Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

novakova2000
16. okt 2012

@pisis a zdravotne si ako na tom?

novakova2000
16. okt 2012

inak od včera mam také bolesti v lopatkách az no obavam sa ze sa nejaké nové platničky ozyvaju počkam si a ked neprejde asi sa pôjdem dat zajtra ponaprávat 🙂

pisis
17. okt 2012

@novakova2000 tak on je to rok stary vysledek, ted to muze byt jinak, ale ani tehdy jsem se necitila extra zle a ted planujeme druhe decko 🙂

novakova2000
17. okt 2012

@pisis ja vas všetkych tak obdivujem!!!!

novakova2000
18. okt 2012

inak včera prišli vysledky z PN - seronegatívna oligoartritída - doporučje alfamil a sulfasalazin či ako sa to vola - myslite si ze budem môct mat v blizkej dobre mimčo?

pisis
18. okt 2012

@novakova2000 ja myslim, ze neni nic k obdivovani. A mimco urcite jednou prijde - ted ti nasadi lecbu a az se to zklidni, tak muzete zacit 🙂. S tim Sulfasalazinem se myslim smi otehotnet a pak se hned musi vysadit (ale lepsi nez treba MTX, kde musi byt pauza na ocistu), alfamil neznam, ale treba to tu nektere holka znat bude. Ale urcite to prodiskutuj s dr. 🙂

novakova2000
18. okt 2012

@pisis tak dufam, ze to zklidni se bude o chvílu moooc chcem to je taka tuzba az je to smutné niekedy :(

pisis
18. okt 2012

@novakova2000 ja te chapu, ono se snadno rekno, pockej, az se nemoc zklidni a pak to pujde raz, dva. Ale bohuzel se neda nic jineho delat. Snad to pujde rychle, drzim palce. 🙂

novakova2000
18. okt 2012

@pisis tebe sa ako skludnila kolko ti to trvalo az si mohla mat mimčo?

pisis
18. okt 2012

@novakova2000 tak ja jsem RA dostala ve 14, tak jsem mela spoustu casu nez jsem na mimco zacala myslet. A hlavne, kazda je jina, tak treba budes super-rychla 🙂

novakova2000
18. okt 2012

@pisis tak snad ano ja mam pocit, ze tieto kočky čo to dostali pred 20 to lepšie zvladaju alebo tak nejako to vnimam snad mas pravdu

potulka
18. okt 2012

@novakova2000 u teba je to vsetko este cerstve a nove a hlavne to prislo v takom case, ked si uz bola nastavena na otehotnenie. to je len prirodzene, ze si z toho nestastna a netrpezliva. ja som takto vlani v januari isla do NURCHu (po 10 rokoch, ehm ehm... 😅) dat si porobit vysetrenia, ci reku je reuma naozaj v utlme, aby sme sa mohli pustit do plodenia druheho potomka. laboratorne vysledky boli fajn, ale za tych 10 rokov niektore moje deformacie dorastli do plnej krasy a doslo mi, ze bude lepsie dat ich do poriadku a babo riesit az potom. strasne sa mi do toho nechcelo, chcela som uz byt tehotna, ale ked som si predstavila, ze nejaky cas potrva, kym by sme babo pocali (syn sa nam podaril po tristvrte roku), potom 9 mesiacov tehotenstva, nejake to kojenie... tak by som sa k operaciam dopracovala najskor o dva-tri roky. ktovie, v akom stave by som bola a ci by sa to vobec este dalo operovat. navyse by muz a rodicia museli pomahat nie s jednym ale uz s dvoma detmi. tak som teda zatala zuby a dala som sa do toho. tri operacie - 1,5 roka v cudu. az teraz mozeme zacat tehotniet. deti si zasluzia, aby sa v brusku a aj potom mali dobre, takze maminka musi byt co najviac fit a mysliet aj na seba. 😉 nie je to nic na obdiv, proste hola realita. ber to ako pripravu na to, ze ked budes mat dietatko, tiez si budes musiet kadeco odriect, prisposobit, zmenit. 🙂

novakova2000
19. okt 2012

@potulka potulka len toho odopieranie ja uz mam za cely zivot dost a teraz ked konečne som mohla mam správneho chlapa a mam uz aj vek nato nemôžem, je to hrozne tazké moc pre mna

kryoterapia
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaya47
19. okt 2012

@novakova2000 Ahoj. No, s tym otehotnenim.... My sme sa 2.5 roka snazili otehotniet. Najprv sa nedarilo (teraz viem, ze kvoli protilatkam proti spermiam), potom sa podarilo, ale potratila som. Potom zistili tie protilatky, tak nasadili na to prednison a rozne obmedzenia. To ihned pomohlo, na prvy sup som otehotnela, ale velmi rychlo aj potratila. Potom znova otehotnela a znova potratila. Az potom mi zistili antifosfolipidovy syndrom, ktory tie potraty sposobuje (co je autoimunitne a vdaka tomu mi zacali autoimunitu diagnostikovat). Po tomto vyse dvojrocnom nastaveni, ze sa snazime otehotniet, mi teraz nasadili plaquenil, takze musime pockat minimalne rok + vycistenie sa a iba ak bude dobre, tak sa mozme snazit otehotniet. Ono najhorsie je, ked sa uz dostanes do toho psychickeho stavu, ze otehotniet cez vsetky mrtvoly (to je zjavne nejaky zensky instinkt) a potom ti zrazu povedia, ze musis cakat. Kazdy mesiac sa tu musim branit svojmu certikovi, ktory mi vravi, ze dalsia ovulacia v cudu, vsak tie lieky az tak neuskodia, poviem lekarke, ze zlyhal prezervativ a podobne.

