Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
9. dec 2009

heli, aj ja som uz v tvojom tt citila pohyby. bol to skvely pocit. jaaaaj, to bolo snad uz v minulom zivote! 😅
so strykom je to smutne... ale ani ja by som na tvojom mieste nesla na pohreb, je to velmi stresujuce a v tvojom stave uplne neziaduce. ved to nebude znamenat, ze to neprezivas. 😔

deina, nas matej tiez rychlo priberal a tiez mi napadlo, ci v tom nema prsty medrol, ale mame medzi marcovkami deti, ktorych maminy nic neberu a rastli este rychlejsie, takze som sa tym prestala zaoberat. este by ma zaujimalo, ako sa da pri kojeni ustrazit priberanie dietata. ved prekrmit sa hadam neda?! proste dieta vypije, kolko potrebuje, nie? aspon nasa pediatricka je tohto nazoru a ja s nou suhlasim.
a nas matej isty cas nekakal aj vyse tyzdna... 😅 ale az ked bol vacsi - medzi 3. a 6. mesiacom. to sme si vzdy hovorili - aha, dnes je streda, bude plna plienka. a zvycajne to tak aj bolo. 😀 kym bol ale takyto prtavy, bolo nieco skoro v kazdej plienke.

deina
10. dec 2009

Mili, tak super spravy, ze sa mate dobre. 🙂 Mas pravdu, pri druhom mi brusko rychlejsie naskocilo, uz od zaciatku ho bolo trosku vidiet. Takze uz aj tebe vykukuje?

Potulka, to poznam, ze kojene deti vypiju len tolko, kolko potrebuju - ale kedze on papa z flasky, mam obcas taky pocit, ze zje aj viac ako by potreboval, pretoze mu to proste ide lahsie. A mam este stale v hlave Miska, ktory sice bol na UM, takze by som to az tak nemala porovnavat - ale ten bol riadny tucko, som si vypocula od lekarov. 😒 Mates doteraz kakal tak, ze do kazdej plienky, dala som mu raz UM a odvtedy nic, horko tazko po troch dnoch, potom zase nic a zas az po troch dnoch, aj to len s pomocou rurky. A to predtym dve noci uz nespal, co sa trapil. ☹ Teraz je posledne dva dni opat len na MM (dari sa mi odsavat), ale zas nekaka - ale teraz to nemusi byt problem, asi vsetko stravi, neviem. 😨

deina
10. dec 2009

Zuzi, asi som ti omylom poslala v noci sms. 😀 Mam novy telefon, tak som sa bavkala pri odsavani... a je taky strasne divny, dotykovy, som z neho magor, nejako si nan neviem zvyknut... aj sestre som poslala prazdnu esemesku, sa urcite potesila, uprostred noci.

zuzka88
10. dec 2009

Deini, myslis mna? prislo mi daco ale neukazalo sa mi cislo a tvoje som mala tusim ulozene 😀

idem vas docitat....

deina
10. dec 2009

asi som to bola ja 😀 ale akoze bez cisla? 😕

zuzka88
10. dec 2009

Deini, mam t ulozenu ako jedno cislo a sms mi prisla z druheho cisla 😉 veru, rano som kukala ako puk, ze kto to co to
mozem sa opytat, aku mas odsavacku? a elektricku ci rucnu? ja mam avent rucnu ale rozmyslam, ci nekupit elektricku

tahulky, ako vam tie tyzdne nabiehaju 🙂 tesim sa s vami a len tak dalej 😵 😵 😵

milka2008
10. dec 2009

Ahojte,
zuzka88 - ja som mala rucnu odsavacku, a potom som mala svaly na rukach vytrenovane 😀 😀 😀

Mne sa podarilo objednat sa na uzv na pondelok 14.dec.. Prosim myslite na mna, aby uz bolo srdiecko a vsetko, ako ma byt - DAKUJEM 😉

