Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

renin
30. júl 2011

Prosím vás a čo strava a vitamíny?Aké prípravky beriete, Som tu nová neviem čo najviac zaberá.Mne sa robieva nad kolenami stále voda.

renin
30. júl 2011

Má niekto skúsenosti s liekom Metypred?Beriem ho 2mg .

pauli1
30. júl 2011

@renin vitaj medzi nami, aj mne sa to začalo vodou v kolenách. vypungovali a znovu a znovu. stále dookola.na to nič nepomáha, žiadne babske recepty nič. až ked sa stanoví liečba ktorá bude učinná, vtedy sa ti zlepší stav, a aj ustupia bolesti. len treba prisť na to ktore budu pre teba učinné, to može trvať aj rok. ten liek nepoznám, ale myslím si že to je nejaký hormon- kortikoid.

renin
30. júl 2011

@pauli1 Prosím Ta čo Ti nakoniec pomohlo? Kde si bola u reumatológa? Ja som bola v Leviciach.Veľmi odporúčajú Piešťany.Mne povedali,že čím mi ju viac budú vyberať,tak sa bude viac tvoriť.No teraz som chvíľku počkala a nešla som hneď na vyberanie.Bolo to máličko a za tri dni sa vstrebala.Len pokiaĺ sa to urobí,tak sú to kruté bolesti.Aj teba to tak bolelo?

pauli1
30. júl 2011

@renin ano aj mna to tak bolelo. joj.....ked ti mám povedat pravdu, tak to trvalo 8-9 rokov čo sa mi tam voda stále robila ale kedže už boli nasadené lieky a už aspon trochu učinkovali, tak sa to nerobilo každy druhy tyžden.netreba to vždy vybrať, ale pokial je tam zápal a kolená su velmi zateplené a bolestivé, je lepšie to vybrať. ja som uživala- sulfasalazin, delagil, condrosulfan,medrol, methotrexat- to su všetko na potlačanie zápalu, mala som ich v roznych kombináciach. liečim sa už 13 rokov a posledné 4 som bola nastavená na methotrexat, prednison,novy druh lieku a od bolesti recoxu. a samozrejme aj obstreky-opichy priamo do klbu, lebo postupne to neboli len kolena ale rozne klby,slachy na rukach i na nohách. aj v pieštanoch som bola, aj ked su tam najlepsí odbornici, podstatné je nasadiť správnu liečbu. neviem aky druh reumy máš. ja mám seronegatívnu artritídu a začinajucu osteopeniu. teraz v tomto obdobi konečne čakam dlhovytužené bábätko, takže som bez liekov.

renin
31. júl 2011

No tak si si teda tiež užila svoje.Mne,keď sa vyskytol zápal,tak sa to začalo vedľa kolien a potom sa mi urobila tá voda.Chodiť sa mi takmer vôbec nedalo.A tie noci.To bolo strašné.Ja už deti mám.Mám 3 vo veku 18,15 a 10.Prajem Ti aby Ti dobre dopadlo tehotenstvo a tešila sa z vytúženého bábätka.Prajem Vám zdravie obidvom.Niekedy sa ozvem.Ak budeš potrebovať poradiť ty,napríklad ohladom bäbetka,alebo kojenia,alebo čokoľvek,tak sa ozvi.Ďakujem Ti.

topzuzana
31. júl 2011

@renin
metypred je to iste ako medrol, ktory je vlastne obdobou prednisonu. su to kortikoidy, ktore maju potlacat reakciu imunitneho systemu. ja som brala niekolko mesiacov medrol a potom mi ho doktroka zmenila na metypred, lebo je lacnejsi.

renin
31. júl 2011

Dakujem pekne za vysvetlenie.Ja som sa začala liečiť na RA.len teraz.Teraz beriem ešte antibiotiká na zníženie ASLA,ale ako vedľajší účinok antibiotík sú bolesti kĺbov,tak teraz trpím ešte viac.Dúfam,že bude aj lepšie obdobie.

