Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
30. aug 2011

@molka neviem, ci mame obe to iste. mne sa to urobilo na pate, taka akoby ostroha. roky som to tam mala, potom som to raz potrela kostihojom a bolo to o polovicu mensie. skoro mi oci vypadli.
ja som ho kupila z tejto stranky: www.bioprevas.sk , teraz ho ale nemaju. dodava ho jedna dievcina z liptova, ktora sa zaobera bylinkami a vselijakymi tradicnymi postupmi. zrejme teraz zbiera a na jesen bude hadam predavat. 🙂
kostihoj rastie vselikde, je to nenarocna rastlina, vytrvala ako burina. z listov sa vyraba organicke hnojivo, prave to prvy raz skusam, uz nam smrdi cela spajza. 😀

renin
30. aug 2011

@potulka Ja mám kostihoj už aj do zásoby,keď sa nebude dať vykopať.Čítala som,že sa môže dať na zimu do piesku.Ja proste naň nedám dopustiť odkedy som ho vyskúšala.U nás doma zase nič iné nie je,len samé nádobky na vyluhovanie kostihoja a handričky čo mám na obklady.No veď je to jedno,hlavne že sa dá chodiť. 😎

potulka
30. aug 2011

@renin 😀

potulka
30. aug 2011

@renin tak si nejaky aj naloz do liehu, to vydrzi celu zimu a nemusi sa zarabat novy.

molka
31. aug 2011

@potulka ja som kedysi na patu takmer nemohla stupit, iba v makkych papuciach, strasne ma to zo spodu akoby pichalo. Potom sa to ukludnilo a teraz mam zase po oboch clenkoch na boku taky mensi vybezok. Brat sa mi smeje, ze som nejaka zmutovana. 😀 Ten kostihoj skusim, ak nepomoze, snad neuskodi.

renin
31. aug 2011

@potulka Mám aj v liehu,aj v Alpe.Už som aj darovala dvom ľuďom a sú spokojní.Rada robím druhým radosť.Tlmí to aj bolesť,to som vyskúšala.Ja teraz lieky od bolesti nepotrebujem.

renin
31. aug 2011

@molka Tie výbežky,to môžu byť reumatoidné uzlíky zo zápalu.No len vyskúšaj.Určite zaberie.

barus77
4. sep 2011

Čaute kočky... ako sa máte? Ja som nejak dlhšie nepísala, mala som teraz kopec behačiek s vyberaním miesta na svadbu :D ale čo sa týka mojich kĺbikov, tak sa to výrazne zhoršilo :( VŠETKY ma veľmi bolia, ale nemám ich zapálené, ani opuchnuté. Chodím ako keby som mala 80 a nevládzem si otvoriť ani fľašu.
Práve ale pozerám na nete (ako každý deň) nejaké tipy, čo by to mohlo byť, lebo celá sa predsa nemôžem zabaliť do všelijakých obkladov a zábalov.... Našla som tento článok http://potrintol.blogspot.com/2008/11/boles-kbo... a presne tam je popísané aké mám problémy... zhoršujúce sa bolesti, stuhnutosť a obmedzená hybnosť... Idem teraz skúsiť dramaticky vylúčiť všetko mliečne a laktózu. Aj keď milujem mlieko a syry, ale môcť sa hýbať je dôležitejšie 🙂 a v piatok idem ku reumatologičke, spýtam sa jej aj na toto. A Vy sa ako máte dievčatá?

renin
4. sep 2011

@barus77 ahoj mne bolo celkom fajn,ale ako mi dali Ďalšie antibiotiká,tak sa to zase zhoršilo.Presne tak to bolo aj po tie dva razy predtým.Ale vraj keby to tak nebolo,to by znamenalo,že nezaberali.Ja som mlieko a mliečne výrobky vylúčila presne na radu takéhoto článku,ako je ten čo si Ty našla.Mne to tak kadejako behá po tele.Večer je dobre a ráno keď sa zobudím,tak dačo nové sa objaví,Teraz si dávam kostihoj na večer na tie kĺby čo sa zapaľujú.Tiež bojujem zo všetkých síl.No uvidím zase aké budú vysledky.

barus77
4. sep 2011

@renin dúfam že to bude dobré. Mne sa to už ani nestrieda, bolí ma proste všetko, len niečo menej a niečo viac, bez opuchu a zápalu. A polepšilo sa Ti keď si prestala jesť mlieko? Lebo ja som zhrozená z toho, že by som mala vylúčiť aj maslo, šunky, keksy... neviem čo vlastne budem jesť :D ale nejak to vymyslím.

