Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

bety1
11. mar 2010

Ahojte kocky, no ja som sa tiez dost dlho neozvala.Aj my sme 19.2.oslavovali rocik. Ten cas tak rychlo leti. Vela som z vas necitala,lebo uz to asi nedobehnem,len posledne veticky o vode. Dost ma zaskocilo, zepouzivate normalnu vodu, ja od narodenia stale prevaram Lucku jak blazon. Az vcera nam dosla a v obchode nemali,tak zrovna dnes sme mali prvy krat cajik s prevarenej vody z vodovodu. Myslite teda,ze mozem prevarat aj na mliecko vodu z vodovodu.
Potulka, prosim posli aj mne tie info o tych flasiach.dakujem.
Mala mala vcera teplotku z nicoho nic, 38,5 a dnes uz nic,tak asi to boli zubky. snad. Uz som z toho chora.Asi pred mesiacom mala zevraj nejaku virozu,to mala 3 dni teploty,ale ani sopliky ani kasel,tak neviem,ale pozerala sa na nu na ORL a povedla,ze ma chytene hrdielko.
Dala som malej zobrat krv,lebo si stale cechre ocka a je taka unavena (aspon sa mi zda).Doktorka jej zobrala krv a ze : alergicka jak vysita. Myslite,ze je mozne zistit alergiu v takom skorom veku?Poslala nas zase na ORL a imunologicke. Na ORL je vsetko ok a k imunologicke sa chystame. Ja som sa hlavne bala,ze moze mat reumu,kedze je dost ospala. Takze furt sa tahame po doktoroch. Mozno to prehanam,ale nechcem nic zanedbat.

helika81
12. mar 2010

Ahojte,malá bude asi po mne taká šibalka 😀 a jedoška po ockovi 😀,tebe aspoň deini odtiekla plodová voda ale neviem čo bude čakať mňa,však už teraz nespím a keď zaspím tak sa hneď preberiem,či sa bábätko hýbe ale zato každý večer vystrája 😀,včera sa ni tak nafúklo bruško,až som sa zľakla,hneď som volala sestre a tá mi vysvetlila,že už má málo pohybu tak jej je tesno,že preto mi tak bruško napne a že sa pomaly zväčšuje 🙂,ja sa teraz bojím všetkého,len nech všetko dobre dopadne 🙂
Ja problém s vodou mať nebudem lebo my máme vodu priamo zo studne a tá až tak neškodí ale pre začiatok tiež kúpim Lucku,no a ak budem kojiť,nebudem ju hádam potrebovať 😀

vivien5
12. mar 2010

Ahoj Heli neboj na cisarsky to pôjde dobre. 😎

Deini, super hotelik 😎
Na vikend aj s plnou penziou?
My zvykneme zajst na vikend do Permonu v Podbanskom môzes kuknut, je tam super Permon Paradise a fantasticke menu.
No uz sa bojim ist do sauny, niekedy som milovala hlavne bilinkove, no reumka mi zakazala.
Ty sa saunujes?pa.

deina
12. mar 2010

Vivien, ano, vikend a plna penzia. Pozerala som aj Permon, zevraj je super, ale Strbske Pleso mi pride ako zivsie miesto, ja radsej nieco take ako nieco kludnejsie. 🙂 V saune som bola za cely svoj zivot iba raz (nasi maju doma) a uz tam nepojdem, mne to teplo nerobilo dobre, skoro som tam odpadla. 😝 Nikdy viac.

Bety, ano, z krvi zistuju nejake protilatky, aj Miskovi robili testy, nastastie unho su negativne. Neviem presne, ako to funguje, no ale asi to naozaj funguje. Chuda malinka, co vsetko jej zistili?

Heli, to tam mate taku dobru vodu v studni?

Potulka, posles to aj mne?

milka2008
13. mar 2010

Ahojte,
ako sa mavate? Nejako vas nestiham.
U nas nic nove, tak idem opet - dovi a dopo 🙂

Detickam nech sa dari, tehulkam - Helike - este zopar tyzdnov vydrz a potom bezproblemovy porod - a neboj sa, pri cisarskom nevadi otocena snura - maminam vela mliecka, trpezilivosti a vsetkym pekny vikend 🙂

zuzka88
13. mar 2010

Caute bambulky, ani ja moc nestiham

Potulka, aj mne posli,
a pozrite aj
www.copijeme.sk
aj ja som za vodovodovu prevarenu vodu ale som leniva takze maly ak dostane tak neprevarenu Lucku 😀 kedze stale kojim 😵 😵 😵 tak tiez miniem cca 2dcl za tyzden...

otaca sa uz uplne sam a chcene, zo dna na den rychlejsie a rychlejsie dokonca uz aj ked sa preberie tak sa hned hodi na brusko
a ked je unaveny, zgula sa na chrbatik, ale to je malokedy 😀 najradsej by uz asi behal a sedel... nie je este priskoro na to otacanie????

