Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lilu18
4. jún 2009

😀 😀 😀 😀 aj my zijeme

zuzanabb
autor
4. jún 2009

ja som tiez ziva ak ked prispata 😀
idem obedovat a potom sa k vam vratim... zase ste tu toho zienky popisali 😅

milka2008
4. jún 2009

Ahojte, žijem 🙂

Heli - mozem sa s tebou poradit?
Ak dobre tomu rozumiem, ak som v druhom pilieri nechcem z neho zatial vystupit - nemam narok na invalidny? Alebo mozem v druhom pilieri zostat a ak chcem invalidy, musim aspon 5 rokov V KUSE niekde pracovat? Alebo tych 5 rokov je aj s prestavkami? A pocita sa do tych 5-rich rokov aj materska? Prepac, mam vela otazok. Len ma to zaujalo. Clovek nikdy nevie, co ho stretne a taketo info ti nedaju vsade...

Inak, prajem Vam vsetkych pekny den 🙂

Deini - to je fajn, ze su ocka v poriadku 🙂

Lovula - krasny chlapcek a kolko ma vlasov 🙂 Nepalila Ta zaha v tehotenstve? 😲 Lebo mna hrozne palila zaha, hlavne ten posledny tyzden. Moj syn mal tiez take tmavsie vlasky a bolo ich dost 🙂

lilu18
4. jún 2009

deini-malej tiez ocko utekalo a ocna povedala ze to sa moze napravit aj sa napravilo 🙂

tiez ma palila zaha--mala bola vlasana 😀

vikinam
4. jún 2009

Ahojte dievcata,

davno som sa neozvala, raz mi nesiel internet, inokedy zase ine povinnosti.... ale sem tam som mrkla jednym ockom na to, co mate nove... 😉 Zuzke a Deine drzim palce .... aby im to vsetko dobre dopadlo a ostatne dievcata tiez zdravim... kiez by sme boli zdrave.... 😒 Ja som medzi inym uz absolvovala vysetrenie na kardio, na gynek., na hematolog. .... proste hroza, ked raz otvorite dvere u lekara, najdu vam aj to, co ani nemate ... 🙂 Dnes som bola akurat na kontrole u reumat. a tajne som dufala, ze ked mi znizi davku na 2mg (beriem medrol, ako som uz spominala), ze budem moct zacat uvazovat o tehu. No ona ani pocut.... davku mi sice znizila, ale teraz musim cakat, ako mi zareaguje organizmus a mozno koncom augusta, ak mi choroba znovu neprepukne sa zacne o tom so mnou bavit... 😖 . Myslim, ze to Lilu aj Potulka niekde pisala, ze sa 2mg daju brat aj pocas tehu a aj pocas kojenia... no proste, kto sa v tom ma vyznat. Uz zostava len vydrzat a tajne dufat, ze sa vsetko nevrati....

Co sa tyka toho stretka... super napad, len neviem, ci sa budem moct dostavit.... takze radsej sa neslubujem a ak by to nahodou vyslo, tak by som bola velmi rada....

No, ako pozeram, trosku som to prehnala s tym pisanim ....kazdopadne vam vsetkym prajem pekny zvysok dna a co najviac dni bez bolesti .... papa

vikinam
4. jún 2009

Ozik, este maly dotaz... kupila som si prirodne omega 3 mastne kyseliny, lebo ze vraj to pomaha na bolesti klbov... nemate s tym niektora skusenosti? Zabudla som sa lekarky opytat, ci ich mozem brat, tak sa pytam lekariek tu ... 🙂

helika81
4. jún 2009

Vikinam neviem o tom ale babenky píšte aby sme mohli užívať aj my 😀

Milka-zlatko vyšiel nový zákon,keď chceš mať invalidný,nesmieš byť v druhom piliéri,treba vystúpiť,ale pokiaľ sa nechystáš,nemusím odstúpiť,len neviem či bude ešte výstup,fico to chce zrušiť...a to druhé,ak chceš ísť na invalidný musíš mať 5rokov v kuse,-no aj keby si robila 10r,ale v kope 5,odrobených aby si mala nárok na ID,tak mi povedali 😒 lebo to s tým piliérom nebolo,vieš moja?je to celkom jednoduché 😀

No a ja mám zlú správu,asi nebudem môcť prísť na stretko,čosi mi do toho prišlo,tak som sa tešila,to je vždy keď sa teším a napokom nič 😢 😢 😢

helika81
4. jún 2009

aj ja celkom žijem 😀 😀 😀

silviapd
4. jún 2009

Omega 3 mastne kyseliny - posilnuju imunitu a potlacaju zapal pri liecbe RA,nachadzaju sa i v lanovom oleji a rybach

lilu18
4. jún 2009

heli--zmenime termin ☹

zuzka88
5. jún 2009

Ahojte 😉

tak ja zasa po par dnoch docitavam 🙂

stretko, no mozno by sa mi aj dalo ale to budem vediet az presne v ten den.. ale ked heli nemoze, tak coooo? Novy datum? O tyzden neskor? O tyzden skor? Piste, mne je to viacmenej fuk..

