Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

evickav
18. apr 2012

@nancycka dnes sme si z Brna doniesli štvorbunkové miminečko 🙂 na tretí deň je to vraj v norme a že vyzerá dobre to embryjko 🙂
som sa zaprisahávala že testovať nebudem,že počkám až na krvičku,,, ale zbalili mi aj test a povinne na 14 deň si ho musím urobiť 😀
som sa doktora pýtala,že čo mi pri uspaní neurobili zrovna aj liposukciu ( pri mojich kilách by im to šlo ako po masle),,, doktor sa smial,že ešte tak ďaľeko nie sú 😀 😀
a ešte nám zakázal teraz sexík celý týždeň a potom len s ochranou,,, a my sme sa mm na tom dobre vonku bavili, že my sme ledva radi,že za nás tú makačku teraz vyriešili doktori,,, že si veľmi radi dáme oddych 😀

nancycka
18. apr 2012

@evickav to sa teda tesim s tebou, ake pekne, ze stvorbunkove miminecko 🙂 jaaaj, velmi sa tesim, som cakala cely den na dobre spravy od teba, medzitym som popratala a robim take jarne zbavovanie sa vselicoho....ja som mala vcera v noci krizu, nic ma netesi, nic mi nevychadza, a skoro celu noc som nespala, ale uz je lepsie, ale zasa ta horucka, tak buduci tyzden zasa odber na ten zapalovy marker....tak velmi drzim palce, pekne oddychuj a snaz sa prezit to bez stresu, dufam, ze coskoro budu dobre spravy....tak to bude dlhych strnast dni....ale uz sa neviem dockat 😀 no ved vy ste sa uz fakt nasnazili, teraz pride fajn aj troska pauzicka 😀
mne ma prist ten conceive gel, co ma upravit ph a ma nejake priaznive zlozky na oplodnenie, su na ten gel rozne nazory, ale su aj zienky, ktorym sa nedarilo a potom sa zadarilo. mne o tom gynekologicka hovorila, vraj nie je dokazane, ze to fakt pomaha otehotniet, ale urcite nie je skodlivy na spermie, u mna tym zapalom moze byt zmenene ph aj vselico, tak sa nikdy nevie.....ja mam dost saharu, takze bez gelika to nejde, tak skusim tento....buduci tyzden utorok idem na gyndu sa poradit s doktorom na ten zakrok a tak celkovo, on ma videl pred rokom a mi hovoril, ze namiesto mysliet na antikoncepciu, by som mala mysliet na deticky, lebo s tym vsetkym, co mam, to nebude jednoduche....zoberiem mu vysledky a uvidime, co povie......
tak drzim vam palceky, si ma potesila s dnesnymi spravami 🙂

potulka
18. apr 2012

@evickav nech sa len bunky pekne delia a nech im je u teba dobre celych 9 mesiacov. a nech je sex po oddychu zasa prijemnym rozptylenim a nie makackou. 😉

evickav
19. apr 2012

@nancycka ja som ten gél tiež používala, bez neho ma strašne štípalo,,, tiež sahara 🙂 ,,, pred ivf som ho stihla používať tuším len tri mesiace,,, ale sexík bol o moc lepší 😀
moja, verím ti, že rozmýšľaš nad všeličím a niektoré veci ťa trápia,,, ja som po tých dlhých rokoch už potom prišla do takého štádia, že nedokážem už ani plakať pri neúspechu,,, rezignovala som na to a možno je to tak lepšie,,, teraz si užívam PN,,, ani mi nepríde čím som vlastne teraz prešla,,, keby som nebrala lieky,tak fakt ani neviem,že som niečo absolvovala 🙂

