Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
23. jún 2009

Nestras, Janka. 😅 Tretie uz nebude, dve deticky nam stacia. Aj toto druhe prislo dost ako prekvapenie (ale sme radi).

On to myslel tak, ze som mala vtedy velmi rozhadzanu imunitu, vela protilatok, sedimetacia okolo stovky 😝 - vtedy by mi to vraj bolo viac uskodilo ako pomohlo. Lieky sa nemusia brat stale, ked sa to ustali, znizuje sa davkovanie a dokonca sa mozu aj vynechat lieky uplne na nejaku dobu, ked pride zlepsenie. Ked sa to zhorsi, tak potom opat lieky...

helika81
23. jún 2009

Ahojte,mňa dnes Rouzi neposlúcha 😀 bola som si pre recept a sú to vagin.antibiotiká na 12 dní a potom mi dal na flóru tbl obdeň,takže 36 dní zase bez milovania...áááá veď ja už teraz šaliem 😠 tak zase nič,chúďa môj manželík 😢 ach jaj...dnes večer plachtíme do PD a zajtra ideme do PN,tak mi držte palčeky ☹ vôbec sa tam neteším...prajem Vám zatial pekný deň 😀

lilu18
23. jún 2009

ahojte--chore rychlo sa uzdravte--posielam uzdravujuci cmuk ,tehulky nase--drzkajte sa ved uz budete mat pomaly konecnu a deini,neviem ako ty ale ja som v posled mes.tehu pribrala najviac 🙂 --nasa RA-rouzi?no pekne-moze byt heli 🙂 tiez som ako citron vyzmykana a este ma stipu oci ked ide prsat ☹ teda neviem ci mam svam mixnuty s rouzy 😀

zuzi--ani neviem kde sa tulame,snazim sa aj sem nakuknut a ked nepisem tak iste aspon citam 🙂 mala fakt rastie a strihali sme lebo mala velmi jemne vlasky a akosi sa neskamosila s gumickami a sponkami 😀

potulka
23. jún 2009

ahojte
lilu, prosim ta, kolko si brala prednisonu, ked si kojila? ja mam stale 2 mg medrolu, ale tusim, ze to zacina nestacit. mozno je to len tymto pocasim, alebo tym, ze moj syn vazi uz pomaly 7 kg, ale klby sa zacinaju ozyvat. 😠 vo stvrtok idem na krv, ktovie, ake budu vysledky a co mi dr. povie. ale aj tak by som bola zvedava, ako to prebiehalo u teba, kedze si moj vzor. 😉 dik.

lilu18
23. jún 2009

potulka zlata moja--brala som 5mg aj pocas tehu aj pocas kojenia aj teraz tolko beriem.Dr.sa mi snazila aj znizit na 2,5 mg,ale sa mi zdalo ze Ra sa rozbieha tak som znova na 5mg.Zatial staci a myslim ze lepsie takto zvysit ako potom si pridavat kopec liekov od bolesti-..hlavne ziaden stres,pocasie nam teraz nepraje tak to aj tak ber, Drzim palce u dr.nech mas dobre vysledky a ta bolest snad je len pocasim.Drzkaj sa posielaj cmuk Matejkovi a vzdy ked ta nieco zaboli kuk na neho a vycmuckaj si ho,iste je to najlepsi liek na bolest.Aspon mne to pomaha 🙂 -cmuk 😲 😲 😲

peysinka
23. jún 2009

Caute babulky, tak aj ja sa pridavam k tym novym menam..ze rouzie...nooo to by ma ani nenapadlo 🙂 Chcem sa spytat ci je OK brat prednison pocas tehu, ci neuskodi mimcu...i ked takych 5 mg denne nie je az tak vela...ja len co mi na to poviete vy skusenejsie 🙂

lovula
23. jún 2009

ahoj peysinka, tak ja som brala Prednison 5mg počas celého teho a bolo to úplne v pohode. Môj malý je zdravý valibuk, ktorý by bol stále len na prsníku. Bábätku to nevadí, lebo Prednison ako kortikoid - tak tento hormón ti vytvára aj ono keď je v brušku. No a po pôrode ti nebude tak zle ako býva maminám, ktoré v tehu nebrali nič.
No a teraz ho beriem stále aj keď je malý plne kojený a je to v pohode. Dokonca je zdravší ako ostatné bábätká mojich kamarátok. ( Ja viem, že vďaka Prednisonu to nie je 🙂))

