Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzanabb
autor
27. jún 2008

ahoj potulka, aj som si myslela, ze to tebe znizovala postupne MTX, ale pri tom mnozstve vsetkych odkazov, co som si tu vcera citala, sa mi to uz plietlo, ze kto co a kedy 😀 Ja som brala MTX do decembra 3 x tyzdenne, ale v Piestanoch mi ho zvysili na 5 x tyzdenne, ze aby sme to riadne zastabilizovali a potom mi doktorka povedala, ze mam dobre vysledy aj zapalove hodnoty aj sedimku, tak mi to uplne vysadila. Neviem ci je to ine ako pri prednisone, lebo pri nom mi zdoraznovala, ze ked si budem davku znizovat, tak postupne, nie naraz.

potulka
27. jún 2008

ahoj zuzka, hej, jasne, s prednisonom a ostatnymi hormonmi treba opatrne. mozno to chvilu potrva, kym ti zaberie vyssia davka na zapastia - vies, kym sa liek rozsiri po celom tele tam, kde ho je treba. skus sa lekarky spytat na ten celebrex, ktory beriem ja. mam dojem, ze najviac (a najrychlejsie) mi zabera prave on. odporucali mi ho aj v piestanoch vo VURCHu pred 7 rokmi - vtedy som popri tradicnych kortikoidoch brala ako hlavny liek metalcaptase a zdalo sa, ze uz nezabera. odporucali mi celebrex a MTX a asi 4 dni po zaciatku uzivania som pocitila obrovsku pozitivnu zmenu - ustupili bolesti, opuchy aj stuhnutost. vtedy to bol novy liek, mozno tvoja lekarka je taka konzervativnejsia. alebo sa skus spojit s piestanmi. bola si tiez vo VURCHu? (teraz sa uz tusim vola trochu inak, ale stale je to hlavna kapacita reumatologizmu na slovensku.) skus zavolat lekarovi, ktory ta tam mal na starosti. ja ked som si nevedela rady, alebo mi moj tunajsi lekar tvrdil nieco, s cim som nesuhlasila, obratila som sa na piestany. pohlad z dvoch stran hadam nemoze uskodit. neviem... stale si myslim, ze pre nas vsetky by bolo najlepsim liekom babo. 😉

zuzanabb
autor
27. jún 2008

dakujem za rady potulka, skusim sa opytat mojej reumatologicky, ze co si mysli o tom celebrexe. Vo VURCHU (teraz sa to vola NURCH 🙂 ( som bola na zaciatku roka a velmi ma vystresoval ten doktor, teraz si neviem do kelu spomenut ako sa vola, ale je to nazov nejakeho vtaka 😀 no nic, z tychto teplot mam pripeceny mozog ale ja si raz spomeniem 🙂 Ten mi povedal, ze si to mam cele este zvazit, ci mi dieta za tie problemy, ktore mozu nastat stoji a bla bla, tak som na neho hladela a myslela si, ze je to riadny ..... to sa len chlap moze opytat taku hovadinu. Potom som bola chvilu v depkach z jeho reci, ale zase ma ukludnila spolubyvajuca, lebo ona ma artritidu asi 12 rokov a 4 rocnu dcerku. Aj ked je pravda, ze sa o nu pokusali asi 4 roky, lebo vzdy sa jej zapal vratil a museli jej nasadit silnu liecbu a tehotenstvo muselo ist bokom. Ale nakoniec sa zadarilo a maju krasnu zdravu dcerku 🙂 Ja viem, ze ma ten doktor musel pripravit na vsetko, ale nemusel byt az taky realista...
Ja uz budem mat tento rok 31 r. a strasne by som chcela babo. Najviac ma stve to, ze si to pri nasej diagnoze musime vsetko naplanovat....

