Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

perga
23. mar 2016

@bibzik ahoj a tebe to pomohlo? Si vysliecena?

bibzik
23. mar 2016

@perga mne išlo najmä o to aby som mala zniženú davku prednizonu avy som mohla otehotnieť a to sa podarilo. Ale musim aj povedať že davka prednizonu mi vyskočila pri naročnej životnej situacii...
A časom sa mi to podarilo znižiť z 1,5tabletky prednizonu 5mg na polovičku tabletky a počas tehotenstva som nebrala nič.....teraz sa tym čo mi vravela liečitelka moc neriadim,lebo som kojila a drobček potreboval aj smotanku 😀

jjanulkaa3
2. jún 2016

Ahojte prosim vas je sukromna skupina mamiciek s reumou? Dakujem

lenkat124
3. jún 2016

@jjanulkaa3 ahoj,na fcb je skuina reumama

jjanulkaa3
3. jún 2016

@lenkat124 ahoj dakujem len nemam fcb

rena107
27. jún 2016

Ahojte zienky. Je tu strasne vela prispevkov a nestiham vsetko citat. Preto sa idem opytat uzivali ste niektora pocas tehu medrol?Ja som ho vysadila pri planovani a uz som v 14tt ale mam hrozne bolesti.Opuchy hlavne ruk.Dr. ma ubezpecuje ze mozem medrol ale predsa mam len obavy. Bojim sa o babo ale bojim sa aj toho ze ked to nebudem riesit ze sa mi stav zhorsi. Dakujem za kazde info

lenkat124
27. jún 2016

@rena107 ahoj ja som brala prednison v pohodicke.a vlastne medrol je metylprednison.

rena107
27. jún 2016

@lenkat124 To bude asi nieco podobne,vsak? No ved uz som ho dnes zacala uzivat. Ved vsetko bude tak ako ma byt. Dakujem pekne, som to potrebovala pocut 🙂

lenkat124
27. jún 2016

@rena107 ano medrol je slabsi ako prednison.takze uz sa len zbavitbolesti a uzivat si materstvo ;)

lenkat124
30. jún 2016

Ahojte dievcata,podstupili ste niektora rtg terapiu?diky za akekolvek info

1sunny
10. nov 2016

Ahojte žienky, som tu nová a veľmi by ma potešili vaše rady. Mám diagnostikovanú reumatoidnu artritidu 4 roky, liečim sa Sulfasalazinom. Za posledný rok sa mi výsledky výrazne zlepšili (vlastným pokusom - vysadila som pšenicu), od augusta som na základe dobrých výsledkov oficiálne bez liekov. Mali sme v úmysle sa v tomto období posnažiť o bábätko, ale momentálne sa mi vrátili bolesti. Aktuálne čakám na výsledky, či bolesti náhodou nie sú z boreliózy, ktorú som prekonala. Ak nie, tak o mesiac mám kontrolu na reumatológii a uvidíme, čo ďalej. Zatiaľ mám len telefonickú informáciu od reumatologičky, že lieky si naspäť nasadiť nemám a mám čakať. Budem sa samozrejme riadiť odporučeniami lekárov, napriek tomu by ma zaujímalo, ak máte podobnú skúsenosť - akú dobu pred otehotnením je vhodné byť bez Sulfasalazinu? A ak ste boli bez liekov, ako ste zvládali bolesti? Ďakujem za každú radu.

lenkat124
10. nov 2016

Ahoj mne zostal pred otehotnenim a pocas neho prednison v davke 5mg.ja osobne si myslim ze ak je clovek bez liekov co najdlhšie tak je to najvhodnejšie pre babatko.predsalen to je pliaga.
Nemozes mat teraz bolesti zo zmien pocasia?
Inak odporucam fcb stranku reumama,moja tvoja reuma.je tam vela otazok a odpovedi o materstve ;)

ketere
10. nov 2016

@1sunny Ahoj, mám podobný problém čo Ty, len sa liečim už 15 rokov.... tiež sulfasalazinom... mávam obdobia, kedy beriem sulf. cca rok, bolesti ustúpia, výsledky sú dobré, potom som pár mesiacov bez liekov, a stále dokola.... momentálne ho tiež beriem, a tiež čakám, kedy by som ho mohla vysadiť kvôli bábätku.... podľa informácii od reumatologičky ho musím vysadiť cca 2 -3 mesiace pred otehotnením, nech sa telo vyčistí... sná´d som pomohla

