Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzka88
27. apr 2009

skoda, ze ti nedal foto 😒 nabuduce musis uz vypytat! nemoze mat misko 3 albumy a mimisek ani jeden 😉

milka2008
27. apr 2009

Ahojte,

Zuzka88 - teším sa, že je všetko o.k. 🙂 Radšej sa viac pýtaj, kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie.. 🙂
A malý pekne rastie - podľa uzv 🙂 Zuzka, čítala som späť nejaké príspevky, aj tvoj - že užívaš kys. listovú, femibion, calibrum či niečo podobné - nie je to veľa? Myslím vitamínov? Kyselina listová + calibrum (či niečo podobné) - v obidvoch máš kys. listovú......... aby si to zasa s tými vitamínmi neprehnala..........

Deina - -škoda, že nemáš foto, ale hlavne, že je všetko o.k. 🙂 🙂 🙂 A pol litra teplej vody - ešte som o takom niečom nepočula...... 😝 Ale lekár snáď vie, čo hovorí.

Lupus - viem, že existuje takéto ochorenie tzv. "motýlie líca", ale nič viac........
Píšem a potom mi zmaže príspevok... 😠

Pozdravujem aj ostatné ženičky🙂

Konečne sa nám zjarieva 🙂

Pekný deň všetkým 🙂

helika81
27. apr 2009

Ahojte babenky,tak ja som už domka v RK ☹ ako bolo dobre domka 😎 ...u nás fúka vietor ako šialený 😖

Zuzik len otravuj doktorov,treba lebo ja tiež budem,kým sa dá,ich otravovať 😀 a máš krásnu fotečku 🙂

Lupus má moja maminka ale viac o ňom neviem,no

Deini,že vzduch?ja priberiem aj z vody,no ale je pravda,keby som nemala pokazený žalúdok,znesiem všetko...ale čo už,zvyknem to hradiť živočíšnym uhlím po ťažkom jedle,a celkom pomáha 😀

zuzka88
27. apr 2009

Ahoj Milka!!! kde sa nam potulujes cele dni?

No ja mam diagnozu ze MTHFR heterozygot - vrodeny trombifilny stav a moje telo nie je schopne spracovat kyselinu listovu tak ako ostatnym zienkam... dokonca som mala dostat tie inekcie fraxiparin ale hematologicka povedalal, ze v mojom pripade netreba a iba ZVYSILA kyselinu listovu, takze odpoved...nie, nie je to vela, tolko potrebujem 😉 len dufam, ze jej mam dost a ze tie inekcie fakt netreba (ze sa nic neprihodi)
a femibion - ten pomaha vstrebat tu kyselinu llistovu, ako moj dr vravi, mohla by som jej zjest aj kilo a nevsterbe sa ani gram bez toho aby som uzivala aj metafolin (femibion)

Baby, drahy mi vybavil protekciu do NURCHu, k Dr. Rybárovi, poznáte ho? Idem mu poslat vymenny listok...

helika81
27. apr 2009

Ahojteeeeeeeeeeee...zuzka aj mne vybav 😀 ja som si už podala výmenny listok,len čakám kedy mi príde pozvánka,no myslím,že tých doktorov je tam veľa a bolo by fajn,keby sa tam stretneme 😀 a vieš že aj ja mám málo kyseliny listovej,beriem ju stále tak sa hádam polepší 😎 ja mám dostat tento vikend ale mám akehosi tusaka že sa čosi robi,ale neviem či je to dobré,nechame sa prekvapit 😉

milka2008
27. apr 2009

Ahojte,
Zuzka88 - no túlam sa, ale skôr netúlam - v robote pracujem a doma - chodím so synom von, keď je tak pekne. Ale čítam Vás. Dr. Rybára nepoznám, hoci som v NÚRCHu bola 2 x ako ležiaci pacient (Dr. Lukáč a Dr. Kovalančík) a raz na vyšetrení, meno dr. si už nepamätám. Ale ešte som počula o Dr. Žlnajovi, ak to dobre píšem...
Šikovný tvoj mužíček, naozaj 🙂 po každej stránke 🙂 🙂 🙂 😎

Heli - tak držím palce, aby sa tvoje pocity potvrdili a o 9 mesiacov boli aj "viditeľné" v tvojom náručí 🙂

helika81
27. apr 2009

dúfam aj ja ale skôr sa neteším ako teším 😎 príroda príde sama 😉 🙂

janin26
27. apr 2009

Ahojte, Zuzka ja xodim k docentovi Rybarovi je to dobry odbornik. a k tej vode co ste tu pisali tak ja rano aj liter vypijem a aj tak som stale smadna,ale to bude koli Sjogrenovi.pa

helika81
27. apr 2009

Ja veľmi ľúbim Vás,ja veľmi ľúbim Vás 😎 😀 😎

mám iba dobrú náladu 😎 ja som zvedavá ako dopadnem v PN?sa neviem dočkať 😀

deina
28. apr 2009

Zuzka, nevie mi dat fotku, nevie pripojit tlaciaren k ultrazvuku. 😝 No talent pocitacovy, co uz... 😀

Poradnu mam az o mesiac, hovorila som o tom s reumatologom a ze to staci takto na zaciatku, len keby sa nieco dialo, mam hned ist - co mi je jasne. A to uz potom pojdem asi aj do rizikovej poradne, uvidime.

