Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
9. dec 2011

@petuska5 ja som zacinala ako seronegativna a presla som do pozitivity. to bolo ale davno pradavno. teraz vlastne ani neviem, ktoru formu mam, asi tu pozitivnu. ktory laboratorny vysledok to vlastne urcuje? aslo?
lieky urcite po case zaberu, ak nie tieto, tak ine. kazde telo moze reagovat inak a dolezite je najst tu spravnu liecbu. urcite sa to aj tebe podari. skus si klby masirovat kostihojom namocenym do alkoholu, alebo niecim, co obsahuje vytazok z kostihoja.

@lenka_enka potom veru daj vediet, zaujima ma to.

dorotka66
9. dec 2011

@petuska5 ahoj petuška ja beriem to čo ty a mám ser. negatívnu RA od apríla. len od bolesti mám veral.

dorotka66
9. dec 2011

@petuska5 ozaj petuska a lenka má pravdu plequenil zaberá až po 7 týždňoch 🙂 ale to ti asi povedala aj lekárka

nanulik
9. dec 2011

ahoj 🙂 trochu som nakukla do tejto témy. momentálne nechcem otehotnieť (jeden loptoš zatial stačí) ale pred mesiacom mi bola diagnostikovaná RA ☹ tak som si vás našla a budem priebežne čítať vaše skúsenosti, názory a rady ako s touto pliagou bojovať 😝
ja som brala hned na začiatku 5 injekcií Xefo, teraz mám Xefo tbl. 2x1, Prednison 3x1, a Plaquenil 1x1, na kontorlu idem 15. tak dúfam že mi dr. nejkaé lieky uberie lebo si musím písať plány a dávať pripomienky do mobilu aby som nezabula brať. (beriem ešte aj na štítnu 😝 )
a choroba sa mi prejavila tak že ma boleli klby a to mi mm povedal že z toho že nemám pohyb! no ja že nemám pohyb ked celý den behám za malým 😲 ale ked som sa ráno nevládala z postele postaviť a členky a kolená som mala oopuchnuté ako v 9.mesiaci tehu tak už som išla k dr. a ked videl aké mám zápalové hodnoty tak sa za hlavu chytal. skoro 100 som mala sedimentáciu 😝 ale našťastie po troch dnoch brania liekov sa mi polepšilo
no ale dúfam že už teraz to bude lepšie.

aj ked najradšej by som bola keby som o chorobe vedela len z počutia a nie z osobnej skúsenosti

petuska5
10. dec 2011

@potulka Dakujem potulka za tip s kostihojom, veruze to vyskusam. Najradsej by som sa v nom cela vykupala, keby to tak pomohlo 🙂

petuska5
10. dec 2011

@dorotka66 Ahoj dorotka66, Tebe tie lieky teda zabrali? Citis sa lepsie, alebo mavas stale bolesti resp. stuhnute klby?

Z toho, co som o reume docitala mam pocit, ze aj ked reumatici beru vsetky tie lieky (antimalarika, MTX, resp. lieky od bolesti), tych zapalov sa uz nezbavia a choroba postupne deformuje klby... Toho sa bojim najviac, ze o desat rokov budem niekde na invalidnom dochodku s dokrutenymi rukami a nohami a nebudem vediet nic robit ☹ Esteze existuje ta biologicka liecba... Baby, ja sa s tym akosi stale neviem zmierit, som typ, co chce bojovat, ale tento super je zjavne neporazitelny... Co uz, musime to nejako zvladnut. Ved vsetky babenky, co pisu do tohto fora to prekonali a bojuju s touto chorobou a dokonca maju aj deticky, co je uzasne.

potulka
11. dec 2011

@petuska5 zapal mava dlhe obdobia, kedy je uplne utlmeny. ano, uz sa toho nezbavis, ale nebude to vzdy take hrozne. co sa tyka deformit, mozno nemas az taku degenerativnu formu reumy. vacsina bab, ktore sem prispievaju, nema az take vyrazne deformity, skor su klby len zhrubnute. ja medzi ne sice nepatrim, uz som absolvovala aj par operacii (ktore VELMI pomohli, chvalabohu za ne), ale to vobec neznamena, ze som na voziku na invalidnom dochodku. ked nie som na materskej normalne pracujem, mam syna, ktoreho standardne zvladam, dojcila som ho, chodime na turistiku... normalny zivot. 🙂 je to asi ine, kedze som ochorela este v detstve (uz je to 24 rokov) - toto som proste ja, aj s tymi krivuľami. jasne, ze sa netreba poddat a opustit, ale zasa z toho ani nerobit tragediu. je tolko hroznych diagnoz... som rada, ze mam len tuto. 😉

