Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzka88
24. aug 2009

teda Heli, to ma mrzi!!! ozaj ty mas furt nieco 😖
ja take nemavam... posledne sa mi zle dycha ale to uz sa krpec talci asi hore

milka2008
24. aug 2009

Ahojte,
zuzi88, opet spet 🙂 Som zacinala mat obavy, co sa s tebou deje... som ti pisala aj na face...
dodatocne vsetko naj k meninam Zuzkam, Helenkam, Elenkam, Janam a vsetkym aj k narodeninam, ake najeke v poslednom obdobi boli 🙂

deina
25. aug 2009

Caute baby. 🙂

Heli, aj mne je blbo, len som to pripisovala tehotenstvu - ale mozno mas pravdu a je to pocasim, neviem. Kazdy den sa mi toci hlava a potom mi je az zle, uz som si vcera myslela, ze poletim na wecko, v 7.mesiaci, uzasne. 😝 😝 Mrzi ma, ze ti nie je dobre, nenamahaj sa, oddychuj.

helika81
25. aug 2009

Však sa snažím oddychovať,hádam bude dobre🙂pekný dníček 😀

maykra
25. aug 2009

jej,heli....zlato moje,ja som na teba uplne zabudla,nehnevkas sa,vsak? si mala meninky ☹ som sa pytala na gyn. na tie Lucky. co povies?pojdeme spolu,chlapov nechame doma a my si zase raz uzijeme aj bez nich 😀

zuzka88
25. aug 2009

Ahoj Milka, veru, tu som po dlhsej dobe 🙂

deini, tak ja som poslednom tyzdni grcala skoro kazdy den...aj dnes rano... neviem, co to ma znamenat... ale aspon klbom je lepsie

A Maykra? ty si nasa nova tvaricka? alebo mam uz uplnu sklerooooozu????? Aj tak mam poslednou dobou pocit, ze mi makkne mozok
To ani nevravim, aka som nesikovna.... minuly tyzden som si obliala ruku vriacou vodou, ked som chcela scedit vajicka na tvrdo 😖

bambi8
25. aug 2009

Ahojte🙂
Som rada ze som nasla aj tuto temu. Mam RA od 16 rokov. Teraz mam 26 a od septembra sa idem ocistovat. Bariem Embrel a MTX som brala ale uz neberiem asi tri roky. Tak Vas budem informovat ako to prebieha. Inak sa mam super. No to nastalo az ked som zacala brat Embrel. Beriem ho uz 4 a pol roka a mam sa fantasticky. Vysledky take ako keby som bola zdrava. Ocistovat sa mam pol roka, takze s babetkom sa zacne niekedy v marci. Inak som pacientka uz 10 rokov Dr. Koskovej. Je ako moja druha mama. Dostala ma z toho. Inak geneticke testy sa musia davat robit pred otehotnenim? 🙂

maykra
25. aug 2009

zuzka88-ahoj,

nova ani nie,ale helika81 je najskvelejsia zena,aku som kedy spoznala.hoci nemam problemy,ktore v tomto fore vzajomne prezivate,velmi dobre tuto temu chapem. a s spolu s helkou prezivam vsetko,co sa s nou udeje.ja mam trosku ine zdravotne problemy a rovnako ako vsetky zeny,ktore maju ci uz tieto alebo ine problemy a dovody, preco nemozu otehotniet,hladam aj ja spodob,ako sa dockat vytuzeneho babatka...

zuzka88
25. aug 2009

bambi, ja som na genetike bola pred oteho ale to bolo cele take smiesne, ze len si napisala rodokmen nas dvoch a choroby v rodine...ziadne vysetrenia ani nic podstatne
skus sa opytat tvojej dr

Prepac Maykra 🙂 len sa mi zdalo, ze som ta u nas este nevidela... No jasne ze je Helika super!!!! Ved sme vsetky rady, ze je tu medzi nami 😉 aj ked ju nepozname osobne (teda aspon ja nie) ale verim, ze to coskoro napravime!!!!
Samozrejme, ze ti drzim palceky, nech sa co najskor podari a posielam tehu virusiky 😵

Baby!!! Co to stretko? Nebude?

maykra
25. aug 2009

zuzka88- na toto forum velmi nechodim,ale obcas prisievam do inych...
ja som mala a stale mam tu cest,ze som Helku spoznala aj osobne.pochadzame z toho isteho mesta a jednu dobu sme spolu byvali.boli to skvele casy.
vdaka za virusiky 🙂

zuzka88
25. aug 2009

Maykra, vidis to? tak musis aj k nam a co to nam poklebetit 😀

maykra
25. aug 2009

helka poklebeti aj za mna 😀

zuzka88
25. aug 2009

hej, je to take slniecko nase!

