Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
26. feb 2009

Bety, gratulujem, som rada, ze vsetko dobre dopadlo. Vela oddychuj a uvidis, zanedlho budes fit a budes moct behat okolo Nelky. 😵 😵

lilu18
26. feb 2009

jejeeej Bety-gratulujeeeem zo srdiecka prajem vsetko naj nech sa malej dari a tebe tiez.Normalne mi slzy dojatia tiekli ked som citala ze uz je miminko na svete. Tie stehy aj rez budes este dlhsie citit ale to zvladnes-ked pozries na ten maly zazrak vsetka bolest je iste razom prec.Drzkajte sa-cmuk-posielam malej na licko 😵 😵 😵

a ostatne babulky-drzkajte sa-vsetky rady ste si uz rozdali,mozem len pritakat hlavou 🙂

potulka a ty ako? mimi sa nehlasi von?

helika81
26. feb 2009

bety gratuuuuuuuuuluuuzuuuuuuujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem
juj ako mi vysli slzicky,fnuk viem si predstavit taky maly zazrak a pritom byt stastna ako hovado 😀 ale mas to uz za sebou a zacina vam novy zivot...kiez by sa nam zadarilo 😖
snazilky ste popisali,som nestihala citat a to ubehol den,co som tu nebola 🙂
tak najprv zuzkabb...teplotu si znacim ale nemam kedy si to precitat...sranda som na PN a nemam cas,hi,ale nie rano vstavam a upratujem,varim...a rada vysivam,jedine co mi rozhybe klbiky,ale sa drzim
Kacenkka,Daddulka,Dahra...vitajte medzi nami....s nami sa mozte podelit o skusenosti,ved aj my sme sa pridali k teme lebo je to nas zivot a nie sme same na tolke bolesti...ak vam aj ja mozem poradit,neskusajte tehu pri liecbe MTX,lebo vo Francuzsku sa pouzivaju aj na potrat,raz som spominala,ze som ostala tehu na zac.19r.a muselo babo ist von koli metotrexatu a snazila som sa ho nebrat lebo je to mrcha liek

helika81
26. feb 2009

pisem na etapy lebo nechcem,aby sa mi to vymazalo...skuste sa poradit s lekarmi ohladne reumy a babatko naplanovat,je to lepsie takto ako risknut a aj tak by ste on prisli,vtedy som to brala,ved som mlada ale teraz idem na28 a radsej sa poradim,a bezpecne sa vrhnem do baby az ked si budem ista,ze mozem....ale vy to zvladnete,ved mate aj nas,ja sa velmi tesim na nove príspevky,aj ked su niekedy zle ale vasa podpora je pre mna velke plus,lebo mame cosi spolocne a to je na tom to naj...tak hlavu hore a bude vsetko ok 🙂
potulka uz bez na salu a posli foto baby 😀 😀 😀 drzkaj sa nam a my sa snazme 😀

helika81
26. feb 2009

trosku som vam prispevok roztiahla,vsak?ja rada a happy

daadulka
26. feb 2009

ja som si vsimla jednu vec, ze sme vsetky dobre naladene??? zvlastne, nie???? no a sice nepoznam osobne ani jednu z vas a som si ista, ze som ani jednu z vas nestrela nikdy ani u ziadneho lekara, lebo aj u mojho reumatologa aj v PN sedim ja a so mnou v cakarni pocetny "domov dochodcov" 😀 , ale drzim silno palce kazdej jednej babulke, ktora sa pripaja s debate a hocicom 😉

zuzanabb
autor
26. feb 2009

bety, zena, ty si mama 😵 😵 😵 boze gratulujem k Nelke! Krasne meno! 😵 Som sa nasmiala na tych haluskach 😉 ... drzim palceky aby si sa cim skor zotavila a mohla venovat dcerke. Pofot ju a hod fotky nech sa mozme nad nou rozplivat 😵
Verim, ze pozerate na malu ako do telky, to je fakt zazrak z takeho nic (mini bunky c.1 a c.2), take NIECO uchvatne ako cloviecik 😵

