Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
22. jan 2010

Inac ja som tiez velmi na sladke... 😝 Nemozem si pomoct, bez masa napr vydrzim, ale bez sladkeho veru nie.

Misulo mi nechce spat. 😠 Boli sme rano vonku, dobre sme vymrzli, samozrejme, ked je so mnou, ide len peso, takze aj unavit by sa mal a on nic. Uz som mu bola dohovarat, ale nepomohlo, potom je vecer zly ako certisko. No co uz...

silviapd
22. jan 2010

no heli,to do septembra uz nestihnem 😀 ci ako si to myslela

helika81
22. jan 2010

Silvi presne tak ako to myslíš aj ty 😀 😀 😀 ,viem,že nestihneš,len som ťa chcela potešiť 😀 😀 😀
Ja tiež bez mäsa vydržím ale stačí mi sladiť do kávy,a sladké papám iba vtedy keď mám chuť a to je tak raz do mesiaca 😅

deina
22. jan 2010

To je dobre, ja si dam takmer kazdy den. 😅 Esteze to zatial na mne nie je az tak vidno, aj ked po 2 detoch to uz nie je ako kedysi...

Ozaj, mame doma riadneho tucka, ze 4 mesiace, 6410g a len 60cm. 😕 Hned ho supnem na dietu, krpca jedneho, uz by sa patrilo rast aj do dlzky a nielen do sirky.

zuzka88
24. jan 2010

BABY????? 4. strana?!?!?!?!? to tu flakame...

zuzka88
24. jan 2010

u nas nic nove, stale nestiham, esteze ma Milka objednala k reumatologovi, DAKUJEEEEEEEM!!!!
Deini, nas krp ma 10 tyzdnov, 58 cm podla lekarky, 60cm podla mna a vazi 5320 🙂 Matko len o kilo viac
Ale tiez mame dobreho tucka, teda proti tomu co bol 🙂
Strasne malinko spava, a od 4 poobede az kym nejde spat tak mame cirkus, furt by bol na prse a jedol ale nikdy nie je dost takze ho nosim, cicikam, striedame sa, potom troch spapa (vsetko co mam) a zasa sa nosi az kym ho neokupem a potom horko tazko zaspi, tiez podla toho, ako sa napapa.. Neviem, cim to je ze poobede je problem s mlieckom, nech robim co robim. Uz ked sa budi vnoci, po prvom spani,mliekca je dost 😒
Dnes dostal caj a vypil k mliecku este 60ml....
Idem do hajan, ledva vidim... skusim zajtra napisat, papa

Mili, zajtra hodim aj IP, papa

deina
25. jan 2010

Zuzi, to je normalne, podvecer si uz unavena, preto je toho mlieka menej. Vidis sama, ze ked si oddychnes, uz je ho viacej (v noci). 😉

Nas cez den tiez vela nespi, v kociku ano, tam taha aj dve hodiny, ale doma casto 2-3x denne po polhodinke. Potom mi odkvacne uz o siestej vecer - ale spi dobre, casto sa zobudi uz len raz, tak to je dobre.

helika81
25. jan 2010

No dievky máte doma veselo 😀 hi budem mať pestré leto 😀
Ja som včera prespala celý deň,žeby tehotenstvom? 😀 a dnes o 8 hore a šup sa do mesta,som bola na úrade práce,no a prišla o druhej póbede,rýchlo som zakúrila,máme tu -18st.bŕŕŕ,no zimička 😀
Ozaj babenky,neviete mi poradiť,keďže som minulý rok pn-kovala a od októbra som nezamestnaná,či si mám podať DAŇ???alebo nemusím,asi budem musieť zbehnúť na daňové, 😖 ,uvidíme 🙂

deina
25. jan 2010

Joj, to ja neviem, mne to vzdy robili v skole. 😒

Minus 18???? Brrr... ani nos by som von nevystrcila...

