Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lilu18
9. mar 2009

uf..sa ospravedlnujem,myslela som na potulku ,citala co deina napisala a tak sa mi to skomolilo ze uz som deinu poslala do nemocky 😀 ale ste ma pochopili

idem kuk co ste popisali-u nas zase prsi tak mi je nanic

zuzka88
9. mar 2009

Ahoj Lilu, neches aj man poslat do nemocky? mozno to bude mat nejaky specialny ucinok ako od vestice!!!

lilu18
9. mar 2009

zuzi rada keby to pomohlo 😀 inak ako? potulka sa neozvala niekomu na mobil? 😎 mozno to uz ma za sebou 😕 😅

deina
9. mar 2009

Ups, myslela som tuto stranku, Zuzka: http://merenibt.xf.cz/index2.html

Vyzera to celkom dobre, ten Femibion. Pozriem sa na to v lekarni. 😉 Vdaka. Volala som svojmu lekarovi, tak buduci piatok sa na mna pozrie - no som zvedava.

zuzka88
9. mar 2009

aha, s tou som si pomahala ked som zacinala na FF 🙂 hlavne kvoli anglictine, aj helike som ju posielala na pomoc ale myslim, ze nema na to meranie nervy, ze heli??? 😀
deini, a ty si merala pred Miskom? riadila si sa podla toho? lebo ja ked som zacala merat prvykrat, hndes som ostala tehu, aj bez vyznacenej ovulacii...tak neviem... potvrdilo sa ti to? tie plodne dni myslim

Potulka dnes rano nastupila ale ak sa nezacal spontanny, vraj pojde az zajtra alebo v stredu, tak pisala...

deina
9. mar 2009

Pred Miskom som merala, chcela som vediet, ako mi nabehol cyklus po HAK a ci je vsetko vporiadku a malo to svoje vyhody. Vedela som, kedy presne mam ms a kedy ovulaciu, Misko sa podaril presne v den ovulacie.

Potulke drzim palce. 😉

helika81
9. mar 2009

veru Zuzka,nemám na to nervy...akosi som na prírodu 😀 ved ovulka sa da zistit aj pri hliene 😀 aj to som vedela kedy to bolo a ked to sledujete,tak sa to da 😀 zuzik ja som dostala k MDZ liecebny kupel ale sa caloval z mojej penazenky,hi 😀 no ale som ja dora,z nasej penazenky 😉 mozno by som zvladla ten graf ale ja nemam nervy na anglictinu,keby mi ukazes zoci voci ako,a co?nema problema 😀blondína 😀 😀 😀

Dadulka...ja som sama bez polovicky byvala na solinkách,a po2mes.sme isli na hliny 4 pri bile sme byvali aj este s jednym parom,boli nam aj na svadbe,aj my ideme im,ale sa platilo vela za 2 izbák 14,000 a z toho 7,000 my,no a kedze sme planovali svadbu,a brali uver,tak to by sa nam nedalo platit ani vobec setrit 😅 ale manzel dochadza do ZA(ryzove pole) 😠 a ja pod ryzovym polom,takze bieda,mam nachystanu vypoved ale PNkujem....aj mne RAcka povedala,ze ma posle do Piestan,tak uvidíme...aj by som sa tam vratila,koli sukromiu ale nenavyberas si,treba setrit a platit 😀 ale bolo tam supeeeeeeeeeeeeeer!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§

téma CHLAPI-tu milujem 😀 tí ked su chorí,och....na umieranie,ale su takí zlatí,vtedy nás potrebuju a ja tak rada pomozem 😝 moja laskonka- bol chorý min.vikend,hi som ho liecila,ale ja som neochorela,zazrak sveta 😀

Potulka....kráááááááásny pôôôôôôôrod!!!!!!!!!

UK.OK....sa cítis dobre po RA?som rada ze zijes a ti je fajn,ved neboj my sa nestretneme len raz a mozes aj ked bude male na svete?a vies uz co cakate?drzkaj sa

janin26
9. mar 2009

Deini gratulujeeem.Nemas prosim ta skusenost s aflamilom?Neviem ci sa ma brat stale,alebo len pri bolestiach klbov.Uz som to tu pisala len mi akosi nikto neodpovedal....dakujem.

