Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

pauli1
3. aug 2011

@renin teraz v tehotenstve len caltrate na klbiky a občas Céčko, je leto takže melon, broskyne,nektarinky, rajčiaky a to je asi všetko a pred tehotenstvom to isté + Imunor, to mi dr.predpisoval /krvinky z bravčovej krve/ fuj ale aspon som nebola už taka náchylná na chrípky a angíny.

pauli1
3. aug 2011

@renin ja som nikdy žiadne diety nedržala. ja som velmi neporiadny človek v tomto. samé udeninky,klobásečky, slaninky, všetko plnotučné, zmrzliny smotankové, langoše, buchtičky slivkové, rozne kysnuté, mnam, mnam. aj teraz v tehotenstve vypekám aspon 2 krát do týždna nejaky koláčik, bábovečky, juj. ja som mala vždy podváhu. v osemnástich ked sa mi choroba začala som schudla na 40 kíl. naozaj len kosť a koža.teraz viem že psychika robí naozaj strašne vela. našťastie teraz po 13 r. som to vytiahla aspon na 48-52 kg. samozrejme že bruško som mala vždy trošku väčšie ale nožičky vždy jak páratka. ked som otehotnela tak som mala 49 kg, a teraz v 32 týždni mám 67 kg. ja to neriešim, jem to čo mám rada. nedokážem si niečo odoprieť, a ani nechcem.

dorotka66
3. aug 2011

@potulka 🙂 potulka ja som mala na mysli, že tú bielu múku len dopĺňam pri celozrnom chlebe a to v pomere 1ku 3 dielom celozrnej. ale chleba veľa nejem. a cestoviny len celozrné 😉, takže na to si pozor dávam. dnes som si kúpila ľanový olej a ráno malá lyžička a večer. 😎 k tomu ešte ten rakytník. no dnes som mala hrozný deň bola som u lekárky (používam len 6 prstov☹ a tiež na akupunktúre. našťastie mi vymenila lieky za tie pôvodné a s nimi aspoň môžem fungovať v práci. dúfam, že zase zaberú.
@renin blahoželám 🙂 k tej kosačke. ja som zas šoférovala len tak na 60% a už sa učím ráno učesať dlhé vlasy so 4 prstami a dať si pevnú gumičku) zvláštne ako sa vie človek prispôsobiť .... ale inak mi dnes nič nešlo. trapas dnes som mala poradu a nevedela som si otvoriť ani dvere do kancelárie ani fľašu ☹((( divne sa na mňa pozerali.....

a tak vám baby zajtra všetkým želám pekný pohyblivý a nebolestivý dníček 😉 😉

potulka
3. aug 2011

@pauli1 pockaj, ako zacnes riesit stravu, ked bude mat babo taky rok, rok a pol. aby si mu nedavala nezdrave veci, ale zaroven aby si nemusela robit dve jedla, zacnes urcite varit zdravsie a davat pozor na to, co budete mat doma. 😉 mat dieta je velke plus pri mnohych dospelackych zlozvykoch. dalsi je napriklad pravidelny pohyb na vzduchu. s deckom sa proste ist von musi takmer vzdy. je to skoro ako mat psa. 😀

@dorotka66 drzim palce, aby sa reuma co najskor stlmila. ked nevladzem otvorit flasku rukami, pridu na rad zuby. 😅 ale uznavam, ze na porade by som to asi radsej nerobila. 😀

molka
4. aug 2011

@dorotka66 ja mam velmi casto problem otvorit flasku. Vtedy si vyberiem nejakeho chlapa, usmejem sa na neho a poprosim ho, ci by mi mohol otvorit flasku. On je samozrejme cely stastny, ze moze pomoct nestastnej slabej zene. 😀

renin
4. aug 2011

@pauli1 ja som predtým tiež jedla čo mi chutilo,ale teraz sa snažím trochu ináč.Chem sa k tomu prinúťiť nahováram si,že mi bude lepšie.Musím niečomu veriť,inak sa nedá.

renin
4. aug 2011

@pauli1 Ja som teraz dosť schudla,keď sa to objavilo,ale nie až tak ako Ty teraz vážim 54.To je tak aku rát.Nie je to málo.

renin
4. aug 2011

@dorotka66 Dúfam,že máš aj lepšie obdobia a dvere a fľaše sa Ti otvárať dajú.Mne je ako tak,len teraz tá druhá dávka antibiotík a tam sú vedľajšie účinky bolesti kĺbov,tak to účinkuje,ale ešte dnes jeden liek,potom 3 dni prestávka a potom ešte 3.Nech ich už doberiem. 🤐

renin
4. aug 2011

Dnes som povyberala cibuľu zo zeme,aj keď zo stoličky,lebo sa mi nedá čupnúť,ani k)laknúť,ale aj to je niečo.Baby,chcem sa spýtať dá sa vám po nasadení liečby fungovať na toľko,že môžete chodiť do práce? Ja som zo začiatku musela ostať doma 2 týždne.No nedalo sa inak.

