Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
18. sep 2008

Coby sa nemalo. 🙂 V nasom pripade bolo skvele, ze sme takmer vsetko pokupili - aj ked svokra to tazko prezivala, najma, ked sme kupili kocik tri mesiace pred TP.

deina
18. sep 2008

Ozaj, moja mama si kupila kocik, ked jej este ani brucho nebolo vidiet. 😅

lilu18
18. sep 2008

😀 ja tiez asi 3m popredu, to sa len tak hovori,ze neprinasa stastie ked sa vopred kupuje pre drobca 🙂
ja som sa tiez tesila,ze mam vsetko vopred nakupene,prichystane..ked sa mala narod.uz nebol cas po obch. bola som rada,ze si kusok pospim 😀

deina
18. sep 2008

Ja som sa taaaak tesila, ze budem doma na MD pred porodom 8 tyzdnov, ze budem len sediet a funiet a vylihovat a nic nerobit a prd! 😀 😝 Prekazil mi plany nas krpec - co robieva dost casto, uz od narodenia! 😅

bety1
19. sep 2008

Ahojte, vcera som bola na kontrole, povedali, ze pekne rastie a ze je to pekne uzavrete,takze zatial ok.za 3 tyzdne idem na ultrazvuk, dufam,ze bude vsetko v poriadku.Kedze mi vyslo AFP dobre,doktorka pri mojom veku nevidi dovod na amniocentezu,iba keby som to ja vyslovene chcela. Co myslite?Tehulky vy idete obidve?
Inak vsetko po starom, do prace chodim s vecer mavam bolesti. Gynekologicka povedala ze cim neskor by som zacala brat prednison tym lepsie, aby boli organy vyvinute. A teraz ak mam nejake problemy,tak si mam dat paralen,teda polku 250.
Tak sa zatial drzte

lilu18
19. sep 2008

bety,hura,huraaaaaa 🙂
a preco by si vyslovene chcela tu AMC, povedala ti dr. aj mozne rizika???!

bety1
19. sep 2008

Lilu, nepovedala mi rizika povedala len ze z hladiska vysledkov AFP a mojho veku nevidi indikaciu na amnio, iba ak by som to ja vyslovene chcela. Ja sa v tom teda nevyznam,tak ja ze ci kvoli reume ale ona ze to s tym nic nema. Tak teda som sa s Vami chcela poradit. A ake to ma rizika?ja som len citala ze je tam 0,5 az 1 % riziko potratu,ale to je taka dost zastarala knizka, tak neviem.

lilu18
19. sep 2008

reuma s AMC nic nema 🙂 myslela som mozne rizika tej AMC 🙂 teda mne ich gynek. povedal a rozhodla som sa ,ze nepojdem a nelutujem 🙂

drzim palce,je to len na tebe 🙂 🙂 🙂

bety1
19. sep 2008

lilu: a ake to ma rizika ta amnio?

lilu18
19. sep 2008

bety -IP 🙂

kocky nasla som-www.reuma.sk

neviem ci je to ta nova stranka ,ale je tam nieco az mate cas kuk 😎

deina
19. sep 2008

Bety, myslim, ze baby spominali amnio kvoli metothrexatu, ktory brali. Super, ze mas dobre vysledky. 😵 🙂

Idem kuknut stranku...

Sestra dnes bola u reumatologa a prisla potom ku mne cela vyrehotana - ved ja hovorim, ze reumatologovia su divni! 😀

potulka
19. sep 2008

ahoj bety. kedze za sebou este nemam ani tripple testy, asi je predcasne hovorit v mojom pripade o amniocenteze. u mna o tom zatial ani jeden lekar nehovoril a iniciativne sa na to pytat nemienim. cim menej takychto vysetreni bude potrebnych, tym lepsie. na druhej strane som taky ten typ pacientky, ktorej ked lekar povie, ze si ma dat spravit vysetrenia alebo brat nejake lieky, tak ho zvycajne posluchne. 😉 ale uvidime. dufam, ze to potrebne nebude.

