Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

jakubleo
5. feb 2009

Ahojte, Piestany su podla mojich skusenosti dobra volba. Ak by ste sa obratili na Ligu proti reuamtizmu-Sekciu mladych reumatikov, kde su ml. ludia, matky s reumou a maju zdrave deti, mozno by ste medzi nasli cenne informacie, priatelstva....Ak mate zaujem ozvite sa mi do schranky. Pekny den.

lilu18
5. feb 2009

potulka-este stale sa drzim bez vyssej davky 🙂 a to uz nekojim ...dlhooo, jasne ze daj vediet ked to pride a uz budes v stave pisat na net 😵

Piestany-aaano 🙂

a baby podte sa zabavit s lovelou-mozte sutazit a pridete na ine myslienky 😵

zuzka88
5. feb 2009

Baby, ako ste sa rozpísali...len tak som to zhltla!!!

No ku mne, ja som nevysadila lieky dajako zámerne že šak to vydržím, to iba náhodou sa mi minul prednison a k dr idem až v pondelok, takže som bez liekov už asi druhý týždeň... Včera som bola na krvy takže mi rovno aj povie z výsledkov, že čo to porobilo, že som ich "vysadila". No a určite mi ich zasa predpíše a budem pokračovať tam, kde som skončila.... ČO sa týka RA, neexperimentujem, som si tak uvedomila minule že aj mini zápal ktorý nemusí bolieť, ak tam je, tak sa pomaly zahlodáva do kĺbov a skracuje ich životnosť takže určite ak zápal je, tak lieky!!! nie pre momentálny pocit ale pre to, aby som mohla v 60ke chodiť hore schodami (napr.) 😀

Potulka, neviem kde chceš rodiť ale nedávna skúsenosť od lekára: Má pacientku, roztrúdsená skleróza, tehošku, piplal sa s ňo v spolupráci s gynekológom 9 mesiacov. Kvôli diagnźe mala mať cisársky rez, jej gynekológ to vedel, mala rodiť u neho, v Ružinovskej.... Všetko išlo ako po masle ale prišlo to na ňu zrovna, keď bol jej doktor na nejakom seminári... Takže síce rodila v jeho nemocnici a všetko bolo naplánované, zvyšní bezohľadní smradi ju nechali rodiť normálne, potrhaná maternica a už nikdy ďalšie deti... To ťa nechcem strašiť, iba varovať, ako to tu u nás chodí... Toto sa stalo začiatkom 12/2008 alebo koncom 11/2008, už neviem presne

Aj ja sa chystám do piešťan, len ma musí poslať dr, no uvidím, čo v pondelok povie... A v utorko idem k
tej homeopatka, dám vám vedieť, čo som sa nového dozvedela..

Pekný deň vám všetkým 😉

helika81
5. feb 2009

ved ja som tiez za liecbu ale chcem mat normalnu spravu od lekara,ktorí mi hlavne pomože a poradi ako odbornik...uz iba 12dní a sa cosi dozviem ale Piestany su skvely napad,Zuzka88 možno sa tam raz stretneme 😀 daj vediet kedy by si tam sla 😀 potulka držkaj sa nam 😉 Zuzka bb alebo mi može poradit aj ina babenka,tu bazalnu teplotu si mam zacat merat po ms alebo aj hned zajtra rano?

zuzanabb
autor
5. feb 2009

zienky nestihacky ale rychlo odpisem lebo tu nebudem az do nedele... este trochu zajtra v praci ale mozno nebudem stihat skocit na MK.
heli: najlepsie je si zacat merat BT po menzese, alebo dako par dni pred ovulkou... takze ak si momentalne v tomto spominanom obdobi, tak mozes zacat merat aj zajtra rano 😉 ...ale v posteli, pred tym ako vstanes na wc cikat alebo cokolvek... hej? 😀 A drzim palce u toho odbornika, som zvedava aku liecbu zvoli.
zuzka88 presne, aj ja si hovorim, ze cim menej znicimklby teraz tym lepsie budem "skakat" hore schodmi na dochodku 😅 😀 ...som zvedava co ti povie homeopatka, ty kokso, daj hned vediet, ze co ak to nebude tajne 😉
potulka, drzkaj sa, uz si strihas meter co? 😵 neboj, porodis ani nebudes vediet ako a dufam, ze reuma upadne na dlhe obdobie do zabudnutia...
lilu to je super, ze si stale po takej dlhej dobe po porode na nizkej davke? ako to robis? 😀 priznaj pravdu? si vyrovnana spokojna matka, poslucha ta manzel a stravujes sa zdravo co? 😵
jakubleo ty si nam sem spadla ako z neba 😵 kolko rokov sa liecis na reumu? ci len do OP ti mam pisat?