bety1
27. jún 2008

caute baby, dnes som mala fofry v parci,tak som sa sem nedostala,teraz som si konecne vydychla a pozeraaa, koooolko prispevkov. No ja nemam skusenosti s metotrexatom, takze neviem kolko od neho si musime "oddychnut". Ja som bola na nho alergicka. Ja som brala biologicku liecbu a od tej som si mala "oddychnut" 3 mesiace, kym sa zacneme snazit. teraz sa snazime asi 3 mesiace, takze nie niak dlho,ale choroba sa zhorsuje. Ja beriem stale len paralen. Zevraj ten mozem. Tak im verim.Ine mi neostava.
zuzanabb: Nevola sa ten dr v nurchu Rybarik?Ja sice k nemu nechodim,len meno poznam. Inak je starsny rozdiel lekar a lekar. Ja som chodila ku jednemu tam,radsej ho ale nebudem menovat,aby nebolo zle, vyzeral ,ze ma podobne nazory ako ten tvoj, co nebolo pre mna povzbudive, a potom som sa cez svojho reumatologa tu v BA dostala k inej doktorek v nurchu, a ta mi povedala: a kedy ked nie teraz. Co ma velmi povzbudilo. Ja som mala dost stabilizovany stav, kedze som brala bio liecbu, lepsie by to uz nebolo,takze sme sli do toho. Risk bol len vt om ako pri kazdej liecbe, ze po vysadeni dochadza k recidive. a tak sa aj stalo. Ale zatial je to znesitelne. /odla mna ,ako sa aj tu vsade pise, velmi dolezita je psychika a opora okolia- co by som rodinu a blizkych brala ako samozrejmost - ale dolezita je aj opora u svojho doktora, ci uz v nurchu alebo svojho "lokalneho"reumatologa. Inak som rada, ze si spomenula dalsiu babu,ktora ma zdravu dcerku.Jej pripad je asi podobny, ako ten, ktory mi spominala moja reumatologicka v BA - mala jednu pacientku, ktora chcela velmi babo,vsetko vysadila kvoli planovanemu tehotenstvu, a nakoniec sa musela vratit k velmi silnym davkam liekov,lebo uz nevladala. No som zvedava do akeho stadia sa dostaneme my. Dufam, ze sa ale vsetky dopracujeme k nasmu vytuzenemu cielu - do druheho stavu! 🙂
To aj mna stve ze si musime vsetko linajkovat pri nasej diagnoze,ale inak to nejde. Lahko sa vsetkym hovori,nemysli na to, ze chcete babo.To sa ani neda, lebo po prve ho chceme, a po druhe pre nas je najlepsie cim skor,aby sa nam nezhorsovala choroba a ked ma clovek bolesti,nejde na to nemysliet.A este sa do toho vselico moze zapliest - ako napriklad nam,dnes manzelovi vysekavali osmicku zub, a bere antibiotika, takze pauza ☹ Aj plany na tento mesiac su fuc, aj dovolenka.No nic, vselico nam zivot prinasa a treba bojovat!!!

helika81
27. jún 2008

zuzana bb,ja som tiez uzivala mtxa raz sa mi stalo ze som otehotnela,ale musela som ist na potrat,lebo zevraj vo Francuzku pouzivaju na vyvolavanie potratu...takze rada a skusenost,3mesiace bez liekov,hlavne mtx,bo to je inkubacna doba kym sa ti vyplavi z tela von.
viem ze to je pre nas tazke dievcence ale my sme silne a zvladneme to... 🙂 a mame aj modreho konika,mne to velmi pomaha...ale to ze mame nadej,to je natom to najkrajsie...tak sa snazilkujme 🙂 🙂 🙂

mm2008
28. jún 2008

Ahojte - Zuzanabb: ty si z BB - chodis tam aj k reumatologovi? Poznam tm detsku reumatologicku (neviem, ci robi aj pre dospelych) .