barus77
13. dec 2011

@lenka_enka z metotrexátu ti môžu zožltnúť alebo zhrubnúť nechty, napríklad táto baba to má http://arthritisy.tumblr.com/post/13595286922/t... neviem či si to myslela 🙂

lenka_enka
13. dec 2011

@barus77 no, je to podobne, len ja to nemam tak pekne olemovane 🙂 len skor ako keby z jednej strany sa to sirilo....a mtx som chvalabohu uz vysadila, tie ihly mi nerobili dobre na psychiku 🙂
Včera ma poslala obvodna na kozne s tou pliagou, vraj mi tam ostrihaju nechty a pojdu to vypestovat a tam zistia co to je :D najlepsie je, ze moja obvod. si uz asi mysli ze som hypochonder- stale chora, ak nie chripka tak oblicky, slepak, teraz este aj nechty.....myslim, ze ma da niekam hospitalizovat nadobro (psychiatria :-P ) ale čo ja za to mozem, ze moja imunita je mizerna....?! a my sme si naivne mysleli ze sa ideme pripravit na nasledovnika tronu.....a miesto toho behame somnou po doktoroch......:/

barus77
13. dec 2011

@lenka_enka neboooj to sa rychlo da všetko do poriadku, budem držať palce 🙂 ja som tiež mala také čudné nechty na nohách, a objednala som sa na pedikúru a ona mi ich tak pekne upravila, že teraz vyzerajú super, ale ty máš možno niečo iné.
mtx si vysadila len kvôli pichaniu alebo ti nerobil dobre? ja ho užívam, ale bolieva ma z neho žalúdok a hrozne padajú vlasy, tak v tom je asi pichanie lepšie...

lenka_enka
13. dec 2011

@barus77 vdaka ;)
MTX som si hned rovno pichala, lebo z tabletiek su vraj casto bolesti brucha a v inj forme je vraj jeho ucinok rychlejsi - aspon tak mi bolo povedane- no u mna sa ucinok nedostavil ani po mesiacoch uzivania, jedine co spravil bolo, ze ma pripravil asi o polovicu vlasov, praskali mi nechty, nemohla som sa ani ukazat na slnku, pit alkohol ani pomysliet, tehotenstva som sa bala ako cert kriza a kazdy pondelok ked som si mala pichnut sa mi potili dlane uz pri pohlade na tu ihlu 🙂 takze sme si s doktorom povedali, ze to asi nebude nic pre mna 🙂 teraz mam plaquenil, prednison a movalis a som spokojna... uz len ten prednison znizit, vyliecit sa zo vsetkych pliag a mozno o 5 rokov mozme mat babo 😠 🙂

barus77
13. dec 2011

@lenka_enka o 5 rokov? :-O dúfam že sa stihneš zo všetkého vyliečiť oveľa oveľa skôr 🙂
to je škoda že nepomohol, koľko mg si si pichala? ja užívam nízku dávku druhý mesiac a pomohol mi úžasne, asi tak o 70% sa cítim lepšie 🙂

lenka_enka
13. dec 2011

🙂 dufam aj ja
ja som si pichala 10 mg- 0,2ml raz tyzdenne. To je super ze ti to pomohlo, myslim, ze to ty si tu pisala skorsie ze nevladzes ani chodit ako ti je zle, tak je super, ze si si nasla ten spravny liek- aku davku mas ty? 🙂 ono ta nasa mrcha ma vela podob a kazda z nas je ina, tak to maju lekari s nami tazke 🙂

barus77
13. dec 2011

@lenka_enka ano, mna na zaciatku boleli uplne vsetky klby, a najviac asi klbiky na chodidlach, ale som nevedela ze to su tie potvory, myslela som si ze to je nieco ortopedicke alebo tak, chodila som ako keby som chodila bosa po kamienkoch, no horor ked si na to spomeniem. a to mi pekne preslo uz asi po 2 tyzdnoch, beriem 7,5mg, tri tabletky raz za tyzden. tak by mi to mohla este zvysit aby mi bolo este lepsie :D

lenka_enka
14. dec 2011

🙂 a nevadi ti ze to je taky silny liek, teda ze nemozes otahotniet ani ked by s ho hned vysadila a podobne veci...sice....ked ti to pomohlo od takych bolesti, tak je ti ostatne asi ukradnute 😀 len nech uz je dobre 🙂) ono ked sa das soporiadku, tak sa to podla mna bude znizovat....aj u mna sme zacali na vysokych davkach liekov a potom, ked som sa stabilizovala, tak mi to zacal znizovat...pomaly...pomaliiickyyy....🙂

barus77
15. dec 2011

@lenka_enka bábo plánujeme tak o cca 3 roky, takže dovtedy urobím všetko preto, aby som sa dala čo najviac dokopy nech ho čo najlepšie zvládnem 🙂 akurát som dnes bola zas na krv, to je horor keď majú mne brať krv. A v stredu idem po dvoch mesiacoch ku doktorke na kontrolu, tak som zvedavá čo mi povie 🙂

