Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zulfizar
14. jún 2013

@novakova2000 No to neviem ani ja. V nurchu som nebola, bola som len u svojej reumatologičky. Mňa to všetko začína riadne miasť. Zdá sa mi, že teraz včera a dnes je to lepšie... bolesť je menšia... síce som začala zvyšovať počet tabliet proti bolesti, ale stihnem si ich dať včas a potom je bolesť už oveľa menšia... ja už neviem, či lepší stav je pre tabletky, alebo už začínam byť na tom lepšie... Aj keď ešte krývam a bolí ma stále chrbát, ale zdá sa mi, že tie tabletky začínajú všetky dokopy fungovať😀DDD V pondelok už idem na reumatolog. a teraz neviem, čo jej mám povedať🙂))) Mne už začínajú liezť všetky tie tabletky na mozog😀

novakova2000
17. jún 2013

@zulfizar určite sa pýtaj do Nurchu aj mne tam nadstavili liečbu robia tam vačšie testy z krvy a moču a potom je dobré ak sa ich lekár dotýka ja určite by som išla mne pomohlo neskutočne to ze som nurch vybavila do 3 tyzdnov od kedy som si sama zidentifikovala RA

zulfizar
17. jún 2013

@novakova2000 A mohla by som tam ísť aj bez vypísania od doktorky?

novakova2000
17. jún 2013

@zulfizar to určite nie, to ti tam musí poslať lekárka ziadosť a oni ti pošlú poštou domov pozvánku máš tušim raz ročne nárok isť sama na vlastnú ziadosť

zulfizar
17. jún 2013

@novakova2000 A to len reumatologička, alebo by mohla aj všeobecná doktorka?

novakova2000
17. jún 2013

@zulfizar myslím, že aj všeobecná by mohla spýtaj sa zato nič nčdáš viem ze aj ortoped môze

zulfizar
17. jún 2013

@novakova2000 A chodíš aj na nejaké masáže? či ťa chrbát nebolieva? Lebo mňa posledné tri týždne hrozne...ale bojím sa, lebo väčšina dotykov na chrbát ma bolí...ale ešte horšie je, že ma bolí stále...to by som možno aj vydržala☹

zulfizar
17. jún 2013

@novakova2000 Prepáč, že ťa ešte otravujem, ale chcela by som vedieť, či aj teba keď bolí, tak je to ako keby taký kŕč? lebo ja mám pocit čím ďalej viac, že tá bolesť už prechádza do kŕčov...

novakova2000
18. jún 2013

@zulfizar vieš čo na krče som začala uzívat magnézium musíš pravidelné kazdý deň po 2-3 tyzdnoch krče pominu a ano chodim raz za mesiac na masáz prvý krát ked som bola ma tak vymasiroval ze tyzden som sa nevedela potaviť 2x sme sa dohodli na ovela ovela slabšej tecnike a čim viac som tam chodila tym prídaval na intenzite aj teraz planujem ist a citim ze mi to moc moc pomáha a neotravuješ🙂

zulfizar
18. jún 2013

@novakova2000 No mne teraz zmenili tie tabletky Doreta na Diclobene retard... dnes som brala ráno prvú a musím uznať, že aj tie bolesti sú o dosť slabšie a vôbec kŕče...len chrbát a nohy ale taká stála bolesť..🙂)) Zajtra musím zavolať doktorke, či môžem brať aj to magnézium... mne ho aj predpísali, ale potom mi ho zrušili, ani neviem prečo😀 Ja by som tiež chcela na tie masáže...a do práce chodíš normálne, že???

novakova2000
18. jún 2013

@zulfizar jasné normálne 8,5 hod a idem domov ale plne chápem tvoje otázky mala som presne tie isté ako budem chodiť do prace a podobne no vidíš tak je to na naj ceste ja som inak vysadila mlieko plesnivé syry bambino drozdiee všetok taký potravinovy bordel 😉

zulfizar
18. jún 2013

No mňa to len kvoli tomu napadlo, že teraz som už 4 mesiace PN a stále som taká...no vieš... ubolená, nevládna...☹(( a ja mám takú robotu, že aj pobehať, aj rýchlo porobiť - aj 5 vecí naraz... tak som rada, že tebe je tak dobre...dúfam, že aj mne už čoskoro bude... ja som sa rozprávala s reumatologičkou, že keď zaberú lieky, tak mi bude lepšie, bola som teraz u nej a zvýšila mi sulfasalazin a znížila prednison, zatiaľ je to prvý deň ... o tri týždne ma dala znovu na kontrolu, tak dúfam, že už potom budem môcť a budem schopná nastúpiť do roboty, lebo z tohto momentálneho stavu som už zúfalá!!!

