Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

milka2008
27. aug 2009

Ahojte,
Jani - budeme na teba mysliet 🙂

Bendy - stretko v tatrach by nebolo zle a napad na mikrobus - este lepsi 🙂

alexxxa
27. aug 2009

Caute baby,
vdaka za pochvalu nasej Emmulky 🙂
Zuzka, to, co mam na nohach mi ani nieje vidiet, vidiet to len na rentgene, vraj sa zacinaju tvorit nejake strbinky na kostiach, co je uz zle znamenie. Na rukach nic a mna praveze ruky bolia, nohy vobec necitim, tak nechapem. Na rukach mam sem tam take male uzliky na klboch, to je vraj zapal. Dnes som bola u homeopata, brala som nejake homeopatika, ale cez leto som to flakala, tak mi trosku vynadal. No snad sa dam dokopy, ja uz nechcem liekyyyyyyyyyyyyyyy 😖

Heli, mrzi ma, ze Ti nedali ID, doktori su hnusaci, nech sa vam teda rychlo zadari babatko tfuj tfuj tfuj 😉
Pripajam sa ku gratulacii, vsetko naj dnesnym oslavenkynam 🙂

Majte sa pekne.

bety1
27. aug 2009

Ahojte,
no ja som nekojila vobec,ani som nezacala,a mala vyzera spokojne.
Alexxa:ako som uz pisala ja znova berie tu biologicku liecbu,ja som s nou dost spokojna,ziadne lieky uz mi nezaberali,ked mi nejaky liek nasadili,vzdy po case prestal ucinkovat,tak sa rozhodlo o bio liecbe.Je to relativne nove,takze vedlajsie ucinky sa mozno prejavia az neskor,no ked si precitas letak,tak ako z kazdeho lieku ta moze aj slak trafit z tych neziaducich ucinkov.Jedine co ja mavam,je svrbenie na mieste vpichu.Ja beriem inekcie,neviem ci su aj infuzie,ale mam pocit,ze ano. Ja v podstate beriem raz do tyzdna jednu inekciu a aj to mi picha manzel,takze nemusim ist k lekarovi.Pred tym,nez mi zaviedli tuto liecbu uz som chodila aj s barlami,takze vidis ako to fajn zabralo. Dufam,ze to v buducnosti neprinesie nic negativne.V letaku je dokonca napisane,ze sa zenam,ktore uzivaju enbrel odporuca brat antikoncepcia,takze s tym by nemal byt problem.Tak drzim palce.O novej liecbe inej ako enbrel neviem,ale ak sa nieco pozitivne dozviete,dajte vediet.Viem iba este,ze je nejaka humira.

lovula
27. aug 2009

Ahojte maminky,
potrebovala by som súrne radu. Malý má pol roka a do teraz som ho úspešne kojila a brala som len Prednison 5 mg ráno. No a teraz mi chce Dr. nasadiť Metotrexat. Brala som ho už aj pred tým, ale teraz by som ho nechcela kvôli kojeniu. Nechcem malého odstaviť, chcem ešte kojiť a preto by som potrebovala radu, či niektorá mala nejaký iný liek pri ktorom mohla kojiť.
Veľmi mi na tom záleží, tak mi prosím poraďte.
O biologickej liečbe som počula, ale dva krát mi ju zamietli v Piešťanoch. Je šanca, že by mi ju dali kvôli kojeniu?
Ďakujem dopredu za všetky nápady a návrhy

eternity009
27. aug 2009

Ahojte.
Dlhšie som tu nebola, pretože more v HR bolo veľmi teplé a tak sa nedalo nejako odtiaľ odísť. Aj na webe, kde chodím sa toho dosť zmenilo. K tvojmu problému lovula by som ti odporučila radu bylinkárky pani Podhornej, ktorá je na tom novom portáli, kde som sa udomácnila aj ja 🙂 http://www.zdravysvet.sk/poradne/bylinkarska-po... . Tá pani Podhorná čo sa týka byliniek patrí k bylinkárskej elite v Čechách. Ja by som vyskúšala jej radu a radšej prírodnú liečbu 😉 ...

deina
28. aug 2009

Heli, IP. 😉

Lovula a citis sa tak, ze sa ti reuma zhorsila? Ci mas zle vysledky?

silviapd
28. aug 2009

Dievky moje,cim si zvysujete imunitu? na nete som nasla vela veci,ale mam z toho nejaky chaos

Poradte,aby som si sama nejako pomohla a skusila zmenit vysledok cytologie HPV,ktory uz mam 2x po sebe c.3
a mam velky strach z konizacie,nemal niekto nieco podobne?

