Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzka88
21. mar 2010

Napisala som, hadam sa dockame napravy!!!!

Inak, konecne sa da nezverejnit album, tak tam hodim par fotociek, ked bude cas a poslem vam kazdej do IP adresu na album 🙂

Idem spinkat, dobru noc vam

dahra
21. mar 2010

Ahojte,
sem-tam vas citam, ale neprispievam a tiez som sa cudovala, ze tuto temu dali do nedobrovolnej bezdetnosti. Nikdy som sa nestretla s tym, ze by tato diagnoza bola dovodom pre bezdetnost ci neplodnost. Tiez mam RA od 7-ich rokov, ale posledne roky mi pri vysetreniach pisu "RA v remisii". Chodim do tem o endometrioze a to uz je diagnoza sposobujuca neplodnost a tu nam nechali ju v snazilkach. Hm, nelogicke....

pink_lady
21. mar 2010

🙂 moja mama ma RA a ma 6 deti ... 🙂

lupena
21. mar 2010

Heli.. dík..🙂)
Deina...tiež ďakujem za kompliment..🙂 pouržívaš na to ocot normálne? nepáchne to tam potom sto rokov?
Zuzi... to je ešte zájdené z doby, keď som si odsávala a dávala z fľašky. sú to dve avent fľaše a je mi ľúto ich vyhodiť. boli používané mesiac. a kanvicu tiež nevyhodím, keď je od kameňa... aj keď fľaška je lacnejšia to je pravda. a pošleš aj mne IP?..🙂
aaaa v utorok začfname chodiť plávať..jabadabadúúúúúúúú...🙂)

deina
22. mar 2010

Lupena, mne sa nejako vodny kamen na flaskach netvori, takze nepouzivam, ale myslim, ze by ten pach mohol zmiznut, kebyze to potom vysterilizujes.

Zavidim, u nas nic extra pre deticky nie je.

lupena
22. mar 2010

Deina budeme chodit do Nr, čo je 30 km, ale lepšie ako nič. Akože je to aj v Galante, ale tam čakám už mesiac, že sa mi ozvú a stále nič. Tak som sa rozhodla pre Nitru.
Inak to sa asi vodným kameňom ani nedá nazvať, len už nevyzerajú ako nové. Používala som ich mesiac a je mi ľúto kupovať ďalšie.
Inak baby chcela som sa opýtať, že ako ste na tom u malých s nožičkami? Nám v prvom mesiaci povedali, že je to o.k. Boli sme na kontrole teraz minulý týždeň, povedal, že je to o.k. ale že nemá ešte vyvinuté jadierka. Čo to znamená neviete?
na široko som nebalila a ani nebalím. a vy?
Deina Ty o koľkej vstávaš?

deina
22. mar 2010

Ako kedy, dnes maly buntosil uz o pol piatej. Do siestej sme potom este driemali. Ale mladsi o pol siedmej vstava, tak vtedy vzdy tak ci tak vstaneme. 🙂

Ani ja nebalim nasiroko, kontrolu mame buduci tyzden. Pri Miskovi som balila nasiroko, ked nemal vyvinute jadierka, dlho to trvalo (bohvie, co to presne znamena), ale asi bola nejaka zmena, lebo Matko ich tiez nemal, ale ze sice vyvinute nie su, ale su vporiadku, tak sme balit nemuseli.

helika81
22. mar 2010

Ahojte...Zuzka si ma predebehla do admini ale napíšem aj ja,lebo je to nefér 😠 ...už sa neviem dočkať new foto 😀
Lupi skús ten ocot a potom to vyvar,no aventky sú dobré,tie mám aj ja nachystané 😀
Aj u nás v Dolnom Kubíne otvorili welnes centrum pre detičky,tak ak sa nám bude dať,určite budeme chodiť,aby si dieťatko vytvorilo lepšiu imunitu 🙂

helika81
22. mar 2010

Aj ja som prispela do admini,a som navrhla dať tému plánované tehotenstvo alebo naspäť do snažiliek,hádam nám vyhovejú,znie to oveľa krajšie ako tá bezdetnosť 😢 😀
Tie mandle vyskúšam,ja ich milujem,aj na plodnosť sú dobré a obsahujú kalcium 😀 ,aj ja som počula o tej vlasatosti,no a ak malá bude po ockovi,tak sa ani nebudem čudovať 😀 😀 😀

deina
22. mar 2010

A ved nech nas daju do volnej diskusie, nie? Nie je nas tu vela snaziliek, tam nas mozno viacej bab najde, ak by hladali.

