Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
28. mar 2010

ahojte
zuzkaBB, tak drzim palce. 😵 asi mas pravdu, treba to skusit, navyse ked su tie hepatalky len hranicne... o vode ako takej som tu nedavno robila prednasku, babam s tym uz istotne leziem na nervy. 😝

zuzka88 - matejko tiez maval take chrchlave obdobie, furt mu tam cosi piskako a chrapcalo, aj ked v odsavacke nebolo skoro nic. potom nam dr. hovorila, ze ked idu zuby, tvori sa viac slin a to potom sposobuje aj tieto zvukove prejavy. luborko je sice este dost maly na zuby, ale ktovie...niekedy trva aj par mesiacov, kym zub vykukne.

potulka
28. mar 2010

aha a este - lupena, ja idem na odbery 8. aprila, tak potom mozeme porovnat tvoje vysledky s vysledkami takmer 13 mesiacov kojacej matky s 2 mg medrolu denne. 😉

lupena
28. mar 2010

potulka.. dobre, môžme..🙂 ale aj tak budem musieť zavolať doktorke, lebo mám zas vodu v kolene a treba to riešiť... no teda už som jej volala, ale má do 6.4. dovolenku

zuzanabb
autor
28. mar 2010

lupena: to je pravda, ze clovek nevie nikdy co je najlepsie, len ma to tak napadlo, ked som si precitala par veci dozadu, ze aha Lucka 😵 ...ale mozno to bola prave ta perliva a preto ju odporucaju prevarat... neviem

potulka dakujem 😉
inak som tu nebola dost dlho a nemam sancu precitat dozadu vsetko, takze netusim co ste preberali predtym, preto som zacala s tou vodou, lebo su zlate ako tie flase popisuju 😀 😀 😀

pridala som foto tak kuknite..., este mi tam chyba par krabic ineho lieku, ktory sa bude tiez pichat, len som si ho este nevybrala z lekarne.
dobru noc

deina
29. mar 2010

Dobre ranko. 🙂 No teda, Zuzi, ale toho mas. No ked mas tolko tych liekov a vsetko pripravene, veru chod do toho. Mam takeho tusaka, ze to vyjde. 😉

Kedysi este pri Miskovi raz v nejakom teste zle vysla Lucka, tak odvtedy ju nekupujeme. Ale ja vacsinou pouzivam obycajnu vodu, mavame doma aj Toma Naturu, ked nahodou nemam prevarenu alebo som leniva prevarat... a potom, co nam Potulka pisala, ta vodovodna voda je asi fakt vporiadku aj pre male deti. 😉

Igorkovi je uz lepsie?

Mne maly zase strajkuje. Uz sa mi parkrat pretocil z chrbatika na brusko, ale posledny tyzden nic, nechce, potvora mala. Neviem, co to ma znamenat. Naposledy bol takto s pasenim konikov, slo mu to krasne a potom nic, ale vobec nic a asi po tyzdni aj viac sa k tomu vratil.

majka22
29. mar 2010

Ahojte, poradili by ste mi kontakt na dobreho reumatologa v BA pripadne okoli? Piste do IP. Dakujem 🙂

lupena
29. mar 2010

fuha Zuzi toho teda máš. ale zas nič netrvá večne a za chvíľu to bude fuč..🙂
Deini.. už hej. teda dnes tak zatiaľ vyzerá.Včera večer mal ešte 38. Už aj opäť píska jak kanárik. On pred dvomi týždňami objavil, že má aj tenký hlások, tak ho teraz strašne baví pískať miesto blabotania a vykrikovania..🙂) Mne sa tiež malýž začal pretáčať z chrbátika na bruško, ale späť ešte nie. no a samozrejme teraz cez víkend sa nepretáčal. to bol rád, že má kľud

helika81
29. mar 2010

Ahojte babenky,ja sa hlásim po týždňovej absencii ale je mi oveľa lepšie,ešte v sobotu som bola mimo,spravila som zásadnú chybu,že som si nekúpila ten spomínaný vit.C,lebo ako ste vraveli,mne tiež dosť pomáha,keď čosi cítim,že na mňa ide,no a už mi došiel ale lepšie teraz prekonať chorobu ako pri pôrode 😠 ,to by som neprežila,ani vit.B mi tak nepomáha ako C-čko 😅

Som si Vás konečne dočítala,fú ste mi dali zabrať 😀

Zuzka 88 Ľuborko je prekrásny,také chutnučké bábätko 😀 ,júj ja si neviem predstaviť,že mám za 6tt rodiť,ak nie aj skôr,veľmi sa toho bojííím 😒 😀

