Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

renin
14. sep 2011

@dorotka66 včera som dostala jeden recept.Do pomletého kostihoja,sa ešte pridáva nátržník a dáva sa to do bravčovej masti.Masť som nemala,ale suseda mi podarovala domácu.Tak som to urobila a darovala som to zase bývalému kolegovi.Už sa teším na nové knihy.Mali by už teraz prísť.Ja som teraz taký chudý poľný zajko.Už ani neviem čo budem jesť,aby to nebolo stále to isté.Na tvoju štítnu žlazu je kombucha a agar-morská riasa.Idem to kúpiť dcére.ta má tiež problémy.

renin
14. sep 2011

@dorotka66 @barus77 Dnes som si kúpila Goji obsahujú 18 druhov aminokyselín, 21 stopových prvkov, vitamíny C, B1, B2, B6, E a sú najbohatším zdrojom karotenoidov. Pôsobí protizápalovo, spomaľuje proces starnutia, posilňuje imunitný systém.Je to aj na predaji bylín.

barus77
17. sep 2011

@ingi7751 Ingi našla si nejakú náhradu sa diclofenac? alebo ako si to vyriešila?

barus77
19. sep 2011

@dorotka66 kedy to ideš k tomu doktorovi do Košíc? som zvedavá ako tam pochodíš... ja by som tiež chcela ísť na test na intoleranciu, ale zďaleka sa vyhýbam všetkým akupunktúram, čínskym medicínam a homeopatikám. Tak by som chcela vedieť, že ako to u neho prebieha, či je to ozajstná medicína, alebo zas nejaký výmysel.

Už som z toho nervózna, pretože niekedy mi je lepšie, niekedy horšie (aj s liekmi horšie) a veľmi ma bolievajú ruky a zápästia a v poslednej dobe mávam niekedy večer teplotu vyše 38. Zajtra skočím za obvodným sa popýtať, či nepozná nejakého hodnoverného odborníka na výživu 🙂

@renin ty ako moja? Zlepšuje sa to?

renin
19. sep 2011

@barus77 No vieš.Teraz mi je zase dobre,aj myuž predtým bolo a tak som si zmyslela,že sa idem bicyklovať.Tak som tak chodila 4 dni,ale som si stále zvyšovala trasu a v piatok mi nebolo veľmi dobre.Tak som sa hnevala sama na seba.Ešte musím trochu počkať,kým to bude lepšie.Členky a jedno koleno už sú dobre,ale to jedno koleno,ktoré bolo zapuchnuté ako posledné,tak to je ešte kadejaké.Trochu som si skúšala aj kľaknúť,ale len veľmi opatrne na mäkkú stoličku,ale nepichalo ma v ňom,ale o tom,že si čupnem,to by som sa ešte bála.Neviem či sa to podarí.Určite mám poskracované aj svaly.Ja teraz lieky od bolesti neužívam.Ale tie antibiotiká neviem do kedy ešte budem mať.Dnes mi prišli 2 knihy.Tajomstvo všetkých chorôb a Najzdravšia výživa.sú v češtine a zamerané sú na surovú stravu.Jednu som aj začala čítať.Idem si kúpiť sladké drievko a Topoľ čierny.To by malo byť na doliečenie boreliozy.Včera ma uštipla ešte aj osa na ústa.Vyzerala som hrozne.

dorotka66
20. sep 2011

@renin ahoj renin, ja som už goji jedla, ale neočarila ma 🙂 ako sa cítiš? dávno som tu nebola, vôbec nestíham a som taký lajdák, že už si nemočím prsty, len si ich krémujem kostihojovou masťou. stihla si nejaký ten kúpeľný oddych 🙂? no surová strava je vraj super, ale u mňa to vyzerá, že mám problém so slezinou a to by som nemala jesť surové nič ☹
@barus77 do ke idem tento týždeň, takže hneď vám dám info ako som pochodila. už sa fakt teším, lebo mám pocit, že aj z toho mála čo jem mi niečo nerobí dobre. stav mám stabilizovaný, teda vôbec sa nezlepšujúci a našťastie ani nezhoršujúci. ale nič pozitívne. viem o čom hovoríš, lebo ja som si prešla tými bolesťami prstov, nemôžnosťou zohnúť ich a bolestivými zápästiami. teraz každé ráno cvičím a pomaly ich rozhýbavam a na zápästie mi pomohla tá skvelá trojkombinácia liekov ☹ viď vyššie. aj ja mávam ruky teplé, najmä v oblasti kĺbov, ktoré sú opuchnuté. na budúci týždeň idem na reu kontrolu a uvidíme, čo povie pani doktorka 😉 posledne povedala, stav sa zhoršuje čakáme ako sa to vyvinie ...uvidíme, či idem čakať do Vianoc 😠

