Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

veronika002
10. jún 2011

@molka veď predsa v Nuchu sú aj ľudia, ktorí nemajú viditeľnú reumu na kĺboch, ale majú ju na organoch spojenú s lupusom, tak čo kecajú..... Ja by som si takéto reči ani len nevšímala.... Dostať sa do Nurchu je fakt ťažké a preto sa tam nedostane hockto len tak bez príčiny.... A tety nech nehundrú a nech sú radi, že ich a tam vôbec zobrali..... Verím im ich bolesti, ale predsa môžu chodiť aj do iných kúpeľov ale toto mi pripadá, že Nurch je akoby na také riadne zregenerovanie a nakopnutie organizmu a to predsa potrebujeme my mladé reumatičky... :o)) tak im aj tak treba odpovedať.. Mne starí a starší ľudia absolútne nevadia - mám aj starých rodičov, ale niekedy, čo je moc, to je moc..... Mohli by sa hanbiť :o))

molka
10. jún 2011

@veronika002 toto sme často rozoberali so sestričkami, tam je veľa starších ľudí, ktorí by tam ani nemuseli byť. Ale keď vie niekto zveličovať a preháňať, tak sa dostane do Nurchu hocikedy.
@lenka_enka neviem, či treba predstierať chorobu. Ak máš reumu, tak sa pýtaj svojej obvodnej reumatologičky o hospitalizáciu v Nurchu, ona by mala poslať žiadosť a potom teba už len čakať. Na hospitalizáciu sa čaká zvyčajne 3 mesiace, na ambulantné vyš. asi mesiac, ale je to individuálne podľa aktuálneho stavu.

lenka_enka
10. jún 2011

@molka samozrejme, bol to len vtip na margo predosleho prispevku ;) predstierat nic nemusim 🙂 , len som chcela vediet, ci tam prijimaju ludi napr- len so silnymi deformaciami, akut. bolestami...ktohovie ake pravidla a obmedzenia tam mozu mat 🙂 Ja som o nich totiz nikdy nepocula a vsetko co moze pomoct by som rada skusila 🙂

molka
10. jún 2011

@lenka_enka veľa pacientov tam chodí kvôli tomu, aby sa u nich potvrdila, príp. vylúčila reuma. Ty si tam ešte neležala? Ak máš záujem o hospitalizáciu, tak požiadaj svoju reumatologičku. Možno by tam mohla poslať žiadosť aj obvodná lekárka.

utaninka
10. jún 2011

@mikenka Vitaj medzi nami! Tak sa asi ozaj oplati byt trpezliva, ako vidim, aj tebe to chvlilu trvalo, kym MTX zabral. Aj mne doktorka spominala taku injekciu. Ale este mi ju nedala. Uvidime, mozno si ju popytam, keby sa to nezlepsovalo.

@veronika002 Tak ty mas dnes fakt dobru naladu. 😀 😀 OK, podprdy necham v skrini a nech sa kazdy pozera ! Haha
S tym pohybom mas asi pravdu, niekedy sa oplati aj cez slzy radsej hybat, ako zostat sediet. Mam to vyskusane. Lebo nepohyb sposobuje stuhnutost a potom este vacsiu bolest. je to zacarovany kruh a treba naozaj odhodlanie na to, aby sa clovek z toho dostal von.

Uz som to tu v diskusii niekde spominala, ale napisem to este raz: Velmi velmi vas vsetky obdivujem. Ja som reumu tak vazne zacala riesit uz ked som mala dve deti. vasa cesta k tehotenstvam a babetkam bola dlhsia, omnoho tazsia, lebo cakat na utlm RA , vysadit skoro vsetky lieky a dufat, ze to nebude dlho trvat, kym sa v brusku zacne vyvijat novy zivot, chce PEVNE NERVY a ODHODLANIE. Hadam sa vam vsetko to trapenie vynahradi na detickach, ktore si vazite o to viac.
Prepacte, dlhy prispevok, ale nedalo mi to.

