Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

diska
25. sep 2013

ahojte,chcela by som Vas pekne poprosit o radu ohladom lieku Lormed pred planovanim tehotenstva,mate s nim niekto skusenost? mne ho teraz prvikrat predpisal reumatolog ,sucasne vsak planujeme IVF (umele oplodnenie),on mi vravel ze ten liek mi nebude skodit ale na pribalovom letaku pisu,ze sa nesmie uzivat v tehotenstve a ani pri planovani tehotenstva a liecbe neplodnosti,tak som teraz z toho zmetena, ☹

pisis
3. okt 2013

@diska ahoj, myslim, ze casto na pribalovanem letaku pisou, ze se leky brat nemaji hlavne pro jistotu, kdyby se neco stalo, at nemusi platit. Je to pro ne proste pojistka. I ja jsem brala lek na doporuceni dvou lekaru (revmatolog a gynekolog) u ktereho bylo v pribalovem letaku napsano, ze se musi vysadit pred planovanym poceti - ja to brala a hned jak jsem zjistila, ze jsem tehotna, tak jsem prestala (ale vim, ze ho lide berou az do 30. tydne). S timto lekem zkusenosti nemam, ale asi nic nedas, kdyz skocis i na gynekologii a poptas se i tam. Hodne stesti🙂

diska
8. okt 2013

@pisis ahoj,dakujem za odpoved,medzi casom som bola este u jedneho reumatologa a radila sa aj z lekarkov z IVF centra,ta mi odporucila po dobrati liekov mesiac pauzu a potom IVF a dalsi reumatolog vobec neuzivat 😉

pisis
9. okt 2013

@diska tak drzim palce, at je vse v poradku, pokud budes mit cas, napis, jak jste na tom

dorotka66
13. okt 2013

ahojte, prehnala som to s umývaním okien, za jeden deň 12 a o 3 dni som nepohla krkom. teraz je to už lepšie, ale stále nie dobré. som bez liekov, idem na KET, neviete mi prosím poradiť čo by pomohlo? stále mám seronegatívnu RA, posledne som mala veľmi dobré výsledky, ale teraz beriem aj kopec hormónov,l tak sa stav zhoršuje. Na reumatológiu nechcem ísť. Teraz beriem len enzým na kĺby a vitamín C. Ďakujem za rady.

dorotka66
13. okt 2013

ahojte, prehnala som to s umývaním okien, za jeden deň 12 a o 3 dni som nepohla krkom. teraz je to už lepšie, ale stále nie dobré. som bez liekov, idem na KET, neviete mi prosím poradiť čo by pomohlo? stále mám seronegatívnu RA, posledne som mala veľmi dobré výsledky, ale teraz beriem aj kopec hormónov,l tak sa stav zhoršuje. Na reumatológiu nechcem ísť. Teraz beriem len enzým na kĺby a vitamín C. Ďakujem za rady.

pisis
14. okt 2013

@dorotka66 ahoj, ja si mazu bolestiva mista kostivalovou masti ze sadla (Aromatika. Dr. Poppov -myslim), pokud je to teple - ledovat. A hlavne pro priste delat jen to co je nutne🙂 - vsak okna muzou pockat, rozdelit si je na cely mesic. Vsak ted resis dulezitejsi veci nez cista okna 🙂. Ja ted dokonce zvazuju nejakou pomoc na uklizeni, ale je mi to blby - bojim se, ze pred jejim prichodem vse uklidim, aby nerekla, ze jsme cunata. A moc netusim, kolik to stoji. Ale pokud se moc zhorsujes, tak asi nejlip poradi revmatolog, vsak poradit se muzes, nemusis pak udelat vse, co rekne.

poleva
14. okt 2013

hľadám nejakú mamičku čo užívala sulfasalazin,,,ale jej nezabral dnes mi predpísali prednison a methotrexate 2,5 mg....ale po prečítaní príbalového lieku,kde je spomínana samá rakovina,ma TO úPLNE vydesilo....ja mám reumu,a to ten typ,že mám opuchnuté kolená a robí sa mi veľa vody,nájdem tu niekoho s podobným problémom?