Dakujem vopred za rady a do skoreho az buduci tyzden idem do hor - k nasim 😀

lilu18
28. aug 2009

ahojte....jooooj ste popisali a a ja len zase strucne 😵 😵 😵

silvi..to netusim az na nieco narazis daj vediet

lovula ..pri kojeni radsej ziadnu liecbu ale mozno tu baby poradia aj nieco ine toto je len moj nazor

stretko.. ☹ som kuk do kalendara a 14/teho je v pond. to nemam sancu a ni sa nejde mm pytat ☹ keby bolo cez vik. mozno by sa dal nahovorit.Tak si to uzite 😵

lovula
28. aug 2009

Deina, no je leto a v lete mi je vždy horšie. Tohto Dr. mám nového, moja Dr. išla do dôchodku. Prezrel ma a hneď vyhlásil, že mám malého odstaviť a že mi dá Metotrexat. Na krv som ešte nebola, idem na budúci týždeň, lebo mal dovolenku. No a po krvných testoch idem na kontrolu a vtedy by som mu chcela navrhnúť niečo iné ako Metotrexat, ale neviem čo. Tak preto by som potrebovala radu.
Ja sa cítim tak ako každé leto, blbo. Lenže sa bojím, že on si to nedá vysvetliť a aj tak mi ho nasadí.

bendy25
28. aug 2009

Jeeej baby, tak to stretko nabuduce v Tatrach nieje az tak zly napad 😉

eternity009
28. aug 2009

Silviapd na imunitu je veľa vecí, ale veľa vecí je aj neskutočne predražených, takže si treba dať pozor, lebo len vyťahujú peniaze od ľudí. Výborný na imunitu je orech americký a Eleuterokok (čertov koreň). Pozeraj prípravky obohatené aj o beta glukán - to je výťažok z hlivy ustricovej. Mne vyhovuje gemmoterapia to sú tinktúry z púčikov rastlín, lebo sa jednoducho užíva a je na všetko. Kúpila som si knihu od Zentricha o gemmoterapii a teraz gemmoterapiu používame na všetky problémy aké sú v domácnosti. Tá gemmoterapia je z bylinkovej liečby asi najúčinnejšia a keď porovnáš cenu a ako to účinkuje, tak je to vychádza jednoznačne najlepšie. Gemmoterapiu dostaneš ešte v málo obchodoch, ale na tomto linku majú aj dobrý výber a na Slovensku asi najlepšie ceny (dala som ti linka na tie tinktúry na imunitu obohatené aj s betaglukánmihttp://www.zdravysvet.sk/kategoria/prirodna-byl...
Lovula, ja by som ti poradila z gemmoterapie napr. židovskú čerešňu - tá viem že je pri tých tvojich problémoch dobrá, ale asi by bolo dobré to ešte s niečím skombinovať, lebo sa tie tinktúry kombinujú. Ale tam na tom linku ti poradia.

maykra
28. aug 2009

ahojte...
baby,mam otazku.
mam 10 den po MS a citim neskutocne bolesti na vajecnikoch a v krizoch. vytok zatial ziadny. vraj to moze byt ovulka,ale 10 den sa mi zda trosku skoro.
viem,ze to nie je tema pre toto forum,ale neviem,kde inde by som zohnala odpoved.viete niektora poradit?
dakujem

eternity009
28. aug 2009

Akurát som objavila, že borákový olej je výborný na reumatoidnú artritídu 😎
Citujem" borákový olej významným pomocníkom pri liečbe zápalových ochorení, ako napríklad reumatoidnej artritídy, kedy zmierňuje opuchy, uľavuje od bolesti a zlepšuje pohyblivosť kĺbov. Zásadný je jeho účinok na niektoré kožné ochorenia – atopický ekzém, lupienku, erysipel či akné. Má regeneračné a hojivé účinky na problematickú a zápalovú pokožku. Jeho vnútorné užívanie dodáva organizmu dôležité výživné látky, ktoré zmierňujú symptómy menopauzy, premenštruačného syndrómu, vysokého krvného tlaku a srdcových problémov, nervových ochorení a metabolických porúch."