utaninka
10. jún 2011

@lenka_enka urcite to vyjde a pomocnicka, alebo pomocnik pride na svet. Kolko bab tu uz otehotnelo a maju babetka, drzim palce, aby si coskoro rozsirila rady RA-matiek. 😉

molka
10. jún 2011

@utaninka máš pravdu s tým, že reumatička musí mať pevné nervy a odhodlanie. Ale asi najhoršie (aspoň pre mňa) bolo vysporiadať sa s reakciami zdravých ľudí v mojom okolí v tom zmysle, že je to nezodpovedné, aby som riskovala zdravie a chcela mať dieťa. Vraj ma to dieťa bude potrebovať a ja nebudem schopná sa oň postarať. To sa fakt blbo počúva. Ale nikoho nenapadne, že aj zdravá super dokonalá žena môže mať deti, ochorieť alebo mať nehodu a potom čo? Už nie je plnohodnotná matka?

potulka
10. jún 2011

@molka to fakt? 😅 ja som sa s takymi blabolami nastastie nestretla. ved toto nie je choroba, ktora by bola nezlucitelna s materstvom.

molka
10. jún 2011

@potulka on ani nejde o to, že by reumatička dieťa nedokázala donosiť a porodiť, ale vraj sa o dieťa nebudem môcť plnohodnotne postarať po fyzickej stránke. A tieto reakcie na moje druhé dieťa neboli len zo strán "bežných ľudí", ale hlavne lekári sa dosť pohoršovali. Vraj mať deti je síce pekná vec, ale musím si uvedomiť, že som chorá. 😝

utaninka
10. jún 2011

@potulka mne tak vrta hlavou jedna vec: Ty si zacala v 9tich rokoch, ako pises. juvenilna ma 50% sancu, ze sa vylieci celkom. Mala si niekedy takto dlhe obdobie kludu, ako mas teraz od porodu? Ty si, pokial si pamatam, teraz len na medrole, ze? Nemohlo by sa stat, ze si sa uz celkom vyliecila? Ja by som ti to priala z celeho srdca. Ved u niekoho moze porod reumu nastartovat (ako u mna), tak nemoze ju aj stopnut? Mozno taram nezmysly, ale co ty nato? A tvoja lekarka? Ake mas vysledky z krvi?

potulka
12. jún 2011

@utaninka zaujimava uvaha. ano, aj mne hovorili, ked som bola mala, ze v polovici pripadov sa to samo od seba zastavi, ale nebola som ten pripad. co sa tyka kludovych obdobi, striedalo sa mi to so zvysenou aktivitou, asi ako kazdemu. ako dlho kludove obdobia trvali, si uz ani nepamatam. kym som bola mladsia, hlavnu tarchu mojej liecby znasala mamina, ja som len uzivala lieky a uzivala si, ze nemusim na telesnej cvicit. 😀 naposledy som mala riadne zvysene vysledky v... tusim 2001, vtedy mi na odporucanie z piestan nasadili MTX a celebrex a odvtedy sa celkom dobre drzim. naposledy mi robili odbery v januari v NURCHu a takmer vsetko bolo OK. ale vyliecena nie som, vidim, ako mi napriek dobrym krvnym testom klby hapruju a deformuju sa.

utaninka
13. jún 2011

@potulka aha, a ja som si myslela, ze tie deformity, o ktorych hovoris, su este z minuosti. Kedy ta cakaju tie operacie?
@molka Ludia vidia veci len zo svojej perspektivy, a (ako som si vsimla), su to najma muzi (cest vynimkam), ktori akosi nechapu nasu tuzbu po detoch. A, navyse, neviem, ako tvoja starsia dcera, ale ta moja mi je teraz velkou pomocou. Ked mam bolesti je mojou "pravou rukou". Tak to je argument, preco by reumaticky MALI mat deti. Do buducnosti nam aspon nehrozi byt odkazana na pomoc cudzich ludi. 😅 😅 Aspon dufam.

