Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

daadulka
4. mar 2009

potulka ty teraz uzivas co pocas tehotenstva a ako sa citis? je velky rozdiel u teba teraz s miminkom pod srdcom, ako ked si nebola tehotna? trapia ta zapaly?
a s tym prednisonom, hmmm, mne sa zdalo, ze mi hovoril lekar, ze s davkami sa da hybat, ale zatial nehybal s mojou davkou, myslim, ze pozitivne je, ze sice mi davku neznizuje, ale hlavne nezvysuje!!! co ma tesi
pocitili ste niektora pri vypadku prednisonu nejaky sok???? mna s tym stale plasia, ale najdlhsi vypadok som mala 2 dni, lebo som bola hnila ist si po recept a do lekarne, no a veru ziaden sok som nepostrehla, neviem, ci to bolo stastie, ale zaujima ma, co taky vypadok moze s telom urobit, vie sa k tomu niekto vyjadrit zo svojej skusenosti??? dakujeeeeeeeem za info uz vopred 🙂

zuzanabb
autor
4. mar 2009

ddddddadulka ja som sok zazila ale nie oblickovy ale ten, ze ked som si jedno rano zabudla hodit mojich 10mg prednisonu do zaludka, tak vecer som uz nebola schopna nicoho... vsetko ma hrozne bolelo a potom mi doslo, ze som si zabudla dat lieky... na mna to takto ucinkuje, ked nedostanem svoju davku 😀 ale ako sa mali pri tom moje oblicky netusim...

lilu uz chapem preco sa mi urobili pigmentove skvrny okolo ust.. takze prednison toto sposobuje? Lebo som vyzerala dost smiesne ked ma opalilo... ako keby som bola stale spinava okolo pier 😅

heli, skusim ti dako pomoct co sa tyka grafov, len teraz sa mi neda, mam vela robotky... ale nedalo mi nemrknut sem 😉 ...fakt zavislost na MK 😀

zuzanabb
autor
4. mar 2009

inak aj mne doktorka povedala, ze ked sa budem citit lepsie, mozem znizit davku o 2,5mg alebo naopak si zvysit o maly kusok.. takze da sa s tym hybat a bud rada daadulka, ze ti ju nezvysuju a presne ako ti radi zuzka88 skus to postupne znizovat a uvidis co to bude robit s tvojim telom...

lilu18
4. mar 2009

ahojte-tak kocenky neviem ci som to dako zle o slniecku nenapisala 😕 aby ste to zle nepochopili..len slnit akoze sa vypekat na slnku sa neodporucuje-koli tym pigm.skvrnam aj zapalu. Teda niekedy pisem ako talian ale nie vsetko sa da vypismenkovat 😀

Dadulka- ten sok..hormony vplyvaju na nadoblicky,teda laicky -vsetku pracu robia za nich a ty ked nahle vysadis a nenasadis znova hormon ,kedze su zvyknute ze nepracuju tak sa ani nenastartuju a to je problem 😒

Az som to znova napisala ako talian,kludne sa ozvite-vysvetlim

Dnes nemam den-kamoske zomrela sestra a mladsia asi o 15 r-rakovina. Snazim sa mysliet ze zivot ma aj ine stranky ale.. 😖

daadulka
4. mar 2009

joooj lilu, take cosi vzdy zamrzi, myslienky tak rychlo nejde odputat od negativnych veci, ktore sa deju v nasom zivote, chce to cas, kym clovek ako-tak zabudne, neboj, vysumi ti to z hlavicky a zas bude vsetko v starych kolajach

zuzibb, ty si mala skvrny okolo pier, ale ja po celom cele, ja som si kvoli tomu ostrihala ofinu, len som to ponala tak, ze to su skvrny stareckeeeee 😀 , nenapadol ma suvis s prednisonom, mna upozornovali skor na plaquenil, ze z toho sa posobenim slnka vytvaraju na kozi vredy a podobne hnusy, bleeeee

deina
4. mar 2009

Lilu, to mi je luto. 😔

My mame dobre spravy. Boli sme dnes v rizikovej poradni s malym (doteraz sme chodili 4x do roka, teraz pojdeme uz len raz rocne) a doktorka bola z neho cela nadsena, vraj je velmi bystry a sikovny a v nicom nezaostava. 😵 😵 😵 Taaak sa tesim. Este aj jeho hypotonia (znizene svalove napatie) sa upravila, je v norme, to ma najviac potesilo, ked mu do papierov napisala "tonus primerany". 😵

lilu18
4. mar 2009

deini-super,tesim sa s tebou,viem ako to potesi..my sme cvicili vojtovku len mesiac a ked nam po mes.napisana ze vsetko primerane k veku-huraaa 😅

lilu18
4. mar 2009

a diky ..za vas ze ste tu..zlepsila sa mi nalada, 🙂

daadulka
4. mar 2009

lilu a deina, planujete aj dalsie mimi? ked sa vasim trpaslikom tak dobre dari? alebo mate kazda po jednom kuse a ste spokojne s tym, co je a nepokusate viac osud?