peysinka
23. jún 2009

Jeej Lovula si ma uuplne upokojila...dakujem moc..noo ja som tehu sice este neni ale tak zbieram pomalicky info 🙂

zuzka88
23. jún 2009

Ahojte babulky,
tak ja som bola na hematologii a ostali sme bez inekcii ale vyfasovala som B12, železo a tehošské vitamíny... Keď to zrátam , čo všetko už ráno jem, je to 7 tabletiek s vitamínmi 😒 a lieky
o dva týždne idem na kontrolu, zrážanlivosť je vraj v norme, zatiaľ
a moja Rous? čupla som si v metre do dolného regálu a ledva som sa zdvihla... neviem, ako bude s krpcom...

potulka
24. jún 2009

peysinka, aj ja som brala cele tehotenstvo medrol. to je tiez kortikoid ako prednison. 2 mg denne. citila som sa uplne uzasne, klby posluchali ako nikdy. 😵 teraz som tri a pol mesiaca po porode a momentalne ich citim, no myslim, ze je to hlavne pocasim (lilu, vdaka - dnes je to uz lepsie, ako ked som ti pisala). uvidime, co mi povie dr. spominala, ze aj dvojnasobne mnozstvo medrolu, ako beriem, by bolo OK. dufam, ze to bude stacit, rada by som mateja kojila aspon do pol roka.

lilu18
24. jún 2009

potulka--neboj budes kojit az do roka ako ja 🙂

zuzi--tiez som brala tehu vitaminy aj B12-tbl a nakoniec mi mm pichal nieco podobne ako heparin na zriedenie krvi-nazov nepamatam.No a mala je Ok aj mamina zatial.Zvladnes to aj ty 🙂

peysinka--snad ta nadalej upokojujeme, 🙂

milka2008
24. jún 2009

Ahojte 🙂

peysinka - ja som nebrala pocas tehu nic, klby posluchali, az v 7. mesiaci sa zacali ozyvat a mozno preto som aj skor porodila, ktovie 😎

Dievcata ta urcite uz uistili, ze pocas tehu mozes uzivat male mnozstva liekov, ktore neublizia babatku - aj mne uz teraz reumatolog povedal, ze pri dalsom tehu by ma uz nenechal bez liekov, aby sa pripadne nezopakoval predcasny porod ako pri synovi, Ale aj tak nikto na 100 perc.nevie, ci bola pricinou predcasneho porodu prave Rouzi 🙂 🙂 a nastupujuce bolesti 🙂 A mi mochodom - medzitym som zmenila reumatologa - tak uvidime, ak budem este niekedy tehu, urcite sa rada podelim s informaciami 🙂

Pekny, hoci uprsany den, vsetkym 🙂

helika81
24. jún 2009

Ahojte babenky moje,tak už sme prišli z PN,ste popísali 😀
...tak idem nato...ráno sme vyrazili o pol šiestej a prišli do PN o pol 8,ešteže som mala aj pri sebe maminku,našli sme to v poho ale nešli sme cez križovatku ale pešochodom do NURCH,prišli vzali číslo 14,5ampuliek mi zobrali krvy,a zaradili ma k mudr.žlnayovi...a klasika,pýtal sa od kedy som chorá,ako často mávam zápaly a tak,a prešli sme k tehu,si myslí,že nie je problém otehotnieť,nasadí mi liečbu plaquenilom alebo sulfasalazinom,potom ihned vysadiť,informoval ma aj o rizikách,že môžu nastať komplikácie po 600nedelí ale že to stijí za risk,a teraz pozor,mi povedal,že ak budem môcť kojiť,nech kojím!!!,s tým,že ked príde zápal,stop a nasadiť liečbu,telo si vytvára protilátky a vtedy je to naj riešenie,a dodal že po zhoršení môžem dostať systémový lupus,ako má mamminka,a to ma môže dostať...bola som tam pol hodinu,aj na rtg ma poslal,tým,že som stále unavená mi nakázal,aby som išla na vyšetrenie štítnej žlazy,a zásadnú vec mi pripomenul,aby som schudla 😠 😠 😠 ,no a zlá správa je,že na ID nemám nárok,že to nie je v takom štádiu,aby som išla na ID,a soc.poisť.si robí teraz vysoké nároky,že by mi rád pomohol,len nevie či aj sp bude ustretová 😠

deina
24. jún 2009

Skoda tej ID, ale inak fajn, nie? Celkom dobre znel ten lekar. 🙂 Budes teraz brat Plaquenil?