helika81
22. mar 2010

Babenky už sme naspäť v snažilkách a ja admini ďakujem,že nás pochopili 😀 😀 😀

lupena
22. mar 2010

Deina... fuu, tak to nie je bohviečo. a kedy chodia spávať? ja som malého teraz uložila. a vstáva mi medzi pol ôsmou - ôsmou
Baby vy prevárate aj dojčenskú vodu?teda keď ju dávate bábätku piť.. lebo nechcem dávať čajíky a začnem asi s dojčenskou a potom prejdem asi na tú z vodovodu

deina
22. mar 2010

Dojcensku som nikdy neprevarala. 😉

No my sme akurat ulozili Miska, Matka este predtym... 🙂 Skusila som dat Matka aj neskor spat, ale i tak vstal o pol siestej, je mu to jedno. Ale vacsinou nevstava uz o pol 5, to bola dnes vynimka, vacsinou vstane okolo siestej, obcas potiahne aj do pol 7.

Super, Helika, toto je optimistickejsia sekcia. 🙂

lupena
22. mar 2010

lebo som dnes ostala šokovaná, keď som si na Lucke prečítala, že pred podaním treba prevariť, aby som sa zbavila oxidu dusičnatého. Myslela som, že dojčenské vody sú preto dojčenské, že sa nemusia prevárať a je to hotový výrobok
Kokso dúfam, že náš malý nebude tak skoro vstávať nikdy. to bude moja smrť...🙂)

deina
23. mar 2010

No neviem, Lucku nekupujeme. Oni mavali kedysi taku, ze nebola uplne bezbublinkova a bolo potrebne ju prevarat.

lupena
23. mar 2010

a akú používaš?

zuzka88
23. mar 2010

Baby, tak nas Janocka presupne do volnej diskusie, potom vas docitam a napisem, papa

zuzka88
23. mar 2010

Aha...ste ma predbehli, tak kde to teda sme?

moj syn dnes jedol 2 lyzicky jablka a plavat chodime uz tyzden 😀 do pezinka, supis!!!

Lucku mam ruzovo ruzovu, uplne neperliva a nevarim ju

foto este nebolo casu

sse
23. mar 2010

Ahoj Zuzi, sme späť v snažilkách 😀 🙂

sse
23. mar 2010

tak nie, je to volná diskusia. 😀 už to mám popletené 😝

deina
23. mar 2010

Volna diskusia nakoniec? Super. 🙂

Zuzi a ty si uz zacala prikrmovat? Ale daj mu radsej zeleninu, ovocie az neskor, aby ti neskor zeleninu neodmietal (ze si zvykne na sladke). 😉 Ze 4 mesiace, vsak len nedavno sa narodil, ako rychlo rastie! 😅

Lupena, bud prevaram z vodovodu vodu alebo potom Toma Natura neperliva. Nepisu na nej, zeby sa mala prevarat. 😨

zuzka88
23. mar 2010

Ahoj Milka 🙂 teba som uz dlho nevidela 🙂

Deini, neprikrmujem, to len tak troska dostal z jablcka, ved kojim tak uz ten mesiac a pol vydrzim, do 6 mesiacov
Inak, neviem, ci si chutnala materske mlieko.. sme mali taku debatu s laktacnou poradkynou, ze ma sa zacinat zeleninkou lebo ovocie je sladke... Ale sak MM je uplne sladucke a mrkvicka si myslim, ze tiez
Jablko ale nas fesak zboznuje 😀 Som mu nastruhala asi za 2 malinke lyzicky a hltal ako keby mesiac nejedol a ked nemal lyzicku v puse, tak vykrikoval a zlostil sa 😀

