Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

sse
4. feb 2010

Ahojte

zuzi takže to už máš úspešne za sebou 🙂 Tie buchty budú isto chutné, neboj príde aj na ne čas 😀 .

Ja tiež chodím do PN k mladému Žlnayovi a nemám zlú skúsenosť ako Helika. Bol milý a keď som sa ho pýtala na tehotenstvo všetko mi vysvetlil a nebol proti. Len mi povedal, že by bolo najlepšie mať dieťa čo najskôr 🙂

helika81
4. feb 2010

Sse opačne,Zuzkabb má zlú skúsenosť 😀 Mne povedal presne to čo tebe 😀
Zuzik som rada,že to máš za sebou,a presne som sa cítila ako ty,akoby ma zhovädili na 100 rokov,no ale ja som už po troch týždňoch makala ako čašníčka,a ten cisársky si neviem ani predstaviť 😝 ,bolesť,už teraz ju cítim...ak by si chcela proteíny pošlem ti 😀 ,aj mamka mi povedala,že obsahujú proteíny,aspoň budem zdravšia...blé 😝 ,a aký máš stupeň Rouzi,keď tak Žlnay reagoval?ja mám //-/// stupeň a upozornil ma iba nato,že mi môže odísť oblička ale že risknúť to treba,že to stojí zato,hm tak jedine je to asi o nálade,si myslím a ako sa vyspia,aj mi všetky testy ako tehotnej porobil,takže som fit 😀

adka1983
4. feb 2010

Ahojte, moj priatel ma reumatoidnu artritidu uz 10 rokov.chceme mat babo, tak postupne znizujeme methotrexat.Teraz uziva len 2.5mg methotrexatu tyzdenne.Doktor mu povedal ze nech ich len vysadi a musi to vytrpiet a staci mu na ocistenie mesiac.Nechceme to brat na lahku vahu ked tu citam ze treba minimalne 3 mesiace.zmenili sme komplet stravu a za tyzden ich vysadime uplne .Dufam ze to tie 3 mesiace vydrzime.Mate niekto podobne skusenosti?dakujem a drzim vam palce

deina
4. feb 2010

Cisarsky nie je taky hrozny, ako sa zda. 😉 Jasne, tie prve dva dni nic moc, cely clovek cloveka boli... ale da sa. Prvy bol taky ubolenejsi, dlhsie mi trvalo, kym som sa rozhybala (ale zase nemusela som, bola som na nadstandarde a tak lekari chodili za mnou informavat ma o krpcovi, ze ako sa mu dari 😅 ), druhy bol lepsi, rychlejsie som sa postavila a rozhybala - ci to bolo tym, ze som chcela ist za malym, neviem, ale v den, ked ma prvykrat postavili, som za nim takmer hned sla, pesky, pre istotu sla so mnou sestricka, ze keby nieco... (akurat unava bola horsia ako pri prvom) Po par dnoch sa ta bolest uz zabudne.

Heli, no toto, proteiny papas? 😀

Zuzka, to je fakt dieta a la prve prikrmy. Zemiakova kasa? Hmm... a zeleninka. Inak to si neviem predstavit, ze operovat cez posvu... 😨 😨 To ako operuje gynekolog spolu s chirurgom?

Adka, vitaj. 🙂 Methotextrat som sice nebrala, ale radsej by som pockala tie 3 mesiace, pre istotu. Sice... mozno je to ine, ked ide o chlapa, mozno im ten mesiac staci.

helika81
4. feb 2010

Ahoj Aďka,no v tomto ti neviem poradiť ale súhlasím s deinou,my ženy sme predsa rizikovejšie ako chlapi ale postupuješ správne,že ste prešli na zdravšiu stravu,vitaj a prajem nech sa Vám zadarí čo najrýchlejšie 😀

silviapd
4. feb 2010

No zuzi to je boj,na posr....aj "hajz..." padne
Drzim ti palce!!!

silviapd
4. feb 2010

ano zuzi do nemecka,vlastne pendlovat medzi nemeckom a budapestou - na recepciu,za priatelom

Vitaj Adi,urcite pockat 3 mesiace,istota je istota,ma to v tele,skuste telo detoxikovat nejakou kurou...

deina
5. feb 2010

Zevraj aloe vera je dobre na detoxikaciu...