A niektore ostatne by sa v Bojniciach v septembri neukazali? 😉

zuzka88
25. jan 2010

Heli, urccite si podaj danove, nie preto ze musis ale pre to, aby ti vratili zrazene preddavky, urcite budes mat preplatok 😉

Mne by sa bojnice pacili, ale skor cez tyzden ako vikend, to mame doma tatina 🙂

No v kociku nas spi aj 3 hodiny, ale to je figa, ked ho musim ja tlacit 😀 😀 😀 to ani neoddychnem ani nic neurobim.. Aj auto zboznuje 😀
No a vnoci? Terz kupeme okolo 7, vcera napr bol hore uz o 10, potom o 12 potom o 1, o 2, o 4, 6,30 a 8 sme vstavali....

helika81
25. jan 2010

Zuzka a to im budem musieť dokladovať pn ku zo sociálky a aj z úradu práce,asi áno,však?
Bojnice?Jéj ja rada,mám aj blízko k našim 😀 😀 😀

zuzanabb
autor
27. jan 2010

caute kojace matky a nadejne matky 😅
zuzi, to sa fakt nevyspis a ani Luborko velmi. Toto robieval aj moj synovec, ale on nespal ani cez den, len tak po 10-toch minutkach. Sestra uz bola zrela na prasky, ale potom dostala zapal prsnikov - myslim, ze mala streptokoka, tak prestala kojit uplne a ked nasadila umele mlieko, tak maly trosku spaval lepsie. Nie ovela ale aspon sa stihla najest a umyt 😝
Ale na neurologii jej povedali, ze niektore deti su jednoducho take, ze malo spia, ze ma len vydrzat... a dokonca malemu predpisali nejake lieky na stlmenie (lebo on bol hyperaktivny od narodenia) ale nedavala mu ich, lebo jej to prislo chore.

Heli: ja ti neviem poradit s tym danovym ale asi ma Zuzka pravdu. Ja som tiez do toho jelen. Inak mi prisla PN zo socialky, ze 100 € za 2 tyzdne. To znamena, ze za mesiac (januar) mi akoze pride len 200 €? 😒 Lebo to mi ani na splatku uveru z toho nevyjde... to sa musim pytat po operacii hned cim skor do roboty, lebo z tohto nevyzijeme 😅

ja by som sla do Bojnic! dufam, ze uz dovtedy budeme 2v1 aj so Silvikou 😀 😉

milka2008
27. jan 2010

Ahojte - zuzkabb - super si nas pomenovala - aj ty k nim patris 😀 😀 😀

Zuzkabb- to nie 200 €, lebo prve tri dni su slabo platene, ved by ti mali poslat vymer, kolko ti davaju na den. Urcite to bude viac...

a kedy ides na operaciu? vo februari?

Silvika 2v1 - myslis silviapd? A kedy sa konaju Bojnice? aj ja chcem ist 😀 A chcem aj 2v1 😀 No len to este potrva...

deina
27. jan 2010

Zaciatkom septembra sa chystame. 🙂

Nestiiiiham, mozno vecer sa ukazem...

zuzanabb
autor
27. jan 2010

milka 😀 😀 😀
to by bolo super v septembri, budeme niekolke 2v1 samozrejme sa pocita aj s tebou ako inak. silviku som myslela silviupd. potesila si ma s tou PN, nic mi zatial zo socialky neprislo (ako vymer myslim) tak som zvedava, lebo neviem ako by som z toho vyzila, keby som byvala sama v byte s uverom a trebars este s dietatkom (teda ako slobodna matka) a musela ist na PN... to musi byt o drzku.

milka2008
27. jan 2010

zuzka a ty si na PN uz viac ako 10 dni? no ved ano, ked pises, ze 2 tyzdne.
Aspon u nas je to tak, ze prvych 10 dni nam zaplati zamestnavatel do riadnej vyplaty a od 11. dna posiela peniaze socialka, a to mi vzdy pride zo socialky aj oznam, kolko mi davaju na jeden den, resp. aky je vymeriavaci zaklad na jeden den...

dufam,ze som to napisala zrozumitelne 😀

sorry za otazku, ale ty chces byt slobodna matka? ved mas partnera, ci nie?

deini 😀

a stretko -zaciatok septembra - mi celkom vyhovuje , tak 1.9. by mohlo byt , to este nie je skola 🙂 v bojiniciach .

