Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzanabb
autor
17. mar 2009

deini, ja mavam tu druhu fazu 13-14 dnovu, takze skusim test vo stvrtok rano, to by som mala byt priblizne 11-12 den po ovulke ale len kvoli tomu, ze idem vo stvrtok na reumatologiu a ak by mi chcela daco pichnut ako diprophos (neviem ako sa to pise 😅 ) tak aby som ju vedela zastavit... ak by nahodou bolo daco zamiesene... lebo ked uvidi moje opuchy a vysledky tak ju picne a bojim sa, ze mi bude chciet nasadit dake lieky...

ja som taka ista, ze v stresovych situaciach som kludna a potom mi to dojde a pride mi zle 😀 ...aj ked sme havarovali so sestrou a prevratili sme sa na strechu (to uz pred 10 rokmi) tak som bola taka kludna a bolo mi do smiechu, ze si sestra myslela, ze mi siblo 😅

zuzika mam este dake magnezium doma od minula a asi je to tiez 500mg tak skusim zacat uzivat. Chapem, ze si to este nikomu nepovedala (okrem kamoske a segre) ja by som to mame asi tiez tajila najdlhsie, lebo ta uz niekolko mesiacov otravuje otazkami ked spolu volame, ze ci nieje nic nove a to viem presne co tym mysli... takze by mi ako tvoja volala kazdy den ci som OK a ako sa citim 😵

zuzka88
17. mar 2009

tie nasa mamy! ale my budeme urcite take iste, ze?

no ja som tiez testovala minuly mesiac pre istotu, bola som na RTG ta kchapete... treba mat istotu aby clovek nic nepokazil!

zuzka88
17. mar 2009

joj, musim ist pracovat, sak vecer vas kuknem, pekny zvysok!

milka2008
17. mar 2009

Ahojte, ale ste toho popisali,
reagujem zatial na niektore prispevky :
magnezium sa moze bezne uzivat - aj v tehu - je proti krcom - ja som ho uzivala v tehu, ked mi tvrdlo brucho.
osteoporuzu mi zistili na denzinomentrii - poslal ma tam reumatolog.
zuzkabb - dipropos (tiez neviem ako sa to pise) dal reumatolog aj mne, ked som mala ist vlani v lete na dovolenku, vraj keby sa spustala bolest klbov. A to som si ho mala SAMA pichnut 🙂 😀 🙂 Ale som ho nepouzila zatial.

Deina - viem si zivo predstavit Miskovu scenu. To si este uzijete🙂 . Ale radsej nech je Misko "zivy" ako by mal iba lezat. Ved po tom vsetkom, co ste uz preskakali 🙂 🙂 🙂 Ale to sme my maminy - musime konat rychlo, ved ide o "zivot" nasich deti 🙂

Aj moj syn si uzil - mal zasivane čelo, krv sa mu valila cez celu tvar, mal "dieru" v čele - boli sme vonku a padol na take drobne kamienky. Pekne mu to zašili. 🙂 Maly sa viac zlakol mojej reakcie, ako svojej bolesti. 😎 😲
Hlavne je, ze vacsinou sa deturence zo vsetkeho "vylizu" a o pat minut uz si ani nespomenu, ze sa dialo
🙂 🙂

helika81
17. mar 2009

joj veru detičky sú na bláznovstvá šikovné 😀 😀 Milka aj tebe veľké plus,naša detektívka 😉 tak sa nám už ozvi potulka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zuzik88 pri mrche vás asi nedobehnem ale už sa budeme snažiť 😀 a BT už nemeriam,necháme to na náhodu 😵 ja sa tým grafom asi nechcem rozumieť...hm?!

