Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

uk.ok
11. nov 2008

Ahojte. Díky za rady. U medrolu zůstanu.
Já slyšala, že je dobré cvičit 😉 . Jelikož jsou ty cviky nudné, tak jsem se dala na břišní tance. Když už nic, tak aspoň pro dobrý pocit. No a lektorka říkala, že na ty klouby je to fajn. A ještě jsem vyčetla, že je perfektní tak na rok odjet třeba do Mexika 🙂 - do suchých a teplých oblastí. Tam se tato nemoc téměř neviskytuje.

S mím těhu to vypadá nějak divně. Začala jsem včera na večer slabě krvácet a dnes takové hnědé špinění. Doktor je tam až od dvou, tak tam budu muset zajít.

lilu18
11. nov 2008

uk. dufam,ze nic vazneho a mimco je v pohode,drzkaj sa ...oddychuj,nezatazuj...daj vediet ako si dopadla,drzim palce

deina
11. nov 2008

Uk, oddychuj, dufam, ze to bude vporiadku. Obcas sa to stava a nemusi ist o nejaky problem.

Raz som o tych krvnych skupinach citala, vraj som lovec a mam jest vela masa. 😀 (O rh negativ) A manzel moj drahy by mal byt na zelenine, co si teda neviem predstavit, to skor ja vydrzim bez masa vpohode, on tazko.

Inak dnes mame druhe vyrocie. 😵

zuzka88
11. nov 2008

uk.ok, tak ako si dopadla? dufam, ze je vsetko ok!!! radim lezat a nohy hore, to je vraj super a spinenie sa vyskytuje bezne aj v case, kedy by si mala bezne MS, akze sa este nic nemusi diat 🙂

aj ja zacnem merat bazalnu teplotu, hned ako dosanem prvu MS, ale na tu si este asi pockam a urcite pojdem podla FF, lebo aj ked mam RA, presne mi ta ovulka sadla ked som sa na to spatne pozerala, ked som zistila, ze som tehu.. no je fakt, ze som nemala aktivny zapal, a bezna teplota bola okolo 36,7 a potom sa prehupla nad 37, zrazu, z nicoho nic...a zrazu bol anjelik na svete 😢

dnes som si kúpila malého anjelika, postavila som ho do kuchyne na okno, nech je stale so mnou...

a este som zhanala tu melasu, neuspesne! kupila som si zazvor ale este neviem, co s nim budem robit 🙂

laura06
11. nov 2008

zuzka88 melasu kupis v bio obchode, ktoromkolvek 😉

zuzka88
11. nov 2008

skusala som zatial iba dostupne DMko a hypernovu, dnes som nebola v BA...mali vsetko bio od korenia, cez jogurt az po vino ale melasu nie 🙂

lilu18
12. nov 2008

hmm,ja sa chystam melasu zhanat v sobotu,cez prac.dni nestihnem len v so-a ne ked je muz doma 😔 a to su otvorene len nakup.centra,tak uvidim ci zozeniem

uk-AKO?

lilu18
12. nov 2008

zabudla som...Deina gratulujem k vyrociu a co sa tyka stravy podla KS,si myslim ze nieco pravdy na tom je ale to je vec nazoru . my doma mame o tom knihu a je fakt super napisana,aj sa snazim podla nej riadit,ale nie vzdy to ide 😒 tiez som 0 RHpoz 🙂

zuzka88
12. nov 2008

ja som este stae nezohnala, ratam ze v nakupnych centrach urcite zozenies, len to bude raz take drahe ako v beznom bio-obchode a to ma stve
tie krvne skupny - no neviem, pocula som skor ze to nefunguje a vsetky aketo diety su o tom, ze proste neje clovek piate cez deviate ale sa trosku strazi co,kedy a kolko zje, nemyslite? my sme s drahym pred mojim otehotnenim drzali 90dnovu, ja som iba schudla ale drahemu to robilo moc dobre na creva a aj schudol asi 8 kil