Nove ani nic, vpondelok ideme aj my do poradne, a ak sa bude dat tak aj na prve ockovanie ale este nema uplne zahojene to TBC ci co bolo to v porodnici

No a od stredy ideme plavat, Milka bude vediet, do MOKO pezinok, uz sme boli na prvej uvodnej hodine, strasne sa tesim!!!

Heli, ziadne stresy, cisarak sa v tkomto pripade planuje, urcite nebudu cakat kym sa mala vypyta, drzim palceky!!!

Baby, odkial viete ze ta reakcia na to ockovanie je ok? sak to citam prvykrat, chudiatka malicke!!!!

bety1
13. mar 2010

Ahojte,
Deini, no este neviem co malej presne je,ale mala strasne vela toho vycierneneho (myslim tym zvysene alebo znizene hodnoty). povedali mi zatial len tolko ze bude alergicka,este ideme tomu imunologovi a potom jej budu opakovat krvne testy.Tak uvidime.drzte palce

svetlaj88
13. mar 2010

Ahojte,

prepacte, ze vam sem vstupujem do rozbehnutej diskusie, ale dnes vecer ste mi vylepsili naladu a dakujem vam za to 🙂

Zrejme mam reumatoidnu artritidu, zacala som si na internete hladat informacie, uz som bola z roznych clankov a informacii v celkom slusnej depke, az kym som nenasla vas! Ja som vedela, ze mamicky s malymi detmi sa musia k problemom postavit optimisticky 🙂 Ja mam dve deti (6 r. a 3 r) a zatial si chorobu nechcem pripustit, aj ked ozyva sa bohuzial velmi velmi intenzivne.

Koncom minuleho roka ma zacali postupne boliet vsetky klby, ale naozaj vsetky - prsty, zapastia, ramena, kolena, clenky - nakoniec som sa dostala az k reumatologicke, predpisala mi prednisom, plaquenil a arthrotec forte. Pred dvoma tyzdnami som bola v NURCH Piestany a vcera mi odtial prisla sprava, ze mam seronegativnu polyartritidu, v.s. reuamtoidnu. Pokial viem slovo seronegativna znamena, ze sa mi neprejavuje v krvi... Mam si teda byt tou diagnozou ista, alebo mam este patrat dalej, mozno mam tie bolesti z niecoho ineho (stitna zlaza, nejaka infekcna choroba, ktora sposobila zapal)... Nemate s tym niektora skusenosti?

Vopred vam velmi pekne dakujem za odpovede 🙂

vivien5
14. mar 2010

Ahoj Svetlaj 88, bohuzial asi to bude ta diagnoza, v Nurch totiz robia podrobne testy aby to potvrdili alebo vyvratili.
Ani ja som si nechcela pripustit dg. no po 4 rokochb sa na to pozeram uz trosku z ineho uhla, ved mohlo to byt aj nieco horsie.....
Moja reumatologicka tiez chcela potvrdit diagnozu tak ma poslala do Nurch odtial mi prisli takmer vsetky protilatky pozitivne na Sjogrenov syndrom.
Hlavu hore, pozri deticky uz mas, a aj ty sa casom das do poriadku kym sa ti stav stabilizuje.
Ja mam len jedno dieta a som rada, ze ho mam, ze sa to neprevalilo ovela skor.
Peknu nedelu, paaaa.

zuzka88
14. mar 2010

Ahoj Svtlaj88 🙂
som rada, ze sme ta potesili...aj ja som bola na tom podobne pred 2 rokmi ale to som este nemala deticky a nevedela som aka to bude tazka cesta, takze dnes dakujem za nasho nadherneho zdraveho synceka a dajaka reuma ma vobec netrapi 😀
okrem toho uzivam prednison
no ked mi bolo najhorsie, mala som methotrexat ako vela bab tu, je to sice svinstvo ale ak uz neplanujes deticky, da sa to prezit 😉

Lupi, diky za clanok, idem studovat

Bety, drzim palceky nech to neni nic strasne, hadam sa to upravi samo

potulka
14. mar 2010

ahojte
bety, drzim palce u imunologa.