@potulka ďakujem,,, vynasnažím sa 😀

nancycka
19. apr 2012

@evickav dnes dosiel gel, teda sa posnazili, iba tri dni im to trvalo, ti su nejaki rychli 😀 potom som piekla muzovi kolacik a volali mi z nemocnice, ze ci mozem prist v pondelok rano na odber krvi, spravia mi zakladne odbery, tie mam porobene, tu platia 30 dni, tak mozno ani nebudu musiet a skontroluju srdce....a potom ma tak do mesiaca objednaju..... ani som to necakala. minuly raz som cakala pol roka, kym mi zavolali, ale vraj mali pokazeny laser a tu je malo penazi na opravy, hoci su tu len dve centra, co to robia....teraz mi volali po mesiaci.....tak snad pojde vsetko hladko.....pred zakrokom mi daju to antibiotikum, aby mali krcok sterilny......
snad sa uz veci troska hybu. muz mi hovori, nezufaj, su obdobia, kedy nic nevychadza a potom su take, ked vsetko ide ako po masle a nestihas sa obracat....ja este kvoli dietatku nerezignujem, je to fakt skoro, co sa snazime a mozno to chce cas, sa prebrat k zivotu po tej desatrocnej hak. mna velmi trapia tie horucky, kazdy bozi den, okolo obeda sa zacne zvysovat a cely den som nanic, nepouzitelna, cela horim a vsetko ma boli. obcas si da pauzu na par dni, na tyzden, a potom znova, ja si neviem predstavit, ako sa tak da pracovat alebo nejako seriozne existovat.....muz mi hovori, ze to musim akceptovat a casom sa to vsetko nejako vyriesi, ale je to velmi tazke....cakam na reumatologa, koncom maja mam kontrolu, skusim sa ho spytat, ci by mi nemohol predpisat tie biologicke lieky na horucky....ale neviem, ci to schvali, su to velmi drahe lieky, na jeden mesiac stoja okolo 1600 eur, ale vraj po niekolkych mesiacoch sa dokaze ist aj do remisie na nejaky cas.....musim byt este trpezliva, cakat na testy na horucky, kontaktovat niekoho, kto by mi s tym pomohol.....
na gynde uz prevracali oci, ked poculi tie diagnozy a lieky, ze ich mam vysadit, ale ja nemozem, do sa rovno mozem dat odviezt do spitalu, horucka skoro nepretrzite a aj dost vysoka, tieto lieky to troska zlepsuju, ale maju obmedzeny efekt....kukali na mna, ze to ako ci ja uvazujem nad tym mat deti.....ale tento gynekolog to nevidi tak cierne, ani moj reumatolog, tak ma to upokojuje......
tak som rada, ze si sa moc nenatrapila tentokrat, presne tak, uzi si pn a presne ako pise potulka, nech sa bunky pekne delia, nech mozme stavat runway pre bociana 😀 🙂

evickav
19. apr 2012

@nancycka tak sa to konečne u teba rozbehlo správnym smerom 🙂 ja mám ísť reumat. teraz 30.4., ale preobjednám sa, aj tak by som mala asi zkreslené krvi,,, a trmácať sa teraz z mesta do mesta sa mi nechce,,, cítim sa dobre, testovať mám až 1.5., tak potom uvidím,,,

nancycka
20. apr 2012

@evickav tak budem cakat na prveho, na dobre spravicky 😉 akurat som babam pisala, ze sa troska bojim toho zakroku. mne len zavru krcok do kliesti a uz krvaca a potom na kolposkopii nic nevidia a ja kolabujem, lebo sa mi znizi tlak....tak mi to zrejme budu robit v narkoze.....lebo sestricka, co prijala ziadost sa tvarila, ze o nic nejde, asi lebo tam neboli rakovinove bunky, ale zrejme nevedia, co mam za krcok, ked ho na gynde niekto novy vidi, hned beru paptest a upozornuju ma, ze moze vyjst pozitivny na rakovinove bunky....tak zrejme bude dost skaredy, ale nastastie tam tie zle bunky nie su, iba nejake troska zmenene.....tak si to neviem predstavit, ako sa im to bude operovat, ked sa dotknu a to masivne krvaca....preto mam z toho strach, aby to dobre spravili.....
som rada, ze sa citis dobre, to mas pravdu, asi lepsie prelozit tu reumat. mna mali operovat uz na vianoce, ale vtedy mi jedna doktorka poradila skusit otehotniet a potom ist. uz preslo pat mesiacov a nic, okrem toho aj v tehui taky hrozny krcok moze sposobit aj vazne problemy, tak som sa konecne rozhodla, a trosku som aj olutovala, ze som nesla po vianociach, ale aspon som vyskusala....zavru sa ranky, zapal sa ukludni, urcite to prinesie dobre veci....ja mam ist na odbery na reum v polovici maja, koncom maja kontrola....neviem, ci dovtedy stihne tie geneticke testy.....ale ho poriadne zbombardujem 😠 povedal, ze az ked teraz po mesiacoch uvidi, ze kura nezabera, zmenime, tak dufam, mohol by mi dat tu biologicku....drzkaj sa sa, aj bunkove miminecko nech sa drzka a to poriadne 🙂