Deini, 80 znie strasne aj vyzera strasne, som jak snehuliak, aj ked meriam 176 cm...

Ja som si melasu kupila v bioobchode a stala do 5€ ale je to podla velkosti a druhu..

S tym ID ste ma sokovali!!! Ved to je protiustavne! ja z 2. piliera vystupovat nemienim a ak by som raz potrebovala ID, som odhodlana sa sudit na ustavnom sude!!!

helika81
5. jún 2009

Ahojte babenky...ten piliér mrzí aj mňa ale zákonom sa nevyheneme 😠 ...a k tomu stretku,veľmi rada by som išla aj teraz ale dané okolnosti ma prinútili zostať na mieste-doma,ak by som dostala ID,aj zajtra prídem na stretko 😀,podstatné je,že ste tu a sme v kontakte 🙂

deina
5. jún 2009

A ved pri 176cm 80kg nie je az tak vela, si myslim. Ved to si vysoka, Zuzi. 😉

Helika, kvoli tomu vybavovaniu nemozes prist?

bendy25
5. jún 2009

Ahojte baby!
Myslim, ze som sem uz v minulosti pisala...Spominam si najma na Deinu, Heliku, Zuzku...atd
Deina blahozelam k tehu...
Ja som sa chcela iba spytat, my ktore mame RA, ja konkretne Raynavdov syndrom... mame aj pozitivne protilatky. Mne vsak prednedavnom na hematologii vraveli, ze ich mam vyrazne pozitivne. Ake maju byt hodnoty pozitivnych protilatok, pri ktorych by sa este dalo otehotniet? Moze mi niektora z vas poradit? Lebo mne sice hematologicka, ani reumatologicka tehotenstvo tentokrat nezakazali, ale ani nepovolili doslovne...tak teraz fakt neviem na com som. O meisac idem na kontrolu ku reumatologicke a mame sa dohodnut o dalsom postupe... Inac, znova mi nasadili aj Warfarin, kvoli tym vyrazne pozitivnym protilatkam, ktore vraj viac zahustuju krv a tym aj moze skor vzniknut tromboza.

DEINA: beries, alebo brala si nejake lieky na riedenie krvi? A to tvoje tehu ti povolili, alebo ste sa zacali snazilkovat bez povolenia? Mala si v minulosti trombozu, lebo si uz tak presne nepamatam a nestiham citat vsetko dozadu... 😉
Mne vraveli, ze hned, ako zistim, ze som tehu, tak si musim od zaciatku pichat injekcie na riedenie krvi... a musim byt pod prisnym dohladom internistu, hematologa a reumatologa... ☹

Hlavne mi poradte prosim, ak viete s tymi hodnotami pozitivnych protilatok, pri ktorych by sa este dalo otehotniet...
Ak ma niektora z vas prehlad a nejake info o protilatkach a tehu, kludne sa mi moze rozpisat, rada si to precitam...
DAKUJEM

deina
6. jún 2009

Ahoj Bendy, bohuzial s tymto skusenost nemam. Ale nieco podobne tusim riesila Zuzka, ta je tiez tehu a bola aj na hematologii, ale napokon jej injekcie na riedenie krvi nenasadili, asi mala celkom dobre vysledky.

Ja som nebrala nic take, pri prvom tehu som aj bola na hematologii, ale bolo to vporiadku, nemusela som brat injekcie. A toto tehu - no, neda sa povedat, ze mi povolili (na druhej strane, nikdy mi reumatolog tehotenstvo nezakazoval, len vravel, ze lepsie bude planovane) a ani sme sa nesnazili, ono sa nam nejako neplanovane podarilo. Aj to bol dost sok pre mna na zaciatku, inak sme to mali naplanovane, ale nevadi... uz sa tesime. 😅 Aspon nemusime riesit nejake snazenie.