helika81
28. aug 2009

Ahojte,Maykra a čo keby si skúsila biologickú liečbu???ale kedže si brala Dhuptason,babenky by ti mali poradiť 😉 😀 ...Silvinka ja som mala od malička slabý imunitný systém ale nijak som to neriešila,iba maminka špenátom 😀 😀 😀 ,že obsahoval veľa železa ale dnes už asi nie 😖 😀 Lilu,je škoda,že neprídeš ale fotky budú na MK 😀 Lovulka,mne je tiež lepšie keď je chladnejšie,slniečko mi vždy zhoršovalo klby,viac opúchajú,ale ten presun z leta na zimi a opačne mi robí problém,a MTX by som brala už ako najposlednejší a tí naši lekári nie sú za bio liečbu ale držím palčeky 😀

zuzka88
28. aug 2009

Ahojte Zienky

tak my sme si s Milkou dali generalku stretavky a tak sme rozmyslali, ci nedame spicha radsej cez vikend, aby nas mohlo viac
Lilu, a keby sme ta supli s nami do auta, ani tak by si nemohla? Muzik ta nepusti? Ja aj Milka mame Senec cestou 😉

ja som dnes bola na ten cukrovkovy est a nebolo to take zle ale vysledok az v pondelok
a u reumatologa nic nove, celkom bol spokojny tak sme sa dohodli na dva odbery po sebe, aby bolo vidno, kam sa moja Rouzi pobera!!!!!!

maykra
28. aug 2009

no,heli,len najhorsie na tom je,ze uz ma bolia aj krize.som si to 3 krat preratavala-mam 10 den.sak vies... inak,bola prča dnes 😀 tak neviem. ze by to fakt bola ovulka?

alexxxa
28. aug 2009

Ahojte,

Bety, dik za rady, ukludnila si ma, uvidime ako to pojde dalej, co mi povie reumatologicka, ale ked da navrh na biologicku liecbu, tak to zoberiem. Schvaluje sa to v Piestanoch, ze? Stoji to vraj strasne prachy, tak to schvalia zriedkakedy, no som zvedava....

Lovula,ja som bola v takom stave ako Ty presne pred rokom. Asi Ta nepotesim, mala mala tiez pol roka, ja som chcela kojit, ale bola som na tom tak zle, ze mi museli nasadit methotrexat a mala presla na Sunar. Ale ja som sa citila fakt zle, nevedela som uz pomaly ani udrzat kefku v ruke, takze je to na Tebe. Ak sa citis zle, nevies sa dobre hybat, nasad si methotrexat, postavi Ta to na nohy. Adamko ma 6 mesiacov, dala si mu dobry zaklad, ja by som presla na UM, nestoji to za to. Viem, kojenie je super vec, ale nieje to to najdolezitejsie na svete..... Najdolezitejsia je spokojne a usmiata mamina, potom je stastne aj babo..... Bety nekojila vobec a mala je v pohode, poznam par bab, co tiez nekojili a maju spokojne, zdrave deturence.... A naopak kamoska co kojila 2 roky ma synceka, ktory je tazky alergik, aj ked sa v rodine alergia nevyskytuje.....
Drzim palce,

Ahojte vsetky.

deina
28. aug 2009

Maykra, ved ovu na 10.den kludne moze byt, ak mas kratky cyklus. 😉

Ja som tiez nekojila a maly je spokojne babetko (teda uz velky batolak, co babetko!), ale pri druhom by som bola velmi rada, keby sa kojenie podarilo. Vtedy to bolo zlozite, vsetko prislo tak rychlo, teraz to dufam bude ine. Tych prvych 6 mesiacov je najdolezitejsich, ale ak sa kazde leto citis takto, Lovula, mozno by stalo za to pockat, ved uz je tu jesen, nebudu take horucavy, mozno by si zvladla este par mesiacov, ak chces.