bety1
4. sep 2011

Caute kocky,aj mne sa vzdy zhorsi reuma ked si dam pohar kakaa,alebo aj vyjicka. Na stravu si fakt pri tejto diagnoze treba davat bacha. Zevraj dobry je zazvor,ja pijem zazvorovy caj a citim sa lepsie 🙂

renin
5. sep 2011

@barus77 No vieš,keď Ti mám pravdu povedať,tak ja už ani nemám čo vylúčiť.Pijem čaje,dávam si obklady,jem tak ako mám.No tak si predstav toto.Dala som si obklad večer na členky a kolená a začalo ma do rána bolieť zápästie.Tá choroba si robí čo chce.No to už som nevedela či sa mám smiať,alebo plakať.Ja som umývala riad a dostala sa mi tam horúca voda.Ale zápästie je už v poriadku.To bolo len 4 dni ani neopuchlo.Tam kde si dávam ten kostihoj,tak je to lepšie.Aj keď niečo opuchne,už sa to tak nezapaluje.Keď je dobre,tak sa z toho teším,len škoda,že to tak neostane.Ja to mám infekčného pôvodu a nejde sa toho zbaviť nastálo.Po 3 antibiotikách by to už malo vyzerať inak.No ale pravda je taká,že nie je to tak ako by malo byť. ☹

renin
5. sep 2011

@bety1 Aj ja pijem zázvorový čaj,okrem všetkých možných.Aj Lapacho,Pestrec.To je podobné aj keď ja to mám iného pôvodu,ale zápal je v tele tiež a nejde sa ho zbaviť ani liekmi,ani prírodnou cestou ani stravou.

barus77
5. sep 2011

@renin normálne som na tú tvoju chorobu nahnevaná :-/ aká je nepredvídateľná. Ale určite sa to úplne vylieči. Hlavne že môžeš v pohode chodiť.
Práve som si cestou z práce kúpila v lekárni kostihoj sušený, tak som si ho dala do vody, večer zohrejem a dám si obklad, lebo sa mi na zápästí urobil taký čudný opuch, mám to také tvrdé a veľmi to bolí. Tak snáď pomôže, potom napíšem 🙂

potulka
5. sep 2011

@barus77 ale daj si pri tej diete pozor na vapnik, musis ho doplnat nejako inak, lebo inak ti k reume pribudne este aj osteoporoza... 😅 vela vapnika ma mak, rozne semienka, brokolica, pomarance, orechy atd. pohladaj si na nete nejake tabulky.

renin
5. sep 2011

No ja neviem ako to bude ďalej bola som znovu aj u gyn.ale spravil mi len jedno vyšetrenie a na to druhé nemal nejaké kultúry.To s tou osteoporózou čo napísala Potulka je pravda ja jem aj mak,aj orechy,aj sójové mlieko.Len ja už prestávam tomu všetkému veriť.Stále je to dookola.

renin
5. sep 2011

@renin No to je na tom,že ja niekedy v pohode nechodím,ale bolo aj horšie.

barus77
5. sep 2011

@potulka jasne, uzivam ho v tabletkach a jem vsetko celozrnne a orechy.... ja práveže reumu nemám potvrdenú, nikto nevie čo mi je. Takže zatiaľ to len skúšam, či pomôže vysadiť laktózu.

potulka
5. sep 2011

@barus77 aha, jasne. prepac, v poslednom case sa to tu hemzi prispievatelkami, akosi stracam prehlad, kto ma co a v akom stadiu... 😅 😉

barus77
6. sep 2011

včera som si urobila tie obklady z kostihoja, nechala som si to tam celý večer (na tom zápastí) a aj ráno som si to priložila ale vôbec nepomohlo tak rýchlo ako vám :( musím ešte asi viackrát 🙂

renin
6. sep 2011

@barus77 Len si dávaj tie obklady.Ja si to dávam už 2 týždeň. Teraz si práve robím kostihoj do masti,aby som mala na dlhšie obdobie.Je mi zase dobre to bolo predpokladám z tých antibiotík ako vedľajší učinok.Dúfam,že toto budú už posledné.Zakaždým zaberú na to na čo bolo treba,ale vtedy sa vždy zhorší,keď ich beriem.Ja som mala tých bacilov všeliakeho druhu,takže z toho vznikli bolesti kĺbov a opuchy.