helika81
5. feb 2010

Hej deini,aj bráško si ju kúpil...ale celú sadu 😝 😀 ,ani chuť to nemá 😝

helika81
5. feb 2010

ma napadlo,a melasa a tie riasy sú tiež dobré na prečistenie,či nie? 😀 hm ale tiež bez chuti 😀

jarmimina
5. feb 2010

Ahojte,zuzuka prajem ti čím skoré uzdravenie a držim palce v heliose.a V PN som patrila mladému Zlnayovi a presne to isté mi povedal čo tebe asi nemal dobru naladu,no škoda ale poriadne ma zdeptal. Helika, budes mat cisarskym? Deina, obdivujem ta ako si zvládla cisarsky aj ja som musela,ale ja nemám dobré spomienky určite by to inak dopadlo keby mali iný pristup(však bola som moc mladučká,tak preto).Hadam druhy krát to bude lepšie 🙂 Ahoj Adka,postupujete naozaj správne,na dotexikaciu je dobre aj jačmen ale aj aloe vera,a naozaj je všetko bez chuti 😝 😀 a chodit na bankovanie urychli to proces aj ja chodim ,da sa to vidrzat,mozeš si to preštudovat na internete ale hladajte len dobre skuseného.A minimalne 3 mesiace detoxikovat.A ja teraz beriem JOALIS.druhú kúru 😉 Držim palce 😀 Helika, čo si mala dobré na obed 😀 😉 Babenky zlatučke mám na vás vélku prozbu,viete mi poradit kde je lepšie sa objednat do Heliosu alebo do Iscary,....ginfiv,....reprofit to je v Brne,prosím mate niektorá skúsenosti,vopred vám dakúúújem 😀

jarmimina
5. feb 2010

pardon, Zuzanabb 😖 zle som ti napíala meno

jarmimina
5. feb 2010

vydržat,bože ospravedlnujem sa za moj otras pravopis ☹

helika81
5. feb 2010

Jarmi 😀 posledná veta je dobrá 😀 ,čo?Tak narýchlo som urobila špagety ale zajtra idem piecť krkovičku s kapustou a knedlíkom,mňam,bude mi zase zle z kapusty ale nech 😝 😀 ....tuším o Heliose ti povie viac Zuzkabb,a to so Žlanyom nerieš,však dieťa už máš,ono sa to dá ale je to boj a neviem či doktori vedia čo to pre nás znamená mať dieťa,aspoň jedno 😀 ,je to zázrak 😀 ,no a či budem cisárskym?sama neviem,doktor sa ešte nevyjadril ale v stredu idem do poradne,tak mi hádam čosi povie,aj o rouzi sa posťažujem,tie bolesti sú častejšie 😢 😠 ...dnes som si narýchlo upratala vrch lebo zajtra by som nevládala všetko naraz,totiž izbička je už v dokončovacej fáze,tak zajtra len umyť okno,namontovať posteľ a je to 😀...u nás je riadna fujavica,vietor veje ako blázon 😖 ...zatiaľ pekný deň a ešte krajší víkend 😀 😀 😀

vivien5
5. feb 2010

Zuzka, ano mam problemy s travenim, uzivam kreon po jedle. Ked si dam nieco tazsie napriklad kyslu kapustu alebo zemiakovy salat citim pichavu bolest raz vpravo potom vlavo pod rebrovym oblukom, ved zlcnik a pankreas maju toho vela spolocneho 😒 .
Tak sa radsej takym jedlam vyhybam, cesnak ani nahodou. No ja kamene nemam asi je to spôsobene nedostatkom traviacich enzymov pri mojej chorobe.Ani zrnkovu kavu nemôzem len nescafe.
Som prekvapena , ze teba zlcnik nebolel a predsa isiel von.

Ja mam inac aj drzat dietu, snazim sa nevyprazat, ani segedinsky ani plnena kapusta,no niekedy mam taku chut, ze si troska dam a potom to lutujem. Nebolo ti ani tazko po jedle? Super uz budes mat klud. Kto ti doporucil vybrat zlcnik? Gastroenterolog?

