Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
23. dec 2009

Tak z posedenia nakoniec nic nebolo, dofrcali sme tam s kolegynou Olinkou, ta je tiez na MD a prisli na to, ze nam akosi zabudli povedat, ze sa to kvoli chripkovym prazdninam rusi. 😠 Ale dali sme si potom spolu kavicku u nas (byvam blizko skoly), babovku, pokecali... pohoda. 🙂 Potom som zavolala manzelovi, ze moze prist skor z prace, ozdobili sme stromcek, upratali obyvacku a on potom siel pre Misula - no veeelmi sa mu pacil stromcek, tak pozeral, zlatunky. 😅 Dnes ho uz nezaujima.

Utaninka, ja mam tiez 1.stupen, ale som anglictinarka, ucim AJ na 1.stupni. 😉

Vesele Vianoce prajem aj ja, najma vela zdravia a rodinnej pohody.

vivien5
23. dec 2009

Ahojte dievcence, uz mate vsetko nachystane na sviatky?
Vsetkym vam zelam krasne Vianoce, bohateho Jeziska, pokoj a rodinnu pohodu.paa.

milka2008
23. dec 2009

Ahojte,
ja len narychlo - prajem Vam krasne Vianoce, prezite v kruhu svojich najblizsich, vela peknych darcekov a splnenych zelani 🙂 .

Nestiham vas docitat, ale aspon strucne - vitam novu maminu Utaninku 😉

Heli - prichadza najkrajsie obdobie, tak si ho v klude uzivaj 🙂

Zuzka88 - tak s kojenim to vyzera nadejne 🙂

potulka - krasne fotky 🙂

Deini - krasne pribera Matejko, skoda, ze sa stretnutie zrusilo, mohlo byt veselo 🙂

Pozdravujem aj ostatne zienky 🙂

utaninka
24. dec 2009

...nestíham veľa písať, ale krááááásne sviatky, ženušky! 🙂

zuzanabb
autor
24. dec 2009

Ahojte kuriatka 😵
nebola som tu dlho, lebo som bola hospitalizovana kvoli zapalu pankreasu. Uvolnil sa mi kamen zo zlcnika a upchal cesty, tak ma po dvoch dnoch zvracania odviezla sanitka nechali si ma tam 10 dni. Len teraz som kukla na MK po dvoch tyzdnoch, takze vas docitam neskor, lebo idem nachystat veceru 😉

Len som vam chcela zapriat krasne a pohodove sviatky, tehulkam pohodove priberanie
😀 a mamickam vela mliecka a spiace babatka 😵

jenina
24. dec 2009

Ahojte, ale nie po dvoch týždňoch ako Zuzka, ale po dvoch mesiacoch...
Ale dala som sa na školu a teraz skúškove, takže.... 🙄
Zuzi, no aspoň že na sviatky si už doma, tak ti prajem do nového roku viac zdravia, a nech sa ti už splní ten najväčší sen... 😉
Nestihla som všetko prečítať,len sem tam.
Milka je mi ľúto, čo sa stalo 😢 ja som 3 mesiace za malým plakala, asi aj ty máš Vianoce poznačené a myslíš len na to.

Tak pekné Sviatky všetkým. 🙂 🙂 🙂

helika81
26. dec 2009

Babenky my sme zase nachladli,och ale liečim sa vitamínmy 😖 😀 tak ja Vám prajem krásny Nový Rok a nech prinesie len samé radosti 😀 😀 😀
Zuzkabb len sa pekne vyliečkaj,asi na tú operáciu aj pôjdeš,však?len sa daj do poriadku 😀

potulka
26. dec 2009

ahojte
verim, ze ste mali pekne a vesele vianoce a uz sa pripravujete na silvestra. 🙂
my sme sa mali takto:
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...
🙂

zuzka a ten kamen ti vybrali ci ako? 😕

vivien5
27. dec 2009

Ahoj potulka, krasne fotocky 😉 maly je zlaty macko. 😎

Zuzka, to si vytrpela ten zapal zevraj je to velka bolest a ten kamen sa vyplavil sam alebo ta otvarali?

Deini ako sa drzia deturence cez sviatky?