molka
13. jún 2011

@utaninka ja som mala negatívne reakcie na moje materstvo aj zo strany žien. A keď som argumentovala, že mám dobrého manžela, ktorý mi s deťmi veľmi pomáha, tak mi dotyčná osoba povedala "chudák manžel!" Najradšej by som ju vtedy prizabila, to vie človeka tak zdeptať. To mi naozaj môže zdravý človek závidieť, že mám spokojné manželstvo alebo čo? Pri prvom dieťati mi nikto nič nevravel, tieto reakcie boli až vtedy, keď som čakala druhé dieťa. A to ešte netušia, že s manželom plánujeme niekedy v budúcnosti možno aj tretie. Manžel by chcel aj hneď, ale ja sa tomu ešte bránim, najskôr sa musím trochu zotaviť a potom možno, uvidím podľa stavu, ako mi bude.
Moje deti mi veľmi pomáhajú. Staršia samozrejme viac, ale aj tá mladšia je zvyknutá, že mi podáva veci zo zeme a je ku mne ohľaduplnejšia. Nehrozí, že by ma buchla, lebo vie, že ma potom bolia kĺby. Sú strašne zlaté obidve a myslím si, že sa vďaka mojej chorobe naučia, že v živote si musíme navzájom pomáhať.

utaninka
13. jún 2011

@molka krajšie si to už ani nemohla napísať. Hovoríš mi z duše! Želám ti, aby to tretie bábo mohlo prísť čo najskôr. 🙂

potulka
13. jún 2011

@utaninka no, tie deformacie zacali este pred porodom, teraz uz len dorastaju do krasy. 😅 dalsie operacie - uvidi sa. minuly stvrtok som bola na kontrole. doktor je spokojny, ako sa to hoji a dovolil mi opatrne prenasat cast vahy aj na operovanu nohu. samozrejme, s barlami. ze o taky mesiac mam na nohu doslapavat asi polovicou svojej vahy. potom dalsia kontrola. musim sa priznat, ze ma to uz velmi nebavi. 🙄 myslela som si, nevedno preco, ze to pojde cele rychlejsie. ale ked si tak spominam na doktorove poznamky, ktore mal predtym, vlastne mi netvrdil nic ine, to len ja som si to blbo vylozila.
no nic, naspat sa to uz dat neda, treba vydrzat. ostatne operacie by mali byt jednoduchsie. prsty na nohach pojdu asi prve, niekedy na jesen, potom v zime zrejme dva klby na ruke. to je najakutnejsie. ostatne by som si rada odlozila az po druhom babatku. 😉

potulka
13. jún 2011

@molka pekne to vsetkym neprajnikom natri. 😉
akoze, na jednej strane take poznamky chapem. no na druhej strane, kto moze povedat, ze svoje dieta vychovava v idealnom prostredi? to by potom deti nemali mat ani slobodne matky, zeny, ktore mali samy tazke detstvo, zeny, ktorych muzi fajcia, zeny, ktore budu musiet ist po pol roku znova do prace, tie, ktore byvaju na ulici s velkou premavkou... niektori extremisti tvrdia, ze vobec rodit deti do tejto doby je sialenstvo... takze, nech sa pekne kazdy stara sam o seba a vybavi si to so svojim svedomim. 🙂

lenka_enka
14. jún 2011

@potulka fuuha, tolko operacii nema ani Vondrackova :-P klobuk dole a aj vsetko az po topanky 🙂 prajem Ti, nech su tie operacie co najmenej bolestive a nech sa citis lepsie, ved si to zasluzis po tolkych rokoch ;)

utaninka
14. jún 2011

@potulka aha, tak ty uz si rekonvalescent! juj, tak to musi byt otrava - leto s barlou. Esteze tvoj maly je uz velky. 🙂 Tuto jesen uz ide do skolky, ze? Tak vzime by si tie operacie mala relativne lespie zvladat.