bety1
22. sep 2008

Ahojte, no ja som metotrexat nebrala, lebo som nanho alergicka,takze teda sa iniciativne pytat na amnio nebudem,a dufam,ze bude vsetko ok.
Tehulky:ako ste na tom s reumou?Mne sa to dost zhorsuje hlavne vecer. Ale mozno je to tym ze jem vela mliecnych vyrobkov,mlieko syry a tak a poslednu dobu odkedy som v praci aj masa, lebo mame kazdy den skorom maso. Skusim to obmedzit a dat sa viac na zeleninu. Dufam,ze to zabere. Tak sa chcem vyhnut prednisonu alebo paralenu, kazdy vecer rozmyslam ci si dat tu polku paralenu alebo nie,aby to neuskodilo babu.

lilu18
22. sep 2008

bety -IP

myslis ze mliecne vyrobky a maso zhorsuju RA? teda ja som masozravec,to som mala skor vediet...a zase ked sa nejem maso som hladnaa,hm A co sa tyka tehu-podla mna jedzte vsetko co vam pride na chut-ved papate aj za babo 🙂

potulka
22. sep 2008

bety, to fakt mliecne vyrobky nie su dobre na reumu? 😕 a odkial potom mame brat vapnik? chapem, ze je aj v zelenine a ovoci, ale zasa toho by sme museli jest na tony... mne praveze mliecne vyrobky kazdy doktor odporuca, nehovoriac o tom, ze v tehotenstve treba vapnika este viac. nejem teraz len plesnove a nepasterizovane syry (a strasne mi to chyba, uz som sa zaprisahala, ze prve jedlo po zruseni tejto "karanteny" bude nakladany hermelin alebo pomazanka z nivy 😀 ). inak, moje babo miluje zemiaky, najma pecene. minuly tyzden som ich musela robit dvakrat (a to sme mali aj za remosku francuzskych) a dnes idem znova. take v supke, s maslom a acidkom, mnam! 😉
moje klby sa zatial maju dobre, hlasia sa len velmi sporadicky. casto som sa aj s kvantom liekov citila 100x horsie ako teraz. tehotenstvo sa mi na artritidu javi ako vyborna terapia. 😉

deina
22. sep 2008

A viete, ze aj moj reumatolog je akysi protimliekovy? Ale on tak vseobecne, vraj pre ludi nie je bohvieako zdrave, nezoberie si z neho telo dost vapnika a zahlienuje - lenze ja vravim, ze je trochu divny. 😅 Vraj mak ma vela vapnika, ale ten asi nebude dobry pre tehulky.

Vraj by sme mali jest vela zeleniny, malo sladkeho a mlieko nie.

potulka
23. sep 2008

ale vztahuje sa to aj na mliecne vyrobky? napr. take jogurty, acidko, syry...? samotne mlieko neznasam a ani ho nepijem, ale tie ostatne veci lubim. 🙂 inak, jedli ste niekedy niektora taky praskovy vapnik? tusim biomin-h sa to volalo. bolo to v malych sackoch, zarobilo sa to do vody ako solamyl a vypilo sa to. humus... moja stara mama, ked ma videla zarabat si to, vzdy opacila: "zasa betonujes?" 😀

bety1
23. sep 2008

Baby, ja teda neviem ci je dobre maso a mliecne vyrobky,ale ja sa citim teda dost horsie, takze to skusim do urcitej miery obmedzit. Ja myslim,ze vsetkeho treba s mierou. Ked som este nebola tehu a skusila som delenu stravu, vzdy som sa lepsie citila (co sa tyka kosti)ked som mala nemasove a nezivocisne dni. a ked som jedla maso + zelenina, citila som sa horsie s klbami,takze u mna to funguje takto. Ale osobne si myslim ,ze clovek potrebuje aj maso. Vsetkeho treba s mierou. 🙂

deina
23. sep 2008

Pocas tehotenstva som mala cukrovku, takze som musela vysadit vsetko sladke a jest same zdrave veci, chude maso, vela zeleniny, sem tam ovocie - po takych dvoch tyzdnoch som sa citila normalne uzasne, prival energie (ziadne lieky som nebrala) a po takom mesiaci mi bolo uz vsetko sladke napr samotne mlieko sa stalo uzasne sladkym alebo kakao (take to klasicke v prasku). 😀 Ale naozaj som sa citila lepsie, tak nieco na tej strave byt moze...

