Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

helika81
5. mar 2010

Jéj Silvi som rada aj za teba,že už máš výsledky 😀 ,teraz len aby zabralo 😠,moja ako dlho ťa nechali čakať,a aká je to seronegatívna artritída?akosi mi to vypadlo 😀
Lupi ja mám opuchy od začiatku ale to pripisujem Rouzi,a nie je to až také hrozné,vlastne teraz iba klby na rukách sú nezbedné 😖 😠
U nás snežíííí 😠 😠 😠

vivien5
5. mar 2010

Ahoj silvia, no tesim sa s tebou. Bol ten prednison vôbec potrebny? Akurat ti rozhadzal hormony v tele 😔 .
A ta sedimka no super. Aj ja by som taku brala. 😎 paaaaaaa

lupena
6. mar 2010

Heli...nevedela som, že to aj z reumy opuchajú počas tehotenstva. teda pokiaľ nebolia. myslela som, že je to len vodou v tele

deina
6. mar 2010

Silvi, no teda, to mas paradnu sedimku. 😕 Nepomylila si sa? 😅 Pekne rychlo ti prisli vysledky.

silviapd
8. mar 2010

No vivien,myslim ze ten perdnison nebol potrebny vobec!!!primarka gulala ocami,ze naco ho mam,lenze je to vysvetlitelne,lebo reumatologicka mi stanovila dg.bez vysledkov krvi.len na zaklade anamnezy.No ani nehovor,pribrala som 12 kg a ako mi bolo z neho zle.....

Deini ,nepomylila,asi najvacsiu som mala 7/11 a teraz len 2 ,to je az pod normu

silviapd
8. mar 2010

Heli seronegativna,nie je potvrdene v krvi, RF negat atd a necakala som dlho na krv asi hodinu a k primarke 20min

helika81
8. mar 2010

Jáj,mne to dlhšie páli,a to znamená,že nemáš RA?Alebo len so slabým zápalom?Lebo potom neviem či ti je,no okrem tých drobných kĺbov,a čo to koleno?

lupena
8. mar 2010

už mám kočár doma. jupijou.. sa brutálne z neho teším. už sa neviem dočkať na prechádzku s ním..🙂 ale ešte si počkám, lebo v takejto zime, je zbytočné pchať Igiho do šporťáku. Lepšie mu je v hlbokom
Deina Ty už Miška prikrmuješ? Lebo ja Igimu nedávam zatiaľ absolútne nič. Ani vodu, ani čaj. Len MM. Dnes som volala s doktorkou a vravela, že bolii na dákom školení v BA a vraj najnovšie výskumy potvrdili, že kojené deti sa majú začať prikrmovať už po ukončenom štvrtom polievkami. Vraj sa tak skôr naučia papať. a čo sa týka alergií je jedno, či sa začne prikrmovať po ukončení štvrtého, alebo šiesteho

silviapd
8. mar 2010

Heli,mam RA len je seronegativna,nie seropozitivna... 😀

zuzka88
8. mar 2010

Baby, vy ste toho popisali...ja nic nestiham, aj tearz by som uz mala lezat ale mi to nedalo

Moj uspech mal kratke trvanie, kazdy vecer je doma cirkus, v postielke revy vresky, na rukach do 3 minu zaspi, dam ho dole, zasa vresky a tak sa kazdy vecer trapime, cca 30 minut az ma to prestane bavit a necham ho zaspat na rukach a ide do postielky
No ked uz sa zobudi na papanie, ide k nam, zasa vstava kazdu hodinku dve.. No ale mozem sa cudovat? ni cez den dlhsie nevydrzi bez papania
dnes sa kupal o pol 7, zaspal o pol 8, o 9 uz bol hore a teraz uz sa zasa budi....
ale uz sa krpcek krasne smeje, blaboce a dokonca sa zacal pretacat z bruska na chrbat aj naopak
ja prikrmy neriesim ale uz dostal ochutnat jjablcko, iba tak ocuckat mesiacik, no uz sa tesiom na mrkvicku
no a vazi daco okolo 7kg, no posledna poradna bola v januari takze vazim len doma na nasej

Heli, ani ja ti neporadim, ja som mala kontrakcie vzdy iba umelo vyvolane ☹

dobru nocku, idem

helika81
9. mar 2010

Ahojte žienky,no tak uvidíme ako dopadnem ja,hádam dobre,už sa aj bojím pôrodu 😖 😝 😀

Silvi už rozumiem,len aby ti zabrali lieky 😀

Ja som dnes chytila upratovací deň 😀 ,umyla okná,oprala záclony,zavesila 😀 a manžel už len povysáva 😀 ,ešte dakedy periny prezliecť a môže sa spinkať,jáj...milujem voňavučké perinky 😀 ,ja zajtra idem do poradne,dúfam,že mi dá fotku,by som chcela krpčeka vidieť,aj polovička...dajaké tri dni do zadu muselo podrásť lebo mi bruško nafuklo a krpček sa hmíri ale menej,hádam si už aj pospinká ale je to dobrý spoločník,aspoň si mám s kým pokecať 😀 a miluje sladké,vtedy skáče ako divé 😀

