Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

vianne
3. jún 2013

ahojte, chcem sa spytat, kto z vas ma skusenost s kupelnou liecbou...mam reumatoidnu artritidu + osteoporozu na malych klboch ruk. moja dr. mi navrhla kupele, ze vypiseme na jesen ziadost. len mna zaujima s ktorymi kupelmi mate dobre skuesenosti a samozrejme aj dinancna stranka. nejde mi ani tak o PNku z prace, ale o naklady, co sa v kupeloch doplaca a pod. dalsia vec, myslite, ze je mozne mat so sebou aspon na nejaky cas aj dieta? mam 2rocneho syna, a nechcem byt od neho pred 3 tyzdne. dakujem vam

novakova2000
3. jún 2013

@petrasipkova1
@pisis ne ze pred miminknem mne to diagnostikovali 2 tyzdne pred svadbou svadbu som si neuzila a o tom ze sme chceli babatko po svadbe ani nejdem písať snád sa mi tento mesiac uz rozjasní to nebo 18*6 idem na testy 1*7 na vysledky a čakám velké zázraky a lekárka mi povie ano môzete 🙂

novakova2000
3. jún 2013

@vianne a ako dlho máš RA ked ti to doporučila?

petrasipkova1
4. jún 2013

@novakova2000 @pisis A neznáte někoho s Bechtěrevem ? Tak hodně štěstí, já jdu poprvé na revmatologii 12.7.2013, to se do té doby asi zbláznim ☹

potulka
4. jún 2013

@petrasipkova1 zenu s bechterevom nepoznam, ale jeden moj velmi dobry kamarat to ma uz roky. teraz ma 40, vidno na nom, ze ma cosi s chrbtom, ale ma tri deti, plava, beha, robil slovenskeho konzula v parizi a teraz v ottave a ked nekonzuluje, robieva sprievodcu na dobrodruznych zajazdoch. to by mohlo byt celkom povzbudive, nie? 🙂 ale jasne, ze zena, zvlast ked chce byt tehotna, to moze mat tazsie.

@vianne ja som bola len ako decko v piestanoch, chodila som na rehabilitacie a vanove kupele. pocas pobytu mi bolo o dost horsie, ale potom zasa ovela lepsie, takze asi to ucinkovalo az neskor. ako je to s kupelnou liecbou u dospelych vobec netusim.

petrasipkova1
4. jún 2013

@potulka Povzbudivé snad ano, já momentálně nemůžu bolestí ani normálně chodit, natož cvičit, či něco podobného a k lékaři jdu až v červenci, jak v blázinci . ☹ Ale díky za odpověď.

pisis
4. jún 2013

@petrasipkova1 byvala spoluzacka - sportuje, je aktivni, clovek by to na ni nepoznal. Decka jeste nema, ale ne kvuli nemoci. Jestli mas velke bolesti, nejde se preobjednat? Drzim palce, at se brzo ulevi. Je to beh na dlouhou trat, ale da se to 🙂