Deini aj Vám to veľmi pristane,taká 4 členná rodinka,no krásni ste,a malý Matejko rastie,teda fakt to letí a Miško aký smejko a ako ti pekne pomáha 😀 ,hotová gazda 😀

Zuzka bb držím ti pästíky,kolik pestí,tolik štestí,nech ti to vyjde,ja sa pomodlím za Vás všetkých...a niekto už by mohol prebrať štafetu,nemyslíte??? 😀 😀 😀

Ja čakám pozvanie do Piešťan ale tento týždeň to asi nebude,už pôjdeme skôr po Veľkej noci...ale zato ideme do Prievidze,ú po dvoch mesiacoch budem s mojou rodinkou 😀

....ešte sa pripojím k téme pitná voda Lucka,neviem ako Vám ale opačovali ste tú vodičku?No ja som ju raz opačila a 😝 ,no hnus,aspoň mne nechutila a nie tobôž dieťatku to má chutiť a keď tak,však mi sme vyrastali na horších svinstvách a sme tu,síce s rouzi ale to je zase o inom 😀
....a čo sa týka rastu zúbkov sa vraví,že keď máte prvé baby a vyrastú mu prvé zúbky do pol roka,čoskoro príde na svet druhé 😀 ,tak Zuzka88 sleduj si Ľubíka 😀 😀 😀

helika81
29. mar 2010

https://www.modrykonik.sk/fotoblog/helika81/alb...

...tak si pozrite aké zmeny nastali u nás 😀 ,po skapatom týždni 😝 😀 😀 😀

zuzka88
29. mar 2010

Heli, supis 🙂 hlavne ze si zasa fit

No ja som tiez u nas nastolila vodu z vodovodu a uz kupujeme len bublavu Lucu (drahemu na fotbal a tenis) a capujeme si "chladnickovu" vodu.. ale hlavne z ekonomickych dovodou 😀 myslim si, ze je jedno ci pijeme "Lucku" z vodovodu alebo z flase....

ako ste presli na novy cas? ja hadam konecne uz dnes dobre, celeho som maleho posunula ibe je to take cudne, ked chodi spat za svetla 🙂

Apropooo, myslim, ze stafetu prevezme nasa MUDr. Zuzka 😉

lupena
29. mar 2010

Zuzi čo je to chladničková voda?
Heli.. super foto..🙂 ani sa nenazdáš a už tu budeš mať maličký batožtek aj Ty..🙂 len nám už tie batôžteky vyrástli..🙂

helika81
29. mar 2010

Myslím si,že chladničková voda je načapovaná z vodovodu do flašky a do chladničky sa dá len odstáť 😀 ,aspoň tak to robievame my ale každý má iné zvyky 😀
Veru tie batôžteky rastú rýchlo,vidím to aj na mojej neterke najmladšej,má už tri rôčky 😀 ...no a ak malá Miška bude Miška tak som vyrovnala skóre,budeme mať tri dievky a troch chlapcov 😀 😀 😀
...ale Vám poviem,že cez víkend malá Mišel prišla nato,že sa menil čas 😀 ,tá sa vrtela a kopkala v brušku,ja som nevedela ako si mám nájasť polohu,a o dýchaní ani nevravím,ťažko mi už je 😖 😀

deina
29. mar 2010

Helika, krasne brusko. Pocuj, ty by si mala mat co najskor aj druhe, velmi ti to pristane. 😅 🙂 Ze 34tt, tak daleko som sa nikdy nedostala.

A stafetu preberu Zuzka s Milkou, no nie?

Mne Lucka tiez nechuti, ale chuti mi Toma Natura, tu aj obcas pouzivame.

Nuz a u mna sa ohlasil Sven na navstevu... v plnej svojej "krasne", rano som ledva vyliezla z postele, co som bola dolamana (klby su vporiadku, nic ma neboli, ale ta unava je strasidelna)... nejako som to rozchodila, vsak bolo treba ist na urady, konci mi materska, ale nie je to teda bohvieco.