barus77
20. sep 2011

@dorotka66 no veď vlastne aj my čakáme. Lebo je to tak na pomedzí, že ani choroba, ani zdravie. Ale mne je stále horšie. Už tretí deň mám teplotu vyše 38, môj doktor mi zobral kvapku krvi na CRP a mala som vysoké. Tak idem zajtra na komplet krv a prípadne zavolám reumatologičke, či to nebude jej záležitosť.
A čím je spôsobený ten tvoj zápal? Dá sa to vyliečiť?

@renin no ako postupuješ? Zistila si z kníh nejaké nové rady?

dorotka66
20. sep 2011

@barus77 ja som baruš od apríla absolvovala všetky možné aj nemožné vyšetrenia 🙂 jediné čo mi zistili boli 2 kazy pod starými plombami a jeden zápal koreňa, pod korunkou. to som úchyl na zuby a doktor vždy tvrdil že sú ok. ale v apríli som bola na IVF a po ňom som dostala OHS II. stupeň a tiež som mala vklad po cca 39 stupňovej teplote (doktor zhodnotil, že to je ok...) no a tak som dostala ten séronegatívny zápal kĺbov. ja mám CRP v norme, ak nerátam stotinovú odchýlku. mala som (ak si dobre pamätám) 2,001 ak máš CRP vysoké, tak by som určite letela za reumatologičkou. a kto ti predpísal diclobene? mne reumatologička. a berieš len to?

barus77
20. sep 2011

@dorotka66 aj ja mam diclobene od nej. pomáha mi super, ale teraz je to neviem prečo horšie. pár dní som kašlala a boleli ma priedušky, ale už nekašlem, tak len počkám či to náhodou nie je niečo z toho... uvidím po tej krvi. Ja som mala dnes to CRP 40. Inak som ho vždy mávala úplne okej. A beriem len to, nechce mi zatiaľ veľa dávať, keď nemáme diagnózu, aby sme vedeli že čo vlastne treba liečiť.

renin
20. sep 2011

@dorotka66 @barus77 Ahojte baby moje .Tak je to už ako tak so mnou.Som aj na takej stránke špeciálne o borelioze a tam získavam informácie.Mám trochu nádej,že sa z toho dostanem,lebo vraj by bolo horšie,keby som mala tie hodnoty obidve pozitívne,ale aj tak ak je to už chronické,tak neviem.Ja to už mám zastaralé.No a budem musieť už stále chodiť na kontroly.Stále si posilňujem imunitu a ešte 4 dni budem brať antibiotiká a potom sa uvidí.Ja si dávam obklady stále,hneď ako prídem domov z roboty. Knihy sú zaujímavé a založené na konzumácii stravy v prírodnej forme.Je to o prečisťovaní organizmu.Je tam spomenutá hladovka aspoň raz za týždeň,keď sa pije voda s citrónom.Autor tvrdí,že každá choroba sa začína v hrubom čreve,keď je prekyslený organizmus a že baktérie sa bežne nachádzajú v našom tele a premnožia sa len vtedy,keď sa dostanú do nážho prekysleného tela.Sú tam vymenované orgány v ktorých je imunita,no a 2 z nich ja nemám ja už nemám ani jedny mandle,ale s tým ja už nič nenarobím.No ešte je tam,že telo sa zbavuje škodlivých látok aj pri menzese a podľa toho môžeš aj zistiť či máš v tele veľa škodlivých látok,či máš pri tom veľké bolesti,alebo keď ti to príliš dlho trvá.Je tam veľa zaujímavostí,ale ešte som len v polovici.

barus77
20. sep 2011

@renin to je blbé že je to už chronické, myslela som že borelióza sa dá vyliečiť, lebo mne doktorka minule hovorí, že by sme sa mohli tešiť ak by sa zistilo z krvi že je to borelióza, že po mesiaci antibiotik je po probléme. Ale ja ju nemám. Tebe to asi ostalo pretože sa na to prišlo neskoro, nie?
Tie hladovky obdivujem... ja to radšej nebudem skúšať, lebo zas na druhej strane aby si mala spokojné telo tak treba jesť pravidelne, málo a často... a aké si dávaš obklady? kostihojové?

