Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzka88
23. jan 2009

Heli, tak to ma mrzi... ja som tiez pred kontrolov s tou boreliou, nejak sa nam to kasle, co?
Najprv babatka, teraz taketo pliagy, ako keby toho nebol dosť... Ale nebud smu, nemozes sa trapit... Hlavu hore!!!! Sme tu pre teba keby bolo hocico 😉

Krasna nova fotka 🙂 Dufam, ze budu aj dalsie

helika81
23. jan 2009

ja viem zuzka,už aby sme mali tú cestu za nami...ja mam boreliu negativ.v tom jedinom som sa vyznala 😀 pridala som do albumu dalsie foto,ten fotograf nam dal urobit album,ktory bude vyzerat s tych 4fotiek po kope a je to vo forme knihy...juj bolo super,zima aj teplo ale pri fotení sme zažili veľa srandy

lilu18
24. jan 2009

boze helika...to mi je luto...no neboj sme kocice a vylizeme sa zo vsetkeho

zuzi ,som si spomenula,ze dlhe mesiace som mala borelie na hranici,nakoniec poslali krv do ciech a tam to vylucili.Ale zase da sa to vyliecit velkymi davkami ATB -v infuzii.

jasne ze sme tu pre vas 🙂 ozaj nasla si si IP-ja uz som potom odkvacla sla haji 😀

soraja
24. jan 2009

Ahojte vsetci!
Som rada ze som Vas nasla.Mam RA uz asi od devatnastich rokov a teraz mam 23.Liecila som sa niekedy vysokymi davkami prednisonu a sulfasalazinu a voda z kolena odisla,ale mala som ohromne vela neziaducich ucinkov.Odvtedy voda zmizla no artritida clenkov a paty pokracovala.V jmaji 2008 som znovu dostala vodu do kolena.Vsetci reumatologovia mi opat davaju ich kokteil liekov a to Prednison,metotrexat a plaqenil a ja som akasi zablokovana a bojim sa to brat pre toxicitu tychto liekov.Prosim Vaaaas napiste mi niekto s artritidou co mam robit,ci to zacat brat aj napriek strachu,alebo ci su aj ine moznosti terapie tohto ochorenia a bojim sa aj preto,aby som v buducnosti nemala problem s pocatim a plodnostou a tak celkovo.Dakujem za odpevede 🙂

soraja
24. jan 2009

A este sa chcem spytat,ci moze zena opacne zase s neliecenou reumatoidnou artritidou otehotniet?

jakubleo
24. jan 2009

Ahojte, dnes som tuto stranku navstivila po doporuceni helika88, vymenila som si s nou zopar e-mailov, som maminou 4 rocneho syna a mam od detstva reumaticke ochorenie, ak budete mat zaujem rada si s vami pokecam, ale sukromne. Som dost vytazena, ale rada odpoviem na otazky suvisiace s reumat. ochorenim, materstvo a reuma....Som tajomnickou Sekcie mladych reumatikov, zivot. pribeh najdete na radosti aj s kontaktom. Drzte sa, aby ste prisli do vytuzeneho ciela.

sse
24. jan 2009

Ahoj soraja vitaj medzi nami.
Ja by som na tvojom mieste určite začala s liečbou. Aj ja som mala voľakedy kopec liekov a teraz už na RA neberiem nič, a dúfam, že to tak ešte dlho vydrží 🙂. Prajem ti veľa síl 😉

potulka
24. jan 2009

lilu - divala som sa na tu stranku s krvnymi hodnotami a dospela som k zaveru, ze asi kazdy labak to ma nejako inac. 🙂 lebo napr. na mojich papieroch od reumatolozky su trochu ine hodnoty. biele krvinky 3,5 - 10, cervene 4 - 5,2, hemoglobin 120-160, trombocyty 150-400, cukor 4 - 5,5. ostatne neviem identifikovat, lebo tu mam dake ine skratky. a este k cholesterolu - vzdy som ho mavala babatkovsky, okolo 3,5 a teraz posledne hups - 5,88. mrkla som sa na internet a dozvedela som sa, ze v tehotenstve byva vysoky kvoli rozlicnym hormonom. ze babo potrebuje tuk, preto ho mamino telo vyraba viac. 😉
helika - nech je ako chce, aspon sa prislo na to, co sa stalo a mozu ti hned nasadit liecbu. drz sa. a kvoli reume sa tiez skus netrapit. dnes mas taketo vysledky, o mesiac to moze byt uz uplne inak.
soraja - vitaj. nuz, ja, stara harcovnicka, ktoru artritida sprevadza 22. rok, ti tiez radim ist do liecby. mozno su aj alternativne postupy (deina by ti vedela rozpravat o svojom reumatologovi 😉 ), ale osobne si myslim, ze uplne bez liekov to nepojde, aspon nie na stalo. ani agresivne lieky ako methotrexat by ti nemali sposobit vaznejsie problemy s plodnostou. samozrejme, asi sa to neda povedat pausalne, ale napr. ja som MTX brala asi 7 rokov a do roka od vysadenia som otehotnela, coskoro rodit pojem. 😵
jakubleo - vitaj tiez. myslim, ze sa nam tvoje rady zidu.