novakova2000
20. jún 2013

@zulfizar Ti verím, ja som inak tiez chodila kazdé 3 tyzdne ked bol akut stav teraz chodím raz za dva mesiace uvidim teraz idem 1*7 na testy na vysledky min. tyzden mi brali krv chceli by sme babo, tak či môzeme 🙂

zulfizar
20. jún 2013

@novakova2000 No ja som celá rada, lebo včera som prvýkrát chodila tak, že som nešmochtala a ani nohu som za sebou neťahala😀DD to je obrovský úspech... chrbát mi tiež začal prechádzať...iba v noci ma boleli nohy🙂)) a teraz ma bolia ruky..no asi to konečne začína všetko dokopy zaberať...😀DD ešte budem na PN, aby to zas nebolo len niečo klamlivé - 1 alebo 2 dni ok a potom zle... ale verím, že už by mohlo byť tak lepšejšie😀

zulfizar
20. jún 2013

@novakova2000 ešte ma napadlo, nebrala si náhodou Diclobene ... mne ho predpísali proti bolesti a teplote

mikibe
20. jún 2013

poradil Vám lekár že treba zmeniť stravu? 🙂

novakova2000
21. jún 2013

@mikibe mne ano prečo tebe?

novakova2000
21. jún 2013

@zulfizar určite ano uvidiš bude lepšie

aknel.ts
25. jún 2013

ahoj holky, mám prosbu, jsem v 11tt a manžel bere dlouhodobě methotrexat a včera při kontrole se zmínil a dr ztuhla a poslala mě okamžitě na genetiku. máte někdo zkušenost s tím, že by to opravdu mělo tak špatný vliv na plod? díky moc za jakýkoliv názor

sse
25. jún 2013

@aknel.ts Ahoj v prvom rade mala Dr. upozornit manzela, ze sa ma chranit. myslim ze @helika81 bola kvoli tomu aj na preruseni. Ale moj doktor mi raz rozpraval, ze ma pacientky, ktorym sa v takejto situacii narodili zdrave deticky. drzim palce 🙂

aknel.ts
26. jún 2013

jenže jaká je možnost a pravděpodobnost???? nejsem ten typ, že bych si řekla, že to bude v pohodě, když nějaký riziko najdou..... ach jo

potulka
26. jún 2013

@aknel.ts pokial viem, u muzov je to viac v pohode ako u zien, kedze spermie sa obnovuju a vajicka nie. urcite je k tomu pisane aj nieco v pribalovom letaku. ale samozrejme, riziko tu je. dufam vsak, ze vam to dobre dopadne.

aknel.ts
27. jún 2013

já to vím, v příbalovým letáku nepíšou nic pozitivního, ba naopak, ale to snad i u paralenu, takže se snažim si to moc nepřipouštět. díky moc, jen jsem myslela, zda tu někdo nemá konkrétní zkušenost....... ale i tak jste mi pomohly

rusanu
27. jún 2013

@aknel.ts : v príbalovom letáku je, že pol roka po dobratí methotrexátu sa nesmie otehotnieť,ale nie je uvedené, po dobratí muža alebo ženy...... Mňa by zaujímalo, či manželovi nevypadali vlasy po lieku,lebo mne začali veľmi vypadávať..... Ďakujem a držím palce. Nech všetko dobre dopadne.

potulka
27. jún 2013

@rusanu ja som brala MTX 7 rokov a vlasy na to nereagovali. ani nic ine, aspon teda o nicom ocividnom neviem. 🙂 rok po vysadeni som otehotnela, pricom dr. mi hovorila, ze tri mesiace na detoxikaciu stacia. vtedy same sa aj zacali snazit, ale som v celku rada, ze sa zadarilo az tak neskor.

aknel.ts
28. jún 2013

@rusanu : ne, vlasy mu nevypadali. Spíš nemáme hlavně žádné vedlejší účinky, i jaterní testy má úplně v pořádku. Konzultavovala jsem to teď s nestranou dr a ta řekla, že se spíš hlavně diví, že jsem vůbec otěhotněla a to hned 2. měsíc, co jsme si to řekli. Tak uvidim, každopádně díky

pisis
1. júl 2013

@aknel.ts drzim palce, me dokonce dr. Rikala ze neni treba zadna ocista podle nejnovejsich studii, ze staci
dobrat a jit na vec, coz znamena, ze u chlapu to snad neni problem.osobne bych to neriskovala, ale kdyz uz se stalo.jak se rika prvni semestr je hop nebo trop, pokud by byl nejaky problem, miminko by to nedalo☹, ale ty uz ten prvni pomalu koncis, tak snad ok.ja brala mtx pres 15 let, pak tri mesice pauza a hned se nam povedlo a mam zdraveho krasneho sikovneho syna.

matulisa
2. júl 2013

Ahojte, ja beriem len Sulfasalazin 1 ráno 1 večer, teda skôr neberiem... zabúdam... tiež by sme chceli bábo... aká musí byť prestávka, aký máte na to názor vy? idem za 2 týždne do NÚRCH... uvidím čo mi povedia...

aknel.ts
2. júl 2013

@pisis : jenže nám nikdo třeba neřekl, že je to problém...... nikdo ani nevaroval, že bysme neměli, takže to fakt není o tom, že bysme byli nezodpovědní, prostě jsme to jen nevěděli. Zkrátka příští týden se ukáže......

pisis
2. júl 2013

@aknel.ts promin jestli to tak vyznelo, ja pochopila, ze vas nikdo nevaroval. Ja vas naopak chtela uklidnit, ze podle nekterych lekaru by to nemel byt problem. Dej vedet, prosim, jak jste dopadli.