Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

tivka
7. feb 2013

@alaniska Ahoj, myslím, že Ty sa nemusíš báť, nemáš až také vysoké tie protilátky. Ja by som sa tiež rada dostala s protilátkami tiež tak okolo stovky, ale hádam sa postupne znížia 🙂 Mne robia krvné odbery len keď idem do NÚRCH-u, k môjmu lekárovi chodím iba na kontroly a ten mi tiež neberie odbery. Len sa ma vždy popýta ako mi je a skontroluje mi kĺby a pozrie akú som mala najnovšiu správu z NÚRCH-u. Inak do NÚRCH sa chodí asi naozaj len na odporúčanie reumatológa. Ja tam chodím od začiatku, tam mi vlastne stanovili diagnózu a dostala som sa tam len šťastnou náhodou. Keď mi infektologička zistila autoprotilátky (kedže mi nevedeli zistiť čo mi je, poslala ma obvodná k infektologičke), hneď mi vypísala žiadosť o vyšetrenie v NÚRCH a až potom som začala chodiť aj k reumatológovi u nás (raz za 3 mesiace, niekedy až raz za pol roka). A v správe z NÚRCH mi vždy napíšu, kedy mám prísť na ďalšiu kontrolu – ale zakaždým mi musí ten môj reumatológ vypísať žiadosť o tú kontrolu v Piešťanoch.
Nemusíš sa báť, že Ti lekárka nerobí teraz žiadne odbery. Ak by si začala mať nejaké problémy, potom by Ti určite urobila odbery. Ale tiež si myslím, že v tehotenstve viac ako kortikoidy dávať asi nedávajú, len možno upravujú dávku ak je to potrebné. Ale keďže zatiaľ nemám skúsenosti ako to je počas tehotnosti, tak len tak odhadujem 🙂 Ale na tie kontroly detského srdiečka sa určite spýtaj svojho gynekológa alebo reumatologičky, pre istotu 🙂 Mne to totiž lekár v NÚRCH spomínal, ale nevravel ako často sa robia tie kontroly srdiečka a ja som sa vlastne asi nepýtala, bo som si povedala, že keď to bude aktuálne, potom sa povyzvedám
🙂

potulka
7. feb 2013

netreba mat vzdy odporucenie od bezneho reumatologa na vysetrenie v NURCHu. ja som posledne pisala mail mojej piestanskej doktorke, ci nieco take potrebujem a ona, ze nie, rovno mi ponukla termin. 🙂

alaniska
7. feb 2013

@tivka no mozno aj zalezi od lekara,ked mi predtym robili odbery trvalo to dlhsie,ze to posielaju do Nurchu,tak snad moja dr.vie co robi.
Urcite ti klesnu protilatky ked mas liecbu🙂snad sa vam podari hned ako skusite otehu.Ja som mala od prvej ms nepravidelnu a to trvalo kym som nemala antikoncepciu,po vysadeni to bolo na tom istom,ziadna ovulacia,priatel na prvy krat spermiogram zly,ze nam povedali,ze v zivote nebude mat deti do telefonu,sme revali ako dazd.Nakoniec dalsie testy mal super,plodny ako byk🙂Mne stacila jedna davka clostylbegytu,ostala som prvy krat tehu,zial neskoncilo sa dobre,ale cyklus odvtedy ako hodinky a s ovulaciou,dr.moj sa smial,ze na mna staci trenky len hodit. Takze my sme si preskakali tiez habadej a toto je len zlomok toho vsetkeho.Takze,ak by sa aj nieco vyskytlo nevesaj hlavu,nic nemusi byt tak ako v tom momente vyzera🙂

alaniska
7. feb 2013

@leninz oddychnuta?Ja som potiahla dnes do pol 10 a aj by som dlhsie kedy ma priatel nezobudil telefonom,ze dobre rano lubim ta,ach jaj 🙂
Koleno ti znicila reuma?Mas RA?Ja sice nie ,ale viem ako sa s tym zije,moja mamina ma a kym nemala biologicku liecbu tak som skoro plakala s nou ake mavala bolesti ☹

leninz
7. feb 2013

@jaya47 chodi mi aj tato myslienka po rozume, ale my mame vcelku vydarene dieta a druhe adoptovane...., viem ze by som ho urcite tiez lubila, ale je tam to ale, keby bolo prve adoptovane bolo by to o inom. ale este som uplne nezavrhla ani jednu myslienku... 🙂

leninz
7. feb 2013

@alaniska mam RA 10 rokov a hej, tehotenstvo v kombinacii s reumou mi znicili koleno, asi som bola slabo zastabilizovana, ked som vysadila lieky a snazila o mimi. lebo ani to neslo hned, podobne ako u teba, najprv nepravidelny menzes, lieky nepomohli, potom folikulometria, nemala som ovulaciu, nastastie chlap bol v poriadku, tak clostybegit na druhy mesiac som bola tehu, najprv mi zbehla ovu tak rychlo, ze sme sa nestihli snazit 😀 a dalsi mesiac, ze mam cystu, takze skusime na dalsi, ale to uz som bola tehotna, takze super.

