Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lilu18
16. nov 2009

Milkaaaa...juchuuuuuuu. Sa tesim s tebou. Gratulovat budem az to budes mat cierne na bielom. Cmuky cmuk A pocitam neskor len som musela Milke napisat. Tak sa mi zda ze tu ostanem sama netehu... 😀 Nevadi my uz mame nase slniecko 😵 😵 😵

helika81
16. nov 2009

Ale Lilu,veď spraviť dieťatko nie je problém 😀 😀 😀 ,no a ani neviete,aká som šťastná ja,že tu nie som sama a Milka preberá štafetu po Zuzke,asi niečo na tom bude,ono to funguje...som sa dnes dočítala,že / palička je chlapček a - čiaročka je dievčatko,ale že presnejšie to vidno až v 20tt 😀

potulka
16. nov 2009

mili, parada! 😵 😵 😵
a aby ste boli dvojka, malo by to vyjst aj zuzkeBB! 😉

sse
16. nov 2009

Milka gratulujem 🙂

Zuzi držím palce na stredu, nech je všetko ok.

Lilu neboj sa nezostaneš tu sama netehu ☹

milka2008
16. nov 2009

Ahojte dievcata,
dakujem vam 🙂 🙂 🙂 Ste ma dojali k slzam 🙂 A uz mam aj vysledok HCG - zevraj nejakych 633 jednotiek 😎 to by zodpovedalo 4-5 tt (teda aj mojmu TT).

Ale tak trochu ma "trapi" jedna vec, ste tu pisali o ockovani proti chripke. Ja trubka som sa dala "pichnut" cca 6. den po ovulacii vakcinou proti chripke a to som vobec ani vo sne netusila, ze budem tehotna! 😒 Ockujem sa kazdy rok, mam aj rouzi aj plucne ochorenie, tak to takto poistujem. Tak som zvedava, co sa uz toho vykluje 😎 . Snad bude vsetko o.k.

A lieky - plaquenil som vysadila hned, ako som zistila, ze som tehotna.

Zatial sa majte 🙂

milka2008
16. nov 2009

Ahojte zienky
mam pre Vas najkrajsiu spravu dna - od Zuzky88.

" Dnes o 13.50 h. sa im narodil syncek Luborko. Meria 50 cm a vazi 3140 gr."

GRATULUJEME! 🙂 🙂 🙂

helika81
16. nov 2009

Babenky Zuzka porodila Luborka dnes o 13:50,váži 3,140g a meria 50cm 😀 😀 😀 Jupí,vitaj na svete Luborko...a Milka netráp sa tým očkovaním,ja som sa tiež dala,no a som tu,neboj,už som si aj kôli tomu poplakala a treba veriť v to naj 😀 😀 😀

helika81
16. nov 2009

Milka naraz,to je intuícia 😀 😀 😀

milka2008
16. nov 2009

Heli - sme to pisali aj v rovnakom case 🙂

A Luborko - krasne narastol 🙂 A na porodenie to uplne postacovalo 🙂

milka2008
16. nov 2009

Heli - dakujem za povzbudenie 🙂 a ty si sa v ktorom tt dala, az v druhom trimestri?
Lebo vraj taketo ockovania sa odporucaju az v druhom trimestri, nie ako ja trubka, hned v prvych dnoch, ked sa vsetko vyvija... 😒
Ale som to fakt vobec netusila, ze budem tehu, ved sme na to cakali dlych 18 mesiacov 😕

vivien5
16. nov 2009

Ahojte,obdivujem vas zienky , ze ste sa odhodlali na tehu aj pri tychto hnusnych diagnozach 😝
Milka, drzim palce a Zuzke gratulujem k malemu chlapciatku.