helika81
9. mar 2009

janin aflamil je protizapalovy a nemala by si ho vysadiť ale ak ti nepomaha povedz to dokimu,podla toho ako sa citis...ale mne ako reumaticky liek nezabera,skor mi len drzi reumu,aby nevystrelila,chapes? 😀

janin26
9. mar 2009

Helika,dik.Ja som ho nevysadila ja som si ho nenasadila ani.Mam sjogrenov s.a obcas ma bolia klby a nechcem zbytocne pecen nicit.Lebo moja reum.uzasna mi nechcela dat ani plaquenil co mi docent z Piestan predpisal.Tak som mu to hovorila a on jej pisal mail.Az potom mi to dala.Dovtedy mi tvrdila ze lieky nepotrebujem,pritom som ich uz rok mala brat.A teraz mi to tak dala ze aj vam dam daco?

uk.ok
9. mar 2009

helika: budeme mít holčičku - Karolínku 😀 RA se mi tak před měsícem zhoršilo. Klouby bolí přes celý den, bez stonání si nečopnu a prsty jsou opuchlé, ani prstýnky nesundám. A stále beru 4mg medrolu. Tak jsem zvědavá co to ještě udělá do porodu aco potom. Budu vůbec kojit? 😖

ofina: Mě doktorka říkala, když jsme se delší dobu snažili, že je možné, že se nám to kvůli probíhajícímu zápalu nepovede. Takže ty léky mi pomohly v tom, že jsem se cítila jako zdravá a po látě jsem se cítila dobře.

helika81
9. mar 2009

ved ano uk.ok ja som zabudla,si raz písala a tá sklenná róza 😀 janin pri čakani a planovaní nám treba len vydržať,vydržať a vydržať 😀

helika81
9. mar 2009

ozaj manželík Vám odkazuje,že rád hreje svoju manželku 😀 😀 😀 že zima je nato ideálna 😉

janin26
9. mar 2009

Helika ja si to asi ani nenasadim,ak mi to nijak neuskodi.Na protilatky ten zapal dufam nema vplyv.Stvrteho mi ide brat reum prvy krat krv(a to som u nej dva roky) tak ak budem mat vysoku sedim.tak ich nasadim.Lebo mavam dost vysoku najnizu som mala okolo 30.To bol rekord.Myslis ze by mi pomohli znizit sedim.?kedze sedim.ked je vysoka zmamena zapal,ale coho ked klby nemam zapalene tak to neviem.

lilu18
9. mar 2009

ahojky..janin26..30 sedimka nie je vysoka-podla toho ci za 1 ci 2 hodinu-ale v oboch pripadoch je to u RA ok

uk.ok-to ma mrzi ze sa ti pohorsilo ☹ mne bolo fajn aj som kojila. Kojenie ti najlepsie odsuhlasi laktacna dr.-tam sa opytaj.Drzkaj sa a tes sa na Karolinku.Drzime palceky 🙂

helika-super muzik,este aj nas ti toleruje 🙂

janin26
9. mar 2009

Lilu naposledy tusim okolo 38/hodina neviem ci je to vela al.v norme.Minule tam bolo48/95,
Do kolko to ma byt?

lilu18
9. mar 2009

milacik asi zla otazka 😀 do kolko? to vie straasne vyskocit v akutnom zapale az trojciferne cislo 😖 ale u nas ked si okolo 20 za 1 hod je to ok. Ta 48/95-to uz je zapal v tele. Ale nemusi byt len reumaticky 😎

janin26
9. mar 2009

Lilu preco zla otazka?Je nejaka norma.Zdravy clovek ma do 6.Ci 16?hm...neviem.
Coho moze to byt zapal,mozu byt aj oblicky?Ale na nefrologii som bola tam by to zistili.

lilu18
9. mar 2009

nerozumela som ..do kolko? akoze aka je najmensia al.najvacsia? lebo ta najvyssia..to fakt vystupi az na neodcitatelne 😕

lilu18
9. mar 2009

muz mal tusim 5/8-raz ..a zapal moze byt hockde v tele-zuby,zaludok,zlcnik..vsade

lilu18
9. mar 2009

idem haji..papa

zuzka88
9. mar 2009

dobrú noc spachtošom

janin, ten tvoj reumatolog je nejaky divny, nie? ja chodim na krv skoro kazde 3 mesiace, ak nie castejsie... az teraz, ked uz nic neuzivam, povedal ze staci za 4 alebo ked otehotniem