renin
31. júl 2011

@pauli1 ešte chcem napísať,mojej kamoške reuma úplne vymyzla v tehotenstve vraj vplyvom hormónov.A to ju mala od detstva.

dorotka66
31. júl 2011

@topzuzana ďakujem zuzana, liečbu som tu asi nerozpisovala 🙂, ale pri začatí týchto problémov mi dala reumatologička declabene a po mesiaci to zmenila, ale zostala som pri dec. a plaquenile (ten vraj účinkuje až po 6 týždňoch), pretože to čo mi dala vôbec nezabera lo. aj lekár v piešťanoch potvrdil, že liečba je ok. zatiaľ mi nechceli dávať nič silné na reumu, to by vraj učte zabralo, ale zatiaľ ešte hľadáme príčinu..... a ja sa s tým učím žiť.... 😉 inak zuzana ja mám aslo 2x v úplnom poriadku....
@lenka_enka viem čo to lenka_mať správny kokteil 🙂 ja som ho doteraz mala so štítnou žľazou a vysokým tlakom, a už sa teším keď sa aj táto svinka dostane pod kontrolu. no fakt neviem ako budeme pokračovať s IVF ☹ ešte nemám ani liečbu nasadenú a nieto aby som ju už mohla znižovať či vynechať kvôli tehotenstvu. my máme problém vôbec s otehotnením a ešte k tomu aj toto. parádička 😠
inak bola som v piešťanoch a výsledky budú cca o 3 týždne a robili mi všetky potrebné testy, teda aj na lupus a svaly ai. a dala som sa na čínsku medicínu (čisto prírodná) a akupunktúru. no zatiaľ bez zmeny 😎 len každé ráno mám vlastný tréning prstov a už aj zápästia. na kolená a členka mi postačia schody, ktoré denne vyšlapem. držím palce nech sa to podarí a čo najskôr ! 😉

potulka
1. aug 2011

ja som to skusala sice len kratkodobo pocas tehotenstva, ked som prakticky nemala ziadne reumaticke priznaky, ale vraj velmi dobry je na klby lanovy olej. zmiesat za lyzicu s nejakym jogurtom, alebo inym mliecnym vyrobkom, lebo jeho dobre vlastnosti sa rozvijaju len v kombinacii s bielkovinami. a k tomu este trstinova melasa, ta pomaha od bolesti klbov, lebo je v nej vela mineralnych latok.
na bolestive klby je velmi dobra tinktura z korena kostihoja.

moja liecba bola taka, ze som zacinala iba s ibuprofenom, potom pridali prednison. poskusala som aj sulfasalazin, tauredon, delagil a arthrotec, ale len kratko, pretoze mi nerobili dobre. po nejakych cca 7 rokoch sa zapal prebudil a pridali sme methalcaptase, na tej som frcala tiez asi tak dlho no a potom uplna zmena - medrol, celebrex, MTX na 7 rokov. tusim fungujem v 7 rocnych cykloch. 😎 potom sme uz chceli babo, tak sa methotrexat postupne vysadil a presne rok som brala len medrol a celebrex. a ked som otehotnela, ostal len medrol, ten jem doteraz, 2 mg denne. zatial to staci. 🙂

pauli1
1. aug 2011

@renin joj, nemaš mi za čo dakovať, sme na jednej lodi a musime sa psychicky podporovať. na začiatku choroby som si skoro oči vyplakala, čo som nemohla pochopiť čo sa to deje a prečo také bolesti, ani spať ani na wcko...... ☹ no mne v tehotenstve bolo na začiatku dobre a postupne sa to zhoršuje, tak aj sekcia bude kvoli tomu, lebo hodne trpim na križovo-bedrove teraz v tehotenstve a vlastne aj do zapästia som teraz dostala opich, ale dr. vravel že snad už to horsie nebude lebo 8 a 9 mesiac su hormony najvysie. ale najviac sa bojim po porode, co sa stane. no ale už to snad prežijem. tak aj ty sa opatruj a klidne piš a pytaj sa. pa 🙂