Tyzden nabiehaju - ale mne sa zda, ze Helike rychlejsie ako mne 😠 🙂 . Ja si ich mozno pridam az podla pondelkoveho vysledku uzv 😉

zuzka88
10. dec 2009

Mili, poslala som ti IP, uz som to nasla

ja som zacala uzivat Milk more plus, preslo 24 hodiny, a zatial bez zmeny ☹ poviem vam, som z toho nestastna

Deini, este jedna otazocka, podla coho si vyberala prve mliecko? Ja som automaticky kupila Nutrilon 1 a teraz Nutrilon 1 HA, aky je to ten co si pisala?
Este k tomu kakaniu, nas krpec kaka skoro do kazdej plienky, riedko, niekedy az taku vodicku a ked dostane UM vnoci, tak druhy den ma v tom take male bobky, ako kukuricky 😀 ale kaka stale, aj riadne prdka.. Az mam niekedy pocit, ci to neni hnacka... musim sa popytat v poradni, ale ideme az 17teho

Kokso, inak ze za par dni Vianoce? ja som ani nepiekla, ani vyzdoba, ani nic... Esteze darceky som sa snazila pokupit pred porodom...

vivien5
10. dec 2009

Ahojte vsetky, ja idem v pondelok pre vysledky na hematologiu a v stredu som objednana k reumatologicke.
Mam obavy ake budu vysledky, ja vzdy stresujem vopred 😀 drzte palce dievcence, potom dam vediet ako som dopadla.paaa.Drzte sa.

deina
10. dec 2009

Drzim palce, Milke aj Vivien. 😉 Bude to dobre, uvidite.

Zuzi, odsavacku mam Avent elektricku. Pri Miskovi som mala Avent rucnu, tu som si aj brala do porodnice, vedela som, ze sa teda naodsavam, ked bude maly v inkubatore. Nuz, ale pri Miskovi som odsavala len 3 tyzdne. 😝 Aj preto som si hned kupila elektricku, ako sa dalo, a vidis, odsavam ovela dlhsie. Je lepsia ako rucna, aj mi to lepsie ide, viac vytiahne, aj nemusim svaly trenovat, vyhovuje mi. Skoda, ze nie je rychlejsia...

No a mlieko som kupila take, ake dostal v porodnici. Kym som ja nemala mlieko, dostaval Bebu HA 1. Doma som mu dala potom tuto Bebu, ale nejako nesedela, nekakal, tak som mu ju zmenila na Bebu Premium, stale nic, az nakoniec som kupila Nutrilon klasicky. A stale nekakal. 😒 Tak nam doktorka poradila Nutrilon Comfort, vraj je vyborny pre deti, ktore trpia kolikami a okrem toho je vhodnejsi pre deti, ktore prechadzaju z MM na UM (tento: http://www.nutrilon.sk/sk/riesenie-kazdeho-prob...). Ale odskusany ho este nemam, lebo teraz mam dostatok svojho mlieka a nemusim mu davat UM.

azalka5
10. dec 2009

Ahojte, baby tie čo kojíte tak podarilo sa Vám byť počas kojenia bez liekov alebo ste museli nejaké užívať?Mám na mysli skôr od bolesti napr. Panadol - dlhodobo. Mna lekárka na novorodeneckom presvedčila že počas kojenia sa môže ale určite si nemyslela že my to kojenie vydrží tak dlho...

helika81
10. dec 2009

Ahoj azalka,čo viem môžme paralen ale pri našej diagnóze je to zo dňa na deň iné,ak máš RA a veľké bolesti, a brala si pred tým lieky,tak sa poraď so svojím reumatológom,ak nemáš RA môžeš jednorázovo aj ibalgin ale nie stále,viac ti poradia babenky,čo koja 😀
Milka aj mne sa vlečú týždne,nebojkaj nie si v tom sama 😀
Vivi,aj tebe Milka držím palčeky 😀
Zuzka ty to zvládneš,si šikulka,mne dnes prišla knižka materstvo a reuma,tak som začala čítať a už teraz mám obavy,či to zvládnem aj ja ☹ ,veď ja mám pri sebe iba manželíka a jeho rodinka nevie pochopiť,čo je to mať reumu,aj som rozmýšlala,že pôjdem po pôrode na mesiac ku mamke 😒 ,lebo sama to asi zo začiatku nezvládnem,ach jáj,už to začína 😀 😀 😀