zuzanabb
autor
24. jan 2009

soraja, ja by som sa tiez priklanam k babam a na tvojom mieste by som sa rozhodla pre liecbu... urcite je lepsie sa pokusat o babo v stabilizovanom stave ako "rozbita" 😵 ...ale je to na tebe. Skus sa o tom porozpravat este s nejakym inym dokotorom, ale podla mna ti odporuci liecbu... skusit mozes aj ludovych liecitelov, ale mne zatial ziadny nepomohol... 😒 tym nechcem povedat, ze na nich neverim....
Vyskusaj liecbu a potom mozes postupne lieky znizovat a pridavat bylinky a vitaminy a ine veci od liecitelov

jakubleo myslim, ze tvoje rady sa tu zidu viacerym 😉 asi budes dost vytazena od nas 😅 😀

soraja
25. jan 2009

Ahojte ...tesila som sa ze tu najdem od vas prispevok a nastastie som aj nasla takze vidim ze tu fungujete a pozdvihlo ma to z depresivnej nalady.Dnes mi jeden znamy lekar pichal do kolena a vyberal vodu z neho a dala som si tam pichnut Hydrocortison.Strasne ma bolia nohy,hlavne ta lava,lebo ta je najviac postihnuta zapalom.Zajtra idem ku reumatologicke na krv a bojim sa jej povedat ze som plaqenil od strachu este nezacala uzivat....A cakam ze mi prida Metotrexat a neviem co este.DAkujem vam za cenne rady,musia prispiet k mojmu konecnemu odhodlaniu brat lieky ktorych sa tak bojim kedze ja som mala negativne skusenosti v pociatku mojho ochorenia.Inak stretli ste sa s neurologickymi problemami pri reumatickom ochoreni?Ja mam pocit ze ma stipe koza na stehnach z vonkajsiej strany na oboch nohach a bojim sa ci to nie je nejaky sprievodny prejav ochorenia.Idem 27 februara k neurologovi,kedze si myslim ze je to nieco neurologicke,aj ked primarna pricina bude podla mojho nazoru v reume.Len som chcela nejaky postreh ak by niekto vedel z vas...vopred za vsetko dakujem a budem navstevnickou tychto stranok a tiez rada pomozem....

zuzka88
25. jan 2009

soraja, vitaj medzi nami, moje skusenost.... ked sa zapal nepodchyti a RA je aktivna, bez liekov nemsa asi velke sance, neviem si predstavit prezit tie bolesti... takze lieky potlacia zapal a mozes sa dostat do kludovej fazy aj na niekolko rokov
ja som brala, metotrexat aj prednison naraz asi rok a pol, choroba ustupila a dali sme sa do snazenia, tieto lieky nevplyvaju na plodnost ako taku, iba pocas ich brania nesmies otehotniet, metotrexat, prednison sa moze aj v tehotenstve do urcitej davky... ja som napr. otehotnela na prvy sup len sme nemali tolko stastia ako potulka...
no to bolo zapricinene mojim celkovym stavom a bohviecim, urcite nie davno uzivanymi liekmi... keby som musela, uzivam ich zasa lebo ma vratili do zivota
URCITE by si mala lieky uzivat, alebo si vies predstavit ze tvoj organizmus by mohol v takomto stave zvladnut dalsiu velku zataz ako tehotenstvo?
daj sa pekne do poriadku a potom babo 😉
jakubleo, vitam aj teba! posli link na tvoj pribeh, dakujem
zuzkaBB, ako tvoje grafy? mne sa skratil cyklus tak uz zasa meriam a testujem 🙄

deina
25. jan 2009

Helika, to mi je luto, ale aspon poznas pricinum, budes sa moct preliecit a ist zdrava do babetka.