leninz
7. feb 2013

@alaniska jaj a k tomu spanku, len co som si lahla nejaky debko zacal vonku trieskat, aj maleho zobudil, ale nechala som ho tak este zaspal, ale kym som zaspala ja tak sa maly zobudil a bola som akurat oblbnuta 😝 😀

jaya47
7. feb 2013

@leninz chapem 🙂

alaniska
7. feb 2013

@leninz no ta RA je zakerna,snad ti daju doporiadku to koleno.
To poznam s tym spankom,niekto ma zobudi a potom dlho neviem kde je sever🙂

tivka
7. feb 2013

@alaniska Ja som tiež zvykla mávať nepravidelnú menštruáciu zo začiatku, ale zase iba tak, že plus-mínus týždeň až týždne maximálne. A ešte k tomu dosť silnú. Pri antikoncepcii som si užívala, že je to presne ako hodinky a aj intenzita už aspoň bola slabšia...keď som ju prestala brať, trošku mi ale zostal upravený cyklus (aj keď tiež mi niekedy ešte meškáva alebo príde skôr) a už nie s takou intenzitou...ale aj tak bude u mňa asi ťažšie zistiť, ktorý deň mám plodný...ale akosi verím, že keď sa do toho dáme, nebudeme dlho čakať na výsledok 🙂

alaniska
7. feb 2013

@tivka skus.pripadne ovulacny test,aspon si.odsledujes ci ovulaciu mavas a sup ho na to 🙂

tivka
8. feb 2013

@alaniska
a alaniska, aj si užívala nejaké voľnopredajné výživové doplnky určené pre ženy, predtým než si začala plánovať bábetko a potom v prvom trimestri? Alebo len lieky od Tvojej doktorky?

alaniska
8. feb 2013

@tivka brala som babyplan vacsinou,teraz pri poslednom tehu som zacala femibion 800,ale len v mesiac otehotnenia,hematologicka mi neodporucala ani kyselinu listovu denne dlhodobo pred tehu,vraj ani to nieje dobre,"prekrmovat bunky"

jaya47
8. feb 2013

Baby, mam taku otazocku na bolest klbu. Je dobre nahrievat si bolavy klb? Lebo matne si spominam, ze mi vzdy vravievali, ze teplo nie je dobre na zapal - aj ked neviem, ci to nebolo len kvoli rozmnozovaniu bakterii, co pri takomto zapale tam asi bakterie nie su... Proti bolesti to samozrejme pomaha, ale nechcem si nieco zase zhorsovat len kvoli tomu, ze neviem vydrzat bolest...

leninz
11. feb 2013

@jaya47 tazko povedat z coho ta boli klb, lebo na bolavy chrbat je teplo fajn, ale napr. na koleno, kde je zapal je to katastrofa, ja som skusila masaz lavovymi kamenmi na koleno bolave a riadne mi opuchlo, pomohla az injekcia do kolena a vybrat vodu....

pisis
11. feb 2013

@jaya47 ja myslim, ze teplo ne, jak pise leninz, na aktivni zanet se teplo nedoporucuje, spis chladit (zvlast pokud je na dotek kloub teplejsi)

jaya47
11. feb 2013

@leninz @pisis No, to keby som ja vedela, aka je to bolest. Najviac mi to sada na prsty, palce na nohach a na kolena, ale nemam to opuchnute, obcas si vsimnem, ze mam ten klb cerveny a horuci, ale opuchnuty nikdy. Take, akoby mi niekto ten klb lamal, na mensich prstoch akoby mi ho niekto daval krivo... Myslite, ze to je teda zapalene? Takze chodit doma v rukavickach asi nie....