renin
20. sep 2011

@barus77 Ano,stále si dávam kostihoj.No veď ja viem,že pri borelioze je po mesiaci antibiotík pokoj,ale kedže sa mi to neprejavilo žiadnym flakom,tak mi to vypuklo až do takéhoto štádia.to je už to tretie.No uvidíme ako to bude ďalej.

michaela5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
renin
21. sep 2011

@barus77 tak už neberiem antibiotiká.Neviem či sa mám tešiť,alebo nie.Uvidím,ako to teraz bude na kontrolu idem po 3 mesiacoch.No a teraz to idem skúšať už len prírodne.A ty ako,máš ešte teplotu? Ja som mala teplotu pred veľa rokmi,no ale vidíš,aj tak nie som zdravá.Už by ma teraz nič netrápilo,len tie drevené kolená.Ale bicyklovať už radšej nejdem,lebo by to mohlo skončiť ako predtým.

renin
21. sep 2011

@michaela5 túto stránku poznáme a ďakujeme za typ.Máš osobné skúsenosti z gáfrom? Pomohol ti?

barus77
21. sep 2011

@renin tak tie kolená snáď rozhýbeš, asi ešte potrebujú čas na regeneráciu po toľkom zápale a bolestiach. Budem držať palce nech je to na kontrole lepšie.

Ja som dnes už teplotu nemala, len ma trápi to vysoké CRP, pri poslednej krvi som ho nemala. Zajtra idem ku obvodnému na komplet krv a znova kontrolu CRP, a potom zavolám reumatologičke, či mám ku nej prísť.
Keď tak rozmýšľam, ono mi zrejme pomáha byť bez mlieka. Lebo cez víkend som ho po 2 týždňoch znova začala jesť a posledné dva dni ma všetko ukrutne bolelo aj cez diclobene a ibalgin. Tá strava bude mať niečo do seba, len som ešte nenašla žiadneho odborníka, ktorý by mi vedel stanoviť dobrú diétu, aby mi nechýbali žiadne živiny. Tak stále hľadám 🙂

renin
21. sep 2011

@barus77 Ja som pozerala moje CRp.Ja som mala najvyššie 15 a po silných antibiotikách 2,2.No aj tak bol v tele ešte silný zápal.K tej strave.Mlieko zahlieňuje a prekysluje.Ja ho už.nepijem .Netreba sa prejedať ani chlebom,aj keď je celozrnný.Používaj tie za studena lisované oleje.tak za lyžicu ráno,ak zvládneš.Ja mám aj ten rakytníkový na zbavenie škodlivých látok.To len za kávovú lyžicu.Jedávam aj ľanové semienka ,také trochuzaliate vodou aby napučali.Aj maku a vlašských orechov zjem dosť veľa.To je to,že aj tie lieky čo sme doteraz pojedli,sú samá chémia.No ale čo sa dá robiť.Ja som doteraz zjedla 8 balení antibiotík.Predtým som dlho nemala horúčku,tak som nejedla 8 rokov antibiotiká.To som mala teraz za celé tie roky.Veľa sa hovorí teraz aj o tom prekyslení organizmu,že z toho sú tie choroby a zápaly.Ja teraz užívam vitamín C .Pijem iba čistú vodu hneď na ráno a potom si do nej pridávam citrón.to vraj neprekysluje,hoci je kyslý.A ešte pijem tie čaje,ktoré striedam.Pestrec.Lapacho,zelený,zázvorový.Ešte si dokúpim pár vecí v lekárni,aby som mala dobré výsledky.To na to doliečenie boreliozy,ak by tam niečo bolo.Ja jem dosť málo strukovín,tak to by som mala nejako zlepšiť.Ešte som ti zabudla napísať.Dosť sa podobáš s mojou dcérou.Tiež je taká blondínka dlhovlasá.Za 2 týždne sa mi vráti z Cypru.Tak sa drž.Ja ešte dačo doštudujem.

barus77
22. sep 2011

@renin tak dnes som bola u doktora znova na crp a bolo 36 (pred 2 dňami 41), tak povedal že keď to klesá a už nemám teplotu, tak mi nebude dávať ATB. Aj ja si ráno niekedy dávam olej, ale olivový, musím si zohnať aj nejaký iný.
A idem teraz nejesť vôbec nič z mlieka, bielu múku a cukor. Pečivo nejem aj tak už dlhšie, ale kávu so sójovým mliekom si neviem odpustiť 🙂
Aj ja celé dni pijem len čistú vodu, citrónovú alebo zelený čaj.

