Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

sse
3. dec 2008

zuzka88: poslala som ti IP

potulka
4. dec 2008

zuzka88 - vdaka. fakt klobuk dolu, ze po takejto smutnej skusenosti vobec chodis na konika. mam pocit, ze keby som si presla tym co ty, zmizla by som zo sveta, aspon na cas. ale mozno ani nie, mozno by som samu seba prekvapila. urcite bude buduci rok lepsi - 2009 je pekne, neparne cislo. neviem preco, ale v nasej rodine sa traduje, ze ked sa uz ma stat nieco zle, stane sa to v parnom roku. a to teda znamena, ze neparne roky su stastne. je to sice asi haluz, ale kdesi v podvedomi tomu tak trosku verim. drzim palceky, aby bol stastny aj pre teba. 🙂 a samozrejme aj pre vsetky ostatne snazilky.
zuzkaBB - asi neuveris, ale nemame ani jednu jedinu fotku mrnusa z ultrazvuku, hoci ich mam za sebou pozehnane. 🙄 vsetky pristroje tam maju asi z roku 5, lebo nie su napojene na tlaciaren, alebo nemaju vstup na usb, alebo ani jedno ani druhe... najprv nas to stvalo, ale ako tyzdne ubiehaju, uz je nam to v podstate jedno. my malicke vidime, ked ideme na USG a zvysok rodiny si pekne pocka do marca na original. 🙂

zuzanabb
autor
4. dec 2008

zuzanka88, strasne ta obdivujem, ze sem dokazes chodit a citat ako sa maju tehulky. Ja som nic take bolestive ako ty neprezila, ale aj tak mi je niekedy tazko ked vidim tehotne a bojim sa, ze ja sa tekeho niecoho nedockam... chapem ako si to myslela s tym, ze na jednej strane sa tesis s tehulkami, ze sa im dari a ze je vsetko v poriadku a na druhej strane im v dobrom zavidis... neboj, dockate sa aj vy zdraveho babatka 😵 a mozno este skor ako ja 😉
hod potom link na tvoj graf, nech to mam s cim porovnat, lebo ostatne baby co su v grafoch nemaju nasu diagnozu 😅 ...inak je to sranda, som netusila, ze ma to meranie tak chyti...
vcera som mala prvy suxualny zazitok s ortutovym teplomerom 😀 😅 (doteraz som merala digitalnym v ustach) 😅
....bolo to dost zaujimave... uz viem preco ostatne zeny meraju ako dive 😀 😀 😀
....ale pre istotu som si aj digitalny teplomer strcila do ust a rozdiel bol o 0,2 menej ako tam dole.
Tolko statistika 😉

potulka: verim, ze original im uplne postaci 😵 a mas pravdu, fotky nie su az tak dolezite ale hlavne, ze vsetko rastie tak ako ma...
inak aj ja verim, ze rok 2009 bude ten lepsie... vlastne nam ani nic ine neostava 🙂

zuzanabb
autor
4. dec 2008

a tak sme so zuzkou vlastne ostali len same bojovnicky 😅
no pekne, to som ani vo sne netusila, ked som zakladala tuto temu, ze nakoniec budem ako ceresnicka na torte a otehotniem ako posledna 😀 😀 😀
neboj zuzi, sme menovkyne a to je znamenie, ze musime bojovat spolu 😉 😝 😅 😵 ...ale nenahnevame sa ak sa prida aj sse 😉

sse
4. dec 2008

joj zuzka ani nevieš ako rada by som sa k vám pridala. 🙂 Zatiaľ to nejde. A dovtedy kým to pôjde tak vy už budete mať veľké brušká 🙂
Ale kto vie ako to osud zariadi možno sa k vám pridám už čoskoro 😉

zuzanabb
autor
4. dec 2008

sse ak sa smiem opytat, preco to teraz nejde? Kvoli zdraviu? Alebo prachom? Zeby skola? 😅
ale ak nechces, nemusis odpovedat 🤐

sse
4. dec 2008

zuzanabb trafila si sa je to kvôli škole a peniazom. A moje zdravie je nateraz celkom kľudné tak to by asi nebol problém teda dúfam, že nie. Len niekedy ma prepadá taký pocit, že teraz keď nemusím brať žiadne lieky kvôli RA tak to prešvihnem a že keď sa už rozhodneme mať bábo tak sa vráti zápal a bude to problematickejšie. No ale snažím sa na to nemyslieť a žiť optimisticky aby bolo všetko dobré. A verím, že sa nám to všetkým podarí tak ako si predstavujeme 🙂 🙂

deina
4. dec 2008

Mozno sa k vam o par mesiacov pridam, ale to uz budete obe daaaavno tehulky. 😉 😵

Ze sexualny zazitok s teplomerom. 😀 Ja som merala len v ustach a mavala som dost nizke teploty, niekedy len nieco nad 35, nejaka podchladena byvam rano...

