Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
15. dec 2008

Rano som si dala namiesto prednisonu plaq - myslite, ze to vadi? Dala som si potom aj prednison, ale plaq bezne beriem az vecer, snad si ho nedam zase (to by som asi nezaspala do rana).

lilu18
15. dec 2008

deina-podla mna vadiiii-su to 2 rozne lieky.Ale radsej sa spytaj dr. Len som dobre nepochopila....predn. si das vecer a plag rano? tak by to nevadilo. Len tu davku pred musis kazdy den dodrzat

zuzanabb
autor
15. dec 2008

podla mna nevadi deina, ja som brala sice plaquenil (neviem ako sa to pise 😅 ) davno, ale dolezite, ze si si zobrala ten prednison rano. a daj si do pripomienky alebo nalep papierik na plaq. ze dnes uz NEBRAT 😀 aby si si nedala dvojitu davku...

deina
15. dec 2008

Prednison beriem rano a Plaq vecer a dnes rano som si dala Plaq a ked som si to uvedomila, tak som si dala aj ten prednison. Idem tam nalepit ten papierik, lebo s mojou pamatou... 😝 😅

lilu18
15. dec 2008

uz som to pochopila...ty nechces uplne vynechat predns.,ZE? tak ok. Inak dostat taky davkovac liekov,ked uzivas viac druhov je super sa nepomylis kedy co zobrat 🙂

zuzanabb
autor
15. dec 2008

lilu uz som uvazovala, ze si zadovazim taky davkovac, ale odradza ma pocit, ze budem potom ako dochodca 😝

helika81
15. dec 2008

veru Zuzka,davkovač nie,moja maminka ho ma a nevyzera to pritazlivo,lebo ona aj tak zabuda 😀 ma takeho kamoša,aizhamer,ci ako sa pise 😉 lilu18 uz som ok...v stredu idem na gyndu,tak potom sa uvidí,aj ked uz nema co,hi? 😕 aj ja som uzivala plaquenil iba vecer,lebo on skodi na slnku a v noci nie,tak preto na vecer...ale je zima,takze neskodi,vacsinou sa vysadi cez leto,myslim 😀

zuzanabb
autor
15. dec 2008

som rada heli, ze je ti uz lepsie... aspon trosku teda 😵
davkovac teda nekupujem 😅 uz aj bez neho si pridem ako narkomanka 😀

zuzka88
15. dec 2008

Tak ja davkovac veru mam!!! A je to super vec 🙂
Vzdy si ho nalozim na par dni dopredu na rano aj na vecer, hlavne preto, ze neuzivam len jednu tabletku... Bola som na tu krv u RAdoktora tak som zvedava ale citim sa dost biedne... a to som zacala chodit do prace rano na 7mu 😔
Ruky mi zacali trpnut snad v kazdej polohe a je to ozaj dost neprijemne, nemate s tym niektora skusenost?

Heli, to je dobre, ze uz je lepsie, mne sa zasa vracaju vselijake myslienky...teraz, ked chodim po obchodoch, okolo tych krasnych drobnych veciciek...a od soboty som uz aspon Krstna mama, ale ked ten farar rozpraval, ze musime byt vdacni za tie krasne deti co drzime v rukach .... velmi smutne som mala srdiecko...

lilu18
15. dec 2008

zuzka aj heli-citim s vami ☹ ale isto bude lepsie,ved nie je vsetkym dnom koniec 🙂 slniecko svieti a vasi anjelikovia su v miminkovskom nebicku-...su s vami

davkovac veru nie je len pre starcov,da sa nan pekne zvyknut

zuzanabb
autor
16. dec 2008

zuzka a heli, drzkajte sa, verim, ze toto obdobie (predvianocne) este zhorsuje celu tu depku. Mne sa nic take bolestive ako vam nestalo, ale uz aj tak zacinam byt alergicka na vsetky tie reklamy s tehotenskymi bruskami 😒 ...viem, ze by som tak hovorit nemala, len je to zataz na city a hlavne vsetci predajcovia na to vsadzaju a vsetko sa toci len okolo toho... aspon moj pocit... mozno ked budem mat mimi, tak mi to tak vobec nepride. Preto vas obdivujem, ze sa tak drzite a zelam vela energie a lasky od vasich muzickov. (Kazdej od toho svojho, nie od viacerych 😀 )

asi si teda kupim ten davkovac 😅 ...lebo skleroza je svina 😵

zuzanabb
autor
16. dec 2008

zuzka s trpnutim ruk nemam skusenosti, obcas noha, ale aj to ked ju mam v blbej polohe...

