Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

nanulik
14. sep 2012

@novakova2000 budem držať palce aby to vyšlo 🙂

novakova2000
14. sep 2012

@nanulik dakujem, a inak pozerala som tvoje fotky si tam so starkou ona ma RA?

nanulik
14. sep 2012

@novakova2000 áno moja starká má reumu, myslíš že je to dedičné?

novakova2000
14. sep 2012

@nanulik mam z toho trošku obavy - kočku tu riešia či mat babo ale ja sa bojim či to nepodedí ked uz to mam ja:(

nanulik
14. sep 2012

@novakova2000 no to je už len na tebe či ti to stojí za to riziko.

novakova2000
14. sep 2012

@nanulik uff tažká otázka

nanulik
14. sep 2012

@novakova2000 vieš ked to tak vezmem tak aj moj malý to po mne môže zdediť. je pravda že ked som bola tehu ešte som nemala RA ale možno som už mala v sebe nejaké tie "zárodky" choroby, či ako to nazvať...ale keby mal človek stále iba na zlé mysleiť tak to by nikdy nič neurobil...

novakova2000
14. sep 2012

@nanulik ja viem je vela ludí čo su chorí a maju zravé deti a opačne - je tak ako ma byt - len neviem ako by som to zvladala ze to koli mne má vieš ale tak ešte to mam rpedsebou len tak uvidime najprv sa ja musim dat do poriadku potom hodím reč s partnerom a potom uvidíme🙂

pisis
14. sep 2012

@novakova2000 no, nedavno se to tu resilo a vicemene jsme se schodli, ze nase deti nejspis budou mit nejakou predispozici k takovemu onemocneni- tzn. ze se to u nich muze, ale nemusi projevit (stejne tak jako se neco podobneho muze projevit u decek zdravych rodicu, byt asi s mensi pravdepodobnosti), od te doby, co mam maleho se proto hodne snazim dbat na zivotospravu, aby mel dobry navyk a mensi riziko (a mozna i prave mensi nez kdybych byla zdrava a toto neresila).

novakova2000
14. sep 2012

@pisis hovoríš o pohybe a stravovaní? v čom máš pocit, ze je to iné? daj info nech sa aj ja povzdelávam....🙂 momentálne som v zápale - vysadila som vsetko maso, zemiaky, pečivo, rajčiny , sol, cukor , sladké časom uviedim🙂 ešte mam v plane kupit si omega 3 - rybí olej - boweliu - vitamin c je niečo čo ty máš ako nejaký vyplepšovák?🙂

pisis
14. sep 2012

@nanulik bohuzel ja myslim, ze je jedno jestli jsi uz RA mela nebo ne, neni to zadny bacil, ale proste poblaznena imunita, takze to v tobe je (a to uz pred vypuknutim, proste nejaka ta predispozice, ktera se muze a nemusi posunout dal) nebo neni ☹ (ale nejsem dr. takze je to jen muj laicky nazor), snad se to nasim deckam vyhne, proste musi 🙂

pisis
14. sep 2012

@novakova2000 jejda, ty jsi na tom lip nez ja 🙂, proste se snazim zit zdraveji a malemu davat taky to nejlepsi (sice jsem ted slysela dost reci o tom, ze mu nedavam jeste to a to, ale co, ja jsem mama🙂 - cerstve ovoce a zeleniny, dost pit, byt hodne venku, nejaky ten pohyb atd, moc nesolim... Ale rajcata mam moc rada i brambory. Sladke taky, ale to se snazim omezit 🙂.Zadne extra diety. Zacala jsem jist chlorelu a jecmen, ale nevim, mam pocit, ze trochu pomaha, ale mozna si to jen namlouvam. Takze zadny vylepsovak nemam, jen tak co si myslim, ze je zdrave.

novakova2000
14. sep 2012

@pisis o jačmeni som niečo čítala čo je to chlorela? 🙂 no len keby mi to pomahalo mozno časom na nete pisali ze musi byt dlhsia strava aby to pomáhalo🙂

pisis
14. sep 2012

@novakova2000 ma to byt nejaka rasa, rikam si, ze urcite neuskodi 🙂

evickav
14. sep 2012

@novakova2000 ja som sa pred otehu preliečila aloe vera gélom po 2x,,, medzi tým som užívala colostrum - vyslovene vyhľadáva zápal v tele,,, odmietla som pred IVF antireumatiká,,, mala som už 37 r. a tak sme sa s reumy dohodli, že najskôr otehotniem a až potom liečba,,,
to aloe a colostrum mi veľmi pomohli,,, dostala som sa do kľudovej fázy a pred IVF mi nasadili v centre prednison a brala som ho až do konca 12 tt,,,

nanulik
14. sep 2012

@pisis no ved ja mám taký istý názor, ako píšeš.

