Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lilu18
28. aug 2008

😀 si teda natrafila...skus zmenit ason toho vasho..uz musim,mala sa akosi mrvi,asi zubky...bru noc

deina
29. aug 2008

Moj je inak dobry, som s nim spokojna, aj ked je divny. 😅

teufelchen
29. aug 2008

Ahojky kocky...tak sa idem k vam trosku vyplakat po tom, co mi dnes zdelila lekarka.Pred rokom som sa liecila so pseudo tumorom...a liecba bola ukoncena 1.4.2008 s tym, ze o mimino sa mozme zacat snazit najskor koncom roka, pretoze ono sa to vraj skor ani tak nepodari.Omyl, 11.5.2008 sa podarilo a dnes som uz v 18tt na moje velke stastie a miminko je uplne v poriadku.Bohuzila ma ale pred 2 tyzdnami zacali strasne boliet klbiky na oboch rukach..stale viac a viac...a dnes rano to chytili uz aj zapastie a ja som si pomaly nedokazala od bolesti ani odmotat toaletak.Prakticka ma hned dnes poslala na reumatologicku kliniku a tam mi povedali, ze je tam urcite reumatoidni artritida, coz je velmi zdriedkave u tehotnych.Skor sa to v tehotenstve upravi, nez aby to niekto v tehotenstve prvy krat spozoroval.Urobili testy..a mam pocitat s nasadenim prednisonu a medrolu 😖
Kocky, ako to je?Ustupuju tie bolesti niekedy?Mam cakat...ze tie bolesti mozu zacat aj na nohach...ci naopak na rukach pokracovat aj na laket..a remno? ☹

lilu18
29. aug 2008

ahoj,neviem co je ten ps.tumor ale az ti potvrdia RA neboj da sa s tym zit ,bolesti zavisia od stupna RA a tiez od liecby-ak zabera aj bolesti ustupia,zial az nenajdu spravnu liecbu bolesti postupuu aj na klby,ktore postihnute neboli ☹ na vsetky ☹ a este zavisi od toho aky druh reumy mas-je cez 200 druhov
drzim palce nech to zvladnes aj mimcovi nech sa dari 🙂

deina
30. aug 2008

Sice mam iny druh reumy ako RA, ale neboj sa, Teufelchen, tie bolesti pri spravnej liecbe ustupia. Je sice zvlastne, ze sa to prejavilo v tehotenstve, nezvycajne, ale stava sa (mne sa bolesti vratili asi v polke druheho trimestra). Drzim palce, nech to obaja zvladnete. 🙂

Mne maly zacal chudnut... 😕

lilu18
30. aug 2008

deina mne mala tiez schudla ked zacala stvornozkovat a potom chodit 🙂 asi je to normal.,dieta sa viac hybe.

zuzka88
30. aug 2008

Tak baby, mne sa zacali vracat bolesti (14.tt) ☹ den za dnom, stale viac... prsty na rukach a zapestia a kolena.. doteraz iba pobolievali, dnes rano uz aj opuchli ☹ ☹ ☹
a to som si vravela, ze urcite budem patrit k tym, ktorym sa to pocas tehu zlepsi...hlavne preto, ze pred otehotnenim som nemala bolesti uz ziadne

teufelchen - urcite by som sa nechala riadne presviedcat o tych liekoch, mozno by stacil na zaciatok iba prednison, nejaka slabsia davka, mozno to bude stacit, nemusia ta hned napchat vsetkym (nie som ziaden odobrnik!!! iba sa domnievam)