maykra
28. aug 2009

deina, no,ved ano,moze,to je ok.akurat ma stvu tie bolesti. nikdy som to az taketo intenzivne nemala.
som kusok vyplasena,bo trpim castymi zapalmi vajecnikov a ani mi nepracuju,tak,ako by mali,preto si nie som ista,ci su bolesti pri ovu normalne.

vivien5
28. aug 2009

Pozdravujem vsetkych, volam sa Vivien a tiez mam autoimunitne ochorenie. Citam si Vas uz viac ako rok, ale pisem si len interne s niekolkymi babami.Je to fajn pokecat si s niekym o kom viete, ze ho trapi nieco podobne ako Vas.Ja mam SjS diagnostikovany 3 roky, ale nevedeli to zistit asi take 2 roky.
K tej biologickej liecbe by som chcela spomenut, ze moja reumatologicka tvrdi, ze je to velmi zakerna a silna forma liecby s mnozstvom neziaducich ucinkov a poskodenim vnutornych organov. Nechcem nikoho strasit, ale ja by som ostala pri klasickych liekoch ktore sa podavaju pri reumatickych chorobach uz roky . Zatial sa majte pekne.

lovula
29. aug 2009

alexxxa, deina, však to, že ja nie som na tom až tak zle, teda aspoň mne sa zdá. Jediné čo mi robí problémy je drep a zaviazať si šnúrky, sem tam nevládzem zodvihnúť malého, ale nakoniec ho aj tak vezme, takže to nie je až také zle. A presne som aj ja nad tým rozmýšľala, že hádam by sa nič nestalo, keby som počkala jeden - dva mesiace, že čo bude, keď bude chladnejšie počasie.
A máte niektorá skúsenosti s liekom Tauredon alebo Plaquenil? Laktačná poradkyňa mi povedala, že by som to mohla brať popri kojení a že je to podobné ako Metotrexat.

helika81
29. aug 2009

Lovulka tak tú poradkyňu pošli niekam? 😀 😀 😀 Chápeš čo si napísala?je podobné ako MTX,moja ja ťa nechcem strašiť ale ja som pri tauredone nemohla ani pomyslieť na dieťa,nieto ešte ďalej kojiť,eee radšej nekoj,a Plaquenil,hm je to bezpečnejšie ale skôr pri kojení prednison,ale to sa musíš poradiť s lekárom...Vivien vitaj 😉 🙂 a som s tebou,radšej lieky,predsa nemáme ľahkú chorobu....a zabudla som,babenky dnes som dostala mrchu,čomu vôbec nechápem,mala prísť o týždeň,takže MS cyklus som mala len 16 dní,hm bieda,maykra a nemysli nato,či je to ovulka,milujte sa 😀 ,ja som si už stihla aj poplakať a maminka mi hneď zreferovala,že čím viac myslím,tým je to horšie,ale ono je to veľmi ťažké a roboť dieťa je veľká drina 😀 😢

helika81
29. aug 2009

A k tomu stretku 12.je sobota,ja vtedy prídem do Pd z RK ale ak to bude neskôr,už asi neprídem na stretávku ja,lebo aj cesta nás stojí peniaze,a 12 nemôže zase Deina,toho 14 to bolo super,ale ak tak hádam sa dohodneme,ja by som bola najradšej,keby sme sa stretli všetky ale niekedy to nejde babenky moje...pekný víkend 😀

bety1
29. aug 2009

Vivien,ja beriem tu biologicku liecbu a nie som lekar,takze neviem posudit ci je to zakerna liecba,len viem,ze mi velmi pomohla a nemam uz take problemy so zaludkom,kedze neberiem lieky.Dovtedy som mala stale "tazky" zaludok.Najskor ani moja reumatologicka nebola za,ze este to neni preskumane a tak.Potom som ale isla do Piestan a tam povedali,ze nasadit.a zrazu uz moja reumatologicka nepoznala nic lepsie ako biologicku liebu-neviem ci sa chranila alibisticky,alebo v com bol pred tym problem a zapierala,ze mi to neodporucala.Zachovala sa zvlastne.Neviem ci toje tym,ze je to starsia pani a neveri novym metodam alebo neviem cim. Ja nie som lekar takze sa naozaj neviem z lekarskeho hladiska k tomu vyjadrit,ja len viem,ze som schopna popri tejto liecbe sa postarat o moju malu,co za liecby,ktoru som brala predtym by asi bolo tazko zvladnutelne.Takze zatial som vdacna tejto liecbe.Mozno v buducnosti budem lutovat,ak sa nieco nove negativne by zistilo o tejto liecbe.Zatial ako hovorim,najpodstatnjesia je moja mala o ktoru sa popri nej viem postarat.

