Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

novakova2000
11. sep 2012

@potulka vybavujem nurch na buduci tyzden tak snad mi nadstavia najlepsiu liecbu a rychlo sa mi to ako tak stabilizuje. Chcem mat hlavne zdrave prstiky co najdlhsie zivia ma nejake rady? Cvicenia kremy? -

lenka_enka
12. sep 2012

Ahojte, ja vam len chcem popriat pekny den a podelit sa o skusenost s RA v tehotenstve- pre snazilky- tiez som sa bala, ze bez liekov to tehotenstvo moze byt velmi "zabavne" 😠 ale okrem tych prvych 3 mesiacov kedy mi bolo tak-ci-tak zle uplne vsade- od zaludka, po migrenu 😀 sa tie moje klby celkom spamätali 🙂 od 4 mesiaca ma vobec nebolia (okrem väcsej namahy a prudkej zmeny pocasia) a som v takom stave ako ked som brala lieky 🙂 huraaa 😀 teraz som uz len zvedava, co za tanec to bude po porode :-P

pisis
12. sep 2012

@novakova2000 no, na rentgenu se neco ukazuje, ale zvenku to videt neni a pokud neni aktivni zapal, tak to ani neboli. Mam jeden prst takovy preskakovaci, kdyz ho ohybam, tak tak preskakuje ten kloub a operovane zapesti, ale operace pomohla a je to OK. A co delas, jestli se muzu zeptat, kdyz pises, ze te zivi prsty?

ale co bych ti chtela napsat radci je, ze mam zdrave a krasne decko (klep, klep), sportuju, cestuju, pred materskou jsem normalne pracovala, vetsina lidi v okoli ani nevim, ze mam RA, proste si uplne normalne uzivam zivot 🙂. Planuju dalsi prirustek do rodiny, tady to omezeni trochu citim, pac nebyt RA, tak uz se na tom pracuje 🙂, ale tak doufam, ze se brzo podari. Tak hodne stesti 🙂

pisis
12. sep 2012

@lenka_enka uvidis, treba nebude, hlavne se tim nestresuj a uzivej si 🙂

novakova2000
12. sep 2012

@pisis ja ešte nemam a chcela som teraz ale ako vidim budem to musiet obmedziť aspon 1 by mi stačilo... - ja viem ze treba mysliet pozitívne ale tie prognozy na nete su neskutočné - uz som to prestala čitať ale aj tak mi niektoré tak ostalli v hlave ze som to asi ani čítat nemala 🙂

novakova2000
12. sep 2012

@lenka_enka moc ti drzím palčeky!!! snad aj ja o rok napíšem takuto správu

pisis
12. sep 2012

@novakova2000 az se nemoc zklidni, uvidis, ze to pujde 🙂, a treba zvladnes vic nez jedno (a ono i to jedno nekdy staci, to moje zrovna cvici hru na hrnce a to je randal 🙂

novakova2000
12. sep 2012

@pisis to je to načo teraz moc myslim ze bude babo a bude lepšie!!!!

lenka_enka
12. sep 2012

@novakova2000 Drzim prsty, nech ti ta choroba da dychat a podari sa vam 🙂 Dufajme, ze tak ako u nas ostatnych- neveriacich- sa to nakoniec umudri a predsa sa podari....len to holt stoji viac namahy ako u niektorych zdravych (17 rocnych :D), ktorí to mozno ani neplanuju :-P Ale o to lepsie, skvele mamy budeme 🙂 😎

novakova2000
12. sep 2012

@lenka_enka ja som veriaca tomuto verím!!!! stane sa a bude tak!!!!

potulka
12. sep 2012

@pisis to mi pripomina mojho muza, ktory na otazku, ze ci chce viac deti, odpovedal "ako kedy" 😀

pisis
13. sep 2012

@novakova2000 spravny pristup 🙂

@potulka 🙂

novakova2000
13. sep 2012

@pisis len najhoršie je ze mam pár dni do svadby a nohy mam tak opuchnuté ze si nemam čo obut neiem ako zvladnem cely den a iné veci :(

potulka
13. sep 2012

@lenka_enka super, ze sa mas vyborne. ja by som veru nedbala byt tehotna cely zvysok zivota, tak mi bolo dobre. 😎 a ako sa dari ostatnym dvom tehuliam, co su s tebou v tandeme?

@novakova2000 to je smola. a svadba je pred ci po navsteve reumatolozky? niektore lieky zaberaju rychlo.

novakova2000
13. sep 2012

@potulka po návšteve po ale myslis ze by mi to mohlo zabrat ak to zaberie aspon trošku do tyzdna mozno niečo najdem ved ja uz len 1 traktorky obujem 10ročné a aj tie ma tlačia mam strach z toho čo si obujem pod tie šaty fakt:(

pisis
13. sep 2012

@novakova2000 nevim, moc bych na to nespolehala, ale stat se muze. Ale jestli mas dlouhe klasicke saty, tak to tolik nevadi, ja jednou byla na svatbe, kde nevesta mela pohorky a nikdo si toho nevsiml 🙂

lenka_enka
13. sep 2012

@novakova2000 ja som pri vstupe do saly odkopla topanky a bola som bosa celu svadbu :D saty mi boli dlhe, muz vysoky, ale bolo mi to taaaaaak jedno :D aj tak to bol pekny den- aj keby si si mala kupit cvicky z tesca :-P to je uz kazdemu jedno co budes mat obute- a teraz sa nosia vystredne topanky k svadobnym satam, takze si hlavne obuj nieco pohodlne, nemusia to byt biele lodicky 🙂