Baby, moj reumatolog je tiez nejaky zvlastny...Pri prvej navsteve som si myslela, ze aky nechutny chlap a vyklul sa z neho jeden bajecny clovek s ludskym pristupom 🙂 ale aj tak trosku cudak

teufelchen
31. aug 2008

Kocky....ja som sa toho len tak zlakla, proste nikdy mi nic nebolo, aj ked mam nadvahu, tak som proste nepocitala s tym, ze ma v tehotenstve postihne nieco taketo.Zajtra zacinam 19tt a doteraz som nabrala len 2 kg...ale mam strach , ze akonahle mi znova nasadia prednison, ako pri tumore, tak pojdem rapidne s vahou hore(mala som vsetky vedlajsie ucinky, ktore len pri prednisone su, aj prednosta kliniky sa divil)coz si myslim,ze nie je zase pre klby ktovieako dobre.Ach jo...zatial sa ta bolest drzi len na clankoch prstov a zapasti, tak pevne verim, ze tam aj ostane, koza jedna 😉

helika81
31. aug 2008

ahojte....
teufelchen...pytaj si medrol,lepsi ako prednison,ani tak nepriberies ako z prednisonu,mne ked ho nasadili ja som behom mesiaca pribrala 10kg a drzalo ma to 5rokov az kym mi nenasadili prisnu dietu 😢 😀 ale po roku odriekania som presla na moju vahu a zmenili mi na medrol a ani nepriberam iba ked sa prejem a to cez sviatky 😅 kortikoidy sa nemusia uzivat len pri bolesti klbov ale ten zapal vyplyva aj z toho,ze si mozno prekonala chripku alebo si to nevylezala,mozu to byt aj stresy...atd pricin je vela ale pri tehotenstve,zeby sa to prejavilo?neviem,mozno si to mala skor a az teraz to vyslo von.neboj medrol ti hadam daju a budes sa citit dobre 😀
deina a lilu...ja mam tiez takeho doktora ako dedusko vyzera,reci vela 😀 mne vysvetluje,pritom pise do pocitaca ale ani jeden doktor sa nevyzna co tam napisal,proste pistovcak ale volam ho pistik a beriem ho s humorom,niekedy idem od neho nahnevana,bo mi povie zle spravy ale teraz mi je fajn... 😅 zuzkabb este stale nic?ja tiez nie... 😉

lilu18
31. aug 2008

cauko
helika,teda ja mam prednison a vahu asi 15rocneho dievcata 😀 asi to priberanie je individualne ale ruku na srdce-myslim ze vaha nas trapi najmenej,ci nie?

beata26
31. aug 2008

AHOJTE TIEZ MAM RA A PRAVIDELNE VAS CITAM .ALE DETI MAM UZ VELKE .PREDNISON TIZ UZIVAM ALE NEPRIBERAN A ANI MI UZ NEZABERA .PRETO CAKAM NA BIOLOG. LIECBU .ALE VAM DRZIM PALCE ABY VAM TO VYSLO. 🙂 🙂

zuzka88
1. sep 2008

Dakujeme, bety...a ako si ty prezivala tehotenstvo? mala si uz vtedy RA?

Medrol mozno bude lepsie, neviem, tento liek nepoznam...brala a beriem prednison a tiez som nepribrala, ak, tak max 2-3kg ale prestala som fajcit, mozno to suviselo skor s tym...inak ziadne vedlajsie ucinky

teufelchen
1. sep 2008

Helika81, uz som nad tym rozmyslala, lebo pri prednisone som pribrala tych 25kg...a ked mi to po pol roku zmenili na medrol..tak potom uz neslo hore ani 1kg...tak ak to zajde tak daleko, taktiez budem radsej pre medrol 😉

Lilu...mas pravdu, vaha nevaha..teraz je to uplne jedno, najdolezitejsie je zdravie miminka.Ja sa len bojim, ak teraz k tym svojim 111kg priberiem dalsich 25kg...a este nejake kilco z tehotenstva..tak neviem, neviem co na to klby.A to som pri nadore vobec nejedla, nechutilo mi vobec jest, mala som stresy..a naviac este mesiac pred svatbou sup 10kg hore.Vyzerala som ako siska.No a ked konecne aspon ksichtik opadol a tvar vyzera normalne...tak do toho nechcem znova spadnut.Ale ked nebude ina moznost tak to samozrejme budem musiet urobit.Pre mimiska vsetko 😉

beata26
1. sep 2008

ra mam od 37 rokov takze 4 roky .ale chytila ma hned ta najhorsia .ale baby len sa snazte pri tehot to zvykne spomalit.