Heli oral balance je taky gel do ust na noc,zvlhci sliznicu ust pri suchosti. paaa

helika81
16. nov 2009

Milka ja som sa dala 11.11 čiže minulý týždeň v 14tt ale vôbec si to neber k srdiečku,všetko dobre dopadne,si povedz že si nebola vtedy tehu 😀 ale je to aj na niečo dobré,nemusíš neskôr,a takto si fit 😀 ,je sranda,že ženy ktoré nemali zdravotné problémy nikdy si nevážia že sú tehu,ako moja švagriná,vedela 2mesiace,že je tehu a fajčila a jedla tabletky od žalúdka,vidíš Milka a my čo sa toľko snažíme je nám každá maličkosť vzácna a sa stresujeme ale chápem ťa,mne bolo ešte horšie po očkovaní,ale Zuzka88 ma ukludnila,pretože idú očkovať proti vírusu H1N1 aj tehulky,a mne to gynekológ nakázal,že hygiena to nakázala,a ubezpečil ma,že nič zlé sa nestane 😀 tak verím,ako som verila doteraz,a je to krásny pocit,keď viem že je vo mne náš anielik 😀
Vivi znie to čudne ale keď Vám to pomáha,tak to je najdôležitejšie 😀
Zuzka už sa nevieme dočkať fotky 😀 😀 😀

lilu18
16. nov 2009

jejeeeeeej..same dobre spravicky dnes..Zuzka zo srdca gratulujeeem. Luborko je riadny chlapina 😲 Vsetko dobre prajem ,vela zdravicka a maminke mliecka cmuk 😲

sse
16. nov 2009

Zuzi z celého srdiečka gratulujem a prajem veľa zdravíčka. Nech Vám Luborko robí len radosť 🙂

deina
16. nov 2009

Milliiiii, parada, velmi sa tesim. 😵 😵 😵

A vitam na svete Luborka, nech sa mu dobre dari, chlapikovi a maminke rychle zotavenie, vela mliecka a dobry spanok babetka. 😉

Heli, ze znie to dobre (oral balance). 😀 😀 Tsk tsk, ja viem, na co myslis!!! 😀

Juuj, ja som taaak unavena, ze hroza - nie z nevyspatia, to Sven zuri, to je taka ta unava, ked nie ste ani tak ospale, ale energia fuc, ziadna, len lahnut (hocikde, aj na podlahu na poste) a spat. 😝

milka2008
17. nov 2009

Dobre ranko,
ja som strasne stastna zo Zuzkinho Luborka 🙂 Este raz gratulujem a tiez prajem hlavne vela zdravicka celej rodinke, mamine vela vela mliecka a spokojne babatko 🙂

Deini - dakujem za gratulaciu. A ta unava je hrozna. To cloveka totalne odrovna. A pekne rastiete 🙂 Obidvaja chlapci su nadherni 🙂

Dievcata - Helika, Deina a aj ostatne byvale tehulky - brali ste niektora na zaciatku tehotenstva Duphaston? Idem zajtra k dr. si dat predpisat kyselinu listovu, lebo uz mi dochadzaju zasoby a popytat sa aj na nejake vitaminy a Duphaston. Pri prvom tehu som ho uzivala, lebo som mala slabe krvacanie cca v 13.-14. tt.

Zatial sa majte a prajem pekny den 🙂

potulka
17. nov 2009

huraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!! 😵 luborko je iny betar, este predvcerom sme si so zuzkou pisali, ze termin ma uz naisto 18. a chlapec to vzal nakoniec do vlastnych ruk. 🙂 zelame krasne zblizovanie sa. 🙂

mili, ja som brala duphaston od 5. tt, bo som spinila a aj 2x krvacala. porad sa s gynekolozkou, urcite bude vediet co a ako. k tomu ockovaniu - hadam bude vsetko OK. tie prve dni po oplodneni sa vajko uhniezduje a este nema s maminou spolocny krvny obeh, aspon tak viem.

helika81
17. nov 2009

Milka ja som to ešte nebrala,zatiaľ som nekrvácala...ťuk,ťuk,ťuk 😖 a kys.lestovú beriem hádam aj rok,no a teraz k nej femibion800,teraz femibion400 a vit.E,no a samozrejme veľa ovocia a zeleninky 😀 ,aj ja som rada našej Zuzke,že to zvládla 😀
Deini ty si ma prekukla 😀 😀 😀 oral ako oral 😀 😀 😀
My sme dnes s manželom sťahovali veci a robili si poriadky,hádam začneme aj malovať spálňu do konca roka 😀 😀 😀

lilu18
17. nov 2009

sup na prvu stranu 😀
Mili/ja som duphastpl tiez brala koli spineniu a krvacaniu. A tiez uz na zac. tehot tak v 5 alebo 6 tyz.

deina
18. nov 2009

Milka, ja som tiez nebrala Duphaston, takze neviem...

