Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

milka2008
19. mar 2009

Dobre rano zuzi88 🙂 🙂 🙂 Tak to sme na tom rovnako 🙂 A nemas problem so vstavanim rano - myslim aj klby a tak? Kedy ides reumatologovi?
Mna objednal na jun, dovtedy mam brat plaquenil. Mala som zvysenu sedimku, ale snazit mozeme dalej. 😉

Zuzi88 - neboj, ver tomu, ze aj ty budes o par tyzdnov drzat v naruci tiez taketo babenko 🙂

deina
19. mar 2009

Nuz, my sme hore od siestej, zase. 😒 Ale kedze som sla dost skoro spat, tak ok.

Potulka, Matko je naaaadherny!!! 😵 😵 😵 Krasny.

Zajtra ma caka gynekolog a sa mi taaaak nechce, musim si riadne usi vycistit, ked k nemu pojdem. Ten chlap tak ticho rozprava, ze ho ledva pocujem. 😀 Nechapem ako moze gynekolog takto rozpravat, vsak pri porode ho potom ani nepocut. A potom zavolam aj svojmu reumatologovi - inak jeho reakciu si viem predstavit ("mohli ste planovat... ale priroda je silna, vie, co robi... tak sa to malo stat" 😅 ).

milka2008
19. mar 2009

Zuzi, tak to fakt ma dlhe cakacie doby. Ma toho vela, ked ordinuje len 3x do tyzdna v BA. A to mi sestricka hovorila, ze aj na pre samoplatcov uz ma termin az niekedy na maj. Ked mas akutny problem, tak ta zoberie 😉 Som zvedava, co ti povie. Drzim palce. 🙂 😎

milka2008
19. mar 2009

Deini - som sa strasne nasmiala, ze vycistit si usi, ked ides na gyndu 😀 😀 😀 Najpr som nechapala, myslela som, ze si robis srandu 😀 Ani ja nechapem ako mozu lekari tak ticho rozpravat. 😠 Aj ja sa musim niekedy aj 3x pytat, co vlastne hovori a potom vyzeram ako nahluchla 😅 Tak pekne poziadam, nech rozpravaju hlasnejsie 😎 .
Drzim palce, aj k reumatologovi. Co uz naplanujes, ja planujem a nic z toho 😒

Pekny den 🙂

deina
19. mar 2009

On je tak strasne tichy, ze nechapem - kazdu, ktoru poznam, co tam chodi, hovori, ze tam sedi s natiahnutymi usami. 😀 Ale inak je fajn, dobry odbornik, len nedavno som menila lekara, lebo ten moj predtym bohvieaky odbornik teda nebol.

zuzka88
19. mar 2009

Mili, no ja som jej povedalal ze nech mi da plateny termina to nasla na 4ho maja /to uz neni tak daleko) a potom sama od sebe ze tu mam, 23ho o 14,00.. ale som jej aj vravela ze co je vo veci... Neviem, ci mi nieco Dr. povie ked nebudem mat krv zobratu ale pre istotu ho aspon poinformujem a ukazem tie hrcky na prstoch

Deini, ja som tomu svojmu este ani nevolala, odkladam to zo dna na den a nie a nie sa donutit aj ked je tehu uz asi iste.. Ale zajtra mu uz asi budem musiet zavolat lebo nakaze homeopatka a ratam ze ma objedna niekedy za tyzden za dva..

Milka, a este nieco... nebud smu, ze sa nedari...tento rok sa to na nas prilepi urcite na vsetky!!! Alebo skus moju metodu: Sleduj ovulaciu a davaj pozor aby si neotehotnela!!!!!!! ale milujte sa normalne 😀

zuzka88
19. mar 2009

Deini, aj ja som menila Dr., teraz pred nedavnom lebo ta moja stara bola dobra akurat tak na preventivny ster, tabletky a predpisat cipky... to bolo vsetko, ani len ultrazvuk nemala...

deina
19. mar 2009

No moj mal aspon ultrazvuk, aj ked len ten maly. A vedel pekne kreslit (na zaciatku tehu s Miskom som mala cystu a on mi kreslil na papier, akymi sposobmi moze prasknut a co mam potom robit), ale je divne, ze v den, ked som bola naposledy v poradni, mi odtiekla voda. Ok, mozno to je nahoda, ale ked som sa uz citila blbo, mohol ma aj lepsie pozriet, co som ja vedela, ze uz vlastne rodim?