lilu18
4. mar 2009

dadulka asi tak-neplanujem ,necham na prirode 🙂

deina
4. mar 2009

Daadulka, planujeme druhe - mozno v lete, uvidime, ako sa podari. 😅 Mohlo by sa podarit...

Lilu, my sme cvicili od narodenia dovtedy, ako nezacal sam stvornozkovat, no fuska to bola, ku koncu uz tak reval, ze som nevedela s nim cvicit, reval a stveral sa pritom na mna. No cvic s nim, ked je taky, vtedy som uz cvicenie flakala a potom to obcasne zacal pre zmenu uplne ignorovat, len si lezal a nic, kaslal na mna. 😅 Nastastie potom zacal sam stvornozkovat a pekne si to sam upravil.

deina
4. mar 2009

Inak ja tu akurat kukam temu "Odmietnutie ockovania", to je az strasidelne. 😨 😕 Studujem, lebo maleho by mali v 15-tich mesiacoch ockovat proti mumpsu, rubeole a osypkam, ale doktorka cosi hovorila, ze ho nebude moct ockovat kvoli imunite, berie lieky, tak to najprv musim skonzultovat s imunologockou, ze co ona na to povie... Esteze ma upozornila, vobec som nevedela, zeby mohol byt nejaky problem a ked citam niektore tie pribehy, uf...

lilu18
4. mar 2009

chlapik je to..ten rev poznam,nasa uz ked vo dverach videla biely plast spustila rev

drzim palce nech sa vam zadari a nech je vsetko ok 🙂

deina
4. mar 2009

Nasmu lekari nevadia, je v pohode, napr nasu pediatricku ma velmi rad, neplace ani pri pichani alebo odbere - no ale to cvicenie, to bol des. Kym bol maly, tak vpohode, plakal, ale dalo sa, ale neskor plakal tak strasne, ze sa s nim uz cvicit nedalo.

Naco sa vlastne ockuje proti mumpsu? Vsak to bolo kedysi bezna detska choroba, teraz je uz nebezpecna alebo co? 😨 Teraz tu budem dva tyzdne rozoberat ockovania, kym nepojdeme k tej imunologicke. 😀

dahra
4. mar 2009

Deina,

mumps je pre chlapcov velmi nebezpecny - sposobuje neplodnost.

deina
4. mar 2009

V dospelom veku, ak to chyti semenniky, tak ano, ale inak to nebezpecne nie je - nie v detskom veku, ked to vacsinou prebehne bez komplikacii. Studujem... 😅

helika81
4. mar 2009

ahojte kuriatka...rada na dovsetko-nikdy nehovorte akemukolvek lekarovi,ze ste vysadili tbl alebo znizili,nikdy-potom vas vyhodi 😀 pamatajte si davku a bude dobre,ja som vydrzala raz bez liekov-bola som az moc zamilovana a ked nastali velke problemy vo vztahu-vtedy sa mi stav zhorsil-hm ani z postele vyjst...ale je to za mnou....

ofinka kavu ti predsa nemoze nik zakazat,to je len na tebe ale pri tehu treba obmedzovat,mozno mi nebude chutit 😀 vies ked sa zbavis nerestí,musis na nejakej fungovat 😀 😀 😀

helika81
4. mar 2009

pri osteoporoze zase pijem vela mliecka,aj mlicne vyrobky papam,sice dnesne mliecko je qazy mliecko ale ho milujem a papam na lepsie mazanie olivovy olej...