1sunny
10. nov 2016

@lenkat124 Dakujem za odpoved 🙂 Suhlasim, tiez si myslim, ze by bolo vhodne byt bez liekov pokial mozno co najdlhsiu dobu. Neviem, ci bolesti mozu byt zo zmeny pocasia, zatial som nic take na sebe nepozorovala.... Dakujem, pohladam si aj FCB stranky 🙂

1sunny
10. nov 2016

@ketere Dakujem velmi pekne za odpoved 🙂 Ak by slo o lehotu 2-3 mesiace, tak by som momentalne bola v spravnom obdobi na otehotnenie.... ak sa teda vsetky ine diagnozy vylucia a budem mat istotu, ze nie je nutne mi akutne nasadit nejaku liecbu.... A mozem sa opytat, po 15 rokoch pocitujes akekolvek zlepsenie? Okrem uzivania Sulfasalazinu skusas aj nieco ine? Nejake prirodne metody alebo upravu stravy?

ketere
10. nov 2016

@1sunny zlepšenie....no ťažko povedať... je to ako na hojdačke...chvíľu dobre, chvíľu sa neviem ani postaviť...
nie, nič iné som neskúšala, teda žiadne prírodné metódy.... keď som si aj študovala nejaké materiály, tak som nikde presne nenašla, čo by mohlo pomôcť, a nejako som to potom ani neriešila.... ale chystám sa 🙂 máš niečo overené?

lenkat124
10. nov 2016

Baby,na tej fcb stranke sa maminky pokusali upravit svoj zdravotny stav pomocou stravy nepamätám si presne ci slo o paleo alebo nieco ine.ja som vyskusala aj lievitela,mala som pocit ze mi aj pomohol,no z problemov ma nedostal uplne.reuma zihe s nami furt.ja mam tiez reumu 15rokov a do otehotnenia mi zaberala biologicka liecba Humira.po porode som uz 2roky a nemozu ma stabilizovať,teraz som prssla na bio.Roactemra.tak uvidim co to je za zazrak.mne sulfasalazin nezabral vobec a to som jo brala v zaciatkom reumy.

bibzik
10. nov 2016

@1sunny ahoj vitaj 😉
No ja mám diagnostikovanú psoriatickú arktritidu, keď som otehotnela,v prvom rade mi vysadila dr. Movalis,že to najviac škodí plodu,potom sulfasalazin a prednizon...zo začiatku v pohode v 4a 5 messom mala dosť bolesti, potom prestali,dosť zaležalo od počasia...
Koniec tehu bol skor o tom že som nevladala...
Po tehu celkom fajn,ale v 3,5 mes. Zaznamenali sme regres ochorenia ešte som to naťahovala do 4,5mes. Aby som mohla čo najdlhšie kojiť.Ale potom sa to už nedalo,nevladala som ho zdvihnúť... Teraz ma malý 1rok a som na trexane,sulfasalazine a movalise....da sa povedať že som ako tak stabilizovaná....
Držím palce nech vide babo 😉

1sunny
11. nov 2016

@ketere No neviem, ci overene.... Ono mozno na kazdeho aj ine veci posobia a urcite zalezi aj od stavu ochorenia... na sebe mam zatial otestovane len bezlepkove stravovanie a to mi za rok zlepsilo vyrazne vysledky (myslim si, ze to, lebo nic ine som neskusala)... momentalne, kedze som bez liekov a este minimalne mesiac budem a bolesti sa mi vratili, tak som sa pustila do patrania a zistujem.... budem sa liecit podla odporuceni lekarky, ale urcite si chcem k tomu pridat prirodne metody... ak nepomozu, tak urcite nepohorsia.... 🙂

1sunny
11. nov 2016

@lenkat124 No ja som to zacala skusat bezlepkovou stravou a zlepsenie citim, akurat momentalne sa to otocilo. Bezlepkovo budem urcite zit dalej, len hladam este dalsie cesty, idealne bylinne. Mimo toho chodik ku chlapikovi, ktory sa zaobera cinskou medicínou, ale ten sa este k lieceniu tohto problemu nedostal, lebo najskôr sme sa zamerali na migreny....