Ok babenky,len popíšte a ja sa Vám zajtra ozvem...papa

lupena
9. mar 2010

Zuzi tak to je už šikulka...) a už sa otáča cielene? alebo to bola náhoda. My sa ešte otočiť nevieme. Ale veď nemá sa kam ponáhľať.
Heli aj k ná by si mohla prísť..🙂 ja mám teraz také obdobie, že sa mi nič nechce. Cítim sa ako po pôrode. Stále som unavená, taká vyčerpaná. Možno je to aj tým, že malý sa často v noci budil a nie som už na to zvyknutá. Ale už začína zas dobre spinkávať, čiže dúfam, že sa aj ja vrátim do zabehaných koľají..🙂
Baby neviete mi poradiť, či existuje niečo vďaka čomu sa zbavím zápachu gumy, či čo to je? pláštenka čo bola ku kočáru nenormálne smrdí. už je na balkóne dva dni a nič. Budem musieť kúpiť asi novú, alebo ja neviem. Veď by som malého udusila v tom kočári keby prší
a ešte mám jednu blbú otázku..🙂 keď dusíte zeleninu nad parou musí byť voda v hrnci kojenecká? či pri dusení môže byť aj normálna?

lupena
9. mar 2010

baby a aká je to značka ITEMS? Myslím, že je to niečo takým štýlom ako cheerokee, ale v akom obchode sa to predáva? neviete?

helika81
10. mar 2010

Ahojte,Lupi tak to ja ti neviem poradiť ale mne guma vždy voňala 😀

No my máme za sebou náročnú noc,som sa zobudila o pol noci na wc a hľa kvapka krvi sa zjavila na papieri,ja som sa tak zľakla,že som nespala,furt som chodila na wc ale našťastie ma ukludnili pohyby ale potom už bol papier čistý...ráno som vstala o 6:00 a rovno do poradne,doktor ma prezrel a všetko je ok,že či som sa nepoškrabala,som sa pýtala aj jednej sestričky,čo je tiež tehu a povedala mi,že to mohla prasknúť aj cievka,tak neviem ale som oveľa pokojnejšia,no a som sa pýtala dokiho,že ako ideme rodiť,hm zostal prekvapený,zabudol,že mám aj astmu a keď videl polohu Mišky,tak mi potvrdil,že cisárskym,ak sa neotočí ale mi navrhol,aby som išla na 4D ultrazvuk do MT,aby sme vedeli na čom sme,že ten doki je odborník,tuším sa vola Grochál,že viac nám povie,no tak som mu aj volala a dnes nás objednal na 18:30,tak zajtra bude fotečka,hm ale 65€ v mínuse,no čo neurobím pre zdravie bábätka 😀 ,a ten najkrajší detail,má už 1600g a pribrala som za mesiac 1kg a za celé tehu 11kg 😀 ,tak ja mám takéto novinky,dúfam,že som Vás potešila...pekný dníček 😀

helika81
10. mar 2010

Lupi guma ale nie veď vieš aká 😀 ,som zabudla dodať k tej polohe Mišky,je priečne,čiže nie je dole hlavičkou,a ukázal mi ešte chrbticu,to bolo tiež milé,taká mala kostrička 😀

deina
10. mar 2010

No Lupena, tiez neviem co s tym smradom... 😒 Ale vodu podla mna kludne mozes pouzit obycajnu, na pare som sice este nevarila, pri Miskovi som vzdy tu mrkvu trochu povarila - vsak ta voda sa tam prevari, tak to je ok. Aj pri pare sa vlastne prevari, nie?

Heli, tak super. 🙂 Mozno si sa naozaj len skrabla alebo nieco take, mne sa take raz podarilo, potom som si robila sama sebe gynekologicku prehliadku (so zrkadielkom). 😀 Krasna vaha, ze 1600g, 31tt, uz sa ti to blizi. 😵 A ako je malinka otocena?