helika81
25. aug 2009

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

helika81
25. aug 2009

Aké ste milé 😀 až ste ma dojali k slzičkám 😀 Maykra vitaj medzi nami 😉 ako aj bambi8 😎 ,a aby ste boli v obraze aj Maykra je slniečko 😀 a skvelá žena,mimochodom tejto osôbke sme boli na svadbe 😝 ,bambi máš super názor na očistenie tela,správna voľba,a držím palčeky k tehu 😀 ...stretko???aj zajtra 😀 😀 😀

zuzka88
25. aug 2009

Heli, tak ja som aj za zajtra ale asi by sme boli len dve 😀 😀 😀

potulka
25. aug 2009

ahojte
bambi, vitaj. a preco potrebujes ist na genetiku? posielaju ta tam doktori?
deina + zuzka88, fiiiha, ved vy uz ste v tretom trimestri. nejako to rychlo uteka! 😕 😵 spominam si, ako som bola v 29. tt na ultrazvuku, den pred vianocami. boli tam aj okrem muza aj nasi, lebo s mojim porodnikom chodili na gympel. nasi na monitore nevideli nic. 😀 zato my dvaja s muzom sme si namyslali, ze sme videli pipika. a mali sme pravdu!! 😀

helika81
26. aug 2009

Zuzka asi máš pravdu 😀 potulka fakt to rýchlo letí,však za dva mesiace idú rodiť!babenky opatrujte sa...slniečka prajem Vám krásny deň 😀 😎 😀

deina
26. aug 2009

Nuz, uz sa nam to blizi. 🙂

Ze stretko. 😅 Jaaaj, ja som uplne mimo, uz nevladzem - najma poobede a este ked som sama s Misulom, hroza, neviemm, co to ma znamenat, strasne ma to stve. Len by som spala alebo aspon vylihovala, doobeda sa este da, ale potom... mozno tie tepla. 😝

Ozaj, vcera som bola u endokrinologicky a vpodstate o nic nejde, nic vazne. Nie je to znizena funkcia stitnej zlazy, len jeden hormon je mierne znizeny, ale ostatne nie (keby boli aj ostatne, tak az potom je ta funkcia znizena), vraj aj keby sa na to neprislo, nic by sa nestalo a babu nehrozi nic. Ma uz svoju vlastnu stitnu zlazu a ta mu staci, skor mne moze ten hormon trosku chybat. Dostala som euthyrox 50 1x denne, vraj prednison znizuje jeho ucinok? Asi preto 50, lebo tusim existuje aj 25. Ale potesila ma. 😅

silviapd
26. aug 2009

Cauko babulky,ja tiez po dlhej dobe na PC

Vitaj Maykra a Bambi8!!!
Bambi to kde je taka super dr. v ktorom meste ? Aj ja chcem mat konecne normal DR.

Juuuj stretko to by bolo super,len to dat dokopy,lebo nase tehulky uz budu mat o chvilu babätka....

Deini a do Bojnic cestujete v Septembri?

zuzka88
26. aug 2009

Ahojte dievky...

Ani nevravte, ja uz odratavam dni a modlim sa nech ostaneme pokope az do novembra 🙂 aj za Deinu!!!!
Ja by som stretko urcite prijala, okrem toho ze som tucna necitim sa nijako zle ani unavene ani tarbavo ani velke brucho este nemam 😀

Deini, super za tie vysledky 😵 sme ti vraveli, ze to nic nebude 😉 Neviem, ze by prednison znizoval ucinnost euthyroxu, ja som brala roky 50mg a ked do toho prisiel prednison, ficala som dalej na 50ke... Teraz mam napr. 100mg bez prednisonu ale tehu

lilu18
26. aug 2009

ahojte a vitam nove tvare 🙂

tehulky uz dako vydrzte ,ved to mate za par 😵 a potom budete drzat krasne vonavucke miminko v naruci 😲 😲 😲 😵

euthyrox//nepoznam 😕 ale silvi ta dr. koskova je v Piestanoch 😵

deina
26. aug 2009

Silvi, ano, v septembri, druhy septembrovy vikend. 😉

Zuzi, je to napisane v pribalovom letaku, ze znizuje ucinost, nasla som to tam. Teda nie je priamo napisane, ze prednison, ale tak nejak, ze glukokortikoidy? Hormony nadobliciek, take cosi...