Podla mna skus pockat na to, co ti povie reumatolog a ako zaucinkuje ten liek - ale ak je problemom to, ze by si musela hned od zaciatku brat heparin, nemalo by byt tehotenstvo problemom, len budes este viac sledovana.

silviapd
6. jún 2009

Dobre ranko vsetkym 😉

4.7.mi tiez nevyhovuje na stretko ☹ ☹ ☹ ☹ budem mimo SK....

helika81
6. jún 2009

Ahojte babenky...ako som spomínala,keby sa dalo prídem hneď ale kedže začína letná sezóna,chodia aj kontróly a toho sa bojím najviac,takže radšej budem pekne domka,aby som si neurobila zle,istota je guľomet 😀 ...

Bendy 25 ja ti neviem poradiť,skôr Deina,ale je pekné od teba,že si sa ozvala 😀

prajem Vám pekný víkend 😀

deina
6. jún 2009

Mozeme odlozit stretko aj na iny termin, ak by nas bolo malo. 😉 Nech je nas potom co najviac, no nie?

helika81
6. jún 2009

To by bolo super 😀 😀 😀

helika81
8. jún 2009

Zuzka ako si dopadla v PN?píš ako prídeš domkov???a napíš mi aj rp ako ste sa tam dostali? 😀

deina
8. jún 2009

Helika, ty by si kedy mohla? A ostatne baby, ktorym povodny termin nevyhovoval?

helika81
8. jún 2009

skôr vyhovoval ten 27...dajme to radšej na august...

deina
9. jún 2009

Ok, ja sa tam dogulam aj v auguste. 😀 Len jeden vikend nemozem, lebo bratranec sa zeni (tusim 9.augusta ci 8. aug? tak nejako).

milka2008
9. jún 2009

Ahojte,
Heli - dakujem za odpoved. S tymi piliermi nie som velmi potesena. A priznam sa, az take jednoduche sa mi to nezda 😎 Stalee nieco vymyslaju, spekuluju, len aby nemusel stat nic platit... A ty obcan plat...
Heli - ty si teraz na PN? Ked nemozes moc chodit mimo bydliska? Ako dlho budes cakat, kym ti pridelia ID?

Stretko - ja by som mohla aj toho 27.6.. Nejako si to zariadim. V auguste planujem dovolenku, este neviem konkretne miesto, stat, hodinu, atd...Mozno budem v case stretka doma a pridem... este uvidim.

Bendy25 - rada by som ti poradila, ale nemam s tym zatial skusenosti. Viem, ze jedna moja znama si pri druhom tehu pichala injekcie myslim na zriedenie krvi, inak bola uplne zdrava...

Zatial sa majte a piste - teraz som si vsimla - Zuzka 88 - prave sme na 88. strane 😀 🙂 😀

zuzka88
9. jún 2009

Ahojte zienky, isla som vam prave napisat, konecne, a zasa musim prec... Hned jak sa mi bude dat, napisem, co v Piestanoch ale v podstate ma poslali domov, kedze som tehu

papa zatial

helika81
9. jún 2009

Ahojte babenky 🙂 prajem Vám všetkým pekný deň 😀

Milka áno som PN,takže riskujem 😀 veru s tými peniazmi-bŕŕŕ-lenže čo môžme my obyčajný ľudia ☹
Zuzka ako to myslíš?že nič nezmôžu??? 😀

zuzka88
10. jún 2009

Tak ja uz som tu ale nasla som nas az na tretej strane?!?!?!?! Teeeeda......