Helika, paralenu sa bat nemusis, ten sa moze aj v tehu, samozrejme, nie vela a nie casto, aj pocas kojenia sa moze. Nemal by sa aspirin, hoci tak viem, ze niekedy sa aspirin v tehu dava, ale to su vaznejsie dovody. Ale ibuprofen by som si asi nedala. Kvapky do nosa som si davala aj ja (nasivin), bolo to na odporucanie lekara - bola som nejaka prechladnuta a on mi dal paralen, nasivin a este nieco na kasel, no mne bolo na dalsi den uz tak mizerne, ze som zasla za obvodnou a ta mi dala antibiotika, nejake penicilinove (penicil sa tiez moze, samozrejme, ked je uz zle). Aj som sa trochu bala, ze atb v tehotenstve, ale potom som to prediskutovala este s jednou kamoskou lekarkou a ta povedala, ze neliecena choroba je ovela nebezpecnejsia ako atb.

zuzka88
4. dec 2008

veru Zuzi, už sme osameli! Ale uvidíš, budúci rok už budú Vianoce o niečom inom!!!! pevne verím...
Zuzka, a ty si vydatá? Helika to stihne aku aku ale my ešte ani neplánujeme, takže ak sa pošťastí, zasa to nestihneme 🙂
Baby, chodila som sem hneď lebo som potrebovala zo seba dostať veci a vyrozprávať sa anonymne... okrem toho som hľadala informácie a podobné skúsenosti..ak máte skúsenosť s našimi lekármi tak potom viete že sa nezaujímajú a ani neinformujú takže som z nemocnice odišla s prázdnym bruškom aj prázdnou hlavou.. všetko čo sa deje po, ako sa spávať, čo robiť a nerobiť som si musela naštudovať sama
najprv som chodila medzi "missedky" ale nedokážem sa stále dookola ľutovať a už sa nechcem ani na to sústrediť takže len názov témy je dosť depresívny... a chodí tam toľko báb, nedá sa to ani stíhať čítať 😖

Tak som opäť tu, medzi vami, vy ste môjmu srdcu najblížšie 🙂 🙂 🙂 Neuveríte ale za tých pár mesiacov som si vás normálne obľúbila!!! Tak kedy dáme to letné stretko??? Hm?

helika81
4. dec 2008

ZUzka bb asi sme prepojene,taaaaaak som sa rozpisala a vsetko sa mi vymazalo 😠 juj...tak uz sa acitim lepsie,klbiky trosku ustupili,aj nadcha,vcera aj dnes som lezkala,ale sa mi vytvoril taky ruzovkasty vytok,myslite,ze to nie je nic zle?zajtra idem k dokimu,tak sa popytam...
Zuzka88 my sme vsetky jedna velka rodinka a neviem sa dockat na stretnutie,ktore uz trva pol roka ale verím,ze sa stretneme aspon buduci rôcik 😀 my ženy sme obdivuhodé 😀 a silné 🙂 ak si pamatate,raz asom pisala o potrate a sama som sa s tym musela vyrovnat,ani vtedajsi priatel pri mne nestal,takze byt na nieco sama,to vam ani doktor nato neda liek,ono to proste preboli a pride vzdy nieco krasne,nebojkaj Zuzka,budete mat babatko,ja sa radsej do predu netesim,aby to nedopadlo zle,ale s tymi cislami si ma potesila,3.1 2009 mame svadbu,a cisla su neparne,hi 😅 to tak byva jeden rok je zle a jeden rok zas dobre...ale tietio posledne príspevky su priam neskutocne nadherne,az my vysli slzicky ☹
sse..podla mna necakaj,a zacnite na babatku lebo ty sa musis prisposobit ra a nie ona tebe,aby potom nebolo neskoro,zdravie je prvorade.smiem sa opytat kolko mas rockov?
tak sa drzkajte babenky moje...tesim sa na dalsie prispevky,tak pisteeeeeeeeeeeeeee... 😀

potulka
4. dec 2008

helika, s tym vytokom radsej chod co najskor k doktorovi. nemusi to byt nic vazne, ale tiez sa z toho moze vyklut vselico. taketo rane stadium tehotenstva je najkrehkejsie, treba si dat pozor. drzim palce.