Zelam vsetkym krasny vikend.

helika81
7. feb 2010

Ahojte,Vivi ty si môj človek,ja mám presne také bolesti pri kapuste,že tiež ľutujem,že ju zjem 😝 😀 ,a väčšinou som po jedla zapíjala živočíšne uhlie ale potom som prešla na pancreolan,taktiež mi robí problém fazuľa,hrach,šošovica,cibuľa,no čo zdúvajú a v poslednej dobe aj rasca 😖 ,tak nesmiem nič 😀 ...my sme včera dokončili spálňu,tak sme spali v našej novej postieľke 😀 ale som sa nevyspala,za prvé dorobená po včerajšku a za druhé strašne mi trpli ruky v noci,Zuzka88?aj tebe sa to stávalo?dúfam,že je to tehu?lebo už neviem čo potom,tie ruky mám opuchnuté stále a mierne bolia,hádam to prejde...no ja sa idem s manželom vyvenčiť 😀 ...zajtra hodím aktuálne foto s bruškom 🙂 aj Vám pekný víkend 😀

sse
7. feb 2010

Helika ja som to tak myslela len som to blbo napísala 😀 Takže sme 2:2 so Žlnayom v skúsenostiach 😀 . Ale asi to fakt záleží od stupňa rouzi, preto také odlišné názory 🙂

helika81
8. feb 2010
deina
8. feb 2010

Caves baby. 🙂 Helika, tebe to tehotenstvo fakt pristane. 😉

No my mame dnes narocny den, ale fajn - najprv sme boli (so sestrou, lebo ja potrebujem sofera, ze jo?) u ocnej s Matkom, vporiadku, ocka sa mu pekne vyvijaju, ziadne znamky ROP a potom som volala nasej detskej. Sestricka povedala, ze nech prideme az o taku pol hodinu, hodinu, lebo tam maju kopec chorych, tak sme si zatial zasli do kaviarne - opustaaaak z MD, hehe 😀 , parada - Mates cely cas prespal, no aka pohoda mat jedno dieta a aj to este male. K doktorke som chcela preto ist, lebo mi prestal dvihat hlavicku na brusku. ☹ Islo mu to krasne, co som sa tu minule stazovala, ze je lenivec, ani nie tyzden na to ju zacal nadherne dvihat, este aj lakte uz siel vystierat a odrazu nic, uz aspon tyzden mu to nejde. Doktorke sa nezdalo, zeby s nim nieco nebolo vporiadku, ze na svoj vek + nedonosenost reaguje dobre, tak ale viem, ze predtym mu to islo ovela lepsie (a ved Misko sa mi uz v tomto case pretacal aspon na bok), zajtra ideme k neurologicke. Ach jaj, snad nic vazne... ☹ Citala som, ze sa to niekedy stava po ockovani a niekedy sa to stane len tak, ze sa dieta nachvilku zasekne, ale neskor sa opat rozbehne.

Jooj a Sven neposlucha - nic ma sice neboli, ale ja by som taaak spala niekedy a pritom vyspata som, Mates v noci spi velmi dobre, zobudi sa raz, niekedy ani raz (to potom chudak prsia), napriek tomu obcas ledva zijem. 😝

zuzka88
8. feb 2010

Heli, si krasna!!! 😵 som ti zabudla napisat, ze ja som rodila 94kg a z nemocnice som sla o 11 kg lahsia 😀 a do dvoch tyzdnov este 4 kg dole a teraz uz mam dole dalsie 2kg
myslim, zr jr to kojenim, kazdy den maskrtim cokoladky, keksiky, zmrzlinu a este aj normalne jem

Deini, sak maly Mates ma uz akoby 5 mesiacov, ze????? kokso jak to leti, nas maly ma dnes 12 tyzdnov a miluje spat pri vysavaci 😀

No hlavicku tiez uz riadne drzi ale zda sa mi ze uz sa pretaca na chrbatik, zo uz to nie je pad 🙂 ale rezim stale nikde,... kedy ste si ho nasli vy, Deini?
Ja si nemyslim, ze to bude problem, asi sa mu len nechce drzat hlavku, lenivec!!! nas krpec este len zacal reagovat na prve ockovanie takze aj ked sme mali ist v marci na ockovanie, vraj mu to dovtedy nevyhnisa, takzze nic
Inak soplik ma uz od silvestra ☹ chudacik, nie vela, iba vnoci... nemate recept?
No a dnes som ho vazila, len tak na velkej vahe obleceneho najedeneho a ze 6,3kg?????? furt by len jedol...

Zuzi, cisarak bol fakt "zahul" ale da sa to rozchodit a kazdy den bolo lepsie 😉

vivien5
8. feb 2010

Cauko, Heli krasne brusko 😎 .

Neprejde den, aby som ku vam nenakukla, som vdacna za modreho konika, este pred 2 rokmi som si myslela, ze nenajdem nikoho s kym by som sa mohla podelit o problemy a poradit sa .