idem teda v k veci, najprv Piestany...rano som sa teda dostavila na krv a to vam je uplne mimo ambulancie, proste beru krv hromadne vsetkym a potom ich zadeluju na ambulancie...
moj dr prof Rybar) bol ale v BA takze ordinoval az od 13,00, ked sme sa teda vratili, ani som necakala dlho a volal ma dnu
Zacal tym ze aky mam problem, koho mam reumatologa, kto ma poslal... moc ma ale nenechal rozpravat, ani si vysvetlit co ako a preco, furt si on rozpraval.. nakoniec som mu teda skocila do reci, ze som tehotna a na to on: No, a uz sme dovysetrovali! kedze som tehotna, tak vsetky zapalove markre mozu byt zvyysene takze ich nebude brat do uvahy ale ze aj tak je dobre ze som prisla, vraj aspon zistia protilatky ( Bendy, zeby si pisala o tychto???) ale ake, to ozaj netusim.... Splietal potom aj o druhu reum. ochorenia, ze ci je to Sjogrenov atd, a ze tam su potom rizika poskodenia srdca, pluc... ale to asi u babatka... No a mam sa hlasit az po porode
V rychlosi ma vysetril, pokukal, poohybal..a cele vysetrenie uzavrel: tym ze ste tehotna, ziadnu liecbu davat nebudeme no porod je pre organizmus taky zvrat, ze u zien koncil v minulosti INVAIDITOU!!! a preto jedine, co vam mozem povedat, je NEDOJCIT! ☹ hned den po porode nasadit methotrexat a prednison ( v takej davke, aku som zacinala ked mi diagnostikovali RA) a nedojcit.. vraj to zhorsenie neprichadza hned ani za dva tri dni, ze je vela zien, ktore skusaju a dojcia aj napriek prognoze ale vraj si len ublizuju lebo skor ci neskor sa im to vrati ako bumerang 😖
Hned ako som to v aute zdelila mojmu drahemu, predniesol mi ze to sice mozem risknut ale ak chceme aj druhe babo, ze to nestoji za to riziko a ze aj ine deti neboli dojcene a su tu... takze ozaj netusim, ako sa zariadim ale asi sa dojcenia vzdam ☹ ☹ ☹
Takze suma sumarum, liecba zatial ziadna, to som rada ale jednoznacene mi oznamil, ze by som nemala dojcit.
Ale ze cestu som nemerala zbytocne, ze aspon urobia tie protilatky. Spravu mi poslu dodatocne takze budem cakat, tam vraj bude doporucenie pre reumatologa aj gynekologa a potom sa mam vraj ukazat az po porode...

zuzka88
10. jún 2009

Bendy, no ja som o protilatkach nikdy nic nepocula, teda aspon doposial. No na navsteve v Piestanoch mi doktor ide robit vysetrenie na protilatky... Nevies, ake konkretne protilatky???

To s tym riedenim krvy ma sice totiz asi caka od druheho trimestru ale to kvoli geneticko - hematologickej porcuhe - som MTHFR heterozygot. Tento fakt zistil gynekolog z krvi po mojom prvom potrate :(

Budem rada, ak napises nieco blizsie k tym protilatkam, ja sa dozviem viac az v priebehu dvoch tyzdnov, ked mi poslu spravu z Piestan

Tak stretko sa odklada? neva, ale mohlo by byt co nasjkor, nech ma este poznate mladu a krasnu 😀
Heli, aj ja som na PN, kontrola zatial nebola ale mam poistene, ze keby dosli, mam lekara, co mi napise, ze som bola u neho... nemas nejakeho takeho dobraka?

deina
11. jún 2009

Zuzi, to je divne, ze nedojcit. Mozno je to ine pri RA ako pri Sjogrenovi, ale poznam vela zien so SjS, ktore deti dojcili, dlho a ono to zlepsenie, ktore prichadza pocas tehotenstva, pokracovalo aj pocas dojcenia. Jasne, potom, ked skoncili, sa choroba zhorsila, ale len na isty cas, potom sa opat dala viac menej do "normalu".

Protilatkami nemyslel nejake RA protilatky? Sjogren ma protilatky SS-A a SS-B, tie robia problemy v tehotenstve (to, co ti lekar spominal - poskodenie srdiecka babetka 😔, vola sa to blokada srdca), mozu poskodit napr aj placentu, tak mozno aj RA ma nieco podobne?

zuzanabb
autor
11. jún 2009

caute zienky
test na protilatky robili aj mne v Heliose v Martine. Ja som to pochopila tak, ze ked mame uz jednu autoimunitnu chorobu, tak je "sanca" ze mozme mat este daco ine, proti comu nam telo bojuje... vacsinou to byva este stitna zlaza, alebo mne konkretne zistovali, ci mi telo nevytvara protilatky proti spermiam alebo plodu... neviem ci ste mysleli toto alebo som uplne mimo 😅

zuzi o kojeni hovoril aj mne doktor v PN myslim, ze Zlnaj ci ako sa pise... vravel, ze musime hned vyuzit na kojenie 3 tyzdne alebo az 6 (to si uz nepamatam) po porode, lebo ze hned potom nasadia silne lieky, aby mi zastavili hned od pociatku zapal, ktory by potom urcite vyrašil... tak neviem.. tiez si myslim, ze dolezita si ty a to aby si vedela diatatko zdvihnut na ruky a prebalit ako materske mlieko... uvidis sama... niektore zienky tu pisu, ze koja a citia sa dobre aj bez liecby a ine museli nasadit lieky...