pisis
14. okt 2013

@poleva u me zacali rovnou prednisonem a MTX, vim, ze ten letak je priserny, ja ho orvala (bylo mi 14), ale musim rict, ze to jde (beru ho uz 16 let - s pauzou na otehotneni a kojeni a ted mam zase pauzu) a to 15 mg. Nekdy mi byvalo od nej trochu divne, porad jsem citila v puse jeho chut a to se vyresilo tim, ze jsem si ho davala vecer a rano uz bylo vse OK), jinak zadne vedlejsi ucinky u me nebyly, nastesti 🙂. Ale kazdy je jiny. Pry je dulezite chodit pravidelne na jaterni testy, vsak si Te dr. ohlidaji a pokud to budes spatne snaset, tak daji neco jine. Ale mysli pozitivne 🙂 Jinak myslim, ze v teto teme je vetsina lidi na MTX (nebo nekdy byla). Bonbonek to neni, ale netreba to brat tragicky. A pokud te zlobi jen kolena, zkus si pridat nejakou tu kostivalou masticku, jak pisi vyse. Me docela pomaha, jako podpurny prostredek.

poleva
14. okt 2013

@pisis dakujem....no neviem...či začať brať,ten MTX,mala by som brať 3 tablety týždenne

milka2008
14. okt 2013

@poleva ahoj, ja som užívala a aj teraz užívam sulfasalazin, uvdíme, ako to pôjde. Snád Ti MTX zaberie. A prednison je dobrý v tom zmysle, že potláča zápal... Ako Ti píše aj @pisis, skús ešte nejaké "babské" mastičky 🙂 .

@pisis krásne si to napísala... "...nemusis pak udelat vse, co rekne ... " 😀 .... to sa mi páči, tak od srdca si to napísala.

@dorotka66 a myslíš, že je to len z reumy - ten krk? nemáš niečo natiahnuté alebo prievan ? A neboj, ak si v tejto "reuma" téme, tak sa KET podarí, ved táto téma patrí asi k najplodnejším tu na MK 🙂

poleva
14. okt 2013

@milka2008 čiže čo vlastne teraz berieš?

milka2008
15. okt 2013

@poleva ja stále sulfasalazin užívam a ešte d-vitamín k tomu.

poleva
15. okt 2013

@milka2008 mne to nepomáha,,,ja pijem zelený čaj a rybí tuk

matulisa
28. okt 2013

ahojte, odporučili Vám niektorej, dať si odoperovať krčné madle kvôli zápalu v tele?

pisis
28. okt 2013

@matulisa me teda ne, slysim to poprve. Ale kdo vi 🙂

potulka
30. okt 2013

@matulisa jo jo, mne ich v detstve vyberali v nadeji, ze ustupi artritida. boli cele zahnisane, bleee. ale bohuzial, nepomohlo to. 😝

jaya47
30. okt 2013

@matulisa Ahoj, mne vyoperovali uz davno, ale pred rokom mi vyoperovali zvysky mandli (oni mrchy dorastli), ak by to bol skryty zapal v tele.
A o mesiac mi idu zase operovat prinosove dutiny, aby odstranili dalsi moj skryty zapal.
Reumatologicka mi vzdy vravela, ze dokial budem mat v tele skryty zapal, tak ma budu boliet klby.

matulisa
31. okt 2013

@jaya47 @potulka @pisis
to ste ma nepotešili... aj mne tvrdia, že skrytý zápal v tele spôsobuje bolesť kĺbov... a to som si myslela že po operácii mi bude lepšie... takže v decembri dám vedieť...

@jaya47 a bolelo? celková anestézia? a dĺžka pobytu v nemocnici... nech viem na čo sa mám pripraviť...

jaya47
31. okt 2013

@matulisa celkova anestezia + lokalna. Bola to jednodnova chirurgia, takze som isla na dalsi den domov (mozu ta pustit uz v ten den, ako mas operaciu, v pripade, ak si nejaka komplikovanejsia, tak si ta nechaju do dalsieho rana). Potom som ale bola 3 tyzdne PN. Bolesti po operacii neboli nevydrzatelne, ale 5ty den po operacii (vraj to tak byva), zacalo byt velmi zle. Tyzden aj cosi som trpela obrovske bolesti s maximalnou davkou flector rapid. Ale da sa to prezit, len take 2 tyzdne su strasne. A treba doma pomoc po operacii, lebo budes potrebovat vela spanku (vzdy, ked si das lieky proti bolesti, tak sa snazis zaspat, potom ta bolesti aj tak zobudia) a budes musiet presne nacasovat jedlo (kasicky) v case, ked ti ucinkuju lieky, lebo prehltanie velmi boli.
Musim povedat, ze ked mi v 16tich vyberali mandle, tak to nebolo take strasne, ako teraz, v 27. Ale pocula som z viac stran, ze neskor to clovek ovela tazsie znasa.