zuzanabb
autor
26. feb 2009

heli, inak som si ta pridala na facebooku, lebo mi ta deina odporucila (kedze som sa aj k nej nanutila 😵 😀 ) a tak som ti poslala ziadost o prijatie k priatelom.
...ty zienka domaca 😀 ...ja by som vysivat nemohla, lebo som rada, ked chytim do ruky aspon zubnu kefku lebo ine sa mi neda 🙄 ..ale hadam to prejde

zuzanabb
autor
26. feb 2009

teraz tu budem kuskovat spravy ja 😅
Len som vam chcela dat vediet, ze som bola dnes u zenskej a vypisala mi papiere do Heliosu do Martina, lebo vraj som uz rozbita dost a treba to cim skor riesit. Zajtra sa tam idem objednat na vysetrenie. Som zvedava. Nebola ste niektora z vas tam? Musime ist aj s priatelom obaja, lebo treba vysetrit oboch aj ked on uz ma 8r. dceru. Vraj clovek nikdy nevie...

zuzanabb
autor
26. feb 2009

a este k vytoku... tak ja mam s tim pernamentne problem... tiez mi dala naposledy doktorka dake cipky macmiror a pomohli ibaze po mesiaci problem znovu. Odporucila mi tiez laktobacili (ale tie som dobrala a ucinok ziadny) a daku vlakninu, lebo mam tvrdsiu stolicu a vraj sa moze z creva dostat potom velmi lahko daco vedla a zapal je tu... a potom ma ulkudnovala, ze pri mojej diagnoze je vytok normalny, ze co mozem cakat pri takej imunite 😒 ...vraj sa nemam stresovat a tak si pravidelne kupujem candibene cipky a potom na upravu flory gyntimu - cipky. Ale naposledy som si kupila Maldion ale este som ich neskusala.

zuzka88 napis mi prosim ta ako sa presne volaju tie laktobacili do ladnicky a ako sa to uziva a kde si to kupila. Skusim tie.

zuzanabb
autor
26. feb 2009

milka2008 ja som hrozna skleroticka, ty si aj na grafoch ze? 😉

baby neviete co je nove s uk.ok? ta uz musi byt tiez riadna tehula v pokrocilom stadiu 😵
a este aj dupinka je tehu, som nasla minule ked som nieco hladala na zaciatku tejto temy, ze pri mene ma 29tt 🙂

deina ten tvoj doktor nema chybu!!!! hned by som za nim sla 😉

dahra
26. feb 2009

Ahoj, Zuzanabb,

no v Heliose som bola prvykrat v piatok (20.2.). Koncom januara, hned po operacii, som sa tam objednavala.
V utorok som bola na krvne testy. Keďže mam aj endometriozu, tak to musime riesit takto.
O Heliose je tu samostatna kapitola, ja zatial velke skusenosti nemam, ale niektore tam chodia, zda sa, uz dlhe mesiace. Inak odporucanie k nim netreba.

deina
27. feb 2009

Kadejake cipky aj ja pouzivam, teraz mam floragyn - preventivne vzdy po skonceni ms si dam, vtedy ma chytaju vytoky a este som vdaka sjs aj dost sucha, tak toto pomaha obojako, aj to zvlhcuje, aj upravuje.

daadulka
27. feb 2009

deina, mala si okrem floragynu nieco ine? ten som skusila a efekt ziaden a okrem toho mi ponukli v lekarni laktobacily, ale takisto bez efektu, tak ci si neskusala este nieco ine, ak nepomohlo tebe, mozno zaberie mne, lebo zatial som nenasla nic, co by fungovalo

deina
27. feb 2009

Mne toto zabera, takze som neskusala. Jedine potom macmiror, ked bolo horsie, to mi predpisal lekar a tiez to rychlo zabralo.