potulka
14. sep 2012

ako pise pisis, reuma nie je priamo dedicna. je to autoimunitne ochorenie, podobne ako cukrovka, celiakia, nieco so stitnou zlazou a ine - dieta si moze od rodica niest predispoziciu na autoimunitnu chorobu, ale ta moze mat rozne prejavy. cize napriklad u vas je to reuma, u dietata sa to moze - a NEMUSI, to zdoraznujem! - prejavit trebars ako celiakia. to, ci takuto dispoziciu dietatko bude mat, sa neda povedat. koniec koncov, aj tomu, kto ma dispoziciu, sa to za cely zivot nemusi nijako prejavit. taktiez su ludia, ktorych predkovia boli sirokodaleko zdravi a prejavilo sa to az na nich. takze sa toho nejako prehnane neobavajte a s chutou do plodenia. 🙂 to by potom deti nemohol mat nikto.

na klby je velmi dobra aj trstinova melasa -jest za lyzicu-dve denne. a lanovy olej. mne to odporucali jest tak, ze zmiesat s jogurtom olej aj melasu, lebo olej sa v tele najlepsie upotrebi, ked ma pritomne bielkoviny.

dorotka66
15. sep 2012

@novakova2000 ahoj, s tými nohami som na tom podobne 🙂 toto leto som prechodila v sandálach a v žabkách. no musím nosiť slušnú obuv a nikdy som nenosila nič nízke (hrozne sa cítim v bezpodpätkovej obuvi ) desím sa zimy 🙂 ja mám seronegatívnu RA len druhý rok a verila som, že sa to zlepší a budem môcť pokračovať v pokuse o dieťa, ale stále sa mi liečba upravuje a množstvo liekov zvyšuje, lebo k rukám sa teraz pridali aj nohy .... nebola som tu dosť dlho a pozerám, že sa to tu rozbehlo 😉

vianne
15. sep 2012

Ahojte,

ja sa liecim na RA od 12tich rokov, prve roky boli hrozne, prognozy boli ze do 18tky skoncim na voziku, chvlabohu nestalo sa.
liecila som sa vsetkym moznym, pokaslala som si zaludok a pecen, az som to v 21 rokoch vzdala, mala som relativne dobre vysledky a nakoniec som bola bez liekov takmer 4 roky. samozrejme, bolesti a stuhnutost boli, ale to uz beriem ako sucast mojho zivota. zacala som sa viac venovat sportu a zila som, ze kym ma zasa RA nedobehne. otehotnela som neplanovane, v tehjotenstve ma viac potrapila trombofilia a riziko predcasneho porodu, s klbami to bolo horsie len v zmysle opuchov a bolesti chrbtice. po porode som akosi nemala cas mysliet na to co vsetko ma boli, takze az pomaly po roku som si uvedomila ze je zle, bezala som k reumatologicke, vysledky horsie, nasadila mi metotrexat a meloxikam, beriem uz 6 mesiacov. lepsie sa necitim, ale liecit sa budem musiet min. 2 roky aby som mohla zacat vobec mysliet na druhe dieta. takze drzim palce vsetkym co sa snazite o babatko, verim ze vam to vyjde, mne sa ta prestavka v liecbe oplatila, aspon k jednemu dietatku som sa dopracovala, zatial snivam ze bude aj dalsie, ale uvidime. 🙂

novakova2000
16. sep 2012

@dorotka66 mne dali seropozitívnu takze tak :( - ja keby nebola svadba tak ma to tak netrapi ale nevesta v traktorovýcj topankach je fakt zle a neviem som tak unavena, ze vsa bojim ako to fyzicky zvládnem vieš

novakova2000
16. sep 2012

@vianne Vianka, a liečila všetkym možným myslis len lieky od lekára alebo si mala aj niečo také svoje ako čaje, maste alebo tak - ak hej daj rady a typy čo tebe pomáhalo🙂 - píšeš venovať sportu ak sa smiem spýtať akému športu si sa venovala?
a chcem sa spýtať máš nejaké fyzické deformácie? prsty kolená niečo?

inak ja dufam, ze to bude skôr ako tie 2 roky🙂 ze to pôjde šup sup moc by som chcela babatko uz sme ho po svadbe planovali a teraz takato supa:( a nie som najmladšia

novakova2000
16. sep 2012

@potulka micinka ja som ešte ani tu kostihojovu mast nenašla hehe

inak mate niekto skúsenosti s tou chladivou konskou mastou? pisu ze ma antiartritídne učinky vdala bowelii? a ta sa aj samostatne predava hm niekto?

