Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

tivka
10. jún 2015

@flockofbirds Ahoj, ja mám SjS. Čakám síce len prvé dieťatko, ale čo som pred otehotnením čítala nejaké články, tak sa mi zdá, že to bolo písané tak, že pokiaľ je všetko v poriadku pri prvom tehotenstve, tak pri ďalších tehotenstvách by malo byť to riziko stále rovnaké, nemalo by stúpať. Iba keby tie protilátky škodili bábätku v prvom tehotenstve, tak je potom vraj vyššie riziko, že tomu tak môže byť aj pri druhom. Ale pravdaže nemusí. Dopredu to človek nikdy nevie.

tattrankaa
10. jún 2015

je tu niekto so séronegatínou artritídou? ďakujem 🙂

flockofbirds
10. jún 2015

@tivka tak to si ma potešila 🙂 dúfam, že aj u Vás bude všetko v poriadku

nika19918
10. jún 2015

Zienky ahojte. Niekto so stillovou chorobou? Druh ra. Ma niekto?

zibi
5. júl 2015

baby pomohlo vam proenzi pri bolestiach kolena a zapale? mne reumatologicka odporucila..len neviem ci sa mi oplati kupovat. ze ma aj nejake analgaticke ucinky ...mam este condrosulf tak uzivam ten.. hrozne mi zacali vrzgat kolena , ked idem po schodoch no katastrofa...co zabera? mam aj trochu zapal a vodu v kolenach ...
co vam zabera na to vrzganie a pukanie klbov?

bejuskal
20. júl 2015

@tattrankaa bohuzial ja ano. U tena to ako zatial prebieha? Ake lieky beries? Pomaha to cosi? Ja mam plaquenil a aflamil uz skoro rok a ziadna zmena k lepsiemu skor k horsiemu . Do Nurchu ma stale nechce reumatoligicka pislat lebo vraj by tam so mnou tiez nic ine nerobili... ale ja uz popri malej nevladzem dungovat ☹

oxana1212
3. sep 2015

kočky, chodite niekto k MUDr.Halmovej alebo k hocikomu inemu z Fidelitas v BA?

llienulka
5. sep 2015

@oxana1212 ja xidim k MUDr.Popracovej

oxana1212
5. sep 2015

@llienulka prosim.ta a ako.to tam.funguje? Moj muz ma nasadeny metotrexat uz vo zvysenej davke,tyzden po.odbere sa mal ukazat na kontrolu. No ale.ked sa den odberu objednaval, sestricka.mu povedala ze volny termin je az o.mesiac. Ma to nastvalo, lebo mu ten metotrexat nezabera a ak bude mat odbery ok, tak to m mesiac uzivat liek ktory mu nezabera? Totiz pri tej kontrole.mu mala.trn liek.vysadit (ak by nezabral) a nasadit nieco ine. No tak neviem ako funguje ten ixh system.objednavania, ked na papier pisu jedno a realita je nieco ine. Ako sa ty objednavas a kedy? Mam pocit ze sa vzdy asi bude treba objednat na kontrolu este pri kontrole tej predoslej a necakat na den odberu.

oxana1212
5. sep 2015

@llienulka dufam teda ze som.to dobre vysvetlila🙂

llienulka
6. sep 2015

@oxana1212:no tam je dost problem s terminmi:(maju tamvelmi vela pcientov a kpacitne to nezvladaju.jasom tm bolav prvom trimestri,mli ma sledovat,aj som bola na odbery,no musela som im pisat maila,ze co teda s kontrolou a to som uz bola po predcasnom porode.bud skuste napisat email alebo nabuduce nech naozaj pyta termin aj na kontrolu.
Prosim nemate niekto skusenost s preeklampsiou v tehotenstve pri SjS?moj gynekolog mi tvrdil,ze u mna suvisela so SjS,ale nenasla som nikde,aby to bolo bezne.vdaka

rozka1
2. okt 2015

Ahoj, ja ked som bola tehotná tak som mala preeklampsiu v tehotenstve posledné mesiace. Po porode rok mi diagnostikovali seronegativnu artritidu, takže takto dozadu si myslím že už artritida bola v mojom tele už pred tehotenstvom a možno že je suvis aj s preeklampsiou.

peysinka
6. okt 2015

Baby chcem.sa.spytat, mate niwktora neziaduce ucinky po Prednisone alebo problemy.so.srdcom po dlhych rokoch liecenia sa.na artritidu??dakujem moc

indiga123
8. okt 2015

Dievčatá môže sa reumat. artritída prejavovať tuhnutím tela(trapézov, tváre)a bolesťami hlavy, migrénami?Vplýva reum.artritída aj na cyklus, napr. silnejšie krvácanieĎakujem

viabona
8. okt 2015

@indiga123 ahoj,ja mam ra,uz asi 3 roky,liecim sa plaquenilom od aprila,dovtedy to bol len nabeh.v nurchu mi diagnostikovali ra na 100%.tie priznaky,co popisujes ty,mam.mas stanovenu diagnozu?prepac za pis.prejav,pisem z tabletu

indiga123
8. okt 2015

@viabona ahoj nemam ju diagnostikovanu uz roky mam tieto problemy a chodila som od doktora k doktorovi,jeden psychika,druhy hormony,treti chrbtica a nic nepomaha a ja len hlcem tabletky od bolesti,stuhnutia.Tak mi dnes pichli nejaku injekciu ktora ma mat ucinok az mesiac a ta by mala zaucinkovat ak sa jedna o nieco reumatoidne.Inak asi pred5 rokmi som bola aj u reumatol.ake nic sa vtedy z krvi nezistilo.Mohla by si mi napisat o tom ako ti na to prisli a ake si mala take podrobnejie priznaky?dakujem ti

