Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

dahra
15. dec 2013

Ahoj, @matulisa - oni majú tuším súkromnú tému, takže sem chodia pomenej. Skús otázky priamo nasmerovať na jednotlivé žienky. Ja mám tiež RA, ale takú netypickú 🙂 (možno preto, že som ju dostala v detstve) - už dlhodobo neberiem lieky, takže fakt neporadím, ako sa postupuje. Mne len sem-tam vyskočí nejaký zápal - monoartritída to môj doki volá a ten mi šupne obstrek. Jeden som dostala aj počas tehu (okolo 20tt) To je všetko, s čím mám skúsenosť.

matulisa
15. dec 2013

@dahra ďakujem 🙂

potulka
15. dec 2013

@matulisa ja som sulfasalazin brala len kratkodobo, vysypala som sa z neho, takze na toto konkretne odpovedat neviem. pred otehotnenim som uzivala medrol 2 mg (kortikoid) a celebrex 1x200. ked som zistila, ze som tehotna, celebrex som hned sama vysadila, lebo dr. bola prave na dovolenke. ale aj ona tento postup schvalila. medrol som brala cele tehotenstvo. dr. aj gynekologovia mi povedali, ze je to velmi mala davka a radsej to mam brat, ako by sa mi mala artritida zobudit. a ani sa nie. 🙂 ja osobne by som vsetky lieky len tak zhurta nevysadila, predsalen je na ne tvoje telo zvyknute a moze zacat strajkovat. najma ak by vam malo trvat dlhsie, kym otehotnies. kortikoidy sa standardne ponechavaju aj pocas snazenia a tehotenstva, tie ostatne lieky ako ktore. ake mas laboratorne vysledky, napr. reumatoidny faktor, CRP, sedimentaciu?

knobloska
15. dec 2013

Ahoj, já RA naštěstí nemám, ale můj manžel ano. Nemáte za sebou některá biologickou léčbu? Chtěla bych se poptat na zkušenosti s ní.
Ještě něco....jaká je pravděpodobnost, že nemoc zdědí naše dcery? Manžel má RA cca 10 let (jen to dr nediagnostikovali ☹) a je seronegativní. Děkuji

leonetka
19. dec 2013

ahojte dievcata, prosim, viete mi poradit? gyndos ma poslal na vysetrenie k reumatologovi kvoli opakovanym potratom len mi ziadneho neodporucil. 😒 Pls, viete mi nejakeho dobreho odporucit vy ak prip. riesite nieco podobne? Idealne ak by bol z BA alebo okolia. dakujem pekne.

pisis
21. dec 2013

@knobloska ja mela Humiru pred otehotnenim a zkusenost je dobra, proste funguje (jen ty vedlejsi ucinky clovek nesmi cist 🙂). Doufam, ze ji dostanu zase. K te pravdepodobnosti - je to tezke - ja osobne myslim, ze nejake predispozice pro autoimunutni onemocni tam bude ☹, ale jestli dostane RA nebo neco jineho a nebo nic (coz je urcite spravna odpoved🙂)?. Ono, malokdo je uplne zdravy - alergii ma skoro kazdy druhy - a to je vlastne to same - autoimunutni onemocneni. Preju at se to dceram vyhne.

leninz
22. dec 2013

@matulisa ahoj, chodim sem malo, tak asimas uz problem mandli za sebou, ale ja som mala problem s uchom, upchavalo sa mi a zhorsoval sa mi sluch, nakoniec zistili, ze problem su nosne mandle, isli von a nasledne som dostala reumu. ale nedavam to do suvisu, spustac bol asi stres, spustil infekcie a tie nasledne reumu. myslim, ze reumaticky zapal vybratim mandli neprejde, to by bolo velmi jednoduche, ale ak sposobuju mandle aj nejaky iny problem tak asi si ich dat vybrat...
@matulisa ohladne liekov ako pisala aj pisis, ze na letakoch pisu vsetky mozne negativne ucinky, aby sa chranili vyrobcovia, ale treba sa vzdy radit s lekarmi. nespominam si sulfasalazin a tehu, lebo ten som brala davno, ale vacsina z nas ma mtx a medrol (prednison). medrol sa berie aj v tehu, ak je treba a aj pri kojeni, mtx som musela vysadit 3 mesiace pred planovanim tehu, ale su aj take nazory, ze az do tehu sa moze. su stale nove studie, ale tak kto im ma verit.... neviem co vsetko beries, ake mas vysledky a ako sa citis, ale je dobre ist do tehu, ked je zapal pod kontrolou, lebo nie kazdemu sa v tehu polepsi....