Teraz je chvilu ticho tak skuim dat fotecky, mozno aj na FB

deina
23. mar 2010

Zuzi, ochutnala, no nechutne bolo. 😝 😅 Tiez mi prislo az hnusne sladke. Zevraj my ludia mame celkovo tak nejako chute nastavene na sladke, to uprednostnujeme (malo to nejaky evolucnu vyhodu, ale uz som zabudla aku...), mozno aj preto, ked budeme davat detom hned to sladke ovocie (asi tym myslia ovocny cukor ako sladke?), tak sa este viac na to sladke nastavia... booze, dava to zmysel, co som napisala? Strasne som unavena. Potrebujem vylozit nohy, bacardi s colou, jedno velke cappuccino s poriadnou penou, skoricou a plaquenil.

Nepoznam vela deti, co mozem porovnavat, ale napr Misulo dostal ovocie az po zelenine a mase, dodnes sladke nemusi. Cokoladu vobec nechce, nema ju rad. 😅 Ja som dostavala ako prve ovocie a som na sladkom zavisla. 😀 Jasne, to moze byt nahoda...

zuzka88
23. mar 2010

deini, na bacardi idem s tebou!!!!

baby, poslala som album, papa
hadam som na nikoho nezabudla

lupena
23. mar 2010

Zuzi.. na ružovo ružovej je písané, že ju treba prev árať. ale zas netreba robiť všetko, kde píšu, že sa musí...🙂 a ozaj, Ty dávaš už vodu, alebo čajík? lebo tiež kojíš. ja som začala dávať vodu až teraz. tieto dva dni. doteraz bol len na MM. no teda 4 deň sa snažím prikrmovať. ale zatiaľ fakt len snažím, lebo malého napríklad včera zo zemiaku triaslo, tak som sa na ňom smiala..🙂)
Deina dík za typ. inak ani ja nebudem dlho kupovať tú dojčenskú a začnem prevárať tú z vodovodu
dnes sme boli na tom plávaní. bomba!malý vôbec neplakal a veľmi sa mu páčilo. a aj mne..🙂

deina
23. mar 2010

Zuzi, maly je uzasny! 😅 🙂

Lupena, vodu a caj davam uz dlhsie. Viem, ze kojenemu dietatu netreba, ale pri odsavani, no co ja viem... necucne si len tak, ze teraz po troske z predneho mlieka, tak som mu ju radsej davala. Ale zatial vodu nie velmi chce, skor ten caj... ale skusam dalej tu vodu, nech si zvyka.

potulka
23. mar 2010

ahojte
musela som nas dat do vyhladavaca, kym som sa sem dopracovala. nove poriadky? 😅

baby, nebojte sa tej vodovodnej vody. naozaj nechapem, cim je uz len tak ovela lepsia "dojcenska" voda z plastovej flase. co ju niekde v laboratoriu vyrabaju atom po atome, ci ako?! 😠 je to hlavne marketing, podobne ako "detska" vyziva, "detske" cajiky, "detske" piskoty (!) a podobne haluze. v reklame stavia na to, ze ked je niekde napisane, ze je to pre deti, matky neodolaju a v dobrej viere to kupia. a veru to tak aj je. 🙄 😠

k bedrovym klbikom - my pouzivame latkove plienky, takze automaticky balime nasiroko dodnes. na kontrole po 3 mesiacoch to mal matej v poriadku, 1a+ (neviem, co to znamena, ale je to to najlepsie ohodnotenie).

pink_lady - tvoja mama-sampionka ma zaujima. mal by to tu byt nas vzorovy priklad. 🙂 RA mala uz pred prvym porodom?

lupena
24. mar 2010

Deina.. tak to som si neuvedomila, že odsávaš. a bohvie ako to je s tým mliekom vtedy. to je pravda... aj asi predné a zadné je vždy, ale...ja som malému neskúšala dávať čaj, nech ho nezačne piť, pretože je sladký. a keďže kojím, nebojím sa, že bude dehydrovaný, keď sa z vody nenapije.. ale troška cucá.. aj keď sa pritom tvári všetlijako..🙂)
Potulka... ja ju asi za chvíľu začnem používať.