potulka
27. feb 2009

ahojte, najnovsia informacia: ak do 9.3. neporodim, uz si ma nechaju v porodnici. 😉 vcera mi dost rapidne opuchli clenky, tak dr. skumal, ci nemam preeklampsiu. nastastie, moc bol negativny a tlak uz tradicne pod normal, 105/60. asi proste len puchnem. 😀

lilu18
27. feb 2009

potulka-radsej do nemocnici,budes sledovana aj mimco a neboj bude vsetko ok 🙂
drzim palceky

deina
27. feb 2009

Drzim palce, Potulka. 🙂

Lilu, ake super haro!

zuzanabb
autor
27. feb 2009

lilu super foto!!!!! 😉

potulka drzkaj sa, drzime ti vsetky palce. aj kamoska chuda puchla a na konci uz nevedela kde ma clenok a ci nejaky vobec ma 😅

dahra ja viem, ze je tu o Heliose ina tema, len som chcela vediet, ci niektora z nas RA alebo s inou diagnozou tam bola... inak ma objednali na 31.3. a vraj 3-5 dni predtym mame drzat celibat 😉
Inak kamoska ma tiez endometriozu a 1rocneho synceka. Ibaze ona otehotnela skor ako jej to stihli liecit - tiez bola doktorka mimo, ze otehotnela bez problemov (no 7 mesiacov sa snizili ale to nie je vela) a teraz stale koji a chce hned druhe...

helika81
27. feb 2009

potulka držím palčeky...vydržkaj...dadulka mi sme vždy naladené 🙂 lilu aká kočka je z teba?super 🙂 Zuzkabb aj som si ťa pridala a ja rozmýšlam kto to je? 🙂 riadna fešanda 🙂 😉 ja zatiaľ nemám nič nové?všetko po starom,len manžel je chorý,tak čakám,že budem aj ja,no čo už 🙂 ozaj uk.ok sa dávno neozvala,ta ma podobny termín ako som mala mať aj ja ☹ 🙂

helika81
27. feb 2009

hádam je ok naša uk.ok....

sse
28. feb 2009

Bety gratulujem a prajem vám veľa zdravíčka a skoré zotavenie 🙂 Teším sa s vami.

zuzanabb
autor
28. feb 2009

heli 🙂 vraj fesanda, tak ti diky, ale zrkadlo neoseriem (s prepacenim 😀 )

lilu18
1. mar 2009

ejha..niekto tu srsi pesimizmom 😕 ,zuzi ved tvoj drahy by o teba nezavadil keby si sa mu nepacila 🙂 aj nam sa na fotecke pacis-kocka si tam..asi mate krive zrkadla al.zle brile 😎

babenky-dik za pochvalu fotky,vymyslam lebo furt sa mi nieco nepaci-tak ma mate cb 😀

a ostat.ako? u nas je usmokleno,uz ledva cakam na prve slniecko 😎

zuzka88
2. mar 2009

Čaute baby, hlásim sa po víkend... ako ste zasa popísali 🙂

Moje telo zaznamenalo na FF prvýkrát od vietečoho, ovuláciu tak sa moc teším! Možno mi prasknú nervy, budem hrozne nezodpovedná a začneme sa snažiť skôr ako lekári dovolia 😉

Heli, nič si z toho nerob, ja som mala termín 7.3., s potulkou..... Už sa nad tým nemôžme trápiť. Tento víkedn som si povedala že dosť! Znova som chcela žial utopiť v alkohole a malo to len jeden efekt, pohádala som sa s drahým. bábo mi to nevráti...
Takže už idem počúvať lekárov, trošku cvičiť, veľa sa šetriť, papať babyplan, vitamíny, všetky lieky a nech už môžem ísť čím skôr na ostro!!!