Zuzi, no ked sa neda, tak sa neda, trapit ho nebudes, no nie? On z toho raz vyrastie. 🙂

My sme boli vcera v poradni s Matkom, klasicka poradna + ockovanie, dnes ma teplotu, ale inak okay (7420g a 66cm 😅 ) a dnes sme opat boli v poradni, rizikovej, s obidvoma. Misko tam uz nemusi chodit, ze je velmi sikovny, uz ho vyradila (akurat, zeby sa uz patrilo kebyze pije sam z poharika - no ale vysvetlite mu, chlapovi, ked mu je pohodlnejsie sa nechat obsluzit, nie?) a s Matkom bola tiez vcelku spokojna, aj ked ten odmietol spolupracovat. On chcel spat, tak ked ho dala na brusko, ulozil sa, ze ide spat a nie hlavicku dvihat, nechcel. 😅 Tak sme ho natahovali do nejakej polohy, ze mam ukazat, nakolko ju vie dvihnut, on taaaaky plac spustil, ten jeho lutostivy, no sranda. Ale ze je tiez dobry, dokonca ma tonus primerany, jeeej, pred asi 2 tyzdnami sa zacal otacat na bok, uplne sa pretocit mu este nejde, nevadi, aj to pride.

A ja som totalne vycerpana, ale hrozne. Boli ma cely clovek, zapastie, noha, oci ako kralik... 😝 😝 Tak uz som rozhodnuta s kojenim skoncit, maly dostane zanedlho zeleninku a potom pomaly prejdeme na nutrilon, neda sa takto, ze sa ledva taham...

helika81
10. mar 2010

Ja som zase čulá aj za vás 😀 ,Deini je priečne,čiže bokom,ale večer uvidíme viac,hi sa teším ako malé dieťa 😀

deina
10. mar 2010

Kde beries tu energiu? Prezrad, na com ficis! 😀

vivien5
10. mar 2010

Ahojte, Heli nacom ficis?
Deini aj ja som dnes strasidelne unavena, nevladzem ani zit. Cely den som behala po lekaroch.Bola som na cievnom, na zubnom.
Mozno to bude aj pocasim, bude zmena 😎 aj snezit ma.
Deini este neberies Plaquenil? Ja mam pocit, ze to nezabera aspon to tak citim.Uz aby nieco pre nas vymysleli ucinné. 😝 😔
Caute, paaaa.

deina
10. mar 2010

Este ho neberiem, ale mne zaberal vyborne. Sestra ho vsak brala tiez a nic, ziadny ucinok. "Zaspava na verejnosti...", jej napisal reumatolog do papierov a zmenil jej ho na Delaquil, vraj jej je trochu lepsi.

lupena
10. mar 2010

Heli presne toto isté mala aj sestra v 31 tt. haluz tiež sa strašne zľakla, ale potom to bolo už v pohode
Deina.. ja som myslela, že všetko treba robiť v kojeneckej vode, či už zarábať nutrilon, alebo variť deti do jedného roka. neni tak?
inak aj my sme boli včera na poradni+očkovaní. Včera bol malý v pohode. dnes mal 37,7 skoro celý deň, a zapálila sa mu nožička. Mastila som mu to octanom, aj som mu dávala studené obklady. A inak tiež sa nevie zatiaľ pretočiť, len sa dáva na bok. väčšinou len na jeden

potulka
10. mar 2010

ahojte
este sa stihnem pochvalit, ze moj syn ma dnes jeden rok. 😵 je to vobec pravda?! zazitky z porodu mam uplne jasne v pamati. strasne rychlo to ubehlo.

lupena, neblazni s tou dojcenskou vodou. voda z vodovodu je uplne postacujuca, je kvalitna a ked sa este prevari, je pre babo uplne OK. vies, aky humus su plastove flase a co vsetko sa z nich uvolnuje do vody? nehovoriac o tom, kolko odpadu to produkuje. 😔

heli, drz sa zajtra na ultrazvuku, dufam, ze budu same dobre spravy.

deina, skoda toho kojenia, ale prvorade je, aby si bola zivotaschopna. 🙂

zuzka, neboj, vsetko sa da casom do normalu, uvidis. 🙂

lupena
11. mar 2010

Potulka tak gratulujem malému..🙂 čajík ale robíš s kojeneckej, nie?
Inak malý sa zobudil o pol siedmej ráno a mal 39,5. Dala som mu nurofen, troška mrnčoškal a spinká. dúfam, že mu to ustúpi...

deina
11. mar 2010

Tak Matejkovi vsetko najlepsie k 1.rociku. Clovece, ale to leti. 😵 😵 Uz je z neho velky chlap.

Ja robim caj v normalnej vode, vsak to sa v kanvici prevari, ale napr, ked davam UM, dam kojenecku, lebo sa mi ta troska nechce prevarat a este nepije tolko UM (raz za den 120ml), zeby som si viacej prevarila naraz a dala napr do termosky.