zuzka88
24. mar 2010

Caute baby

Lupi, odpisujem z flase Lucky: Neobsahuje CO2, preto nie je nutne odstranovat CO2 varom... Tolko aspon na nasej Lucke, ruzova flasa, ruzovobiela etiketa, ruzovy vrchnak...uplne neperliva
Ja vodu davam, obcas ale nechce, ani caj Hipp, ani obycajny ovocny, ani feniklovy, nic.. ale ked sa kupe a tece mu do pusinky z hlavy, tak hlta jak o dusu 😀 😀 😀 Nechce mi pit vobec z flasky, ani moje mliecko, si predstavte..A to kedysi papal z flase aj nutrilon aj moje mlieko ale dnes som kupila taky poharik na ucenie tak uvidim.. rada by som ho naucila na vodicku, ide leto, blizia sa prikrmy...
Plavanie je super, ze? a ako to u vas prebieha? my 20 minut cvicime, potom este 10 min volna zabava, sauna (zatial 30 sekund) a osprsit, papat a domov

Dakujem Deini, aj tvoji krpci, som pozerala albumy 😉

Potulka, aj ja mam latkovky a lezia mi v sufliku, kolko ti schnu? mne 2 dni a vytaca ma to... Vobec ich nepouzivam lebo ich nestiham prat a susit (mam 18 ks)

Vodu z vodovodu... No ja ju pijem ale taku cez chladnicku prefiltrovanu, a malemu Lucku lebo som leniva prevarat, aj pri posteli ju mam, u nas sa pije ako akakolvek ina mineralka, Rajec alebo Luca... sme rozmaznani a lenivi
A vzdy si poviem, ze si napustim do flase k posteli len vodu ale vzdy zabudnem a potom uz len zhrabnem novu mineralku rychlo. Ale u nas sa zasa nepiju ani dzusy ani sladke vody...

deti su najlepsi biznis, dnes som bola iba tak utracat...fuuuuu, to zas bolo penazi 😅 take usatko, taka knizocka, kobercek na zem, poharik, cumlik... fuj, tie eura sa kotulaju viac ako koruny, aj vam?

lupena
24. mar 2010

Zuzi... a Ty máš dáku špeciáalnu Lucku, alebo čo? lebo ja mám doma momentálne ružovú Lucku, s ružovobielou etiketou a ružovým vrchnákom a je na nej, že ju treba prevariť...
Aj nám sa kotúľajú eurá, ani neviem ako. Niekedy z toho normálne nechápem. a to mám materskú do 4.10. a potom nabieham na ten rodičovský 250. to si neviem ani predstaviť ako to utiahneme (máme aj hypoteku). Nie sme vôbec šetrné typy, ani ja ani manžel. Vždy si povieme, že nebudeme kupovať blbosti, ale proste to nedokážeme a minieme vždy všetko. Tak som zvedavá ako to bude teraz.. Akože teraz si nemám na čo sťažovať, lebo sa máme dobre, ale čo bude potom fakt neviem. Manžel zmenil aj zamestnanie, má teraz menej prachov (kríza) a ešte aj ja začnem dostávať menej... no som na to zvedavá..
Inak malý je kráááásny..🙂)
My to máme tak na plávaní, že môžme prísť dopredu pol hoďky, byť v herni. tam je to individuálne. potom sprcha,25-30 minút bazén, opäť sprcha a 5 minút sauna. potom môžme ísť ešte do herne. Ale to už malý odpadol... Teda ani sme tam nemali v pláne ostávať tam dlhšie, ale nevydržal by to... Vyšli sme z bazéna, ešte nevyzeral vôbec unavený, potom tá sauna, ešte ho manžel v pohode prezliekol, potom som ho nakojila, napapkal sa a začal plakať, ale od únavy. nevedel ako má najrýchlejšie zaspať..🙂)