daadulka
2. mar 2009

zuzi88, ten chlast myslis vazne??? ejha, ja som mala vycitky, ked som zacala fajcit, dokazala som si to sama pred sebou ospravedlnit tym, ze ked budem fajcit, nebudem mat nutkanie na mimi, pretoze uzivat antikoncepiu, fajcit a cpat do seba vsetky lieky mi prislo ako dost dobra brzda k tomu, aby som sa netrapila kvoli mimi. Ale som na tom podobne ako ty, som si povedala, ze treba mat rada samu seba a ziadne debilne vyhovorky si nenanucovat do hlavy, tak podobne ako ty idem sekat dobrotu, znova som zacala cvicit, cigy som si nekupila, tak snad ma dnes neklepne a nebudem zuriva ako pes ☹

a miesto vitaminov z lekarne si radsej nakup vsetku moznu zeleninu a ovocie, pretoze mame dost zatazenu pecen vsetkymi liekmi, myslim, ze netreba drazdit este aj chemiou v tabletkach, teraz som sledovala relaciu, kde cca 20 rokov testovali "umele" vitaminy na vzorke ludi, co sa tykalo zdravia, uzivatelia placeba a zraci vitaminov boli na tom zdravotne uplne rovnako, akurat bol viditelny rozdiel v problemoch s pecenou, ktory bol vyrazny u zracov tabletkovych vitaminov, tak si neznicme to, co nam funguje!!!

zuzka88
2. mar 2009

Dadulka, tak som rada, ze v tom nebudem sama, co sa tyka toho sekania dobroty 😉
no musim sa priznat, tento rok som sa uz 4x strieskala...odkedy som prisla o babo (asi nevies, teraz pred vianocami), su to jedine okamihy, kedy na to nemyslim, ale zaroven nemyslim na nic a nicim si vztah ☹ ale povedala som si dost!

Tie cigarety, noooo, ja ked som sa rozhodla ze babo, prestala som zo dna na den! urcite sa to podari aj tebe...proste som (po 10 rokoch silneho fajcenia) vecer dotahala poslednu a rano uz som si nekupila 😎

S tou zeleninou mas veru pravdu, ale kyselinu listovu musim doplnat umelu, povedal dr... mam nejaku poruchu na chromozome ktory ma nastarosti hormonalnu reakciu ktora zabezpecuje aj dostatok kys.listovej
rovno si idem osupat pomelu 😀

Vyhlasujem anketu, baby:
1.) ako na tom stojite s alkoholom a cigaretami? ze ci pijete/fajcite alebo uplne abstinujete a ci Dr. zakazali nieco z toho
2.) ako ste vlastne "získali" reumu? lebo napr. mne nikto nepovedal ani pricinu ani dovod...
ďakuejm za odpovede

lilu18
2. mar 2009

dobre neskore ranko 🙂

zuzi-tak odpoviem na tvoju anketu ako prva 😀

1.--nefajcim,nepijem ani nealopivo mi nechuti,ale nie je to zo zasady alebo zo zdravot.hladiska,len mi to proste nechuti

2.--tiez mi dr. naisto nepovedali ako som ziskala RA ,ale mam silny dojem ze po prechodenej angine 😒 -odvtedy to slo z kopca

Um vitaminy som uzivala pocas tehot.,a ja si zase myslim ze som urobila dobre. Su tam vit.kt.mimi v tom obdobi potrebuje a my si ich v takom mnozstve nedokazeme dodat beznou stravou.Aj ta kys.listova je velmi dolezita pre mimi ked sa vyvyja

Drzim vsetky palceky aj na nohach nech snazenie prinesie ovocie 🙂

zuzka88
2. mar 2009

Lilu, dakujem za odpovede 🙂 Inak aj ja som prechodila 2-3 prechladnutia (mozno chripky - clovek nevie ked nejde k dr), potom po par tyzdnoch opuch a tiez uz len dole kopcom

lilu18
2. mar 2009

zuzi ja som sa aj na to konkretne spytala,len nemohli na 100% povedat ze ano bolo to z prechodenej chripky,ci anginy..to chapem,ale zase uplne to nezavrhli-teda moze byt aj z toho 😒