Aj krpec bude mat album, nejako ho tam natlacim... budem musiet zmazat Misula alebo im urobit jeden spolocny.

lilu18
28. apr 2009

ahojte

zuzka-ano rybara tiez poznam 😅

heli-ozaaj,drzim palceky a nech ti ta naladicka vydrzi 🙂

deina-jasne daj si dva albumceky alebo jeden spol 🙂

deina
28. apr 2009

Ale staci to potom, ked sa narodi alebo ked budem mat daku fotku z ultrazvuku, zatial nemam. Mozno az potom zo 4D, ak pojdeme...

zuzka88
28. apr 2009

Caute baby moje!

Deini, to je cudne ze k UTZ tlaciaren, ja som bola zatial vzdy na takom, co ma "tlaciaren" v sebe, na taky speci leskly papier a ide to rovno z toho stoja, fotka je len doplnok, hlavne si vzdy dr vytlaci meranie a hodnoty

Dnes mame zasa pekny den, aj vy? u nas je culy stavebny ruch, dokoncujeme terasy a parkovicku tak sa chysta podklad pod dlazbu, uz nech to mame hotovem nech sa mozme slnit
Ked su tu robosi, nemozem ani na travicku lebo prasia a cumia 😅

deina
28. apr 2009

Ja som zatial tiez len take utz videla, ale on si to posiela do pocitaca...? A ked k tomu pripoji este aj tu tlaciaren, uz mu to cele rozhadze. Neviem, proste talent, nejde mu to. 😝 😀

milka2008
28. apr 2009

Ahojte,
Deina, to je na porazenie, ked gyndr nema moznost ti vytlacit foto babatka. Tiez som sa skor stretla s tym, ze vystup z uzv sa vytlaci na takom specialnom papieri, co popistuje aj zuzka88. Ale moj gyndr nema ani uzv.

Zuzka - dnes je naozaj pekny den, ja cakam, kedy odidem z roboty, aby sme mohli ist cim skor potom von...

Pekny den vsetkym

🙂

deina
28. apr 2009

A k tomu vystupu tusim nema kotuc na tlacenie a papier. 😀 Hovorim, ze je to expert... ale nevadi, ozeliem fotku, hlavne je, ze je to dobry odbornik (vraj) a vsetko ma u seba v ambulancii, nebudem musiet chodit do nemocky ani na ultrazvuky, ani na prietoky, moze byt so mnou manzel na prietokoch a tak. Ten moj predchadzajuci mal len maly ultrazvuk.

zuzka88
28. apr 2009

To mas pravdu, Deini..aj ja som kvoli tomu zmenila dr a tento uz ma vsetko, aj CTG (to na srdiecko) a dokonca ma pri koze aj kameru taku dajaku ci co to je... jedine co som bola v nemocke som bola na EKG ale to som minule tehu nebola, tak neviem, ci je to daka novinka
Zajtra idem na krv na knizku a v stvrtok na sono kvoli tomu mini-krvacaniu, tak som zvedava.. 😨

Mili, a kam chodite von? V PK myslim... vies, hladam, ze kam budem chodit s krpcom az budem doma-doma 😀

potulka
28. apr 2009

ahojte
deina, my sme nemali tiez ani jednu fotku matejka, kym bol v brusku a to som chodila do asi najlepsej porodnice v BA. ultrazvuk mi robili casto, no na jednom pristroji nebola tlaciaren, na dalsom USB vstup... najprv nas to trochu hnevalo, ale potom sme si povedali, ze je hlavne, ze ho vidime na obrazovke. a tych 9 mesiacov ubehlo ako voda. teraz sa mozeme vynadivat, kolko chceme. 😉
zuzka, drzim palce. je dobre, ze si s tym vytokom bola u doktora, netreba to podcenovat.
bety, tieto stavy, ako popisujes, mava aj matejko. niekedy mu nic nepomoze (alebo, co je pravdepodobnejsie, nie sme dost vynaliezavi), ale obcas zabera, ked ho rozbalime a nechame volne pokopkat nozickami. proste nechce byt v plienke, chce si vetrat ritku. 😉
mlady muz tu prave uz vyse hodiny chrni na brusku. sledujem ho orlim zrakom, aby si nepripucil nostek. donedavna tuto polohu neznasal, teraz ju miluje. asi na to babatka musia fakt dozriet. a uz asi tyzden sa usmieva, je to strasne mily pohlad. 😵 snad uz muz coskoro spracuje fotky a budem sa moct pochvalit.

helika81
28. apr 2009

Jéj potulka aké milé 😀 tak držím palčeky🙂)

a zároveň Vám prajem pekný deň 😀

silviapd
28. apr 2009

Ahojte aj ja Vam vsetkym drzim palce s babatkami,nech vsetko dobre dopadne a su zdrave!!!