ked tak hovoríme o prednisone a medrole,aky je medzi nimi rozdiel?viem ze pri prednisone som veeeeeelmi pribrala ale pri medrole nemam taky pocit....ja chcem vydrzat do tehu,aby som mala svedomie,ze som preliecena 😀

daadulka
4. mar 2009

heli po akom case uzivania prednisonu si pribrala a nechcem byt netaktna, ale co to je VEEEEELMI pribrala???? medrol nepoznam a myslim, ze radsej ani nechcem, he 😅 mne staci moj prednison, pekne si kazde rano dam dennu davku jedov a den moze zacat 😎

potulka
4. mar 2009

prednison aj medrol su kortikoidy, takze v zasade velmi podobne lieky, len medrol je, myslim, mladsi, tym padom aj vyvinutejsi a mal by mat menej neziaducich ucinkov, napr. na zaludok. ja som brala prednison dobrych 12-13 rokov a potom mi ho zmenili na medrol. no ale vtedy sa mi kompletne menila liecba, nielen tento jeden liek.

daadulka, pytala si sa, co beriem teraz pocas tehotenstva. nuz, len medrol, 2 mg denne. pred otehotnenim som brala este celebrex, no ten som vysadila hned po prvom pozitivnom teste a reumatolozka mi to schvalila. tu polku medrolu sme ponechali - preistotu. gynekologovia neboli proti, svorne vsetci tvrdili, ze je to velmi malicka davka, ktora babu neublizi a mne moze pomoct udrzat artritidu na uzde. a citim sa super, uplne zdravo. velmi zriedkavo sa niektory klb ozve, ale to len tak symbolicky, asi aby som na ne nezabudla. myslim, ze zapal je v utlme, vysledky som mala dobre.

zuzka88
5. mar 2009

Dobra ranko dievcence!

Tak uz som vas precitala, vcera som mala akosi viac prace, robim ucto a s tym stupajucim marcovym datumom sa pritvrdzuje 😀

Dadi, ja som prvykrat pri prednisone nepribrala, skor "schudla" lebo zmizli opuchy a teraz na druhykrat ked mi ho nasadila, tak asi takych 8 kg, no zaroven som aj prestala fajcit takze bohvie cim to bolo, no este som ich neschudla 😅
ale moj drahy, ked bral prednison tak pribral asi 20 kg!!!!!!!!!!!!!!!!! Uz davno a uz ic ma aj dole 😎
A tiez som brala prednison v tehotenstve 2,5mg a citilia som sa celkom fajn, nijako horsie ako zvycajne... ale co by bolo po tom 20 tt neviem, to opacim nabuduce!

heli, ja mam cas ak by si chcela s tymi grafmi a skus kuknut aj tento link, mne velmi pomohlo, je to taky navod k FF

http://merenibt.xf.cz/index2.html

zuzka88
5. mar 2009

Potulka! Este ste doma??? Tak kedy vam to teda planuju? 39tt???? Wooooooooooooooooooooow 😲
To musi byt super pocit, drzim ti palce!

daadulka
5. mar 2009

ajojte 🙂

potulka drz sa, az mi je dobre na dusi, ked citam, ze ti je fajn, zlepsuje to naladu vediet, ze tehotenstvo sa da aj takto pred porodom v pohode prezivat!!!

zuzi88, vy ste doma s drahym tusim vyvazena dvojka, mate tu vyhodu, ze jeden druheho chapete, ked viete, co to je uzivat vsetky tie svinstva a popritom chapete vzajomne, co je to bolest, mna niekedy trapi, ze moj partner nevie za nic na svete pochopit, preco napriklad nerada chodim na bowling, vzdy mi tak opuchnu prsty z guuuul, ze potom dlho strajkujem a nechcem nikam ist, ja viem, ze on je zdravy a chce sa ist zabavit, ale za kazdu cenu sa fakt nepotrebujem znicit len aby on mal radost, taky problem u vas doma nehrozi, vsak???? sa mas 😉

zuzka88
5. mar 2009

Dadi, moj drahy ma tiez neliecitelnu chorobu, Crohnovu, ak niektora viete, je to nespecificky zapal hrubeho creva... To najhorsie si odkrutil uz davno, ked sme sa nepoznali a vtedy bol az na umretie, schudol na nejakych 50 kil a hodinky nosil az hore na ramene 😀
Teraz uz je dobre, tiez ma obdobia kludu a potom akutny zapal a ten sa zvacsa konci na chirurgii ale to uz sme nemali davno, asi 2 roky dozadu... Presne ako si povedala, vie co je bolest a ked stonam ze to ma alebo ono tak ho ani nenapadne to podcenovat... Ale choroba nechoroba, ked sa vymysli program, bud chceme ist obaja alebo sa vymysli nieco ine 🙂 a keby uz moc chcel ist nieco co ja nie, bud nech zobere kamaratov a ja sa budem lenp ozerat alebo si urobim iny program 😉
Dadi a kolko mas ty rokov? Babo chces, planujes alebo uz snazis?