potulka
10. dec 2009

ahojte
deina, kamoskine dvojicky boli prikrmovane nutrilonom a ked im raz dosiel, dali im bebu a ta ich paradne zapiekla. mozno na tom nieco bude. teoreticky by mohlo na matkovu zapchu posobit aj to, co jes ty. davaj si kazdy den nieco probioticke - acidko, jogurt... vraj to pomaha.

zuzka - v luborkovych plienkach by mala byt prazenicka. vidis, som si na nieco spomenula - ak vies po anglicky, kuk sem:
http://www.babycenter.com/baby-poop-photos?scid...
🙂

zuzka a vlastne aj deina, podla mna by stalo za to kontaktovat nejaku laktacnu poradkynu, lebo z viacerych zdrojov som sa docitala, ze prikrmovanie je na skodu produkcie materskeho mlieka. ja sa v tom nevyznam, ale su zeny, ktore su proficky a urcite by vam vedeli poradit.

vivi a milka, drzim paluchy.

azalka, kojim uz 9 mesiacov a som stale na medrole, 2 mg. aj pocas tehotenstva som ho brala. je to udrziavacia davka. lekarka mi povedala, ze ak sa budem citit zle, mam si ju prechodne dvihnut na 4 mg. ale urcite sa porad so svojim reumatologom. na paralene je pisane, ze pocas kojenia by sa nemal brat dlhsie ako 1-2 dni. no mozno v odovodnenych pripadoch sa to da.

heli, a ty nejanci dopredu. 🙂 uvidis, ako bude a podla toho sa zariadis.

deina
11. dec 2009

Azalka, ja tiez beriem prednison pocas kojenia a obcas si dam paralen, ale to len zriedkakedy. Ibalgin som si este nemusela dat, ale vraj prilezitostne sa moze.

Heliii, to bude dobre, neboj. 😉

No ja teraz nemusim davat UM, mam dost svojho, ani neviem, co sa stalo, ze je ho dost, ale som rada. 🙂 Inak ja by som si velmi rada dala napr acidko, ale predtym ho z mlieka a mliecnych vyrobkov bolelo brusko, tak sa bojim, zeby ho bolelo zase. Radsej nebudem pokusat... Ale kupila som mu probiotika infants dophilus, mozno pomozu, len si nie som ista, ci mu ich mozem dat - lebo ta lekarnicka na mna kukala akoby som ho sla otravit, ze to sa dava len ked ma babo hnacky alebo berie antibiotika. Hlavne, ze v letaku pisu, ze sa moze davat aj pri zapche a ze kludne aj pre male deti do 6.mesiaca (ona mi tvrdila, ze az od 6.mesiaca sa moze), ale som zneistena...

milada2
11. dec 2009

Ahojda holky, omlouvám se, že vstupuju do rozjeté 🙂 diskuse. Potřebovala bych od Vás poradit...

S manželem jsme se minulý měsíc začali snažit o miminko. Bohužel poslední rok mám velké problémy s klouby (problémy jsem měla už i předtím, ale proti tomuhle to nic nebylo). Léčím se na revmatologii. Zprvu si mysleli, že se jedná o reaktivní artritidu (vzhledem k mým předchozím častým gynekologickým infekcím), ale podle doktora to stále víc vypadá na revmatoidní artritidu. Beru prednison 5mg denně a salazopyrin 6 tbl. denně. Doktor mi chtěl napsat nějaká silnější antirevmatika, při kterých (a ještě půl roku po dobrání) bych nesměla otěhotnět. To by znamenalo snažení odložit minimálně o rok a půl. To jsem však odmítla, protože je mi už 29 let, zdravotní potíže mám i jiné a nikdo mi stejně nezaručí, že za to pak bude vše o.k. Po miminku toužím už dlouho. S revmatologem jsme se domluvili, že zůstanu na téhle léčbě + 1x za měsíc injekce diprophos. Tahle léčba by prý mělo být celkem o.k. i v rámci těhotenství. Gynekolog se na to teda moc netváří, abych otěhotněla s těmi léky, obzvlášť s akutním zánětem a taky, že jsem hubená ☹ Prý by mě to mohlo odrovnat. Mě jde hlavně o bezpečí miminka.