zuzka88
4. dec 2008

baby, co tu robite tak neskoro???
aj ja som mala ruzovkasty vytok, pravidelne asi prve 4 mesiace, v case kedy by som asi mala MS, mava to vela bab ale urcite s tym chod k Dr.!!!

deina
4. dec 2008

Aj ja som este hore, nechce sa mi ist spat, lebo tu nemam manzela, ale budem sa musiet vykopnut, ak chcem byt rano ako-tak svieza. 😝

Ja by som asi zasla tiez za lekarom, ale ked zajtra aj tak ides, to by malo byt okay.

zuzka88
4. dec 2008

takto sme sa tu uz dlho nestretli 🙂
mne uz sa aj chce ale drahy pozera futbal tak cakam a hrabem sa v starych fotkach...

sse
5. dec 2008

helika81 o mesiac budem mať 25 rokov. Držím ti palce aby bolo všetko v poriadku 🙂

helika81
5. dec 2008

ahojte babenky,uz som sa nevedela dockat,mam aj zlu aj dobru spravu,ta dobra je,ze sa potvrdilo tehu ale ta zla,ze sa nemusi babo ujat,je to dost male a vzhladom nato,ze mam ra...rizikove tehu,ved to vieme ale bolo mi hrozne,plakala som ako nikdy,jaj,az ma srdiecko boli a najnovsie je to,ze mam menzes,len taky slaby,tak musim len do 17 cakat a oddychovat ako sa da 😉 zuzka88ja ta uplne chapem,otehotniet nie je nic,ale potom ten boj,ale moja polovicka sa zachovala skvelo,budem sa modlit aby bolo vsetko ok...tak sa my drzkajte...uk.ok nemas tazkosti,ked beries lieky?

uk.ok
5. dec 2008

Helika: to bude určitě v pořádku. Taky jsem měla v 5tt a 7tt problémy s krvácením. Velikost bejbíka vypadá stále o týden menší než je. Taky jsem se moc bála když jsem krvácela, ale už je to ok. Ne, s lékama nemám žádný problém.

uk.ok
5. dec 2008

A holky, co máte přezdívky, jak se vůbec jmenujete? Já jaem Katka

sse
5. dec 2008

Já som Emília

deina
5. dec 2008

Helika, drzim palce, nech sa babetko rozhodne zostat. 😉 Takto skoro este moze byt mensie, neskor sa ukaze, v ktorom presne tyzdni si.

Ja som Dana. 😅

helika81
6. dec 2008

ahojte,uk ok si ma potesila 🙂 ved uvidime ako to dopadne,ja sa volam Hela,nech nas ochranuje anielicku straznicku,ked to tak ratam aj my mame 6-7tt tak hadam bude ok,aj keby mam prist o babatko,tak som sa napevno rozhodla,ze do tej tazkej roboty uz nepojdem,skodi mi to zdraviu...dakujem vam,ze stojite pri mne 😉

helika81
6. dec 2008

ozaj,uk ok kolko dní si krvacala?silno,ci slabo?lebo mne to prislo ako normal ms,tak neviem,najhorsie na tom je to ze nemozem nic od bolesti,fnuk 😒

helika81
6. dec 2008

Glitterfy.com - Glitter Graphics

helika81
6. dec 2008

chcela som vam poslat anielika ale akosi mi to nevyslo

zuzka88
7. dec 2008

neboj Heli, možno patríš medzi tie baby čo majú normalne MS ked sú tehotné, nebola by si sama...
vraj preto veľa žien dlho netuší, že sú tehu, lebo mávajú normálnu MS

lilu18
7. dec 2008

ahojte,ste tu pekne popisali 🙂
helika-drzim palceky aj ja som mala dlho dlho MS a potom este v tehu spinenie aj 2x na pohotovost sme leteli,ze krvacam,ale babo bolo vzdy OK-nastastie,tak len pekne lezkaj a hladkaj malinke 🙂

helika81
7. dec 2008

ahojte babenky moje ani neviete ako mi je ovela ovela lepsie,ked skor verim vam ako dokimu 🙂 ale citim sa fajn az nato ze ma z ms boli brusko 😉 ale to zvladneme,aj mam ma posiela na pohot.ale myslim,ze este nemusim robit paniku...zatial

deina
8. dec 2008

Ja by som tam radsej zasla, nech ta poslu, aspon budes vediet, ze je naozaj babo ok.

zuzka88
8. dec 2008

helika, a nepisala si ze ides k lekarovi??? preco si nebola? alebo bola? davaj si pozor a urcite chod!!!

lilu18
8. dec 2008

helika-k dr. chod....radsej 10x zbytocne ako 1x neskoro
drzkaj sa 🙂