Jaaj, baby, toto je niekedy o hubu... jeden mi tu neustale place, ked nie som pri nom (tento Matko je strasny zavislak odo mna), druhy ma furt niekam taha...

zuzanabb
autor
18. nov 2009

zuzi G 😵 R 😵 A 😵 T 😵 U 😵 L 😵 U 😵 J 😵 E 😵 M 😀 😀 😀 nech je Luborko zdravucky a mamina silna 😉
mili ja sa pototo super spravy! chod k doktorovi, nech ti predpise hned duphaston - aj mne doktorka hovorila, ze ked otehotniem, tak to budem automaticky brat prve tri mesiace 🙂 a vam kyselinu listovu predpisuje doktorka? A to si nekupujete normalne v lekarni bez predpisu?

heli, tak tvoja poznamka, ze spravit dietatko nie je problem je dost vtipna ked sa tu zienky snazia skoro dva roky o otehotnenie 😉
ostatne zienky zdravim tiez, idem si prelistovat 4 strany dozadu co som zameskala 😅

helika81
18. nov 2009

Zuzka ja som vtipná,viem 😀 však aj my sme sa tak dlho snažili 😅 ,niekedy napíšem tak,že to znie blbo 😉 a vlastne ako si na tom?Čo zdravotka,schválila?Kys.listová je aj na predpis ale dá sa kúpiť aj na voľno, Deini no nezávidím ti dve detičky ale budeš to mať za sebou,keď budú vačší,moja len vydržkaj a kludne nám napíš aké šibalstvá robkajú 😀

milka2008
18. nov 2009

Ahojte,
ja som bola u dr. - dokonca u dvoch - plucnej a gyndr.
Na plucnom mi zatial nedala dr. ziadne lieky, vysadila tie, ktore som uzivala pred tehu a v prvom trimestri mi zatial neodporuca nic, a potom sa uvidi 😉

A gyndr. - ma vysetril aj tymi zelezami, comu som nebola vobec nadsena a asi to na mne videl, ze som nervozna z tych zeliez, tak povedal, ze na zaciatku tehu to treba a vraj to spravi jemne, nastastie, slovo dodrzal 😀
Ale vstup do jeho ambulancie bol velmi mily - prisla som do ambulancie a sa ma gyndr. pyta, co budeme riesit a ja ze - pravdepodobne som tehotna 😀 A dr. mi hned zagratuloval aj podal ruku 😀 Ma to velmi ukludnilo 😀 Lebo vedel, ze sa snazime uz dlhsie (asi 18 mesiacov)... Vraj podla vysetrenia sa vnutri deju zmeny. 😀 Takze teraz ma cakaju odbery. A mozno ma posle na UtZ v 8.tyzdni, uvidime... Ani to velmi nesurim, lebo viem, ze skor by aj tak nebolo nic vidiet.

Poslem vam to, aby sa nezmazal tento prispevok ale este pokracujem v dalsom. 😀

deina
18. nov 2009

Citam, citam, pokracuj... 😀

milka2008
18. nov 2009

A som sa pytala na ockovanie proti chripke - povedal, ze nevidi v tom ziaden problem a tak isto aj plaquenyl - vysadit... 😀

Predpisal mi kyselinu listovu - ked si ju kupujete na predpis, je o nejake 2 € lacnejsia ako bezne (inak stoji okolo 3,69 €) a este duphaston - ani velmi nechcel napisat, ale som mu povedala, ze pri prvom tehu som krvacala, tak mi ho predpisal s tym, ze uzivat iba v najnutnejsom pripade, teda az ked zbadam naznaky krvacania, spinenia. 😉

Dievcata, nepoculi ste, ako mi padol kamen zo srdca po tychto spravach? Normalne som o nejake to kilo lahsia 😀 Hoci mam pocit, ze od zistenia tehu v sobotu som pribrala uz aspon 2 kila 😀 A to vobec nejem, lebo mi nechuti, ale zle mi nebyva.