A dcéra žije na Cypre alebo tam chodí pracovať? To sa isto tešíš že sa vráti 🙂

dorotka66
25. sep 2011

@renin
@barus77 ahojte kočky 🙂 už mám za sebou to intolerančné vyšetrenie na potraviny a funkciu orgánov. poviem vám, ež ma nepotešili. viac ako polovica mojich orgánov funguje zo zotrvačnosti, niečo im poriadne poškodilo ☹ (www.petrovicz.....) no a dr. mi zistil intoleranciu na mlieko a všetko z neho, pšenicu a všetko z nej, jablká a hrušky, čierne korenie, zemiaky a fazuľu. kuracinu a divinu a ananás...no a je toho určite viacej (aj neska, čierny čaj... ), ale to len pre informáciu 😉 dal mi aj tzv. biorezonančné kvapky 3 x denne a o dva mesiace mám prísť na kontrolu. vraj tú intoleranciu som ohla mať od detstva, len telo zareagovala až teraz. super je, že ak si niečo prirpavím doma, tak to bude aj jedlé. ale v reštikách si už nepochutnám 😀 renin to crp 2,2 je asi super, nie? ja som mala maximum 2,001 a to som nepohla prstami 🙂
@barus77 baus tebe držím palce nech sa pekne znižuje. ja idem zatjra ráno na krv, tak uvidíme čo mi vyjde 🙂

renin
25. sep 2011

@dorotka66 Ahoj no to je smutné.Dá sa to nejako dať do poriadku stravou? Tým,že vynecháš tie potraviny,ktoré by si nemala jesť? Nemôže to spôsobovať aj tá štítna žĺaza, tá predsa zasahuje do celého organizmu.Dcéra má z nej aj suché vlasy,aj lámavé nechty.No ale dobre,že si tam išla,aspoň zase vieš o niečo viac.Ja som niekde čítala o najbežnejších potravinových alergénoch a bola tam tiež pšenica,zemiaky,mlieko.Tak sa snažím pre istotu doržiavať.K nám začali voziť ražný chlieb,tak ma to potešilo.Zajtra idem ku gynekológovi na ureaplazmu.Lieky som už dobrala a na kontrolu mám ísť o 2 až 3 mesiace,no tak by sa to nemuselo zhoršiť.Budem sa snažiť.Zajtra si idem kúpiť do lekárne nejaké bylinné veci čo som vyčítala na internete.Niečo mi kúpi ajdcéra v bioobchode.Strašne by som tipriala,aby sa ti to upravilo.Ja to mám teda čisto infekčného pôvodu,bude to tá borelioza.U nás by mala takéto vyšetrenie robiť moja bývalá obvodná lekárka.Na čo slúžia biorezonančné kvapkY? Teraz by bolo pre teba ťažké stravovať sa mimo domu.

barus77
25. sep 2011

@dorotka66 tak máš aspoň nejaký výsledok, podľa mňa je pozitívne, že sa máš od čoho odraziť a máš čo vyskúšať, vynecháš tie potraviny a možno to naozaj pomôže 🙂
Môžeš mi prosím ťa popísať ako to vyšetrenie prebieha? Lebo to jediné som sa nikde nedočítala 🙂
Mne mama dnes našla na nete toto http://www.medicalfuture.sk/ je to tiež nejaká diagnostika problémov a robia aj testy na alergény, ale nechávame si to zatiaľ ako poslednú možnosť.