No a este jeden postreh. To tak vseobecne pre vsetky. Ja teraz bojujem s tym uberanim prednisonu. nebudem sa rozpisovat, je mi vselijak a uz som kolkokrat mala v ruke celu tbl, ze sa vratim k povodnym davkam a hotovo. Minuly tyzden som este viac ubrala (reumatologicka mi dala za ulohu znizit davky na 2,5mg obden...) a to vam nebudem hovorit, aky som mala vikend. Telo protestovalo, v noci som sa uz ani nevedela prikryt perinou, cez den deculo obriadit vobec, no hruza. Tak som dosla na net a vygooglila som si, ze pri znizovani prednisonu sa u pacienta dostavuje tzv."PSEUDOREUMATICKY SYNDROM"....u niektorych trva aj mesiace, kym sa telo s vysadenim kortikoidov vyrovna a tazkosti ustupia. Vedeli ste niektora o tom? No ja teda som netusila. A mne bolo divne, ze vysledky uz mam uplne OK , RF je v norme, CRP v norme, sedimentacia ok, a ja sa citim takto. Podla mna to bude tym sokom z nedostatku prednisonu..... Co myslite?

potulka
14. jún 2011

@utaninka nie, matej este nejde do skolky. najskor o rok v septembri.
uz som pocula, ze telu dlhsie trva, kym si zvykne na nizsie/ziadne davky kortikoidov, ale nevedela som, ze je to dokonca nejako pomenovane.
@lenka_enka no, znie to hrozivo, ale nie su to az take velke zakroky. len sa to potom dlho hoji a rozhybava, to je na tom to otravne. ale som rada, ze sa to vobec da operovat, to je super. 🙂

topzuzana
15. jún 2011

@utaninka
ahoj, ja som na tom velmi podobne...a "potesila" som sa, ze to ma aj niekto iny, lebo som si myslela, ze sa budem musiet vratit naspat k medrolu....ja som uzivala povodne 4 mg rano, potom som mala znizit na 4mg/2mg (teda obden 2mg), to mi ale vobec nerobilo dobre a stale som zabudala, kedy ktora davka, tak som si to znizila na 2mg rano...to som este znasala dobre, ale po cca mesiaci som mala znizit na 2mg obden a po dvoch tyzdnoch uplne vysadit....a odvtedy sa necitim velmi dobre, klby bolia viac a viac, kolisu mi aj opuchy klbov, jeden den som takmer fit a druhy sa ledva hybem...o pseudoreumat. syndrome som teda nepocula, idem si ho vygooglit...dakujem za info
...a uzivas teraz este nejake ine lieky? mne zostal aflamil vecer a 2x2 sulfasalazin.

lenka_enka
15. jún 2011

@utaninka no neviem ako je to s tym syndromom, lebo ja som brala 1t/den- potom som dala polku dole obden a necitila som to skoro vobec az na nejake ranne stuhnutie. a tak som sla na 1/2t denne a to bolo teraz zaciatkom roka- koooniec, vsetko ma bolelo, tak sme to dvihli zas na celu obden aaa o dva mesiace este raz dvihli a som zas na 1t/den - kde som bola pred troma rokmi :/ ale to je podla mna tym pocasim a stresom- proste som mala zle obdobie a nezvladlo to telo samo - teraz mi uz je tyzden lepsie ked sa to vonku upokojilo, tak skusim zas pol tbl obden znizit...no..uvidime.... ale ja ti neviem, myslis ze to ma zmysel tak sa trapit ze nemozes az fungovat v normalnom zivote? ja viem, ze ti chce doktorka dobre, lebo prepchavat sa liekmi nie je dobre......ale zasa- ako vravi moj doktor- mne musi byt dobre, aby bola liecba dobra. ze ked ma to boli a nemozem robit zakladne veci, tak na to neideme dobre 🙂 no neviem....skoda ze som nesla na medinu a neviem si spravit autodiagnozu 🙂