helika81
27. jan 2010

Ahojte žienky,Zuzkabb mne prvé tri mesiace chodilo len 250€ a potom sa to zvýšilo na 300€,žiadna sláva ale aspoň niečo ako nič,dnes som volala do sociálky do ZA a pošle mi potvrdenie ohladne PNky za minulý rok,takže idem si podať daňové,radšej nech mi dajú ako by nemali dať nič 😀 😀 😀
Milka nebojkaj,budeš aj ty 2v1-pekné spojenie 😀 ,no a my už prídeme s detičkami,ak vydržím,lebo kĺbiky ráno neposlúchajú,ani zohnúť sa nedajhú,hlavne prsty na rukách a ľavé koleno,a včera večer ma chytili zase kríže,jój,len tak som stonala,ani otočiť,Zuzka 88 aj ty si bola na tom tak ako ja?Tento týždeň sme začali 7mesiac,veľmi rýchlo to letí 😀 ,12 idem do PD po vecičky od sestry a treba mi pomaly sa chystať,dopadnem ako Zuzka,v deň D nebudem ešte pobalená 😀 ,my same začali robiť spálňu,och už aby bola hotová 😀 ,sa teším ako malé dieťa 😀 ...zabudla som Vám povedať,že v čínskom kalendári mi vyšla dievka(to som už vravela)ale ja som namiesto mesiac počatia dala mesiac pôrodu 😀," BLOND",no a teraz mi vychádza chlapec,ale sestra si to robila a vyšlo jej iba jedno dieťa správne a tie dve opačne,tak sa nechám prekvapiť 😀
Silvinka držím zajtra pästíky u doktorky,a nech ti dá to doporučenie do Piešťan...daj vedieť ako si dopadla 😉 🙂

milka2008
27. jan 2010

Heli - čínsky kalendár? mne podľa neho vyšlo prvé dievča a máme CHLAPCA so všetkým čo k tomu patrí 😀 😀 😀 a to druhé mal byť chlapec podľa toho kalendára...

Tebe sa to kráti, no veď ani ja som nemala pri synovi nič nachystané, keď on sa tak poponáhľal 😀 ale na druhej strane, aspoň som toho nemala veľa, lebo deti veľmi rýchlo rastú 🙂

No a tie bolesti - nezávidím 😖 ja som tiež odpísaná - ľavá ruka v zápästí ako vo zveráku, svi---cenzurované--- ucha-----Rouzi, musí navštíviť všetky klby, už tu dlho nebola. 😠 Snáď potom bude pokoj... 😎

helika81
27. jan 2010

Veru potvorka je to,keby bola aspoň v kľude 😠 ,tak hádam to bude dievka 😀 ,viac mi prischne ale aj chlapček by bodol,nech je to čo chce,len nech je zdravučké 😀 😀 😀 ,a ja som si myslela,že rouzi už nepríde ale som si myslela,prt,je tu a aj príde 😖 😠

zuzanabb
autor
27. jan 2010

milka, som na PN uz od 13.12. od vtedy ako ma hospitalizovali. Lebo som mala doteraz zle vysledky, tak ma nechcel doktor pustit do roboty, vraj sa musim dat dokopy aby ma bol anesteziolog ochotny uspat 😀 Zajtra idem na preoperacne vysetrenie. Operovat by ma mali 9.2. ale mozno sa vybavi aj skor, lebo mi hrozi menzes. Lebo mne nic nemoze ist normalne podla planu 😅
Nechcem byt slobodna mamicka 🙂 to som sa len zamyslela nad tym ake to je tazke ked je clovek v takej situacii...
heli, to je mozno tym pocasim, aj mne je horsie.

helika81
27. jan 2010

Zuzka ak ti môžem poradiť a ak chceš mať babätko,tá pn-ka stojí zato,ver mi,je to dlho ja viem ale telo musí byť veľmi pripravené na človiečika,zdravá žena si to tak neváži,ako chorá,ale som príkladom,a za tri mesiace hádam dobačujeme pôrod v úplnom poriadku,a nie som sama,ktorá to zvládla,aj Zuzka88,Milka,Deina,Lilu a čoskoro budeš medzi nami aj ty,len sa daj pekne do poriadku,a dám ti príklad...máme úver zlatko,jeden plat 500€,dieťa na ceste,ešte prerábame,a sme tu,dieťatko je pre nás veľký dar,a veľmi ti to prajem,ako aj ostatným snažilkám...a vôbec babenky ja som stále sama ako čakateľka,a čo vy?NIč?nechcete sa ku mne pridať 😉 🙂 😀

deina
28. jan 2010

No veru, je cas na dalsie tehulky. 🙂

Dnes mame pokojny den, deti su nejake ochrapane. Skoda, ze Matko je este taky malinky, hned by som sanky vytiahla a sli by sme vymrznut, vysankovat sa, jaaaj, ako dobre by bolo...