renin
2. aug 2011

@pauli1 Je mi to tak ľúto,že tak trpíš.Ja už mám tehotenstvá za sebou.Ja som mala prvú dcéru v 21 rokoch a teraz som rada,že je už skoro samostatná.Zanedlho bude končiť strednú školu.Teraz je v zahraničí.Potom mám ešte dve deti ,jednu dcéru a syna.Ja keď tak rozmýšlam tiež ma veľmi boleli kríže v tehotenstve,ale vôbec by ma to nenapadlo,že to z tohoto.Pritom ktovie či to už nebol začiatok niečoho takéhoto.Dnes som na teba myslela,že ti napíšem.Ja som sa dala na vegetaríansku stravu.ale ešte len druhý mesiac.Iba raz za týždeň trochu ryby.Jem hlavne čo sa dá v surovom stave a vynechala som mlieko a bielu múku , cukor.Vraj sú potraviny,ktoré vyvolávajú v tele zápal.Veľa čítam,lebo si chcem aj sama pomôcť,aby som mohla ˇisť do roboty.Teraz mám dovolenku.Koleno už ako tak odpuchlo.Už sa aj hýbem,len aby sa to nevrátilo.

renin
2. aug 2011

@dorotka66 Môže sa reuma prejaviť aj keď je reumatoidný faktor v poriadku,ale je vysoké ASLO?

dorotka66
2. aug 2011

@renin renin, no vraj reumu môžeš mať aj keď je aslo ok, alebo opačne keď je reuma faktor ok.....nepotešujúce. ale asi pravdivé.

dorotka66
2. aug 2011

@potulka dík potulka, ty si teda toho už vyskúšala ☹ ja sa už neviem dočkať kedy mi konečne nastavia poriadnú liečbu a bolesti aspoň trochu ustúpia. renin aj ja som vynechala v strave cukor, zatiaľ všetky druhy, ale budem pokračovať pomaly s javorovým sirupom (skúsim aj tú melasu 🙂 ) a nejem nič z bielej múky len zo špaldovej (bielej) a nejem ani jogurty....a dopujem sa rakytníkovým olejom....všetko to prekyslí organizmus a aj z toho vraj bolia kĺby...ale u mňa zatiaľ žiadna zmena. ja som zdravo jedla aj pred týmito bolesťami. no tiež ma minule napadlo, že cca pred pol rokom aj mňa z ničoho nič rozbolelo koleno, ale nevenovala som tomu pozornosť, lebo to bola len mierna bolesť. no teraz uvažujem, že to mohla byť predzvesť toho čo mám 😠

barus77
2. aug 2011

Ahojte kočky...

ja sa síce zatiaľ o bábo nesnažím, ale Vašu diskusiu sledujem už dlhšie, mám podobný problém.... mám 21 rokov a 2 roky chodím pravidelne na prehliadky k reumatologičke, pôvodne kvôli neidentifikovateľným miernym bolestiam v kĺboch, ale nikdy sa nenašlo nič, čo by naznačovalo nejakú chorobu, aj krv okej... naposledy (v novembri 2010) som mala mierne zvýšený RF (24), ale to bolo ešte okej, len potom som odišla na pol roka do zahraničia, dialo sa mnoho zložitých a náročných situácii a celkovo bolo pol roka dosť stresujúceho. A asi tak koncom mája začali bolesti na prstoch nôh a zápästí, občas kolená, ale nejak som to prehliadala lebo to začínalo veľmi plynule, únava, zlá nálada, bolesti... ale keď už som ráno nemôžem zovrieť prsty na rukách a niekedy ma tak bolia chodidlá že nevládzem chodiť, tak som sa urýchlene objednala k doktorke... zatiaľ som bola len na krv a dnes na rtg. RF mám už ale 186 (takú hodnotu som tu snáď ešte ani nevidela :-P), sedimka dobrá. Vo štvrtok idem na vyšetrenie, doktorka mi vždy robí aj sono, tak som veľmi zvedavá, ale v žiadnom prípade odtiaľ neodídem s diagnózou, že mi nič nie je :-P
do žiadosti o rtg mi napísala - séronegatívna reumatoidná artritída... bola som na to psychicky pripravená, pretože doktorka mala dva týždne dovolenku tak som sa diagnostikovala prostredníctvom internetu :D:D ja viem, to sa nemá 🙂 a už som to aj spracovala a vyrevala 🙂
A vy všetky baby ste ma hrozne povzbudili... ste riadne bojovníčky! Vo štvrtok dám vedieť, či budem aj ja spolubojovníííík... celkom dosť sa bojím. Držte palce....

