Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
20. jún 2009

No kalorii bolo dost, mama si ocividne padla do oka so sefkucharom, lebo hentake menu, mnam mnam... 😝 😅 Najprv sme mali ovocny salat - kiwi, hrozno, pomaranc, jahody s feta syrom a prosciuttom (asi by som velmi surove nemala, ale neodolala som), potom zeleninova polievka a ako hlavne jedlo tam bolo vsetko mozne - kacica, lokse, kapusta, salaty, marinovane kura, vyprazana bravcova panenka... to sa nedalo vsetko, dala som si len tu kacicu s loksami a ta kapusta bola uzasna, tej som zjedla asi najviac. 😀 A na zaver zmrzlina, mnaaam. Funela som statocne, ale rozchodili sme to, lebo pri Misulovi sa teda velmi sediet neda.

zuzka88
20. jún 2009

deini, sliny mam az pod kolenami!!!!!!! 😀

pekne vikendovanie vsetkym 😉

lilu18
20. jún 2009

deini---ufff 😝 😝 😝 uz som hladna--take mnamky sme nemali ani na svadbe 😀

jana_
21. jún 2009

Ahojte holky. Zistili mi v tychto dnoch primarny Sjogrenov syndrom, zatial nikoho osobne s touto diagnozou nepoznam a pocula som ju teraz prvy krat. Nebyvaju nejake stretka ludi s rovnakou diagnozou, aku mam ja? Predpisali mi Plaquenil. Mate prosim Vas niekto skusenosti s tymito tabletkami, daju sa nejako zmiernit ich vedlajsie ucinky? Ake ine doplnky (vitaminy, mineraly) by som mohla uzivat? Je vhodne pridat, resp.vylucit nejake potraviny z jedalnicka? Zatial suche oko ani usta nemam, len nosovu sliznicu, zdurenu slinnu zlazu, suchu kozu, vlasy, pripadne flaky na rukach, pobolievanie zaludka, slabost,...Velmi pekne dakujem.

zuzka88
21. jún 2009

Ahoj Jani, Deina ti isto poradi, ona ma SJS.. ostatne zvacsa RA - reumatoidna artritida....

helika81
21. jún 2009

Ahojte babenky,Janka Deina ti poradí🙂) a keď sme pri nej,ja síce tehu ešte nie som ale si mi narobila také slinky s tým jedlom,že som schopná ísť vyjesť chladničku 😀 ...krásny víkend?však?zimaaaaaaaaaaaaa 😠

jana_
21. jún 2009

Ano holky, vdaka, citala som, ze Deina ma tiez SjS. A Vas vsetky obdivujem a drzim palce. Ahojte zatial.

peysinka
21. jún 2009

Nooo ahojte bay 🙂 Ja uzivam len prednison 5mg denne...brala som aj metothrexat ale uz davno...citim sa fajn...A aj ja sa pridam teda s radami..mozno nad zlato...ja uz rok pijem cistu stavu z Aloe vera...sto percent prirodna...odkedy ju pijem nemam problemy, nic opuchnute, zlepsila sa mi aj imunita...odvtedy som nebola chora!!fakt pomaha...ale nooo kady organizmus je iny...ale vrelo odporucam...ocistuje to cele telo od nanosov...azabera 🙂

jana_
21. jún 2009

Peysinka, Ty mas RA alebo SjS? A tu cistu stavu mas z lekarne alebo nejakeho obchodu? Vdaka.