zuzka88
1. sep 2008

mne sa to prave nejak rozbieha, asi budem patrit k tym menej stastnym....dufam len ze to nebude mat vplyv aj na babo

deina
1. sep 2008

Lilu, on este nestvornozkuje, hoci vrti sa dost. 😉

Kupili sme mu krasny novy kocik - cerveny Chicco multiway, golfac, bude dobry na cestovanie. 😵

Ani ja z prednisonu nepriberam, dokonca som na zaciatku aj schudla, ale to som fakt vela nejedla (boli sme vtedy s malym v nemocnici, takze tamta strava, no... nic moc) a teraz mam len o trosku menej ako pred otehotnenim. Len brucho je akesi gulate. 😕 Tak to brucho zvyknem zvalit bud na prednison alebo na tehotenstvo, ale kedze maly ma uz pomaly 8 mesiacov, asi zostava uz len prednison. 😅

Zuzka, to mi je luto, ze sa ti bolesti vratili. Co ti na to hovoril lekar?

lilu18
1. sep 2008

deina, ved skor ci neskor zacne a ty v pokluse za nim 😀 a kila pojdu zase dolu aj brusko 🙂

zuzka -vydrz,mysli na mimco a ze zase bude dobre,drzim palce

zuzka88
1. sep 2008

No , u lekara som este nebola 😅 nejako to odkladam kym to nie je take zle...zatial ma ruky iba pobolievaju a nemam opuch tak cakam ci to neprejde samo

helika81
1. sep 2008

zuzka88,nebojkaj nic 🙂 mysli pozitivne a bude vsetko ok,vaha nevaha nech su nase babatka zdrave,veru 😀 ja som tiez v poslednej dobe nejaka polamana,asi ide byt zmena pocasia ale uz to beriem normalne 😝 ked si to budeme vnucovat RA vyhra nad nami a to nedopustime,chod prec a daj nam pokoj potvorka chorobka 😀 😠 😀
beata to je pekne ze mas uz velke deti ale my niektore este nemame 😢 a tak tuzime po babatku,ze sa ako na potvoru nedari...ale podstatne je ,ze si medzi nas prisla,vsetko prezivame spolocne 😀
pamatate na temu plodne dni?ja sa tiez v tom nevyznam,ratam 12 az 16 den od zaciatku MS ale stale nic 😢 necham to plavat a ked to pride tak to pride...lenze v kutiku srdca ma ide porazit 😀

zuzka88
2. sep 2008

Helika, dakujem 🙂 Nemali by sme na to mysliet, asi iba na to pekne, ze?
Ja som tiez ratala plodne dni a bola to pekna otrava aj ked sa nam zadarilo na prvy sup... Ale zacala som sa na to sustredit hned ako som povysadzala lieky a uz som ani nic ine nerobila len citala, studovala, rozmyslala..a pritom trvalo par mesiacov kym sme sli na ostro 😀
Baby MOOOOOOC vam drzim palce!!!! A ak verite na povery, ja som hladkala tehotnej kamoske brusko! Vravela ze ak si pohladkam tak do roka a do dna.... a predstavte si, v marci tomu bude cca rok 😉

deina
2. sep 2008

Zeby to fungovalo? To by musela byt teraz takmer cela skola tehotna. 😀

Baby, to je taaak skvely pocit, ze dneska vsetci idu do skoly a ja som doma, parada. (Som ucitelka.). Normalne sa z toho vytesujem, hehe... tak trosku skodoradostne. Vezmem krpca k lekarke (zas ma daky flak na nozicke) a potom si dame kaficko s kolegynou (ta ma tiez babo - 5 mesacne) - tot plan na dneska, snad bude dobre, lebo vcera to bolo s malym hrozne, uplne bol mimo.

