ine.

elizita
2. máj 2014

@deina ahoj, len sa chcem spytat.. vidim, ze si mas protilatky anti-SSA... mne to nedavno nasli v krvi, ziadne ochorenie mi este nebolo potvrdene... pred otehotnenim si na to nieco brala? ja nechcem deti uz velmi odkladat... preto sa chcem poinformovat z praxe, ci tomu predchadza nejaka terapia, ked mam tuto hnusobu a chcem byt tehotna.. ... lekarka mi povedala o tom moznom riziku, ale ze mam prist este raz na krv.. no mne to neda spavat akosi... anti-SSA mam 25... neviem, ci je to vela alebo malo, nikde som to nenasla...

jaq
3. máj 2014

Ahojte baby, beriem niekoľko týždňov mtx a deň - dva po ňom mi je stále nevoľno po jedle. Neviem sa poriadne najesť, lebo ma zalieva horúčava a napína na vracanie. Okrem mtx beriem prednison, aulin (len ak je veľmi zle) a iné lieky (iné diagnozy). Lekárka mi dala teraz aj helicid,ale stále mi je nevoľno aj keď som ho ráno vzala. Mávate to aj vy? Neviete ako proti tomu bojovať? Celé víkendy sa neviem najesť :(.

pisis
4. máj 2014

@jaq Ahoj, me byvalo po MTX taky tak nejak divne, ale jen ten den co jsem ho brala. Zacala jsem ho brat vecer a bylo to OK, druhy den rano uz to slo. Jinak MTX se da aplikovat i injekcne, to by teoreticky mohlo byt lepsi.

potulka
6. máj 2014

@jaq a nemozes si ho dat vecer? tu nevolnost potom prespis.

@elizita ja mam artritidu, ale raz som mala pozitivne aj sjogrenovske protilatky, tusim 92 bola ta hodnota. vtedy som sa na babo nechystala. ked som po 2 rokoch otehotnela, sla som aj na krv a uz som to mala negativne. moze to byt aj u teba len nejaky vykyv.

elizita
7. máj 2014

@potulka vav, dala si mi malinku nadej, ze to moze byt aj vykyv.. bodaj by..

jaq
9. máj 2014

@pisis či večer, alebo poobede stále je to rovnako

@potulka mne je zle ešte 2 dni po ňom, po každom jedle. A dávala som si ho na noc, ale na druhý deň otras, ďalší o niečo lepšie, ale o máličko

pisis
10. máj 2014

@jaq a co na to dr.? Pripadne ty injekce, jestli je to podrazdenym zaludkem

kvetkokvetko
23. máj 2014

@elizita ahoj, aj ja mam pozitivne SS-A, momentalne som v 21 tt. protilatky som mala najprv negativne (rok 2012), neskor pozitivne (rok 2013, SS-A 33 a Ro-52 20). O par mesiacov som otehotnela, a ked mi ich na zaciatku tehotenstva kontrolovali (co bolo asi 6 mesiacov od toho pozitivneho vysledku ), tak uz som ich mala negativne. Vobec tomu nechapem. V tehotenstve mi ich uz dalej nekontroluju, v pondelok idem na fetalnu echokardiografiu, dufam, ze bude vsetko OK a popytam sa dr. Holana, ci si ich nemam dat skontrolovat este raz a ci staci jedna echokardiografia. Viem, ze v zahranici taketo zeny posielaju na opakovane echokardiografie, lebo srdcova blokada sa moze vyvinut velmi rychlo. Ale myslim pozitivne a verim, ze vsetko bude OK. Drzim palce.

potulka
23. máj 2014

@kvetkokvetko ja som bola na morfologickom sone, to bolo v cca 20. tt. ale potom tesne pred porodom ma porodnicka poslala este aj k dr. holanovi, hento jej nestacilo. doslova povedala: "ak miso holan povie, ze je to v poriadku, tak je to v poriadku." 🙂 on je aj detsky kardiolog, takze vie presne, co ma vidiet na sone. je mily a dokladny, myslim, ze budes spokojna.

vincp
24. máj 2014

@jaq ahoj, po MTX som si odvrackala pravidelne par rokov kazdu sobotu, ked som ho brala :/ Dali mi Metoject, je to injekcne a k tomu beriem kys. listovu - vecer pixnem a rano si ju vezmem, ona pomaha vyplavovat MTX a kroti neziaduce ucinky. V ten den, ked som MTX brala som nejedla nic tazke, vyprazane, ziadny alkohol a pod.

vincp
24. máj 2014

Dievcence s bio liecbou, idem sa Vas spytat - mate niektora pozitivne tuberkulinove testy? Po porode som rok a chcu mi nasadit znovu biolog. liecbu (pred tehu som ju brala 6 rokov) a na plucnom mi vcera dr hovori, ze ok, budeme vas testovat kazde 3 mes. , lebo je tam riziko tubery. Zo 40.pacientiek nemaju testy pozitivne asi dvaja....a dalsie dve zomreli uz. Tak teraz neviem, ci sa mam pre nu znova rozhodnut, al. nie. Upozornila ma, ze TBC nemusi byt na plucach, ale kdedolvek v tele :(