evickav
20. apr 2012

@nancycka moja vieš čo ma teraz napadlo? že či nemôžeš mať zvýšenú tú teplotu z toho tvojho krčka,,, ak je tam stále zápal,tak telo to nejak signalizovať musí,,, a tiež ak to stále krváca,telo musí vynaložiť úsilie na obnovu a ochranu a to tiež môže zvýšiť teplotu,,, takže po zákroku by sa ti malo asi uľaviť 🙂
narkózy sa neboj 🙂 mňa už 6x uspávali a teraz som to brala už úplne bez stresu,,, a možno uvažujú aj o tom,že ak by to moc krvácalo,tak by ho možno hneď skrátili a to sa robí iba v narkóze,,, každopádne sa ti určite uľaví po tom zákroku,,, aj keď najskôr budeš musieť dodržiavať kľudový režim, potom sa to určite zlepší 🙂

nancycka
21. apr 2012

@evickav aj ja som na to myslela, zdroj tej teploty to asi nebude, ale iste to prinesie ulavu, ked sa aspon krcok vylieci....uz mi povedali, ze mozno preto chodim stale na wcko na malu,ze je to cele podrazdene zo zapalu.....tak snad aj to sa vylieci, lebo budit sa kazdu noc niekolkokrat na malu, nic moc, aj ked som si uz zvykla 😒
tiez si msylim, ze to tak myslia, pre istotu spravia v narkoze, lebo nevedia, ako to bude vyzerat, ked sa do toho pustia, tak aby mohli razne zakrocit, ked bude treba....ja mam akurat strach, aby to dobre spravili a neurobili sa nejake zrasty, co by mohli robit problemy, no a som zvedava na to krvacanie, a iste po zakroku dojdu moje krasne kamosky teplotky, ako vzdy, ale ja sa hodim do postele a zostanem tam, kym bude treba 🙂
ja by som bola rada, keby tie teploty boli z toho, ale zrejme nebudu, lebo v krvi mam niektore veci, co suvisia s reumatickymi ochoreniami, ani na slnko nemozem ist, bo mi to spravi reakciu.....ale keby to bolo to,to by bolo jupiii, ale iste sa mi ulavi, predsa je to v zlom stave......dam vediet, na kedy to naplanuju.... 🙂

ivanarobert
23. apr 2012

ahojte dievčatá, máte niektorá skúsenosť s užívaním azathioprinu? Keďže dojčím tak methotrexat sa počas dojčenia nemôže, azathioprin by mal byť tiež tak isto účinný pri reumatických ochoreniach a je kompatibilný s dojčením.

potulka
24. apr 2012

@ivanarobert tento liek nepoznam, tak neviem poradit. do akej skupiny patri? opytaj sa reumatologicky, co si ona o tom mysli. pripadne aj gynekologa.

topzuzana
24. apr 2012

@ivanarobert azatioprin sa nachadza napr. v Immunoprine a pri nom som prave nasla informaciu, ze sa pocas dojcenia nesmie:
V kolostre a materskom mlieku žien, ktoré sa podrobili liečbe azatioprinom bol zistený 6- merkaptopurín, aktívny metabolit azatiopurinu. Dojčenie a súbežné užívanie azatioprinu je kontraindikované.

gapistka
24. apr 2012

Baby, chcem sa vás spýtať- keďže ste z Piešťan- počula som, že je tam odborník na lakeť. Ja mám totiž diagnostikovanú artrózu lakťových a kolenných kĺbov, ale momentálne ma trápi len ľavý lakeť. Chodím po rehabilitáciách, ožiaroch, ale nič nezaberá. Obvodná doktorka mi odporúča operáciu, ale ja by som chcela počuť ešte názor iného odborníka. Viete mi niektorá povedať jeho meno? Ďakujem.