deina
22. jún 2009

Cauko baby, vitaj Janka. 🙂

Ano, ja mam tiez primarny Sjogrenov syndrom, ma ho aj moja sestra - asi v tom bude naozaj aj nejaka genetika, ale pritom z rodicov ho nema nikto. Tiez som tuto diagnozu asi pred dvoma rokmi pocula prvykrat. Pred otehotnenim som brala Plaquenil a 5mg Prednison, nemala som ziadne vedlajsie ucinky z tychto liekov, len tie pozitivne - priliv energie po niekolkych rokoch zaspavania, super. 😅 Teraz beriem len prednison a pouzivam Biotene oralbalance na zvlhcenie ust a Hypromelozu - umele slzy. Na suchu kozu mi najlepsie zabera Garnier - bud ten cerveny na velmi vysusenu pokozku alebo ten biely, na citlivu. Zevraj Eucerin je tiez vynikajuci. Zaludok ta moze boliet preto, lebo mame celkovo malo tychto tekutin ako slzy, sliny ale aj zaludocne tekutiny... neviem, co by mohlo pomoct, predpokladam, ze tak klasicky zdrava strava, lahka, nic tazke, co by zatazovalo travenie. Mne doktor odporucal na doplnenie mineralov wakame, morske riasy, su nechutne, ale obsahuju vela horcika, sodika aj magnezium a vyborne su aj polievky z korenovej zeleniny.

deina
22. jún 2009

Mne napriklad lekar Aloe vera neodporucal, pretoze detoxikuje a to vraj by vtedy nebolo vhodne - vraj az po liecbe, tak neviem.

zuzka88
22. jún 2009

Caute dievky 🙂

a neviete ako je to s tym Aloe v tehotenstve? Peysinka, hod link, ake si kupujes 😉

deina
22. jún 2009

Tak viem, ze v tehu aloe nie. Bola tu o tom kedysi jedna tema.

helika81
22. jún 2009

Ahojte,s aloe neviem nič či pomáha,netuším...tak neviem,ono záleží aký má kto organizmus 😀

peysinka
22. jún 2009

Ahojte kocky, jana_ ja mam RA....noo a teraz k tomu aloe vera...mne doktorka povedala ze ked sa s tym citim dobre a mam dobre vysledky nie je co riesit.....ale v tehotenste by som to teda asi neuzivala...radsej. Ja si to objednavam z tejto stranky: http://www.goodnature.sk/...myslim ze treba vyskusat vsetko a zostat pri tom co najviac pomaha..napr. moja kamoska tiez ma RA a jej pomaha hliva...alebo vytazky z nej...takze je to fakt individualne...

lilu18
22. jún 2009

ahojte zenicky 🙂 vitam nove tvare 😵

peysinka-ta str.mi nejde otvorit ☹ skoda lebo by som kuk na to,tiez pouzivam aloe ale len ako dezinfekciu na rany--

jana_
22. jún 2009

Ahojte dievcata, vsetkym Vam velmi pekne dakujem za privitanie a za rady, ste uzasne, naozaj, mate nadherne deturence a ostatne tiez urcite budete mat, drzim palce! Ja zatial babo nemam, dufam ale, ze niekedy ano. Od piatka mam ale Sjogrenika uz aj oficialne na papieri a snazim sa ho spoznavat e 😉 Cez vikend som co to postudovala, cez tyzden sa mi kvoli praci moc neda. Mna este moc neotravuje suchymi ocami a ustami, aj ked mam velku chut stale pit vodu, akoby som chcela uhasit ten zapal v tele.
Prejavilo sa mi to najma na kozi, teda cervene flaky na rukach a potom aj na tvari, co bolo dost desne, tak som skoncila v nemocnici na koznom, kde mi s tymi flakmi pomohli a uzavreli to ako atopicky exem. Teraz viem, ze tie flaky, pluzgieriky po prstoch ruk a sucha pokozka su zo SjS. Deini, ten Eucerin som mala, celkom dobry, ale mam od koznej na predpis take nieco robene, v pollitrovom vedierku mi to dali v lekarni, robi mi to dobre na premastenie koze, mali sme to aj v nemocnici.
No a mozno mi to chytilo aj tie gastro zlazy, kedze ma dost casto „pobolieva“ zaludok, najma, ked nieco zjem, tento tyzden idem na vysetrenie pazeraka...
To Aloe Vera som sa pytala preto, lebo niektori si ho chvalia pri bolestiach zaludka, a piju ho, aj ked beru tbl Plaquenil. Tychto tabletiek sa trocha desim, ale na druhej strane aj tesim, ze ma zbavia toho zapalu, ktory mam v tele. (dufam, ze mi z neho nevypadaju vsetky vlasy
☹ Co som pozerala, tak z toho Aloe mam doma caj, naozaj sa neodporuca v tehu a pisu na nom nasledovne: „Aloe vera ma detoxikacne ucinky, ocistuje organizmus od zbytocnych a skodlivych latok. Zvysuje celkovu pracovnu schopnost a schopnost znasat aj zvysenu psychicku a fyzicku zataz. Zvysuje obranyschopnost, cize imunitu a ma protialergicky a protizapalovy ucinok. Neodporuca sa pre gravidne a dojciace maminky a ma mierne laxativny ucinok.“
Aj tie morske riasy su super, ja mam teraz take zelene „vlocky riasy Nori“ z predajne Planet food v BA, ak to niektora poznate, miesam si to do ovsenych vlociek, je to ako pokosena trava, aj chutovo
🙂 Inak na ten zaludok neviem, asi brokolicu a sojove boby ze su dobre, mam este absolvovat nejake vysetrenia. Klbiky ma zatial nebolia.
Zelam Vam vsetkym pekny, aj ked trocha uprsany den. Ahojte zatial a este raz vdaka.