Dik. 😅 😅 😅

deina
9. feb 2010

Je to super, ze, Vivi? Predtym som chodila na jedno zahranicne forum, cisto len o SjS, ale toto je lepsie. 🙂

Zuzi, no ano, 5 mesiacov bude mat. 😀 Ty si kedy mala termin a kedy sa ti Luborko narodil? Ja ti nikdy neviem kolko ma Mates biologicky, tak to budem ratat podla tvojho... 😀 Tusim sme mali mat 1 tyzden rozdiel?

Dnes ideme k neurologicke, snad tam nebude mat vela ludi. Sice berie male deti dopredu, ale ked pridu traja krpcovia... a neobjednavala som nas na cas, lebo by sme museli take 2 tyzdne cakat.

Mne sa kila drzia, asi pojdu dole az ked prestanem kojit. 😝 Stale mam 56-57kg, mavala som 53kg, max 55kg.

Ja ti ani neviem ako sme dosli k rezimu, to on sam od seba + troska pomoci. Ked ho kooonecne prestalo boliet brusko, zistil, ze je vlastne strasne unaveny a vycerpany a cez den malinko spinkal, tak sme ho zacali ukladat na noc uz okolo siestej, pol siedmej. A zvykol si na to, vyhovuje mu to a nam tiez, lebo takto mozeme kupat najprv jedneho, potom druheho a potom o osmej vecer uz mame veget. 😅 Niekedy este raz v noci vstane, niekedy nie - vtedy spi aj do pol siedmej, co mi vyhovuje. Kebyze ide spat neskor, mozno aj spi dlhsie, ale netreba, kedze vtedy aj Misko vstava. No a ako sa nam vytvoril tento vecerny rezim, potom sa pomaly vytvoril aj denny - v idealnom pripade spava 3x denne, aj ked len malinko (tak polhodinu potiahne, to je nic v porovnani s Miskom), niekedy len 2x denne a niekedy nie a nie spat.

helika81
9. feb 2010

Deini však ty si nebola tučnučká ani s bruškom 😀 ...ďakujem za komplimenty,každej pristane tehotenstvo 😀 a prajem to každej,je to krásny pocit 🙂 ,Vivi ako vravíš,ja som tiež rada,že som našla MK,čisto náhodou 😀 ale viem,že nie som sama 😀 .Zuzka takže si pribrala 14kg?Ja zatiaľ 8 ale zajtra iste viac...Včera som si kúpila látku na záclonu,tak som dnes šila a šila 😝 ,makačka,poviem Vám 😝 😀 ale stálo to zato 😀

lupena
10. feb 2010

čaute baby. mám reumatoidnú artritídu skoro 24 rokov (od mojich troch). Momentálne mám krásneho zdravého synčeka, ktorý má už štyri mesiace. Tehotenstvo som mala, čo sa týka reumy absolútne bezproblémové. V podstate som nevedela ani, že ho mám. Pred tehotenstvom som bola rok bez liekov (tie boli vysadené pre stabilizovaný zdravotný stav- ale skôr to bolo aj o tom, že som sa presťahovala a mala som nového doktorka, ktorý robil to čo som mu povedala a ja som povedala, že nechcem lieky. tak ich vysadil 😉 ) Momentálne mám ale taký problém, že sa mi spravila voda v kolene. Včera mi ju vytiahli a ja sa bojím, že sa mi tam bude opakovane tvoriť zas. Museli by mi potom nasadiť lieky. Neviete mi niečo poradiť, čo je dobré na to, aby sa mi tam už netvorila( no a možno mi nasadia aj tak, keby mám výsledky z odberu tej vody zlé)

deina
10. feb 2010

Vitaj Lupena. 🙂 Ja neviem, ale baby mozno poradia, kedze ja nemam RA ale nieco ine (podobne). To mas takmer rovnako stareho synceka ako ja. 🙂