uk.ok
12. nov 2008

Ahoj. Včera jsem si k doktorovi zavolala, že prý je to normální, když je to trochu. Že mají zrovna plno, tak si můžu dojít zitra.
Do večera to bylo ok, ale večet jsem krvácela trochu víc - na slipovou vlošku to bylo dost. Tak jsem to už obečela, ale celý den jsem byla v klidu na gauči. Po té, co jsem to větší krvácení zaznamenala, tak to už ukáplo jen pár kapek, ala vystresovaná jsem byla ažaž. Ani ráno jsem nemohla dospat. Zrovna jsem si vzala pár věcí, kdyby mě dr poslala do nemocnice. Manžel byl včera do noci v práci a ráno utíkal zas, tak jsem na to byla sama. Naštěstí je vše v pořádku 😀 . Už i srdeční akce byla vidět. Zvíšili mi duphaston na 3x denně, vzali stěry - podezžení, že to může dělat nějaká infekce čí zánět, hemetom tam nenašla, a možná to mohl být i vřídek co tam mám. Tak se mám válet v postílce a ani nanákup sem nesměla jít.

uk.ok
12. nov 2008

Takže to pro mě znamená, že nebudu moct v pátek do školy a snad v pondělí na břišní tance se zejdu aspoň podívat.

zuzka88
12. nov 2008

tak len pekne lez, nech sa babo dobre zahniezdi a zostane tam este 32 tyzdnov 🙂

bety1
13. nov 2008

Ahojte baby,
no hlasim sa po dlhej dobe. Bola som u reumatologicky na krvi a o 12.00 idem na 3D ultrazvuk,tak drzte palce. Buduci tyzden vam dam vediet vysledok.
Zuzka: je mi to velmi luto. Fakt ako baby povedali, tazko sa hladaju slova. Aj mne vybehli slzy. Tazko sa hladaju slova, ale myslim,ze vsetko trosku zmierni cas. Zabudnut sa neda, ale cas je najlepsi liek. Stava sa to aj zdravym babam. Asi to tak fakt malo byt. Drzim palce pri dalsom babatku, hlavne treba pozitivne mysliet 🙂 .Aj ked viem,ze to ide tazko.
Pytali ste sa ci cakame dievcatko, no ano,zatial to tak doktorka videla,ze vyzera to na dievcatko.
No to je zatial vsetko,este sa ozve.
drzim palceky ahojte

potulka
13. nov 2008

chichi, vidim, ze tou melasou sa mi podarilo celkom slusne nakazit vas. 😉
uk.ok - so spinenim/krvacanim som mala aj ja bohate skusenosti, prakticky cely druhy mesiac. brala som duphaston, neskor aj ascorutin. po 9. tt to uz odznelo a odvtedy je, klop-klop, vsetko v poriadku. vlastne sa ani neprislo na to, co to sposobovalo - mozno hormony.
bety, som zvedava, co povies na 3D. my sme sa rozhodli, ze sa bez neho zaobideme.

lilu18
13. nov 2008

ahojky
tiez sme neboli na 3d-rozhodovala som sa ci ist na velky klasicky,kde vidiet zdravot.odchylky alebo na 3D kde vidiet krasne mimco..no a uz viete asi kt.zvitazil 🙂

a tiez som mala problem so spinenim,krvacanim..brala som duphastol aj askorutin-u mna to bola krvna zrazenina,kt.sa musela vyplavit..a mala som oddychovat,co sa velmi nedarilo 😀 akasi zvlastna energia do mna vosla pri tehu,ze som nemohla obsediet 😀

bety,myslime na teba,dufam,ze hodis foto z 3D aj na konika,nech si malinku pozrieme aj my 🙂 drzkaj sa