No ja sa citim strasne, ale strasne tarbavo, uz ma to normalne hneva, este ta unava k tomu... esteze mam trpezliveho manzela. 😀 A pritom nemam nejako extra vela na sebe, plus 8 az 9kg, co je myslim ok... ale brucho obrovske a maly je ulozeny uplne vpredu, vpredsie sa uz ani neda, to by vyliezol pupkom. 😝

bendy25
26. aug 2009

Ahojte baby!
Dakujem za povzbudenie 🙂 Vy ma viete vzdy tak pekne podrzat 🙂
Stretko by bolo super, urcite by som sa pridala aj ja 😉

helika81
26. aug 2009

Bendy mňa veľmi teší ked sa podržíme navzájom,ved napokom všetko musí dobre dopadnúť 😎 😎 😎

milka2008
26. aug 2009

Ahojte,
vitam nove tvary, dalsie "posily" 🙂 🙂 🙂

Heli - ved v grectine to znamena slnko, alebo nieco podobne 🙂 🙂 🙂 Pridavam sa k dievcatam - nase slniecko 🙂 🙂 🙂

a v tych hormonoch sa vobec nevyznam, minule mi robil reumatolog kontrolu, ako mi pracuje stitna zlaza, vraj dobre...

Stretko - kedy? Musime urcit presny termin - co tak 14.sept.? ja by som si chcela azobrat dovolenku v robote 😎

Deina - to ozaj nemas este vela na sebe, a to pri druhom tehu... Ja som rodila v 31.tt a mala som plus 11 kg...

bety1
26. aug 2009

Caute baby,tak vsetko ok.ak sa pamatate,meskala som.Dali mi vyvolavacku a uz je to ok.nabehla som na anikoncepciu.
Bambi vitaj.Aj ja berem enbrel.Brala som ho 2 a pol roka,potom sme planovali babo,tak som ho musela vysadit,mne kazali abstinovat este 2 az 3 mesiace.Tie mesiace boli najhorsie,zacala som sa rapidne zhorsovat,ale podarilo sa nam otehotniet dost rychlo,vo februari som vysadila enbrel a koncom juna prisla ta super spravicka,ze cakame malu Nelku.A vsetko dopadlo ok.Po porode som po 5 tyzdnoch nabehla opat na enbrel.Akurat jedna nevyhoda-nemohla som kojit,hned ma odstavili.Ale nie som prva ani posledna.Dr. koskovu som mala aj ja,ale len ako detsku reumatologicku v piestanoch.Teraz uz chodim dr. Micekovej.a som celkom spokojna.teda chodim ako chodim,uz tu bio liecbu mozu predpisovat aj tu v BA,takze do piestan uz iba vynimocne. Na metotrexat som alergicka,takze ten brat nemozem.Takze drzim palceky nech vsetko dobre dopadne.

milka2008
26. aug 2009

Ahoj bety,
skvele spravy 😉 . A Nelka je nadherna 🙂 Prajem Vam vsetkym vela zdravia a nech je Nelka vzdy vasim slnieckom 🙂

alexxxa
26. aug 2009

Ahojte babulky,

Hlasim sa opat po dlhsej dobe a ako inak, prosim vas o radu. Dnes som bola u reumatologicky, zhorsil sa mi stav, vsetky vysledky su ok, len CRP vyskocilo na 37, minule bolo 17 a dost ma bolia zapastia ( a to uzivam methotrexat 15 mg tyzdenne ☹ )
Tak navrhla biologicku liecbu, vraj 17.9. je nejake zasadnutie, maju tam schvalit nieco este novsie ako je Enbrel. Dost sa toho bojim, je to asi riadna bomba pre organizmus, ked to tak zabera. Vidim, ze niektore baby tu beru biologicku liecbu, mohli by ste mi prosim vas povedat co to vlastne ta biologicka liecba je? Su tam nejake vedlajsie ucinky? Su to injekcie alebo infuzie?
Bety Ty beries aj antikoncepciu, tak asi je to povolene, bala som sa totiz, ze budem musiet potom vysadit (mam antikoncepcne naplaste EVRA).
A este mi nasli eroziu na prstoch na nohach, ktora tam pred rokom nebola, tak som uplne nestastna, co mi to ta reuma za rok narobila ☹

Budem rada baby, ak mi poradite a napisete svoje skusenosti.

Diki,

Sasa

PS: Aby som nebola len pesimisticka, precitala som si vas dozadu a tesim sa, ze Deinine a Zuzkine bruska pekne rastu a malej Nelke a Matuskovi sa dobre dari 🙂
Ostatnym babulkam snazilkam drzim palce, nech sa skoro zadari, aj ked chapem, ze je to tazke a ide to pomaly. Trpezlivost baby, raz sa zadari!!! 😉

zuzka88
26. aug 2009

14ho? V Nitre? Ale to je pondelok, nie? Inak som za 😀

Bety, supis! len tak dalej! a vobec si nekojila? ani tych 5 tyzdnov do liekov?