svetlaj, skus sa na svoju chorobu pozerat z pozitivneho uhla - ked uz musela prist, dobre ze az po detoch.
🙂 (keby si deti nemala, vymyslela by som iny pozitivny uhol. 😉) seronegativna RA sa este moze zmenit na seropozitivnu. ja som napr. zivym dokazom, aj ked mne sa to prihodilo este v detstve a nepamatam si, ci sa to nejako odrazilo aj navonok na mojom zdravotnom stave.

zuzka, vsetko, co malicky zvladne sam, je v poriadku, nech je to v akomkolvek veku. hlavne nic neurychlovat, to moze mat potom neskor (aj v dospelosti) neblahe nasledky. len ho pekne nechaj, nech sa mrvi, ako sa mu paci. 🙂

deina
15. mar 2010

Svetlaj, vitaj. 🙂

Zuzi, presne, ked to robi sam od seba, je to uplne vporiadku. Tym sa vobec neznepokojuj. Ine by bolo, kebyze ho ty nutis napr nie je dobre deti posadzovat, kym si same nesadnu alebo ich vodit za rucicky, kym same nechodia.

U nas uz hadam bude dobre, posledne dva dni Matko hrozne plakal, ale dnes konecne vyzera spokojnejsie. Teraz tu sice mrnci, lebo odsavam a nevenujem sa mu, ale to on vzdy...

helika81
15. mar 2010

Ahojte...Svetlaj vitaj,Zuzka ti napísala správne ale hlavu hore a vychutnávaj si detičky 😉 ,ja som už v 32tt a som rada,že sa to takto pekne vyvíja,lebo tá naša cesta k otehotneniu je naozaj zdĺhavá ale stojí zato 😀
Zuzka88 si ma ukludnila 😉 lebo ja som tak mimo niekedy,že ma musí polovička ukľudniť,no ale niekedy stojí ten stres zato 😀,a ozaj nejaké nové foto nepošleš?Určite už Ľuborko narástol 😉 😀
Ja som si bola dnes po výsledky u obvodnej,lebo vo štvrtok idem do Kubína ku reumatologičke,tej slávnej,čo má aj Silvinka,a sestrička mi vraví,že musím ísť ku doktorke,lebo mám zvýšené ako nikdy 😀 ale som ju ubezpečila,že je to tehotenstvom,no a keď som prišla domkov,tak som sa zhrozila aj ja,že aslo 860,crp 16,rf 12 a fw 90/160,fú tak takto divoko som to nemala hádam asi nikdy ale idem znova do PN,tak hádam ma poteší Žlnay,hm keď sú takéto cesty sa mi ani nechce ísť,lebo u nás je toľko snehu,že až až 😠
Silvi šťastnú cestu ti prajem a veľa úspechov v zahraničí 😀
Deini tá naša voda je kvalitná,aj dobrá,ani vodný kameň nevytvára 😀

vivien5
15. mar 2010

Ahoj HElika,no moja mas tie vysledky vysoke asi sa ti zaktivoval zapal v tele utekaj k reumke nech nieco robi, aby to neuskodilo babu 😔 Aslo je norma do 200 tusim. Drzimpalceky. paa

Deina, ty si pisala , ze sestra berie Delagil. Citi sa lepsie?Berie ho raz alebo dvakrat denne?

ja som bola dnes v posilnovni a dala som si kardio trening na beziacom pase aj na bicykli , no neviem ci rano vstanem z postele 😀 a na veceru len jablcko, som zvedava ako dlho vydrzim.
Som prekvapena , ze aj unava ustupila, musim castejsie cvicit. 😅
Pri cviceni sa uvolnuju endorfiny hormony stastia , asi je to tym 😅 😅 😅

helika81
16. mar 2010

Vivi a manžel ti neuvolní hormóny šťastia??? 😀 ,ja som sa nikdy neodhodlala cvičiť,asi mojou lenivosťou 😀 😝 ,teraz vo štvrtok idem ku reumatologičke,ja sa cítim fajn a viem,že aj doki z PN mi povedal,že vysoké výsledky sú pre nás RA-čky normálne,a mám ísť aj do Piešťan na kontrolu,takže nejdem robiť zbytočne paniku...ty si nemala pri malej zlé výsledky?
Deini tuším si mala v tomto období pôrod,však?Ja už mávam také sny o pôrode, ale je to asi bežné 😀