Dievcta s tymi liekmi a nasou diagnozou je to fakt boj kto z koho. Ale dolezita je, ako napisala bety1, psychika. Ked som oteho so synom, som si akosi "neuvedomovala", alebo ani nechcela uvedomit a pripustit nejake problemy. Tie sice napokon prisli, avsak vsetko som brala pozitivne, udrziavala som si pozitivne myslenie - aj modlitbou, som veriaca. Vsetko skoncilo predcasnym porodom, ale syn sa zatial zda byt o.k. Vcera skoncil PRVU TRIEDU ZS a tesi sa du druhej triedy, samozrejme, my s nim.

Takze - POZITIVNE SA NA TO POZERAJME A POVZBUDZUJME, aj na tomto fore 🙂 🙂 🙂

helika81
28. jún 2008

mm2008 aj ja som chodila k detskej reumat.do bb...nevolala sa nahodou Macejkova?ak ano tak hned by som sa k nej vratila...myslim si ze ked sa nam podari otehotniet,budeme robit vsetko preto,aby sme vydrzali...

mm2008
28. jún 2008

Helika, ano myslela som tu. 🙂 Ja chodim k reumatologovi do BA, nie som z BB, ale poznam ju a aj jej manzela gynekologa 😉

Neboj a tehu sa urcite raz podari 🙂 🙂 🙂

zuzanabb
autor
29. jún 2008

bety1: ten doktor sa vola Žlnaj, uz som si spomenula 😀 , Rybarika mala ina baba ale sa mi zda, ze si pochvalovala, aj ked ona nemala reumu. Ta moja spolubyvajuca bola z Vychodu, byva pri Bardejovskych kupeloch. Museli jej dokonca operovat aj koleno, lebo sa jej to velmi nalialo a ze sa tam daco poskodilo, tak pred tehotenstvom este absolvovala operaciu. Potom, ked na to vsetko prestala mysliet a manzel odisiel pracovat na tyzdnovky do Ciech, tak sa na to prestala orientovat a potom to vyslo 😀
Inak aj ona zle znasala MTX ale nebola na neho alergicka, len jej ho museli pichat muskularne, lebo z tabletiek jej bolo zle. Mne moja doktorka tu v BB tiez spominala biologicku liecbu, ale navrhla mi ju hned po porode a dokonca aj ten z Piestan mi povedal, ze mi dava 3 a maximum 6 tyzdnov na kojenie a potom radikalne zacat s liecbou. Samozrejme ak sa vobec zadari otehotniet. Ale treba mysliet pozitivne 🙂

helika81: aj mna obe doktorky varovali (aj reumatologicka aj gynekologicka) ze ak by som otehotnela pri MTX tak ma automaticky vyslu na potrat. Asi by som sa aj ja bala, ze by dietatko nemuselo byt v pohode pri tych liekoch, tak by som to asi spravila, aj ked to musi byt hrozny pocit, ked tuzis po babatku a musis odsuhlasit taku vec. Ale zdravie babatka je dolezitejsie a zena sa musi popasovat fakt so vsetkym....

mm2008: som z BB a chodim tam aj k reumatologicke, vola sa Kmecova. Musim zistit, ci ta Macejkova nelieci aj dospelych, lebo niekedy mam pocit, ze ta moja nema vela casu pre jednotlivych pacientov. Ona denne vysetri aj 55 ludi (ma vzdy vyveseny zoznam kto je na ten den objednany).

Som rada baby, ze ste tu... a viem, ze prezivate to iste co ja. To doda odvahu a cloveka to potesi a povzbudi do dalsej "prace" na babatku... 😀

zuzka88
29. jún 2008

Ahojte baby!!!!
Už som späť z malej dovolenky, ale ste tu toho popísali!!! je super čítať opovede na otázky ktoré ma zaujímajú, len píšte ďalej....

