Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lilu18
29. mar 2009

http://www.mojareuma.sk/aktualne.html

nestiham vas,sorry tak aspon toto sem hodim

zuzka88
29. mar 2009

lilu, dnes som na teba myslela, ze uz si sa dlho neukazala!! mas toho vela?

Bety, no ano 😅 aj ja. Zatial sme dve, ja a deina, ale dufam, ze nas bude coskoro viac 😉

bety1
29. mar 2009

zuzka88:gratulujem!!!v kolkatom si tyzdni?

helika81
29. mar 2009

na ahoj Lilu,a čo máš takého keď nestíhaš? 😀

prilepte tehu na nás babenkyyyyyyyyyyyyy 😀

milka2008
30. mar 2009

Ahojte dievcata 🙂

Bety1 - vitaj 🙂 Dufam,ze sa Vam dari dobre - tebe aj malej. A ze tvoje klbiky zatial posluchaju 🙂

Zuzka88 - citala som, myslim, ze si sa dobre rozhodla - treba ist na PN, ved babo je prednejsie a okrem - toho praca sa vzdy nejaka najde, ale babo vzdy "nenajdes" 😉 .

Heli - drzim palce, aby si bola cim skor tehu...

Lilu18 - dlhsie si tu nebola, ako sa mas?

Prajem Vam vsetkym pekny den a krasny tyzden - naozaj tam hore slubuje pekny a teply tyzden, teploty u nas na juhu by mali byt az okolo 20-ky... 🙂 To je teda riadny skok, ved minuly tyzden este snezilo 😉 😎

deina
30. mar 2009

Dobre ranko. Neskore. 😀 Vyzera to tak, ze posun casu funguje dobre, konecne vstava krpec v normalnom case.

Bety, Zuzka je priblizne tak ako ja, nejaky ten 7-8tt? Ja ani neviem, v ktorom tyzdni som, mala som asi neskor ovulaciu, tak uvidime podla sona (buduci utorok), dufam, ze bude vsetko vporiadku.

lilu18
30. mar 2009

ahojte zenicky 🙂
u nas od vcera prsi-na porazenie 😠
mala zacala jazdit na motorke ako vichor a ja letim za nou 😀 a tak nestiham ani vas ani malu 😀
ale drzim tehulkam palceky aj znazilkam a maminkam tiez nech stihaju lepsie a viac ako ja 😎 🙂

bety1
30. mar 2009

Milka:no klby ani moc uz neposluchaju, zacinaju mi dost velke bolesti,hlavne v rukach,a nevladzem dvihat malu, to je na tom najhorsie. Ale uz mi idu nasadit liecbu,uz mam aj recept,tak dufam,ze to co najskor zabere.

zuzka88
30. mar 2009

Veru baby, ani ja nic nestiham, asi preto, ze sa snazim vsetko si tento tyzden dokoncit nedch odchadzam od citeho stolu (este stale nevedie 😅 )

Bety, deina si dobre tipla, podla MS som cca v 7tt! Dufam, ze ti tie lieky co najskor pomozu..toho sa aj ja bojim ze co ked sa nebudem vladat starat.. Ale Potulka je tvoj opak, ta je uplne bez problemov a bez liekov tak radsej si vemzmem priklad z nej 😉

jenina
30. mar 2009

Ahojte,
neviete niektorá či je pravda, že prednison ničí oči.
Ja som ho brala skoro 2 roky, doktorka na očnom hovorila, že sa mi rohovky bodkovite farbia, a musela som tam chodiť každý mesiac na kontrolu. Dnes som bola na očnom po dlhom čase, a ostala som prekvapená, lebo mi povedala že už sa nefarbia a je to Ok, kontr o 4 mesiace. Rozmýšľam či to nebude preto, že 9 mesiacov som nebrala prednison.
V stredu mi ho reumatologička asi aj tak znovu nasadí... 😒

potulka
30. mar 2009

ahojte
bety, vitaj spat, bola som velmi zvedava, ako sa vam s malickou dari. mliecko - nemliecko, je dolezite, aby si bola kvoli dcerke fit, takze je fajn, ze ti nasadili hned liecbu. mala to bez mlieka zvladne, kdezto bez maminy by to zvladala asi tazko. drzim palce, aby lieky co najskor zabrali.
zuzka88 - uplne bez liekov nie som, stale beriem 2 mg medrolu denne (ak, ako vcera, nezabudnem... 😅). je mozne, ze sa aj preto tak dobre citim, ze som ho brala cele tehotenstvo. tesi ma, ze si chces brat zo mna priklad, ja si ho zasa beriem z lilu. 😉
jenina, neviem, ci ma prednison aj taketo ucinky... ale je pravda, ze ovplyvnuje kadeco, napriklad aj pevnost zubov. co pisu v letaciku?

zuzka88
30. mar 2009

Joj, potulka, tak som si to zle zapamatala...ale inak sa citis dobre, ze?

