Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

vianne
26. jan 2013

ahojte, davnejsie som sa nepridala....ja teraz riesim presne opacny problem - neotehotniet. beriem momentalne metotrexat s meloxikamom, podla reumatologicky ak to ma zabrat tak aspon rok - dva, a potom sa uvidi, ci dame pauzu alebo nejake slabsie lieky na udrzanie stavu. Pre teratogenny ucinok metotrexatu musim brat antikoncepiu - ale tu je dalsi problem, mam tormbofiliu, cize HAK nesmiem. sice beriem jednozlozkovu Azaliu, ale mam snad vsetky neziaduce ucinky co ma. uz som ju aj raz vysadila, ale zo strasneho strachu ze otehotniem a tymi liekmi by som strasne dietatko poskodila, som ich zacala radsej znova brat.este by som chcela, ak mi to zdravotny stav dovoli, aspon jedno dieta, ale momentalne pri tejto liecbe, ak zaberie a nejaky cas po nej nemozem otehotniet. viac sa ale bojim toho, ze tieto lieky budem musiet brat dlhodobo, a neustale sa bat tehotenstva...to ma velmi stresuje. mate niekto podobny problem? dik

potulka
27. jan 2013

@vincp ja som brala pocas tehotenstva aj pocas 20 mesacneho dojcenia 2 mg medrolu, to je ta ista kategoria ako prednison. nik mi to nezakazoval, ani reumatologicka ani pediatricka. stav sa mi vlastne ani velmi nemenil, len lahke prechodne pobolievanie, nic dramaticke. vysledky boli stale dobre. mozno to bolo skor zo zmeny zivotneho stylu a unavou. 😉 uz som to tu pisala vyssie - opytaj sa na toto laktacnych poradkyn, ony sa tomu venuju a vedia viac ako lekari, lebo sa na to divaju z pozicie dojcenia.

vincp
27. jan 2013

@potulka dakujem moc, zistim :D

vincp
27. jan 2013

@vincp len mi zase Dr. v NURCHu povedala, ze biologicku liecbu mozem pri kojeni 😎 to vsak hovorila aj o tehotenstve, len ja som ju dala prec....radsej a nebola ziadna zmena zdr. stavu

tivka
28. jan 2013

@novakova2000 aspoň, že sa Ti tak rýchlo podarilo vybaviť si vyšetrenie v Piešťanoch...a Ti zistili čo Ti je 🙂
Sjogrenov syndróm je ochorenie, ktoré napáda a ničí žľazy a tie potom neprodukujú dostatočné množstvo slín, sĺz, atď. Prejavuje sa to vlastne tak, že človeku sa ťažšie jedáva suchá strava, keďže nemá dostatok slín, má taký rezavý a suchý pocit v očiach, suchú pokožku tela, ale môže to napádať aj tráviace a dýchacie cesty a pravdaže sa to prejavuje aj nedostatočným zvhčením pošvy. Ja mám Sjogrena zisteného už dva roky (vlastne až v apríli to budú dva roky). Ja som prvý rok liečby mávala viac problémy (asi kým zabrali lieky), teraz už až tak nemám. Zo začiatku som mala stále zvýšenú teplotu, alebo mi stúpla pri strese a pod...a bývala som unavená a strašne sa mi chcelo spať aj cez deň. A musela som často popíjať aj v noci, bo sa mi stávalo, že ma z ničoho nič na kašeľ dráždilo, takže som aj cez deň vždy so sebou nosila fľašku s vodou alebo som mala žuvačku...a pravdaže mávala som suché oči (ale tu už niekoľko rokov, takže som vtedy tomu nepripisovala význam), takže ma často rezali najmä večer a ráno a niekedy ma pálilo pri očiach (ale na tie suché oči mám taký gél na zvlhčenie, a ten používam pravidelne). Teraz už teploty nemávam a ani nebývam veľmi unavená...a kašeľ a sucho v hrdle ma už tiež netrápieva 🙂 Pravdaže, do očí si večer musím dávať gél..a mám pocit, že aj pokožku tela mám trošku suchšiu, bo ma svrbieva najmä v zime. Ale neviem prečo, pukajú mi kĺby, ale nebolí to, len som to nemávala predtým.
Ono, mne to moje ochorenie nespôsobuje momentálne veľmi ťažkosti. Zistili mi ho pomerne skoro, takže som ho nemala až tak rozvinuté. Len mám vysoké protilátky, ktoré by mohli uškodiť dieťatku keď budem tehotná. Vraj môžu napádať plod a poškodzovať srdiečko. Tak preto čakám aby boli čo najnižšie 🙂
Inak, Sjogrrenov syndróm sa buď vyskytuje ako sám, alebo spolu s iným autoimunitným ochorením. Často sa vraj vyskytuje spolu s reumatoidnou artritídou. Ja ale zatiaľ (a dúfam na stálo, alebo aspoň nadlho) mám len SjS. Artritídu nemám, aj keď zo začiatku som mala zvýšený reumatoidný faktor a trošku ma niekedy bolievali nohy a prsty na rukách, ale neopúchali mi a nikdy to nebolo nejaké vážne.
Ale viem si predstaviť, že keď Ťa bolí tá ruka stále a keď máš reumu, musí to byť veľmi nepríjemné. Ale určite sa Ti to liekoch dá ešte viacej do normy. Je super, že Ti už kĺby neopúchajú 🙂
Ja idem do NÚRCH v júli. Som bola teraz v januári a čakám, kedy mi prídu poštou výsledky.
To by bolo pekné, keby sme boli tehotné obe. Budem držať palce, aby Ti kontroly dobre dopadli a lepšilo sa Ti 🙂
Keď som povedala doktorovi, že chcem byť tehotná, povedal mi, že počas tehotenstva by mi malo byť dobre, ale že mám rátať s tým, že po pôrode sa mi stav zhorší. Ale neviem presne v čom. To som sa už nepýtala. Ale myslím, že po všetkých týchto autoimunitných ochoreniach sa asi po pôrode stav zhoršuje. Ale bábo za to stojí 🙂 A vždy môžeme dúfať, že práve nám sa nezhorší. Veď výnimka potvrdzuje pravidlo, no nie? 🙂