nancycka
24. apr 2012

@ivanarobert ahoj, ja uzivam azatioprin, dve denne....dali mi ho na lupus, ale nie su si isty diagnozou, mozno mam periodicke horucky....mala som brat plaquenil, ale nepomahal mi, tak mi dali azatioprin, vraj uz silnejsie nemozu, lebo sa snazim otehotniet. tiez mi hovoril, ze v mojom pripade ho bude treba zrejme brat v nizkych davkach aj v tehotenstve aj pocas dojcenia, vraj s tym maju dobre skusenosti. mne neostava ine, nez im verit, lebo bez liekov, aj ked sa po nich nemam az tak dobre, by to bolo take zle, ze na dietatko by som ani nemohla pomysliet.
aza potlaca imunitu, je z tych menej toxickych a dobre tolerovanych. mam kamaratku, co ho brala, aj ine tazsie lieky, lebo ma miastenia gravis, brala pocas tehu aj dojcenia a ma uz velku zdravu dceru...tak mi to dodalo odvahu....akurat pri vyssich davkach, to je zrejme viac ako dve, ale je to aj velmi individualne, clovek moze skor nachytat infekcie, hlavne plesnove a moze sa dlhsie zotavovat a lahsie nachytat infekcie, chripky, virusy....takze musis prist na to sama, ci ti sedi, ale musis mat aj trpezlivost, ked som ho zacala brat, bola som z neho hrozne unavena a hrozne bleda, az ma muz poslal na odber, ale nastastie vsetko v poriadku, telo si musi zvyknut. teraz som mala strach, lebo som zvysovala na dve, ci sa to znova stane, ale nie, mozno len par dni unava....kludne sa opytaj, ked ta este nieco zaujima. iank ja ho beriem tristvrte roka, prve slabe vysledky viditelne hlavne v krvi boli po troch mesiacoch, ale po viac ako pol roku citim aj ja troska zlepsenie. takze treba troska pockat, mat trpezlivost a zatial vyuzit kortizon alebo ine lieky.... 🙂

nancycka
24. apr 2012

@evickav ahoj, ako pokracujes? mna v nemocke kukli, zobrali krv, skontrolovali srdce, sono vaginalne a vraj sa pripravuje folik, takze tam to vyzera dobre 🙂 vraj mi zatial spravia len povrch krcka, zavru tie ranky a potom uvidia, co s tym....mam do mrsky skoro tri tyzdne, vraj by to mohli stihnut, maju mi volat, lebo ten zoznam sa stale meni, kto nemoze, kto musi surne, tak uvidim, potom mesiac pauzicka a potom pokracujeme 🙂 tak som celkom rada, nevyzera to az tak zle....dufam, ze aj ty mas same dobre spravy, na gynde sa premavali same bruska, tak som na teba myslela...uz sa ti blizi pomalicky to testovanie 🙂
tu je zajtra statny sviatok, tak pridu znami na opekacku, tak snad bude fajn a sa trosku odreagujeme 🙂

evickav
24. apr 2012

@nancycka tak to je asi lepšie s tým krčkom, hlavne nech ti to urobia čím skôr,,, aspoň teda ja nemám rada naťahovačky,,, radšej šup šup,aby som nemusela na to myslieť,,, raz som ta bola na kontrole u prim. gyn. a on sa pýtal,že ktorý som deň cyklu, že hysteroskopia sa robí len na určitý deň,,, no a ja som tam bola akurát deň pred,,, na druhý deň už som mala aj po zákroku,,, no ale ty musíš čakať na poradovník,takže si asi nepomôžeš,,,
ja stále nič necítim, žiadne zvláštne zmeny, tak neviem...
iba občas také slabučké popichovanie,,, a občas pocit na mrchu,,, tak neviem...
cez víkend by mala doraziť červená, tak jej asi na dvere napíšem VAROVANIE 😀