Mne dr. povedal, ze autoimunne ochorenia sa zvyknu na zaciatku prihorsit (nie o moc) a s postupujucim tehotenstvom sa stav zlepsuje, skoro az tak, ze ani nebudem vediet ze som chora... no kiez by mal pravdu, zatial som v tom zhorseni ale drzim sa statocne, ziadne lieky, len vitaminy pre babo 😉

No a po porode je to asi velmi individualne ze komu sa ako pomenia hormony...

jenina, ja neviem, nemam skusenost so ziadnymi vedlajsimi okrem priberania a posunutej ovulacie ale ked zistis, urcite daj vediet.. A citila si aj zhorsnie zraku?

Inak vsetky pribalove letaky su tu: www.nobel.sk

jenina
30. mar 2009

Zuzka88, no za posledne 3 roky sa mi zrak zhoršil, dali mi kvapky, a teraz som už na nich závislá, keď nekvapnem je to horšie 🙄 Pred pár rokmi som ich nepotrebovala.
Ale asi to nie je pravidlo, že kto berie prednison, má aj okuliare 😎

zuzka88
30. mar 2009

tak to nie je bohvieco.. ku vsetkym chorobam este aj oci 😖 mozno sa to prejavi neskor..

Ja som dnes nic neurobila a uz sa blizi pol 4...taka som dajaka mimo provoz, nic sa mi nechce, nic nestiham a vsetko sa mi tu miesa a pletie..

Takze hura domof 😀 😀 😀

helika81
30. mar 2009

kukuk babenky....prednison?neviem či kazí oči ale ja som chodila na kontrolu kôli plaqenilu,tak neviem ale je fakt,že som behom roka oslepla a nosím dioptrie 1,15 na diaľku 😎 hm,to bude asi vekom 😀

na mňa hrozne vplýva presun,ale aj to deprimujúce počasie a kolienka ma začali bolieť,raz nemôžem byť fit 😝 ináč teraz vo štvrtok idem na LPK,sa bojíííííííím...som zvedavá...

...tiž nechápem kôli medrolu,niektoré beriete v poho na tehu medrol a ja keď som brala,tak bolo zle,či to bolo aj brufenom,nechápem tomu...len nech je zdravučké baby 😉

helika81
30. mar 2009

ako ste prežili víkend???ja ok,včera mi manželík odišiel do PD a ja čakám kedy príde🙂)čo by sme robili bez tých chlapov 😀

helika81
30. mar 2009

lilu tá stránka je bombová...fakt super 🙂

zuzka88
30. mar 2009

Ten posun casu je teda des, dnes som vstavala do prace o "4"!!!!!!! Chapete to????? skoro som ani nevyliezla
a teda v praci som ani nic neurobila. Okrem toho mi bolo aj cely den riadne zle 😝

ste niektora clenom zdruzenia reumatikov?

milka2008
30. mar 2009

Ahojte dievcata,
bety - veru tak, radsej nech nasadia liecbu a s mlieckom sa netrap. Mala potrebuje "mobilnu" maminu 🙂.

Ja som tiez "bojovala" takmer 3 mesiace a velmi sa mi po troch mesiacoch po porode pohorsilo. Odisli mi ruky, ramena... Hoci zacalo to uz po sestonedeli, ked prudko klesla hladina tehu hormonov. Ale snazila som sa to "predychavat", hlavne kvoli mliecku pre maleho - lebo bol nedonoseny a vedela som, ze zo vsetkeho najviac potrebuje moje materske mliecko. 🙂
Ale co uz, po dva a pol mesiaci zacalo mliecko same pomaly odchadzat a do troch mesiacov sa stratilo. Na druhej strane - mi "odpadol"problem, ako odstavit dieta od kojenia. Nastastie sa mi vyhli problemy so zapalenymi a preplnenymi prsnikmi. 😉. A dolezite bolo, ze som sa opet "zmobilizovala" a mohla s nim cvicit, blaznit sa, hrat sa a tak... 🙂

Som sa velmi rozpisala.

Heli - neboj sa, ak dobre rozumiem - ides na posudkovu komisiu? Kvoli reume?

renik28
30. mar 2009

ahojte dievcata, neviete kolko sa odporuca mat prestavku po methotrexate pred planovanim tehotenstva? bola som u reumatologa a ten povedal ze 3 mesiace,ktore su uz za nami bez liekov stacia, ale ci nemate skusenosti....a mam ziadat gynekologa o urobenie nejakych testov pred tym? mam strach aby sme nieco neprepiskli....radsej predvidam ako potom lutovat,ale to asi tiez nieje zdrave sa takto uz teraz strachovat ze?

janin26
30. mar 2009

Ahoj vsatci. Jenina co ja viem tak prednison poskodzuje zrak. Mam kam.ktora uz v meste beha s palickou s toho prednisonu, nema perif.videnie. Takze to mas asi s toho.