daadulka
5. mar 2009

Zuzi88, mam 28 a mimi by som chcela, zatial to vobec nie je o snazeni, pretoze som fajciarka, v lete som prestala na par mesiacov ale udrela bieda a zacala som znova. Teraz nefajcim od nedele a su to veru velmi krusne chvile, sa asi zdiviem 😠
Mala som ist zajtra do PN, ale odlozili sme to s lekarom na 20.3., takze si musim pockat na vysledky a musim sa s nim poradit, pretoze moj gynekolog je hooodne pesimisticky, tak musim pootravovat v PN, preto mi dobre padne, ked vidim, ze su tu babulky, ktore maju detatko, ktore su tehotne a zaroven mi oci otvara aj kazdy jeden pribeh, ktory neskoncil dobre, takze ja teraz zbieram odvahu a ked ju nazbieram a bude vsetko v ramci normy, tak moznooooo....... 🙂

deina
5. mar 2009

Co je to to PN?

Inak ja som na prednisone tiez nepribrala, brala som najprv 10mg, teraz 5mg a pohoda. Hoci v poslednom case... no trosku to brucho, ale to je este od porodu a nic som s nim este stale nerobila, vzdy mam nejaku vyhovorku, preco este necvicit. Najprv to bolo, ze po cs sa tri mesiace na brucho aj tak nesmie cvicit, potom sme sa dostali s krpcom do nemocnice a mala som kil menej ako davno pred tehu (to ma uz jedna detska lekarka posielala najest sa, lebo ze som prilis chuda, ze ona mi maleho postrazi 😅 ) a potom sa tie kila vratili, nie je ich viac ako pred tehu, len to brucho... no co s nim, uz som si stiahla do pocitaca Coborovu, ale nepomaha sa na nu len kukat.

zuzka88
5. mar 2009

no ja dufam, ze v lete sa nam podari, teraz si sice davame pozor ale len tak mierne takze mozno motyka vystreli 🙂
moj gyn. vravi, ze normalna zena ma 4 deti z 5 tehotenstvie a ze zena ako ja ma 1 dieta z 5 tehotenstiev.. no a potom mi odporucil tu homeopatku lebo vraj som prave v stave kedy je asi 70% pravdepodobnost, ze by sa to zopakovalo 😖 Tak sme dali na jeho radu, zacala som s homeopatiou a verim ze vlete uz povedia: tak mozte!

daadulka
5. mar 2009

deina PN su piestany 😉 ja zvyknem vsetky mesta skratkou z SPZ-tky nazyvat, som z TT, byvam v ZA a tak podobne

a si ako moj znamy, ten tvrdi, ze sa pripravuje na sport tym, ze sa kazdy den intenzivne pozera 10 minut na stacionarny bicykel 😀

ja som sa teraz vzchopila a zacala pravidelne aspon bicyklovat, na cinky mi zatial stale sada prach, planovala som si posilku, ale keby ta permanentka nestala 100eur, kurnik-sopa

no a tiez som vychrtla jak vysusena palica a ked sa mi podari sem tam pribrat, tak sa mi tuk usadi na licach, pupku a riti, ziadne vyvazene priberanie, ja priberam smiesne 😠, ked som zacala uzivat lieky na sharpa, tak som nepribrala ani gram, bolo mi tak zle, ze som schudla a museli mi menit lieky, preto som sa pytala, po akom case uzivania prednisonu nabehli komu kila, lebo mne niiist, aj ked by nebolo na skodu par kil nabrat

daadulka
5. mar 2009

zuzi88 tebe gynekolog radil homeopatiu??? aspon sa snazi cosi vymysliet, ten moj nic ☹
co vsetko obnasa homeopatia? caje, ci co?

deina
5. mar 2009

Mne lekar vravel, ze samotny prednison (aspon takto v mensich davkach) priberanie nesposobi, ale sposobuje vacsiu chut do jedla, tak preto sa z neho pribera. Ale nezbadala som ziadny rozdiel, zeby mi viac chutilo. Len teraz par dni mam strasne zravu naladu, ale to som mavala aj predtym a potom mavam dni, ked nejem takmer nic.