Na mna lezie nejaka unava, spim sice dost a dobre, dnes bol Matko hore iba raz - vlastne 2x, ale to sa len trosku prebral, nepapal, nevstavali sme - a spali sme pekne do siedmej, ale aj tak, taaak by som spala. Aj by som si mohla ist teraz lahnut, ale akosi sa mi nechce, to je paradox. Chladno mi je.

Misko mal byt tiez dievca podla cinskeho kalendara, Matkovi to vyslo.

helika81
28. jan 2010

Takže čínsky kalendár je len o náhode 😀
Ja som dnes iba požehlila,navarila a som dovi,unavená ako nikdy,asi to bude počasím 😒
U nás napadlo 30cm snehu,mala som čo robiť pol hodinu,kým som sneh odhrabala lopatou 😝
Silvi,tak ako si dopadla? 😉

silviapd
28. jan 2010

Ahojte najkrajsie zeny na svete 🙂

Juj Heli len som sem nakukla,ze odpisem zajtra,lebo som unavena ako kon,rano o pol 5 som vstavala a dosla som dom az o pol 3.cesty boli strasne,no a navrh do NURCHU mam jupiiiii,snad ma stihnu zavolat do konca marca,lebo inak ma asi picne a potom uz prchame aj s priatelom do prace a odtial by som sa uz asi nedostala.

Musim povedat,ze dr. bola dnes aj celkom v obraze,len krutila hlavou nad mojou sedimentaciou 2/4 a zase si ma pomylila s Helikou,nevadi.....

Zuzi,ze Silvika,tak ma volaju segrine decka,Ty si podarena
Inak s tou nespavostou Vam baby nezavidim,pamatam si ako sme sa striedali traja pri segrinej malej a kolisali ju na rukach v predpazeni,nespala ani v noci ani cez den ☹ a dnes je to dievka krv a mlieko

Neviete niektora nahodou o cyste pod kolenom,vlastne v zhybe kolena zo zadu,reumatologicke sa to nezda,ze mam ist na ultrazvuk,uz mi mohla dat aj ziadanku,lebo iny lekar to mozno vidiet nebude,aj povedala nejaky nazov tej cysty,ale kto si to ma pamatat.

silviapd
28. jan 2010

hm,uz som ju nasla,ze Bakerova cysta,

utaninka
28. jan 2010

Ahojte, prepáčte, nestíham vás všetky dočítať, len píšem krátke hlásenie, že už aj oficiálne patrím k vám. Včera už na základe všetkých možných odberov, rtg atď mi stanovila lekárka diagnózu - je to začínajúca RA, slabo seropozitivna. Dovolila mi ešte dokojiť malú do 6 mesiacov a potom už nasadí liečbu. Sulafasazalin, resp. vravela, ze radsej ten metotrextat... Takže tak. no a teraz vás idem dočítať. 🙂

potulka
28. jan 2010

ahojte

silvi, aj ja som mala kedysi bakerovu cystu, v ohybe lakta, ale samo to zmizlo. 6 mesiacov kojenia je super, dobry zaklad pre malicku.

podla cinskeho kalendara mal byt matejko hanka. 😉

zuzkaBB, drzim palce, aby ta uz tych kamienkov zbavili. a potom nech sa cely vesmir spoji a posle vam fazulku. 😉

zuzka88
30. jan 2010

Ahojte zenusky 🙂

ja tiez len rychlo, krpec spinka a idem varit a jest a poobede ideme prec

Heli, aj mne sa na konci prihorsovalo, a trva to doteraz ale dalo sa to prezit.. No vcera som zacala jest prednison tak uvidim
Inak mam aj novu diagnozu, Cervikobrachealny syndrom, co znamena ze mam pokrivenu krcnu chrbticu ktora mi tlaci na ramenne cievy a z toho to trpnutie... je to celkkom blbe, hrozi aj ochrnutie ale zcala som masaze a cvicit, no uvidim, je to sila...