vivien5
16. mar 2010

Helika, ale uvolni 😀 a ako....
No vazne, on chodi cvicit pravidelne 4x do tyzdna, tak ma nakopol a dnes som si predplatila 20 vstupov tak chcem maknut 😅 😅 😅
Aj mne reumka povedala, ze pri reumatickych chorobach su vysoke zapalove markery.
Ja som bola pocas tehotenstva este bez choroby az ked mala dcera 8 rokov , u mna z nicoho nic cisto nahodou sa zistila vysoka sedimka, a od vtedy beham po lekaroch 😝 teraz ma dcera 13,5 roka prezivame pubertu dnes sme boli davat dole rovnatka na zuby, riesime modne trendy a tak.
caute kocky.paaaa

deina
16. mar 2010

Aj u mna to tak zacalo, ze vysoka sedimentacia a nic, ziadne ine priznaky, ani unava vtedy nebola, klby vporiadku, sucho ziadne... to som bola este u detskeho lekara, ten bol z toho uplne mimo, poslal ma snad vsade (okrem reumatologie) a nikde nic...

Helika, ano. Misko sa narodil v 32tt a Matko v 33tt. Ale ty sa este nechystas, ok? Pekne vydrz do 38tt. 😉

Vivien, zda sa, ze jej zabera. Nie nejako extra, aj tak byva unavena, ale ze bez neho je to horsie.

zuzka88
16. mar 2010

Ahojte bambulky 🙂

neviem, ci som vam pisala ale som tusim len chcela..
Dnes ma Luborko 4 mesiace 😵 😵 😵
krpec ma 64cm a 7300 gramov 😵 vcera dostal dve injekcie 😢 hrozne plakal a jednu do pusinky na rotavirusy.. To bolo plaču 😖 ale potom to zvladol chudiatko ako maly hrdina, teplota trosku stupla az na vecer tak dostal cipku a dnes sa cely den drzal na 37,8.. Inak vobec nebol dajaky mrzuty alebo sa nosil na rukach, ani nozicky nemal opuchnute ako ste tu pisali, mi odlaho!!! Hadam zajtra bude uplne dobre, zaciname plavat, uz sa tesim, hadam aj jemu sa bude pacit
Tak tie rotavirusy sme doplacali 55€!!!!!! a za 6 tyzdnov preockovanie... no hroza....

RA zatial v norme, prednison 1x denne 5mg, a cvicim uz skoro 2 mesiace a slavnostne som dosiahla hmotnost ako pred otehotnenim 😵 musim povedat, ze moje cvicenie sa nijako neodrazilo na mliecku a kojeni a to si teda dam vzdy do tela az zo mna tecie 😀 no zacinala som opatrne

Boze Heli, ako ti to pribuda!!! Zabudni na Deinu, drz sa radsej mojho terminu 😀

Dobru noc

svetlaj88
16. mar 2010

Dievcata, velmi pekne vam dakujem za mile slova, aj za podporu 🙂

Tesim sa, ze tu niektore pisete o cviceni. Ja sa momentalne ledva pohnem, ale som rada, ze aj cvicit, aj lyzovat sa este bude dat. Hehe, teraz si rychlejsi pohyb ani neviem predstavit, som sa trosku v tazsich chvilach aj bala, ze na lyze sa uz asi ani nedostanem... Najma kvoli detom mi to bolo luto - kto s nimi pojde plavat, lyzovat, bicyklovat, korculovat... do leta sa musim dat dokopy!

Ak nie je tajomstvo, ako sa vola ta reumatologicka z Kubina? Len preto sa pytam, lebo akurat dnes mi volala kamoska povodom z Kysuc, ze keby som nieco potrebovala, jej mama je reumatologicka a mam jej zavolat. Zeby som mala to stastie...? 🙂 Zajtra jej chcem zavolat a popytat sa na vselico co normalne doktori nepovedia 🙂

Napr. poculi/citali ste o biologickej liecbe? Vraj je ucinnejsia, rychlejsie zabera, ale ma aj negativne vedlajsie ucinky a okrem toho je draha, takze ju poistovne velmi nechcu preplacat.

Este raz vam dakujem. Tehulkam drzim palce a ostatnym tiez 🙂

helika81
17. mar 2010

Svetlaj volá sa Vilčeková,však skús zavolať ale skôr doktori radi konzultujú priamo zoči voči,bio liečba?no jasné,počula som o nej ale nepraktizovala som ju,tá sa tuším dáva až vtedy ak MTX nezaberá,ak som to správne pochopila 😉 😀

Deini ja sa budem snažiť vydržať do 38tt,len či malá bude udržateľná 😀

Zuzka a čo sú to tie rotavírusy?To je nejaké nové povinné očkovanie?