Helika, drzim palce, nech to coskoro vyjde. Pride to, uvidis. 😉 Mozno je aj dobre, ze nic neratas.

zuzanabb
autor
2. sep 2008

helika: netrap sa s plodnymi dnami, ja som tiez do toho jelen a menzes mi prisiel o tyzden skor, takze počty nemozem vobec brat do uvahy ked to mam take rozhodzane... a vraj plodne dni nemusis mat len 12-16 den po menzese, vraj to moze byt aj cez menzes, alebo tesne pred nim a po nom... takze nam nic ine neostava, len stale skusat... 😉

zuzka88: je mi luto, ze sa ti bolesti vratili... mozno nedostatok spanku, alebo nemala si stres v poslednej dobe? Mysli na to, ze je to urcite len prechodny stav. Musis si to hlavne vsugerovat 🙂 Drzim palceky!

teufelchen: uz mas potvrdenu RA, alebo sa len domnievaju, ze by to mala byt? Mozno je to len daka rakcia na iny zdravotny problem a takto blbo sa to prejavilo. Ale neboj, vsetko sa da zvladnut so spravnou liecbou. A co sa tyka prednisonu, tak asi najpodstatnejsia je davka, cim vacsia, tym viac vedlajsich ucinkov a ja som z neho nikdy nepribrala a ani teraz, ked som si ju zvysila na 10 mg denne, tak nic. Raz sa ma pytala jedna doktorka ako znasam prednison a ci z neho nepuchnem, ale potom si pozrela aku davku beriem a povedala, ze to pri tychto malych davkach nezvykne. Ake vysoke davky prednisonu si brala pri tom tumore?
Mozno mensia davka liekov na znizenie zapalu v tehotenstve bude lepsia aj pre babatko, lebo takto by sa muselo chudiatko este vysporiadat aj so silnym zapalom v tele. Netrap sa, mysli na to, ze vsetko co robis je spravne pre babatko... lebo keby ti ten zapal nestiahli, tak mas po porode este horsie bolesti a vacsi problem sa o babo postarat.

bety1
2. sep 2008

Caute baby, no a som v praci, stvrtok som bola na kontrole u lekarky. moja sefka prijala novu kolegynu na miesto mna,lebo nevedela co bude so mnou,ma mi pomahat,aspon toho nebudem mat tolko vela. No lekarka tedy povedala, ze zatial mozem ist do prace. Buduci tyzden idem na krv, co sa tyka nejakej hladiny hormonov, ci tam nie je nejaka porucha, ten trojity test. musi sa to robit presne v 16.tyzden tehotenstva.dufam , ze to dopadne ok.
Ja som si merala teplotu,od decembra, a ked ma to prestalo bavit, a prestala s tym, a vtedy som otehotnela, takze asi sa neda velmi orientovat podla toho,najma u nas RA. Kedy to pride vtedy to pride.
Ja som v 15 tyzdni a aj mne zacali bolesti, doteraz som nemala nic,vsetko ok, a teraz to zacalo. Rano ok,ale vecer sa nevladzem hybat,asi uz z unavy,alebo neviem cim to je.
Co sa tyka tej amnicentezy, ja idem pondelok na tu krv,ak to bude ok, tak nejdem asi na amniocnetezu,ak by tam nieco bolo, tak pojdem.Ja som nebrala metotrexat,atk mozno preto mi to nedala automaticky,ja som brala tu bio liecbu. Tak uvidime, dufam,ze bude vsetko ok.
Drzim palce snazilkam,aj tehulkam.