ivanarobert
24. apr 2012

@nancycka ďakujem ti za odpoveď. ja beriem plaquenil od novembra, mne sa zdá že mi zabral, ale doktor hovoril, že aj keď mi je oveľa lepšie tak to neznamená že sa u mňa ochorenie nerozvíja. Ani u mňa presne nevie diagnózu, vraj sa mi rozvíja reumatoidná artritída, ale niektoré výsledky tomu nenaznačujú. Môj lekár mi chce ale nasadiť methotrexat. Ale keďže sa popri ňom nemôže dojčiť, tak som začala pátrať a laktačná poradkyňa mi našla Azathioprin ako vhodnú náhradu za methotrexat. Lekár mi ho ale nechce predpísať. A tvrdí, že sa popri dojčení nemôže... tak ako sa má z toho človek vysomáriť???

nancycka
24. apr 2012

@ivanarobert v letakoch o lieku su vacinou varovania, ze sa nemoze v tehotenstve a pocas dojcenia, ale nie vzdy to znamena, ze sa nemoze, oni sa musia kryt, keby sa nieco stalo, takze chcu uplne vylucit riziko. moj reumatolog hovoril, ze oni takto funguju uz dlhsie a zatial sa nic vazne nestalo, ze ked chcem, moze ma s nejakou zenou skontaktovat.....metotrexat je velmi toxicky, tam nie je o com pochybovat, ja som nasla aj nejake pripady v amerike a v ich vyskumoch a aza nesposobila ziadne vazne poskodenia v tehotenstve a pocas dojcenia, rastie zavazne riziko pri davke 5 mg na kilo....ja ked beriem 100 mg za den, mam 80 kil, tak to je nieco cez jeden mg na kilo...takto nejako to vypocitavaju tu toxickost aj pocas vyskumov na potkanoch a inych zvieratach.....azatioprin sa nesmie zacat v tehotenstve, ako ze na neho uz telo musi byt zvyknute, ale dojcenie neviem, ale v roznych reumatologickych dokumentoch, co som stiahla, je napisane, ze sa moze......kazdy dr ma svoju teoriu, clovek sa nakoniec musi rozhodnut sam....drzim ti palce. 🙂

pisis
25. apr 2012

@ivanarobert ahoj, ja jsem se ptala na leky a kojeni naseho pediatra a ten mi poradil tuto stranku: http://www.lecrat.org/articleSearch.php3?id_gro... (je to teda francouzky, ale pisou neco jako, ze dite dostane 0.6 procenta toho co matka, takze velmi nizkou davku - jestli tomu dobre rozumim. Nejaka decka mela spatny krevny obraz a tak bylo doporuceno ukonceni kojeni, ale ja moc fr. neumim, takze radci at to prelozi nekdo jiny 🙂). Drzim palce, at se kojeni dari co nejdele, ale nekdy je otazka, jestli je lepsi MM s leky nebo UM. I ja jsem to resila, ale ted uz mam MTX a bio lecbu, takze mam s kojenim smulu ☹.

pisis
25. apr 2012

a zdravim i ostatni prispevovatelky 🙂

vincp
25. apr 2012

Ahojte, pisem po pol roku skoro Minuly rok som vysadila MTX a opuchla som do 4. dna a teraz som mesiac a pol bez - vyhodila som aj Plaquenil pred tyzdnom. Beriem ale enzymi volnopredaj, zabera to aspon na mna :D
Dievcata, otehotnela niektora skor, ako po 3. mesiaci absencie MTX? bola som pred tym 3 mesiace len na 2,5 mg raz za tyzden, viacmenej som len znizovala davky z 10 mg postupne pol roka. Dr. spominala, ze taketo nizke davky nie su teratogenne ucinky. Citim sa ok, ale pripravujeme svadbu v juni, do toho pride teplo a bojim sa, ze sa stav bude zhorsovat :( Dakujem za odpovede a drzkajte sa :D

ivanarobert
28. apr 2012

@nancycka
@pisis dievčatá ďakujem za rady, momentálne riešim to, či je pri mojej diagnóze/nediagnóze vhodná liečba methotrexátom alebo sa to dá liečiť aj azathioprinom. Aké nežiadúce účinky sa u vás prejavili pri týchto liekoch?