Zuzka bb...už si nás dočítala?večer Vás ešte mrknem,zatial sa majte pekne...kiss you 😀

helika81
17. mar 2009

babenky teraz v sobotu má Matej už tri týždne,tak potulka,pridaj fotečky a napíš náááááááááááááááám!!!!!!!

renatte
17. mar 2009

Ahojte 🙂 🙂
Vcera som bola u doktora a od stredy beriem Methotrexat a aj Acidum Folicum plus k nim aj tie čo som brala Plaquenil a Aflamil. Budem brať toľko tabletiek, že ma picne. Musim utekat domov. Napisem zajtra. papa majte sa a pozdravujem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

zuzka88
17. mar 2009

Ahojte dievcene, hlasim sa po vysokm pracovnom nasadeni, schiluje sa nam k daniam tak prihara 😀
v piatok iem k homeopatke, tak som zvedava!!!

ale poviem vam, este stle som si neuvedomila alebo nepripustila, ze som tehu... bojim-bojim!

Renatte, methotrexat mame za sebou skoro vsetky, neboj, postavi ta na nohy, stabilizuje a sup sa do snazenia! Drzim palce 😉

potulka
17. mar 2009

ahojte osuobky, tak som doma. 🙂 priniesla som si z porodnice syna Matejka, 3670 g, 51 cm. narodil sa v utorok, 10. III. rano o 8.15 🙂
porod sa sam nespustil, marne som cez vikend behala po schodoch. 😀 bolo to celkom v pohode, cele sa to po dvojhodinovej priprave (klystir, holenie, infuzka, kyselinu neutralizujuci napoj, cievkovanie) zbehlo pomerne rychlo. nieco po osmej mi pichli spinalku, chvalabohu sa trafili hned na prvykrat a 5 minut od zaciatku operacie som uz pocula matejov krik. bol to najuzasnejsi zvuk na svete. odniesli ho hned do malej miestnosti vedla operacky, kde ho osusili, poprezerali, dali ocinovi do narucia a chvilku na to mi ho strcili pod nos (okuliare som nemala). bol prekrasny, teply, ruzovucky, pampusikovity... no maly zazrak.
odoznievanie spinalky bolo trochu neprijemne, triaslo ma ako osiku dobre dve hodiny, ale ked sa mi vratil cit do noh, dalo sa, malickeho mi priniesli asi po troch hodinach a potom zasa podvecer. sluzbu mala prave nasa znama sestricka, ktora tajne prepasovala mojho muza na oddelenie a boli sme hodnu chvilu spolu vsetci traja.
na druhy den som vstala. prve kroky boli dost tazke, ale odvtedy sa to uz len zlepsovalo. mala som maleho pri sebe az do vecera, potom som ho este odovzdala sestrickam. od tretej noci sme uz boli stale spolu. obcas ma chytala kriza, no striedalo sa to s peknymi hodinami. mlieko mi nabehlo na treti den a odvtedy kojim, z coho mam velku radost, je to nesmierne prakticke.
musim bezat, maly place a ani muzove prechadzky po byte ho neuspokojuju. zasa sa ozvem, ked sa bude dat.

zuzka88
17. mar 2009

Potulka! tak super dobre spravy!!!!! Gratulujem!!! Asi uz nebudes mat cas nas docitat ale spominame ta tu uz dva tyzdne tak sme na teba mysleli a vsetky drzali palce 😀
Tesim sa ze vsetko dopadlo dobre a ze si nam tu nechala svoj tehu virus 😉

helika81
17. mar 2009

potulka jej gratulujem tak si to užívaj a keď budeš mať čas tak zase napíš 🙂 🙂 🙂

helika81
17. mar 2009

renatte nebojkaj vyliečiš sa a bude dobre🙂) len si dávajte pozor lebo prídeš aj tak o baby...oddychujte a daj sa do kopy...ja som sa teraz zastavilasom bola na takom malom školení a po príchode šup do vaničky,nie je nad teplú vodičku 😅 zuzik 88...nebojkaj,všetko bude ok!!

je tu ešte niekto?dávno sa nám neozvala dadulka 😎

zuzka88
17. mar 2009

ahoj Heli, ja som este tu ale balim pomaly svestky, dosla som len pred chvilou z prace... kedy som pislala? o 3ú4 ma 9, tak uznaj....