Milka, vyjde to, uvidis. 😉 Ved jedno dieta uz mas, tak sa podari aj to druhe.

zuzka88
19. mar 2009

takl Mili, deina ma pravdu, jedno uz je a druhe pride, ziadne strachy!

deini, to fakt? a to si on akoze nevsimol? tak to musel byt riadny trulo!!!

deina
19. mar 2009

Moznoze to fakt vidiet nebolo, ja neviem, neotvarala som sa, ale vecer mi odtiekla voda.

zuzanabb
autor
19. mar 2009

bre ranko 🙂
na vysvetlenie aj ja stavam skoro ale vcera sa mi nechcelo spat a pokusala som sa triedit fotky z dovolenky. Podarilo sa mi zo 600 ks vymazat 150 takze uz toho nie je az tak vela 😀 😀 😀

deini ja mam takeho sefa, ze si somre popod nos a tak musim usi natahovat furt a strasne mi to lezie na nervy. Keby sa aspon nerozculoval, ze ho nepocujeme a nenadaval nam do hluhych 😅 ...a to cloveka fakt nebavi sa pytat aj 3x ze o co mu ide a co semoti....

tehule som zvedava na zajtrajsie vase vysetrenia. hned napiste ze co a ako. ja mam zase taku gynekologicku ku ktorej sa musim objednavat 4 mesiace dopredu... ale zoberie akutne pripady len tam cakas niekolko hodin ☹

ja idem dnes na reumatologiu, som zvedava co mi po polroku povie

zuzka88
19. mar 2009

Zuzi, tak daj aj ty vediet ze co a ako
A ta tvoja gyn je dobra? nerozmyslala si nad inou ked ma take cakacky? to je ozaj vela... Moj ordinuje 2 dni v tyzdni, je klasa medzi BA doktormi a cakala som zatial max mesiac na prehliadku

zuzanabb
autor
19. mar 2009

neviem ci je dobra, ale mam pocit, ze su tam prihlasene vsetky zeny z blizkeho aj dalekeho okolia, tak sa clovek nacaka kym maju volny termin. A to ordinuje kazdy den 😝
Ale ma dceru, ktora ma nasu diaognozu, tak sa utesujem tym, ze ma viac chape, kedze ako matka sleduje pokroky nie len ohladne gyenekologie ale aj z reumatologie

zuzanabb
autor
19. mar 2009

ale vobec mi nerobila hormonalny profil ani nesledovala dozrievanie folikov, tak keby som nemerala bazalku, tak ani neviem ci mam ovulku, lebo ona mi hned nasadila duphaston ked som jej povedala, ze mam rozhadzany cyklus... a ona, ze to mozno nemam vobec ovulaciu...
Ale aspon uznala, ze je nacase ma poslat do Heliosu aj ked este nie je rok od vtedy co sa snazim... "len" 9 mesiacov...

milka2008
19. mar 2009

zuzi88, deina - ved sa podari, aj ja si to hovorim a som rada, ze vas mam tu na konikovi 😉 vsetky.. 🙂

deina - podobny problem som mala aj ja - presne v 30.tt rano som bola aj s kamoskou (vtedy tiez tehotnou) na uzv - a vecer o deviatej som zacala mat kontrakcie a v noci uz aj krvacanie. Hned som volala sanitku /auto sme vtedy este nemali/ a tyzden som lezala v nemocke, zastavovali mi kontrakcie presne tyzden a potom sa maly narodil. Neviem, ci bolo na uzv nieco vidiet, ze sa uz nieco zacina, lebo ma inak nevysetroval. Ale hlavna vec, ze vsetko dobre dopadlo - myslim porod a s malym, nedusil sa, dychal hned sam, mal uz dozrete plucka a tak...