Ale potom pride ten anjelik, ktory mi povie, ze ak nebudem posluchat, dietatko mozno nedonosim a ak ho donosim, bude mat nasledky, ze som imunitu nemala viacmenej v poriadku. Jedna lekarka mi aj vravela, ze ak sa pocas tehotenstva budu vytvarat nejake protilatky, vacsinou sa nauci aj telo dietatka tieto protilatky vytvarat. (to mi hovorila o alergii, preco sa musim vyhybat v tehu mojim alergenom uplne, ale tu to asi bude fungovat podobne).
Tak fakt sa treba dat do co najlepsieho stavu, aby bolo dietatko zdrave.

novakova2000
19. okt 2012

@jaya47 jayauška ja to chapem všetko len mam 33 aby sa mi ešte aj zadarilo ešte babo nemame :( ty uz máš či snazite sa o prvé?

jaya47
19. okt 2012

@novakova2000 O prve. Ja mam len 27, tak v tom je to lepsie. Ale tak, aj ked sa teraz nebudete snazit, mozes sa na vsetko pripravit, nech sa vam potom cim skor zadari. Napriklad teraz si odsledovat cyklus, nech vies, ze je vsetko v poriadku a potom, ked vam povolia, tak sa do toho vrhnut s tym, ze vsetko funguje tak ako ma, takze do 4 mesiacov budes tehotna 🙂 To vies, lepsie 35 rocna a zdrava ako 33 rocna s mnohymi problemami. Ono az taky rozdiel to vraj nie je - ten vek. Ale to zdravie, to je velky rozdiel.

pisis
21. okt 2012

@novakova2000 potulka a jaya47 maji pravdu pravdouci - ja te chapu, ja jsem strasne nedockova a netrpeliva, chci vsechno hned. Ale pri decku potrebujes hodne trpelivosti, tak to ber jako trenink 🙂. A jak pise jaya, muzes se zacit pripravovat, zjistit, jesli mas v poradku cyklus, ovulujes atd. No a uvidis. Uz vis, jak je to s tim alfamilem a otehotnenim?

novakova2000
21. okt 2012

@pisis predpokladam ze mi k alfamilu pridaju aj ten suflazacin či ako sa to vola mam to na odporučania v nurchu , a vdaka za podporu kočky ste zlaté!!!

novakova2000
23. okt 2012

dievčence zajtra zase reumatologia, idem tam z výsledkami z Nurchu tak som zvedava čo sa dozviem čo mi povie hlavne jej chcem povedat ze akonáhle to pôjde chcem babo 🙂

pisis
23. okt 2012

@novakova2000 tak dej vedet co a jak. a na babo urcite zaved rec, treba bude mozna tomu prizpusobit lecbu.

janka8787
23. okt 2012

Ahojte............
Prosííííím o radu! Včera som bola u ortopéda a diagnóza znela: koxartóza I. a na druhom kĺbe II.stupňa. Momentálne mám zápal a bolesti sú hrozné. Povedal, že hneď ako bolesti ustúpia, nasadí nejaké inj.priamo do kĺbu. Už ste sa s tým niektorá stretli????? A potom, s priateľom chceme veľmi bábo, ............ ako táto choroba ovplyvní moje tehotenstvo a následne aj bábo. Je možné, že zdedí degeneratívne ochorenie???????
Ďakujem za pomoc!

potulka
23. okt 2012

@janka8787 precitaj si zaciatky tejto diskusie, bola tam holka, ktora ma tiez koxartrozu. uz sa nepamatam, ako sa volala, ale viem, ze bola vtedy tehotna. bude ti vediet povedat viac. ja mam reumatoidnu artritidu (z juvenilnej), to je trocha ine, ale tiez to patri medzi autoimunitne reumaticke ochorenia. tvoje dieta moze po tebe zdedit predispoziciu na autoimunitnu chorobu, ale nemusi sa mu to cely zivot nijako prejavit, pripadne to moze mat podobu inej autoimunitnej choroby - cukrovka, celiakia, nespravne fungujuca stitna zlaza a i. ale to by potom deti mohol mat len velmi uzky okruh superzdravych ludi so samymi zdravymi predkami. pochybujem, ze vobec niekto taky existuje. 😉

janka8787
23. okt 2012

Ďakujem veľmi pekne potulka 🙂

jaya47
24. okt 2012

Ahojte, napadlo mi prave, ze som vam mohla napisat, mozno niekto neviete. Na CT1 cely tento tyzden v relacii Sama doma maju temu reumatologicke ochorenia, su tam lekari z reumatologickeho ustavu v Cechach. Mozete si pozriet aj v archive: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-s...

pisis
24. okt 2012

@jaya47 dekuji, podivam se, jinak v archivu CT je take porad Diagnoza - a jeden dil je venovan RA

jaya47
24. okt 2012

@pisis Vdaka, pozriem aj ten ;) A pozriem, ci maju aj nieco k mne blizsiemu problemu - k lupusu 🙂

matulisa
29. okt 2012

@pisis práve sa sťahujeme do nášho domčeku, takže bábo ani nepríde na myseľ... už ma to prešlo, zase sa zo mňa stáva workoholik.... takže asi tak...

a ostatné babenky ako sa máte? zvládate prechod do zimy??

jaya47
29. okt 2012

@matulisa ja zvladam tazko, vlastne asi mi tu budete baby vediet poradit. Bolia ma hrozne klby, vecer to uz vobec neviem vydrzat. To ako sa ochladilo... Co na to pouzivate? (len nie kupel, lebo mi zase zblbnu cievy) Nemyslim tym lieky, ale nejake recepty starej mamy 😉

novakova2000
30. okt 2012

@matulisa ja mám zase pocit, že sa mi trošku polepšilo ale to bude asi tým, že mi nasadili nové lieky 🙂