zuzanabb
autor
5. feb 2009

jakubleo chcela som sa opytat, ze ci ti mam pisat IP, ale nevydalo a napisala som do OP... boze stale sa mylim... slovencinarka a profesorka strojopisu by mala so mna radost.... 😅

deina
5. feb 2009

Ja som slovencinarka. 😀 😀

Lilu, aku davku coho beries? Co je nizka davka? To len pre porovnanie, som zvedava - ja beriem 5mg prednisonu a 200 (mg?) plaquenilu uz dlhsiu dobu, vysledky su dobre, vraj zatial sa to nechysta moj reumatolog dalej znizovat. Ale vraj je to tiez nizka davka?

potulka
6. feb 2009

lilu, ty si definitivne moj vzor! 😀 takto si to presne cele predstavujem a hodlam ta nasledovat. pocujete, hnaty moje? 😝
dakujem vsetkym za drzanie palcov. veru, je to fakt za par, dnes mi zacina 9. mesiac. 😕 zuzka, snad nedopadnem ako ta dievcina, o ktorej si pisala. to je teda fakt hruoza. 😠 moj porodnik ma ist na jarne prazdniny prec, tak dufam, ze ak to aj na mna pride prave vtedy, ze zanecha nejakeho informovaneho kolegu, ktory to nepobabre.

zuzka88
6. feb 2009

potulka, nic nenechavaj na nahodu ani na dobre informovaanych kolegov, maju ludi uplne na haku a cudzych 3x
Ale hned na prijme sa ohanaj papierom na cisarsky, a potom vsade, aj vo vzdycharni a tak...sak vies, co mysim! a nechod sama, tazko sa ti bude dohadovat ked pridu bolesti! zober chlapa co ta postrazi a bude na lekarov doterny, aj ked nebude hned pri porode

baby, aj ja som zhava na vysledky, urcite dam vediet

jakubleo
6. feb 2009

zuzanabb, JIA mam 30 rokov a co sa tyka pisania, ak napises do IP, tak mas istotu, ze dostanes odpoved 🙂

deina
6. feb 2009

Brali ste niektora pocas tehu plaquenil? Akurat ho studujem, lebo napr moj reumatolog nema nic proti nizkej davke, niektori maju a nasla som jednu studiu, ktora nepreukazala ziadne zle ucinky na babo (nizke davky - pisu tam o 200mg plaq 2x denne alebo len 1x denne), je to celkom zaujimave.

(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14613284?dop... - ale je to v AJ)

jakubleo
7. feb 2009

deina, pocula som o uzivani plaquenil, ale osobne nikoho nepoznam co pocas teh. bral preparat. Ja som ho uzivla roky 10, potom som si ho sama "vyhodila", samozrejme postupne a o tri mesiace som sa zosypala tak, ze som sa nevedela najest. Po uzivani dalsich 5-6 rokoch, som nevidela ucinok preparatu a uz po konzultacii s dr. sme ho vysadili postupne a to sa nastastie nic s reumatickym telom nedialo. Ked som sa rozhodla pre dieta, /ziadne lieky som neuzivala tri mesiace a otehotnela som bez problemov.
Ako to bolo s liecbou u teba pred otehot. a tiez pocas tehotenstva? Dik za odpoved a vsetkym peknu sobotu.

deina
7. feb 2009

Jakubleo, nebrala som nic pred otehotnenim a ani pocas tehotenstva. Chorobu mi zistili len par mesiacov predtym, este som cakala na vysledky z Piestan - a do toho prislo tehotenstvo (nie neplanovane), tak potom mi uz lekar nenasadil liecbu.

helika81
8. feb 2009

ahojte babenky,pekny vikend vam v prvom rade prajem,ste hodne popisali...ja som zas chora,javascript:addEmoticon('😀','vBody')imunita je moj konicek 😀 😀 😀 deina si to akurat vystihla,jaj...ja by som tiez chcela vydrzat bez liekov a supnut sa do tehu len neviem ci zvladne maternica ale predovsetkym treba byt fit aj psychicky aj fyzicky 😀 tak sa drzkajte

helika81
9. feb 2009

Halo babenky,čo je tak ticho?