zulfizar
4. jún 2013

Ahojte dievčatá...Tak idem Vám popísať aj ja...Začnem tým, že som 4 mesiac PN... S diagnózou: bolí ma celé telo... pred dvoma mesiacmi mi zistili séronegatív. RA...Nič hrozné, ale hrozné na tom je, že stále mám bolesti... (včera som konečne nemusela brať Doretu lieky😀), ale zato dnes celý deň v posteli... všetko ma bolí, ruka, noha, chrbát... je to neviem, ale dosť zlé... reumatologička mi nasadila Sulfasalazin 2x1 tabletku... proti bolesti som začala na auline - nezaberal, potom mi boli dlho pichané injekcie Hotemin - tie mi zaberali, ale mohla som ich vybrať len 15 a viac nie... takže už dva mesiace ich neberem... potom znovu aulin, ale nanešťastie som schytala do toho aj zápal žalúdka...takže beriem aj Omeprazol. Proti bolesti mi nasadili lepšie lieky "doreta", neviem, či poznáte a beriete to niektorá...Pred mesiacom som začala brať Prednison - najprv jednu tabletku, potom pol, potom 5mg, ale ako som brala 5 mg, tak bolesti boli od rána do večera... žiadna úľava, teda sme prešli znovu na polku tabletky 10 mg. No lepšia dávka.. 😀, ale k veci, chcem sa spýtať, kedy by mohli tie bolesti prejsť? ja nemôžem niektoré noci ani spávať... dnes dezolátny stav, nevládala som si ráno zaliať kávu...lebo som nevládala zdvihnúť konvicu a úplne nemôžná som ... teraz je už lepšie, ale to som zas musela brať tú Doretu a je silnejšia...takže som aj trošku mimo z toho...ale hlavne, že je lepšie. Viem, že reuma je hlavne o bolesti kĺbov - našťastie od kedy beriem sulfasalazin a prednisom ma prestali bolieť kolená..ale na prechádzky nechodím, lebo nevládzem a už po 50 metroch začínam krývať a nejdem to ustáť..., ale sú dni, keď prejdem viac...ale vždy s krývaním... A ja by som chcela už ísť aj do roboty, ale s tou Doretou to vôbec nejde...Veľmi ma bolia svaly, na rukách a tiež chrbát... (nikdy som nebola taká citlivka...), tá bolesť je trošku menšia..ale stále tu je... každý deň... máte dni, kedy to prestane bolieť??? koľko dní po bratí liekov ste začali pociťovať úľavu??? Dá sa to dostať pod kontrolu aj tak, že by ma napr. týždeň nič nebolelo? alebo tak dlhšie...??? či každý deň to bolí???

vianne
4. jún 2013

@novakova2000 raa mam od 12tich.,teraz mam 28.bola som 4 roky v remisii bez liekov potom ale prislo tehotenstvo,rychle zhorseniiea uz som 1 rok na metotrexate a meloxikame.pred 4 mesiacmi som.nastupila ako zdravtna sestra a Ta praca mi to zas len zhorsuje

petrasipkova1
4. jún 2013

@pisis už je to skoro měsíc kdy jsem se objednávala, všechno jsem jim popsala, a to jsem bolesti měla ještě větší a řekli mi, že dřívější termín prostě nemají - Revmatologický ústav Na Slupi, Praha. Snad to nějak vydržím, mám s kamarádkou MUDr. domluvenou citlivou rehabošku, tak uvidím.

pisis
5. jún 2013

@petrasipkova1 a jdes tam poprve? vis ke komu? me pomohlo vzdy zavolat primo moji dr. a ta vetsinou nejaky termin nasla - pres tu recepci to bylo marne. A nebo mi pak vzdycky rikala, ze kdyby neco, tak mam prijit - takze jsem v pripade nouze tam zasla, pockala si v cekarne 2-3 hodiny (ono ani kdyz jsem byla objednana na konkretni cas to nebylo o moc lepsi☹ ), ale zase jsem se k ni dostala. Asi bych zkusila zavolat tedy primo dr a domluvit se. Drzim palce.

pisis
5. jún 2013

@zulfizar vubec to nemusi kazdy den bolet, nejhorsi je zacatek, vetsinou je zanet v tele rozjety nez se najde diagnoza a spravne leky. Ale pod kontrolu se to dostat da a pak ani o svoji chorobe nemusis vedet - tak snad to bude u tebe brzy 🙂

zulfizar
7. jún 2013

@pisis Vážne by ma to ako nemuselo bolieť každý deň??? ani večer??? Božeeee... ja sa tak teším!!! Koniec bolestiam chrbáta, rúk, nôh!!!! nech to príde!!!!