lilu18
24. sep 2008

deina aj maly ma cukrovku?
u nas sladkosti velmi nemusime 🙂 sa tesim,ze mala neodkuka zlozvyky-dufam,aspon kym nepojde do MŠ

a to mlieko-fakt zahlienuje a preto samotne ani nepijem iba jog. syry ....ale podla mna zalezi od organizmu,niekto ma rychly metabolizmus a spali hadam aj klince 😀 vid. moj muz 😀

deina
24. sep 2008

Nie, maly nema a ja som mala tehu cukrovku, tak snad z toho ta klasicka cukrovka nebude.

bety1
26. sep 2008

Ahojte,no akurat idem od reumatologa, som k nemu zbehla lebo mi dost napuchlo koleno a mechce to prejst uz 2 dni. Ja nic neberem,tak som sa ho chcela spytat ci netreba nasadit prednison. Povedal, ze najskor mam skusit ladovat, potom to vytiahne a potom podla vysledkov uvidime, ci nasadime prenison. Ale nastval ma tym,ze som sa spytala ci nema ten opuch vplyv na babo a on ze v podstate sa aktovovala moja choroba co je zapal a tam su iste vselijake rizika, o ktorych mi ale predtym nez sme planovali babo nehovoril,prave hovoril, ze ten zapal nema vplyv na babo. Kto sa ma v tych lekaroch vyznat. No len ma znekludnil. Spomenul nejake srdcove vady alebo co, no moc nechcel hovorit aby ma asi este viac neznekludnil. Co myslite vy?
A este povedal, ze si mozem dat mast voltaren. Je to bezpecne?

potulka
26. sep 2008

ahoj bety, aj ja som dnes bola u reumatolozky, ale len na krv. na kontrolu pojdem druheho. tebe krv nekontroloval? lebo ja mam take skusenosti, ze aj ked som mala nieco opuchnute a necitila som sa dobre, biochemia bola v norme, teda aj zapal. nie vzdy to tak bolo, samozrejme, ale aj take sa mi stalo. neboj sa, vidis, kolke baby tu maju reumu a maju pritom zdrave deti. riziko je tu vzdy, aj u mamiciek, ktore same nemaju absolutne ziaden zdravotny problem. davaj si ten lad a voltaren a uvidis. mozno sa blizi len zmena pocasia. a inak, stava zo zazvora sa da pouzivat aj zvonka na bolave klby, ako som sa kdesi docitala. skus.

bety1
26. sep 2008

Potulka, diky moc za podporu, potrebovala som aspon jedno povzbudive slovo. a mozem ten voltaren-masticku?
No lenze bolesti uz mam 3 tyzdne,takze to nebude pocasim. Mne by bolest bola uplne jedno. len aby to neublizilo babatku.diky moc za podporu.Drz sa aj ty.

beata26
26. sep 2008

betty kup si v lekarny vola sa to zazracna naplast je to v zltom obale nemusis sa bat je to len bylinkova naplast .mam to vyskusane .prepacte ze sa miesam medzi vas . mam tiez ra acitam vas kazdy den .

deina
26. sep 2008

Bety, mozes pouzivat masticky - kedze sa to pouziva lokalne a len zvonku, nebude to mat vplyv na babo (aj ked v letaciku moze byt nieco ine pisane). Neviem, ci samotny zapal ma daky vplyv na dieta, o tych srdcovych vadach viem, sposobuju ich protilatky, ktore telo tvori, ale je to velmi male percento. Uvidis, ze budes mat krasne zdrave dietatko, neznepokojuj sa. Keby sa dialo nieco zle, urcite si spravi podrobnejsie testy alebo ta posle napr na hematologiu.