pauli1
4. aug 2011

@potulka no ja viem,že musim sa krotit. aspon ma drobček donuti trochu zmeniť jedálniček. a na prechádzky to ja chodím velmi rada a aj sa teším na tie prechádzky s drobčekom 🙂

pauli1
4. aug 2011

@renin ano, musiš niečomu veriť a určite robíš dobre a niečo zdravé pre seba, v tom ta obdivujem, ale ved aj mna drobček naučí správnejšie kuchtiť 😀 . a samozrejme že je normálne ostať doma. ja som byvala hodne na PNkaach a to aj 11 mesiacov vkuse, 4 mesiace a tak. nedalo sa chodiť. obmedzená pohyblivosť je uplne normálna, stuhnutosť. zaleží aj aké máš zamestnanie. ja som v tom najhoršom obdobi robila predavačku textilu a obuvi a veru ani chodiť, ani zohnuť, ani čupnuť, klaknuť, to bolo hororové. nakoniec som ostala doma ležať a bez mamy by som bola v prd... až kým lieky nezačali učinkovať a postupne sa zlepšilo, rok bolo docela dobre a potom zas začali aj iné klby do toho, zase PN a zmena liečby a tak dokola.. 😒

renin
4. aug 2011

@pauli1 Moja,tak to sa mám na čo tešiť.Ja robím kuchárku v škôlke.Do roboty to mám 5 minút pešo,ale niekedy mi aj to bolo ťažko.Ja sa tak bojím ako sa postarám o deti.Vieš,mám 3 a kto mohol dopredu vedieť,čo sa mi stane.Tak len bojujem.zajtra mám ísť na rengen zubov či tam nie je ložisko.Je tak ťažké ostať v dnešnej dobe doma aj teraz som dostala takú malú PN.No a potom choď z toho po doktoroch.Veď ty určite vieš ako to je.Teraz mi ide druhá dcéra na strednú školu.Ja bývam tiež s našimi,ale oni sú už starí a chcela som im pomôcť,ale koľkokrát ma musela mamina oblikať.Tak mi je to všetko ľúto.Niekedy si poplačem a potom zase rozmýšľam inak a tak stále dookola.Veď určite vieš,čo prežívam.Len sa drž.

singh
4. aug 2011

@pauli1 Ahoj ja som po porode schudla, pri tom zhone o maleho sa ani nedalo poriadne jest. Ale ked sme presli na normalnu stravu tak kila isli zasa hore, lebo co maly nedojedol to mi bolo luto vyhodit tak som to dojedla ja. Maly jedol cokoladu a uz ju mal v ruke roztopenu tak som mu ju zobrala a dojedla ja a jemu dala inu. A tak vaha isla postupne hore.

pauli1
4. aug 2011

@renin tiež máš dosť náročné povolanie nie moc vhodné pre reumatičku, ale nebojkaj, len čo pochodíš po všetkých vyšetreniach, určia riadnu diagnozu a potom sa budu skušať lieky ktoré su najvhodnejšie a budu dostatočne učinkovať. to prejde velmi rýchlo,neboj, vsetko zvládneš.ja som sa tiež riadne naplakala,bolo mi luto,že taky postih sa už nikdy nevylieči a nikdy nebudem moct robiť veci ako ostatní.stale byť opatrná a myslieť na to, no des.ale su ludia natom aj ovela horšie ako my. my musíme akurát znášať aj bolesti. a ked bude najhoršie, budeš na PN a potom sa zohladní dlhodobo nepriaznivy stav a može ta lekárka poslať na invalidný dochodok. ja som teraz v tehotenstve na PN od februára a tiež si musime vystačiť s PN 220eur+150 dochodok. je to velmi málo, kedze je to prvé bábo a vsetko treba kupovať. nastastie mi manžel robi v Kii, a musí vsetko ťahať, uver, leasing, platby a ostatné. je to o držku ale vždy nejako bolo a nejako bude, no nie? 😒 😉 🙂

pauli1
4. aug 2011

@singh tak to sa teším 😀

renin
4. aug 2011

@pauli1 To máš pravdu,že nejako bolo a nejako bude.Vieš čo ma hnevá? Koľko je mladých ľudí a nevážia si zdravie.Opíjajú sa a fajčia a drogujú.Ja som nikdy takto nežila.Kde je doparoma tá spravodlivosť? Mne vždy od bolesti zabral Veral.Ale dávam si ho len občas.Ty už po materskej budeš len na invalidnom?

renin
4. aug 2011

@potulka chcem sa spýtať,čitala som ,že na autoimunitné ochorenia je dobrý Wobenzim.Nemáš s tým skúsenosti,alebo je to len reklama?

pauli1
4. aug 2011

@renin ja mám čiastočny na 60 percent, a dufam že ešte pojdem do práce. velmi rada by som ak budem vládať a ak ma ešte zoberu späť.