utaninka
16. jún 2011

@topzuzana no veru, aj mna to "potesilo", ze nie som v tom sama. No ale ja beriem uz stvrty tyzden MTX, zatial este nemozem ocakavat nejake zmeny, ako tu aj pisali kocky, tak to chce este cas. Vcera som bola u mojej lekarky a ona mi hned povedala, ze ked je zle, mam ist opat na 5mg. A ked ani to nepomoze, tak mi da tu injekciu, zabudla som, ako sa to vola.
@lenka_enka to uz vlastne pisem aj tebe, aj moja lekarka tvrdi, ze musi byt mne dobre, nemala by som sa v kazodennom zivote trapit, je velmi empaticka. To len ja sa trochu tych kortikoidov bojim.. 😒 Som citala, ze dlhodobe uzivanie moze poskodit aj oblicky. Ja viem, 5mg vobec nie je vysoka davka, ale zas dlhodobo.... Este sa spolieham na jednu barlicku: kedze uz mame (vdaka Bohu) dve deticky, dalsie neplanujeme a mna trapia cysty na vajecnikoch, doporucil mi moj gynekolog antikoncepciu. Podla mojej lekarky by takato hormonalna rovnovaha mohla pomoct aj na RA. Tabletky uz su doma, uz len cakam na prvy den MS a uvidim. Ak sa to nezlepsi ani potom, dvihnem ten prednison opat hore. Mate niektora skusenosti s HAK popri MTX a prednisone? Ako sa to dokopy znasa?

potulka
16. jún 2011

@utaninka ja som brala HAK presne tak dlho ako MTX. nie kvoli nemu, nahodou to tak vyslo. takze neviem posudit, ci to malo nejaky pozitivnejsi vplyv. zaujimavy nazor ma gynekologicka zuzkyBB, ze HAK pocas uzivania MTX vlastne chrani vajecniky, lebo ich uspi a MTX ich potom neposkodi. 🙂
antikoncepcia je tiez hormonalna, aj ked su to ine hormony ako prednison. takze ak nemas strach z HAK, myslim, ze by si sa nemala bat ani kortikoidov.

lenka_enka
16. jún 2011

@utaninka tak potom daj vediet ci ti to pomohlo, ja teraz na antiku ani nepomyslim 🙂 ale mozno casom sa aj takato informacia zide aj mne 🙂 ale kazdopadne suhlasim s @potulka -ou ze sa nemusis tak bat kortikoidov, hlavne nech je ti dobre ;)

utaninka
16. jún 2011

@lenka_enka
@potulka no tak ja uz na to kaslem "naj me i poraži", jak hovorime tu na vychode. 😉 Od zajtra dviham davku. Ja som HAK uz brala vela krat a vzdy na dlhsie obdobie, nemam s tym problem, aj ked su to hormony, len som si myslela, ze tie kortikoidy su akoze vacsi strasiak 😎 . A toto o tej ochrane vajecnikov bude mat nieco do seba. Ja sa zas spolieham na to, ze pod HAK sa moje telo bude spravat podobne ako v tehu, nebude ovulacia, nebudu vykyvy hormonalnych hladin...a snad to navodi taky podobny stav, ako tehotenstvo. 🙂
@lenka_enka a kedy mas svadbu?

loona23
16. jún 2011

Ahojte....potrebovala by som poradit.....mam 23rokov a uz 4roky mam problemi zo zapalmi.Zacalo mi to bolestou Achilovky....chodila som po vysetreniach,no marne,vraj je tam zapal,ze mam brat ibalgin a natierat fastumgelom.Lenze teraz ma uz boli aj prave zapästie,klby prstov.som z toho velmi nestastna.uz som bola pred rokom aj na vysetreni u reumatologa,vravel ze to nevyzera na reumu.Nikto mi nevie pomoct a mne sa to vsetko zhorsuje....rano vstavam zo strachom ci sa budem moct hybat.vie mi niekto poradit c mam robit.Objednala som sa znova na reumaticke vysetrenie ale velmi sa bojim.Prosim o rau ci sa da aj s reumou normalne zit,ak by som dostala spravnu liecbu,alebo sa mam uz teraz citit ako invalid:(......dakujem za odpovede