novakova2000
28. jan 2013

@tivka no presne!!! ja uz som čítala aj kočky, ktorým sa nepohoršilo ale to boli také ktoré mali artritídu od malinka - ale nádej je a umiera posledná 🙂 ked tak čítam neviem čo je horšie a čo lepšie - na jednej strane ti nehrozia asi deformácie ruk prstov a tela ako mne - kym teda sa ti neprejaví artritída - ja napríklad reuma faktor nemm som seronegatívna ale vieš čo je dnes nemusí byt zajtra - hlavne sa snazím mysliet pozitívne - ja idem teraz vo februáry na kontrolu tak uvidím 🙂

potulka
28. jan 2013

@novakova2000 treba mysliet pozitivne, aby bola artritida negativna. 😎

novakova2000
28. jan 2013

@potulka ani nevieš ako moc sa snazím potulka - ale niekedy tá bolest - dnes zase aj opuch mi to nedovolia a to som sa tešíla posledné 4 dni bolo fajn

potulka
28. jan 2013

@novakova2000 reuma je kolisava choroba, najma takto zo zaciatku, ked sa s nou uci telo zit a ked sa lieky pokusaju dostat veci pod kontrolu. skus si vzdy, ked ti je horsie, povedat, ze tak, ako prislo blbsie obdobie, tak zarucene pride aj lepsie. niekedy je to unavne, takto na striedacku, ale podla mna sa v tom da najst optimizmus. ja viem, ze sa ti pol roka zda byt dlha doba, ale v merani casu co sa reumy tyka, si fakt na zaciatku. zaciatky byvaju tazke, ale bude lepsie. 🙂

tivka
29. jan 2013

@novakova2000 🙂 potulka má pravdu, týmto ochoreniam asi nejaký ten čas trvá kým sa stabilizujú...február je tu už zachvíľku, tak budem držať palce, aby boli výsledky lepšie 🙂