Ešte sa vrátim k MTX, ja som ho brala rok a pol a vysadzoval mi ho ozaj iba postupne, každých 8 týždňov po výsledkoch krvy...Aké ich ale mám, to neviem, lebo sa tomu nerozumiem..
V príbalovom letáku sa píše 8 týždňov, na genetike povedala Dr. pol roka, vybrala som si optimum 3 mesice a pridala som k tomu aj antikoncepčné. S tými tiež každý vraví inak, niekto že hneď, niekto mesiac, niekto pol roka..tak si vyberte

Horšie je že som prestala merať BT, neboli na to podmienky takže neviem zasa nič a musím začať odznova...Ak teda bude treba 🙂

My sme sa ešte nedali na všeliaké merania od Dr., chcem ešte počkať s tým podporovaním snaženia... Zatiaľ je mi celkom fajn, ráno mávam síce opuchnuté ruky a niekedy aj nohy ale kým nerobím nejaké prudké a ťažké pohyby, najme prstami na rukách a v kolenách, nič ma nebolí.. Musím sa objednať na krv nech mi Dr. povie čo je nové, odkedy neberiem MTX, začala som to zanedbávať..

Tak držím palce, baby!!!! Už nech sa tie ľady prelomia 🙂

zuzka88
29. jún 2008

mm2008 - písala som IP

lilu18
30. jún 2008

ahojte,chcem vas len pozdravit.Velmi velmi drzim palce,nech sa vam splnia sny! 🙂
len myslite pozitivne,snivajte aj cez den,predstavujte si ako bude vyzerat vyplneny sen a iste sa splni.Trpezlivost,ved aj niekt.zdrave pary nemaju dlho dlho deti-priroda vie kedy je cas-verte si papa 🙂 🙂 🙂

potulka
30. jún 2008

ahojte. ked som chodievala do NURCHu, mala ma na starosti pani doktorka Letkovska. velka symposka. dostala som sa k nej po tom, ako som bola v piestanskej nemocnici na operaciach (postupne mi napravili dva prsteky na rukach a vsetky na jednej nohe) - akoze v ramci pooperacneho stavu. chodievala som tam potom raz do roka na kontroly, no odkedy som skoncila VS (a to bolo pred 6 rokmi 😕) som tam nebola. inak, mate pravdu, chlapi lekari su naozaj trochu "posunuti" - ja som kedysi pradavno chodila k lokalnemu reumatologovi-chlapovi a on sa divne dival, ked som pred nim spomenula potencialne tehotenstvo. dost krutil nosom aj nad tym, ze chcem brat antikoncepciu. uznavam, je to dalsia chemia, ale kurniksopa, to rozhodnutie je hadam moja vec...? konzultovala som to vtedy s pani dr. letkovskou v PN a ona bez vsetkeho povedala, ze OK. zeny to podla mna cele vnimaju inak. A URCITE MAJU PRAVDU!! 😀

zuzka88
30. jún 2008

Tak v tomto kole sa trošku musím zastať aj chlapov. Ja mám od samého začiatku chlapa a teda musím povedať, že je fakt super! Aspoň zatiaľ...
A keď som spomenula bábo prvýkrát, tak sa tešil a už aj chcel konať. Potom som mu vysvetlila že iba plánujem tak za pol roka a tomu prispôsobil ďalšiu liečbu... Začal znižovať lieky a dosť ma aj povzbudzuje..
Záleží to ozaj asi prípad od prípadu

bety1
1. júl 2008

Ja mam podobnu skusenost ako zuzka88, lepsie som pochodila u chlapa reumatologa ako u zeny, mozno je to tym ze ta reumatologicka je uz stara pani a ma mozno trosku zastarale nazory. Neviem, kazdopadne vacsiu oporu som nasla u chlapa reumatologa, ale to je co sa tyka BA, v piestanoch to bolo opacne, a podporila ma zena. je to fakt velmi individualne.