utaninka
16. jún 2011

@loona23 No hlavne sa neboj, pri akutnych bolestiach by ta mali na reumatologiu zobrat prednostne, nemala by si cakat. Ak to konkretny reumatolog nepochopi, tak ho zmen! Vela by mali ukazat vysledky z odberu krvi, ale aj tie nemusia byt smerodatne, lebo moze ist o seronegativnu artritidu. V kazdom pripade studuj zatial, co sa da na nete, ak mas cas, preluskaj tuto diskusiu, pozri si stranku mojareuma.sk. Neboj, ako vidis, su tu baby, co maju reumu uz od detstva a ziju normalny zivot, hadam len s urcitymi obmedzeniami. 🙂

potulka
16. jún 2011

@loona23 reumatickych ochoreni je cela kopa, takze za vsetky hovorit nemozem. ja mam artritidu, ktora mi zacala, ked som mala 9 rokov. teraz mam 33, klby su sice niektore dost pokrivene, ale zivot je fajn, plnohodnotny. 🙂 samozrejme, neviem, aky by bol bez reumy. ale hybem sa dost aj s nou, mam rada turistiku a ide to. nemozem hrat loptove hry alebo tenis, no to mi vobec nechyba, nemala som k tomu nikdy vztah. a drviva vacsina dievcat tu v teme ma deti, takze aj po tejto stranke je to OK.
urcite sa nechaj znova vysetrit aj na reumatologii, chod pripadne k inemu reumatologovi. u kazdeho sa choroba moze vyvijat inak, no typicke je, ze raz sa clovek citi horsie a raz lepsie, strieda sa to. takze ak sa aj teraz mas zle, neznamena to, ze to tak bude nastalo. drzim palce.

lenka_enka
16. jún 2011

@loona23 mne zacali z nicoho nic opuchat ruky cez brigadu po mature- myslela som si, ze som si len narazila prst a pretazujem sa. Lenze ked to neprechadzalo, poslali ma na reum. a ja som na nich pozerala ze co im sibe, ved to maju len stare baby :D tiez som mala dobre vysledky, ale zacalo sa to diat symetricky a to uz doktor vedel, ktoru bije 🙂 prvy rok sme stale skusali co a ako zabera a nakoniec to uzavrel pomenovanim RA. Moj doktor je skvely a viem si predstavit, ze keby tam bol nejaky co mu je to jedno, tak by som mala prsty ako palice do hrachu. Ak si bola na vysetrenie a doktor skoncil s tym ze "reuma to nie je", tak rychlo utekaj k inemu, ktory ti povie co to JE. Mozno nie hned, mozno bude patrat, ale sama si diagnozu nevymyslis a treba to riesit ak ta to boli. Ja ti mozem tak akurat drzat palce, aby si trafila na MUDreho MUDr 🙂 a cim skor nabehla na spravnu liecbu, drz sa 😉 a aj ked mas reumu da sa zit plnohodnotne, ved pozri na potulku 🙂
@utaninka :D ňeporaži, skor pomoze :-P ved ked ti bude lepsie tak si to potom zasa znizis, my sme take umelkyne 🙂 chvilu pridam, chvilu uberiem 😎 podla mna je nam teraz tak na prd kvoli tym burkam- aj dnes rano, uz som si chcela dat len pol tbl....ale pohar bol "akysi tazky" tak som drahemu oznamila ze bude prsat a dala som si celu :D ("co? ved je jasno"- haha) a svadba sa bude konat (ked Panbozko da) 3.9. 2011, povodne som prihlasena na mojasvadba.sk a nakoniec chodim len sem 🙂

veronika002
17. jún 2011

@potulka Ahojkaj, tento týždeň som bola na sone - na tom meraní a všetko je v poriadku... :o)) Moja bublinka sa má u mňa v brušku dobre :o)) Len keby ma tie kĺby neboleli, ale niet sa čo čudovať, keď sa pozriem von oknom.... :o))) Ale odvčera som si nasadila Wobenzym 3tbl denne, je to malinká dávka a evidentne mi pomáha... Nie som taká ubolená a hlavne ma nebolia nohy, iba zápästie, ale to sa dá vydržať :o))))