leninz
22. dec 2013

@knobloska ked uz raz RA v rodine je, je na nu predispozicia aj u dcer, ale neznamena to, ze sa musi niekedy aj prejavit. a biologicku liecbu som brala pred tehu a bola super, cez tehu samozrejme vysadena a ked mi ju nasadili opat po porode uz nezabrala tak dobre a trvalo kym zacala ucinkovat, ale su rozne druhy, da sa skusat co zaberie. ak mozem poradit, ak s nou zacne tak nevysadit, neprerusovat pokial to nie je potrebne (napr. koli operacii a pod.).

leninz
22. dec 2013

@micinecka obavam sa, ze tu nie je ziadna kocka s bechterom, ktoru poznam 😒

kamce
2. feb 2014

@knobloska ahojki, já mám RA a měla jsem i biologickou léčbu, jo je super, pomůže ti...píchala jsem si injekce cca 3 roky, pak mě napadlo si přečíst NÚ - např. nádory atd....takže jsem si to vysadila...cca od října 2012 si je nepíchám a za měsíc mám TP, tak doufám, že malý bude zdravý, nevím jaká je pravděpodobnost, že to mimčo může mít. Na to ani nemyslím, prostě bude zdravé 😝

kery
18. feb 2014

ahojte, prosim vas kolko mg prednisonu alebo ineho glukokortikoidu ste brali pocas tehotenstva? moze sa viac ako 5 mg? 🙂

pisis
19. feb 2014

@kery 10 mg Prednisonu a zadny problem 🙂, jen by to vzdy meli vedet i v porodnici, ale to je tak u vsech leku

kery
19. feb 2014

@pisis dakujem kraaaasne 🙂 som nevedela o kolko si mozem bezpecne zvysit davku, doktori sa mi k tomu nejak bezpecne nevedeli vyjadrit - si ma len prehadzovali 😀 si ma potesila ♥

pisis
19. feb 2014

@kery neni zac 🙂, ja myslim, ze lepsi troska prednisonu nez nejaky aktivni zapal v tele, aj moji doktori mi to schvalili.

potulka
19. feb 2014

@kery ja som brala obe tehotenstva 2 mg medrolu a vsetci gynekologovia hovorili, ze to je len kozmeticka davka, ziaden problem. takze urcite sa moze aj viac.

tera87
19. feb 2014

ahojky já brala v těhotenství 40mg prednisonu a všichni dr.řikali že se nic neděje že se to dává někdy i aby maličkým rychleji dozráli plíce.

tera87
19. feb 2014
kery
20. feb 2014

@tera87 oki, super. dakujem za komentare aj tebe @potulka. 🙂 ste ma upokojili, som sa dost bala kvoli babatku 🙂

nikolciatko
27. feb 2014

Ahoj mas tu príspevky s roku2008 a čo dnes podarilo sa ti otehotnieť ja som dostala reumatické agaritínu pocas prveho tehotenstva pred 2rokmy a teraz by som chcela druhe babo

nika19918
28. feb 2014

Ahojte, ja mam stillovu chorobu - druh ra. Dietatko nastastie uz mame, diagnostikovali mi chorobu len pred mesiacom, zatial druhe neplanujeme no aj tak by som sa chcela spytat na vasu liecbu stilla. mozte mi poslat aj postu. pekny vecer zienky. nika

pisis
3. mar 2014

@nika19918 Ahoj, pokud vim, tak jsi tu asi se stillem prvni, ono tech revmatickych chorob je spousta. Myslim, ze obecne nejlepsi co je, je biologicka lecba, ale je draha a dava se az kdyz nefunguji ostatni. Co se tyce dalsiho decka, nejake leky se brat muzou (kortikoidy....), nejake ne, ale to je samozrejme nejlepsi vzdy probrat s lekarem. A v teto teme neni ani jedna, ktere by kvuli chorobe nemela decko 🙂, jen je to treba dobre naplanovat.