helika81
1. júl 2008

ahojte babenky,mm2008...ked som odchadzala od Macejkovej,viem,ze k nej chodili aj dospely ludia ale neviem ci to neboli jej znamy,ale keby sa dalo hned k nej idem,lebo ona ma poznala nielen ako pacienta ale aj ako dievcatko...a co sa tyka chlapa reumatologa,tak si ho musim aj ja zastat,je sice stary ale riesi ma s babatkom uz dlho,a za kazdym,ked idem na kontrolu,tak sa ma pyta,ci som pripravena,aj ano ale choroba si nevybera ani priroda ☹ mame sice v Pd aj zenu doktorku ale hovori sa ze je mila ale nelieci,tak radsej neriskujem...raz sa stalo,ze pacient odisiel od doktora po vlastnych k nej a prisiel za pol roka na vozicku naspat k nemu,takze aj take su zeny liecitelky...ako sa hovori,lekarov je vela ale odbornikov malo ale hlavne bez uplatkov
zuzkabb...ked som isla na ten potrat,tak plakala so mnou aj moja mama,a vtedy som si povedala,ze uz to nechcem zazit druhy krat,tak som MTx ani nebrala...povedala som,ze ho beriem ale clovek znesie vela,ale nastastie sa medzi tym nic nestalo 🙂 ja robim dost tazku robotu a sa este cudujem,ze vladzem ale po druhej stranke mam pohyb a to mi velmi pomaha...a s nasou chorobou sa v dnesnej dobe dost tazko hlada praca po psychickej a fyzickej stranke..ako mi doktor povedal,budte v klude hm a ako,ked je to tazke pre mladeho cloveka,ani dochodok neuznaju,dnes sa s nikym nehraju ☹ radsej si myslim,ze som fit a ide mi to...ale kedze som vas nasla tak mi je este lepsie...ak sa nam to podari,tak by sme sa mohli aj stretnut ako buduce mamicky...tesim sa na Vas do buducnosti 🙂 🙂 🙂 tak sa drzkajte zatial

zuzka88
1. júl 2008

hellika81, ten MTX je ozaj svinstvo, ani mne nie je vsetko jedno ked si na to zmyslim ale nastastie uz som par mesiacov po... Len čo keď bez neho som si nevedela ani umyť zuby...ale postavil ma na nohy a teraz som "fit" aj bez neho 🙂
Obdivujem ťa ale ako sa s tým pasuješ, ja som slaboch...keď povedali lieky, tlačila som všetky a ešte aj 4x denne ibalgin 😖
Mooooc ti držím palce 🙂 aj všetkým babám jasné

milka2008
2. júl 2008

Helika81 - ten MTx, to je taky silny liek, ze pri jeho uzivani NESMIES otehotniet? Mrzi ma, co si si musela prezit. Ale musime byt optimistky, vsetko bude v poriadku, aj my, aj babatka, a basta, a hotovo 🙂 🙂 😀 😀

A k tomu invalidnemu dochodku - mne moj reumatolog povedal, ze, aspon pri mojej diagnoze, by som mala narok na nejake percenta, dokonca aj na preukaz TP. Ale priznam, v tomto som "leniva" si to vybavovat. Ja mam viac-menej pracu "v teple", nestojim cele dni na nohach, takze neviem, ako by som nakoniec pochodila.

Som rada, ze fungujem a snazime sa o druhe baby🙂

Stretko - to je dobry napad 😉

Inak - ja som "mm2008". vcera som zmenila nick na "milka2008", lebo "mm" bolo take neosobne 😎

bety1
2. júl 2008

Caute baby, chcem sa vas spytat, tie co uz aktualne sa snazite otehotniet, ake lieky beriete?A ako sa citite?