novakova2000
29. jan 2013

@potulka
@tivka dakujem dievčence, ešte ze vás mám 🙂

centaurea11
2. feb 2013

Ahoj holky,
chtěla bych se zeptat vás zkušenějších, třeba @potulka, když revma kolísá - přestanou Vás klouby bolet úplně, nebo některé třeba trošku bolí? Trochu to teď řeším, protože jsem stále nenasadila léčbu, ale homeopatika (mám za sebou první dávku) a prostě ty klouby mě teď bolí už jen trošku ráno - asi tak hodinu nebo dvě a to jen dva nebo tři, oproti dřívějšku, kdy jsem nemohla skoro vstát z postele. Je teda pravda, že jsem dostala strašnou chřipku, úplně nejhorší v životě a o kloubech jsem nevěděla, asi jak imunitní systém řešil to onemocnění, tak na klouby zapomněl 😀 .Nemůžu nějak věřit tomu, že by to zabralo 😕, proto se ptám. Je možné, že by se mi to samo dalo do remise? Funguje to tak i bez léků? Děkuju moc za odpovědi! 🙂

jaya47
2. feb 2013

Ahojte, prave si citam jeden super clanok a diskusiu k nemu - o vplyve bezglutenovej a bezmliecnej diety na artritidu. Ak viete anglicky, skuste si niekedy najst cas a precitat clanok a hlavne diskusiu k nemu 🙂 Toto bolo dokonca uverejnene v new york times 🙂 http://www.nytimes.com/2013/02/03/magazine/the-...

@centaurea11 Velmi ti poradit neviem (a hlavne ja nemam artritidu, ale ine autoimunitne), ale ked som mala teraz 3 mesiace strasne bolesti klbov, tak pocas toho som mala crevnu virozu, ktora mi spravila taku ulavu od bolesti klbov. Avsak, ked sa viroza vyliecila, klby sa hned vratili spat. Takze s tym zabudnutim na klby je to fakt, ale mne sa to vratilo po odozneni hned spat.

potulka
2. feb 2013

@centaurea11 neviem, ci sa to da aj bez liekov, ale mozne je vsetko, preco nie? ja tiez neviem, ci sa mam teraz uz peknych par rokov dobre vdaka liekom, alebo vdaka zivotnemu stylu, strave, alebo je to proste taky prirodzeny priebeh choroby... tazko povedat, co sa kolko podiela. ak sa citis dobre bez liekov, tak ich podla mna uzivat nemusis. ved zacat sa da vzdy. bolest klbov... co ti ja viem. obcas sa nieco ozve, ale ci je to kazdy den, to nejako nesledujem. vsimnem si to len vtedy, ked je bolest taka nejaka konkretnejsia a den predtym tam nebola. 🙂

centaurea11
3. feb 2013

Ahojky,
děkuji za odpovědi. Tak ta bezlepka a bezmléčná už by pro mě byla asi dost 😖. Manžel musí dodržovat bezlepkovou dietu a je to na palici jak psychicky, tak teda i finančně. Ale i tak si to přečtu a třeba se někdy odhodlám 🙂. No tak mně se ty klouby vrátily zpět asi na dva dny a pak nastala velikánská úleva, zůstalo maximálně 10% bolesti, tak snad to vydrží.

Děkuju potulko za info, je pravda, že Ty máš vlastně minimum léků, tak asi opravdu hraje větší vliv to, že na sobě pracuješ 🙂. Díky a měj se hezky 🙂.

jaya47
4. feb 2013

@centaurea11 No, poznam. Ja nemozem kravsku mliecnu bielkovinu, celu plejadu potravin kvoli refluxnej chorobe pazeraka a minimalizujem lepok (ten mozem, ale co som citala, vela lepku skodi aj zdravym ludom a dnes je psenica vyslachtena tak, aby obsahovala viac lepku). Takze o psychickej a financej narocnosti viem svoje 😖
No pekne s tou ulavou 🙂 Len tak dalej 🙂

potulka
4. feb 2013

@jaya47 my sme nieco podobne absolvovali so synom, ked mal pred rokom ekzem. vylucili sme vsetko mliecne, psenicne, vajecne, kuracinu, hovadzinu, ryby, bylinky, paradajky, citrusy, kakao, cesnak a este par dalsich veci. na prvy pohlad sa zdalo, ze mu nebudeme mat co dat jest. ale bolo toho nakoniec dost a naucili sme sa varit kadejake zaujimavosti, ktore by sme inak neskusili. dokonca aj kolac sa da upiect bez vajec, psenicnej muky a mlieka, co by mi predtym v zivote nenapadlo. mali sme fantasticku poradkynu, ktora nam dala aj recepty a radila nam, ako postupovat. a fakt, ze ekzem zmizol. 😕 puhou upravou stravy! nastastie mu stacilo niekolkomesacne precistenie crievok, potom sme vsetky rizikove potraviny zaviedli naspat a uz nerobia sarapatu. ale napr. mlieko na pitie mu uz radsej nedavame, nahradili sme ho ryzovym. maju ho v DMke a je fakt chutne, obcas mu ho kradnem. 🙂