silvuska267
11. feb 2013

Ahojte,chcela by som sa vas opýtaťpar otazok.Asi pred tromi tyzdnami som bola na reumatologii,poslala ma tam ocna lekarka a zaklade silneho zapalu oka.....Lekar ma vysetril ,bola som na nejakom rengeni,kde sa mi ukazal zapal v krížovej oblasti.Lekar mi predpisal NAPSYN.Mate niektora tieto lieky,ja totiž kojim,povedal ,že pri tychto sa kojit môze ale,že ked mi pridu vysledky krvi,predpise inu liecbu ale kojenie budem musiet ukoncit.chcem sa opytat na to kojenie,ci mate lieky a kojite???dakujem

zdenula81
11. feb 2013

@silvuska267 tiez mi bol v obdobi kojenia predpisany napsyn koli bolestiam v krizoch, lekar mi ho predpisal po dlhom patrani po nete co by mi mohol dat. Na nete sa vsak nepisalo ze sa nesmie brat pocas kojenia. Ja som si to mrkla v pribalovom letaku a nakolko tam bolo ze pocas kojenia a tehotenstva nie, nebrala som ho. Skus sa o tom este raz porozpravat s lekarom.

potulka
11. feb 2013

skoro na kazdom lieku sa pise, ze sa nemoze brat pocas kojenia, lebo robit vyskum na tehotnych ci dojciacich zenach nie je eticke. takze sa to tam pise preistotu, aby ich pripadne niekto nezaloval. ale len malo liekov prenika do materskeho mlieka v takych mnozstvach, ze by to bolo pre babatko vyslovene skodlive. pozrite sa na www.mamila.sk, co je slovenske zdruzenie laktacnych poradkyn a niektorej sa spytajte na vas konkretny liek.
ja osobne som dlhodobo dojcila s medrolom, co je kortikoid. zastavam nazor, ze radsej dojcit s liekmi ako vobec nie.

pisis
11. feb 2013

@jaya47 pokud je to nekdy horouci, tak bych neriskovala (ale je to jen muj osono nazor, zkus se poptat dr.

@silvuska267 napsyn neznam, ale souhlasim s potulkou - ja kojila s prednisonem, coz je neco jako medrol

silvuska267
11. feb 2013

@pisis ahoj,ja tie lieky vôbec nepoznam,mne vlastne teraz len urcuju diagnozu.....lekar mi povedal ,že napsyn sa predpisuje aj detom,takže nejake stopy,ktore prejdu do mlieka nevadia.....mal aj 4tyzdnoveho pacienta....len ked predpise ine lieky potom by bolo kojenie problem.....ale tak citam,ze beriete lieky aj ked kojite,takze ked mi predpise ine tak to tu prestudujem a rozhodnem sa sama ....

leninz
12. feb 2013

@jaya47 no to je prave zapal a na to radsej ladove zabaly. vlekarni sa daju kupit kryosacky, das ich do chladnicky a potom prikladas na bolave klby co najcastejsie, zmiernuje to zapal a aj bolest potlaci, ale nie je to zazrak, ale teplo rozhodne nie.
@silvuska267 presne ako pisu kocky, tiez som kojila s medrolom a brala som ho aj v tehu, ale rozhodni sa sama a uzi si kojenie kym mozes.

jaya47
12. feb 2013

@pisis @leninz vdaka baby za odpovede, skusim sa podla toho zariadit 🙂

novakova2000
13. feb 2013

@jaya47 ak to máš zápal z RA určite neplné nedavaj 🙂 a ak to neni z RA aj tak by som bola prikladaním niečím teplým opatrná lebo napríklad ja som mala herniu disku a všetci davaj si teplé zábaly ale to chce iba suché prirodzené teplo takze tiez nie je dobre to niečim nahrievať vieš 🙂

potulka
14. feb 2013

dnes mi prisli vysledky z piestan a som stastna ako blcha, lebo SSA protilatky mam NEGATIVNE! cize momentalne ziadne podozrenie na sekundarny sjogrenov syndrom nie je. 😵 a RF ze 12,5... 😲 vsak mne vlastne nic nie je, tie krivule su len modny doplnok. 😀

novakova2000
14. feb 2013

@potulka ty modny doplnok, ja budem radšej staromodna teda 🙂

jaya47
14. feb 2013

@potulka to je tak supeeeeer, blahozelam 🙂

pisis
14. feb 2013

take si rikam, ze nemusim mit kazdy modni vystrelek 🙂

potulka
14. feb 2013

no, ja som dost nezenska v takych tych obliekacich a wellnessovych veciach, tak aspon niecim potrebujem byt zaujimava. 😀