renin
4. aug 2011
singh
4. aug 2011

aj ja mam 60 percentny dochodok a ten pan na socialke bol taky mily 😖 . Ze co ja mlada uz chcem ist na dochodok a brat peniaze od statu. Ja som ekonomka ze to nemam tazku pracu ze mam ist do roboty. Ale ako mam pisat na pc to mi nepovedal ked nemozem zohnut prsty pravej ruky a uz pomaly aj lavej. Este stastie ze muz robi v zahranici a tak zarobi. Ale zasa som doma na vsetko sama.

renin
5. aug 2011

@pauli1 Dnes som bola na rengen zubov.To by bolo v poriadku,len jeden zlý,tam ložisko nie je a hľadáme ďalej,ako ihlu v kope sena. 🙄

renin
5. aug 2011

@singh Niektorí sú takí neľudskí.Veď aj mne povedala krčná,že druhý majú ASLO aj 1000 a,že sú tu.Že z toho nezomriem.No tak nech si ona chodí po takých opuchnutých nohách.Keby boli na našom mieste,tak neviem ako by im bolo.Veď aj sa sa snažím a keď to proste nejde,tak čo.

pauli1
5. aug 2011

@renin neboj, ešte tie vyšetrenia zvládnuť a už sa možeš na všetkých vykašlať. aj ja som sa stretla z neludskostou a drzostou lekárov. mala som 18 ked sa to spustilo a to si viete predstaviť ako na mna hladeli, taká mladá, to nemože byť také zle a ja ledvo šulajuc sa po nemocnici. no je to nepochopitelne ale ked sa niekoho opýtate, ani nevedia čo je to artritída. kto nezažil na vlastnej koži, nikdy nepochopí čo su to za bolesti a život plnych obmedzení. niektoré veci sa musíme učiť odznova a iným zlahčujucim sposobom. no čo už. ☹ 🙂

pauli1
5. aug 2011

@renin takže na krčnom nič, u zubára nič. ešte asi pojdeš s moč. mechurom a ladvinkami, plucne, gynekologické a viac si nespomínam kade som aj ja chodila. ale aj tak mi nikde nič nenasli. 😀

renin
5. aug 2011

@pauli1 Veru,sú niekedy hrozní.Nie že by im človek niečo zlé prial,ale však oni na to prídu.Nič netrvá večne a ani zdravie nie.Bohužiaľ.Jedine zubárka bola super a gynekológ,ale tam chodím dlho,tak ma poznajú.Na tej reumatológii som bola sklamaná,snažil sa ma rýchlo odbiť.

pauli1
5. aug 2011

@renin tak ty ešte nemáš ani predpokladanu diagnozu? a kto ta posiela na tie vysetrenia? obvodak?

renin
5. aug 2011

No k reumatologovi ma poslal obvoďák,aj na krčné a na tie ďalšie zase reumatol´g a ešte mám to infektologické a fokusy to sú nejaké ložiská.

dorotka66
6. aug 2011

@renin ahojte renin, no ja som bola cca u 12 lekároch a som totálne presvietená a okrem 2 kazov pod 12 ročnými blombami a jeden zápal pod korunkou som "čistá" 🙂 ale môžem ti ešte odporúčať dať si spraviť testy na mykoplazmy, chlamídie, (nerobia sa bežne), endokrinologické testy a tiež zistiť či nemáš prekyslený organizmus. to všetko vraj môže spôsobovať kĺbové ochorenie. a všade som si vybavovala vyšetrenie telefonicky. samozrejme za poplatok ☹ myslela som si, že nech len mi na tú chorobu čím skôr prídu nech sa začne liečiť... a stále som na len čakačke 😉 a ako vyzerá tvoje ASLO? moje je 100% ☹

renin
7. aug 2011

@dorotka66 Moje ASLO je 470.Ale teraz som brala 2 antibiotiká,tak neviem.Ja niekedy už nevládzem.Snažím sa zo všetkých síl.Aj zmena stravy,aj veľa pijem aj protizápalové čaje,aj obkladya nie je to tak ako by malo byť.A čo Ty máš bolesti? Ja si vnoci dávam studené obklady.Včera som viac robila a už bolo večer horšie.Nevládzem nič.Anineviem ako si mám pomôcť.A k reumatológovi mám ísť až v decembri a dovtedy čo? Aspoň tá voda keď sa urobí,tak sa sama vstrebe.Ja nemám už anijedny mandle,tak určite to má vplyv.Neviem čo bude.

renin
7. aug 2011

@dorotka66 Je veľa čítam,zistujem.Snažím sa snažím a tiež sa to neposúva dopredu.O tom prekyslenom organizme som tiež čítala.Vraj to môže spôsobovať aj stres.A s tým poplatkom je to tak.Všade chcú len zarobiť a pacient je len ten čo chodí a trpí a míňa si peniaze.Ty to máš na rukách? Ja na kolenách.Kedy už bude tomu koniec? Keby som si vedela aspoň pomôcť.