graziela
13. nov 2008

Ahojte
tak toto (koxartroza) je moja cerstva diagnoza po niekolkorocnych bolestiach bedr. klbov, krizov a niekolkokrat prekonanych ischiasoch, resp. lumbago...
Za posl.5 rokov (teraz mam 30) sa mi stavalo pravidelne, ze ma niekolkokrat do roka ludovo povedane "seklo v krizoch"...vzdy to bolo pri mechanickom pohybe a vzdy sa to liecilo len mastickami a v najhorsom pripade tabl. od bolesti...ziaden dr. sa neunuval hladat pricinu mojich problemov...
1.krat som sa vybrala k lekarovi po 1.porode (pred 5 rokmi), kedy ma obcas pobolieval pravy bedr. klb...ortoped urobil rtg, zistil, ze mam dysplaziu bedr. klbu a len skonstatoval, ze je rozdiel, ked ma sliepka 50 alebo 100 kg (toho casu som mala pri vyske 168cm cca. 78 kg)...Vtedy bolo bolesti len obcasne a nie tak obmedzujuce ako za posl. roky a hlavne po 2.tehotenstve...Teraz som 5 mesiacov po porode a presne tyzden po porode (sekciou) ma opät seklo v krizoch...Bolesti boli prve mesiace take ako nikdy predtym, klby a krize totalne nepohyblive a bolest neopisatelna...
Obv. dr. skonstatoval, ze kedze som po porode, je to normalne, ze to moze trvat aj dlhsie, kym ta bolest odznie...sama som si vypytala rehabilitacnu liecbu, kedze ziadne tabl. kvoli dojceniu som si dovolit nemohla...
Po vyse mesiaci fyzikalnej terapie (rebox, ultrazvuk, elektr. prud) bolest ustupila len ciastocne, tak som sa objednala u ortopeda...Po vys. rtg snimkov mi bola urcena nasl. diagnoza:
Koxartroza (oboch bedr. klbov) bilat post LCC gr I-II, lumbalgea, okrajova skleroza acetabula,
osteochondroza L4-L5,L5-S1

Pre mna, kedze som len nedavno oslavila 30 rokov, to bol doslova uder pod pas...co sa tyka liecby, ortoped mi predpisal tabl. Glukomed, ktr. zial kvoli dojceniu uzivat nemozem a o.i. liecba je poriadne financne narocna a pravdepodobne dozivotna...
Velmi mi zalezi na tom, aby sa mi stav este viac nezhorsil, nechcem sa dozit transplantacie bedr. klbov... najde sa niekto, kto bol alebo je v podobnej situacii ako ja a poradi, ako co mozno najlepsie zvladnut toto obdobie?
Najde sa vobec niekto s podobnou diagnozou v takomto skorom veku ako ja?
Budem rada, ak sa niekto ozve, ked uz nic, tak mi bude aspon lepsie na dusi, ze v tom nie som sama....
Dakujem

zuzka88
14. nov 2008

Graciela, vitaj medzi nami!!! tvoja diagnoze znie uplne desivo ale bohuzial, vobec neviem co to znamena, ja a aj vacsina bab tu, mame reumatoidnu artritidu... zrejme to bude nieco pribuzne ak sa jedna o klby ale o tvojej chorobe som este necitala
Ja mam RA diagnostikovanu od 23 rokov a su baby co aj od detstva takze urcite nie si jedina! Neboj, hlavu hore! Urcite ked zaberie liecba, bude lepsie... Len by si si mala asi zvazit, co je pre teba dolezitejsie: ci dojcit synceka alebo to, ze ked podrastie, budete spolu behat po zahrade!!!
Ja som bola tehotna a zvazovala som uz dopredu, ci dojcit ak lekar povie, ze liecit... Asi by som si vybrala lieky aby som mohla s krpcom robit vsetko, co zdrave mamicky!!! A okrem toho, nie je to uz novorodeniatko takze tie najzasadnejsie mesiace v dojceni mate za sebou!!!!
A este nieco, ak sa aj citis uplne mizerne, tes sa z toho, ze mate dve krasne zdrave deticky, vela z nas na to iba caka a kvoli liecbe to je casto aj nemozne...

sse
14. nov 2008

graziela: Ahoj mne diagnostikovali koxatrozu keď som mala 18. rokov. mne sa vytvorila v dôsledku reumatoidnej artritídy, ktorú mám od šiestich rokov teraz mám 25 a bolesti tlmím liekmi a pomáha bicyklovanie a plávanie. Chodím pomocou fr.barle a operáciu mi odporúčajú až keď budem mať 35-40 rokov, ak to dovtedy vydržím
😒 Ja ešte deti nemám ale tiež chcem raz za nimi behať po záhrada. Dúfam, že sa to podarí a verím tomu.