deina
22. jún 2009

Sjogrenika. 😀 My so sestrou ho volame Sven, ved Sved ako Sved, nie?

Este ma napada Excipial - je to take telove mlieko, predpisala to kedysi kozna Miskovi, ked mal suchu kozu - ale uz nema a na licka mu to nezaberalo, tak mu to asi skonfiskujem. 🙂 U mna to s tou suchostou bolo take, ze keby sa ma niekto opytal, ci mam suche usta, poviem, ze nie - az neskor som si to tak uvedomila, ze pijem vela vody, furt, a ked dlho rozpravam, musim mat pri sebe vodu - raz som mala nejaky sprej do ust, ale to nebolo chutovo bohvieake, tento biotene mi chuti viac. Ale ked som brala plaq, ta suchost sa zmiernila.

zuzka88
22. jún 2009

Lili, kde sa túlate??? ako sa má malá Vivi?

jana_
22. jún 2009

Deini, no co uz s nim narobime, musime sa jedine skamaratit 🙂 . Ten Excipial je dobry na suchu kozu, ale nemal by sa vraj pouzivat dlhodobo, teda urcity cas ano, potom ho vymenit za nieco ine a tak dookola...

Deini, este som niekde na nete citala, ze na SjS by sa nemala pit kava, cierny a zeleny caj. Pytala som sa na to mojej pani Dr., ale nevedela o tom nic. Nemohla by si sa niekedy prosim Ta opytat Tvojho pana Dr., alebo ked segricka pojde na kontrolu? Vdaka.

peysinka
22. jún 2009

Ahojte 🙂 Lilu skoda ze ti to nejde otorit...tak skus hodi do Googla aloe vera a ono ti to yhodi aj tuto stranku...su tam vseliake pripravky z aloe...ja pouziam tuto stavu a teraz som si naposledy objednala aloe spolu s cucoriedkami ...je to dobre aj na oci...mne totiz v osmich rokoch zapal zasiahol aj oci a dostala som sedy zakal...odvtedy nosim silne dioptrie...teda teraz uz skor sosovky...nooo takze uvidim ci to pomoze 🙂

zuzka88
22. jún 2009

Lilu, uz vidim ako rastie.. preco ste ju cvakli? kvoli teplu? aka je rozkosna 😵

jenina
22. jún 2009

Ahoj Deini, Ahoj Jana
.
Som na marodke, tak som dlhsie nebola na internete. Aj ja mam SJs, a včera mi začal robit problem. Jedno lice mi riadne opuchlo,dostala som vysoke teploty a po druhy krát mam : Hnisavý zápal slinných žliaz.