Zuzkabb - mozno uz do Heliosu ani nepojdes 🙂 🙂 🙂 ved ste boli nedavno na lyzovacke 🙂

Zuzka88 - no neviem, ci si jancovicovi nevolala prave v pondelok na obed, ked som bola u neho. Podobny telefonat som si nechtiac "vypocula" - niekto sa objednaval v podobnom termine ako ty. 🙂

zuzka88
19. mar 2009

jaj, no tak to je jej velke plus, ze to ma aj doma... tak to uz aby si sa objednala, za 4 mesiace budes urcite tehu!
ozaj, a kedy idete do toho heliosu?

Mili, objednaval som sa len vcera 🙂

zuzanabb
autor
19. mar 2009

juuuuuuuj baby keby ste tak mali pravdu s tym, ze do Heliosu uz mozno nebude treba ist. ff mi dnes posunul ovulku (neviem co sa mu furt nepaci 😅 ) a tak som len 11den po ovulke a tehu test mi dnes vysiel negativny. To som si robila kvoli tomu, ze idem na reumatologiu tak ak by daco chcela so mnou riesit, tak nech viem tomu v cas zabranit ak by... 😵 ale zatial nic
http://www.fertilityfriend.com/home/zuzanabb

do heliku by sme mali ist 31.3. co je za chvilu...

vcera ste tu preberali pocasie, tak u nas v BB vcera tak snezilo ako keby mali byt zase Vianoce, hrozne, mame tu tolko snehu, ze nechapem 🙂

deina
19. mar 2009

11 den po este nemusi nic ukazat, ale o takych par dni... 😉 nejaky ten suvenir z dovolenky. 😅

U nas nastastie sneh nie je, kebyze teraz nasnezi, tak by ma v tom momente porazilo, uz chcem jar. A dnes je akurat celkom pekne, modra obloha s takymi vacsimi bielymi oblakmi... ked sa krpec zobudi, pojdeme von.

zuzka88
19. mar 2009

AJ u nas je pekne, uz od vcera ale vcera fucalo ako keby koniec sveta isiel

Zuzi, no tak ja som vedela ze som tehu este skor ako som mala (podla FF) ovulku a asi som si to tak vsugerovala, ze sa podarilo 😀 Myslim to smrtelne vazne! Nechapem to ale zrazu ma premkol pocit, ze som asi tehu ale nechcela som verit lebo sme nemali sex, tak som cakala a cakala a potom som ostala unavenejsia, ale testy boli stale negativne, prvy pozitivny bol az na 4 den, co meskala MS! den predtym negativny a uz MS meskala
sak kukni graf
http://www.fertilityfriend.com/home/zuska
no a az potom mi doslo ze som sa citila tehu a este som ani nebola... nechapem ale je to tak. alebo som bola a FF sa pomylil 😉

deina
19. mar 2009

Teraz ten graf vyzera hned normalnejsie, este tam mas aj zaznacene, kedy sa vajko uhniezdovalo (ten pokles po ovu). 😉

zuzka88
19. mar 2009

deini, odpisala som ti niekam inam ale som chcela napisat, ze si machcer, lebo ja som z tych grafov uplne mimo

helika81
19. mar 2009

ale ste sa rozbehli babenky...Milka ja sama neviem,kde bývam 😀 hovorím tomu nejasná sparava o konci sveta🙂)no je to pod horou tak asi preto..hm

Deini kde máš toho gyn.?ja si tiež musím čistiť uši,lebo tak tíško rozpráva,že keď vyjdem z ordin.neviem čo mi povedal,len vyštudujem správu 😀 stačí keď drgnem stoličkou a som tam,nič neviem...ale potom ma bolia aj uši,nielen hlava..hi 😉

potulka ja sa neviem vinadívať 🙂 aký je sladučký!!!

ja tie vaše grafy nechápem,jedinému čo rozumiem,sú políčka označené červenou 😀 ale asi každá vieme,čo to je?však?