alexxxa
26. sep 2008

Ahojte babulky,

som tu nova, nasla som si tuto temu cez vyhladavac a jednym dychom som si vas precitala od zaciatku po koniec. Mozem sa k vam pridat? Nasnazime sa sice o babo, ale....
Pred 7 mesiacmi (5.2.5008) sa nam narodila dcerka Emma a vtedy sa to zacalo. Boleli ma ruky, nohy, no myslela som si, ze to je z nosenia babatka. Az ked mala Emmka skoro 5 mesiacov (1.7.2008) som isla na krvne testy, kde mi zistili zapal v organizme a zvyseny reumatoidny faktor. Nasadili ibalgin, porobili vsetky mozne testy, z ktorych sa javi, ze vsetky organy su OK, len klby su zapalene. Ibalgin zabral, no len na dva tyzdne. Reumatologicka nasadila prednison a vyjadrila podozrenie na reumatoidnu artritidu. No a pred vcerom prisli vysledky vsetkych testov, je to RA seropozitivna, nasadila mi Metotrexat, Sulfasalazin a mam brat k tomu aj Prednison a Alfamil. Citala som vsak, ze sa tieto lieky navzajom ovplyvnuju, moze prist dokonca k toxicite, zajtra mam zacat s liecbou, no trochu sa bojim.
Chcela by som vas velmi pekne poprosit, kto mate skusenosti s takouto liecbou, nenapisali by ste mi? Budem velmi vdacna za kazdy nazor.

potulka
26. sep 2008

ahojte, poobede nam volali z antolskej, ze tripple testy dopadli OK. 😵 to mi pripomenulo, bety, ze ak by malo tvoje babatko nejaky problem, na tychto testoch by to asi bolo vyskocilo. suhlasim s deinou, ak by bolo riziko zvysene, poslu vas na podrobnejsie vysetrenia. napadlo mi tiez, ze sa skus v lekarni popytat aj na nejaku mast na baze pagastanu konskeho. tusim som to aj sem raz pisala, ze jedna uznavana slovenska lekarka zaoberajuca sa bylinkami, ho velmi odporuca. ja som si dala kvety z neho na jar vyluhovat do alpy a myslim, ze mi to lokalne pomahalo (masirovat, nie pit... 😉 ).

zuzanabb
autor
26. sep 2008

ahoj alexxxa, vsetky lieky co si vymenovala som donedavna brala. Methotrexat, Sulfasalazin, prednison aj aflamil. Aj by som ich nadalej brala keby som nechcela babatko. Ostal mi len prednison a aflamil. Lieky su sice silne, ale je potrebne aby ti zastavili zapal cim najskor. Preto na zaciatok davaju silnejsiu liecbu, aby sa predislo trvalym poskodeniam na klboch. Lebo zapal ti nici chrupavku, takze ak sa im podari znizit zapal, tak sa im podari zastavit degeneraciu klbov.
Pribalove letaciky k liekom prosim ta necitaj, lebo potom upadnes do depky a budes cakat kedy to tebou slahne 😉 takze NECITAT! Musia tam napisat vsetky mozne vedlajsie ucinky aby sa chranili, ale neboj, ja som tu kombinaciu liekov brala dost dlho a nic sa nedialo. Zalezi aj na tom ake davky ti predpisali z kazdeho lieku, ale na tvojom mieste by som sa aj napriek vysokym davkam neznepokojovala. To je fakt kvoli znizeniu zapalu a potom ti ich zredukuju. Neboj, urcite ti to pomoze.

alexxxa
26. sep 2008

Zuzi, dik, ze si zareagovala 🙂 Videla som na zaciatku tejto temy, ze pises o rovnakej kombinacii liekov, ukludnila si ma, snad to prezijem 😉 Mas pravdu, ze prvorade je potlacit zapal, teraz som na tom dost biedne, dost ma bolia zapastia a kolena, no snad to bude uz len lepsie. Reumatologicka hovorila, ze ak mi nebude zaberat aflamil, mam ho vymenit za movalis. Hovori Ti nieco tento liek? Je to tiez riadna palka, som este stale trosku v soku, tolko liekov naraz....Ozaj a vy uz sa snazite? Kolko si bez methotrexatu a sulfasalazinu?

Potulka gratulujem k dobrym tripple testom, urcite doma s manzelikom oslavujete 🙂