Holky, co vy na to, braly jste/berete taky kortikoidy (a jiné léky) v těhotenství? Díky. Milada

helika81
11. dec 2009

Ahoj Miladka,no máš to ťažké ale verím,že to zvládneš...na začiatku musíš byť v poriadlu,ak máš otehotnieť v zápale,môže sa stať,že babatenko odíde ale aj nemusí,musíš s tým rátať a podľa našich skúseností najlepšie je brať len kortikoidy ale ak sa ti dá,tak predsa je najlepšie vysadiť všetko,alebo ak by si zostala tehotná,tak hneď vysadiť medrol/prednison,vieš každý lekár má nato iný názor,napr,ja som brala pred otehotnením len aflamil-antireumatikum a akonáhle som zistila,že som tehu,som ho vysadila...takto pred Vianocami som bola tehotná a som potratila,bola som chorá a mala som silný zápal,vtedy som brala brufen a medrol,až po doliečení sme mohli otehotnieť,ja viem,že je to pre teba ťažké,hodiny ti tikajú ale ty si nemôžeš vybrať čas,pri reum.artr.(RA)/Rouzi 😀 sa to nedá,práveže rouzi si vyberá teba na čas,je to smutné a bolestivé ale je to tak a 29rôčkov nie je až také zlé,ja mám 28 a niektoré babenky aj viac ale aj oni ti poradia,ja ti len budem držať palčeky aby sa ti splnil sen a treba len veriť,to je naša nádej a vitaj medzi nami a vôbec nám nezasahuješ do debatky 😀 😀 😀
Babenky ja viem,že už jančím teraz ale aj vy ste mali určite také pocity ako aj ja,a mňa pre istotu zase pobolievajú kĺbiky,asi to bude naozaj počasím,lebo do rána nasnežilo 😀 😀 😀 juchú,máme tu Vianoce 😀 😀 😀

milada2
11. dec 2009

Heli, moc děkuju! Strašně mě to štve, po miminku toužím už dlouho a opravdu moc. Co jsem s manželem, tak se mi zklidnily gyn. problémy, dlouho jsem nebrala žádné ATB, tak jsem byla ráda, že jsem se vyčisila pro miminko a teď tohle ☹ Léky beru už 3/4 roku a efekt žádný. Jen po té injekci jsme jak znovuzrozená, ale to je jen na 3 týdny. Jinak mám velké bolesti (v kloubech po celém těle) a sotva lezu ☹ Strašně mě to štve!

deina
11. dec 2009

Ahoj Milada. 🙂 Ja som v tehotenstve brala prednison 5mg, aj teraz ho beriem. Helika ma pravdu, ze je lepsie sa najprv preliecit a potom otehotniet, na druhej strane tehotenstvo casto imunitu utlmi (kebyze neutlmi, tak by sa babo neudrzalo, telo by ho odvrhlo ako nieco cudzie), znizi a vtedy sa aj autoimunitne ochorenia zmiernia. Co by ti to chcel reumatolog nasadit?