uk.ok
2. júl 2008

Ahoj bety1.
Já se snažím o mimčo. Beru medrol (nižší dávku než dřív - 4mg denně). A mometállně maródim. Samozřejmě kvůli RA. Blbě se mi usíná, bolí mě lokty, zápěstí, kolena. Večer mi dělá problémy vstát, při větší námaze s rukama mě to zápěstí bolí pořádně. (medrol beru vždy před spaním).Dříve při dávkách 8mg jsem byla jako zdravá. A aby toho nebylo málo, tak mě chytla ještě krční páteř. Výsledky jsem měla posledně pěkně blbé, ale doktorce jsem řekla, že mimčo chci. HAK jsem vysadila ještě před tím, než mi nemoc zjistili a to je od vysadění asi 11 měsíců.

helika81
2. júl 2008

ahoj Bety1,ja na prikaz lekara beriem medrol2mg a brufen al nic viac,zatial celkom fajn,no a od septembra,ak to vydrzim na tejto davke,tak sa ideme snazit.len treba vydrzat 🙂 🙂 🙂 otehotniet sa nam da iba v pripade bez liecby,a ked vydrzime tak do 3mesiacov a oteho,tak to je asi nas zazrak 🙂 🙂 🙂 radsej sa d predu netesim,bo to prinasa smolu...nechame sa prekvapit 😉

Zuzka88 ja sa snazim brat tych liekov co najmenej,ale ked to na mna pride,tak vtedy zvysim davky.bolo mi odporucene od jednej pani,ze na klby,zaludok,travenie a menzes je dobre pit kazde rano 1lyzicu panensko olivoveho oleja...tak ak sa nato citite,dajte sa do toho,mne to pomaha,hlavne to citim na klboch,mam lepsiu pohyblivost 🙂 🙂 🙂

Ktora z Vas sa najblizsie chysta na teho?tesim sa na odpovede 😉 😉 😉 my dostaneme tych doktorov 🙂 🙂 🙂

zuzanabb
autor
2. júl 2008

No tak baby, uz som z toho fakt jelen... akurat idem od zenskej doktorky kvoli cytologii, lebo aby toho nebolo malo, tak mam aj HPV virus a musim chodit kazdych 6 mesiacov na cyto. Lebo doktorka hovorila, ze ja som zvlast rizikova pacientka, kedze mam este aj RA a tym padom oslabenu imunitu ☹
Ked uz som tam bola, tak som sa opytala na jej nazor ohladne liekov a tehotenstva. Ma dceru, ktora ma to iste co my, takze viem, ze sa vyzna a dopodrobna ovlada nase problemy a bolesti. Chodieva aj na tie seminare ohladne reumy aj ked je gynekologicka a v ramci toho, ze chce pomoct dcere sa o to velmi zaujima. Povedala, ze sa na to mame pozriet so sedliackym rozumom 🙂 ...otvorila daku mudru knihu (nieco ako zoznam vsetkych liekov a ich ucinky) a povedala, ze tu pisu, ze sa liek dostane z tela do 8 tyzdnov.... takze dva mesiace na cistenie od MTX stacia a vraj nemam na co cakat, lebo sa mi bude stav stale zhorsovat a nakoniec mi hrozi, ze mi nasadia naspat lieky. Tak som zamyslela, ze mne sa uz vlastne aj zacal zhorsovat...
Zajtra doberam poslednu antikoncepcnu a povedala doslovne, ze sa mam na to vrhnut okamzite, ze nemam na co cakat 😀 Tak som sa naivne este opytala, ci si nemam dat pauzu od antikoncepcnych aspon mesiac a zasmiala sa, ze na co preboha! Mam vraj okamzite zacat s kyselinou listovou a plus si mam kupit calibrum babyplan a uzivat oboje. Ostala som v soku, lebo teraz neviem co mam robit. Na jednej strane ma pravdu, ze nemozem dlho vahat, lebo potom sa mi zaktivuje reuma a som v riti, ale na druhej strane sa bojim aby bolo dietatko v poriadku....
A este mi povedala, ze pre nas reumaticky je najvhodnejsia primorska klima a ze jej dcera je tam uz treti mesiac na dakom ucebnom pobyte a ze vypustila lieky, lebo sa tam citi uzasne. Takze baby, uz len predat byt a byty vsetkych rodinnych prislusnikov 😀 a hor sa do kupovania primorskej chalupky... a hlavne ta strava + olivovy olej ze robia zazraky...
Keby som mala prachy, tak by som isla aj kazdy rok k moru, ale co uz.... 🙂