@potulka 😅 dakujem, zatial sa nam vsetkym dari, gulatime sa, cakame 2 dievcatka a jedneho chlapceka ( asi :D ) sem tam pridu zdravotne krizy, ale cim blizsie sa blizi den objimania nasich prckov, tym menej to vsetko boli 🙂

novakova2000
13. sep 2012

@pisis čo su pohorky?

novakova2000
13. sep 2012

@lenka_enka
@pisis tak mam klasické šaty ale ja neobujem uz vôbec nič len tie traktorové boty a tie sú tmavo hnedé v tom nemôzem
bojim sa toho:(

novakova2000
13. sep 2012

ja inak dnes som si kupila tvaroh i ked neviem či mi pomôze skusim to vyskúšat zato nič nedám no nie?

potulka
13. sep 2012

@novakova2000 na vlastnej svadbe som sice mala mierne opatky (nemali sme tancovacku), ale teraz ked sme boli svagrovcom, mala som obycajne balerinky. dlhe saty zakryju vsetko. aby si sa este trapila s tlaciacimi topankami, to by uz len bol krasny svadobny den! kup si nieco jednorazove, vacsie, siroke a biele a zvysok ti uz moze byt jedno.

@lenka_enka no super, tesim sa, ze sa vsetkym dari, hlavne nanycke. 😵 kolko vam este ostava do porodu?

novakova2000
13. sep 2012

@potulka uz som bola pozerat dnes aj včera topanky ale nič som nenašla:( čo by som obula

lenka_enka
13. sep 2012

@potulka mne 100 dlhych dni
a baby @nancycka @evickav nech sa pochvalia kolko A ako sa im dari s tymi nasimi hnusobami bojovat 🙂

@novakova2000 a skusala si aj v takych obchodoch so zdravot. pomockami? tam maju aj tak atypicky tvrovane topanky pre opuchnute a zdeformoane nohy- moja babka ma tiez reumu, ale uz ma take dokrivene nohy, ze nakupuje len take veci niezeby si na tom ty bola tak zle 🙂 to dufam nie, ale ked mas teraz nejaky zly tvar noy kvoli opuchu, tak mozno tam....ked normalne topanocky nesedia....

novakova2000
13. sep 2012

@lenka_enka pôjdem pozriet vidis to ma nenapadlo🙂

pisis
13. sep 2012

@novakova2000 boty na hory, velke, vetsinou tmave barvy 🙂

evickav
13. sep 2012

tak my budeme mať toho chlapčeka Filipka 😉 malinký je podľa screeningov zdravučký,,, keďže mám toho sjogrena, tak mu hrozila srdečná nedostatočnosť, ale zatiaľ je všetko v najlepšom poriadku 🙂
termín pôrodu sa nám posúva bližšie k silvestru 😀
kĺbiky občas potrápia,,, hlavne na rukách, ale všetko vydržíme 😉
a tým čo chcú zostať tehu môžem poradiť jedine chvíľu vydržať,,, stanovť dg., ak je treba preliečiť a až potom sa vrhnúť do otehu,,, ja som roky rokúce nemohla otehu, ani IVF sa nám nepodarilo,,, až mi minulý rok stanovili dg., tak sa nám to podarilo,,, síce cez IVF, ale mali sme aj iné problémy,,,
takže babenky HLAVU HORE A USMIEVAŤ SA 🙂 to je najlepší liek

nanulik
13. sep 2012

ahojte, tak ja som dnes bola na kontrole a dr. bol nadšený ako liečba psotupuje, a zmenil mi to darhé xefo na oramellox, máte s ním skúsenosti?
a dg. mi napísal seronegat. RA s polyartrikulárnym postihnutím s vysokou humorálnou aktivitou. tč. v štádiu remisie

ešte by ma zaujímalo či tu je nejaká žienka s RA ktorá neberie lieky?

novakova2000
14. sep 2012

@nanulik júúúj seronegativna je zevraj lepšia nebudeš mat také deformácie a aj priebeh bude ževraj pomalší - môžem len závidiet , ja mam seropozitívna:(.....a čítala som aj príspevky sú aj baby čo neberú lieky inak pozeram ze mas dietatku uz si mala RA ked si bola tehotná?

nanulik
14. sep 2012

@novakova2000 jéj to si ma potešila, nie ked som bola tehu nemala som RA, presne rok po porode mi to zistili. ale už pár týždnov po porode ma boleivali zápastia ale to som myslela že z toho čo malého nosím na rukách. a potom rok po porode mi strašne klby opuchly a nevládala som chodiť, a ked som sa sťažovala mužovi tka mi povedal že mám málo pohybu 😝 no akože fajn... ale ked som prišla k dr. tak bol uplne zdesený v akom som stave, ale potom bolo dobre
povedal mi že vraj su ženy ktoré toto maju po tehotenstve, že mi to asi ono spôsobilo. takže sa už aj bojím mať druhé....

novakova2000
14. sep 2012

@nanulik tak jasné to je ešte ten lepší prípad, ja sa chcem dat do poriadku a planujem ešte babo tak snád sa podarí!!!!