helika81
24. jún 2009

...no takže na výsledky mám čakať mesiac a reum.mi má nasadiť liečbu,tak sa uvidí čo a ako,ale Vám poviem,že som úplne unavená,4hodiny sedieť za volantom a ešte v čakárni,a ľudí je tam na mraky,no hrôza...som rada,že je to za mnou a nedal mi ten prekliaty metotrexat 😀 ale ten doki je mladý a celkom feši ale tak rýchlo rozprával,že som mu rozumela každé druhé slovo,s tým,že používal odborné názvy a ja ako profesionál som sa stále vypytovala čo to znamená 😀 a takto som dnes prežila PN...len čakať na správu ☹ ...a nezaprší a nezaprší...tak prajem pekný dníček 😀

helika81
24. jún 2009

no povedal,že ten plaquenil tak neškodí ak otehotniem,s tým,že ho treba vysadiť...tak uvidíme,ešte mi treba spodok preliečiť 😀 a ideme nato 😀

deina
24. jún 2009

Mne tiez tak hovoril lekar, ze pri otehotneni vysadit - ale poznam aj take nazory, v USA raz robili vyskum, ci to naozaj moze skodit (mohlo by to vraj poskodit babetku ocka, kedze aj dospeli musia byt sledovani ocnym, ked to beru dlhsie), ale nenasli rozdiel (medzi skupinou, ktora plaq brala a ktora ho nebrala).

zuzka88
24. jún 2009

Heli, tak neviem, ci su to dobre alebo zle spravy...asi tak pol na pol????
Vidis ro, dvaja lekari z jednych dveri a kazdy iny nazor (na to dojcenie).. som rada, ze ti odobril tehu... a nasadil lieky? alebo ides najprv na kontrolu? za kolko? kolko bude trvat ta krv? ja este stale nemam vysledky....len tak mimochodom a bola som 8ho
Ten ID, neviem neviem....podla coho zhodnotil, ze nie si hodna? ako sa tvarili na SP? šak už si pol roka PN...
on ti mal napísať odporucenie?

sse
24. jún 2009

Ahojte dievčatá,
toto počasie ma raz zabije, už pomaly neviem chodiť a tak dobre som sa cítila ☹

Helika aj ja chodím k feši Žlnayovi 🙂 on je veľmi milý. Keď sa ho na čokoľvek spýtam tak všetko vysvetlí. A s tým jeho rýchlim rozprávaním máš pravdu, ani ja som zo začiatku nestíhala registrovať čo mi rozpráva. Ale po tých piatich rokoch som si už zvykla 😀

zuzka88
24. jún 2009

Ahoj Mili, ako sa ti? uz si uziavs titulu?

sse
24. jún 2009

Ahoj Zuzka,
promócie mám 30.6. 🙂 a zistila som, že nemám čo po večeroch robiť keď už sa nemusím učiť. 😀 Musím si nájsť nejakú zábavku.

zuzka88
24. jún 2009

zábavku? môžeš začať štrikovať 🙂 to bol tuším len Bc...na to Mgr. budeš robiť zasa príjmačky? na to sa ti netreba učiť? tak ja ti posielam imaginárny kvietok k promócii 🙂

sse
24. jún 2009

Nie nemusím sa učiť na príjmačky. Budú nás brať na základe výsledkov Bc. skúšok.
A vieš, že s tým štrikovaním si nebola až tak ďaleko, som rozmýšľala že začnem vyšívať. Ešte kým som začala chodiť do školy a aj pracovať som vyšívala kopec obrusov. Podobne ako Helika som si pri tom rozcvičovala prsty.
Alebo sa s Viktorom posnažilkujeme a budem mať o zábavu postarané 🙂 🙂
Ďakujem za kvietok 🙂
U teba všetko vporiadku?

peysinka
24. jún 2009

Jaaaj babule vy ste zlate este ze som vas tu vsetky takto pokope objavila,aj s tou nasou rouzie 🙂 Spominali ste tu lekarov...nooo ja mam taku doktorku ze sa ma spyta ci mam nieco opuchnute, ona sa nepozre...alebo ma vyzve nech jej ukazem prsty na rukach a ona kukne na mna od pocitaca a to je vysetrenie som tam asi 5 minut...hruuuuza...vo VURCHu som bola naposledy pred 12 rokmi...jjuuuj to uz je tak davno....skoda ze je u nas len jedna reumatologicka...ale za taky rocik mam v plane sa stahovat tak sa uvidi co potom 🙂
a Lilu jasne ze ma upokojujete...ste lepsie ako doktorky ako si vsimam...neni nad skusenosti
papaaa zatial vsetkym

deina
25. jún 2009

Dobre ranko. 🙂 Mna Sven este stale poslucha *klop klop*, dufam, ze to tak aj zostane.