jaya47
16. sep 2012

Ahojte baby 🙂

Citam tu o vasich trapeniach s babatkom, ja sa toho tiez bojim, manzel by chcel velmi dve, ale ja sa bojim uz to prve mat. 2 roky sme sa snazili, tehotna som bola 4x, ani jedenkrat to nevyslo, ale aj vdaka tym potratom mi zistili, ze autoimunita. Teraz ked mi lekarka povedala, ze rok nebudem moct otehotniet, tak to bol pre mna taky sok, lebo ked sa zena dostane do stavu, ze ide sa na dietatko, je tazke z toho stavu odist. Ale pred tymi 2 rokmi sme si povedali, ze je cas zacat aj kvoli tomu, ze som mala kludne obdobie, co sa tyka chorob. V tomto soku, ze neotehotniet rok, mi az casom doslo, ze predsa si musim pockat na to spravne obdobie znova. A to bude, ked ma preliecia plaquenilom. Inak proste nespravim vsetko preto, aby bolo dietatku dobre 🙂

@deina Zacala som brat pred tyzdnom ten plaquenil a fakt to je super proti tej unave 😉 Zacalo to na to posobit az neskor, ale konecne nemusim spat 2x denne, spat aspon 10 hodin a tak, takze mam viac casu 😉 Uplne som vytesena 🙂 Tak som sa chcela pochvalit 😉

vianne
16. sep 2012

@novakova2000 okrem standardnej liecby od reumatologa som mala aj od jedneho znameho liecitela cajovu zmes ktorej zlozenie mi ale odmietol povedat 🙂 nejaky cas zaberalo, asi po dvoch rokoch uz nie. ironiou bolo, ze kvoli roznym administrativnym problemom som sa nikdy nedostala do kupelov, hoci som do 18 rokov mala na to narok min. raz rocne, ale co uz. okrem toho som skusala dietu (mam chronicky zapal zaludka s HP a vredmi z liekov) - teda vylucenie citrusov, cokolady a kakaa, vyrobkov z bielej muky a niektore alergeny, udeniny a koreniny...velky efekt to nemalo na klby, hoci sa to odporuca.
jedine co som si vsimla velky suvis s psychikou, akonahle mam velky stres, namahu, malo oddychu velmi rychlo sa mi znasobia reumaticke problemy.
ja mam konkretne juvenilnu autoimunitnu, seronegativnu artritidu, momentalne uz aj s osteoporozou ruk, zhrubnute klby na rukach, zatial nemam vykrivene, ale oproti tomu ako som mala stihle prsty v detsve sa to uz neda porovnat 🙂 zaroven mam zmenseny rozsah pohybu bedrovych klbov, tam som mala najhorsie zapaly.

ako bonus mam zaroven hypermobilny syndrom, cize problem s akoukolvek rehabilitaciou, nastastie mam velmi dobru kamosku fyzioterapeutku, ktora mi hlada specialne cviky, hlavne na fitlopte.

ja sa venujem zo sportov plavaniu, cyklistike a horolezectvu 🙂 hlavne to lezenie mi pomaha presvicit a posilnit cele telo, samozrejme musim s obmedzeniami, nepodavam profesionalne vykony, ale bavi ma to 🙂 chcela by som zacat behat, ale zatial mi to reumatologicka neodporuca, vraj v buducnosti mozno.

cele roky ma strasili, ze ani neotehotniem, resp. budem rodit cisarskym atd...mam zdrave babo, neplanovane, prirodzenym porodom, a velmi tuzim este aspon po jednom...ale to zatial nechavam na buducnost.

vianne
16. sep 2012

dobre prirodne tipy od Bukovskeho najdete tu http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

novakova2000
17. sep 2012

@jaya47 viem si predstavit o tej tužbe ja mam 3tyzdne deo svadby po svabe snme chceli babo a pred 2-3 tyzdnami prišla tato diagnostika - ver ze nie si sama čo ma takéto supy informácie:(

novakova2000
17. sep 2012

@vianne zvládneme to!!!! musíme!!!!

nanulik
17. sep 2012

@vianne dobrý článok ale kážu vylučiť všetky veci čo mám rada 😀

jaya47
17. sep 2012

@novakova2000 Praveze, ja uz nie som smutna. Tesim sa z toho, ze konecne mi zistili, co mi je a mozu ma liecit a babatko... To bude, len treba najprv pripravit prostredie 🙂

jaya47
17. sep 2012

@vianne pozeram, ze to je standardna uprava jedalnicka podla tradicnej cinskej mediciny 😉 Akurat vcera som si objednala knizku, co mi pozicala kamaratka, kde je vlastne +- zakazana rovnaka kombinacia jedal, len je to popisane komplexne, preco, co jest a recepty 😉))