nika19918
3. mar 2014

@pisis no bola som informovana tu (v irsku) ze zo stillom je tych ludi menej ☹ Mne nasadili biologicku liecbu od zaciatku, nastastie 🙂 bola som vo velmi zlom stave a prislo to tak navalovo z dna na den. Po potvrdeni diagnozy automaticky tu biologicku liecbu mi nasadili. Beriem ucinnu latku anakinru pomaly 6ty tyzden. Ucinnost ze sa mi ma prejavit po tretom mesiaci. Kortikoidy beriem tiez, pribrala som 10 kil, tvar no vsak vidiet aj na profilovke, nemam uz daleko od skrecka 😀 😲 najhorsie je ze ta rucicka na vahe sa nejde zastavit a nemam taky prisun extremny jedla zeby som kazdy tyzden pribrala kilo z toho 😠

pisis
3. mar 2014

@nika19918 tak snad bio zabere brzo. oni pry i kortikoidy dost zadrzuji vodu, tak mozna ted hodne pribiras, jinak i ja mam poradne buclate tvare 🙂, ale jinak si si moc tlusta nepripadam (tak mozna o dve tri kila min by se mi libilo, ale zadna tragedie to neni). Ja zila ve Francii, tam mi taky biologickou dali hned - mela jsem Humiru a zabrala hned, ale tady v Cesku (a Slovensko je na tom podobne) je to tezsi. Ja ted kojim, ale brzo uz budu muset prestat, tak jsem zvedava, jestli mi ji daji.

nika19918
3. mar 2014

@pisis naozaj? nie je lahke dostat sa k tej liecbe? uff 😠

pisis
5. mar 2014

@nika19918 uvidim, treba ne 🙂

zuzub
3. apr 2014

Ahojte, neviem čo ešte táto téma funguje, ale dúfam, že mi poradíte.chcem sa spýtať aké boli u vás prvé príznaky choroby, aké vyšetrenia ste absolvovali kým vám stanovili diagnózu a pod.mne naposledy to bolo včera sa stáva, že z ničoho nič väčšinou večer prípadne v noci ma príšerne začne bolieť akoby celé telo, ale hlavne klby -kolená členky, lakte prsty na rukách,l(kolená nám horúce, ale nie červené) najviac však kolená aj akoby svaly, niekedy mávam aj zimnicu, mierne zvýšenú teplotu 37,2-37,5.presne taký stav ako keď by išla na mna chrípka len teda okrem tej bolesti mi nič nie je.ráno sa zobudím a nemôžem ani chodiť len sa čuchcem po byte.dávam si každé 4 hodky paralen ten mi trochu zaberie, tento stav mi väčšinou do 24 hod prejde a na ďalší den mi nič nie je.ked sa mi to stalo prvý krát myslela som si že dačo na mna lezie...ale teraz sa mi to zopakovala už 3x s odstupom cca 3 týždnov.neviem kde hľadať príčinu ako jedna z možností mi napadla práve táto chroroba, poradte mi ako ďalej.ďakujem z akúkoľvek odpoveď.

pisis
5. apr 2014

@zuzub me to zacalo spis jako bolest jednotlivych kloubu - zapesti a koleno, ne cele telo a bolelo to porad, ne den a pak chvilu nic. revmatickych chorob je ale cela rada. Nejlepsi je objednat se na revmatologii a nechat si vysetrit krev. Drzim palce at to neni nic vazneho.

potulka
6. apr 2014

@zuzub ja som zacala ako 9rocna mat bolesti v clenku, bol aj napuchnuty a teply na dotyk. potom sa pridalo par prstov na ruke, nesli zohnut alebo vystriet, opuchli. celkovu unavu som necitila, ale ako pise pisis, toto su symptomy juvenilnej chronickej (idiopatickej) artritidy a reumatickych ochoreni je niekolko sto. 😅 a este aj kopec chorob, ktore nie su reumaticke, sa hlasia bolestami klbov, svalov a unavou. takze asi by to chcelo nejake zakladne, vseobecne odbery, kde je aj sedimentacia a crp (to su ukazovatele zapalu, bezne sa to robi pri odberoch krvi u obvodakov) a potom sa uvidi. drzim palce.

viena43
9. apr 2014

Ahojte, chcem sa vás opýtať na názor. Dnes som bola na vyšetreni v NURCH Pieštany, lebo lieky mi nezaberaju a mam velke bolesti. Mam reumatoidnu artitidu, beriem metrotrexate, prednisom, voltaren a este si aj kupujem wobenzym. Nic mi nepomáha, sedimentacia a CRP sa mi stale zvyšuje aj po liečbe. Dnes mi lekárka navrhla biologicku liečbu. Máte s tým niekto skúsenosť? čo to vlastne je? lekarka nemala čas aby mi o tom povedala, len ma poslala na RTG, EKG, ... a ked bude mať výsledky pošle mi ich. dakujem za odpoved.