Ale nevzdavaj sa, mne to sice nepomohlo na klby, ale tebe moze. V kazdom pripade, zbavit sa zapalu v tele telu neuskodi.

matulisa
2. nov 2013

@jaya47 ďakujem za info, tiež rátam že asi 3 týždne PN, manžel si nahlásil dovolenku, takže pomáhať bude mať kto... a je pravda že čím vyšší vek, tým horšie sa to znáša... ale zvládnem to, hlavne kvôli tomu, že keď ma nebudú bolieť kĺby - nebudem brať lieky, tak konečne môžeme fazuľkovať, ja budem mať 27 rokov deň po operácii... ďakujem... 🙂

pisis
21. nov 2013

@aknel.ts Ahoj, doufam, ze u tebe tehotenstvi probiha uz jen ukazkove a ten manzeluv MTX nemel zadny vliv. Napises, prosim, nejakou zpravu pro pripadne ostatni maminky v podobne situaci. Dekuji a drzim palce.

aknel.ts
22. nov 2013

Ahoj, díky za zprávu. Nakonec se ukázalo, že užívání manžela MTX nemá na mé těhotenství vliv, i když upřímně se všude divili, že jsem otěhotněla a to hned první měsíc. Takže holky fakt klid, horší varianta by byla, kdybych ho použila já nebo kdyby manžel byl po chemoterapii (pač proto se hlavně užívá)
Jinak vše probíhá, jak má, až na to, že náš mlaďoch na nás prdí (takže je otočenej prdelkou, ale uvidíme, třeba se rozmyslí :D) a za 7 týdnů hurá na svět 🙂

dusany
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
matulisa
6. dec 2013

Ahojte, je tu niekto kto berie sulfasalazín 2-0-2, vysadili ste ho pred plánovaním tehu? okrem sulfasalazínu by som mala brať Meloxicam (ten neberiem), môj reumatológ povedal že mám sulfasalazín vysadiť, (že stačí vysadiť tesne pred plánovaním)... neviem, dajaká som z toho zmetená... alebo vysadiť všetky lieky? neviem, prosím poraďte.

pisis
9. dec 2013

@matulisa sulfazalazin ani meloxicam jsem nebrala, ale mam dojem, ze ten sulfazalazin mi chtela dr. nasadit, ze se prave muze brat az do otehotneni (a jakmile clovek zjisti, ze se zadarilo, tak prestat), ale jista si nejsem, mozna to bylo neco jineho na S. Ja jsem cele prvni tehotenstvi brala Prednison a ted take. Myslim, ze je to lepsi nez zanet v tele, takze uplne nevyznavam teorii "nejlepsi je bez leku" - ale urcite se domluvit jak s revmatologem, tak gynekologem (najit si pokud mozno nejake, kterym duverujes, prece jen, kazdy dr. ma jiny nazor).

pisis
9. dec 2013

@aknel.ts to je dobra zprava, at stale probiha vse jak ma. A mladoch at se otoci. Ja mam jedno mimo hlavou dolu a druhe hlavou nahoru, tak uvidime, do cisare se mi nechce. Tak uz jen doklepat par tydnych a zacne kolotoc.

andreah25
9. dec 2013

@matulisa to môže mať spolu súvis? To mi nikdy nikto nepovedal a to mám problémy s hlasivkami každoročne dvakrát a to tak, že nemôžem ani rozprávať. Niečo na tom je, že tento zápal môže ovplyvňovať i kĺby, no toto som fakt netušila, skúsim sa na to popýtať, keď pôjdem zas na kontrolu do nurchu.

matulisa
9. dec 2013

@andreah25 každý skrytý zápal v tele spôsobuje že ten zápal koluje po celom tele... uvidíme, dám vedieť či mi bude potom lepšie...

matulisa
15. dec 2013

Ahojte, no čo teda spraviť??? vysadiť všetky lieky? koľko počkať pokým sa môžme začať snažiť? to tu ozaj nie je nikto kto by poradil? ☹