zuzanabb
autor
2. júl 2008

...a zabudla som ja skleroticka, ze mam vraj vypustit uplne sulfasalazin a mozem ostat na prednisone. Aflamil v tej mudrej knizke nenasla, ale v Piestanoch mi hovoril doktor, ze ho mozem uzival, len posledne tri mesiace tehotenstva nie, lebo vraj blokuje u babatku vyvoj pluc.

Takze ked to zhrniem, tak mozem len ten aflamil a prednison + kyselinu listovy a calibrum.

deina
2. júl 2008

Zuzana, brala si doteraz HAK, ze? Aj s liekmi na reumu. Nedavno som sa pytala svojho lekara, ci mozem brat hak popri liekoch a nebol bohvieako nadseny... Ale pravda je, ze som mala mierne zvysene pecenove testy, tak asi aj preto.

zuzanabb
autor
2. júl 2008

ano brala, to mi nakazala zenska, vraj je dobre, ze sa mi vajicka pri uzivani antikoncepcie uspia (laicky povedane) a potom ich prebudit, ako keby sa mi mali dodrbat a potom ich davat dohromady (to mi doslovne povedala 😀 ) lebo pri uzivani uz teraz neviem ktorom lieku co mi dali na reumu to hrozilo.

a vlasne mi to povedala aj reumatologicka v ramci prevencie, lebo pri MTX by som nemohla byt tehotna, tak povedala, nech radsej uzivam HAK ako keby ma mala vyslat na potrat ☹

inak zenska doktorka mi dnes povedala, ze ma jednu pacientku s nasou diagnozou a je asi 3 mesiac tehotna a super sa citi. Vraj je uplne bez liekov, lebo sa ma vyborne.

zuzka88
2. júl 2008

Zuzanabb, mam obdobnu skusenost ako ty...tiež som brala MTX a "musela" som aj antikoncepciu, lebo mi hned povedal, že ako otehotniem, nebudem si to môcť nechať
Ozaj nemáš na čo čakať!!! Pusti sa do toho! držím palec 🙂

dnes som bola u gynekologičky, vyzerá to na bábo!!!
som moc rada lebo mám pocit že sa mi začal zhoršovať stav (5 mesiacov po MTX) Beriem stále prednison 2,5mg a Euthyrox (na štítnu žľazu) a každé ráno Babyplan. Jedla som aj kyselinu listovu, tá sa musí aj pri MTX, ale vraj Babyplan má už všetko a zasa priveľa vitamínov škodí. Ibalgin mi doporučil na bolesť ale kým sa to dá vydržať.. A ak už ozaj som tehotná, tak by som to nechcela riskovať

Bety1, my sa snažíme, od mája a vyzerá to, že úspešne 😀 🙂 Beriem Prednison a babyplan, nič viac čo sa týka RA... Dnes som bola u ženskej a netvárila sa na prednison obzvlášť nepriateľsky... No a v piatok idem k reumatológovi a zasa budem múdrejšia
Ale pravda je, že týždeň po týždni ako som znížila prednison na minimum, posledne z 5 na 2,5 mg, ma stále viac pobolievajú ruky, opuchajú členky, občas cítim sánku...

zuzanabb
autor
3. júl 2008

zuzka88: gratulujem!!! 😀 to je super ak sa zadarilo.
Ja som si musela zvysit prednison z 5 mg na 10 mg lebo to uz nezvladam a asi vymenim aflamil za ten ibalgin aj ked neviem ci to nie je to iste.