Ani mne sa nezdalo, že mam až tak sucho v ustach, ale teraz už to asi tak bude. Doktorka povedala vela cukríkov, žuvačky, nealko pivo a mysliet na citron.
Plaqenil beriem jednu denne.
Deini kolko berieš Prednisonu?

zuzka88
22. jún 2009

Ahoj Jenina, tak t mas teda radost, co? Je hrozen co sa na nas lepi... z marodky rovno zapal... 😝

jenina
22. jún 2009

Ahoj Zuzka.
To teda je radosť, sme mlade baby tak asi okolo 30-tky,väščinou a riešime choroby, čo?
Ja taham marodku od januára, od porodu, ťažko som znášala že som o malého prišla, ale už som na tom lepšie ako v januári, februari a marci.

milka2008
22. jún 2009

Ahojte dievcata,
zdravim vas po dlhsej dobe 🙂
Konecne som sa trochu zastavila - stale kolotoc - dookola, robota, ucenie sa so synom - v poslednych dvoch tyzdnoch pisal syn v skole same kontrolne koncorocne pisomky ☹ chvalabohu sme to zvladli 🙂 no a potom som bola na zahranicnej pracovnej ceste... 😎 ale vam poviem - na letiskach je ludi... a ze financna kriza
😎 a prasacia chripka 😎

a som vas rychlo prebehla - vitam nove tvare, sa pekne rozrastame 🙂 a niektore sa rozrastaju doslova 😎 Deini, Zuzka88 - ako sa mate 🙂

Idem si Vas docitat - Deini gratulujem k sestrinej promocii 🙂

NO a este som bola po troch mesiacoch na kontrole u reumatologa - sedimentacia vraj 7/18 - az som sa este raz opytala, ci je to moja sedimka 😀 Ostatne vysetrenia - v ramci moznosti... 🙂

Zatial sa majte a pekny vecer, hoci nam uz zacalo leto aj podla kalendara, ale akesi uplakane 😔

jana_
22. jún 2009

Ahojte dievcata,

Jenina, to ma mrzi, ten hnisavy zapal slinnych zliaz....ja sa mam ist zasa objednat na biopsiu zdurenej slinnej zlazy, ale nehnisa mi, len sa zvacsila.

Tak drzim palce!

helika81
22. jún 2009

Jéj ste popísali 😎 Jenina to ma mrzí ale nebojkaj všetko bude ok,chce to len čas,aj keď to bolí...je pekné,že tu a s nami 😉 držkaj sa 😉 🙂,aj ja som stále na maródke-tiež od januára,a chorôb mi pribúda 😠

Deini ten názov Sven sa mi ľúbi,tak naša RA sa bude volať Rouzien(ROSE)ako z filmu Titanic,úplná romantika 😀 tak naši nový kámoši Sven a Rouzi 😀

Dnes som si volala na výsledky na gyndu a zajtra idem po ne,že mám aj recept,tak asi mám zápal,fňuk,všetko sa musí na nás lepiť 😠

deina
23. jún 2009

Sven a Rouzien. 😀

No moj kamarat Svet je teraz kludny, odkedy som tehu - sem tam sa ozve, ked sa meni pocasie, vtedy ma pobolieva clenok, ale nic vazne. Na ten caj a kavu sa opytam, sestra je riadna kavickarka, tak som zvedava, co jej povie. 😀 Ktovie, preco by sa nemala - lebo odvodnuje? Jenina, beriem 5mg prednisonu. Dufam, ze ta ten zapal rychlo prejde. 😔 Mozem sa opytat, ci si bola niekde na fetalnej echokardiografii?

Mne sa zda, ze uz nerastiem az tak ako na zaciatku - ale vcera som sa vyviedla z omylu, ked som si chcela obliect rifle, nezmestim sa! 😕 Jaj, jaj, mne sa taaak nechce kupovat tehu rifle, su drahe az hroza a len na tych par mesiacov...

jana_
23. jún 2009

Aj mne sa paci "Sven a Rouzien" 🙂

Deini, ako to myslel Tvoj pan Dr., ze detoxitovat az po liecbe...Nebudeme brat lieky na Svena cely zivot?
Na tu kavu som tiez myslela, ze odvodnuje.
Deini, a mozno sa Ti tehu rifle este niekedy zidu 🙂 Ahoj zatial.