lupena
29. mar 2010

Heli.. a to je na čo dobré dať odstáť do chladničky? to som ešte nepočula
Deina fuu.. to Ti nezávidím. hádam Ti je už lepšie.Ja už to mám vybavené

helika81
30. mar 2010

Lupi aby ten chlór vyprchal,myslím 😀

Deini a načo máš ísť na úrad,keď ti končí materská?však automaticky by si mala pokračovať ako v RD,nie?Hi keď sme pri nej,tak od pondelka som na materskej 😀 😀 😀 ....moja že druhé dieťa?aj polovička mi to navrhla ale ešte som ani to prvé neporodila 😀 😀 😀

zuzanabb
autor
30. mar 2010

heli krasna fotka, kukam, ze uz mate postielku 😵 boze aj ja uz chcem mat babo 😀
dufam, ze s milkou prevezmeme cim skor tu stafetu po tebe 😉

zuzi, aj my pouzivame "chladnickovu" vodu 😀
inak na margo MUDr. tak pri tychto injekciach a skusenostiach pri pichani, mam pocit, ze by bola zo mna velmi zla sestricka, lebo kym by som si pripravila roztok, rozbalila ihly a striekacky, tak by pacient aj davno odpadol 😀 Mam pocit, ze mi to trva vecnost kym si to pichnem.

zuzanabb
autor
30. mar 2010

deini ako? sven vyskajuje na jar rozky? jarna unava na neho neplati? 🙂
heli, neuveris, ale akurat vcera som myslela na teba, ze ktovie kedy ti uz zacne materska, ze hadam by aj bolo nacase 😵

deina
30. mar 2010

Naozaj, vacsinou sa ide na MD v 34tt (to ja som vzdy sla skor, co uz). 🙂 Ale ten prechod z MD na RD nie je automaticky, to musis najprv na socialku dat si potvrdit kedy ti MD zacala a skoncila + nejake nemocenske k tomu, to musis zobrat na UPSVaR, tam vyplnis este jedno tlacivko a potom ti tu RD priznaju. A niekde este vyzaduju nejake potvrdenie od zamestnavatela, ze suhlasi, ze ides na RD. Ale u nas to nie je treba.

Hej, Zuzi, ale dnes je lepsie, tak sa mi zda. Aj ked som nejaka ohucana... boli sme u kamosky a Misko ani hore ist nechcel, len reval, ze on nejde - ale musel ist, lebo som potrebovala dat Matkovi papat, tak potom reval vnutri, nachvilku sa ukludnil, sli sme potom dole, ale ked zistil, ze aj kamoska ide s nami na prechadzku so Sofiou (jej dcerka), tak zase rev... ale na obed hned zalomil. 😀

A to si pichas sama?

zuzanabb
autor
30. mar 2010

deti su uzasne 😀 najlepsie ked revu a ani sami nevedia preco 😀
hej picham si to sama... polhodku predtym stresujem, oblieva ma pot 😅 a potom si to nachystam pred seba na stol ako narkoman.... a ked uz mam vsetko namiesane (lebo ten liek sa sklada z prasku a z vody) tak si to natiahnem do striekacky, vymenim tensiu ihlu a picham o dusu so sebazaprenim... ale ten vpich sa da este prezit, horsie je ked ta tekutina ide dnu, lebo to stipe.

deina
30. mar 2010

Aha, mne by vadilo to samotne pichnutie - akoze pichnut samu seba, no klobuk dole. Asi by som povedala manzelovi, nech picha on.

Nuz, on asi vedel, preco reve, nema tu Sofiu velmi v laske. Ale minule sa s nou uz tak pekne hral, tak neviem, co zase... 😝 Asi je viacej zvyknuty na chalanov, napr proti kamoskinmu Jakubkovi nema nic.

deina
30. mar 2010

Vsak raz sa za nou bude otacat... 😀

helika81
30. mar 2010

Jéj Miško aký lišiačik 😀 veru,raz sa bude za nimi otáčať 😀

Deini to je moc komplikované na mňa ale asi to tak bude,takže potom si to musím aj ja obehať,však? 😀 Mám ešte jeden
dotaz,keďže mi nabieha od pondelka materská,to akože v máji dostanem prvé peniaze???Jéj 😀 😀 😀

Zuzka však sa mi aj v kuse čká 😀 ,no moja nezávidím ti to pichanie ale pre dieťatko všetko ale radšej by som si to sama pichala ako to dať manželovi,mne minule strihal nechty na nohách a som išla zošalieť,hm aj on 😀 😀 😀

helika81
30. mar 2010

A to moja neter je riadne prešibaná,prišla nato,že babka jej všetko povolí,tak si to vydobíja pišťaním ale segra tá raz povie,že nie a ani to s ňou nepohne,mne minule volala cez mamku,že daj mi babta Helentu a keď jej dala telefón,že čau Hela,ahoj luším ťa(ruším ťa) a vypla telefón 😀 ,tak radšej jej nedáva telefón 😀 ,je to rozkošné dievčatko,ževraj o mne,šibalka 😀

zuzka88
30. mar 2010

Caute baby

tak chladnickova voda: ak si ju nacapujete do flase tak sa dava do chladnicky vychladit 😀 😀 😀 chlor vyprcha (z otvorenej flase) aj na linke 😀 😀 😀 u nas chladnickova voda znamena, ze mame chladnicku side-by-side, pol chladnicka pol mraznicka plus je napojena na vodu z vodovodu a ma vyrobnik ladu plus taku malu pipu na vodu, takze si viem nacapovat do pohara chladenu vodu z vodovodu prehnanu este cez dajaky filter zabudovany v chladnicke 😉