vivien5
29. aug 2009

Ahoj Bety to je fajn, ze ti ta biologicka liecba zabera,vsetko ma svoje za a proti,som zdravotnicka preto sa na takuto liecbu pozeram trosku z ineho uhla, ale ked ti pomaha ok. To je hlavne , ved mas male dieta, ktore potrebuje aby jeho mama fungovala aj cez den aj v noci 😎 .
Tato liecba sa tusim schvaluje len v Piestanoch.

milka2008
29. aug 2009

Ahojte,
LOVULA - prepanajana - prepacte za vyraz - ja som uzivala Tauredon, ALE NIE PRI TEHU, ANI PRI KOJENI - NESMIES KOJIT !!!

Ja som kojila takmer 3 mesiace a vtedy som nemohla brat ziadne lieky, ani proti bolesti, napr. Ibuprofen... Ale "nastastie" mne mlieko same odislo po 3 mesiacoch - aj to som si len odsavala, lebo Matusko bol este malicky a nevladal sam tahat. A v 2 mesiacoch, ked sa konecne "prisal", mliecko pomaly odchadzalo... a prisli bolestive klby 😉 a injekcie TAUREDON...

A laktacna poradkyna asi v zivote nepocula o tychto liekoch 😒

Prepacte mi za takyto "rozvasneny" mail, ale chcem, aby sa Lovule a jej Adamkovi neuskodilo.

Pekny vikend vam inak vsetkym prajem 🙂

helika81
29. aug 2009

Milka pripájam sa s tebou 😉 len to najlepšie pre naše babatká 🙂 ...a chcem Vám napísať,že ráno na wc som sa začala špiniť ako pri ms a do večera ani kvapka,tak neviem čo to značí ale sa radšej nestresujem,uvidíme 😖 možno tá bio liečba je na lepšej fáze ale hovorím,že je to len o psychike,ako všetko 😉 🙂

lovula
29. aug 2009

helika, vivien - Ďakujem za ingo o Tauredone. Ja som jej vravela, že tam je uvedené, že sa nesmie kojiť, ale ona mi na to povedala, že lekár by sa nemal riadiť príbalovým letákom, ale ... a to si už poriadne nepamätám, ako to povedala, ale nejakým info o dojčení a liekoch. No proste už fakt neviem, klamala by som.
Ale, že čo môžu užívať deti, tak to môžu aj kojace ženy.

lilu18
29. aug 2009

tiez sa pripajam k nazoru ze MTX ,tauredon ,bio licba a neviem ake este silne lieky//NIE v tehot a pri kojeni. Vsetko predsa prechadza do mliecka a s nim to prijima aj dietatko. Na letaciku je napisane co vsetko moze sposobit dospelemu a to si neviem predstavit ako to posobi na drobunke tielko dietatka ☹

BEty...super ze liecba zabera a neboj si pod dozorom odb.lekarov.Ved chodis na krv a na kontrolu,nie??

Heli..cas ukaze co to bolo.Drzim palce 🙂

zuzka88
30. aug 2009

ahojte!

hlasim sa po celkom milom vikende, vcera sme viezli svokrusu na letisko do Viedne a dnes sme boli fandit v Cunove, spalila som si celo okolo okuliarov 😎 😀

Ku kojeniu, mne v PN odporucil Dr. vobec nekojit 😀 hned po porode MTX nasadit... Ja som sa rozhodla, ze kojit skusim a budem, ak pojde a ked sa mi prihorsi, nasadim MTX, bez vycitiek ze by som mala dojcit lebo je to dobre... Chcem aj druhe babo a dojcenie mi ozaj nestoji za to aby som si uplne odpisala klby pripadne uz nemohla mat dalsie babo...
A ako baby pisu, lieky a dojcenie mi nejdu dokopy, ziadne!

Ahoj Vivien, aj Lilu ma malu Vivien 😉