Držím ti palce nech sa cítiš čo najlepšie a nech ti detičky robia samú radosť v živote a potom budeš aj svoje ochorenie zvládať lepšie

lilu18
14. nov 2008

ahojte
Ra je zapalove ochorenie dosledkom coho moze vzniknut koxartroza. ale artritida a artroza su 2 odlisne ochorenia.Patria medzi reumaticke no liecia sa uplne inak. Graciela-neviem ti v tomto poradit.Akurat,najdi si dobreho dr. ,kt. ti pomoze.Urcite nie si sama a zase mysli na to,ze su aj horsie diagnozy ako ta nasa. Az najdu spravnu liecbu,da sa s tym slusne zit. A koli detom sa predsa oplati zit v akomkolvek stave,Nie?
Drzim palce

lilu18
14. nov 2008

sse-som zabudla,..este si tu nebola,ze? tak vitaj medzi RA-ckami 🙂

zuzka88
14. nov 2008

ano, vitaj, sse 😉

bety1
14. nov 2008

Ahojte, sse a Graziela vitajte.
No, vcera som bola na tom 3D. Je to parada, je to velmi pekne a podla mna to stoji za to. Akurat si pozeram CD. Ked budem mat viacej casu, hodim sem nejaku fotecku.
Lilu: aky to je ultrazvuk, co ukazuje zdravotne odychylky?Ja chodim na normalny ultrazvuk k svojej dr.,a nikto ma neinformoval o takom ultrazvuku o ktorom hovoris.
drzte sa

sse
14. nov 2008

Ahojte, ďakujem za privítanie 🙂 Nie, ešte som sem neprispievala ale si vás často čítam a nasávam informácie o RA a tehotenstve.

graziela
14. nov 2008

Ahojte babenky,
dakujem aj ja za privitanie 🙂
Na uvod este chcem povedat, ze ma mrzi a je mi luto kazdeho, kto ma zdr. problemy a obdivujem kazdeho, kto nesklada hlavu dole, ale bojuje a nepoddava sa 🙂)))
Zuzka88,
suhlasim s tebou, pre nase deticky sa oplati zit, to je jasne...mam utechu aspon v tomto, ze mam krasne, zdrave deticky, ktr. dufam toto ochorenie po mne nezdedia...a od srdca to prajem kazdej z vas, ktr. sa snazite otehotniet, aby sa vam to podarilo a mohli sa tesit z vasich deticiek 🙂
Sse,
takze vy ste sa uz bavili s doktormi aj o operacii...akeho stupna mas koxartrozu? Pokial aj viem, operacia sa robieva uz v pokrocilom stupni c.3...a umely bedr.klb ma zivotnost nejakych max. 15 rokov a moze sa nahradit len raz..preto sa dr. snazia oddialit operaciu na co nejskorsie obdobie..lebo si neviem predstavit, co dalej...po zivotnosti umeleho klbu???
Co sa tyka kojenia, ono to pre mna nie je take jednoduche, sa toho vzdat...asi ako pre kazdu maminu...ja som 1.dcerku nemohla dojcit vobec, preto som nesmierne vdacna Panu Bohu, ze sa nam to tentokrat podarilo...a kedze 3.babätko uz nebudeme planovat (hlavne zo zdr.dovodov), chcela som si to tentokrat naplno vychnutnat a uzit, ako dlho sa len bude dat...Podla mna, nasadenie liecby o par mesiacov neskor, v mojom pripade, este nie je take tragicke, myslim tak globalne, co sa tyka aj buducna...otazne je, ci to vydrzim s tymi bolestami dovtedy...Takze asi sa budem orientovat hlavne podla toho, ako sa budem citit...
No musim povedat, ze za vela si mozem aj ja sama...hlavne moja nadvaha mi k tomu dopomohla..po tehu mi sice neostali ziadne kila navyse, do 6 tyzdnov po porode som bola na predporod. vahe, no aj tak mam este min. 20 kg nadvahy...(88 kg)Takze co sa tyka cvicenia, cvicim kazdy den, chodievam na rehabilitacie, doma cvicim na rodopede...Len sa bojim toho, ze ked opät nastupim do prace, pridem z prace domov vycerpana, 2 deti + domacnost...energia v cudu ... dufam, ze budem mat dost silnu volu na to, aby som opät nevklzla do tych istych kolaji...
Mavajte sa krasne, opatrujte sa...pokial mi to moji drobci a cas dovolia, rada sem nakuknem
🙂