Baby, viete co sa mi stalo, na rukach, resp na prstoch, malickoch, strednych klboch sa mi zjavili take nejake hrcky, ako keby sa mi zo dna na den zdeformovali klby 😖 😖 😖 vyzera to ako vystupok, vyrastok...neboli , neni opuchnute ale je to tvrde a nechce to prec 😢

janin26
9. mar 2009

Lilu,dobru noc.Zuzka 88,ano ona je taka doktorka ze za klobasky vystudovana mi to pripada akoby o tom ani sajnu nemala.Teraz sa jej sestricka zmenila a ze kedy som bola naposledy na krv.A ja ze este som nebola,tak idem po dvoch rokoch u nej prvy krat.Dobru noc vsetkym.

zuzka88
10. mar 2009

Dobré ránko, dievčence! Pekný deň vám prajem 😉

ofina1
10. mar 2009

Dobré ranko tak už jsem vás snad dočetla🙂 a jsem ráda že se s někým mlžu o RA poradit a popovídat nikoho v mém okolí takového neznám☹
dneska hrůza tak tak jsem se doplazila do práce bolí mě klouby na noze a o rukách ani nemluvím asi budu muset zajít zase za doktorkou a budu muset začít brát ten medrol. Měli jste v těhotenství nebo v početí nějaký problém? kvůli RA? jíte nějaké speciální vitaminy?

deina
10. mar 2009

Ofina, s pocatim som problem nemala, ale pocas tehotenstva nastali nejake problemy a Misko sa narodil o dva mesiace skor. Neviem, ci bola na vine reuma...

Janin, aj pri SjS ide o zapal, len u nas ani nie tak klby, hoci aj tie pobolievaju, ale skor o zlazy s vnutornym vylucovanim (preto mame malo slz, slin a pod).

siwama
10. mar 2009

Ahoj hlčiny.
Omlouvám se, že vám lezu do diskuze. Ale s RA mám taky vééélikou zkušenost.
Trpím s tím už asi 10 let. Nejvíc mě bolí zápěstí , lokty a kolena.
Když jsem se znova vdala a manžel chtěl svoje mimčo, došla jsem si na gyndu, jestli si můžu těhotenství vzledem k mé nemoci a věku ( Bylo mi v té době 39, a 3 děti jsemměla z 1.manželství)
Tak mi bylo řečeno, že není problém,pokud se mi povede přirozeně otěhotnět. No revmatolog mi těhu nedoporučil!! Už jsem tampak nešla 😖
Hned první měsíc snažení jsem otěhotněla a v celém těhotenství jsem vůbec nevěděla, že nějaké bolavé klouby mám, bylo mi děsně dobře.
Halinka se sice narodila o měsíc dříve, ale bylo to tím, že mi hrozilo prasknutí jizvy po předchozím císaři.
A Holky, Halí byly v listopadu 2 roky a u rev,atologa jsem zatím ještě nebyla. je mi fakt báječně a tomi bylo minulý týden dvaačtyřicet.

zuzka88
10. mar 2009

Siwama, kae ze lezenie do diskusije??? Vitaj medzi nami! Je super citat ze su medzi nami take stastne zeny 😀
Hned si mi zlepsila naladu!!! Gratulujem k tolkym deturencom, to musi byt rambajs ked maju svoj den, co?
Aj ja by som chcela viac det, take tri 😉 viac nemame detskych izieb a museli by byt spolu...
Takze to posledne tehu potlacilo RA tak, ze si teraz bez liekov? To je krasa!!!

A dnes mi na cestu do prace uz vykukovalo slniecko a spievali vtyciky, mam pocit ako by som chytila druhy dych!!! Vitaj jar 😀

Baby, a to co som sa pytala, na na prstcoh na rukach, na malicku a prostrednicku sa mi objavili take hrbole, mam pocit ze snad zo dna na den! nemate s tym niektora skusenost? Nebolia ale vyzera to ako keby sa mi krivili 😖
Neberiem teraz ziadne lieky ale ani bolesti nie su nejake velke... Nemali ste to daktora? Zmizne mi to alebo sa nastartovala nejaka degeneracia.... 😖 😖

renatte
10. mar 2009

Ahojte
volam sa Renata a zistili ze mam RA. Od novembra beriem Plaguenil a Aflamil. Chcem sa spytat ci mozem otehotniet na tieto tabletky. Doktor mi chce nasadit Methotrexat. Viem že su to silne tabletky tak neviem ci babo teraz alebo potom.
Poradte ak niekto ma skusenosti. Dakujem

deina
10. mar 2009

Vitaj, Siwama, asi mas doma veselo, ze? 😅

Zuzka, to neviem, nemala som nic take - neskocis to ukazat lekarovi, ze co to je?