potulka
2. aug 2011

@dorotka66 no jo, ale som v pohode. 🙂 vzdy sa to po zmene liecby zlepsilo a fungujem takmer bez obmedzeni. clovek to asi inak berie, ked ma reumu od detstva, ako ked ju chyti v dospelosti.
este som ti chcela k tej muke - to, ze jes spaldovu muku, na veci nic nemeni, ak je biela. je uplne jedno, z akeho je to zrna, prekysluje organizmus, spomaluje vyprazdnovanie...treba jest celozrnnu, tam su vsetky prospesne latky, mineraly, vitaminy, vlaknina atd., o ktrore je biela muka ochudobnena. netreba zabudat ani na cestoviny, kolace, keksy, pizzu, obycajny kuskus... vsetko to je vacsinou z bielej muky, len to tak nebije do oci.

@barus77 drz sa. s hentakym RF ti teda asi nieco fakt bude... 😅 hlavne, aby sa uz nasla diagnoza, aby sa mohlo zacat s liecbou. potom by sa ti malo ulavit. 🙂

renin
3. aug 2011

@barus77 No vieš,ja som tiež tým prechádzala.Psychicky sa s tým vyrovnať,nebolo ľahkéJa som mala také stavy,že najprv ma len bolelo.to sa ešte dá vydržať.Keď už bolo veľmi zle,tak liek,ale ešte stále som nevedela diagnózu a potom voda nad obidvomi kolenami a to už bolo fakt zle.Len som ležala a kolená horúce.No a potom choď v takom stave po doktoroch.Je všade tak veľa schodov.a ešte som aj šoférovala.Vyložila som si nohy niako do auta a muselo to ísť.Ja teraz bojujem mesiace.Mne to začalo tak,že už dávnejšie mi nebolo OK.hlavne som bola slabá.No potom to vypuklo jedným kolenom,chceli ma operovať,že meniskus.Už som mala aj termín a mala som sa do nemocnice dostaviť do jednej hodiny.No ale predstav si niečo mi hovorilo,že to nie je ono,ani nebolo.Proste odmietla som operáciu.No a za pár dní som to mala aj v druhom kolene.Presne to isté.Napíšem Ti toho viac.Chcem Ti poradiť.Potom nasledovalo vyberanie vody a obstreky.No a ja som sa tešila,že už bude pokoj,ale nebol.Nezáležalo,či som oddychovala,alebo chodila do roboty,proste vracalo sa to.Najprv zápal,bolesti a potom voda.Na ortopédiu som už viac nešla.Proste nepatrilo to tam.Keď mi už bolo lepšie,tak som išla som k obvodnému a ten mi zobral krv a stery z nosa ,hrdla.Boli tam bacily.streptokok a stafilokok.Potom ma preliečili aj antibiotikami a bacily tam už neboli,ale niaka zastaralá infekcia z kliešťa ešte ostala.Teraz beriem už druhé antibiotiká,tie predpísal reumatológ a ešte Metypred.Ja som mala vysoké ASlo a C-reaktívny proteín,čiže CRP.Ten CRP už po dobratí antibiotík je dobre,len ASLO. No vieš,samozrejme,že ma to trápilo,tak som skúšala kadečo.Zmenila som stravu. Ráno,len čo vstanem,tak pijem len čistú vodu.Potom tak do pol hodiny sa najem a to sú buď ovsené vločky s ovocím,alebo vlaˇšské orechy,alebo proste niečo Ľahké Mäso len ryby,alebo trochu kuracie a hlavne nie biela múka,biely cukor,len med alebo hnedý,a mäso nie červené.Proste sú rady aj na Igor Bukovský a reumatoidná artritída.To mám vytlačené.Veľa rád je na internete.Telo sa bude správnou stravou očisťovať aj samo.Treba tomu pomôcť.To ale doktory nepovedia a hlevne čo sa dá,tak jesť surové.Pijem aj čaje,hlavne zelený a do jedla pridávam zázvor a jem cesnak a cibuľu,No a k tomu stresu.Mne to určite vyvolal stres,lebo som mala ťažké obdobie,ktoré trvalo3 roky.Stres je spúšťačom chorôb.Maj sa a drž sa,Mne je už lepšie,aj sa hýbem.Bude aj Tebe na 100% len bojuj,si ešte mladá.