novakova2000
7. jún 2013

@petrasipkova1 ja by som asi tiez poriešila skorší termmín skús ze mas akutne bolesti

novakova2000
7. jún 2013

@zulfizar ja som tiez seronegatívna RA tiez som mala sulfazalacin asi 7 mesiacov teraz som ho vysadila lebo chceme babo tak "detoxujem" ale mne zabral az tak za 4-5 mesiacov kedy som citila ze by zaberá on musí zabrat tak aj 3-4 mesiaca plného uzívania , nasadit si ho mala 1 tzden 1-0-0, druhy tyzden - 1-0-1, 3 tyzden 2-0-1 4 tyzden 2-0-2 - a od toho poslednéh tyzdena 3-4 mesiace takze to tak vychádza 4-5 mesiacov potom ti zaberie aj mne zabral teraz som v rámci toho ze som bez liekov v bolestiach ktoré sa pre planové tehotenstvo a tomu ze velmim chcem a vlemi tuzimdajú zvládnut musíš vydrzat polepší sa aj tebe verim tomu

novakova2000
7. jún 2013

@vianne a teraz sa ako cítiš? máš za tie roky aj nejaké deformácie? udrzovala si sa počas tých 4 liekoch na nejakom prírodnom doppingu 🙂 ak sa to tak dá nazvat 🙂

zulfizar
7. jún 2013

@novakova2000 A zabral tak, že si nič necítila, ani keď išlo pršať..ani tŕpnutie, ani chrbát? ani lakte? nič??? No mne ho predpísali 1-0-1 a k tomu berem ten prednison 10 mg... brala som 5 ale to boli bolesti nonstop...teraz je trošku lepšie...ale tiež nič moc... nie som schopná chodiť do roboty...!!!

pisis
7. jún 2013

@zulfizar nekdy me nic neboli, nekdy me zase boli cele telo (to ale malokdy🙂), nekdy neco poboliva. Ale da se to, chce to trpelivost 🙂

zulfizar
7. jún 2013

@pisis A koľko ti trvalo sa dostať do takého stavu. Lebo mňa bolí väčšinu dňa niečo... ale väčšinou viac vecí naraz...a v noci len nohy a ruky...a teraz v poslednej dobe som začala hrozne cítiť chrbát a kĺby na prstoch, hlavne keď píšem na PC alebo niečo robím... A ešte ma dosť svaly bolia...hlavne na dotyk...

pisis
7. jún 2013

@zulfizar ja uz moc nevim, RA mam 18 let (nojo, uz bude plnoleta), ale pamatuji si, ze mi v nemocnici zacli davat Ibuprofen na bolest a me to prislo jako zazrak, nic nebolelo. Ale do te doby jsem v zivote nemela prasek na bolest, tak asi proto. Ale zanet dostat pod kontrolu bylo slozitejsi - urcite take mesice. Ale pak jsem se mohla vratit ke sportu, chodila jsem dvakrat tydne na treninky, vystudovala, cestovala atd.

zulfizar
7. jún 2013

@pisis To je super...gratulujem... ja som tiež začala na brufene, potom mi začali pichať Hotemin - to bolo lepšie, potom Aulin - z toho som dostala zápal žalúdka... a teraz som prešla na Doretu... to je tramadol s paracetamolom a musím uznať, že na začiatku som bola z neho úplne mimo, kým som si zvykla...ale keď si ho dám..tak je to lepšie...ale nemôžem sa sústrediť a som ospalá😀
Dúfam, že o 18 rokov ma už reuma ani trápiť nebude😀DD Ale obdivujem ťa, že to takto zvládaš... aj ja musím, ale stále tá bolesť...keby nebola, tak ma nič netrápi😀

vianne
8. jún 2013

@novakova2000 nemam viditelne deformacie typicke pre artritidu, ale na RTG uz mam zuzene klbove strbiny na bedrovych klboch aj s miernym obmedzenim hybnosti, osteoporozu ruk, zhrubute klby na rukach...a k tomu bolesti. ja som mala povodne juvenilnu artritidu, ktora sa moze v dospelosti stabilizovat, u mna tak aj bolo...na tie 4 roky. reumatolog ma varoval ze prave tehotenstvo to moze zmenit a aj tak bolo, vratilo sa to a teraz mi ju preklasifikovali na seronegativnu RA.
v obdobi bez liekov som sa nejak sprecialne neliecila, ale zrovna som prekonala tazky zapal zaludka, takze v ramci diety som vylucila udeniny, vyprazane a pod...a presla som na zdravsiu stravu, myslim ze aj to pomohlo.