Mne včera volal braček,že príde namontovať skrine do spálne,aj komodu pre malú donesie,tak sa budem vytešovať a pomaly si ukladať vecičky,aspoň niečo,lebo ja už nevládzem nič robiť,včera ma chytila prezliekanie perín a len tak tak som to dokončila,fú a aj som potom zaspala na gauči,fakt namáhavá činnosť,inokedy by som mala vyluftovaný celý vrch,a teraz ani pohnúť 😀 a keď tak s vyplazeným jazykom 😝 😀 😀 😀

Zajtra idem do Kubína ku doki,som zvedavá čo mi povie ale skôr ma zaujímajú Piešťany,zatiaľ pekný deň prajem 😀

potulka
17. mar 2010

helika, sedimku mas riadnu, ale ciastocne to moze byt naozaj aj tehotenstvom. hovorila mi to moja reumatolozka. okrem toho, RF mas nizky (norma je do 12), tak hadam to nebude az take strasne. 🙂

svetlaj, biologicku liecbu berie bety, ktora sem obcas zavita.

helika81
17. mar 2010

Hádam nie potulka ale sa cítim super,sem-tam ma už tlačí bábätko ale dá sa to vydržať 😀

sse
20. mar 2010

Ahojte dievčatá,

ufff konečne som vás našla. Nás preradili od inej kategórie 😒 a ja som si myslela, že som slepá 😀
Pekný víkend 🙂

deina
20. mar 2010

Kam nas to preradili? To akoze preco, ze nedobrovolna bezdetnost? Ved mame deticky a tie, ktore nemaju, ich coskor mat tiez budu. To nas nemohli dat napr do volnej diskusie? 😒

lupena
21. mar 2010

baby ako sa zbavujete vodného kameňa z flašiek? (myslím toho, čo sa tam nachytá pri sterilizovaní). ja na tekéto veci používam bežne ocot, ale tu sa mi to nezdá vhodné. poraďte niečo. hm?

helika81
21. mar 2010

Ahojte,to čo nám urobili,vôbec som Vás nemohla nájsť 😖 ,že aká bezdetnosť?ja im dám 😠,taká som pyšná na rouzi a takto nám pokazia názov,lepšie povedané aj nádej 😠 😢 ☹
Deini a lupi krásne foto 🙂
My sme v poriadku zatiaľ,včera som bola v nemocnici na pásoch,sa mi nezdali pohyby ale je našťastie všetko ok 😀 ,moja malá Mišel má asi málo miesta ale večer mi to dala pocítiť,tak ma pod rebrom kopla,až mi vyšla slza 😉 ,a záha ma páli dva dni ako nikdy 😢 ,len mlieko pijem a pijem
Ako ste víkendovali?Nám prišli skrine aj komoda pre malú,tak som si pomaly upratovala a manželík mi pomáhal,aj vecičky som si pekne poukladala pre malú,hi aký ke to krásny pocit takto sa nachystať,len aby malá bola ok a všetko dobre dopadlo 🙂
Tak sa zatiaľ držkajte 😀

deina
21. mar 2010

Helika, na zahu skus mandle, nesolene, mne to pomahalo. Hovori sa, ze ked zenu v tehu trapi zaha, bude mat vlasate babo... no co ja viem, Matko ma nou potrapil, ale zeby bol daky vlasaty... 😀

Vsak mozeme napisat adminom, nech nas prehodia napr do volnej diskusie...

Lupi, tak aj teba vidime, pekne foto a Igorko je zlatucky. 😵 Podla mna je ocot ok, vsak to potom opat vysterilizujes a bude dobre.

zuzka88
21. mar 2010

Caute baby, tak ja som teda pekne nastvana!!! ze bezdetnost? to co ma byt????
A to som len tak klikla ze aky novy okruh tem a tam ze Reumatoidna artritida...ze nejaka nova? a pozrem a to my? 😠 😠 😠 😠

Aj som zabudla, co som vam chcela napisat....taka som nasr...

Rot 😠 virusi sposobuju hnacky u babatiek, ak sa dobre pamatam

Ja pouzivam napr do rychlovarnej kanvice Dekalko sacky, z DMka, a su super, ale ci do detskej flase...taku by som asi vyhodila a neriesila, ale ja nemam vodny kamen zo sterilizovania.. Lupi, kolko to ma krpec, ze este sterilizujes? ja uz som prestala, a to je nas krpec mladsi

zuzka88
21. mar 2010

idem napisat adminom!!!! vrrrrrrrrrrrrrrrrr 😠