Zelam vsetkym veseleho Silvestra a stastny novy rok 2010. 😀

petulo18
28. dec 2009

Ahoj, je tu niekto, kto ma protilatky SSA a ma zdrave babo? Ja som o jedno prisla, lebo zautocili protilatky na srdiecko. Velmi sa bojim, ze sa to bude opakovat, ale velmi chcem babo.

vivien5
28. dec 2009

Ahoj petulo, pozri internu postu.

jenina
28. dec 2009

Ahoj Petulo18, aj ja som zvedavá či sa niekto prihlási, okrem mna, lebo moja IP ťa asi nepotešila 😢 😢

Ale je tu pár dievčat, ktoré to s tými protilátkami nejako zvládajú.

deina
29. dec 2009

Petulo, ja som ti uz pisala, mam tie protilatky a nastastie mam 2 zdrave deti. Dufam, ze aj ty sa dockas, ale viem si ten strach predstavit. 😔

Vivien, deti dobre. Manzel je teraz doma, tak to mam jednoduchsie. 🙂 Matko uz konecne ma nejaky ten rezim vecer a odvtedy ovela lepsie spava, aj brusko sa umudrilo. Teraz este ho naucit spat cez den...

petulo18
29. dec 2009

Jenina, to naozaj si ma nepotešila, asi ani deti mať nebudem.

jenina
29. dec 2009

Moja nevzdávaj to ešte,
uvidíš čo ti v januári povie reumatologička, ja na tvojom mieste by som to ešte skúsila, veď vlastné deti majú aj ženy s oveľa horšími chorobami, nemal by to nikto odsudzovať, že chceš vlastné dieťa veď život je len jeden, a o čom ak nie o deťoch.

petulo18
29. dec 2009

ja som v detstve mala urcenu celiakiu, no dietu som drzala len do 10tich rokov, pred tehotenstvom som sla na vysetrenia a dr. mi zistila, ze celiakiu nemam. No na internete som sa docitala ze sjorgenov syndrom moze vzniknut pri nedodrzani diety pri celiakii, tak chcem ist este raz na vysetrenia ohladom celiakie. Ja len nechcem znova zazit to iste. Ved praveze zivot je o detoch, ale uvedomila som si az teraz. Kazdy okolo mna ma deti, jedna sestra 2 a druhá 3.

jenina
29. dec 2009

Ani ja nechcem zažiť to isté, a fakt neviem čo bude ďalej... 😔

A kde ideš na reumatologiu? U vás v Michalovc?

zuzka88
29. dec 2009

Ahojte po sto rokoch... len na rychlo..

prajem Miladke (milke) vsetko naj k meninkam a hadam vas docitam 😉

zuzka88
29. dec 2009

Joj, zienky, to ste toho moc nepopisali, nastastie 🙂

ja som prave ukuchtila ryzu a kura, maly sice spinka no stale sa mi budi na prdky... takze by aj spinkal ale vzdy ho to zobudi..takisto aj vnoci

co sa tyka kojenia poleziacky, vydrzi mu to asi 2 minuty a potom sa pusti a uz ani za svet chytit... takze sa trapim a cakam na tetu laktacnu, nech ukaze polohu, ci to robime dobre...

my sme prezili Vianoce celkom v pohode< nikto sa s nikym nepohadal (nasi ani svokrovci 🙂 ) no a dokonca sa nam podarilo aj prve milovanie 😀 😀 😀 takze super Vinoce (krajsie a veselsie ako tie minulorocne 😔

Potiulka, nadherne fotky 😉

ak nestihnem prist skor tak vsetko naj do 2010

petulo18
29. dec 2009

Jenina, idem do KE, aj v nemocnici som tam bola. Ty sa aj napriek všetkému chces pokúsiť o dalsie dieta?

jenina
29. dec 2009

Najbližšie roky určite nie. Koľko máš rokov? Ja 30, tak uvidíme ako medicína v reumatológii postúpi a či dačo o takých 5 rokov nevymyslia. 😒

deina
29. dec 2009

Zuzka, no vitaj. 😅

Petulo, kolko mas rokov, ak sa smiem opytat? A kedy si prisla o anjelika? Este to je asi velmi cerstve, ale nevzdavaj sa. Tvoj reumatolog ma na to aky nazor?

zuzka88
29. dec 2009

Cau Deini, ako sa vam s Matkom dari? rastie vam ako z vody 🙂 nas mal v poslednej poradni 3.850g a tiez ma soplik, dnes som skusala prvykrat odsavacku... esteze ma tak rad zvuk vysavaca 😀

A Helike ako krasne rastu tie tyzdne 😵 😵 😵 v lete dame baby(bejby)-stretko 🙂

helika81
30. dec 2009

Ahojte,veru rastie nám to,aj bruško,potom hodím nové foto po novom roku 😀 ,ja len na skok,Petulo 18,to mi je ľúto,len to nevzdávaj,viera je naša nádej, obe Zuzky ako?Deini a swen poslúcha? Babenky prajem Vám krásny Nový rok 2010,nech je šťastnejšííííííííííííí ako tento a mimochodom sa neviem dočkať stretka 😀 😀 😀

deina
30. dec 2009

Mna Sven teraz poslucha, musim si zaklopat. 🙂 Potom, co sme mali to blbe obdobie na konci sestonedelia, sa umudril a odvtedy je dobre. A ked je dobre, aj mlieka je dost, takze nemusim davat nutrilon, sa tesim.