1sunny
11. nov 2016

@bibzik Dakujem 🙂 Z tvojho opisu mi to vyznieva tak, ze si sulfasalazin uzivala aj ked uz si bola tehotna? Alebo som to nespravne pochopila? Toto by som si chcela asi najviac ujasnit.... Logicky mam dojem, ze by asi bolo vhodne neuzivat pred otehotnenim nejaku dobu ziadne lieky, ale zrejme sa nazory na to roznia.... A tiez zaujimave, ze si mala bolesti... ja mam od reumatologicky informaciu, ze ak otehotniem, bolesti sa celkom stratia a vratia sa az po porode....

ketere
11. nov 2016

@lenkat124 Prosím Ťa a v čom tá biologická liečba spočíva?? ...už mi ju reumatologička spomínala, že keď tentokrát Sulfas.nezaberie, tak vyskúšame bio liečbu...

ketere
11. nov 2016

@bibzik Prosím Ťa ten trexan sa neberie pri nádorových ochoreniach? Či to je niečo podobné?

ketere
11. nov 2016

@1sunny to si ma teraz potešila, dobrá informácia, že keď otehotnieš, sa bolesti stratia 🙂 to by bolo super... už nejaký čas sa totiž pohrávam s myšlienkami, že čo keď už budem tehu, a bolesti sa vrátia??? bez tabletiek to nedám... keď mám silné bolesti sa ani postaviť neviem, takže tohto sa veľmi obávam...
....aaaale, je pravda vlastne, keď tak rozmýšľam, pri prvom tehu, som sulf.prestala brať asi rok pred tehu (rok sa nám nedarilo), a keď som už otehotnela, stratili sa všetky moje bolesti, všetky napätia v klboch, žiadny pohyb nebol obmedzený... celé tehu... bolesť sa vrátila keď mala malá pol roka....

1sunny
11. nov 2016

@ketere Ano, tak mi to vysvetlovali na reumatologii, ze pocas tehotenstva budem uuuuplne v poriadku a bez akychkolvek problemov... ze sa to zvykne vratit po sestonedeli pripadne do cca. polroka.... po sestonedeli sa potom doporucuje kontrola u reumatológa... aspon teda take mam informacie ja 🙂 No vidis, tak zrejme si to tak aj ty mala, len si tomu nejaky vyznam neprikladala 🙂

lenkat124
11. nov 2016

@ketere su to injekcie s autoimunitnymi bunkami,ktore nieco blokuju a niecomu pomahaju. len pri tejto liecbe tehotenstvo nepripada do uvahy.takze radsej vydrzat a stabilizovať sa a pokusit sa o babo.az potom by som si ja osobne dala bio...

lenkat124
11. nov 2016

@1sunny nie je kazde tehu rovnake.ja som mala bolesti v tehu ale nie extremne.da sa to vydrzat.a urcite mozes brat prednison pocas celeho tehu,co by ta od bolesti ako tak oslobodilo.a ano,po tehu nastanu opat bolesti.potom streba zvazit ci chces kojit alebo normalne fungovat,t.j.zacnes brat lieky a budes sa vediet o drobceka postarat

ketere
11. nov 2016

@lenkat124 aha, takže ak sa bude dať, tak radšej vydržím... ja som myslela, že to je napr.polročná liečba, po nej si dám pauzu, vyčistím sa a môžem otehotnieť.... Ďakujem za info 🙂

1sunny
11. nov 2016

@lenkat124 Oki, dakujem za skusenost,budem na to mysliet.... nejako sa mi pacilo chytit sa myslienky, ze pocas tehotestva budem uplne ok 🙂 Ale samozrejme, ak nejake bolesti budu, vydrzim.... hlavne aby sa babatko narodilo zdrave.... a preto to ma trapi najviac, ako dlho musim zostat bez liekov, aby bolo vsetko v poriadku.... no a samozrejme, v ideálnom pripade by som chcela kojit a idealne co najdlhsie.... no ale to je este zatial len teoria....

lenkat124
11. nov 2016

@1sunny ano to si kazda reumamicka zela pre seba a svoje babtinko.ja som tak vydrzala v bolestiach 4mesiace kojit.som rada za kazdu kvapku svojho mliecka ktora sa dostala drobcovi.zatial sme boli 2xchory a to ma 2roky.klop klop na drevo.