slavka15
16. dec 2011

Ahojte, mám 5-ročnú dcérku, ktorej diagnostikovali juvenilnú artritídu, práve zajtra máme nabehnúť na užívanie methotrexátu, ale malú dnes ráno začalo škrabať v krku, je mrzutá a hoci ešte žiadne ďalšie prejavy nie sú, predpoklám tak ako vždy (posledný rok aj malé kýchnutie znamená začiatok vysokých horúčok ...), že večer príde to "najlepšie". Nemôžem sa však dovolať našej p. doktorke a čo som si čítala o tomto lieku, tak by sa pri takýchto ochoreniach mal vysadiť. Tak neviem, či ho vôbec mám teraz v sobotu začať dávať???? Poradí mi niekto? Posledné mesiace sa cítim zúfalá a som rada, že som Vás objavila.

lenka_enka
16. dec 2011

@slavka15 ahoj, neviem ci je to rada rada, skor nazor- ja som brala MTX aj s chripkou, na teplotu mi ale nakazali brat ataralgin miesto paralenu- ale ten nie je pre deti velmi vhodny. Ja by som s tym MTX radsej pockala, kym to neskonzultujem s odbornikmi- predsa len 5 rocne deticky su citlivejsie na taketo veci a MTX je pomerne silne liecivo. Myslim, ze 2 dni bez MTX vydrzi a zacnete az v pondelok- mozno jej uz bude aj lepsie ;) drzte sa!

milada2
17. dec 2011

@slavka15 Nevím, jak je to u dětí, ale že by se mtx vysazoval při onemocnění jsem nikde neslyšela... Taky bych to ale radši zkonzultovala s lékařem a zatím počkala

slavka15
18. dec 2011

Reumatologičke som sa v piatok nedovolala, stav sa, ako som predpokladala, zhoršil a tak som mtx radšej nedala... Dúfam, že zajtra ráno sa nám už podarí s doktorkou nakontaktovať a dozviem sa viac. Vďaka za podporu.

lenka_enka
19. dec 2011

@slavka15 mozno by nebolo od veci zavolat nejakej inej- len telefonicky sa opytat ci neporadi...pripadne obvodna...

potulka
19. dec 2011

@slavka15 ja som mtx brala asi 7 rokov, aj ked som bola chora. nepocula som o tom, ze by sa nemal. kedze vsak ide o male dietatko, asi by som tiez pockala. je to novy liek, telicko ma teraz dost co robit s virozou, nie to este si zvykat na mtx - moj nazor. drzte sa.

dorotka66
25. dec 2011

ahojte kčoky, aj keď oneskorene, ale predsa 🙂 želám Vám krásne, pokojné a nebolestivé VIANOCE 😀

ilonne
27. dec 2011

@petuska5 Ahoj, já mám taky seronegativní RA, kromě vysokého CRP. Chci tě uklidnit, brala jsem prednison, MTX, nějaké vitamíny a minerály a všechno možné na bolest. Taky jsem chodila jak 100 letá babča. Léky jsem brala asi 1 rok, pak mi začali vysazovat kvůli špatným jaterkám a teď jsem už asi 4 roky bez léků, což musím zaklepat. Má téměř 3m po porodu a naštěstí se mi RA zatím nevrátila. Klouby sice občas zabolí, ale když je nejhůř, už mi stačí vzít si něco na bolest a za dva dny mám klid.

petuska5
28. dec 2011

@ilonne Ahoj, si zlata, ze si mi odpisala. To je super, ze si uz tak dlho bez liekov, drzim palce, nech Ti to tak vydrzi co najdlhsie... A malicke kojis? Ja sa bojim, ze to moja pecen tiez nezvladne, pred 10 rokmi som prekonala infekcnu mononukleozu a odvtedy s nou mavam problemy, nemozem brat ani hormonalnu antikoncepciu. Mozem sa este spytat, ake vitaminy a mineraly si brala?

ilonne
28. dec 2011

@petuska5 Prosím tě, nekojím, nepovedlo se nám to. Malá se nechtěla přisát a měla jsem málo mléka. Teď odsávám a dávám jí částečně MM a částečně UM. Játra se mi po pravdě srovnaly až v těhotenství. Určitě jsem brala hodně vápníku (myslím, že to byl vitacalcin, ale ruku do ohně bych za to nedala), pak kyselinu listovou a ty minerály si už nepamatuju. Brala jsem toho docela dost najednou. Proti bolesti mi revmatolog kombinoval více léků, pokaždé mi zabralo něco jiného.