evickav
30. apr 2012

@nancycka Ahoj,,, už vieš termín zákroku???
ja už viem výsledok testu 🙂 sú tam // 😀 😀 😀
dnes ráno som si ho robila 🙂

nancycka
30. apr 2012

@evickav ahooooj, som na teba v noci myslela, nemohla som zaspat, teraz som sa vyhrabala z postele a ze idem ti napisat, ako sa mas, a co nenajdem - to je super!!!! velmi sa tesim!!!!!keby si ma videla, ako tu poskakujem od radosti......teraz uz nech len vsetko krasne pokracuje do toho najkrajsieho konca 🙂
ja este neviem termin zakroku, maju mi volat, vraj skoro, ale zrejme do jedneho mesiaca, lebo tolko tu platia tie odbery,co robili, inak by museli robit nove....
jaj , tesim sa s tebou, a teraz mas ist do brna na kontrolu, ci staci ta sledovat na slovensku, ci co ta caka? nemozem tomu uverit, drzim palceky a velmi na vas myslim 🙂

evickav
30. apr 2012

@nancycka už som volala do Brna a v stredu ráno idem na krvičku a o 12tej aj na sono,,, tak moc dúfam,že tam bude už náš drobček vidno 🙂
normálne mám pocit,že sa mi to sníva 🙂
tak už nech máš po zákroku,aby si ma mohla čím skôr nasledovať 😲 😀

nancycka
30. apr 2012

@evickav to je super,tak v stredu na vas myslim a cakam super spravicky. dufam, ze ta budem skoro nasledovat 😀 a mala si nejake tusenie, ze to tentokrat vyslo? ani ja tomu nemozem uverit, stale sa mi to prehana hlavou, no naozaj sa velmi tesim, po tom vsetkom, cim ste si presli 🙂

evickav
30. apr 2012

@nancycka tušenie som mala,,, týždeň mi bolo na vracanie a keď to prešlo,tak začali pobolievať prsia a bradavky,,, to som ešte nemala,,, vlastne po tých troch ivf ma boleli, ale prestali,tak vtedy som vedela,že to nevyšlo,,, teraz to bolo naopak,,, a malý bude asi prieberčivý,lebo vieš môj mm je muzikant a dve nedeľe po sebe priniesol zákusky zo svadby a ja nič,,, vôbec mi to nechutí - teda sladké,,, ale slané mu šmakuje 😀 ale jem normálne,len to sladké do mňa vôbec nejde,,, aj môj upečený koláč pôjde asi psovi,,,
a mojej mamine sa snívalo o rybách - deti,tehotenstvo 😀

nancycka
30. apr 2012

@evickav 😀

nancycka
30. apr 2012

@ivanarobert metotrexat ti neviem povedat, este som ho nebrala, cakaju az po dietati....tiez mam preto azatioprin...mne aza na zaciatku sposoboval unavu, asi dva tyzdne a bola som velmi bleda, ale potom to preslo, teraz som na dvoch tabletkach a este by som k tomu mala pridat jeden plaquenil.....metotrexat uzivala moja teta a dostala z neho nejake mozgove krvacanie, bola v kome a celkom fajn sa zotavila, vraj uplne zazracne.....a od inych kamoziek,co ho brali som pocula, ze dost pomaha, ale aj dost tazko sa znasa, ma dost vedlajsich ucinkov....azatioprin sa vraj celkom fajn toleruje, asi najlepsie z imunosopresorov....ja viem len toto 🙂

pisis
2. máj 2012

@ivanarobert s azathioprinom nemam zkusenosti, MTX neni multivitamin, ale nic hrozneho me nepotkalo, ani nikoho koho znam. Muze byt po nem trochu spatne od zaludku, ale staci ho brat vecer a je to v pohode (aspon v mem pripade), pripadne je ve forme injekci. Co brat ti poradi doktor (i kdy ani oni obcas netusi☹).

@evickav potichoucku gratuluju a preju at je vse v poradku nejen nasledujicich 9 mesicu 😉