Zuzanka, no v septembri tu uz urcite budete mat vsetky v pase pekne tehu tyzdniky ;) drzima palce na operaciu!

Ja mam konecne pocit, ze mam dost mliecka!!! A to uz som si zasa povedala, ze kaslem na to! ze ma to uz cele nevbavi, krmit, odsavat, uzivat tu grcanicu, furt umyvat odsavacku..je to otrava.. Tak keby som este aspon do tych 6 mesiacov vydrzala.. Ale uz sa aj tesim, ako zacneme papat mrkvicky a podobne 🙂
Inak sa uz krpcek usmieva, "rozprava" s nami, jeduje sa a je STALE hladny... ale skor to je asi zavislos na prse a na jeho cuckani...kolkokrat uz grca a eset by jedol a ked nechcem dat, tak sa rozculuje ....

Veru baby, mali by sme spachat dajake stretko v lete!!!! V Bojniciach ci v Nitre, to je jedno ale som na vas zvedava!!!!

helika81
30. jan 2010

Ahojte,tak ja mám za sebou náročný deň,hi to som iba navarila guláš a osprchovala sa,už toľko nevládzem,hneď ma chytia kríže a do rána mi prsty opuchli tak,že som pol hoďku mala čo robiť,kým som ich rozhýbala,ani som ich nezohla,v noci chodím 4krát na malú,polohu nemôžem nájsť,keď konečne nájdem znova musím na wc,no hotová som ale užívam si to,hi...Zuzka trošku si ma ukludnila s tými bolesťami,a tá nová diagnóza nie je vyvolaná pôrodom?Moja tak sa mám načo tešiť ale sme pripravené na všetko 😉
Silvi,to som rada,že máš papier do PN,len aby si stihla 😉 ,no slávna doki,tak ja ťa budem volať Helika 😀
Ja sa k stretku pripájam,len aby sme boli fit 😀

zuzanabb
autor
31. jan 2010

ahojte, ja len tak narychlo. Podaril sa mi vybavit skorsi termin operacie, takze zajtra nastupujem a v utorok ma rezu. Ozvem sa vam az ked pridem domov. Som rada, ze idem skor, lebo mi ten menzes na povodny termin fakt hrozil 😝

heli: to mas dost tazke s tym casty cikanim. asi ti malicka uz tlaci na mechurik kosturik 😀
Ja som uz nespala 4 noci, ale to vzdy ked je spln. Neviem ci aj vy na to reagujete...
Ty sa mi zda tiez nemas zlcnik? Ako dlho si po operacii musela mat dietu? Lebo uz by som sa rada po dvoch mesiacoch najedla 😀
Ja viem, ze s jednym platom je to tazke a zdravie a babatko je dolezitejsie, prave preto som bola doteraz doma a pracu neriesila. Aj ked som tam musela obcas skocit, lebo surne potrebovali 😝 ...ale to len parkrat... aj my mame uver a dost vysoky a este stale prerabame... a vraj pri umelom automaticky baby ostavaju na PN, takze nebudem mat dilemu.

zuzi ty mas co preboha za diagnozu? to som ani nepocula? to ti ako zistili?

potulka diky 😉 ja sa aj pohnojim, len nech daka fazulka pride 😀

silvi: minule si tu spominala tie injekcie s vlastnou krvou - ci to bolo ine? Neviem ci to je to iste ako si pisala ty, ale kamoskina teta - 70 rocna, chodi na tie injekcie do Kosic. Stoji to asi 1000 € a picha sa 6 injekcii kazdy druhy den. Myslim ze jej pichaju do kolena. Akurat tam chodi, uz ma za sebou 3 injekcie. Viem, ze musela absolvovat nejake vysetrenia a az potom ked zhodnotili, ze je vhodna, ju zaradili do liecby. Vraj vysledky nie su iste, lebo u niekoho to zabera a u niekoho vobec. Ale vraj skodit by to nemalo.