Zuzi, no rastie, ale do sirky. 😠 Je z neho riadny tucko, nie a nie sa dojest, oklamat sa neda (cajom alebo vodou), no co s nim? Zase budem pocuvat, ze ho prekrmujem a pod. 😖 Ma 5500g.

milka2008
31. dec 2009

Ahojte 🙂

Zuzka88 - vdaka za gratulaciu k meninam 🙂

PRAJEM VAM VSETKYM VESELEHO SILVESTRA A V NOVOM ROKU 2010 VELA ZDRAVIA, STASTIA, SPOKOJNOSTI A POHODICKY 🙂 🙂 🙂

utaninka
31. dec 2009

Ahojte, dlhšie som tu nebola. Deina, moja malá má tiež tri mesiace a čosi, má 5600g, dostáva len MM, iba posledných asi 5 dní jej večer dáme 120ml Nutrilonu, ktorý väčšinou nedopije, takže má cca 90ml. Čaj jej nedávame. A v noci pije (čo pije - slope!) aj 4-5 krát regulérne mi vyťahá prsník až na " handru". Proste to sú také nenajedené deti. Moja staršia taká nebola. A dodnes je to cíbik chudučký.

zuzka 88, aká je tá odsávačka na vysávač? My máme len tú klasickú s hadičkami. Inak, čo sa týka toho kojenia v ľahu, staršia sa tak ani za svet nechcela kojiť - nešlo to. Mladšiu v pohode.

Inak, čo sa mojej artritídy týka, je to práve super, asi zabral Prednison. len ma neposlúchajú obličky - pobolievajú, aj mám miernučko zvýšenú teplotu občas....Máte nietkorá podobné skúsenosti? Môže to byť z Prednisonu?

helika81
1. jan 2010

Ahojte a prvá píšem v Novom roku 😀 ,Utaninka ja by som išla k doktorke,môžeš mať aj zápal a radšej mu predísť ako prísť neskoro,len sa držkaj 😀
...všetkým prajem skoré uzdravenie
...príjemné kojenie
...čoskoré oplodnenie
...a pevné nervy s bolesťami 😀
Ešte raz nech je rok 2010 pre nás len potešenííííííííííííím 😀 😀 😀

utaninka
2. jan 2010

helika81: Ďakujeme za krásne prianie do Nového roku. 🙂

Som sa predsa len rozhodla a veru ihneď na Nový rok ráno som sa vydala na pohotovosť, lebo som sa začala dosť už báť - neprechádzalo to. Poslali ma na urolku, tam sa chvalabohu nič nepotvrdilo, odtiaľ na gyndu pre istotu, aj tam je všetko negat. Vraj bolesti môžu byť zo slabého prechladenia a teplota z Prednisonu. Mám piť veľa teplého čaju a 3xdenne paralen. Ale som rada, že som išla - mám istotu.

Dúfam, že ste všetky zdravé, a že ste začali nový rok len s tým najlepším... Nie ako ja - po lekároch. 😖

Ešte otázku. O dva týždne som objednaná na krv na "HLA" - o čo ide? Viete niektorá?

zuzka88
2. jan 2010

Vsetko dobre do 2010!!!!!

ta na vysavac je hadickova ale super! odporucam, vytiahne aj hlboke sopliky 😉

no kojeniee po leziacky sa nam podarilo ale potom vnoci uz ostava maly v posteli, pije len chvilu a potom si robi zo mna cumel 😀 a jasne ze nevydrzi dlho spat, max pol-tristvrte hodinku a zasa prso... uvidim mozno skusim zavadzat iny system 🙂
no ale co je uspech, ze rano ked zaspi este odsava a malokedy nam to mliecko chyba tak ide do mraznicky a nutrilon naposledy papal 23.12.09 😀 co tam po mojich klboch, vydrzim!!!!

Mili, 😉

Heli, uz kope riadne?