A to co je za argument, ze si hubena a to sa tvojmu gyn nepaci? 😅 Ja som byvala kedysi tiez dooost chuda a tehotenstvo bolo okay, az teda na tie zavery (obaja chalani su predcasne narodeni).

potulka
11. dec 2009

ahoj milada,
mam 31 rokov a tento rok v marci sa mi narodil syn. pocas tehotenstva a aj teraz pocas kojenia som uzivala 2 mg medrolu (kortikoid, nieco ako prednison). predtym, ako som otehotnela, som brala este celebrex, ktory som vysadila po prvom pozitivnom tehu teste. ked sme sa s muzom chceli zacat snazit o babo, brala som este aj methotrexat - nie je to ten liek, co ti chce reumatolog predpisat? pri nom sa naozaj nesmie otehotniet a po douzivani teba aspon 3 mesiace pockat, kym sa telo vycisti. ake mas momentalne vysledky z krvi? ak je zapal aktivny, urcite by bolo vhodnejsie preliecit ho a az potom hupsnut na snazenie. pri vysokej reumatickej aktivite by tehotenstvo nemuselo dopadnut dobre.

milka2008
11. dec 2009

Ahojte,

zuzka88 - dakujem za link, mrknem sa na to. Aj v obchode predeti.sk - na Kosickej v BA, maju monitor srdiecka. Ale iny. Zuzi, je velmi dobre, ze Luborko nema problemy s kakanim ani s vetrami 😀. A s tym mlieckom sa uz netrap, viem, lahko sa to hovori, ale treba hlavne klud, ziadne stresy. Treba sa s danou situaciou zmierit a mozno to mliecko same nabehne 😉.

Som dnes zazila milu situaciu 😀 .Pytala som si od predavacky v obchode predeti.sk monitor srdiecka dietatka, predavacka mi ukazala nejaky, co sa pripevni na plienku - a ja ze kam? - na plienku dietatka. 😀 Tak som pochopila, no a potom som si pytala monitor srdiecka babatka v prenatalnom vyvoji 😀 a predavacka, ze "V COM" 😀 😀 😀 kukala na mna jak puk 😎 😕 😀 . Tak som povedala po slovensky, ze v tehotenstve 😀 . Schuti som sa na celej situacii zasmiala 😀 .

Deini - ja som davala hned od zaciatku prikrmovania - od 3. mesiaca - Nutrilon - iba obycajny, nie HA, ani nic podobne. No a po roku som presla na Bebu.

Azalka - ja som pocas kojenia neuzivala vobec ziadne a mozno aj to sa podpisalo pod kratku dobru kojenia (3 mesiace). ☹

Heli - tie nase tyzdne 😀. Hlavne, ze tam nabiehaju 😀 A tvoje obavy su uplne prirodzene, mne ked zacal 7. mesiac, zrazu mi to doslo,aj kamoska mi hovori, ved ty o dva mesiace rodis 😎 😲. Normalne, ze depka 🙄. A potom to zrazu prislo a uz je tu 9. rokov 😀 . Mozno by nebolo zle ist na zaciatku k mamke, ved mamka je mamka 😀 . Len aby to aj manzel vedel pochopit 😉 .

Milada2 - 😀 😎 😕 ja ze kto sa prihlasil mojim menom a s c. 2? 😀 . Vtaj ! Tie lieky, ktore spominas, nepoznam, okrem prednisonu. Ja som pred prvym tehu uzivala uz niekolko rokov injekcie tauredon a teraz pred tymto tehu asi 4 mesiace plaquenil - pravidelne. Vysadila som ho, ked som zistila, ze som tehu. Teraz neuzivam zatial nic.

Som toho vela popisala 😀

A dievcata, dakujem aj za Vivien, ze na nas myslite 😀.

milada2
11. dec 2009

Potulka, myslím, že jsou to ty léky, které jsi psala.

Je mi jasné, že by určitě bylo lepší se přeléčit. Zánět mám aktivní, jak na pohled, tak i dle výsledků z krve (zjoršují se). Ještě pořád není jasné, jestli je to RA nebo ReA.Kdyby to přeléčení mělo trvat třeba půl roku, tak bych neváhala, ale takhle... Léky bych musela brát minimálně rok (a kdo mi zaručí, že mi pomůžou) a pak ještě 3-6 měsíců počkat se snažením. Takže začínat odznova, a to v nějakých 31 letech. Otěhotnění se nemusí dařit, pak teprve veškeré anabáze okolo (x měsíců snažení a pak teprve různá vyšetření a popř. léčba). To bych se děťátka nemusela dočkat vůbec, natož pak druhého.

milka2008
11. dec 2009

Milada2 - ja mam o par rokov viac ako ty, tak ziaden strach, kludne sa preliec a uvidis, budes este stastnou maminou 😀 .