molka
6. sep 2011

@barus77 a to si dávaš ten obklad teplý?

renin
6. sep 2011

Ja si dávam studené,alebo jemne vlažné.Mne robí zle teplé,stačí keď sa mi dostane príliš teplá voda na ruku a už to nie je dobre.Na zápal nie je dobre teplé,aspoň mne to nerobí dobre.

barus77
6. sep 2011

@molka @renin nie, pockala som kým vychladne... už som si ho dávala 3x. Ale nevyzerá že by som to mala zapálené, lebo to vôbec nemám červené... mám tam takú ako keby hrču pod kožou.

renin
7. sep 2011

@barus77 Aj ja som to tak mávala.Striedalo sa to že obi dva členky a obi dve kolená,ale potom čím ďalej tým menej to puchlo.Najprv som to mávala červené a teplé a potom už len opuchnuté.Trvalo to presne 4 mesiace.Necítiš nejaké zlepšenie? Ja som si myslela,že sa z toho už nedostanem,ale teraz je už odosť lepšie.No len sa to niekedy bojím aj vysloviť aby som to nezakríkla.Možno máme každá niečo iné,ale prejavuje sa to podobne.Ja som mala po dvoch antibiotikách zvýšené hodnoty boreliózy,ale na to sa prišlo až neskôr,lebo tie výsledky prišli až o 3 týždne po tých ostatných.Bola tam hraničná hodnota do 10 a ja som mala až 32.Len potom sa mi výrazne uľavilo po návšteve infektológa v Leviciach.Aj prístup doktora bol veľmi dobrý.Tie antibiotiká budem musieť ešte brať,ale neviem dokedy.Ja som si už myslela,že sa viac už ani nepostavím,tak mi bolo zo začiatku zle.Veĺmi to bolelo,hlavne v noci.To môžem byť rada,že som nedostala zápal mozgových blán z toho kliešťa.Ani o tom neviem,že som nejakého mala.Ja som už mala od začiatku toľko diagnóz,že až.Stále to menili,ale najväčší problém bol ten kliešť.Keby sa to bolo zistilo skorej,mohla som trpieť podstatne menej.

barus77
7. sep 2011

@renin tak hlavne že je Ti už teraz lepšie a ak ste našli príčinu a dobré lieky, tak zachvíľu budeš úplne fit. Mne tiež robili testy na boreliózu a všetky tieto choroby, ale tam boli výsledky dobré.
Ja zatiaľ necítim žiadne zlepšenie :( Dávam veľkú nádej tej bezlaktózovej strave, ale to by sa malo prejaviť až tak piatok-sobotu, tak veľmi dúfam, pozerám na zloženie všetkého čo zjem. Mne sa to ani nikde nestrieda, proste bolí všetko, každý jeden kĺb. Držím palce nech Ti je dobre čo najdlhšie 🙂

renin
7. sep 2011

@barus77 Podobne aj ja tebe držím palce.Ty si mala aj niečo zlé vo výsledkoch, Nejaké zvýšené hodnoty reumatoidný faktor a tak? Ja som mala na začiatku ASLO a sedimentáciu a potom prišli na to,že to bude infekčného pôvodu.

renin
7. sep 2011

@barus77 Ešte som zabudla napísať dnes som sa rozprávala s jednou pani o reume,ktorú má a ona spomínala produkt Vilcacora.Je to čaj aj tabletky ,aj kvapky.Ja som o tom predtým nepočula,len som si to teraz našla.Je to na reumu a zápaly a posilňuje to imunitu.Pozri si to.My si v robote varíme čaje a zakaždým niekto niečo donesie.Tak sa striedame.Takže si to možno spolu kúpime.

barus77
7. sep 2011

@renin ja som mala zvýšený reumatoidný faktor, inak všetko v najlepšom poriadku. Idem v piatok ku reumatologičke a poviem jej že mi tej Flamexin nepomohol ani trochu a nech sa viac posnaží zistiť čo mi je 🙂 ale sa objednám na vyšetrenie do Piešťan. Tak som zvedavá čo mi povie.

renin
7. sep 2011

@barus77 Veru do tých Piešťan to bude asi najlepšie.Tam Ti spravia asi najlepšie vyšetrenia.