sse
14. nov 2008

graziela
Ja mám koxatrozu 3.stupňa.A práve preto ma nechcú ortopédi operovať lebo som mladá a umelý kĺb má krátku životnosť ale môj reumatológ má práve opačný názor, že prečo nemôžem žiť normálne bez barle teraz keď som mladá a pre spoločnosť produktívna ako potom keď budem staršia.
Ono sa dá vymeniť aj umelý kĺb za druhý umelý, len operovať operované už nieje dobré a môžu vzniknúť komplikácie, preto to neradi robia a radšej oddaľujú operáciu pokým sa dá. A tiež mám podobný problém s váhou (81). Od ortopéda počúvam stále to isté, že treba schudnúť a bude menšia záťaž na kĺby a nebudú tak bolieť.Viem, že má pravdu, no len keby to tak ľahko išlo ako si oni predstavujú.
Hlavu hore graziela, viem, že máš dosť starostí s 2 malými deťmi a ešte k tomu aj zdravotné problémy, no život je krásny keď máš ľudí okolo seba, ktorí ťa ľúbia a ktorých ľúbiš ty. Mne keď je ťažko tak si spomeniem koľko ľudí na svete je na tom omnoho horšie a vtedy si poviem aká som šťastná že mám "len" také ťažkosti aké mám.
A neboj všetko zvládneš aj keď začneš pracovať, určite ti budú tvoji najbližší pomáhať.
Pekný večer

graziela
14. nov 2008

Sse,
dakujem za povzbudive slova 🙂
Neviem, aku moznost by som zvolila v tvojom pripade, ci operacia terazi a mladost prezit plnohodnotne a bez bolesti alebo naopak...naozaj neviem...v mojom pripade, kedze mi operacia (zatial ☹ ) nehrozi, sa budem snazit robit vsetko preto, aby som vydrzala aspon do tej 50-tky...no a potom na starobu uz asi kazdy clovek rata s nejakymi problemami, hlavne pohyb. aparatu a musi sa s tym zmierit...ono sa to aj hovori staroba=choroba, zial vo väcsine pripadov je to tak ...
Co sa tyka tej vahy...pre mna je uz toto dostatocnym dovodom na to, aby som bezpodmienecne a za kazdu cenu schudla...je to zatial len a len v mojich rukach a zalezi len odo mna, ci sa mi stav zhorsi alebo nie...sama sa uz dlhsie necitim dobre s takouto vahou, proste CHCEM schudnut a verim, ze sa mi to podari... 🙂 Zatial este nemam nejaky system, skusim najskor s obmezenim sladkosti, lebo to je teraz pre mna najväcsi problem...ostatne si myslim, ze je celkom ok, teda moj jedalnicek...ked som bola tehu a aj teraz ked dojcim, snazim sa jest zdravo a ja som nikdy neholdovala udeninam, klobasam, slaninke a pod., toto ja vobec nemusim...onedlho zacnem aj maleho prikrmovat, takze myslim, ze to pojde...
Verim, ze aj tebe sa podari zhodit kilecka, chce to len chcenie a pevnu volu...len... 😲
Lahko sa hovori, vsak?
Zelam aj ja pekny vecer vsetkym vam 🙂

deina
16. nov 2008

Sse, Graziela, vitajte. Vasa diagnoza znie fakt hrozivo, drzim palce, aby ste sa s nou vedeli popasovat.