lilu18
16. dec 2008

🙂 pekny dnik

zuzanabb
autor
16. dec 2008

aj tebe lilu 🙂
u vas tiez tak uprsano a tma? 😒

uk.ok
16. dec 2008

Helika: To je mi líto 😔 . Tak vám aspoň přeju, ať se to brzo podaří. Do práce neponáhlej a jestli budeš bez léků, tak by ta práce určitě nebyla moc dobrá. Tak hurá do vitámínků, ať si co nejdřív v dobré kondici.

deina
17. dec 2008

Musim sa pochvalit, o dobru spravu - maly mi zacal stvornozkovat, ja sa taaak neuveritelne tesim. 😅 😅 Mozno to znie divne, ze az teraz, ale mam predcasniatko a toto je prenho velmi dolezite, dolezitejsie ako chodenie. Inak je velmi sikovny, asi od polroka je ako donosene dieta, uz mi sam stoji a chodi okolo nabytku, tak som sa bala, ze toto preskoci a budeme musiet cvicit, ale dnes si to rozmyslel a vratil sa na zem. 😅 🙂

potulka
17. dec 2008

blahozelam, deina. 🙂 su to velke pokroky. ked si predstavim, ze tie drobatka na zaciatku nevedia vlastne vobec nic a po roku lozia, smeju sa, dzavocu prve slovicka, rozhadzuju hracky... je to fakt zazrak.
bola som dnes v poradni, po prvy raz mam normalny tlak 120/80, tak som pysna. doteraz sa to motalo kdesi pri 90/60. pred vianocami este pojdem na ultrazvuk. naposledy mi ho robili v 19. tt, tak sa uz nevieme s muzom dockat. mrnus sa posledny tyzden neuveritelne hmyri, citim ho uz kdesi pod rebrami. 🙂

helika81
17. dec 2008

ahojte babenky,mam sa uz lepsie ale depku mam castejsie ako predtym 😀 mozno aj z toho,ze mame pred svadbou...neviem,zuzkabb tie reklamy su ako naprotiven,ja som bola dnes u dokiho na gynde a boli tam same tehotne,tak som tam ledva vydrzala ☹ musim absolvovat testy,ze preco sa to stalo a tak...nechce sa mi ale pre zdravie vsetko najlepsie,hi...aj Vam prajem krasne sviatky 😀 😀 😀

deina
18. dec 2008

Potulka, mas pravdu, narodia sa take malinke, len spinkaju a papaju a sotva nas vnimaju a o rok ich nezastavime. 😅 Ked si spomeniem, aky bol malilinky v tom inkubatore, mal taku drobucku hlavicku a ked som ho prvykrat videla, nechapala som, ako moze vobec zit take malinke babetko (a pritom ovela mensie babetka tam mali na JISke, 600 gramove). Teraz je uz velky, nikto by nepovedal, ze prisiel tak skoro.

Helika, Zuzka, drzte sa, budete mat asi smutne sviatky. 😔 Ale to je dobre, Heli, ze ti budu robit testy, casto sa robia az neskor, ked sa to stane trikrat za sebou. 😒 Drzim palce, aby dopadli dobre.

bety1
18. dec 2008

Ahojte,tak som po dlhsej pauze zase tu.
Helika:Je mi to velmi luto. Drzim palceky,aby to na buduce uz vyslo. Aj ked je to tazke,treba mysliet pozitivne.
Bola som na tych testoch s cukrovkou, mam to ok.
Aj mna mala kopka az pri rebrach. A uz sa vobec nevyspim,na chrbte nie som zvyknuta a ked sa dam na bok, zacne sa burit.Ale hlavne ze ju citim. Dufam,ze to doklepneme do zdarrneho konca. Este 2 a pol mesiaca.Ja som mala zase vysoky tlak - 135/93, tak mi nechala to magnezium 3x1,ale ked si meravam u babky tak mam tlak ok. A dnes som bola na kontrole a mala som 120/80. Ale nebola tam dr.,tak to zatial nemam znizene. Ale este jej budem volat,lebo nechcem sa zbytocne dopovat vitaminami.
Uz nebudem na internete, tak vam vsetkym prajem pekne sviatky, vela optimizmu, snazilkam, nech sa zadari, babatkam nech sa dari, a hlavne aj vsetkym vela vela zdravicka.pa