ako sa mavas? co u vas noveho? este snehuje? lebo tu uz su dni teple aj ked rano bolo primrznute.. a teraz zacalo fucat

tak idem, bru noc 😉

helika81
17. mar 2009

idem aj ja...akosi mi očká klipkajú 😠 ináč u nás dnes pršalo a fúkal vítr a snehu už niet a dúfam,že ani nebude 😝 v sobotu nám svietilo slniečko,mi máme také horské,júj bola radosť pracovať tú krásnu sobôtku 😀 tak sladké sníčky všetkým snažilkám aj tehulkám aj mamičkám 😀

deina
17. mar 2009

Potulka, gratulujem, som rada, ze vsetko tak dobre dopadlo. 😵 😵

potulka
17. mar 2009

zuzka, tvoja poznamka o tehu viruse ma nabudila a narychlo som prebehla predosle strany. potichucky gratulujem, aby som to nezakrikla. a uplne chapem tvoje pocity, ze si chcela otehotniet a ked je to naozaj tu, nevies, co si s touto informaciou pocat. momentalne mam presne ten isty pocit zo svojho syna - pride mi to cele strasne neskutocne. velmi som sa nanho tesila a teraz som z toho cela vyorana. 😉

helika81
17. mar 2009

potulka ono to musí byť nádherný pocit,však?len pekne oddychuj a pošli nám foto 😉 🙂

renatte
18. mar 2009

Dobre ranecko 🙂 😉 dakujem baby, dufam ze to bude fajn.
papulka: ahoj ja som Renata a gratulujem k syncekovi
zuzka88: Gratulujem!!!

lilu18
18. mar 2009

potulienockaaaaaaaaaa---huraaa,tesim sa s tebou a gratulujem k syncekovi. Prajem vela vela zdravicka obom. A tiez sa tesim ze kojis. Vydrz a drzkaj sa 🙂 🙂 🙂 cmuk cmuk posielam malemu na licka 😲 😲

milka2008
18. mar 2009

Ahojte,

POTULKA gratulujem 🙂 🙂 🙂 A prajem syncekovi i mamine vela zdravicka a tatinovi radosti z rodinky 🙂 A este mamine - vela mliecka 🙂 🙂 🙂

REnatte -tych liekov mas naozaj pozehnane, ale na druhej strane - ti aj pomozu 😉

zuzanabb
autor
18. mar 2009

potulka gratulujeeeeeeeeeeeeeeeem 😵 😵 😵 boze, uz mas chrobacika maleho doma, to je super, ze mas mliecko. Kosticky ako? Jazvicka sa hoji dobre? chceme Matejove fotkyyyyyyyyy!!!!!!!! 😀

heli ani som sa este nesnazila vas docitat ...mam co robit aby som stihala reagovat na nove prispevky a na stare budem odpisovat v lete 😅 napisem ti IP ohladom pridavania fotiek do facebooku ked budem stihat... tak vydrz moja, lebo ma dako v praci nahanaju... a netrap sa ohladom grafov.. ak ta to ma len stresovat, tak to nema vyznam 😵

zuzka a deina ako tehulky? 😵 zuzka ty sa velmi v tej robote nenamahaj, to co si tam robila vcera tak dlho? takto sa sprava zodpovedna matka 😀 😀 😀

reni neboj, liekov mas sice pozehnane, ale cim skor zaberu a stiahnu zapal, tym skor ti ich vysadia 😉

helika81
18. mar 2009

dobre poludnie,babenky...viete čo máme nové,do rána nám napadol sneh20cm a stále sneží,a už ma to hneva 😠 ale čo už...zuzikbb...ok budem sa tešiť,ked budeš stíhať 😀

zuzka88
18. mar 2009

Caute baby, tak ja dnes nestiham vobec nic!

uz nech je apriiiiiiiil!!!! uz mame Matkove fotky? 😉
V piatok idem k homeopatka a v stredu reumatologovi, som zvedava co povedie... vstupila som si do svedomia a obvolala to 🙂 ale gynekologovi zavolam az v piatok 😅

ja inak faj, len som stale drevenejsia a drevenejsia, uz aj milovanie zacina byt problem...