Soraja, nemam s tym osobne skusenost, ale reuma obcas byva sprevadzana neurologickymi tazkostami. Citala som o tom viac na fore o Sjogrenovom syndrome (to je nieco podobne RA, tiez autoimunita), len som tomu nevenovala pozornost, kedze sa ma to nastastie netyka. Ale mozne to je.

Lilu, u nas v nemocnici je nejaky problem s anesteziologmi, takze uprednostnuju celkovu narkozu pri SC - len obcas urobia vynimku a spravia ho so spinalkou (napr pri akutnom SC, ked matka kratko predtym jedla alebo ked ma matka nejake zdravotne problemy alebo mala zdravotne problemy pri predchadzajucom SC - nabuduce si ho vydupem, sice som narkozu znasala dobre, ale ten zasah so imunity - des - myslim, ze pri spinalke by to bolo lepsie).

lilu18
26. jan 2009

deini-teda o takom dacom som ani nepocula,skor naopak preferuju spinalku,lebo je to setrnejsie pre maminu ale aj pre babo 😨 ved aj vacsie op. sa robia takto ked sa da-ci uz vymena klbov -kolena,bedraky, ale aj prsty...fakt divne.Pri druhom tehu sa skus na to vopred info.

soraja-vitaj a suhlasim s babami-najprv treba preliecit seba 🙂

deina
26. jan 2009

Pri druhom si vydupem spinalku, ak nebudem rodit prirodzene - nechcem zase skoncit so zapalom pluc (zevraj to bola komplikacia sposobena SC - kvoli kateteru), ale fakt je to tak, ze u nas uprednostnuju celkovu narkozu. Je to divne, co uz. Pritom viem, ze vedia robit aj spinalku.

janin26
27. jan 2009

ahoj.deina mohla by si napisat kde presne sa dostanem na to fofum o ss?

helika81
27. jan 2009

ahojte babenky,tak vidim,ze jakubleo sa ozvala a ja dufam,ze vam pomoze,ale zato vdacime lilu,ze viem o novej stranke 😉 hladala som aj o mojej chorobe na nete ale je to len bakteria,nieco ako plucny mor...ani neviem ako sa to da liecit...
soraja vitaj medzi nami,ako vsetky,ti radim aj ja daj sa liecit,bezhlavo a rychlo nic nevyriesis,vsetko chce svoj cas,a ked budes kludna,aj co sa tyka RA potom rieš babatko 😅 neboj bude dobre a si medzi nami,mi ti poradime...
babenky terza vo stvrtok idem na reumatologiu,tak som strasne zvedava,co mi povie doki,moj dedusko 😀 ,ale neteším sa...tak sa zatial drzkajte

deina
27. jan 2009

Janin, tu je: http://www.sjogrensworld.org/forums/ Ale je to vsetko v anglictine. 😉

helika81
27. jan 2009

deina to co je to komunity forum?tam sa da nieco zistit?

lilu18
27. jan 2009

heli-nove foto? pekne 🙂

deina
28. jan 2009

Helika, to je podobne forum ako toto nase, akurat ze je o Sjogrenovom syndrome. Okrem fora tam su este vselijake clanky, recenzie knih a par uzitocnych rad.

Pekne foto. 😉

lilu18
28. jan 2009

aj pre nas -RA-cky? 🤐 este dobehnem-vecer

potulka
28. jan 2009

ahojte, mam lekarsky tyzden. na poradni vyzera vsetko OK, teraz uz budem chodit kazdy tyzden. pytala som sa dr. na kvantum veci ohladne porodu, ale jednoznacne sa nevyjadril skoro k nicomu, lebo kazdy porod je individualny a zavisi od konkretneho vyvoja situacie. ale ze aj pri SC sa preferuje spontanny zaciatok a spinalka. poslal ma na ocne, lebo som dost kratkozraka, ze ci by aj to nebol dalsi dovod na cisarsky (resp. zmeny na sietnici spojene s kratkozrakostou). tam som bola dnes. milo ma potesilo, ze rozkvapkanie trva uz len nejakych 15 minut, spominam si, ako to kedysi bolo aj na dve hodiny. vysledok je, ze napriek -5 dioptriam mam sietnice v poriadku a mohla by som rodit normalne. no ale reumatolozka si mysli nieco ine, takze hadam na buduci tyzden mi uz konecne da to odporucanie. mam na nu smolu, lebo ma vazne starosti v rodine a uz druhykrat sa mi posunul termin kontroly. dufajme, ze babo sa nerozhodne prist skor. 😕
a od zajtra som oficialne na materskej. 😵 velmi vam vsetkym snazilkam drzim palce, aby ste sa coskoro pridali do klubu velryb 😀