Zuzi, neboj, tie inekcie pojdu coraz lahsie pichat 🙂 aj ked to mozno bude coraz viac boliet ... Ja som si pichala asi 4 mesiace fraxiparin do stehien, kym som si pichla prvu, trvalo mi to asi 20 minut (prilozila, odtiahla prilozila, odtiahla, slabunko pichla, odtiahla, znovu skusila...) dalsia uz len 5 minut a potom uz to slo, len horsie bolo ked uz bolo stehno ako jedna velka modrina, potom to uz bolelo.... Ale vydrzala som a aj ty vydrzis!!!!
A nenechala som sa pichat od draheho lebo ten je aj tak malo doma takze by som si to tak ci tak musela aj sama pichat, tak som ho potom neotravovala vobec (vraj by mi nedokazal ublizit, mi povedal na to...)

No my sa ideme kupat, ako sa posunul ten cas, tak mi nechce spavat moje dieta...papa

deina
31. mar 2010

Heli, kolko ma tvoja neter? 😅 Asi to tak bude s tymi peniazmi a materskou, ja ti ani neviem... ale asi ano. 🙂

Nas dnes caka ortopedia, sa mi nechceeee, furt je tam kopec ludi a teplo a Matko nebude moct spinkat, potom mi odkvacne v aute a vecer ho mozem na rukach nosit cely cas, nech vydrzi aspon do pol siedmej. Dnes bol v noci hrozny mesiac, velmi casto sa budil...

tutifruti
31. mar 2010

Ahojte dievčatá, chcem sa vás opýtať takú vec. Od 13tt beriem Prednison, momentálne 5mg, ale na začiatku to bolo 60 mg, máte niektorá súsenosť s užívaním Prednisonu počas tehu? Malo to nejaký vplyv na bábatko.... Dosť sa obávam, nakoľko každý doktor, ktorému poviem, že beriem Prednison sa zhrozí.... 😖

deina
31. mar 2010

Tutifruti, ja som brala pocas celeho svojho druheho tehotenstva 5mg prednisonu, aj pocas dojcenia. Reumatolog mi to takto schvalil. Ano, ostatni boli obcas zhrozeni (napr interna doktora sa ma pytala, ze ci o tom vie moj reumatolog - nie je to blba otazka? 😝 Akoby som si to sama naordinovala a sla kupit do lekarne...), ale potom, ked sa maly narodil, sme stravili 3 tyzdne v nemocnici (je to predcasniatko) a aj na novorodenenckej JISke nemali nic proti prednisonu, tam mi to tiez povolili. Tak viem, ze az davka do 10mg je vporiadku. Kvoli comu ho musis brat? Vacsinou je mensie zlo brat ho ako nechat nejake ochorenie zurit pocas tehotenstva. 😉

zuzka88
31. mar 2010

Aj ja som brala prednison a do 10mg je to uplne v pohode, teraz beriem 5mg a kojim

tutifruti
31. mar 2010

Z ničoho nič som opuchla a spravili sa mi na koži fľaky /alergia?/ po týždni som to mala na celom tele.... Od tváre po prsty na nohách.... Nezistili z čoho... Nejaké testy mi robili na alergo /moc sa toho v tehu nedá/.... Bola som na gastre, pre vylúčenie celiakie, na reumatológii.... No nezistili mi v podstate nič.... Uzavreli to ako nešpecifikovanú tehu alergiu... Mala som vysoké CRP /má byť do 5, ja som mala 100/, tak nakoniec mi hematologička nasadila Prednison, ktorý mi zabral.... Aj ona mi povedala, že pre dieťatko je lepšie byť liečená Prednisonom ako v zápale.... Na začiatku som užívala tých 60, potom som postupne vysadzovala na terajších 5mg...
Reakcie lekárov ma mierne povedané znepokojujú.... Keď niekde poviem, že beriem Prednison, tak na mňa pozerajú ako, že či si myslím, že je to v poho.... ☹