Inak, ja som uz hotova, unavena. A to som bola iba u kamosky pozriet jej 6-mesacneho synceka - je velmi krasny a este viac zivy 😀 . Chcela by som od pondelka nastupit do prace, tak snad sa mi to podari a nebudem tam zaspavat 😔 😎 .

helika81
11. dec 2009

Miladka ale si musíš uvedomiť,že sa pri zápale tehotenstvo nemusí udržať,a potom pol roka budeš musieť počkať,to je inkubačná doba po potrate,a nezostane ti nič iné ako začať brať lieky,ja som bola tiež mimo keď som potratila a vtedy som pochopila,že som mala počkať,lenže ja som videla len jednu cestu a bum rovno som padla na nos,a keď som sa preliečila sme išli do toho znova ale s čistým svedomím,aj ja som brala pol roka antibiotiká a ten aflamil,mala som vysoké aslo a to dosť dlho,aj tauredon som pred tým brala ale mala som od neho pokoj pol roka pred tehu,a ak ti nasadí MTX-methotrexat,tak ani neriskuj že otehotnieš,sa vo Francúzsku používa na vyvolávanie potratu...ja viem,že je to pre teba ťažké,ja som si neraz poplakala a ponadávala,že ja musím mať tú hlúpu reumu ale potom som si uvedomila,že utápať sa nemá zmysel a začala som VERIŤ a sme v 5mesiaci tehotenstva,a sú to pocity,ktoré mala každá z nás,musíš to prekonať,aj plačem lebo to prežívam,viem ako ti je a aj čo cítiš ale my sme tu s tebou a musíš sa rozhodnúť správne,buď zdravučké miminko alebo maminka skončí na vozíčku...mne povedal doktor,že sa mi môže stať,že keď porodím,môže mi odísť oblička,ale ja tomu neverím,verím len babatku a spolu budeme sťastní 😀 😀 😀 a žiadna choroba ma neskolííííííííííí 😉 😉 😉

Milka a to kde kúpim ten odposluch srdiečka???Milé,ja by som tiež na teba kuk ako puk 😀 😀 😀 ,asi aj pôjdem k maminke,však drahý môže prísť na víkendy,a musí to pochopiť lebo ja som tu sama a tam budem mať rodinku,ktorá so mnou súcití a pomôže,a on to veľmi dobre vie,sám sa bojí toho akým bude ockom 😀 😀 😀

helika81
11. dec 2009

Milka ty chceš robiť???Hm???

milada2
11. dec 2009

Heli: co je oblička, prosím? 😀

Moc se ještě neorientuju, ani v pojmech, ani v lécích. RA jsem doteď vůbec neřešila, až při poslední návštěvě to na mě doktor vybalil. Co je "aslo"? Vím jen, že mám zvýšenou sedimentaci a CRP.

Fakt jste mě dostaly, holky. Myslím, že pojedu z práce domů, koupím si cigára 🤐 a vyřvu se z toho. Ale dík za upřímnost. To potřebuju. Reálný informace, ne žádný mazání medu.

milka2008
11. dec 2009

Heli - no chcela by som robit, ja nemam fyzicky narocnu pracu, skor dusevne v kancelarii, to sa da zvladnut. A snad ani psychika nedostane velmi zabrat. Ta dostavala zabrat skor doma 🙂 😝 A chcem skusit teraz okolo sviatkov, snad nebudeme mat az tak vela roboty 😎