lilu18
18. dec 2008

ahojte,ahoj bety 🙂 idem vas pocitat

lilu18
18. dec 2008

..deini,super.Kamoske sa narod.mala v normal.termine,v nov.mala rok a stale nestvornozkuje ☹ aj to plazenie je divne.Zacala s nou chodit na vojtovku,ale asi mala skor.....Takze deina je ten tvoj chlapina 😵

kocky tie kt. tu uz nebudu-prajem krasne sviatky prezite v zdravi a rod.pohode 🙂

deina
18. dec 2008

Ahoj Bety, to je super, ze tie testy boli dobre, aj to, ze tlak mas lepsi. 🙂 Uz sa otocila, ze ta kope pod rebrami? 😅 Drz sa a prajem prijemne sviatky.

Lilu, pre nas to znamena koniec s vojtovkou, tak aj preto sa tak velmi tesim. 😅 😵 Cvicime od narodenia a myslim, ze to velmi pomohlo, ako aj to, ze sa narodil tu v NZ, kde mame vyborne novorodenecke pre nedonosene deti, aj to velmi skore cvicenie (uz v porodnici).

Akurat sme sa vratili z poradne, ze 77cm a 9,6kg (po poriadnom obede, tak je to asi dost skreslene) a maly sa predviedol, ako vie piskat. Dedo ho naucil. 😀 😀 Lekarka sa na nom strasne zabavala, ze to eset nevidela, tak si tam obaja piskali - ale jemu to slo lepsie. 😅

zuzka88
19. dec 2008

Ahojte dievčence!

pekné svitky všetkým ktoré sa už neprihlásia, aj odo mňa!!!!

Čo mám ja nového: Bola som u nového doktora ktorý ma teda ani trochu nepotešil.. Nechcem sa moc rozpisovať ale v skratke to asi nepôjde a týka sa to nás všetkých, tehošiek aj čakateliek... Takže prejdem k veci, čo som sa dozvedela Ja verzus tehotenstvo...

Bežná žena (zdravá) má z 5 tehotenstive 4 úspešné (4 detičky), žena ako ja a teda aj vy má z 5 tehotenstiev možno 1 úspešné = 1 bábo... k potratom dochádza cca do 20 - 24. týždňa tehotenstva.
Riziko potratu v ďalšom tehotenstve (mojom) v súčasnom nezmenenom zdravotnom stave, je 70% ☹ (takže mi bolo odporučené si dávať aj naďalej pozor..)

No ale musím teraz odbehnúť tak vám to dopíšem neskôr... ahojte zatiaľ

potulka
19. dec 2008

no zuzka... co ja viem... nechce sa mi tomu verit. akoze preco by to tak malo byt? kvoli zapalu v tele, ci ako? a to bol reumatolog ci gynekolog? myslim si, ze na taketo statistiky sa treba vykaslat. ani lekari nevedia vsetko. 🙂

lilu18
19. dec 2008

teda zuzi...prosim ta neriad sa ziadnymi statistikami 🙂 cim viac budes nad tym uvazovat tym to bude horsie 😔 ..poznam viac zien,kt.nemali zdravot.problemy a s tehot.problem mali

zuzka88
19. dec 2008

Aby ste ma nechápali zle... nie som smutná ani zúfalá z tej štatistiky ale sa naopak teším tomu, že som našla niekoho kto zobral veci vážne a ide ich so mnou riešiť a nie čakať kým sa naplnia zlé predpoklady!