Sem sa chystame s manzelom: http://www.hotelborovica.sk/ Hezky, co? 😅 Wellness vikend a ze nasi postrazia deti.

lupena
11. mar 2010

Deina myslela som si, že treba aj kojeneckú prevárať... nemáme v rodine malé deti, tak nemám odkiaľ takéto veci vedieť... Matko nemá vedľajšie účinky po očkovaní? Igorko teraz zaspal. už má dnes druhú dávku Nurofenu v sebe. Nožičky má brutálne opuchnuté a má stále teplotu. chuďátenko ☹

potulka
11. mar 2010

lupena, caj matejkovi nedavam vobec, len teraz, ked sme nachladnuti, si obcas cucne trosku z mojho bylinkoveho. bezne pije cistu prevarenu vodu z vodovodu.
ak mate niekto zaujem, preposlem vam do IP odborny nazor na vodu vo flasiach. 😉

lupena
11. mar 2010

potulka inak aj ja by som chcela dávať čistú vodu.Lebo je zbytočné dávať sladký čaj. Voda je určite zdravšia. Len som myslela, že prevarenú kojeneckú. Na začiatok... Mohla by si mi to prosím Ťa preposlať. Zaujímalo by ma to.

helika81
11. mar 2010

No ahojte žienky...tak ja neviem čo Vám skôr napísať,je to dievka na 100% 😀 ,naša malá MIška 😀 a pôjdeme rodiť cisárskym lebo má pupočnú šnúru okolo krku omotanú 2x 😢 😢 😢 ☹ ,bábika moja,takto sa zamotala,takže asi ťažko sa posunie nadol,no a foto nemáme lebo sa nechcela ukázať,najprv mala tváričku schovatú ručičkami a po pol hoďke nám otočila riťku 😀 ,asi vedela,že tatko sa bude dívať,no tak mu ukázala pozadie 😀 ...jáj babenky veľmi sa bojím,aby sa niečo nestalo,mám si sledovať pohyby a aj pri najmenšej pochybnosti mám utekať ku dokimu,spravil aj prietoky a tie sú ok,našťastie, a koncom marca ideme k nemu znova,aby sme sa uistili,že je všetko ok ale som sa aspoň vyspala do rána ale energia mi zmyzla,hm hádam príde 😖
Potulka gratulujem k rôčiku,ani nie dávno si porodila 😀 ,letí ten čas,veru tak 😉 🙂

deina
11. mar 2010

Ved caj nemusi byt sladky (take tie granulovane), ja davam bylinkovy, bez cukru, ked davam. Ale castejsie ma len vodu. Misko je tiez nauceny na vodu, on mi ine ani nevypije, ani caj, nic.

Lupena, mal vcera teploty okolo 38, nozicky trosku cervene, dnes mal uz len okolo 37.2 a nozicky ma stale trosku tvrde a cervene, velmi je spavy, ale inak sa mi zda byt okay... dufam. Minule asi tyzden po hexe prestal dvihat hlavicku. 😖 Tak dufam, ze tentokrat nic take nebude. Misko mi znasal tieto prve ockovania horsie, skoncili sme po prvej hexe a prevenare v nemocnici so zapalom priedusiek (primar vtedy povedal, ze ockovanie mohla byt pricina). Strasne mi vecer v den ockovania krical, nedal sa utisit, len na rukach (vtedy som nevedela, ze takyto plac je kontraindikacia dalsieho ockovania, nastastie ostatne zvladol lepsie), horuci ako piecka, nozicky mal uplne tvrde, cervene... aj Igorko je na tom takto nejako? Chudatko. 😒 ☹ Niekedy sa odporuca dat malym detom C vitamin, nemas doma Cebion? Ten je pre deti, skus vyskusat.

Heli, to co stvarala ta tvoja Miska? Dufam, ze vsetko dobre dopadne, drzim palce, nech sa uz nezamotava. 😉 (Misko mal tiez snuru okolo krku, ale pri cisarskom to nie je problem.)

lupena
11. mar 2010

heli.. tá Miška je aká výmyselníčka..🙂
Deina..Nožičky som mu celý deň natierala octanom a vždy pri prebaľovaní jemne masírovala. Jednu má ešte červené, obe má troška zatvrdnuté a opuchnuté. ale už menej. Teraz zaspinkal. Dala som mu na noc paralen. Keď som ho naposledy prebalovala mal 38,5. okolo 38 mal celý deň. Je to haluz, lebo v utorok nemal žiadne problémy. len bol nespavý večer. Prvý krát vydržal 5 hodín vkuse hore. V noci to bolo v pohode, len sa dva krát dosť brutálne dogrckal počas jedného kojenia, čo nemá vo zvyku. Včera mal cez deň nad 37, ale tak max do 37,5 a dnes ráno to vystupňovalo na 39,5. Volala som doktorke, vravela, že preistotu máme prísť. Tak sme tam boli pozrela ho a povedala, že vyzerá byť o.k.. Ale že môže to byť aj dáka predzvesť dákeho vírusu, len že to nevie dopredu zistiť. Proste, že teraz vyzerá že je to len z toho očkovania. ja som zvedavá čo bude v noci a zajtra to už dúfam ustúpi úplne... chúďatenko moje...