jaya47
4. feb 2013

@potulka Hej, DMkove ryzove mlieko mam zo vsetkych alternativnych najradsej ;) Len najvacsi problem je samozrejme stravovat sa mimo domu. Malokedy si stihnem navarit do roboty, pri robote som uz v restike naucila kucharov, takze mi robia specialny salat s masom. Najtazsie je najst mimo domu jedlo neobsahujuce papriku, lebo ta sa pridava do vsetkeho. Pre mna tieto diety znamenali zbavenie sa astmy (alebo teda je v remisii, obcas mi ju privola nejaka choroba iduca na priedusky alebo paprika v jedle). Akoze ja som za vysledky tej diety vdacna, ale je s nou tazky zivot ked clovek pracuje... Tiez som spoznala kopec zaujimavych potravin, moj najnovsi objav je kokosova smotana na slahanie 🙂
A ako fungovala ta poradkyna? Lebo to by ma zaujimalo. Uz 3 roky som na tejto diete, ale este je kopec jedal, ktore som neobjavila a mohli by mi chutit 😉

reisi
4. feb 2013

Ahojte, prosim vas mate tu niekto skusenost s biologickou liecbou? Zlepsil sa vam stav? Boli rep. su pritomne vedlajsie neziaduce ucinky? Kolko trvalo nastavenie na tuto liecbu aky cas ste stravili hospitalizovane? Mozte i IP. Velmi mi pomoze akakolvek informacia. Dakujem.

tivka
4. feb 2013

Ahojte 🙂 chcela by som sa spýtať či ste niektorá (zároveň popri liekoch) neskúšali aj nejakú doplnkovú alternatívnu liečbu, bylinky, vitamíny, atď. na autoimunitné ochorenia. Ďakujem.

novakova2000
4. feb 2013

@tivka tivka ja nie ale dala by som sa ukecat 🙂 dnes mam riadne bolesti :(

tivka
5. feb 2013

@novakova2000 to je hrozné, že Ťa bolesti takto jedujú...ale počasie veru bolo ako stvorené na reumu...daždivo...veď to...keby človek vedel, že dokáže niečo ozaj pomáhať...skúsila by som 🙂 mi prišli v piatok výsledky z NÚRCH a keďže minule sa mi hodnoty protilátok tak celkom pekne znížili, som dúfala, že teraz to bude poklesnuté ešte viac...ale potvorky protilátky sa za posledný polrok teda skoro vôbec nepohli...ale je pravda, že som mala toho pol roka stresovejšie obdobie a aj iné zdravotné problémy, tak možno zato...

jaya47
5. feb 2013

@tivka Ja beriem uz tyzden wobenzym. Planujem 2 mesiace brat, tak ako je to odporucane na autoimunitne ochorenia. Zatial ziadna zmena k lepsiemu, ale nahlasim stav po rozumnom case ;)