Takže mimi sa dočasne odkladá, cca do leta, a idem na všetky vyšetrenia, podstúpim nejakú liečbu homeopatikami a dostanem aj diétu zameranú na vhodné potraviny

Nerada by som si zopakovala posledný zážitok a keď mám možnosť sa mu vyhnúť, urobím všetko pre to aby sme sa o pár mesiacov dočkali tehotenstva a zdravého bába!!!

A k tomu vlastnému problému, RA je autoimúnne ochorenie, takže telo má čo robiť samo so sebou, nie to ešte s bábom. Imunita znamená že naše vlstné bunky bojujú proti škodcom, parazitom a cudzím bunkám. (U RA aj proti zdravým bunká) No a bábätko sú z polovice tiež cudzie bunky a ak sa s tým moja imunita nedokáže vysporiadať správne, potom sa stávajú takéto veci... Stačí málo, nenápadný zádrhel s ktorým by sa zdravá žena popasovala a bolo by všetko v poriadku. Takže idem zregenerovať telo a nastaviť imunitu tak aby prijala aj bábo. Nič iné mi ani neostáva, že?

A ešte ma zarazilo, že mi odmietol predpísať antikoncepsiu ale vlastne to je potom logické, ak sa má telo zbaviť všetkých toxínov aby nemusel organizmus odburávať zbytočné faktory navše ešte k RA. Vraj som ju už užívala dosť dlho na to aby som ešte niekedy zasa začala...

Toľko môj posledný lekársky zážitok, neviem, či som to vedela správne popísať a vysvetliť... ale aj tak napíšte, čo si o tom myslíte...

Držím palce všetkým tehoškám a aj nám ostaným, pekný deň!!! 🙂

deina
19. dec 2008

O takej statistike som este nepocula. Sice vacsinou sa stretavam so zenami, ktore maju SjS a to je predsa nieco ine, ale nemaju problem s donosenim dietata, aj ked vacsie riziko potratu alebo predcasneho porod tu je. 😕 Je RA az natolko rozdielna?

Inak podla toho, co si napisala, by potom asi bolo rozumnejsie brat lieky ako napr prednison aj pocas tehotenstva. Tak mi to vychadza... prednison beru aj baby, ktore maju taky problem s imunitou, ze im imunita neprijima babo.

Drzim palce, nech je tvoja liecba uspesna. 😉 Je dobre, ze si nasla lekara, ktory sa ti bude venovat.

potulka
19. dec 2008

deina, to co hovoris, dava celkom zmysel - reumu treba drzat na uzde aj pocas tehotenstva, aby sa neobratila proti babatku. vidis, takto mi nikdy nenapadlo divat sa na vec. vzdy som si hovorila, ze aj keby ma vsetko bolelo, kvoli babatku zatnem zuby a proste vydrzim, nebudem sa zbytocne dopovat liekmi. lenze to fakt nemusi byt len o psychickej vydrzi, telo si bude robit svoje a nemusi to potom dopadnut dobre. aj ked je to samozrejme u kazdeho individualne. musim si znova zaklopat na drevo, ze ta moja artritida sa drzi uplne v uzadi. ktovie, mozno aj vdaka tomu medrolu.
zuzka, v tom ma dr. pravdu, ze sa musis dat dokopy. som rada, ze sa ti konence niekto venuje. nic nie je horsie ako nevediet, na com si. aj ked ktovie, co sa vlastne v tvojom pripade stalo... ci to bolo artritidou, alebo tou amniocentezou, alebo este niecim inym. lebo je fakt, ze taketo smutne pripady sa deju aj zdravym zenam. kazdopadne vam velmi drzim palce. 🙂

zuzka88
19. dec 2008

baby, no ono to nebola ani tk štatistika, ja som to skôr povhopila, ako výšku rizika v tehotenstve u nás... To ale neznamená , že keď sa dám o kopy, že nebudem mať tiež 4 detičky z 5 😀
Juj, už aby to bolo!!!!!

Všetko, čo ten Dr. vravel, dávalo logiku a bohužial mám len dve možnosti, buď mu uverím a skúsim jeho cestu alebo ro risknem a keby sa potom niečo stalo, budem si to vyčítať do konca života...

Určite vás budem informovať, možno to bude jedna z ciest k bábätku a ak by pomohol mne, prečo by nemohol aj vám, že? Pekný večer