deina
9. feb 2009

Mam ospale dni v poslednom case... a tazsie rano, maly sa zase budi nejako skoro (je to unho na striedacku, asi dva tyzdne vstava az okolo osmej, parada a potom dalsie dva tyzdne medzi siestou a pol siedmou 😝 ).

jakubleo
10. feb 2009

Deina, uzivaj si naplno vsetky dni, lebo ked nam deti vyrastu, odidu budeme len spominat, ako bolo bolavo, ci ospalo, ked skoro vstavali. My sme mali tak v druhom roku, ze vstaval o piatej - pol siestej. To som vecer padala do postele, velmi zavcasu. Vsetkym prajem pekny den.

lilu18
10. feb 2009

tak tak,hod fotecky jakubleo! aspon zopar-som zvedava dokedy ti admini povolia tuto 😎 malo by tam byt kusok z tebaaaaa

jakubleo
10. feb 2009

Lilu18,to zlaticko je kusok zo mna🙂

deina
10. feb 2009

Pekny kusok, zlaty. 😵 Ale admini fakt taketo fotky mazu, ked na nic nie je dieta s matkou.

Vzdy si tak hovorim, ked maly napr nechce spat (nerobi to casto, nastastie) alebo je mrzuty, vyvadza, vsade sa stvera, papa - jezisi, to co je vonku??? - ze vsak do puberty ho to prejde. A potom sa uz ani pusinkovat nenecha. 😀

Kukla som von oknom a tam sneh, mokro, straasne snezi, priserne - chcela som ist von, ked mi odide ziacka z doucovania (chuda, ta v akom stave pride, som zvedava...).

helika81
10. feb 2009

veselo 😀 u nas je zasnezena krajinka ako v rozpravke a cez vikend sme chodili v trickach,teda je nie 😀 ,ale bolo teplucko brrrrr a teraz zimka 😅 jakubleo myslím,ze by potesilo vsetky zopar fotiek 😎 hi zuzkabb,co mas nove?a potulka,drzis sa?a my ostatne sa drzkajme 😉

lilu18
10. feb 2009

jakubleo-viem a riadny kusisko,ale my sme aj radi videli s kym sa zhovarame 😀 OK-nechajme to
a ostatne babenky ako? u nas riadne snezi,ale topi sa to hned ako dopadne na zem to uz nemuselo 😎 uz chcem slniecko a letoooo

deini-doucujes?a co?

deina
11. feb 2009

Aj ja chcem leto. 😅

Doucujem anglictinu, trosku si takto privyrabam - ta rodicovska je nic moc. 😝

lilu18
11. feb 2009

teda deini...zisla by si sa mi 😀 ja uz z tej angliny mam mix a preliezam z odretymi usami 😀

potulka
11. feb 2009

tu som, drzim sa zatial stale 2 v 1. 🙂 vcera som bola v poradni, je to OK. nabuduce mam prist az 20., lebo dr. je na tej lyzovacke. pevne verim, ze mrnus sa ho docka. zatial nemam ziadne priznaky bliziaceho sa porodu. ktovie, ako je na tom bety. ta ma tusim uz len dva tyzdne do terminu... napinave!

lilu18
11. feb 2009

na lyzovacke, mali ste ist s nim 🙂 tak len vydrz kym pride domov,lezkaj,papkaj nepozeraj horory a ziadne krvaky 😵 drzim palceky

helika81
11. feb 2009

potulka to zvladnes,len oddychuj,deina-mozes doucovat aj nas damy 😀 🙂 😀 dame nejake kurzy,co nato vravite? 😀 ale naozaj,mne by sa teda anglina zisla...lilu a este studujes?ci len tak si robis kurz?aj ja chcem letooooooooooo....juj 😎 😅

jakubleo
12. feb 2009

Oznam pre Lilu18, foto som vymazala a pevne verim, ze vies s kym sa zhovaras prostrednictvom MK. Ahojte a dakujem.

helika81
12. feb 2009

babenky,co mate nove?

deina
12. feb 2009

Heli, vsak by si to mala na skok z Ruzomberka. 😀