viabona
8. okt 2015

Pri RA sa robia specificke testy a na zaklde toho sa bud potvrdi alebo vyvrati. Ziadaj sa k odbornemu lekarovi-reumatologovi. Spravi odbery na anti ccp, sedimentaciu,crp..usg klbov. Mne sa zacali tvorit halluxy na nohach,ale subezne sa zvysovali hodnoty latex, crp, reumatoidny faktor. Ziadala som reumatologicke vys.,potvrdilo sa. Bolesti, stuhnutost, opuchy klbov, zmeny v teplotnych pocitoch. Chvilu mi bolo chladno,potom som mala pocit,ze horim a o 10 minut znovu chladno. Bolesti zaludka,nesmierna unava,nemoznost chodit,az som bolestou plakala... teraz sa liecim,ale zatial co v lete to bolo skvele a takmer bez priznakov,teraz sa mi stav vracia..

indiga123
8. okt 2015

@viabona Ahoj ďakujem ti za odpoveď, dúfam že ti bude lepšie, ono to súvisí asi so zmenami počasia dosť aj ja sa vtedy cítim viac stuhnutá. Bolievala ťa z toho stuhnutia hlava, tuhla ti aj tvár a trapézy alebo iba hlavne kĺby?Ja kĺby ani nie, niekedy malé kĺbiky na rukách a nohách ma bolia.

viabona
8. okt 2015

@indiga123 Ďakujem Ti. No v timto pocasi je to priam utrpenie,momentalne mam unblock trapezy a krcne svalstvo stuhnute na kamen,cca tyzden a ani neotocim hlavou. U mna to vzdy zacne malymi klbikmi na rukach a nohach,postupne aj kolena abedrove klby. Odpoed na Tvoju otazku,ano,ale aj klby,kedze mam aj inu diagnozu. Kazdy den je vsak ruletou, ak vsak prezijem doobedie,tak poobede je to lepsie. Avsak so zvysenou hybnostou skor pride unava. A ja som aj workoholik,co neobsedi. Cize sa neserim,ak citim,ze zvladnem viac,udem za hranice. Ja dufam,ze RA nemas,ale daj sa skontrolovat.

bejuskal
14. okt 2015

@indiga123 ja len este to, ze crp nemusis mat vobec zvysene.. takze nech ta to od patrania neodradi a pytaj sa dalej na detailne reumatoidne ukazovatele... ja som sa odbit nenechala a bohuzial som mala pravdu.. mam seronegativnu atrtitidu s pozitivnymi ANA protilatkami... a najviac ma bolia male klby. Prsty na rukach na nohach ale aj berovy klb a chrbtica (kazdy jeden stavec ma 4klbiky :-/ drzim palce. Snad to nebude ono. Janaj napriek tejto diagnoze by som buduce leto druhe babo.. tak uvidime. Prepuklo mi to vsetko po prvom porode.

bejuskal
14. okt 2015

Baby ked uz som tu, vynososili ste niektora zdrave babo az do terminu s artritidou? Mali ste komplikacie v tehotenstve? Dakuj za kazdu odpoved ci uz negativnu alebo pozitivnu. Pekny den s co najmensimi bolestami

peysinka
14. okt 2015

@bejuskal ja......narodeny v 40 tyzdni, presne na vypocitany.den, cele tehu uuplne v poho bez akychkolvek problemov, maly je zdrqvy a uzasny 🙂

bejuskal
14. okt 2015

@peysinka dakujem 🙂 aj si lieky vysadila pred tehu? Ci v pohode aj s liekmi? Samozrejme budem sa radit s reumatologickou to len zo zvedavosti 🙂

peysinka
14. okt 2015

@bejuskal ja som mala pred tehu biologicku liecbu a hned ako som zistila som ju vysadila, pocas tehu len udrziavacu davku Prednisonu, posledne mesiwce ic a citila som sa super.......po porode sesttyzdnov zleeee a lieky nasadit

jaya47
15. nov 2015

Ahojte, mate niekto skusenosti s vynechanim 2 davok prednisonu (5mg)? Zabudla som si doma, sme u svokrovcov pri BB, tak neviem, ci posielat domov manzela pre prednison alebo sa to zaobide bez tohto 5 hodinoveho vyletu.

jannadr
15. nov 2015

@jaya47 5 mg Prednisonu je nizka davka, vynechanie 24h je v pohode a vynechanie 48h by malo byt tiez relativne ok, aj z hladiska toho, ze neuzijes kortikoid ako taky a aj z hladiska toho, ze by ti ev.chybal na chorobu. Ked potom prides domov, hned ho uzi, aj keby bol vecer.

jaya47
15. nov 2015

@jannadr podarilo sa mi zohnat cez jedneho lekara, tak budem mat len 12h zdrzanie 🙂
Ale som velmi rada, ze si napisala, nech viem aj do buducnosti - aj ked dufam, ze sa mi to uz nestane 🙂

jannadr
15. nov 2015

@jaya47 🙂

mm2008
15. nov 2015

@jaya47 neboj sa, ja som tiež užívala 2,5 - 5 mg pri reume počas tehu a dosť často som naň zabúdala ... a nič sa neudialo.

jaya47
15. nov 2015

@mm2008 Faaakt? Ja som pravdupovediac prvykrat v zivote zabudla nejaky liek ;)