zuzikbb máš čo robkať pri triedení foto?ja mám 2gg kartu,takže sa mi tam zmestí aj 2000foto ale skôr mi ide o kvalitu ako o počet,len na svadbe sme vyfotili 500foto+400od fotografa,takže doteraz ich nemám potriedené,iba vložené v počítači 😀 a nemám kedy to potriediť 😀 😀 😀

milka2008
19. mar 2009

u nas sneziiii ☹ 🙂 ☹ 🙂 ☹ 🙂

zuzka88
19. mar 2009

tak sedime na obede a za oknom sneh???? Mili, nie si sama, asi to preletelo celou BA...

zuzanabb
autor
19. mar 2009

ahojte zienky, tak som spat od reumatologicky. Som dost zmetena a neviem ci viac rozladena alebo sklamana... kukla na mna, zhodnotila, ze som v riti 😅 povedala, ze mi pichne ten diprophos a ked mrkla na vysledky z krvy, tak sa rozhodla, ze mi asi da predsa bud sandimum neoral alebo nejaky taky podobny tomu lieku, ale nezapamatala som si nazov nieco na EQ... ale ked som to pocula, tak som sa zhrozila a opytala som sa na plaquenil a ona povedala, ze to sa nesmie... tak som ostala vybita, lebo tebe milka povedali, ze sa moze a potom to len vypustis nie? Tak mne doktorka povedala, ze v ziadnom pripade, ze to mi radsej da ten neoral... a na to som jej povedala, ze uz som to raz mala, ale bolo mi z toho velmi zle od zaludka... tak povedala, ze mi da ten eq... a ak ten nezaberie tak idem naspat na methotrexat ☹
Nakoniec som ju presvedcila, nech mi pichne len ten diprophos a ze uvidime ako moje telo zareaguje a ak nic, tak potom sa dam na daco nahovorit... to som jej povedala, ale asi by som si to do ust nedala... ja si pamatam, ze ten sandimum neoral je dost silny...
A este zistila z mocu, ze mam vela leukocitov, takze som odovzdala vzorku na kultivaciu a uvidi sa, ze z coho... vraj mam daky virus v tele a mozno aj to mi zhorsilo reumu.
Potom povedala, ze ma este jednu reumaticku zo ZV ktora sa snazi otehotniet a ze sa im tiez nedari...
Nechala som si Aflamil, lebo mi chcela dat Aulin a ten sa vraj nesmie pri tehu ale ze je silnejsi. Tak som povedala, ze nech to nechame zatial tak.

zuzanabb
autor
19. mar 2009

heli ja fotim ako sibnuta 😀 ale nemozem za to, podla mna je to vrodena uchylka 😵

zuzka88 ja sa neviem zorientovat v tvojom grafe nijako 😉 lebo ty si podla mna mala tak ci tak posunutu ovulku, ale urcite nie az tak, ako ti to vyznacil ff. Lebo podla mna na 8 den po ovulke este nemoze test ukazat // ci hej? 😅 🙂 ale potom nechapem kedy si otehotnela kedze snazenie mate fakt uplne uzasne 😀 lebo ak by si otehotnela na ten 15DC - 26.2. tak manzelove spermije si zasluzia medialu 😀 ...a zase ak si otehotnela skor (na ten 12DC - 23.2.), tak test by ti uz skor ukazal //
jedine mi z toho vychadza, ze ff ti vyznacil ovulu o den neskor ako bola, takze v skutocnosti si ju mala mozno na 21DC - 4.3. a potom ten pokles co deina spominala si mala uhniezdovanie vajka toho 9.2. a // ti uz vysli na 9 den po ovulke co je tiez skoro, ale lepsie ako na 8 😅 ...aj tak nechapam... nezabudla si vyznacit dake tutu mutu medzi 12-19DC cyklu? 😉