Sse, ja tak trosku zavidim, rada by som sla zase studovat - ale naco mi budu dve VS, ze? A s detmi je to uz o inom, ale pacilo sa mi to - az na ten posledny rok, ked sa Sven ozval, v tom "najvhodnejsom" case, aj vdaka jemu som statnice robila rok. 😀

Zuzi, tak si sa rozhodla pre Concord? Ja som ho nedavno opat vytiahla, je lepsi do dazda ako Chicco, lebo ho viem ovladat jednou rukou - a prisiel mi straasne obrovsky. 😀 Fakt velky kocik, maly len kukal, ze v com sa to vozi, uz asi zabudol - ale pacilo sa mu, moze sa tam rozvalovat ako v pohovke. Hoci tie novsie sa mi zdaju trosku mensie, ale to len tak od oka...

sse
25. jún 2009

Ahojte.
Deina ja sa na bábätko už teraz veľmi teším, ale bude až po škole. Aspoň teraz to tak vyzerá, no uvidíme ako sa vyvinie celá situácia. Ja len dúfam, že aj Rouzie to ešte vydrží v kľude.

Inak skvelé meno pre RA 😀

zuzka88
25. jún 2009

Ahojte bambulky 😀

Milka, aj ja som dakedy vysivala...este na ZS a na strednej...potom som si k prvemu babu kupila taky obrazok na vysitie . macko, meno a datum narodenia a ten ma teraz caka, pre druhe babo 🙂 zatial je nas mrnus ok, aj ked este nekope...buduci piatok ideme na kontrolu a morfo ultrazvuk + 3D

Deini, tak na 99% som rozhodnuta... Jane je vraj do terenu lepsi ale aj keby som kupovala Jane tak 4kolku a ten ma tak ci tak umele kolecka takze to radsej concord

Mne prisli vysledky piestan ale k nasim, hadam mi ich zajtra donesu, som zvedava!!

Peysinka, aj my sme rady, ze si sa tu ku nam pridala 😉

deina
25. jún 2009

Jane asi trojkolka je do terenu, ze? Lebo stvorkolka sa mi zda lepsia prave Concord, nema zdvojene tie kolieska.

Tak a vyzera to tak, ze MIsulak bude mat bratceka. 😀 😵 😵 😵

helika81
25. jún 2009

Ahojte dievky 😀 Deini to je super,nech je hlavne zdravý...Zuzka tak píš čo ti napísali,a ty si bola u koho?Žlnay mi nepovedal kedy mám prísť na kontrolu,hádam dodá 🙂 ja som sa ho pýtala či by mi dali ID ale sám mi povedal,že nie,že nie som až tak na tom zle,aj keby mi dal doporučenie,tak si myslí,že sp mi to neschváli,nechám sa prekvapiť,a poslal ma k mojej obvodnej,nech mi dá vyšetriť štítnu žlazu,že či kôli tomu nie som unavená...z časti ma potešil ale z časti som bola smutná,a tie kilá neviem ako zhodím,a fw som mala 16/15,tak je to dobre,a hovorila som mu o asle,že mám stále zvýšené a milo zareagoval"to nič nie je"zostala som úplne zaskočená,no tak neviem už vôbec čo je dobré ale s tým kojením ma upokojil 🙂

Keď spomínate vyšívanie,ja už som vyšila hádam aj 15 obrusov,veď 2 mesiace som robila taký ťažký ale už som ho zvládla a pustila sa do dalšieho,vyšila som aj 2 obrazy krížikmi ale to nie je pre mňa,radšej obrusy 😀

...však kým budem môcť si pomarodím,a potom sa prihlásim na úrad a potom neviem čo,hádam príde baby 😀 včera sme prišli do RK večer o 19.00 a o pol osmej som padla do duchien a prebrala som sa dnes ráno o pol desiatej,a cez obed som si pospala 3 hodinky,mňa tá cesta dorazila načisto 😀 tak som sa prebrala a pustila som sa na MK 😀

helika81
25. jún 2009

odkaz pre swen a rouzi: poslúchajte!!! 😀 😀 😀