leninz
5. feb 2013

@centaurea11 tak ak budes vedeit odpoved daj mi prosim vediet 🙂 je to tazke odpovedat. ja teraz co mam 10 rokov reumu si nadavam, preco som najskor neskusila homeopatika a pod., lebo mam pocit,ze sa mi stav zhorsil az ked som zacala s liekmi, co ale bolo hned ako som pocitila bolesti, teda asi 2 mesiace potom, prisli mi na reumu velmi skoro. z vlastnej skusenosti viem, ze zaciatky su velmi tazke, kym si telo zvykne a hlevne kym si mysel zvykne na chorobu a kym sa najde vhodna kombinacia liekov hlavne pre teba. ja teraz asi 5 mesiacov beriem aj homeopatika, este dlhsie chlorellu a obcas jacmen a nezda sa mi,ze by mi bolo lepsie, ale alternativna liecba je na dlho, takze este to nevzdavam. kazdopadne reuma je kolisava zavisla od zivotneho stylu, psychickej pohody a miliona inych veci ktore mozno ani neovplyvnime. tazko radit, vacsina z nas skusa na vlastnej kozi a pevne drzim palce, aby sa ti stav zastabilizoval aj bez liekov a budes pre nas svetly priklad 🙂 😉
@reisi biologicku liecbu som brala pred otehotnenim asi 2 roky a zabrala zazracne, citila som sa dobre, vysadila som koli otehotneniu, ale kedze sa mi dlhsie nedarilo otehotniet tak sa mi stav postupne zhorsoval, bola som vtedy iba na medrole, ale otehotnela som, porodila som a jked sa stav opat zhorsoval presla som opat na tu istu bioliecbu, ale uz nezabera tak super. necitim sa cise strasne, aspon som si uz zvykla, bolia ma zapastia a deformuje sa mi koleno, ale s tym uz ani bioliecba nic nespravi. neziaduce ucinky som prvykrat nepocitovala absolutne ziadne a teraz netusim, kedze beriem kadeco na precistenie, ci mam strasne vysusenu kozu a prechodne vyrazky z cistenia alebo z bioliecby to nezisti nikto, ale chcem sa na to spytat mojej lekarky, len sa mi nechce priznat, ze beriem homeopatika, neviem ako zareaguje. ale urcite by som bioliecbu skusila, vacsinou su dobre skusenosti ba az zazracne, ale pocula som aj, ze niektory druh prost nesadne a treba skusit iny, ja beriem injekcie, ale su aj infuzky, lekar urcite zhodnoti co by bolo pre teba najlepsie. ale zasa nebudme prehnane naivne, lebo je to urcite riadne svinstvo kedze slusne zabera a vedlajsich ucinkov ma popisanych hodne hodne 😀

leninz
5. feb 2013

@reisi aha a este hospitalizovana som nebola, proste som zacala s injekciami raz za 2 tyzdne a hned po prvej som sa citila lepsie, ale potom sa to rapidne zlepsovanie spomalilo, ale pomohlo.

leninz
5. feb 2013

@tivka je vela alternativ, ale nemozem povedat, ze by mi nejaka zaberala, lebo hlavne si myslim, ze to bude tym, ze alternativa je vzdy na dlhe lakte a neviem ci ma niekto vydrz roky nieco do seba pchat okrem liekov a skusat, ked nevie ci napr. za 2 roky by sa uz dostavil ucinok. tie lieky vacsinou ucinkuju dost rychlo, tak je to jednoduchsie. ale aspon trochu mozu pomoct masticky, ladove obklady, treba sa hybat a stravovat sa s ohladom na reumu a mali by pomoct bylinkove cajiky, rozne tinktury a homeopatika a na precisteniekadeco, ale chce to cas, nepomoze to z vecera do rana, ale ako vravim ak take nieco najdete co zabera dajme tomu do roka dajte vediet 😀 hlavu hore kocky, prve roky su najhorsie, potom si zvyknete, ked pride dieťa dve tri 😀 tie vas dostanu z najhorsieho a tak.... asi to chce hlavne pozitivne myslenie, ale to tiez nezaberie z vecera do rana 😉

leninz
5. feb 2013

@jaya47 inak wobenzym a podobne som este neskusala, to som celkom zvedava. ale niekto niekedy spominal , ze jeden z tychto pripravkov by mal celkom pomahat, len neviem ktory 😀 dieta je hore, takze hlavy hore, bude lip 😀

alaniska
5. feb 2013

@tivka ahoj tivka,nahodou som sem nakukla a kukam,ze mas sjogrena a planujes otehu,velmi drzim palce,ja mam sj.tiez,ale ja som na liecbe Medrolom aj pocas tehu.Je dobre,ze nemas ine autoimunitne ochorenie,ja zial este dalsie dve.

jaya47
5. feb 2013

Baby, inak mi napadlo, ked ste boli tehotne a mate autoimunitne ochorenie, riesili ste, aby ste mali nejakeho velmi odborneho porodnika alebo gynekologa? Aby vedel reagovat v takych tych nasich specifickych situaciach? Sice mam este do otehotnenia a potom porodu daleko, ale casto nad tym rozmyslam, ze ako zohnat nejakeho takeho porodnika, ktory sa bude vyznat do autoimunitnych ochoreni.

tivka
5. feb 2013

@jaya47 tak sa budem tešiť keď dáš potom vedieť ako zaberal...je síce drahší, ale ak by mal pomáhať, skúsila by som i ja 🙂