ingi7751
26. sep 2011

@barus77 za ten diclofenac nahradu nemam, zasa som mu podlahla 😠 kedze u mna funguje neuveritelne ... zasa som si ho dala predpisat ked som bola doma na SK (zijem momentalne v Dubline). to odhodlanie najst nejaku nahradu za neho mi dlho nevydrzalo, lebo skusala som nebrat vobec ziadne lieky asi 2 tyzdne, bolo to sice trochu narocne ale myslim si, ze keby som to bola skombinovala aj s upravou stravy tak by som to aj celkom zvladla. Ale potom prislo narocne obdobie v praci a potrebovala som fungovat na 150% a tak som spat na diclofenaku. Aj ked ja mam asi trochu iny typ reumy ked tu citam tieto vase problemy, moje su trochu ine ... ja nemam postihnute male klby, kolena, ale chrbticu - reumatolog mi pred vyse 6 rokmi stanovil diagnozu Bechterev (ktora vraj postihuje viacej muzov ako zeny 😒 ale su aj vynimky samozrejme), ale je to tiez zapalove reumaticke ochorenie a hlavne v mojom pripade uz dlhodobo neliecene, sposobuje ukrutne bolesti chrbtice a obmedzuje chodu, skracuje svaly - takze neviem co je horsie ☹ .

ingi7751
26. sep 2011

Baby, ak poznate nejakeho dobreho reumatologa v Kosiciach dajte vediet prosim ... Dik

barus77
26. sep 2011

@ingi7751 keď hovoríš, že sa to dá vydržať aj bez liekov, tak v dobrých obdobiach ich môžeš vysadiť a dať si nejaké očistné obdobie, nie?
O takej chorobe som nepočula, tak som sa dozvedela novú vec. To máš zapálené to medzi stavcami? To verím že to musí veľmi bolieť. Užívaš aj nejaké iné lieky?
Ja ti asi neporadím, som zo Žiliny.

kajkag
27. sep 2011

Ahojte dievčata, aj ja trpím reumatoidnou artritídou, mám poriadne spuchnuté 2 prsty, beriem Aravu a Methotrexate, nedá sa mi nič poriadne robiť,hned ma to začne bolieť som z toho zúfala, stále ma to príšerne boli, som z toho zúfala ☹ ☹ ☹

barus77
27. sep 2011

@kajkag ahoj, tak to ma veľmi mrzí, že nezaberajú lieky. Ako dlho sa liečiš?

kajkag
27. sep 2011

barus77:v októbri to už bude rok 😖 viem,že to ešte nie je nejako dlho,ale aj tak, stále trpím bolestami a ty si ako na tom? ☹

ingi7751
27. sep 2011

@barus77 ja ine lieky neberiem, len ten diclofenac ktory asi ten zapal priamo nelieci, skor len tlmi bolest. chystam sa domov na kompletne vysetrenie a liecbu, lebo citim,ze sa to zhorsuje a hlavne to vlhke podnebie tu mi vobec neprospieva ☹ . S tou stravou to mam vyskusane, len musim zapracovat na pevnej voli 😠 kedze akonahle mi je lepsie tak vsetko porusim. U mna funguje vela surovej stravy a ryb a bylinnych cajov, minimum mliecnych vyrobkov a masa ... a hlavne by som mala vela cvicit ale ja som tak trochu lenivec 😒 Ale ked tu citam ake mame my mlade baby uz problemy tak to je hroza ☹ ja som si vzdy myslela ze reuma to je nieco co postihuje len starsich ... moja babka aj dedo nou trpeli ... drzim palce nech ti cim skor stanovia diagnozu a nasadia adekvatnu liecbu !!! U mna to trvalo dost dlho kym prisli na to ze to moze byt reuma, lekari mi tvrdili ze som prilis mlada na take bolesti ... dokonca ma jeden odporucal na psychiatriu 😖

barus77
27. sep 2011

@kajkag ja zatiaľ diagnózu nemám, ale tak nebude to nič iné ako RA, len čakáme s doktorkou kým sa to bude dať lekársky potvrdiť. Ale keď ti lieky nepomáhajú, mala by si ísť za doktorom, nech skúsi niečo iné... kopec kočiek tu vyskúšalo všelijaké kombinácie liekov a teraz sa cítia relatívne dobre. tak isto sa tam objednaj 🙂 držím palce

barus77
27. sep 2011

@ingi7751 no bohužiaľ, niekedy je to tak že aj doktori sú toho názoru že reuma je len pre starých ľudí :-P ja sa vďaka tejto diskusii necítim ako nejaká precitlivka, čo sa len sťažuje, lebo viem že to tak naozaj môže byť.
Mne reumatologička ku diclobene povedala, že aj lieči zápal.
A povedz mi o tej strave este, za ako dlho zacnes vidiet vysledky? ja sa tiez poctivo snazim.... ale zatial bez vysledku.