milka2008
19. mar 2009

Zuzkabb - no to su dost zmetene info, teda aspon ja by som bola zmetena (aj zmietnuta). 😖
To jej zhodnotenie, ze si tam... 😅 bolo naozaj alebo si si to len domyslela? Ani jeden z tych spominanych liekov zatial nepoznam, iba metotrexat, ktory hrozil aj mne. No a k plaquenilu - ziaden liek nie je vhodne pouzivat pocas tehu, ale ked sa lekar rozhodoval medzi MTX a plaquenilom, zvolil plaquenil. Aj mne povedal, ze aby sme si s muzom davali pozor co sa tyka tehu. Preto mi nechal skoro rok "ocistnu kuru" a kedze sa nepodarilo, a vysledky reumy sa mierne zhorsili, nasadil mi ho naspet a povedal, ze ak nahodou oteho , potom ho mam hned vysadit. Alebo brat iba cez tyzden a na vikendy vynechavat. A nechal mi aflamil.
Zuzkabb - Aulin som tiez uzivala, ked som sa citila ako "seknuta" v krizoch. A velmi mi pomohol.

Neboj sa, hlavu hore, a na zaver - co teda mas uzivat?

potulka
19. mar 2009

ahojte, dakujem v mene mojich dvoch chlapov za pochvaly. jeden to perfektne pofotil a druhy perfektne pozoval. 😀 veru mam byt na co hrda.
myslim, ze pocas tehotenstva som sa nestravovala nejako specialne. skor bude maly pampuch po mne, ja som mala 3,5 kila pri narodeni. ale teraz uz nie je az taky okruhly, to mal z plodovej vody. fotky su z jeho prveho dna.
medrol beriem pre istotu, presne tak, ako aj pocas tehotenstva. nech telo nema soky, teraz by sa to vobec nehodilo, potrebujem byt fit.
zuzkaBB - drzim palce, aby sa suvenir z dovolenky coskoro prejavil, nech vies, na com si, aj kvoli liecbe.

zuzka88
19. mar 2009

Zuzi, tak to je teda sila, a co si mas z toho vybrat? Mozte sa dalej snzit? Alebo co mas vlastne robit? Inak asi aj mna by cakalo taketo nieco ale tym ze som tehu, mohol by si to akurat tak strcit takze nech je stav akykolvek, nic take mi nehrozi
No ked sa nad tym zamyslim, neviem, co urobim keby mi chcel dat dajake lieky...bojim sa totiz, ze lekarom vobec neverim, tak neviem ako by som sa rozhodla...
Zaznacila som vsetky nase lasky, este som ich naschval odtajila aby ich bolo vidno....aspon vies, preco sa mi nechcelo verit, ze som tehu.. No spermie vraj prezivaju 2-3 dni, FF oznacilo nase skore za dobre, nie ako nemozne 😀 ale aj tak nechapem... podla mna bola ten 13.den, ako vyznacilo prvykrat no tak ci tak chalosi prezili dajako dlho, nie? a to som porusila vsetky metody na oteho, lebo to mas polezat, hore nohy a aspon hodinu sa nesprchovat
zuzi, a skusali ste dajake taketo babske recepty? co funguju na otehu? my prvykrat hej...

Potulka, tie fotky su proste woooooooooooooooow! Uz sa tesime na dalsie 🙂

jaj a este ma napadlo, deina predsa tiez mala planquil a nikto im nezakazoval, iba mala doporucenie ze ak otehu, hned vysadit!

Aj vy mate pocit, ze je april? Tu uz dnes snezilo, prsalo, aj svietilo slnko

helika81
19. mar 2009

kukuk babenky 😀 apríl máme tu!!!!!!!!!!!!!!!!!!ale nemáte na nšu snežmú kalamitu 😀 😠

zuzik to sú lieky podobné na MTX?lebo názvy mi nič nehovoria,tak neviem,potom čo je to za liečbu?vieš ja keď idem s mojou RA a nedozviem sa dobré správy,ja mám náladu na nič,lepšie povedané ani ma to neposúva dopredu a to ma desí...žiadna nádej zuzik ale ty to zvládneš-my to zvládneme,a ako sa cítiš po zdravotnej stránke?mne sa RA ustálila,chválabohu 😀 ktorá z Vás má manžela alebo priateľa JOZEFA tak gratulujem 😉 majú meninky,aj môj manželík má meninky 😎 😎 😎