novakova2000
10. jún 2013

@zulfizar ano zabral sem tam ma boli rameno sem tam ma boli bedrový klb ale som 9 tyzden uz bez liekov pretoze chcem babo a bolesti zdá sa ze ako tak zvládam nič čo by som nezvládla

novakova2000
10. jún 2013

@vianne ja som tiez prešla na zdravšiu stravu, bakteriálne veci kvasnice, plesne syry vsetko som vylúčila zivotíčsne bielkoviny vo velkom mnozstve tak uvidíme 🙂 zatial ma drzí aj to c-čko aj tá zdravá strava snád to zvládnem lekárka povolí a budeme môcť mať babo uz čoskoro

zulfizar
10. jún 2013

@novakova2000 Čo znamená sem tam??? Ja mám stále bolesti už 4 mesiac...hrozné a stále som ešte na PN☹( Si bola aj na Pn na začiatku, kým zabrali lieky?

novakova2000
10. jún 2013

@zulfizar nie nie lebo som pracovala doma vtedy nepotrebovala som PN-ku....lieky mi zabrali za 3 mesiace po uzítí dennedj dávky 2-0-2 ale ty más nižšiu dávku a predison dala by som zmenu ked ti to nezaberá a sem tam je 2-3x za den niečo zaboli niekedy aj doobede, niekedy len večer, niekedy 5 min za den niekedy 4 hod denne ale bolest ktorá sa dá vydrzať sem tam byva aj take čo sa moc nedá vydrzat ale je chvílkuová a nakolk ochcem babatko tak detoxujem

zulfizar
10. jún 2013

@novakova2000 No ja neviem...☹( Mne je dobre len ráno...a to už beriem lieky tiež tretí mesiac...no dala mi 1 ránu a 1 večer sulfasalazin a 10 mg prednisonu... Lenže mne je dobre možno hodinku, dve po zobudení a potom ma začne bolieť.. a v poslednej dobe ma začal hrozne bolieť chrbát, viac ako na začiatku.. ale je pravda pol dňa preležím v posteli☹

potulka
11. jún 2013

@zulfizar ja mam artritidu uz 26 rokov, klby mam sice dost pokrivene, ale zato ma zvycajne teraz neboli nic. su horsie obdobia a lepsie, niektory den nieco zaboli, niektory vobec nie. je tiez ale pravda, ze po tolkych rokoch to az tak nesledujem. 😉 teraz uz 5 rokov neberiem ani nic na potlacanie bolesti a mam sa velmi dobre. predtym mi zaberal najlepsie asi celebrex, ten je aj protizapalovy. stuhnuty laket povolil po par dnoch, pripadalo mi to ako zazrak.
treba sa hybat, cim viac polihujes, tym su klby stuhnutejsie. jasne, ze to netreba prehanat, aj oddych je dolezity, ale pohyb potrebuju tvoje klby este viac. viem, ze sa to lahsie napise ako urobi. drzim palce.

inngrid
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
novakova2000
14. jún 2013

@zulfizar ja som ten prednisone nebrala ale čo tu kočky písali dobré boli na nho učinky a neni to ako so sulfasalazinom ze ho treba dlhodobejšie uzívat, počuj ved ked ti nič nezaberá a berieš to uz tretí emsiac chod lekárke nech ti vymení lieky, skúsi iné kombinácie a nerozumiem prečo ti dala iba 1-0-1 fakt nerozumiem a v nurchu si bola?