Prepacte, som sa rozpisala, len mam cerstve dojmy a vacsinou pozitivne.

Dakujem za vasu trpezlivost, ak si precitate moje dva prispevky az do konca a teraz sa idem venovat vasim prispevkom 😀

deina
18. nov 2009

Milka, to su super spravy a naozaj vyzeras (cez pismenka 😀 ) spokojne a nadsene, to je vyborne, tesim sa s tebou. Ultrazvuk ti asi este nerobil, ze? Kedy sa k nemu chystas nabuduce?

milka2008
18. nov 2009

Deini, dakujem 😀
ultrazvuk este nie, moj gyndr. nema velmi dobry utz, aj mi ukazoval, ze on na nom vidi nieco az od cca 10.tt. Ale posle ma bud do gynfivu na zahradnicku v BA, alebo na antolsku, uvidim. Asi az neskor, ani mi to nevadi, aspon budem o to viac vidiet, snad 😉

A hlavne ma "pobavil" ten jeho pristup - zagratuloval mi 😀 sorry, ale sa vytesujem ako male dieta, lebo to sa u kazdeho dr. nevidi. 😀

Deini, ako citam, ty mas doma veselo 😀 Viem, teraz je to tazke, ale o par rockov, ked chlapci vyrastu sa aj sami pohraju a vy s manzelom budete na ne spokojne a s laskou hladiet, ako sa dokazu zahrat, porozpravat, doplnat a byt si jeden druhemu oporou 😀 . to je najvacsia odmena pre rodica, ked vidi, ako si jeho deti dokazu navzajom pomahat 😉

deina
18. nov 2009

Tak na to sa tesim, Milka. Predsta toho je asi takato: ja bez bruska (este som sa ho nezbavila, ale tak co by som chcela 2 mesiace po porode,ze? 😀 inak zvysok postavy ok, ako pred tehu), vyspata, oddychnuta, manzel spokojny, ziadna nervozita sedime vonku v restike, pivecko, kaficko... a deti sa hraju na ihrisku, sem tam jeden z nich pribehne, napije sa a zase odbehne a my nadalej sedime, kecame... 😀 😀 pohodaaaa... inak po dlhom case sme podobnu pohodu zazili v Bojniciach, mali tam super dvor. Rano som mohla Misula vysupnut a v klude sa obliekat a pod, sadnut si k ranajkam a len ho sledovat, nic sa mu tam nemohlo stat.

A tusim je hore, potvora mala...

To je zlate, ze ti gratuloval. 😅 Teraz by asi aj tak nic nevidel na utz, ale coskoro to tam bude. 😉

zuzanabb
autor
18. nov 2009

milka gratulujem k drobcovi 😵 a dobrym spravam od doktora. ako deina hovori, citit s pismeniek, ze si stastna a spokojna 😀
my sa snazime asi tiez uz 17 mesiacov a zjavne si este pockam.
Moje posledne aktuality: minuly utorok som si bola po vysledky na hepatologiu... zistili, ze nemam hepatitidu ale ostatne pecenove mi dopadli zle. Povedali mi, ze ma objednaju na marec - april 😅 u vtipni... tak som sa asi tvarilo dost zufalo, lebo ma objednala o mesiac s tym, ze si mam medzitym zajst na sono pecene. Tak som tam sla tuto stredu a povedali mi, cuduj sa svete, ze tie pecenove testy mam zhorsene kvoli zlcniku 😀 😀 a mam "milion" malych zlcovych kamenov a cim skor to daju von tym lepsie pre mna... super, ja sa uz bojim ist aj k zubarovi aby mi nieco nenasiel na mozgu 🙂
Takze az po laparke (ktoru mi stanovili na 9.2.) mozem riesit umele a aj tak sa mi stale neozvali z Helika a to je uz vyse mesiaca a pol od kedy sme tam podpisovali ziadost. Ani ich nenahanam zatial, lebo viem, ze musia ist najskor kamene von a az potom mozem riesti umele.

zuzanabb
autor
18. nov 2009

neboj deini aj to raz bude 😉 ani sa nenazdas a bude ti smutno ked pojdu na intrak na strednej skole 😀