deina
2. sep 2008

Zuzanabb, mas pravdu s tym nestiahnutim zapalu pocas tehotenstva - to som zazila. Od asi polovice druheho trimestra som citila bolesti, tie akoby zazrakom zmizli, ked mi odtiekla voda - cim jej bolo menej, tym boli bolesti mensie a na druhy den boli uplne fuc 😕 , ale ta imunita! Este v nemocnici som schytala zapal pluc, ledva som sa hybat vedela (po cisarskom bolo uzasne pokaslat si) a ked sa vratili bolesti, tak paradne. Ale vraj porod sa casto dobre pohra s imunitou. 😖 Nastastie sa to potom zlepsilo. 🙂

potulka
2. sep 2008

ahojte. prave som sa vratila z ultrazvuku a som plna uzasnych dojmov, bola to parada! 😵 vsetko sme videli a aj sme rozumeli, co mame vidiet. rucicky, nozicky, hlavicka, ocka, nostek... babo sa hybalo ostosest, vrtelo sa, vystieralo rucky, raz si jednu aj vopchalo do pusinky. 🙂 meria cca 6 centimetrov, NT - cize hrubka toho sijoveho neviemcoho je 1,8 mm, co je, myslim, vyborne. jedine, co by mohlo byt lepsie, je poloha placenty, ktora je zatial umiestnena nizko, cez krcok. 😠 no ale hadam sa este posunie a cele to dobre dopadne. myslim si vsak, ze na zaklade tohto nalezu sa mi este PNka predlzi. uvidime, co povie moja bezna gynekologicka. reuma sa zatial sprava slusne, obcas ma zaboli niektory klbik na rukach, ale je to uplne zanedbatelne. neviem, ci som to citala tuto na konikovi, alebo niekde inde, ale vraj klby mozu bolet vtedy, ked je nedostatok vapnika. skuste, baby, jest viac mliecnych vyrobkov, cinskej kapusty a pomarancov, tam je vapnika najviac. ak by to nahodou aj neposobilo, urcite to nebude na skodu. 😉

lilu18
2. sep 2008

ahojte,idem vas pocitat 😀 len sa hlasim ze som tu

lilu18
2. sep 2008

uff, potulka mas pravdu s tym vapnikom,ale ja som vsetkeho co obsahuje vapnik jedla na kila a teraz po kojeni som bola na merani aj tak sa znizil ☹ no hadam sa uprevi ani neviem ake su normal.hodnoty

bety aj ostatne drzte sa ,skoda ze prisli bolesti,ale vydrzte ,myslite na mimco -hlavne ze je babo vporiadku,myslim na vas

lilu18
2. sep 2008

..a este to vysetrenie z plod. vody..i ked mi v krvnych testoch vyslo daco zvysene,nesla som..radila som sa aj z dr. a dal mi za pravdu.Totiz aj keby to mimco bolo dako postihnute urcite by som si ho nedala vziat-v ziadnom pripade. A rizika su aj pri odbere aj male ale su 🤐
Nastastie sa mala narod.zdrava

zuzka88
2. sep 2008

Bety, to je super, ze mozes zasa do prace...aj mna cakaju tie krvne testy v 16.tt no hned potom ideme na dovolenku a uz bez ohladu na vysledok idem na tu AMC....chcem vediet, ci je drobec v poriadku ak ma tam posielaju, nebudem podpisovat reverzy...
ja som o tyzden menej ako ty, a zacali sa bolesti vracat asi tak pred 2 tyzdnami, pomalicky, nenapadne...ako u teba? dovolil ti dr nieco na bolest?

Baby, neviem, preco sa to vracia...kazdy den pijem mlieko, jem jogurty, syry, ovocie, zeleninu, nerobim vobec nic namahave, vacsinou som doma a venujem sa beznym pracam (zehlenie, vysavanie, prach..), spavam urcite tych 8-9 hodin, niekedy aj viac...vcera sme boli v kine a po skonceni filmu som ledva narovnala nohy... potom som to rozchodila ale aj tak... pripada mi to ako mraky pred burkou...chyta ma z toho depka

lilu18
2. sep 2008

zuzka-kolko ludi tolko nazorov-na vsetko aj na AMC a drzim palce nech ste v poriadku ty aj babo

..ale chcela som..prave som docitala v Novom case pre zeny clanok o RA-tak az chcete ,kupte si nove cislo,celkom dobry clanok