laguardia
4. jan 2012

Ahojte súputníčky. Mám reumatoidnú artritídu asi 6 rokov, teraz mám 31 a čakám bábo, som v 12. týždni. Liečila som sa niekoľko rokov Plaquenilom, ktorý mi pred plánovaným tehotenstvom bol vymenený za prednisom 7,5 mg a k tomu som brala Celebrex.Keď som otehotnela, vysadila som Prednison, aj Celebrex, ten ešte o niečo skôr. Výsledky som pred tehotenstvom mala v norme, čo sa týka zápalu a sedimentácie, čiže reuma bola takpovediac v útlme a bolesti tiež. Reumatológ s tým vysadením liekov súhlasil, ak sa cítim dobre, Prednison mi však doporučil 5 mg, ak sa to zhorší. Na kontrolu mám však ísť teraz počas tehotenstva prvý krát, asi o 2 týždne. Čakala som, že môj stav bude počas tehotenstva lepší, aj keď dobre mi bolo už pred tým, ale vraj sa to má počas tehu zlepšovať. No mne počas toho obdobia bez liekov trošku kĺby ozývajú, teda hlavne tie drobné na rukách a zápästie na jednej ruke, na ktorých ale mám mierne deformity podľa RTG. Ostatné kĺby sa zatiaľ držia dobre. Chcela som sa spýtať, či máte niektorá skúsenosti s tehotenstvom bez akýchkoľvek liekov a či nie je nejako rizikové nič nebrať, keby sa zápal zhoršil, či to nemôže bábätku uškodiť. Ja som sa skôr obávala brania liekov v prvom trimestri, tak som radšej bez nich. Cítim sa dobre, až na tie ruky najmä v noci a ráno. Ďakujem za rady, držím Vám všetkým palce.

molka
4. jan 2012

@laguardia som dosť prekvapená, že ti lekár vysadil Prednison, vysadila si ho postupne? Ja mám dve deti a pri oboch tehotenstvách som užívala min. dávku kortikoidov - pri prvom Prednison 5mg celé tehotenstvo a pri druhom Medrol 4 mg, ale ten som mohla postupne počas tehotenstva vysadzovať, pretože som nemala bolesti. Podarilo sa mi to až v 7. mesiaci, išla som veľmi pomaličky, aby sa mi bolesti nevrátili. Viacero lekárov ma ubezpečilo, že taká nízka dávka nemôže dieťaťu absolútne nijako uškodiť, ani počas kojenia. Prednison sa dokonca dáva zdravým ženám v určitých prípadoch, keď telo nechce prijať plod v začiatkoch tehotenstva. Ja si myslím, že pre dieťa je škodlivejší zápal, ktorý môže vzniknúť v dôsledku neužívania liekov. Ak by si mala pocit, že ti je horšie, bez obáv si nasaď 5mg Prednisonu, tým dieťaťu nijako neublížiš. Určite ti napíšu aj iné reumatičky, väčšina z nich užívala celé tehotenstvo kortikoidy. Ideálne by bolo, ak by si nemusela užívať žiadne lieky, ale ak by to malo byť za cenu zhoršenia zdravotného stavu, tak v takom prípade ja naozaj lepšie brať Prednison.

laguardia
5. jan 2012

Ahoj Molka ďakujem za radu a uistenie, že sa nemusím Prednisonu obávať-Ty si toho vlastne jasným príkladom, že všetko dopadlo dobre. Myslím, že tu spomínala aj Potulka, že v tehotenstve nič nebrala, možno mi ešte niekto dá vedieť, ako na tom bol, alebo je. U mňa s tým lekár súhlasil, lebo som sa cítila dobre. Teraz je na mne, či znovu začnem brať, alebo nie, asi počkám na výsledky. Mám totiž ešte jednu známu reumatologičku, ktorá mi povedala, že nech sa kortikoidmi zbytočne nenapchávam. Tak z dvoch názorov si teraz vybrať...Viem, že asi taká malá dávka by neuškodila, no gynekológ sa vyjadril tiež v tom zmysle, že z jeho hľadiska lieky radšej nie, iba ak na tom bude reumatológ trvať. Človek sa v tom potom nevie orientovať, ako spraví lepšie, lebo nikto sa jednoznačne nevyjadrí. Ja keď neberiem teraz vôbec nič na bolesť, je mi jasné, že tú ruku cítim, lebo už je to zápästie trochu načaté a to vďaka liekom som necítila.Ostatné kĺby sa neozývajú, dúfam to tak zostane.O 10 dní idem na krv tak hádam to nebude veľmi zhoršené a že aj ultrazvuk v 13 tt bude v poriadku. Pozdravujem a prajem pekný víkend všetkým.

nanulik
5. jan 2012

ahoj 🙂 chcem sa opýtať ktoré miesto je vhodne na dovolenku pri RA. myslím či je nejaké osvedčené pre ludí s touto diagnozou