Moj starsi synator uz spi a Matko sa hojda v lehatku, kym obedujem. Sem tam trosku pomrkava, ale tak viem, ze ked sa teraz nenajem, budem moct jest az okolo tretej, pol stvrtej, tak chvilku musi vydrzat. Ale je v pohode, kuka tu na mna s tymi velkymi ocami. 😵

lupena
10. feb 2010

tiež som si to všimla.a kedy sa malý narodil? v koľkátom tt? troška som to tu počítala, ale mám v tom mišung, že čo kto robí a tak. ale zapamätala som si, že sa Ti narodil predčasne. a to kvôli diagnoze?
Máš to polohovacie lehátko? či ako sa to volá? my ho máme tiež od Zekiwy ale moc sa v ňom húpať nedá, aj keď píšu, že hej. Ja mám dnes fajront. Muž ostal doma starať sa o nás aby som sa moc nenamáhla, keď mi včera vyťahovali tú vodu. Tak si užívam nič nerobenie..🙂)

deina
10. feb 2010

Jeej, no komu je dobre (aj ked koleno teda nezavidim), fajront by sa obcas hodil. Planujem buduci tyzden dat starsieho krpca mame a vyrazime so sestrou a mladsim do NR (ten ked je v kociku alebo autosedacke, spi, ani o nom nevieme, hehe).

Narodil sa mi v 33tt, dost mozne, ze kvoli diagnoze, kedze aj starsi je predcasny, on v 32tt. Obaja su vporiadku, ziadne nasledky to nemalo. U nas je nastastie perinatologicke centrum, velmi dobre, takze obaja ako sa narodili, boli hned v dobrych rukach. 🙂

Lehatko mame Chicco, este po starsom, take jednoduche, ale viem ho hojdat nohou, aj mi v nom zvykne zaspat. Teraz som ho ulozila, lebo uz podriemkaval, nech spi v postielke a nie v lehatku (nemam to rada, ked spi kade tade, postielku ma na spinkanie), takze mam chvilku veget - obaja mi spia. 😵

zuzka88
10. feb 2010

Caute baby

Deini, kludne mozes podla nasho, ma 12 tyzdnov a 2 dni a narodila sa 2 dni pred terminom 😉 a ty si bola o tyzden skor takze by mal Mates hypoteticky 13 tyzdnov akurat

Heli, ja som pribrala 18 kg a uz su dole, tak som ta chcela povzbudit 🙂 teda mam este 2 kila ale to je proti tym zvysnim nista.. Ale do svadby sa chystam este zhodit, to ´kojenie je fakt super aj ked inak otrava

Nas maly je kazdu hodinu a pol inak rezim ziaden.. A kocik a auto, to miljue tiez... Teraz ho mucim kolotocom ale tusim uz ho to nebavi tak sa mu idem venovat.. Dnes odchadzame na dlhy vylet tak vam prajem vsetkym pekny vikend a moc nepiste 🙂 nech stihnem docitat

Lupena Vitaj, s vodou ale nemam skusenost...

deina
10. feb 2010

A kedy si mala TP?

Uzi si vylet, kam sa chystate? 🙂

Mojmu sa na kolotoci najviac paci to, ked ho natahujem. A som rada, ze konecne mi jedava tak, ze kazdych 2 a pol, tri hodiny, lebo kedysi to bolo tiez tak, ze kazdu hodinu, ine som nerobila len sedela na gauci a bud krmila alebo odsavala. 😝

lupena
10. feb 2010

a čo plánuješ dať v tej NR druhému? to som nepochopila.
to je super, že nemajú žiadne problémy. Náš malinký má problém, že má troška slabišie svaly na chrbátiku a ešte stále nevie poriadne pásť koníky. ale to nie je spôsobené mojou diagnózou. Teda to mi povedali lekári. Že niektoré detičky majú tie svaly silnejšie a iné slabšie. Tak chodíme na rehabilitácie.zatiaľ len dva týždne, ale už vidím pokrok.. Ozaj a kedy si mala "oficialny" termín? ja 8. novembra a malý sa narodil v 38 tt 20. októbra.
ja sa snažím malého dávať do toho lehátka zatiaľ čo najmenenej, lebo ešte nevie prirodzene sedieť, tak to podľa mňa nie je zdravé aby tam dlho vysedával. Ja som kupovala toto lehátko Zekiwa pretože je do 15 kíl. a Malý má už teraz 7200 gramov. teda to mal ešte pred dvomi týždňami na poradni..🙂) a chcem ho využívať aj na prvé príkrmi. Tie lehátka chicco sú tuším len do 9 kíl, nie?
aj nám už Igorko zaspal v postielke. ale inak máme aj taký prútený kôš na kolieskach. Keď bol menší, tak ho mal namiesto postielky, ale teraz ke´d je už väčší, tak sa v ňom moc húpe. Dávam ho tam väčšinou len po kúpaní, lebo v spáleň máme nejchladnejšiu izbu, tak ho tam nechcem dávať po kúpaní