potulka
18. mar 2009

ahojte 🙂
dakujem za blahozelacky, na oplatku sa pokusim poriesit nejake tie fotky.
zuzkaBB - az na druhy den po porode, ked sa ma sestricky pytali, ci mam vlastny medrol, som si spomenula, ze jaaaaaaaaaaaaj, ved ja mam artritidu. 😀 zatial sa klby drzia na tehotenskej urovni a verim, ze tak ostanu este dlho. jazvu samozrejme citim, ale som normalne pohybliva. najviac to taha, ked vstavam z lahu do sedu. no kazdym dnom je to lepsie a lepsie. sili ma volajakym specialnym stehom, ktory sa na jednom konci potiahol a cely naraz vyvliekol, hoci jazva ma dobrych 20 cm. super. bolest znasam dobre, ale co neznasam, je stipanie pri vyberani stehov. 😠
dnes tu bola pediatricka privitat a prezriet matejka, bola velmi spokojna. a my s nou. predpisala malemu vitaminy. nechala som matejka doma s muzom a isla som do lekarne. sama! velmi zvlastny pocit - jednak byt vonku a jednak nemat pri sebe dieta. 🙂 lekaren mame asi 200 metrov od domu, ale prisla som utahana ako kuon. zeby som pred tyzdnom rodila? 😀

potulka
18. mar 2009

album zalozeny. mozete sa rozplyvat. 😉

helika81
18. mar 2009

jéééééééééééééééééééj potulka aký je krásny 😀 😀 😀 no konečne vidíme Matejka 🙂 ešte s maminkou a je to ale je veľmi kráááááááásny....nádherný cieľ aj pre nás babenky,však?držím všetkým palčeky 😉

zuzanabb
autor
18. mar 2009

potulka ja odpadnem...boze ten je kraaaaaaaaaaaaaasny 😵 😵 😵 ty moj kvet, tak mat toto doma 😵 😵 😉 tak nejdem ani do tej lekarne 😀 😀 😀 ale nie, vypadnut ti treba... musis byt hrozne pysna na seba, ze si dokazala take krasne stvorenie priviest na svet 😀
inak velmi vydarene fotky 😉 to si robila ty?
ak som dobre pochopila, tak musis brat medrol ako prevencia aj ked ti je zatial dobre? Jazvicka sa zahoji, neboj, taky detail krasy ked to porovnas kvoli komu ju mas 😵

dobru nocku zienky

milka2008
19. mar 2009

Dobre rano zienky 🙂

POTULKA - mate s muzickom kraasneho synceka 🙂 🙂 🙂. To musi byt muzicek na neho a aj na teba hrdy 🙂
A aky macko je z neho, cim si ho "krmila" v brusku? 🙂 Potulka prajem Ti vela vela mliecka a nech Vam Matejko pribera a rastie do krasy 🙂
Mozem Ti povedat, ze ta rana po cisarskom sa este rychlejsie zahoji, ked sa pozries do postielky na svojho synceka 🙂 🙂 🙂 A o par dni uz nebudes ani vediet, ze ju mas 😉. A stehy ti uz vybrali? Potulka, ja som si ranu natierala nechtikovou mastou, aby sa jazva rychlejsie "vstrebala". A bikiny rez vobec nebude v bikinach vidiet 🙂 😉 😎

Ostatne zienky - este spite?
Ked v noci ponocujete? 🙂 - vsak zuzibb?
heli - prosimta kde to byvate? ked u vas snezi? U nas je pekne jarno, aj vtaciky spievaju 🙂

tehulky - deina a zuzka88 asi este spia, ved maju teho unavu 🙂

zuzka88
19. mar 2009

Ahoj Milka, ja vstavam 5,15 a o 7 uz som v BA v praci takze ta asi trosku sklamem 😎

Boze, aky je maly chrobacik strasne kraaaaaaaaaasnyyyyyyyyyyyyyyyy! juuuuuuuuuuuuuuuuuj, az mi slzy vyhrkli, teda Potulka, ozaj mozes byt hrda mamina

Dobre ranko vsetkym! 😉

zuzka88
19. mar 2009

Ozaj, v utorok idem k Jancovicovi, som sa nanutila lebo mi chcela dat datum ze 25. maja