helika81
28. jan 2009

ahojte babenky,som velmi rada,ze sa vam dari a dakujem 🙂 inu foto mi nechcelo dat
potulka nasa držkaj sa,nech mas aspon ty radost...posli nam foto miminka 😉 🙂 😉
tak to forum,si pozriem lepsie 😀

helika81
28. jan 2009

...alebo chodte na azet,najdite Helika81,pozrite fotoalbumy na mojom profile a tam najdete foto,heslo je svadba2009 😉 tuna mi to zmazali,lebo moze byt iba jedne fotka svadby 😠

zuzanabb
autor
28. jan 2009

ahojte dievcata moje 😵
nestiham velmi prispievat ale vzdy si vas vecer precitam...
heli - kuknem na azet, lebo aj ja som tam prihlasena a okuknem nevestu 😉 ...to ti fakt vymazali fotky svadby? Nechapem, to tu aj niekto kontroluje tie fotky? sranda, nechapem, co im vadi na fotkach zo svadby, ved je to o rodine nie?

potulka drzkaj sa, uz to mas "za par" 😵 ...dufam, ze sa ti podari vybavit ta sekcia

zuzka88 mne prave skoncil menzes, FF mi dal na 5 dni VIP tak som v soku 😀 a nemam nic nove... len to, ze tento mesiac som mala hrozne bolesti v prvy den menzesu, normalne som nechapala... doteraz som nic take este nezazila... som mala pocit, ze mi vypadne maternica a ze ju cestou stratim 😅
tu je moj graf: http://www.fertilityfriend.com/home/239f3c

baby mam jednu otazocku, viem, ze mimo temy, ale nemate niektora z vas problemy s nechtami? Lebo mne sa uz asi 5-6 mesiacov zapaluju nechtove lozka na prstoch na rukach a som z toho na nervy, lebo to dost boli... jednoducho sa mi urobi taky hrbol (opuch) tam kde konci kozticka a zacina normalne koza na prste a po par dnoch sa mi tam k tomu opuchu prida aj taka mala krvna zrazeninka a potom mi to odpuchne a zrazenina odpadne 😅 znie to divne, neviem ako vam to mam popisat. Robi sa mi to striedavo na roznych prstoch ale teraz naposledy sa mi to urobilo az na troch naraz. Neviem ci to ma spojitost s reumou, alebo mam este daky iny problem? Nevyznate sa niektora co znamena ked sa mi zapaluje to nechtove lozko? Ci mi chyba len daky vitamin alebo to znaci daco horsie...

zuzanabb
autor
28. jan 2009

http://www.labtestsonline.cz/ mozno sa to niekomu zide....
nasla som to tu na MK v jednej diskusii a este som to nestihla prestudovat... sa mi zda, ze niekto sa tu pytal ake maju byt hodnoty v krvnom obraze a aj pri inych vysetreniach, tak mozno to tam bude.
ak to sem uz niekto daval tak sorry 😵

lilu18
28. jan 2009

som tu-idem vas pocitat

zuzanabb
autor
28. jan 2009

http://www.fertilityfriend.com/home/zuzanabb no fasa, tak som si zmenila koncovku na ff a teraz nefunguje ten odkaz na graf co je hore, ale az tento 😀

cau lilu 😵

lilu18
28. jan 2009

zuzi-tie necht.lozka-pozri si ci ti necht nezarasta do masa,moze to potom hnisat.Niekedy staci lepsia pedikura-strihat tiekonceky nechtov 😎

potulka drzim palceky nech je vsetko ok

helika-tiez som bola na azete registr.len ma tam stale niekto otravoval a nezmyselnymi navrhmi-takymi nechutnymi😀 ....iste ma uz zrusili lebo som sa tam neprihlasila aj pol roka 😕

zuzanabb
autor
28. jan 2009

lilu nic mi nezarasta do masa, mam to uplne ciste, hladke ani tu kozticku nemam prilepenu na nechte ani sa mi netrha alebo nerobia tie zadery ci ako sa to vola... ja tom mam opuchnute uz mimo nechta ale je to tesne pod tym... boze, asi si to odfotim, lebo neviem ako to mam popisat 😀 ...neda sa mi to odfotit do ritky... je to rozmazane... no nic.

na azete mi tiez vypisovali uchylaci 😀 ze ci nezaucim zajacika a tak podobne 😀 😀 😀 ...ale ked clovek nereaguje tak daju pokoj....