Zuzi88,tak to mas super,ze ides do PN,ja som zohnala cislo na Dr.Lukacovu a volam tam uz tyzden
a nikto to v jej ambulancii neberie,nemozem ju zastihnut,le je niekde prec.

Pekny zvysok dna babulky

milka2008
28. apr 2009

Potulka - mate krasneho synceka 🙂 A to mas naozaj pravdu, deti dozrievaju kazdym dnom a postupne vsetko skumaju. Ale najkrajsi je USMEV 🙂

Helika - a ty ako? Cítiš sa nejako zvláštne....?

Silviapd - skus zavolat na centralu a spytat sa na doktorku. A to je manzelka dr Lukaca z WURCHU?

Zatial sa majte, mozno mrknem hokej, aj ked vela radosti nasi hokejisti zatial svojim fanusikom neposkytli...

zuzka88
28. apr 2009

Potulka, supeeeer! rychlo uz nech tie fotky nahodite, ja sa tesim na ten vas maly pampusik!!! Musi byt krasny!

Silvi, no ja som chcela do PN po tom potrate ale teraz ked som tehotna, co so mnou urobia? Ideme sa len ukazat nech o mne vedia a ked porodim, tak hadam potom sa bude dat nieco riesit.. Musim sa ale priznat, ze nemam nijako akutny stav, ja mam len prvu fazu RA a ked som na liekoch tak ani neviem, ze som chora.. Keby sa to dalo, urcite by som pustila miesto niektorej z vas, co to teraz viac potrebujete
A tvoj RA doktor ti nechce dat odporucenie? To by ti mal napisat vymenny listo a ten tam posles a oni si ta pozvu..

Hokej? radsej sa najem a lahnem ku knihem je to mizerere...

silviapd
28. apr 2009

Mili: ano je to manzelka dr.Lukaca,ved aj z centraly ma prepajali ale vzdy niekde bola

Zuzi88: no ja som sa tam chcela radsej dostat takto priamo,aby som nemusela cakat,a kedze teraz menim reumatol.lebo ta moja v MT je nejaka psychoska, a k novej som objednana az na 11.6.
A lieky nezaberaju,tak ma nahana cas-vlastne nie cas, bolest. Vies len cakat este mesiac a pol sa mi zda vecnost

No a hokej - no comment,a to este len zacali

helika81
28. apr 2009

hokej...fúúúúúúúúúúj...no radšej nech vyhrajú iní ako naši 😠 kedysi som im fandila ale ozaj kedysi...
...Milka,či cítim niečo,hm bolesti ako pred ms ale zajtra robím test-preistotu 😖 😀

a zajtra idem ževraj sadiť zemiaky,fuj,nemám to rada,no ale keď musiš,tak musíš 😢

zuzka88
28. apr 2009

Tak to hej, to je ozaj cakanie na porazenie... Ja som tiez posielala listok, vraj sa to neda obist, takze mi dal normalne ten znamy doporucenie a musela som to poslat a cakat, kedy sa ozvu..jedinu vyhodu mam, ze bude ujo vediet, ze kto som a ze sa za mna dakto prihovoril...aj ked to este nic nezarucuje

Si predstav, ze ked som bola v nemocnic kvoli tomu potratu, tak jedna znama vybavila aby sa bol na mna popytat znamy - primar gynekologicko-porodnickeho.. no na druhy den sa ma nasi pytaju ze ci ujo bol, lebo ze volala a ze bol z amnou a je im vravim: ale za mnou nikto nebol! tak mily primar dosiel az dalsi den a vravi mi ze ako sa mam, ze on bol vcera za dakym inym.. Takze on si ani 5 minut nezapamatal moje priezvisko, siel za uplne cudzou zenou, tej sa prihovoril a vysvetlil lebo zhodou okolnosti tam lezala s tym co ja.. tak to je aka hamba... Tolko maly vycuc z mojho bobytu na kramaroch... 😠

Drzim palce, nech sa tam dovolas a rychlo dostanes! Skusala si si trochu dvihnut davku? A jes aj Ibalgin?

helika81
28. apr 2009

moja,si mala dobrú skúsenosť 😀 nechcela by som zažiť 😀

silviapd
28. apr 2009

zdvihnut davku sama od seba?nie to nie,kolko. Mam prednison 5mg denne a 2xsulfasalazin a aflamil,mne ibac nezabera vobec.

helika81
28. apr 2009

no to je dosť bohatá dávka,druhé raňajky 😀 som tomu vravievala 😀 ,no tak asi nieje niečo v poriadku,keď nič nezaberá,ako by som ti pomohla Silvi? 😉 🙂

silviapd
28. apr 2009

Helik to by som aj rada vedela,prave preto chcem ist niekam,kde konecne niekto povie toto ano, toto nie ...a nie sa tvarit ako mrtvy chrobak

helika81
28. apr 2009

moje,je to ťažké ale treba vydržať,tak volaj a volaj a volaj 😉 🙂 😀