zuzanabb
autor
30. mar 2009

ahojte zienky, zase som si vsetko vymazala co som napisala, porazi ma 😠 a just teraz ked sa ponahlam... takze to skratim a mozno budem uplne od veci.
renik mne nakazal doktor v Piestanoch prestavku po methotrexate 4-6 mesiacov. Moja reumatologicka 3 mesiace, takze je to na tebe.. mozno daky stred by nebol zly. My sme sa zacali snazit cca 3 mesiace po vypusteni liekov a snazime sa doteraz kedze sa nam nezadarilo, takze precistena uz som dokonale 😅

zuzanabb
autor
30. mar 2009

heli, podla mna nebolo zle, ze si brala medrol... to co sa stalo, mohli sposobit kludne ine lieky, alebo uplne daco ine... 😒 lebo medrol alebo prednison sa bezne uziva v tehu u nas reumaticiek a dokonca na zaciatku tehu aj pri inych diagnozach.

to ze prednison poskodzuje oci som doteraz nepocula, teda aspon to ziadny doktor nespomenul... neviem, ci nam nechcu pridavat alebo... len v Piestanoch mi doktor nakazal uzivat Calcium a teraz si uz fakt nepamatam, ci to bolo kvoli prednisonu alebo methotrexatu... uz sa mi to pletie 😝

zuzanabb
autor
30. mar 2009

bety som rada, ze si sa ozvla a ze sa mate s malou fajn... teda, ze je princezna zdrava 😵 ...baby maju pravdu, netrap sa kvoli kojeniu, dolezitejsia si pre nu ty, jej zivotna opora 😀 a teraz su tie nahrady stravy uplne prepracovane... toto si hovor stale aj keby ti dake dolezite maminy na pieskovisku vycitali, ze si neviem aka matka ked nekojis.... oni nevedia co to je nemoct kvoli bolesti zdvihnut babatko ked ti place a potrebujes si ho privinut a utisit... 😵

zuzka88
31. mar 2009

Dobre ranko, dievcence!!!

Pekny utorok 😀

deina
31. mar 2009

To som o prednisone este nepocula, beries len ten? Toto viem o plaquenile, aj ja chodim kazde tri mesiace na kontrolu k ocnej - vzdy mi pozrie ocne pozadie, lebo moze poskodit zrak, ale viem, ze je to kvoli plaqeunilu, nikdy ma tam lekar nepposielal kvoli prednisonu. 😨

Bety, som rada, ze sa mate fajn. Zuzka ma pravdu, netrap sa kvoli mliecku, babo potrebuje najma zdravu a spokojnu mamu. 😉

deina
31. mar 2009

V letaku k prednisonu pisu, ze moze dojst k zvyseniu vnutroocneho tlaku, ale ine o ociach nepisu.

lilu18
31. mar 2009

ahojky--citam len posled.prispevky..takze k tomu prednisonu...-nepotesim-ANOmoze byt,ze poskodi aj zrak-je z neho aj sedy zakal. Len zdoraznujem-MOZE a NEmusi 😎
calcium sa nedava koli prednisonu,ale koli kostiam a dosledku kt.MOZE prednison sposobit-REdnutie kosti 😔

bety1
31. mar 2009

Ahojte baby, diky za povzbudenie,ohladom mlieka a kojenia.Mna odstavili hned od kojenia aby mohli nasadit liecbu.Dr. vyckaval,ze nasadi liecbu az ked zacnu nejake problemy,no a tak som celkom rada ak sa to da tak povedat,zezacali uz teraz aspon si tolko nevycitam,ze som malu vobec nekojila,lebo prave v tomto momente by som ju musela odstavit od mliecka.Vcera mi manzel pichol prvu inekciu,takze liecba je zahajena,teraz treba uz len cakat az to zabere.
Zuzanabb:mas pravdu,je to hrozne ked mala place,a ja si ju ledva vyhodim na seba,lebo nevladzem a som cela ubolena.Ona to podla mna aj citi a niekedy sa nevie utisit.Manzel je v praci,takze mi nema kto pomoct,moja mama este pracuje a svokra je chora,takze sa teraz pasujeme same.Ale ja dufam,ze liecba coskoro zabere.Zatial si davam ibalgin,ten mi zatial dost zabera.
Co sa tyka toho prednisonu,to neviem ci poskodzuje zrak,ale mozne to je,ja som brala delagil a kvoli nemu som musela tiez chodit na kontrolu ocneho pozadia kazde 3 mesiace,takze je pravdepodobne,ze aj prednison patri medzi take lieky.
Ani ja momentalne nic nestiham,mala uz cez den moc nespinka,ma nejake krce v brusku,takze som rada ked cez den zaspinka aspon na 20 minut vkuse,aby som upratala aspon riady,ine nestihnem.Vyzera to tu niekedy jak po bombardovani.Dnes sme boli u pediatricky a dala nam nejake kvapky na to brusko,tak dufam,ze to zabere.

helika81
31. mar 2009

ahojte babenky...myslím,že každá z nás má pauzu ale po je to akoby ste RA dostali prvý krát 😒 ale my sme silné,pretrpeli a aj pretrpíme tú bolesť... 😎

renik 28 tá pauza by mala byť 4-6mesiacov a musíš byť úplne fit 😀

čo sa týka zraku si myslím,že je to vekom,je pravda,že sa mi zhoršil zrak no ale keď ono je všetko len o psychike 😀 ako si vsugerujeme tak bude preto treba myslieť pozitívne 😀