helika81: aj ja so mala v plane zacat od septembra 😀 , ale asi dam na radu gynekologicky a pustime sa do toho o dva tyzdne, lebo je pravda, ze sa aj tak nemusi zadarit na prvykrat a tak mozno budem mat automaticky dlhsiu pauzu od MTX.

uk.ok: mna uz tiez boli vsetko, zapastia asi najviac, prsty mam malo ohybne a zacinaju opuchat a chrbtica sa ozvala tento tyzden a mam rano problem vstat. A to som len dva mesiace od vysadenia liekov. Sanka ma bolela ale po zvyseni prednisonu mi to prestalo. Ty beries len ten medrol a nic ine? A snazite sa o mimco do 01/2008? Od vtedy si aj bez MTX?

uk.ok
3. júl 2008

Ahoj zuzanabb.
Beru jen medrol a na bolest aulin, ale ten si vezmu jen při akutním stavu - asi 2x za měsíc. Vyhýbám se mu jak můžu. Ano. Od 01/2008 se snažíme - sice snažení nebylo nijak intenzivní. Myslím si, že mi stejně ciklus naběhl teprve minulý měsíc na plno. Do té doby jsem měla menstruaci 3-4 dny a minule najednou 6, teď byla ovulace pěkně uprostřed ciklu. Tak teď mám pocit, že mi to mohlo vyjít. 5 dní po ovulaci sem začala slabounčce špinit (snad uhnízďování). Tak za 6 dní mi má dojít ms. Tak doufám, že nedojde.

zuzka88: Gratuluju. To sis prvně udělala test nebo ti těhotenství zjistila doktorka i dřív?

zuzanabb
autor
3. júl 2008

uk.ok: drzim palce aby ms neprisla 😉
Kolko rokov si brala antikoncepciu kym si ju vypustila? A co si brala, ja doberam Yadine dnes poslednu tabletku.

baby nelezie to vasim chlapom na nervy, ze sa tak sledujete a pocitate plodne dni a tak podobne? Neviem si predstavit, co budem robit ja ked sa zacneme snazit 😀 ...neviem ci sa daju v sebe udrzat pocity a nekonzultovat vsetky obavy s partnerom....

bety1
3. júl 2008

Caute, no konecne som tu. Nemala som od vcera pocitac, odpalil sa mi tam zdroj ,ci co. Aj tomu pocitacu je tak teplo 🙂
Zuzka88. Gratulujem!!!!!!!!!!!!! 🙂 🙂 🙂 To je super. Drzim velmi palce!!! Robila si si aj testik okrem navstevy lekara?Ja som si robila pred tyzdnom a pol ale bol negat ☹ . Stale ale meskam. Tak uvidime. Nechcem to ale zakriknut. Nemozeme mat my reumaticky skreslene teh testy, branim liekov?ale asi nie. ☹
Ja ked sa rano zobudim som celkom v pohode, idem do prace (mam ale dost sedave zamestnanie, ale snazim sa hybat a nie sedet cely den za pc), a ked sa vratim z roboty zacnem pomalicky tuhnut. Ked sa postavim,tak to ide tazko, ale postupne to rozchodim, a bolievaju ma lakte a niekedy zapastia. Bojim sa , ci v takom stave sa nam zadari na babo. Lebo sa hovori, ze ked je vysoky zapal tak sa to aj tak nepodari. Ja som si dost dlho merala teplotu, ale minuly mesiac som z otho upustila, lebo uz mi to zacalo liezt na nervy, furt sa takto sledovat, aj tak som nevedela, kedy mam ovulaciu a tak.
zuzanabb: no mojmu chlapovi to zatial nelezie na nervy, vie o co nam ide a musim povedat ze je viac trpezlivy ako ja. Niekedy ho fakt obdivujem, ze ma som nou tolko trpezlivosti. a vy sa idete od kedy snazit? 🙂