renin
3. aug 2011

@dorotka66 No čo už diagnózu nezmením,ale chcem zmeniť to aby bolo lepšie.Dnes som už aj kosačku zaviezla do opravy,ale s pomocou som ju naložila.Ale pokrok,keď som pred týždňom iba ležala.Mne bolo tak zle,že som sa už namôj veru lúčila so životom.

renin
3. aug 2011

@pauli1 Ešte mi veľmi pomáha na už zapálený kĺb postrúhať surový zemiak,dať na vreckouku,alebo na hocijaký iný material a obviazať elastickým obväzom.Naozaj teraz mi to už odpuchlo.U mňa je to tak,že tu doktor robí len vo štvrtok a na ortopédiu ináč nezoberú,len keď sa objednám.No ale ako ja mámdopredu vedieť či sa mi neurobí voda?Oni sú fakt úžasní.No a s tým zemiakom mi to poradil liečiteĺ.Je to aj na nete.Surové zemiaky proti zápalom.To si nechám tak maximálne 3 hodiny a potom umyjem.Potom ma to začne svrbeť a to som čítala,že sa telo zbavuje zápalu cez kožu.Koleno som mala zapuchnuté presne pred dňami a už je v pôvodnom stave.Ak by nebolo prešlo,zajtra by som si bola išla dať vybrať vodu,lebo je tam doktor.A ešte si dávam tvaroh z bielkom,to tiež na 3 hodiny.

potulka
3. aug 2011

@renin dik za tieto recepty, zneju velmi sympaticky.

renin
3. aug 2011

@potulka Niet za čo ,musíme si radiť a pomáhať.

renin
3. aug 2011

Baby trošku sa potešte a vypočujte si toto:Selena Gomez - Love You Like A Lova Song

pauli1
3. aug 2011

@renin tie recepty mám odskúšané ale žiaľ bez úspechu. zemiaky len tak na holé koleno, bez vreckovky a na celú noc a nič. takisto kapustné listy, horčičné semienka v kostihoji, akasi tinktura urobená z tisu,acylpirínu a liehu, a vela ....aj akupunktúru, roznych liečitelov, bylinky, homeopatika a nič, žiadne zlepšenie. ja už na také neverím, akurát strata času, penazí a najazdených kilometrov. mne sa najviac osvedčilo poctivo uživať lieky a vitamíny, a čakať kým sa nájde vhodná liečba a dávku trpezlivosti. 😀

potulka
3. aug 2011

@pauli1 tebe sa to uz krati. 🙂

renin
3. aug 2011

@pauli1 No mne to zaťiaľ pomáha.Aké vitamíny používaš?

renin
3. aug 2011

@pauli1 A Ty sa ako stravuješ?Klasicky,alebo s obmedzením niektorých potravín? Držíš aj nejakú dietu,alebo si držala,keď si nebola tehotná?

pauli1
3. aug 2011

@potulka ano, už iba 61 dní a samko už má 1700g, myslím že to bude tiež riadny kus 😀

renin
3. aug 2011

@barus77 Ja som si pozerala teraz v karte môj reumatoidný faktor.Hodnota je od 4 do 16 a ja mám 8,8.Ja len to aslo má byť do 160 a ja mám 470.Predtým som mala vysoké aj CRP-15 a má byť do 5,ale teraz ho mám 2,2.Po dobratí silných antibiotík.