Bety, tak viem, ze ten ultrazvuk, ktory by mal ukazat zdravotne odchylky je ten, ktory sa povinne robi okolo 20tt. Ak ma tvoja doktorka dobry pristroj, tak ti ho urcite robila a nemusela ta nikam posielat.

helika81
17. nov 2008

ahojte babenky...ja mám také šťastie,zase som sa rozpísala a ako som odoslala odpoved,ma to odhlasilo..tak znova

V prvom rade vítam medzi nami grazielu a sse,máte síce inú diagnozu ako my ale patrite medzi nás,pretože klbiky sú našim problémom,ešte som sa nestretla s takou diagnozou akú mate vy a keby som vedela,tak vam urcite pomozem 🙂 napr.moja maminka ma tiez chorobku s klbami ale vola sa to systemovy lupus,je to este horsie ako RA,lebo ta choroba privolava dalsie choroby,napr. astmu,ladvinove koliky,zle hojenie rany,močové cesty,zlata zila..proste take choroby ktore by vas ani nenapadli,ze by ste ich mohli dostat,a takto ta choroba poziera moju maminku...

ja uz ani nemyslim nato,ze planujeme babatko,ke d to pride tak to pride 😀 😖 😀

uk.ok graaaaaatulujem,vidíš nemyslí človek na planovanie babatka a prišlo to aj ked si nam mala take smutne obdobie ale asi t o tak malo byť,tak len oddychuj a držkaj sa nam.... 😀 🙂 😀

helika81
17. nov 2008

zuzkabb ešte stale nič?ja mam aj dostat ale zatial nevidim vysledok aj mam take pobolievanie,tak uvidíme 😀
co sa tyka zdravia ovocie a zeleninku treba papkat aj rôzne vitamínky,ja sa tiež snažím ale asi malo,musím viac pridať,my nemame ani kedy spať,odkedy robím neviem cia som 🙂 aj teraz v sobotu po nocnej sme isli spat až vecer lebo sme mali predmanzelsku nauku,potom sme isli na nakupy a cakala nas cesta do Prievidze,neda sa to stihat,zvlast ked mamae pred svadbou 😀 ale idem vam porozpravat o predmanzelskej nauke 🙂 trvala 2,5hod.po nocnej,skoro som tam hodila šlofíka 😀 😀 😀 ale drzala som ockaaa lebo bola o ovulacii 😀 nasa tema RA 😅 ako mame tie naase plodne dni tak vtedy nastava ovulacia,z vajecnika sa vypluje vajicko ktore beha v kanaliku a ked vojdu do kanalika byčíky,vtedy sa dostanu k vajicku ale musi byt pritom riedky hlien,to uz viete,co to znamena, 😀 lebo vtedy sa byciky dostanu ku kanaliku,ak sa vajicko oplodni je ok ale ak nie vsetko sa vstrebe do kanalika a nastane ms,no a ta vyssia teplota je to vajicko,ktore caka ak sa nevystihne ta doba,cca3dni,pricom byčiky su schopne vydrzat 9hod.,tak zas o mesiac 😀 😀 😀 no a takto sme počúvali nauku o oplodneni 🙂 este nas cakaju tri 😉 ale sme sa potom na tom zasmiali,aspon nieco vesele 😎
tak sa držkajte babenky a treba vela papat vit. a oddychovat.....

graziela
17. nov 2008

Ahojte babenky,
Deina, Helika, dakujem za privitanie...Helika, to ma mrzi, ze tvoja maminka sa musi trapit v takychto bolestiach...na svete je tolko chorob, o ktr. neviem, ci nastastie, alebo bohuzial nemame ani tusenia... ☹ Moja mamina sa uz netrapi, zomrela, ked ja som mala 13 rokov 😢 Mala vela zdr. problemov, chore srdiecko, stitnu zlazu a mnohe ine, o com ja mozno ani neviem, ale paradoxne zomrela na "obycajny" zapal pluc...mala vtedy len 37 rokov... ☹
Babenky, vsetkym vam, ktr. sa snazite otehotniet, vam drzkam palceky, aby sa tie dve ciarky coskoro objavili , zo srdca vam to prajem 🙂