Milada2 - oblicka je ledvina po cesky,
ASLO nasla som nieco o tom: "...ASLO (antistreptolyzín) je test, ktorý informuje o prítomnosti protilátok proti baktériam beta hemolytického streptokoka skupiny A, C a G. Normálne hodnoty sú nižšie ako 200 IU/ml. Zvýšené hodnoty sú najmä pri streptokokovej angíne, zápaloch ďasien (zubov), prínosových dutín, reumatickej horúčke alebo pri ďalších ochoreniach. Ak sú prítomné v organizme hemolytické streptokoky, je potrebné ich zlikvidovať skôr, ako by sa mohol prejaviť ich toxický vplyv na srdce, kĺby, obličky alebo ďalšie orgány."
CRP - je zápalovým parametrom, tzn. jeho hodnoty vyššie ako 10 mg/l hovoria o prítomnosti dlhšie prebiehajúceho zápalu v organizme.

Takze radsej trikrat poriadne preliecit, ako raz zazit neprijmnu skusenost 😉 . Drzim ti palce 😉

milada2
11. dec 2009

Milka- moc díky za info. CRP jsem zpočátku (v březnu) měla kolem 3, při minulé kontrole (konec září) přes 13 a teď na poslední kontrole přes 26.

Pořád doufám, že je to jen reaktivní artritida, která se zhoršila nějakou akutní infekcí v těle. Teď jsem měla nějakou dobu pokoj, ale vrátit se to může kdykoliv. Takže mi teď dělali/budou dělat testy na bakterie a chlamydie na gyn. i z krku. Ne, že bych po těch infekcích toužila 🙂 ale kéž by to byl důvod mých problémů. Přeléčení by potom bylo na mnohem kratší dobu.

helika81
11. dec 2009

Milka ani ja by som to tak nevasvetlila 😀 😀 😀 ,tak potom šup do práce,aspoň ti tehu týždne rýchlo ubehnú a aj ma predbehneš 😀 😀 😀
Miladka ja som mala aslo po potrate 1600,až teraz kleslo na 460,po poslednej kontrole,aj to je dosť,sedimku mám nad 70 ale to je pri tehotenstve normálne,rouzi je vyvolaná imunitou,ak si niekde nachladla tak môže byť aj z toho,kedysi to bola choroba starých ľudí ale vzhľadom na modernú dobu a stres okolo nášho života sa zvýšil počet reumatikov na slovensku okolo 50 000,aj detičky sú medzi nami,a ja sa pasujem s chorôbkou už 20 rokov...
M8m pre Vás príbeh...Jožkov(môj manžel) kolega má skvelú ženu,volá sa Evka,kedysi mala tiež reumu,sa jej to ustálilo ale prešlo jej to do krížov,je na ID,a po ročnej známosti sme nedávno zistili,že chodila do BB k RA-Macejkovej a boli sme spolu na rekondičnom pobyte v Chorvátsku,ja som mala 12 a ona 16,lenže ja si ju matne pamätám a ona mňa na 100% lebo vtedy som tam bola ako jediná 100kg 😀 😀 😀 .Viete ako sme sa pobavili?a je tomu 15rokov,a my sme sa stetli v Ružomberku,ja som bola v nemom úžase 😀 😀 😀

helika81
11. dec 2009

Ozaj Miladka,ma napadlo,že čím väčšia váha,tým horšia záťaž na kĺby,takže ty si chudá,tak nechápem čo riešil ten doktor ale stavím sa,že keby si bola tlstá,by ti povedal,že to máš z toho alebo by ti nakázal diétu,tak si z váhy nič nerob 😀
Ja so idem asi lahnúť leb kĺby zase opúchajú...dobrú nôcku 😀 😀 😀

potulka
11. dec 2009

milada, este k tej vahe: kolko mas, ze sa to doktorovi nepozdava? si teraz chudsia ako inokedy? niekedy prilis chude baby maju menej hormonov a tym padom maju vacsi problem otehotniet. ja mam pri vyske 163 cm normalne okolo 48-50 kg. teraz, ked kojim a vlacim 10kiloveho mateja mam neviem ci vobec 44. 😅 no ale som si ista, ze po dokojeni priberiem.